Uit het plaatselijk parlement VAN HEI HF DER ÜERK Dikkers' Cenframarkt officieel geopend Grote belangstelling voor het prachtig nieuwe bedrijf Onrustige Zenuwen? UIT OVERIJSSEL Zaterdag 4 juli 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Burgemeester Enklaar heeft woensdag avond om half acht onder grote belang stelling Holtens eerste supermarkt ge opend. De Gebr. Dikkers N.V. hebben hun pand op de hoek van de Dorpsstraat en de Larenseweg als het ware tot een klein winkelpaleis omgebouwd en er een supermarkt van gemaakt, die aan de hoogste eisen voldoet. Een Centra-super markt met een oppervlakte van meer dan 100 m2, Dikkers' Centramarkt ge naamd. Deze verbouwing werd n.l. in samenwerking met de N.V. Gebr. D. Schuitema, Centra-grossier, gerealiseerd. 'De 12-jarige Wilco Dikkers bood de burgemeester de sleutel van het pand aan en zijn 11-jarig nichtje, Annelien Dikkdrs, mevr. Enklaar bloemen. On danks moeilijkheden en tegenslagen bij de verbouwing ondervonden, noemde mr Enklaar de opening van het nieuwe pand een triomfale avond en hij zag de ont wikkeling van deze zeer oude familie zaak als een beeld van de groei der ge meente. De Gebr. Dikkers hebben aan gevoeld, dat zij hun zaak, die 10 jaar ge leden nog bijzonder fraai werd gemoder niseerd, toch moesten .blijven aanpassen aan de eisen van het publiek. Zij heb ben zich reële zakenlieden getoond, want toen de ministeriële goedkeuring voor de grote verbouwing, welke men op het oog 'had, niet werd verkregen, heeft men het roer omgegooid en in hoofdzaak de winkel verbouwd en ver groot en daarmede aan het dorp een zeer mooie zaak toegevoegd. Ook als voorzitter van de WV toonde mr. Enk laar zich bijzonder verheugd met de aanwinst van deze supermarkt. De direkteur van de N.V. Schuitema Deventer, de heer C. Ziere, verklaarde als representant van de Centra-organi satie, dat de vreugde van de familie In de dinsdagavond onder voorzitter schap van de burgemeester, Mr. W. II. En klaar, gehouden raadsvergadering heeft onze vroedschap zijn verontrusting uitge sproken over het uitblijven van de uit breidingsplannen, die de gemeente aan nieuw bouwterrein moeten helpen. Aan leiding tot het debat hierover was de op merking van dc heer ten Berge (wü), dat door de verkoop Van enkele bunga lowterreinen in het Kolplan de laatste be schikbare bouwgrond is weggegaan, zo dat thans moet worden uitgezien naar andere complexen om te bouwen. Er moet snel gewerkt worden aan de nieuwe uitbreidingsplannen, opdat vlot tot aan koop van de benodigde gronden kan wor den overgegaan, want Holten verkeert volgens spreker in een stadium, dat de bouwterreinen vlug verkocht kunnen wor den. Hij wees daarbij nog even op de voor uitziende blik van wijlen de heer Soer, die bij de vaststelling van het Kolplan er op aandrong om zich over de nieuwe uit breiding van het dorp te beraden. De tijd gaat in dit opzicht, naar de mening van de heer ten Berge, bijzonder snel. De raadsvoorzitter wees er in zijn ant woord op, dat er al zeer geruime tijd ver schillende opdrachten lopen, maar dat de planologen Ir. Rentjes en Ir. R^ebers, zo bezet zijn, dat men zeer moeizaam werk uit hun handen los krijgt. Als alternatief noemde de burgemeester, zelf een plano loog aanstellen, maar dit leek hem geen oplossing, omdat men dan geen planoloog van formaat krijgt. Er zijn al heel wat boze brieven geschreven aan de heren, maar ergens staat men machteloos. Wethouder Veneklaas Slots vond de in houd van de brieven zelfs al te strabant, zoals hij verklaarde. De raad toonde zich wel bijzonder ont stemd over deze gang van zaken en zag gaarne dat pogingen in het werk