Purol Sportdag Lagere Landbouwschool Eathmen DERTIG JAAR GELEDEN DE GROTE ONTDEKKING Holtense jongens bleken goede sportlieden eens Diploma Machineschnjven Ulo-diploma's behaald Schoolreis naar Arnhem Grote brasem gevangen Voor de tiende keer Braderie Ontwikkelings- en Saneringsfonds eens schudt het leven je wakker Zaterdag 4 juli 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Op de laatste schooldag vóór de va kantie hield de lagere landbouwschool op het ABS-terrein haar jaarlijkse sportdag voor alle vier klassen. Begunstigd door prachtig zomerweer is er sportief en met veel enthousiasme deelgenomen aan de volgende wedstrijd- onderdelen: estafette, touwtrekken, voet bal, handbal, volleybal, hoogspringen en tot slot een veldloop. (De uitslagen zijn: Estafette: klas 1-klas 2; gewonnen door klas 2. klas 3-klas 4; gewonnen door klas 4. Voetbal: klas 1-klas 2, gewonnen door klas 2. klas 3-klas 4, gewonnen door klas 4 (na strafschoppen). Handbal; klas 1-klas 2, gewonnen door klas 2. klas 3-klas 4, gewonnen door klas 3. Volleybal: klas 1-klas 2, gewonnen door klas 2. klas 3-klas 4, gewonnen door klas 3. Touwtrekken: le prijs: groep Gerrit Jan Oostenenk, Hengforden; Jan Aanstoot, Espelo; Jaap Nieuwenhuis, Bathmen; Herman ten Dam, Holten. 2e prijs: groep Gerrit Horstman, Olst; Dik Denne- boom, Loo; Gerrit Grotenhuis, Oxe; Ger rit Nijkamp, Okkenbroek. Hoogspringen: klas 1; Henk Boode, Es pelo, 1.30 m.: Appie Brilman, Okkenbroek 1.20 m.; Gerrit Horstman, Olst 1.20 m.; Gerrit Tuitert, Epse 1.20 m.; Dik Ver donk, Epse 1.20 m. Klas 2: Jan Aan- altijd gebruikt Bij de te Holten gehouden examens voor de leerlingen van Ulo-school slaagden de volgende 67 candidaten voor het diploma machineschrijven uitgaande van de Ver eniging van Leraren in het Schoonschrij ven M.O., stenografie „Groote" en ma chineschrijven: A. Aanstoot, J. Meijer, Wietske K. Viet, Gerrit d. Gervedink Nij- huis, H. W. Rensen, W. G. Bannink, Hen- rica, Meerman, Dirkje J. Aaftink, H. Ool- bekkink, S. J. Huisman, J. A. Arfman, Cornelia G. Krekel, R. G. Veldhuis, H. J. Aaftink, Willemina Goorman, Arendina de Vries, Johanna B. F. Israël, May K. Pagrach, Eggie Meinsma, Gerrie van de Brink en S. J. Kajoi te Holten; Gerritdina H. Vruwink, Lambertha Oonk, Hermina J. H. Kooymans, Johanna Slomp, Gerritd. W. J. Eertink, H. Dollekamp, J. H. Brink mans, G. H. Lonink, J. W. Hargeerds, J. Wissink, J. Slot, Hermanda Rohaan, G. H. Krijgsman, Aleida J. Beid, Hendrika G. Slot, H. J. H. Berendsen, J. H. Klum- pers en Egberdina H. Ooibrink te Marke- lo, Willemina A. v. d. Wal, Reina H. Groot Roessink, Johanna G. Harmsen, J. H. Slagman, J. W. M. Slijkhuis, J. Mol te Laren; J. W. Wassink, G. W. Beunk, Maria H. Holshorst, Jetta J. Stegink, W. F. Markvoort, Gerretje W. Smale en H. A. Ribbink, te Bathmen, G. J. Biezemaat, O. Voortman, J. Pijffers en E. F. A. Land te Rijssen; Heintje Stoevenbelt, te Okken broek; Derkje J. Grave te Colmschate; F. ten Dam, J. Kemper, C. Hietberg, Julia H. de Soet te Heeten; Dirkje A. Stegink te Lettele; A. H. Soeters te Almelo; J. G. ter Wengel te Hengelo (O.) en J. Florijn te Nijverdal. Henny J. H. Stoevenbelt was door ziekte verhinderd examen te doen. Vijf candidaten werden afgewezen. Voor het Ulo-diploma' A met wiskun de slaagden van de Holtense openbare Ulo-school te Deventer de volgende leerlingen: H. Geltink te Holten; J. Brinkmans, G. J. Stegeman en Zwaan tje Slagter