Uii Hollens historie Bouw van een nieuwe bottelarij voor Hengelo's Bier neemt een aanvang In de toekomst neg meer geestrijk „Pempvers" Maandag 18 §mli begint het KOOPJESFEEST Hoed nieuws uit het Mekka wan het Nederlandse vreemdelsiigenwerkesr Zo heeft ook Nederland zijn badpaksensatie W mi WÊÊtm Reizen naar, van, in en om Valkenburg Zaterdag 4 juli 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Sirene's loeiden, personeel en genodigden applaudiseerden en straal vliegtuigen van de vliegbasis Twente gierden toevallig over toen Hengelo's eerste burger, Jhr. Mr. L. M. E. von Fisenne maandag middag 29 juni op het terrein van de N.V. Hengelose Bierbrouwerij aan de Twekkelerweg in Hengelo het eerste grondwerk verrichtte voor de bouw van een nieuwe bottelarij. Het was de start van een nieuwe periode in de historie van deze snelgroeiende bierbrouwerij, die, naar men aanneemt reeds op 1 mei 1965 zijn voltooiing zal vinden, want dan zal het bouwwerk worden overgedragen. De directeur van de technische dienst van het bedrijf, de heer H. Meijlink Azn., gaf vooraf, staande op een podium van lege bierkistjes, een beschouwing over de te verrichten werkzaamheden, de plezie rige consequenties hiervan voor het be drijf, want er zullen heel wat arbeids- moeilijkheden zijn opgelost, en heette hierna diverse genodigden welkom. In de eerste plaats richtte hij zich tot burgemeester Von Fisenne, die via een erewacht van afdelingschefs het terrein had betreden. Verder tot de gemeente secretaris en enkele wethouders van de gemeente Hengelo, en tot een groot aantal genodigden, die direct of indirect met de brouwerij verbonden zijn. Na het moment van de officiële eerste werkzaamheden, toen de grote plannen van de brouwerij het papieren stadium verlieten en (vooreerst nog vrij onduide lijk) zichtbaar werden, hield de burge meester een toespraak. Deze wees erop, dat op dit moment het gerst staat te rij pen, maar veel werkzaamheden zijn voor af geschied. Ook hier moet veel gedaan worden voor de rijpe oogst kan worden binnengehaald. Hij wenste de Hengelose Bierbrouwerij een goede oogst en een goede toekomst. Daarna bracht Hengelo's burgervader een feestdronk uit. Volgens een uiterst krap gesteld tijd schema zal het mogelijk zijn, dat reeds 1 mei 1965 de eerste flessen bier in het nieuwe gebouw kunnen worden afgevuld. Door de stijgende omzetten is zulks een dwingende eis geworden. Het Bouwkundig Ingenieursbureau Beltman, onder wiens directie de bouw wordt uitgevoerd, meent uit ervaring ver trouwen te kunnen stellen in de wijze, waarop de N.V. Aanneming Mij v.h. H. W. te Pas haar ontwerp binnen de gestelde tijd zal uitvoeren. „Het blijft echter een kunststukje!" meent de opzichter J. Poort huis. Het is voor de brouwerij een gelukkige omstandigheid, dat een aantal grote kapi- taalswerken in Twente van de N.V. Te Pas ten einde lopen, zodat veel aandacht aan technische middelen aan het werk zullen kunnen worden besteed. Maatregelen worden getroffen, dat de bouw de gehele winter ongestoord voort gang kan vinden. Met de bouw van de bottelarij wordt voor de brouwerij in Hengelo een periode van reorganisatie en vernieuwing afgeslo ten. De resultaten hiervan zullen het be drijf zonder twijfel in staat stellen haar goede plaats in de rij der Nederlandse brouwerijen te doen behouden. Het gebouw bestaat in grote lijnen uit de volgende delen: 1. Een kelder, waarin behalve 4 grote wateropslagreservoirs, een filterinstallatie voor bier is ondex-gebracht. De taak van de bierfilters is de afscheiding van gist uit het bier, nadat de gisting is beëindigd. Ja dat zijn met recht feestprijzen, waarop onze actieve winkelzaken hun uitgebreide clientele gedurende de seizoenopruiming zullen onthalen. Over het geheel ge nomen hebben onze winkelzaken een snelle omzet, zodat hun artikelen en voorraden onder alle omstandigheden een recent karakter hebben. Dat wil zeggen: verouderde dingen zijn er niet bij 't Wordt een echt kopersfeest, dat staat bij voorbaat vast. Naast de filterkelder bevindt zich een helder-bier-kelder, welke gekoeld wordt tot om het vriespunt. Hierin bevinden zich de tanks, die worden aangesloten op de biervuller en tevens de tanks met ongefil- treerd bier, dat juist uit de lagerkelder der brouwerij is binnengekomen. 