worden gesteld om hierin verandering te krijgen. INGEKOMEN STUKKEN Ged. Staten hebben goedkeuring ont houden aan het raadsbesluit tot aankoop van een grote grintkuil op de Holterberg, die als vuilnisstortplaats zou worden ge bruikt. Plet was voor de heer ten Berge Dikkers ongetwijfeld wordt gedeeld door heel 'Holten. Men denkt dat zaken als deze meestal in handen zijn van het grootkapitaal, maar 70 pet. van de krui denier sbedrij ven in Nederland wordt nog door de middenstand gedreven. De voorzitter van de Holtense Han delsvereniging, de heer W. ten Berge, herinnerde aan oude tijden, toen er in de winkels nauwelijks ramen waren, omdat men niet zien mocht wat een an der kocht. De familie Dikkers heeft de enorme veranderingen, die zich in het winkelbedrijf voltrekken, bijtijds gezien en een goede stap gezet naar de moder nisering. Verder werd nog het woord gevoerd door de architect, de heer 'H. Berends, mede namens aannemers en onder-aan nemers, de heer L. Nieuwenhuis van de Centra-raad te Lochem en de heer H. Bosman namens het personeel. De heer Bosman 'herinnerde aan de verschillende stadia van vooruitgang. 1924 een geheel nieuw pand, 1934 en 1954 moderniseringen en nu een geheel nieuw winkelbedrijf. Men zag de klan tenkring steeds groeien. Het personeel is blij, dat de fam. Dikkers met de tijd meeging, dank zij de medewerking van een voortvarend gemeentebestuur. Hij sprak de hoop uit, dat ook de jongere generatie op deze weg zal voortgaan. De heer E. Dikkers Sr. heeft de bur gemeester en zijn echtgenote en de ge nodigden dank gebracht voor hun be langstelling en er op gewezen, dat er lang over gepraat is, maar dat toch het beoogde doel bereikt werd. De fraaie winkel met een enorme hoeveelheid waren was deze avond ver sierd met de talrijke bloemstukken, welke de familie Dikkers werden aan geboden. Een stroom van bezoekers kwam na de officiële plechtigheid een kijkje nemen in het modern bedrijf en werd daarna in het Stationskoffiehuis ontvangen. (vvd) aanleiding het college te verzoeken met het zoeken naar een andere oplossing als de huidige door te gaan. De raadsvoorzitter wees er op, dat orde op zaken is gesteld bij de thans bestaande stortplaats op de berg. Men zal z.i. moe ten uitzien naar verbranding. Het college blijft diligent. Wethouder Veneklaas Slots heeft een goede oplossing gevonden, 's Avonds was de afrastering klaar, de volgende dag lag er echt al weer wat. Hopelijk zal de actie „Bosbal" bevruch tend werken. Naar aanleiding van een oplossing van de heer Sprokkereef, verklaarde burge meester, dat de plaatselijke schoonheids verordening zal worden aangepast aan de provinciale verordening op de schoonheid van stad en land o.m. ter wering van autokerkhoven enz. voor wat de dorps kom betreft. Op voorstel van b. en w. besloot de raad de oude ulo-school aan de dorps straat gedeeltelijk af te breken. Het gym nastieklokaal zal blijven staan ten behoeve van verenigingsactiviteiten. Op de plaats van de school komt een provisorisch par keerterrein met een inrit bij garage Stok kers en een uitrit aan de Larenseweg. Op een suggestie van de heer Klein Velder- man (alg. bel.) om het terrein te verko pen wilde men voorlopig maar niet in gaan. Van de heer G. J. Stam in de Look werd een gedeelte van diens grond gekocht, groot 2830 m voor de prijs van 12.610, ten behoeve van het te stichten villater rein. Van de heer J. Damming te Holland- sche Veld werd industrieterrein verkocht groot 2514 m2 voor ƒ23.883,en 805 m2 bouwterrein in 't Kolplan voor 12.075, Aan de heren G. F. en G. H. Paule te Winterswijk werd een bouwterrein ver kocht, groot 1190 m2 voor 