te Markelo; J. F. ter Steege en H. Woortman te Bathmen; J. J. Sin- nema te Kampen en Trijntje Piek te Laren. Voor het A-diploma met han delskennis; Bea Geurtsen te Markelo. stoot, Espelo 1.40 m.: Wim van Schooten, Okkenbroek 1.40 m.; Gerrit Noteboom, Dijkerhoek 1.30 m.; Gerrit Nijenhuis, Zuidloo 1.30 m.; Tonni Roeterdink, Loo 1.30 m. Klas'3: Han Brilman, Loo 1.40 m.; Gerrit Grotenhuis, Oxe 1.30 m.; Jaap Nieuwenhuis, Bathmen 1.30 m.; Gerrit Vrielink, Loo 1.30 m. Klas 4: Herman ten Dam, Holten 1.50 m.; 'Wim Meuleman, Wesepe 1.40 m.; Jan Twelhaar, Bathmen 1.40 m. Veldloop klas 1 en klas 2: 1 Gerrit Nij enhuis, Zuidloo; 2 Gerrit Horstman, Olst; 3 Gerrit Jan Oostenenk, Hengforden. Veldloop klas 3 en klas 4: 1 Wim Meu leman, Wesepe; 2 Gerrit Grotenhuis, Oxe; 3 Gerrit Markvoort. Gorssel. Leerlingen School met de Bijbal zien de NATO-taptoe Woensdag, 24 juni was vroeg opstaan het parool voor de leerlingen van de zesde klas der School met de Bijbel. Ze zouden per fiets voor een driedaagse reis naar Arnhem gaan en moesten in verband met de middagplannen reeds om 7 uur bij school aanwezig zijn. Niemand was te laat en zo gaf mijnheer Kroon klokslag zeven uur het vertreksein. De jongens re den voorop, daarna kwamen de dames Fenny Rietberg en Janny Nekkers, ver volgens de meisjes en meester Lande- weerd sloot de rij. Ondanks de serieuze rijwielinspectie moest door het dorp Laren reeds afge stapt worden, want Mannes Scholman had een lekke band. Een klein spijkertje bleek de boosdoe ner te zijn. Het lek was echter spoedig ge dicht en de tocht werd in het heerlijke, zonnige zomerweer voortgezet. Langs een prachtige rustige weg werd via Vorden, Wichmond, Baak en Heerderen naar het pontveer Dieren gereden, waar de IJssel werd overgestoken. Via Velp werd om 12 uur het Chr. jeugdcentrum „de Jacobi- berg" bereikt. Spoedig had ieder de ba gage binnengebracht en waren de bedden opgemaakt. Om half twee ging het gezel schap per trolley-bus naar de stad om de Nato-taptoe bij te wonen. Wat hebben de kinderen daarvan genoten! Ze kwamen ogen tekort om het kleurrijk schouwspel in zich op te nemen: de statige Schotse Hooglanders, de Nato-kapel, de geweer exercitie door de Amerikaanse infante risten waren wel zeer spectaculaire hoog tepunten. De volgende dag werd in Driel een kersenboomgaard bezocht, waarna een langdurig verblijf in het mooie golf- slagbad Doorwerth volgde en de middag besloten werd met een kort bezoek aan het Openluchtmuseum. De laatste nacht waren enkele kinde ren met maagklachten nogal van streek geraakt; het verblijf in het vrij koude zwemwater, afgewisseld met ijsjes eten had hen een kou bezorgt. De firma Schup- pert heeft hen de volgende middag naar huis gebracht, waar ze weer spoedig wa ren opgeknapt. De andere kinderen hebben vrijdagmor gen zelfstandig in het drukke centrum van Arnhem gewinkeld om souvenirtjes voor de ouders te kopen. Omstreeks half twaalf werd via Zut- phen de terugtocht aanvaard en om half vijf waren allen weer gezond en wel in Holten gearriveerd. Het verkeersonderwijs heeft in het drukke Arnhemse verkeer, met z'n vele stoplichten, aanduidingen op de weg, enz. zijn grote nut bewezen. Het zijn heerlijke dagen geweest, die begunstigd werden door uitermate mooi zomerweer. De heer Joh. v. d. Stouw alhier wist zondagmorgen in de vroegte bij het vis sen in de Schipbeek een brasem te van gen, die een lengte had van 51 cm. Het