2. De opslagplaats voor vol- en leeg- goed, welke geheel is ingei'icht op voi-k- heftryck- en laadbordenbedrijf, heeft een hoogte van pl.m. 7 meter. Van hieruit worden de vrachtwagens gelost en gela den. De opslagplaats vormt de parterre van het gebouw. 3. De bottelzaal bevindt zich boven de opslagplaats en heeft praktisch dezelfde afmetingen. Hier staan in- en uitpakkers opgesteld, flessenwasmachines, bier- en limonadevullei's en machines voor 't slui ten van flessen met ki-oonkurken en beu gels. Het opplakken van „pompvers" eti ketten geschiedt hier natuurlijk ook vol automatisch. 4. Een complex nevenafdelingen van parterre met drie verdiepingen, welke een gekoelde suikeropslagplaats omvatten, een sapkeuken, was- en kleedruimten, toilet ten, cantine, werkplaatsen voor onderhoud en magazijnen. Er is bij het ontwerp grote aandacht ge schonken aan vei-warmings- en ventilatie- problemen, welke in een bedrijf, waar veel geschi-obt en gespoeld wordt, eigen eisen stellen. Daartoe zijn ook de silo's ontworpen voor bx-eukglas, die met water gespoeld kunnen worden om bierresten uit de ge broken flessen te verwijderen voor deze geïnfecteerd raken. De afvoer geschiedt per vrachtauto, welke voor het laden on der de schervensilo kan worden geplaatst. Getegelde vloeren en wanden in kelders en bottelzaal zijn noodzakelijk om de hy giëne in het bedrijf te bevorderen. Licht en lucht hebben vrij toegang tot dc pi-oductie-afdeling, terwijl de opslagplaat sen koel en donker zijn voor het behoud van de kwaliteit van het bier. Enkele gegevens omtrent bouw en inrichting bottelarij HENGELOSE BIEREN. Lengte gebouw 48 meter; breedte 50 meter; hoogte 18 meter. Hoogte opslag plaats 7 meter; hoogte bottelzaal 7 meter. Totale inhoud watei-kelders 1.200.000 ltr. totale inhoud bierkelder 500.000 liter in tanks; totale inhoud schervensilo's 30.000 kilogram. Opslag bierkisten 100.000 stuks. Capaciteit: le kolonne 12.000 flessen per uur; 2e kolonne 24.000 flessen per uur. De 2e kolonne kan ook per uur 16.000 familieflessen limonade vullen. Het gebouw is gedimensioneerd voor het opstellen in de toekomst van gezamenlijk 72.000 flessen per uur. Het was 1672. Ons land werd over stroomd door Munsters krijgsvolk. Hein- rich Sökker, een jong soldaat, was op de Borkeld achter gebleven. Hij voelde er niets voor de boeren te plunderen en uit te schudden; daar was hij zelf boer voor. Halverwege tussen Holten en Rijssen was hij achter gebleven. De Markejager Sikkemborg had hem ontdekt. Deze wilde hem meenemen naar het dorp, om de man in handen te stellen van de schout. Deze zou de deserteur uitgeleverd heb ben. En dan zouden de generaals van Cristoffer Bernard van Galen hem te recht gesteld hebben. Sikkcnborg gebood Sökker naast hem voort te lopen. Een kwartier ging dat goed. Toen opeens ver dween hij in het kreupelhout. Sikken- borg schoot hem na, maar het schot mis te. De Pruis zette de sokken er in, de Borkeld op. Maar in de verte ontwaarde hij Munstermannen; die zochten hem. Heinrich liep weer terug; hij zag de ar me jager niet meer. Maar ergens in de wildernis hoorde hij hem roepen tegen de Munstermannen: griept urn! Heinrich Sökker hield het de Holterberg in. Daar was Iemkers Janna aan het schapen hoeden en zij zag een vreemde jongeman in soldaten-uniform op zich afkomen. De man vroeg om een schuilplaats. Janna onbevreesd in de berg. Zij had zich leren verdedigen in de eenzame viakten van Holten. Zij had aan de bovenzijde van de steel van de kloetschop een vlijmscherpe piek zitten. Toen zij de vreemdeling zag naderen, riep zij Juno haar schaaphond. Deze wist wat van hem gevraagd werd en stelde zich in postuur om aan te vallen. De Pruis vroeg een ondei-dak voor de nacht. Janna com mandeerde hem zijn wapens af te leggen. Hij gehoorzaamde. Zij wilde er voor