17.805,van het erve Voorsboer. De heer C. H. Rietdijk mag 10 huur woningen bouwen. De raad verkocht daar voor bouwterrein aan de Mr. G. Vixse- boxsestraat groot 2869 m voor 51.542, Aan het lid van de raad, de heer H. Klein Velderman werd 1140 m2 bouwterrein op de Kol verkocht voor 17100,- Aan de heer E. Paalman, gemeente-ar beider en de heer J. Brands, ambtenaar v. d. burgerlijke stand werd op hun ver zoek eervol ontslag verleend onder dank betuiging voor de met grote toewijding verrichte diensten. De heer W. Leemans werd vast aange steld als administratief ambtenaar bij ge meentewerken en de heer A. Vincent werd benoemd tot ambtenaar van de burger lijke stand. RA AMQNTSLUITïN GSPL AN De raad toonde zich zeer ingenomen met het raamontsluitingsplan voor de verharding van zandwegen, dat door de Grontmij is opgesteld. Er waren echter nog wel enkele wensen. De heer Rietberg (c.h.) had gaarne een parallelweg door het Holterbroek gezien, ter vermijding van de onbewaakte overwegen. De heer Bosschers (c.h.) betreurde het, dat de Vogelweg en de Brenderweg niet als In- coretwegen waren opgenomen en de heer Landeweerd (a.r.) verbaasde zich er over, dat de Winterweg niet is opgenomen. Er waren nog andere wensen, maar op voor stel van de voorzitter werd het plan on veranderd vastgesteld. Wethouder Veneklaas Slots liet door schemeren, dat er plannen zijn voor een ruilverkaveling, hetgeen aan de burge meester de mededeling ontlokte, hierover zeer verbaasd te zijn, aangezien partijen hiermede de boer opgaan, terwijl het ge meentebestuur, dat de ruilverkaveling heeft aangevraagd, daarmede niet bekend is. VERLAGING NACHTSTROOM De vaststelling van een verordening tot uitvoering van de Algemene Bijstand- wet en een wijziging van de electriciteits- tarieven (verlaging nachtstroom) ont moette bij de raad geen bezwaren. De raad hechte zijn goedkeuring aan tal van kapitaalsuitgaven, o.a. netverzwa- ring g.e.b. 83.850,—, douches woningen Pastoriestraat 3997,—, restauratie mo len Dijkerhoek ƒ2312,aanvulling cre- diet Incoretwegen Lichtenbergerweg, Heideweg en Landmansweg met 30.800,-, overplaatsing noodlokaliteit ulo- naar de Kol voor nood-kleuterschool ruim 25.000 en de aanschaffing van een kolkenzuiger voor ƒ11.900, In principe werd besloten een ambts woning te bouwen voor de chef-zwem meester, de heer G. van Lemel bij het na tuurbad „Twenhaarsveld", terwijl credie- ten werden toegestaan voor gasverwar- ming woning hoofd ulo-school en bouw van houten garages voor ƒ4625,— als mede 2817,voor bouw stenen garage voor de directeur van gemeentewerken. Bij de rondvraag drong de heer ten Berge aan op naambordjes en numme ring van de wegen en boerderijen in de buurtschappen, omdat de adressen zeer moeilijk te vinden zijn. De raadsvoorzitter was het hier volko men mee eens, maar het is een kwestie van prioriteit, want het kost veel geld en men doet er liever eerst wat anders voor. VERSTORING NACHTRUST De heer Landeweerd vroeg om beper king van het sluitingsuur tijdens de bra derie. Hij is niet tegen deze braderie maar meende, dat de Holtense Handelsvereni ging hier niet achter staat. Het kost de omwonenden van het terrein slapeloze nachten. Burgemeester Enklaar was van ooi-deel, dat er geen enkele reden is om hier ver manend de vinger op te steken. De bra deriecommissie tracht, met persoonlijke financiële risico's voor de vreemdelingen wat te organiseren, waarbij wat de zon dagsheiliging en de nachtrustverstoring betreft, grote beperkingen in acht wor den genomen. Overigens behoort deze kwestie geheel tot zijn eigen competentie en komt dit beleid voor zijn rekening, al is spreker