Gemarkt *y$sm TWEEDE RONDE VAN HOLTEN INTERNATIONALE HULPVERLENING EEN WEGENPLAN Kampioenen aan de start Agenda raadsvergadering Vlucht vanaf Creil Geslaagden 3-jarige Ulo Uitstapje kinderen vervoerspersoneel Succes voor Henny Fransen Afvalzakjes voor automobilisten Populair concert van H.M.V. Militair voertuig vloog in brand Geslaagden M.E.A.O. en 3-jarige Ulo Gevonden en verloren Landbouwwegen en recreatiewegen In memoriam oud-wethouder W. Beldman Geslaagde modeshow Verstrekking keukenzout pH-Sneldienst Zaterdag 27 juni 19R4 HOT/TENS NIEUWSBLAD In de 2e ronde van Holten die zaterdag 25 juli wordt gehouden, komen tal van renners aan de start die in de amateur wielersport momenteel aan de top staan. Op het parcours rond het Industrieter rein zullen de amateurs 100 kilometer te verwerken krijgen, verdeeld over honderd ronden. Het zou te ver voeren om de namen van de bijna 80 renners die hebben inge schreven. te noemen en evenmin willen we ons wagen aan een voorspelling over de eindzege. Favoriet voor de eerste plaats zijn on getwijfeld de winnaar van de le ronde van Holten Henk Hoekstra uit Ureterp (Fries land), Piet Schreur uit Wolvega (kam pioen van Friesland), Theo Oudshoorn te Waverveen (winnaar van de Ronde van Twente 1964), Piet Verwey (Gouda), Freddy van Lachterop (Amsterdam) en Anne Koster te Leeuwarden. Verder zullen streekrenners als Bert Boom (Markelo), Dieks ten Berge, Henk Hinseveld en Johan Pluimers (Enter) en Jan Boode uit Nijverdal zeker een hartig „wieier woord je" meespreken. HOOGSTE PRIJZENSCHEMA De renners rijden een wedstrijd onder het hoogste prijzenschema I, ook een be langrijke factor waarom zo'n sterk ren- nersveld van de partij is in deze 2e ronde van Holten. Enkele zakenmensen en particulieren hebben evenals het vorige jaar weer pre mies in de vorm van geld of gebruiks voorwerpen beschikbaar gesteld en het De gemeenteraad komt dinsdag 30 juni a.s., des avonds 7.30 uur, ten gemeente huize bijeen ter behandeling van de vol gende agenda: 1. Notulen van de openbare vergade ring van 27 april 1964. 2. a. Ingekomen stukken, b. Medede lingen. 3. Voorstel tot aankoop van grond van de heer G. J. Stam, alhier. 3a. Voorstel tot intrekking van 't prin cipebesluit tot verkoop grond aan de heer M. J. de Lange te Hengelo. 4. Voorstel tot verkoop van grond aan: a. de heer J. Damming te Hollandscheveld; b. de heren G. F. en G. H. Paule te Win terswijk. 5. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de Stichting Beambten- fonds van de N.V. Verenigde Blikfabrie- ken te Amsterdam. 6. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan: a. de heer E. Paalman als ge meente-arbeider; b. de heer J. Brands als ambtenaar van de burgerlijke stand. 7. Voorstel tot het benoemen van: a. de heer W. Leemans tot administratief amb tenaar gemeentewerken; de heer A. Vin cent tot ambtenaar van de burgerlijke stand. 8. Voorstel tot wijziging van de huur prijs van de woning Holterbroek 15. 9. Voorstel tot het vaststellen van een raamontsluitingsplan t.b.v. de verharding van wegen. 10. Voorstel tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Stevenssteeg. 11. Voorstel tot het vaststellen van een verordening tot uitvoering van de artike len 29 en 38 van de Algemene Bijstand- wet. 12. Voorstel tot wijziging van de elec- triciteitstarieven. 13. Voorstel tot het benoemen van een onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o. 14. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting 1964 en de begrotingen van het gasbedrijf, electiriciteitsbedrijf en woningbedrijf 1964 (credieten restauratie molen Dijkerhoek, aankoop droogappa- raat, verplaatsing en inrichting noodloka- liteit kleuterschool, bouw dienswoning chef-zwemmeester, leermiddelen o.l. dorpsschool, voorzieningen woningen Boschkampsstraat 21 en 23, alsmede Hol- terberg 24). 15. Rondvraag. De Bergvliegers uit Holten namen met 49 duiven deel aan de vlucht vanaf Creil. Afstand 436 km. Lossing 9.40 uur, aan komst eerste duif om 16.36.35 uur. De uitslag was: 1 J. Schoneveld, 16.36.35; 2 G. Veldhuis, 17.00.12; 3 dezelfde, 17.02.- 03; 4 J. Schoneveld, 17.02.30; 5 dezelfde, 17.02.57; 6 en 11 H. J. Aaftink; 7 J. Schone veld; 8 L. Gazan; 9 C. W. Reeves; 10 de zelfde; 12 G. Veldhuis. Prijswinnaar was de heer J. Schoneveld; poule-winnaar de heer G. Veldhuis. De stand na drie vluchten afd. Mid-fond is: 1 J. Schoneveld, 454.1 punten; 2 G. Veldhuis, 365.9 p.; 3 H. J. Aaftink, 344.1 p.; 4 L. Gazan 331.6 p.; 5 G. Steunenberg, 261.8 p.; 6 C. W. Reeves, 148.4 p.; 7 J. W. Willems, 79.3 p.; 8 W. Aaftink, 38.5 p. De volgende leerlingen slaagden voor 't einddiploma (ulo-certificaat) van de 3- jarige afdeling van de Openbare u.l.o.