zor gen hem in de nacht te verstoppen in de schaapskooi. Maar een bezwaar was, dat deze kooi in het doi'p Holten stond en nog wel in de buurt van Drek-Willem, een man, die met de Munsters sympathi seerde. Om negen uur, zo spraken zij af, zou Janna de schaapskooi aan de achter zijde openen, dan kon hij er in en de kooi weer sluiten. Janna vond Heinrich Sökker mooi. Het was wel een vi'eemdeling, een vijand bo vendien, maar hij was mooi en Janna had in de zevenentwintig jaren van haar leven nog niet meer dan haar huisgeno ten en haar schapen gekend. De Iemker was in Holten weinig ge zien. Hij was van huisuit Rooms en was nooit naar de predikant geweest om zich te bekeren. Boze tongen beweerden, dat hij onze lieve Heer op zolder onder het hooi had zitten en dat hij het Christus beeld op Roomse hoogtijdagen naar be nedén haalde, maar bewijs was daar niet voor. Dus liet men de Iemker lopen. Zijn dochter Janna leed daar zeer ondei*. De zoons, Iemkers Gait en Bats, hadden Hol ten al jaren verlaten. Zij waren er niet van aanzien en waren naar het Gelderse Lichtenvoorde geti'okken. Janna vertel de haar reeds bejaarde vader niet wat zij in haar schild voerde. Hij zou het vast niet goed gevonden hebben. Want al liet men haar te Holten iet of wat links lig gen, hij had geld. Hoe hij er aan kwam, dat was alleen zijn geheim, maar het was eeiiijk verdiend geld. Voor een aantal Holtenaren was het makkelijk. Iemkers Graads liet niemand in de steek. Hij leende geld tegen matige rente. Het huis van Graads stond op een mooie stand aan de Doi'psstraat. Het was makkelijk te vinden; het stond ver terug en er was een behoorlijke tuin voor, een put en twee lindebomen. De oude Iem kers Marieje bemoeide zich zover nodig met de buren, maarverder niet en zij droeg altijd onzichtbaar een crucifix. De dochter Janna deed zulks niet: zij leefde haar eigen leven. Maar nu was die mid dag de deserteur Heinrich Sökker geko men in haar eenvoudig bestaan van alle dag. Gemeen was hij niet, zoveel kende Janna de mannen wel. Want op de een zame heide temidden van haar schapen had zij zich met haar scherpe piek wel eens mannen, die minder mooie voorne mens hadden, van het lijf gehouden. Maar deze Heinrich had geen kwade bedoelin gen. 'Hij was tot haar gekomen omdat hij het eeuwige vechten moe was en een be ter en passender werkkring wenste. Het was tien uur in de avond. Van Rijs sen kwamen vijf Munstermannen naar Holten. Er werd aangeklopt bij de Mar ie ejager Sikkenboi'g. Deze werd geducht aan de tand gevoeld. Sikkenborg kreeg het benauwd. Hij wist maar één oplos sing: Janna, de herderin, moest er meer van weten. De mannen gingen naar Iem kers Graads. Het gezin lag al te bed. Kwaad sloeg de herdershond aan. Graads wist van niets en ook zijn vrouw en doch ter niet. Maar de man in de schaapskooi hoorde zijn landslieden wel praten. Hij werd er koud en wai-m van. Janna lag wakker; wat moest zij beginnen met Heinrich Sökker? De man, die gezocht werd door de Pruisen en gehaat in Hol ten omdat hij een vijand was. De nacht ging vooi'bij. Zij maakte boterhammen klaar voor haar tocht met de kudde. Reeds om vijf uur in de morgen was zij bezig; zij gaf Sökker instructies hoe te doen. Zij duidde hem de vier dennen uit, daar moest hij zich verschuilen en op haar wachten; een nieuwe dag zou nieuwe raad verschaffen. De gehele dag overlegden zij met elkaar wat te doen. Plotseling omarmden zij elkaar. En aan de avond van de dag werd besloten dat Sökker nog eens zou overnachten in de schaapskooi. De oude Iemkers Graads was die dag naar Deventer; met paard en wagen was hij meegereden met Trons uit Rijssen. Trons was net een man als hij. Trons hield van het oude geloof der vadei'en, maar Trons was een stedeling. De honing werd opgeladen en de man nen reden samen naar de honingmarkt. Zij maakten er een dag van. 