kostte wel veel moeite om de grote vis op de wal te krijgen, maar met behulp van zijn zoon wist men hem in het I schepnet te krijgen. Op 4 juli 1934 stierf „the radium woman": Madame Curie, Als Poolse wilde ze veel voor haar land betekenen, als Franse loste ze deze belofte in. Marie legt met goed gevolg haar docto raal examen af voor natuurkunde en wis kunde. Nu nog de doctorsbulMarie wil hiervoor iets ontdekken, dat nog onbe kend is, maar wat Ze leest op zekere dag een verslag van een haar onbekende Henri Becquerel. Het gaat over stoffen, die licht in zich hebben. Ze geven zo zegt Becquerel stralen af zonder enig contact met het zonlicht. Uranium is zo'n stof. Dit artikel laat Ma rie niet los. Telkens leest ze weer de in teressante verhandeling. Ze praat er met haar man over. En ze besluit voor de ont dekking van Becquerel een verklaring te geven. Op een zolderkamer in de school voor Phvsica in Parijs begint ze met haar onderzoek. Ze weet, dat ze zich plaatst voor een bijkans onmogelijke taak. Be halve de bijdrage van Becquerel bestaat er geen lectuur over dit nog geheel vreemde onderwerp. Maar ze begint. Ze onderzoekt elk bekend element op het ver mogen tot lichtuitstraling, dat ze met een nieuw woord radio-activiteit noemt. Ze Ze ontdekt, dat Uranium en Thorium deze activiteit bevatten. Daarna onderwerpt ze de delfstoffen aan een onderzoek. De mi neralen, die Uranium en Thorium bezit ten, zijn vanzelfsprekend radio-actief. Van elk actief mineraal meet ze de hoeveelheid Uranium en Thorium. En elke keer maakt ze het zelfde optelsommetje, eenvoudig weergegeven als: Het totaal aan radio-ac- tiviteit van een delfstof is gelijk aan de radio-activiteit van de zich daarin bevin dende Uranium of Thorium. Maar niet al tijd klopt de rekensomSoms is het totaal van het mineraal veel en veel ho ger dan de termen, gevonden uit de be kende actieve elementen. Heeft ze zich vergistZe telt nog eens en nóg eensNee, een fout is er niet gemaakt. Maarmaar danmaar dan is er maar één verklaring mogelijk Sommige delfstoffen bevatten een ge heel onbekende stofveel en veel ster ker radio-actief dan de bekende elemen ten Opgewonden zoeken Pierre en Marie Curie verder Op 12 april 1898 komt de eerste verkla ring: „Pekblende en Chalcoliet zijn veel sterker radio-actief dan Uranium zelf." Marie en Pierre zijn, ze weten dit nu heel zeker, op een heel belangrijk spoor. Ze beginnen nu het zeer actieve pekblende te ontleden in zijn elementen. Ze ontdek ken, dat de radio-activiteit voortkomt uittwee chemische bestanddelen. Twee elementen...... In juli 1898 vinden ze één element. „Jij moet het een naam geven," zegt Pierre. Zijn vrouw, overtuigd van het gewicht van de ontdekking, denkt aan haar voor nemen, dat ze als kind reeds meedroeg: Iets voor Polen doen. „Ik noem het Polo nium," is haar antwoord. Heel de wereld zal weten dat Polen „nog niet verloren" is. Daarna gaat Marie naar huisom haar baby Irène te verzorgen Een korte rustperiode onderbreekt het speurwerk. Maar nog is de taak niet vol bracht. Ook de andere „liehtgever" zal ge vonden worden. Op 26 december 1898 wordt in een ver handeling voor de Academie voor Natuur wetenschappen gepubliceerd: „De nieuwe radio-actieve stof bevat een nieuw ele ment, dat wij voorstellen Radium te noe menDe radio-activiteit van Radium moet enoim zijn LICHT EN DUISTERNIS Plet absoluut bewijs voor de aanwezig heid van Radium moet