wel bereid hierover met de raad te spreken. De kerk wordt hier aar dig in het midden gehouden, aldus de bur gemeester. DE BEUSEBERGERWEG De beer Sprokkereef (alg. bel.) bracht vervolgens de verbetering -van de Beuse- bergerweg ter sprake. Zijn betoog kwam er op neer, dat b. en w. een onjuist beleid hebben gevoerd bij de aankoop van de strookjes grond voor de verbreding van deze weg. Hij verklaarde, n.l. dat door het gesprokene in de vorige vergadering veel 'Verontrusting is gewekt, doordat gespro ken was over weigerachtige grondeige naren. De heer Sprokkereef meende, dat de geboden prijs 1,voor landbouw grond en ƒ0,50 voor woeste grond) te laag was en dat het niet reëel is dat de boer het loodje moet leggen door de grond af te staan voor zo'n lage prijs. De grond is één van de productiemiddelen van de boer en het gaat niet op, deze be neden de waarde te moeten afstaan. Voor gronden in het villaterrein wordt 3, per meter betaald. Als er een reëele prijs was geboden, waren er geen weigerach- tigen geweest. Spreker deed een beroep op b. en w. een hogere prijs te betalen. Het woord weigerachtig past hier niet. Burgemeester Enklaar noemde het be paald onjuist, dat b. en w. hier geen goed beleid hebben gevoerd. Men is begonnen met 40 ct per meter, welke prijs steeds bij dergelijke aankopen is betaald. Later is deze prijs bijgetrokken tot een gulden. Het college was het er unaniem over eens, dat een prijs van 10.000 per h.a. zeer redelijk is. De raadsvoorzitter wierp het ver -van zich af, dat b. en w. een discrimi natie toepassen ten aanzien van de boe ren. Hij meende, dat de heer Sprokkereef de zaak dramatiseerde. Deze onderhande lingen spelen al meer dan een jaar gele den, bovendien gaat het om snippertjes grond en zijn de aangeschrevenen alle maal belanghebbenden. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Rietberg (c.h.) dat het beter ware geweest met de mensen te gaan praten, wees de burgemeester er op, dat de tijd voorbij is, dat men over dergelijke kleine zaken een hele middag kan delibereren, ieder is daarvoor veel te veel bezet. De heer Jansen (pvda) wees nog op het Nationalisme bedreigt Europese eenheid Het Comité voor de christelijke verant woordelijkheid ten aanzien van de Euro pese samenwerking kwam weer in Ge- nève bijeen voor zijn halfjaarlijkse verga dering onder voorzitterschap van het Ne derlandse kamerlid Prof. Dr. C. L. Patijn. Dit comité, een uit particulier initiatief voortgekomen oecumenische studiegroep van een twintigtal vooraanstaande figu ren uit de kringen van economie en po litiek in Europa, stelde vast, dat het aan vankelijke streven tot het zoeken naar een verenigd Europa na de Tweede We reldoorlog veel van zijn kracht heeft in geboet. „Er is op het ogenblik een her leving van fel nationalisme, dat naar wij hoopten verdwenen was". Daarom gaf het comité een waarschuwing uit, dat het weer opkomend nationalisme de voort gang naar een Europese eenheid be dreigt. De kerken hebben de taak om hun volken en regeringen er tegen te waar schuwen, dat de neiging opkomt zijn toe vlucht te nemen tot het nationaal eigen belang als criterium voor wat goed en wat slecht is in de internationale betrek kingen. Joodse gemeenschap verlangt naar „bekeerde christenen" Een vooraanstaande joodse geleerde schreef in een artikel over de behandeling van het anti-semitisme door het tweede Vatikaanse Concilie, dat datgene waar naar de joodse gemeenschap verlangt is, dat de christelijke medebroeder „opnieuw bekeerd en teruggekeerd tot de dienst van Jezus" zal zijn. Prof. Léon Leibmann van de Brusselse universiteit schreef dit in het joodse blad „Memorah" en stelde daarbij, dat er diepgaande verschillen bestaan tus sen de belijdenissen van christelijke ker ken en sekten en de (joodse) godsdienst, die Jezus aanhing en „die Hij nooit heeft vaarwelgezegd". Onder deze verschillen zijn er, die niet veroordeeld mogen wor den en overeenstemmen met de evange lische boodschap. Maar er zijn anderen, die in de loop der eeuwen aan het chris tendom weer een brok heidendom hebben toegevoegd. Daarom wilde Prof. Leib mann getuigen van de zuverheid en blij vendheid van het oude maar steeds ac tuele joodse monotheïsme. Zonder hun beginselen te verloochenen en zonder de geestkracht, die hen bezielt tekort te doen kunnen en moeten joden en christenen fl Accomodatie Overijssel Hoewel het moeilijk is na te gaan hoe groot precies de toeristische accomodatie in Overijssel is, is de Provinciale VVV in Overijssel er in geslaagd cijfermateriaal te verzamelen wat als redelijk overeen komstig de werkelijkheid kan worden be schouwd. De cijfers dateren van het begin van dit seizoen (1964). Overijssel telt: 241 hotels met totaal 4289 bedden; 285 pensions met totaal 1634 bed den; 206 gemeubileerde kamers voor toe ristisch gebruik met 1105 bedden; 545 zo merhuisjes en vakantieoorden met totaal 5525 bedden. Bij de verhouding van deze beide laatste cijfers zij opgemerkt, dat hieronder' ook de jeugdherbergen e.d. vallen. Vandaar het grote aantal bedden voor een vrij klein aantal eenheden. Verder telt Overijssel 143 kampeerter reinen en 26 caravanterreinen. Het is echter de vraag of het onder scheid tussen beide terreinen zo groot is: in de praktijk lopen ze nogal dooreen. Inlichtingen: Provinciale VVV in Over ijssel, Walstraat 38, Zwolle, tel. 05200 - 16267. Twenteroute ANWB Sinds 12 juni loopt door Twente de zgn. „Twenteroute van de ANWB", die de toe rist door een prachtig stuk Overijssel voert. De rout loopt via Rijssen, Goor, Beckum, Haaksbergen, Buurse, Enschede, Losser, de Lutte, Denekamp, Ootmarsum, Tubbergen, Weerselo, Borne, Delden en weer terug naar Rijssen. De lengte van de rit bedraagt 166 kilometer. Verschei dene gedeelten van de route zijn onge schikt of verboden voor autobussen. Wat dit verbod betreft; men weet dat onthef fing hiervan zo veel mogelijk is verge makkelijkt. Inlichtingen: Provinciale VVV in Over ijssel, Walstraat 38, Zwolle, tel. 05200 - 16267. vele zand, dat bij elkaar gewaaid is op de straten in het Kolplan. Bij regen komt dit in de riolering en raken de putten ver stopt. De heer Klein Velderman (alg. bel.) vroeg of reeds een oplossing is gevonden voor de gevaarlijke kruising Borkeldsweg- Landuwerweg. De voorzitter antwoorde, dat hier stop borden zullen worden geplaatst en een voorrangskruising gemaakt. Er zijn reeds noodborden geplaatst. elkaar zoeken als broeders, die te lang ge scheiden zijn gebleven. Misschien zal dan door een dergelijke ontwikkeling eens de messiaanse tijd aanbreken, waarin alle mensen verzoend en vereend worden door het kennen en liefhebben van de Enige God, de God van Abraham, Izaak en Ja cob, die ook de God was van de jood Jezus. Aldus de joodse geleerde uit Brus sel. VERENIGDE STATEN Televisiestations en het negervraagstuk De Amerikaanse Verenigde Kerk van Christus brengt door een verzoek aan de federale commissie voor communicatie middelen de kwestie onder de aandacht, dat negers even goed rechten hebben ten aanzien van de radio- en tv-uitzendingen als ze dat hebben voor andere publieke voorzieningen. De kerk verzocht n.l. aan de federale commissie de vergunningen voor twee televisiestations niet te her nieuwen. Na nauwkeurige beoordeling ge durende een week van de