's Avonds tegen acht uur waren zij thuis. Janna had net als de vorige avond haar nieuwe en eerste minnaar verborgen in de schaapskooi. Landeluk en Arjen, twee gauwdieven, slopen langs de weg. Bij de boeren viel niets te stelen, want de wachten van Munster controleerden gedurig de buurt schappen. Daarom verborgen zij zich le Holten om in het middernachtelijk uur hun slag te slaan. Om elf uur toen het dorp in ruste was, kwamen zij uit hun schuilhoeken te voorschijn. Zij schuifel den achter langs de huizen en kwamen bij de schaapskooi van Iemkers Janna. De oude Graads had reeds om negen uur zijn geld geborgen in de holle stiel. De nachtwaker liep over de straat, hij deed plichtmatig zijn dienst; ieder uur liep hij Holten door. Landeluk en Arjen, de bei de gauwdieven, stonden verstolen in het donker. Arjen met het mes in de vuist, om de nachtwaker, wanneer deze hen mocht ontdekken, pardoes aan het mes te rijgen. Zover kwam het echter niet. De beide booswichten ontdekten de schaaps kooi. Voorzichtig maakten zij de deuren open. Heinrich Sökker ontwaakte uit de lichte dommel waarin hij was geraakt. Hij dacht dat men hem zocht. Hij wilde zijn leven zo duur mogelijk verkopen. Hij had de kloetschop bij de hand, la veerde voorzichtig tussen de schapen door en stiet op goed geluk toe. Een ijse- lijke schreeuw en hard geloop. Landeluk ging er van door, maar Arjen was ge stoken. Hij vloekte en kermde tegelijk. De buren werden wakker en Graads ook. Janna durfde bijna niet uit bed; zij vreesde het ergste. VAN COEVERDEN. mmm. Maar niet top less, zoals in het huiten- land, dat komt hier misschien over vijftig jaar, wie zal het zeggen?! Deze dame verscheen op het strand met een goed beschermend pak uit begin 1900. Niet eens zo gek met het huidige weer. Charmant en een beetje vreemd. Bedrijfsvergelijkingen, excursies naar fa brieken en werkplaatsen waar nationale produkten vervaardigd worden enz. heb ben er de laatste jaren toe bijgedragen dat men over en weer van eikaars erva ringen en indrukken is gaan leren. Wanneer we dan ook iets meedelen van de bedrijvigheid die gepaard gaat met het Vreemdelingenverkeer in Valkenburg, de oudste VVV in Nederland, genaamd „Het Geuldal", dan menen we daar in ieder ge val enkele belangen mee te dienen. Alles wat in Valkenburg gebeurt, zal zich niet direkt in onze gemeente behoeven te vol trekken, maar in het geheel zijn toch sug gesties vervat die ook aan het vreemde- lingenverkeer in de gemeente Holten ten goede kunnen komen. Het uitstekend verzorgde nieuws blad voor het hart van Zuid-Limburg „Het Land van Valkenburg" is altijd bijzonder uitvoerig in zijn mededelingen en repor tages omtrent de aktiviteiten van het Vi'eemdelingen verkeer in dit zuidelijke toeristenstadje van Nederland, waar het gedurende de zomermaanden gonst 'van bedrijvigheid en waar 's winters de stilte terugkeert van het enti'e-nous der ingeze tenen, om plannen te verwezenlijken die weer gericht zijn op de aktiviteiten van het komende seizoen en waar in telkens wisselend tempo een plaats leeft en werkt, die zich in de loop der jaren bij zeer veel Nederlanders bijzonder geliefd heeft ge maakt. „Het Land van Valkenburg" schrijft: De stroom van toeristen naar Valken burg en omgeving is al weer enige tijd begonnen. Duizenden hebben hun intrek in de hotels en pensions genomen of zijn intussen na een verblijf al weer vertrok ken. Valkenburg, tenminste een gi'oot ge deelte ervan, vaart er wel bij. Steeds meer wordt dit toex'isme een soort industrie genoemd en steeds meer neemt het ook allures daarvan aan. Vroe ger, jai*en geleden kwamen de vreemde lingen veelal op eigen initiatief naar Val kenburg aantrekkelijker en vooral gemak nissen van de oudste VVV in den lande, de VVV Het Geuldal. kwam er al meer le ven in de brouwerij. De laatste jaren is dit uitgegroeid tot een ware wervings- business van gasten, om maar eens dit enigennate oneerbiedige woord ten op zichte van de gasten te gebruiken. Rekla- me en publiciteit wordt er op velerlei wijze voor Valkenburg gemaakt. Via ad vertenties en redaktionele stukken in bla den, via films, via radio- en televisie-re portages. Op allerlei fronten wordt getracht het reizen naar en van en het verblijf in Val- kenburg aantrekkelijker