echter nog wor den geleverd, door het vaststellen van het atoomgewicht van het element. Dit bete kent, dat de beide geleerden Radium moe ten hebbenom het te wegen. „Het zit in pekblende," zo redeneert het echtpaar. En aan deze stof zal Radium moeten wolf den onttrokken. Maar waar krijgen ze zo gauw pekblende vandaan? Ze weten, dat in Bohemen glas wordt gefabriceerd uit de begeerde delfstof. Ze vragen of ze de afval, nadat de Uranium voor de glasfa- bricatie eruit is gehaald, mogen hebben. De Boheemse glasproducenten stellen het af valproduct gratis beschikbaar. Alleen het vervoer zal geld kostenDe Curies of feren tot op de laatste cent al hun geld op voor het transport tussen Bohemen en Pa rijs. In een oude schuur, tegenover hun laboratorium, worden kaïTevrachten van die geheimzinnige bruine poeder opgesla gen. En uit acht ton pekbende onttrekken de beide geleerden na bijna 4 jaren zwoegen één gram radium Op een avond, als ze voor de zoveelste maal weer terug gaan naar de schuur, straalt een zacht schijnsel hun tegen Het atoomgewicht van Radium wordt vastgesteld226. De geleerden geven zich gewonnen. PieiTe en Marie worden beroemd. Ze staan voor de keus: Patent aanvra gen op de fabricage van Radium en rijk wordenof...... geheel in de geest van de wetenschap, hun vinding gewoon prijs geven aan de wereldZe kiezen het laatste enblijven arm. Radium wordt een toverwoord over de gehele wereld. Het geheimzinnige ele mentlicht gevendwaimte afge vendinbrandend in de mensenhuid.... Benoemingen en ereprijzen vallen de „uitvinders" ervan ten deel. 10 december 1903. Madame Curie en Henri Becquerel delen de nobelprijs voor natuurweten schappen. Festiviteiten, diners, wetenschappelijke samenkomsten.... de Curies worden over al uitgenodigd. Koningen en presidenten maken kennis met het wereldberoemde echtpaar, datmaar matig ingenomen is met deze bekendheidWant Pierre en Marie schuwen de publiciteit. In hun vakanties proberen ze de mensen te ont vluchten, eenzaamheid is voor de twee geleerden geen kwelling maar een ze genOp 19 april 1906 keert Marie terug van zo'n vakantie. Haar man Pierre is reeds een paar dagen eerder naar Pa rijs gegaan om wüt zaken te regelen Marie komt later met haar twee doch tertjes thuis, waar ze haar echtgenoot dood aantreft. Het wiel van een zware sleperswagen heeft zijn hoofd verbrijzeld. Marie kan de slag van dit verlies, op een moment, dat het leven haar toelacht, maar moeilijk te boven komen. Toch zet ze het werk van haar man voort. En met succes. Het gelukt haar als eenling Radium-metaal te maken In 1911 ontvangt ze de nobelprijs voor scheikunde. Ze doceert aan de Sorbonne. Ze sticht en vervult hiermee de liefste wens van haar overleden man het „In- stitut du Radium Pavilion Curie". In de eerste wereldoorlog organiseert ze X- straalposten voor de veldhospitalen in Frankrijk. Na de oorlog bezoekt ze Amerika, dat reeds 50 gram Radium bezit. Ze weet er één gram van los te krijgen voor haar laboratorium. In 1925 legt ze de eerste steen voor een Radium-instituut in War schau, hoofdstad van een vrij Polen En ze werkten werktRadium is altijd in haar aanwezigheid. Ze ademt het in, het brandt in haar huid, het ver andert haar bloedZe verwaarloost elke veiligheidsmaatregel tegenover haar geliefde, maar o zo gevaarlijke uitvin ding Op 4 juli 1934 sterft Madame Curie aan een onbekende ziekte. De doktoren kun nen geen doodsoorzaak