twee stations in Jackson (Miss.) werd vastgesteld, dat deze stations niets doen voor neger-kij kers, hoewel die ongeveer 40% van alle kijkers uitmaken. VATIKAAN Paus vermeldt bestudering van het vraagstuk der geboorteregeling Tijdens een ontvangst van kardinalen heeft paus Paulus VI verklaard, dat de Roomskatholieke Kerk samen met des kundigen ernstig het vraagstuk der ge boorteregeling bestudeert. De desbetref fende uitspraken van paus Pius XII zul len evenwel van kracht blijven „zeker zo lang wij ons niet in geweten verplicht voelen ze te veranderen". Hij noemde de geboorteregeling een van de ernstigste en moeilijkste problemen, waarvoor de kerk zich geplaatst ziet, juist in deze tijd van de enorme bevolkingstoename. „De kerk erkent de vrijheid van geweten en de liefde der gehuwden, maar moet van de andere kant wijzen op de geboden van God". In dit verband vroeg dc paus ook, dat niemand in deze kwestie een mening zou verkondigen, die afwijkt van de gel dende richtlijnen. Dit laatste natuurlijk omdat er de laatste tijd in verschillende landen nogal discussie over dit onderwerp is geweest, waaraan zeer hoge geestelij ken deelnamen. Folkloristisch festival Enschede. - De Enschedese folkloristi sche dansgroep „De Krekkei" organiseert op 10, 11 en 13 juli een internationaal fol kloristisch festival. De groepen die hier aan meewerken komen uit Zwitserland, Oostenrijk, Duitsland, Engeland, Italië, België en Nederland. Er zijn dansgroepen bij, waarvan sommige leden ook zingen. Alle deelnemers zijn gestoken in hun na tionale klederdracht. Het ligt in de bedoe ling. van de organisatoren twee middag voorstellingen voor ouden van dagen te geven. Verder staan drie avondvoorstel lingen op het programma. Op zondag, 12e juli maken de deelnemers een uitstapje. Inlichtingen: Broerse, Europalaan 70, En schede, tel. 05420 - 5618. Kunstmarkt Zwolle. - De Zweedse zaakgelastigde in Nederland ZE. B. Holmquist zal op 10 juli de Zwolse kunstmarkt op „de Suiker berg" aan de Potgietersingel openen. Vo rig jaar hebben bijna 30.000 belangstel lenden de kunstmarkt bezocht. Beroeps kunstenaars en amateurs exposeerden er hun werk, dat kon worden verkocht. Voor de kunstmarkt van dit jaar heb ben de organisatoren alle culturele raden in de provincies een opgave van adressen van beroepskunstenaars gevraagd. Ten minste 100 beroepskunstenaars hebben po sitief gereageerd op het verzoek met hun werk naar Zwolle te komen. De markt duurt van 10 juli tot 1 augustus. Er wor den geëxposeerd: schilderijen: beeldhouw werk, keramiek en handbedrukte stoffen. De kunstmarkt in Zwolle heeft ook an- der-e attracties. Er is het Lido Mont-Sucre en de wijnbar „Chez Marcel". In de di verse programma's zullen o.m. optreden: Corry Brokken, Jacq. Schutte, ballroom- orkest Jan Corduwener, Ans en Jaap Da- niëls, dansdemonstraties balletschool Ma ria Hedwig ten Berge, de Corita's met Rita Corita, trio Gert Timmermans, Sa- cha Denisant met Lesley Davis. Orgelconcerten: Grote Kerk, And ré Marchal, Parijs en Grote Kerk, Charles de Wolff, Enschede. Inlichtingen: Zwolse Gemeenschap, Goudsteeg 2a, Zwolle, tel. 05200 - 15126 of VVV Zwolle, Stationsplein, tel. 05200 - 13900. Mijnhardfs Zenuwfobletfen Waar blijven de uitbreidingsplannen? Raamontsluitingsplan zandwegen vastgesteld. Verlaging nachtstroomtarief. Beleid B. en W. grondprijs Beusebergweg in discussie. l|[!llllllll[lll]ll!lllll[lil]|l!l[!ll!]l!]|[!l[|||IHlll!l|[||llllf!llll!llllll[||||IIIIIIII[!llll[]l!!lll]l!!llj|[I||!||[]||!||!||!|||]||]||!||j||||||!||!||ii|||||||[]||j|[i|||||||||||[|||||||||[|||||[|

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 4