en vooral gemak kelijker tc maken voor de toerist. Wij kennen de touringcarreizen van reisbureaus en van hotels in samenwer king met reisbureaus naar Valkenburg, wij kennen aantrekkelijke tourtochten die de gast thuis brengen. De Nederlandse Spoorwegen dragen hun steentjes bij met hun Valkenbui'g-expressen, heen en terug, zowel vanuit Amsterdam als uit Leiden en Den Haag. Burgemeester F. Breekpot zou er nog graag weekend-trips bijzien van vrijdagavond tot maandagmorgen, ook op interessante dagen buiten het zomersei zoen. zoals Kei'stmis, Nieuwjaar. De spoorwegen hebben tevens 8-daagse vakantiereizen naar Valkenburg die blij kens jongste gegevens van de N.S. bijzon der in trek zijn. Want in vergelijking met de 8-daagsen naar Zeeland en Friesland gaat Valkenburg onbetwist aan de kop. Tot nu toe hebben de reizen naar Valken burg 350meer belangstelling dan ver leden jaar in dezelfde periode. Dat belooft wat voor de cijfers aan het einde van het seizoen. VAN VALKENBURG Even bekend als de reizen naar Val kenburg zijn geworden zijn reeds lang de touringcartoehten vanuit Valkenburg. Het is een der meest geapprecieerde attrakties van het toei'istenoord, gegroeid uit de vroegere tochten per landouwer die de in- .dividuele hotelhouder voor zijn gasten or ganiseerde. Door deze touringcartoehten die veelal naar het buitenland gaan heeft een vakantie in Valkenburg zowel de be koring van een buitenlandse reis als het gemak van een verblijf in het eigen, ver trouwde landje. Door de gunstige ligging van Valken burg kan dat niet slechts een buiten landse reis zijn maar zelfs meerdere. Duitsland en België liggen naast de deur, Luxemburg op nauwelijks 200 kilometer en een stukje Frankrijk niet veel verdei'. Voor de toerist van vandaag is dat erg plezierig. „Hoe leuk, zeg, in een paar da gen, 5 kaarten te kunnen versturen met 5 in nationaliteit verschillende postzegels erop!" Evenwel, over de touringcartoehten naar het buitenland is er momenteel wat te doen. Dat wil zeggen over de reizen naar het stukje Frankrijk rond Givet. De trekpleister van een der reizen die de tou- ringcarbed rijven te Valkenburg organi seren is juist het woord Frankrijk. Dat lijkt zo ver! Nu schijnt er evenwel over deze reizen iets aan de hand te zijn. De franse douane-autoriteiten hebben enige, weinig Europese, vei'keersmaatregelen getroffen tegen buitenlanders die in Frankrijk of door Frankrijk willen reizen. Zij mogen namelijk maar een beperkte hoeveelheid brandstof '70 liter) meenemen in hun tank, over de rest wordt een belasting ge heven. Reisbureau Splendid Cars te Valken burg heeft het nu meegemaakt dat deze maatregel op een merkwaardige manier op een van haar touringcars toegepast werd. Hoewel de bussen maar heel weinig kilometers rijden op frans grondgebied nauwelijks 30 kilometer, is er toch al eens een heffing geweest. En deze heffing be treft eigenlijk de brandstof die voor de terugreis door België en Nederland nodig is. Dat is natuurlijk vreemd, om niet te zeggen oneerlijk, een uitbuiting van de maatregel. Dat zal ook wel niet de bedoe ling zijn van de maati'egel van de Fran sen. Intussen is het voorval er toch geweest. Eenmaal is zelfs een Splendid-Car zonder Frankrijk aangedaan te hebben terugge- keerd. De directeur van Splendid-Cars, de heer E. Schoonbrood, zegt ervan dat, voorzover het de reizen naar Givet betreft, de moei lijkheden wel te omzeilen zijn. Een feit is dat andere reisbureaus nog geen moeilijk heden hebben-gehad. Maar dat neemt niet weg dat de heer Schoonbrood de vreemde verkeers-mani- pulaties van de Fransen hélemaal niet zint. Voor hem is het voorval dan ook aanleiding om er werk van te maken en te trachten het reis-klimaat voor de toe risten in Frankrijk te veraangenamen. Hij heeft reeds bewerkt dat aan de minis ter van binnenlandse zaken en verkeer over deze kwestie vragen zijn gesteld. „Als het topseizoen begint zullen we dan ten minste van de moeilijkheden af zijn", meent de heer Schoonbrood tenslotte.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 5