gevenZe be grijpen er niets vanmaar beginnen later iets te vermoedenen krijgen dan zekerheidMarie Curie is vermoord door haar eigen ontdekking De Braderie-commissie, die reeds twee maanden geleden begon met het treffen van voorbereidingen in verband met de tweede lustrum-Braderie, heeft een voor- lopig programma samengesteld, dat met recht afwisselend en gevarieerd mag ge noemd worden. Het voorlopig programma luidt als volgt: ZATERDAG 18 JULI: 20 uur: Groot Teenagerbal in de Feest tent in „Kalfstermansweide". WOENSDAG 22 JULI; 20 uur: Grote ouderwetse boerenbrui loft in de Feesttent in samenwerking met de Toneelclub OCH, de boeren- dansgroep „De Larense Schotsers" en de boerenkapel van de Holtense Mu ziekvereniging HMV. ZATERDAG 25 JULI: 2e Wielerronde van Holten voor ama teurs over 100 kilometer. Voorprogramma; Wedstrijd voor jon gens (11-14 jaar) uit Holten op ge wone toerfietsen over 8 ronden van 1000 meter, 's Avonds om 20 uur: Groot Teenagenbal in de Feesttent. MAANDAG 27 JULI: 19 uur: Concert Tirolerkapel op het po dium in „Kalfstermansweide". Ver kiezing Lustrum-Braderiekoningin en Koninginnobal in de Feesttent met medewerking van de bekende band „Las Cabana's". DINSDAG 28 JULI: BRADERIE. WOENSDAG 29 JULI: BRADERIE. Koningschieten, ballon wedstrijd voor de jeugd. Variëté- jeugdprogramma in de Feesttent. 20 uur: Huldiging van de Schutterslco- ning, koningsbal en bal-masqué in de feesttent. DONDERDAG 30 JULI: BRADERIE. 20 uur: Optreden van een Franse boerendans- en zanggroep (40 personen) met medewerking van de „Larense Schotsers". Jennekesmarkt. ZATERDAGMIDDAG 1 AUGUSTUS; 15 uur: Bromfiets-race. 20 uur: Dans avond voor teenagers in de Feest tent. De Holtense Muziekvereniging HMV en de Drumband zorgen dit jaar voor de al gehele muzikale omlijsting. Medio juni 1964 ruim 1900 aanvra gen voor bedrijfsbeëindigingsver goeding. Medio juni 1964 waren 1934 aanvragen ingediend voor het toekennen van een bedrijfsbeëindigingsvergoeding uit het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw, betrekking hebbende op een bedrijfsoppervlakte van 9706 ha. Dit blijkt uit het antwoord van minister Bies heuvel op schriftelijke vragen van het iid van de Tweede Kamer, de heer Egas. Het bestuur van het fonds streeft naar een snelle behandeling van de aanvra gen. Thans is overigens nog niet te voor zien in hoeverre de ingediende aanvra gen aan de gestelde voorwaarden vol doen. Zij zullen nauwkeurig worden on derzocht. Betrokkenen moeten, wanneer hun aanvraag is goedgekeurd, ook daad werkelijk hun beeïfijf (beëindigen. De goedgekeurde voorgenomen nieuwe be stemming van grond en gebouwen moet vervolgens zijn gerealiseerd, alvorens de uitkering een aanvang neemt. Verdeling van het aantal aanvragen per Imedio juni 1964 (provincie Overijssel): Aantal aanvragen: weidestreken 23 zandgronden 69 veenkoloniën 33 Totaal 125 Bedrijfsoppervlakte in ha.: weidestreken 131 zandgronden 417 veenkoloniën irr Totaal 714 door Leida Graafland Dit kan een mens al leen niet meer. Je zult er aan kapot gaan en ik wil je zo graag helpen, in ieder op zicht wil ik je helpenmijn verdere le ven wil ik in je dienst stellen, als ik maar in je nabijheid mag blijven, omdat ik je zo vereer, als vrouw Hij was buiten adem geraakt door zijn dringende woorden, die steeds heftiger klonken en nu liet hij zijn handen langs zich heen vallen en wendde, zich af. En op dit moment begreep Roelie, dat deze man verliefd op haar was. Gewoon hopeloos verliefd. Dat hij dat al die jaren al geweest was, toen hij nog bij haar over- huis kwam. Dat hij daarom geen oog had voor andere vrouwen en meisjes, tenzij om er een goedkoop avontuurtje mee te beleven en dan weer aan de kant te zet ten. Daarom was Talingen ongevoelig voor de smachtende blikken van de dorps- schonen. Omdat er voor hem maar één vrouw bestond: Roelie Burger, de vrouw van zijn patroon. Een stille liefde, die hij diep in zijn binnenste had weggeborgen, zorgvuldig proberen te verstikken, tot die nu losbarstte in de wanhoop van zijn be staan. Begrijpende, dat ze hem langzaam maar zeker weg wilde werken. De laatste strohalm, waaraan hij zich probeerde vast te klampen. Als ik wil, ligt hij op zijn knieën voor me, dacht ze, en deze gedachte gaf haar een voldaan gevoel. Nu is het zo ver, dat ik hem kan vertrappen, als ik dat wil. Maar ik wil het nog niet. Ik ben nog niet met hem klaar. Hij moet nog een poosje spartelen. „Meneer Talingen," zei ze op beheerste toon, „de onzin, die u zo juist uitgekraamd hebt, zal ik maar vergeten. Ik neem aan, dat u op dit ogenblik uzelf niet voldoende onder controle hebt. Nu ik u zo aanzie, valt het me op, dat u er slecht uitziet. U hebt al te veel werk gehad, vooral onmid dellijk na de dood van mijn geliefde echt genoot. Ik heb veel te veel van u gevergd en ik zal het me nooit kunnen vergeven, als u vandaag of morgen instort. Ik stuur u voorlopig met ziekteverlof. Gaat u een poosje naar een rustig vakantieverblijf, aan zee, of in de bergen, of waar dan ook. U bent totaal overspannen. Ik wil het niet op mijn geweten hebben, dat u een ern stige inzinking krijgt. Ik schenk u twee maanden ziekteverlof met behoud van uw salaris, ingaande op dit ogenblik." Hij draaide zich met een r uk naar haar toe en keek haar met fonkelende ogen aan. „Dat kunt u niet doen, mevrouw één dag nadat de nieuwe boekhouder in dienst getreden is, mij met ziekteverlof sturen. Weet u, wat daarin ligt opgeslo ten? Dat ik fraude heb gepleegd, dat er althans iets met de boeken niet in orde is. Zo zullen de mensen deze onverwachte maatregel opvatten. Wilt u me dit ook nog aandoen? Is er dan niets menselijks meer in u overgebleven? Wilt u me dan volkomen kapot maken? Geestelijk en maatschappelijk? Is het uw bedoeling me weer terug te trappen in de goot, waarin ik eens gelegen heb? Zegt u het me dan alstublieft meteen, dan weet ik het Waarom haat u me zo? U hebt niet het recht me zo te haten, om één stommiteit, die ik toen, op die avond in uw huis uit haalde „We spreken er niet meer over, me neer Talingen. U bent op dit ogenblik met ziekteverlof. Ik zal het doorgeven aan de bedrijfsvereniging. Stel u morgen onder geneeskundige behandeling. Dokter Wals zal ik inlichten. En zoek een rustig oord op, zodat u weer tot uzelf kunt komen. Daarna spreken we weer." Hij schudde zijn hoofd. „Dan zal er geen daarna meer zijn, mevrouw. U weet mijn verleden. Maar u weet niet, dat ik gevoch ten heb om weer uit die goot te komen, waarin ik, buiten mijn schuld, gekomen ben. Als u mij nu wegstuurt, dan is het met me gedaan. Dan zal ik geen tweede keer meer de moed hebben om staande te blijven, omdat er dan geen enkel ideaal meer voor me overblijft. U hebt mijn lot in uw handen." „Al dit gezwam versterkt me in mijn mening, dat je ziek bent. Totaal overspan nen. Het blijft, zoals ik gezegd heb. Ga naar huis, neem een paar aspirinen of desnoods een stevige borrel en kruip on der de wol. Morgen stuur ik dokter Wals wel naar je toe." Langzaam liep hij naar de deur: „Goed, mevrouw, u hebt het spel gewonnen. U hebt ongetwijfeld die ongeluksavond wraak gezworen. Ik feliciteer uprofi ciat met uw overwinning. Uw doel hebt u bereikt. Daarvan ben ik overtuigd. Alles had ten doel om me maatschappelijk en geestelijk te vermoorden. U bent daarin op dit ogenblik ten volle geslaagd, me vrouw Burger. Vanavond kunt u tot uzelf zeggen: ik heb hem, die Talingen, waar ik hem hebben wilde: terug in de goot. Bidt God, mevrouw, dat u nooit spijt zult krij gen van deze avond. Ik wens u het beste." Ze hoorde hem de trap afstormen en even later met gierende banden in zijn wagen wegrijden. En ze herhaalde zacht zijn eigen woorden: „Ik heb je, nette me neer Talingen, waar ik je hebben wilde.... Maar voldoening had Roelie Burger op dit moment niet. HOOFDSTUK 12 De volgende dagen gonsde het dorp van de geruchten: Heb je het ook al gehoord? Talingen is onverwacht vertrokken. Er is een nieuwe boekhouder gekomen en een dag daarna werd Talingen met ziekte verlof gezonden, 's Avonds heeft-ie zich een stuk in de kraag gedrongen bij Bal, het beruchtste kroegje van het dorp en de volgende morgen is-ie in zijn wagentje met al zijn hebben en houden vertrokken. Nou, daar zal dan wel wat aan los zitten, want anders verdwijn je niet zo maar met de noorderzon. Zou-die soms gestolen heb ben? Je leest wel vaker in de kranten van die gevallen. Als dergelijke hoge pieten met ziekteverlof gestuurd worden, dan is er wel een steekje aan los. Wie had dat nou van dit nette Talingen gedacht, hè? Je ziet maar weer, je kunt de mensen wel voor de kop kijken, maar niet cr in.... Ook in het bedrijf, waarin Talingen zo'n dozijn jaren gewerkt had, was het over haaste vertrek van de procuratiehouder het gesprek van de dag. Beneden drom den de chauffeurs en bijrijders samen en verdiepten zich in veronderstellingen, maar niemand kon geloven, dat Talingen zich vergrepen had aan geld van de zaak. Het sprak vanzelf, dat pastoor Derkse- ma de geruchten ook vernam. Zijn dienst bode had in het dorp zo lret een en ander opgevangen en gaf het getrouw door. En kele parochianen, die de pastoor moesten spreken, vulden de leemten aan en zo kreeg de pastoor in de loop van een der volgende dagen een aardig beeld van de feiten. Weliswaar niet geheel compleet, omdat natuurlijk buiten Roelie en de per soon in kwestie niemand het rechte wist, maar in grote trekken kwam het hierop neer, dat Talingen de avond tevoren als een gek met zijn wagen door het dorp had gereden, dat hij zich zat gedronken had bij Bal en dat de oudste zoon hem naar zijn kamer had gebracht. De volgende morgen had hij zijn koffers gepakt en was omstreeks negen uur het dorp uit gereden in de richting Eindhoven. Zijn hospita had hij nog een volle maand betaald en tegen haar gezegd, dat hij ontslagen was. Doch Maria Verdaasdonk, die de privé-sekreta- resse van Roelie Burger was geworden, had gezegd dat Talingen overspannen was en daarom ziekteverlof had gekregen. En dat was een beetje verdacht, want was zojuist niet een nieuwe boekhouder in dienst getreden? Als dan de oude onver wacht met ziekteverlof werd gestuurd, noudan zou dat ziekteverlof frel een doekje voor het bloeden zijn. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2