- school te Holten: D. J. Aaftink, H. J. Aaf tink, J. A. Arfman, W. G. Bannink, H. Deijk, S. J. Huisman, N. C. G. Krekel, H. Meerman, H. Oolbekkink en G. J. G. Ool- bekkink te Holten; B. J. H. Aanstoot, E. J. Aanstoot, J. W. Hargeerds en J. Slot te Markelo; R. J. Faassen te Almelo; D. Goulmy te Deventer; J. Mol te Laren (Gld.); J. Nieveen te Nij verdal; A. M. Opijne te Gorssel; J. Pijffers en O. Voort man te Rijssen; J. H. de Soet en C. Hiel- berg te Raalte; A. Westra te Colmschate. Twee candidaten werden afgewezen. Burgemeester Enklaar heeft in het bij zijn der leerkrachten de ulo-certificaten met een toepasselijk woord uitgereikt. organisatiecomité hoopt en verwacht dat nog velen dit voorbeeld zullen volgen. Opgave liefst zo spoedig mogelijk bij de h.h. Brinks, kantoor Machinefabriek „Uni versal", tel. 422 en J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 356. Als „voorproefje" van de wedstrijd voor amateurs, zullen jongens van 11 t.e.m. 14 jaar aan bod kunnen komen. Ook voor deze wedstrijd worden prijzen en premies beschikbaar gesteld. Aan deze wedstrijd (8 rondjes van 1000 meter) zal alleen mogen worden deelge nomen op toerrijwielen. Een vijftigtal kinderen van de leden der afdelingen, Holten, Rijssen, Wierden en Goor van de Ned. Bond van Vervoersper soneel (N.B.V.), maakten zaterdag een uit stapje. met als einddoel Schiphol en Artis in Amsterdam. In Holten werden 20 kinderen uitge leide gedaan door de ouders bij de stop trein van 7.53 uur. Na overstappen in De venter en Amersfoort, moesten bij het centraal station in Amsterdam alle zeilen bijgezet worden om de schare veilig in de touringcars van Maarse Kroon te krij gen, die de kinderen met bestuursleden en enkele dames naar het vliegveld bracht. Met de Schiphol-expres werd een tocht van drie kwartier gemaakt langs de grote straalreuzen en kleine vliegtuigen, waar van enkele van dichtbij konden worden bezichtigd. Het was koud op het vliegveld, maar de kinderen voelden er niets van, door de fascinerende aanblik van het lan den en opstijgen der vliegtuigen. Het be zoek aan Artis, dat daarna volgde, was voor de kinderen een openbaring en zij hebben daar dan ook bijzonder van geno ten. Het gehele uitstapje had, dank zij de goede zorgen van de betrokken bestuurs leden en de verschillende vervoersonder nemingen en instanties een zeer vlot ver loop. Met de trein van 19.34 waren de Holtense kinderen weer thuis. Onze plaatsgenoot, de heer Henny Fran sen, muziekleraar aan de openbare u.l.o. alhier, behaalde zaterdag met de Deventer P.T.T.-fanfare op het nationaal muziek concours te Emmen een le prijs met 110 punten en lof van de jury in de ere-afde- ling, waardoor het korps, waarvan hij reeds tal van jaren dirigent is, naar de vaandel-afdeling is gepromoveerd. Als verplicht nummer speelde de P.T.T. - fanfare de „Ouverture for an epic occa sion" van Dennis Wright. Een bijzonder moeilijk werk, dat door de bijzonder goe de vertolking door de jury, bestaande uit de heren Leo Pappenheim, Piet van Mever en Oscar van Hemel, met 53y2 punt werd beloond. De dirigent mocht voor de muzi kale opvatting van deze compositie een persoonlijk compliment van de juryleden in ontvangst nemen. De vrije compositie, die gespeeld werd, was de ouverture „Oberto" van Guiseppe Verdi, die met 561/2 Punt gewaardeerd werd. Korps en dirigent viel een ovationeel applaus ten deel van het talrijke publiek, dat de uitvoering bijwoonde. Door het behalen van een le prijs op het concours te Harfsen in 1962 in de ere- afdeling was de overgang naar de vaan del-afdeling een voldongen feit. Bijzonder eervol was nog voor dirigent en korps, dat men ook voor de gezamen lijke prestatie de lof van de jury in ont vangst mocht nemen. Het vorige jaar is de P.T.T.-fanfare uit Deventer reeds tot de hoogste afdeling op geklommen in de landelijke bond van P.T.T.-muziekgezelschappen. De initiatiefnemers van de actie Bosbal zouden deze actie uit willen breiden door het uitreiken van afvalzakjes aan auto mobilisten, die in de Holterberg picknic ken. De kosten ad 400,hieraan ver bonden kunnen zij echter niet voor hun rekening nemen. Zij menen dat hier een taak ligt voor de winkeliersvereniging om doormiddel van het overschot van hun winkelzegelactie, in samenwerking met de gezamenlijke hotelhouders, die ook be lang hebben bij een zich uitbreidend toe risme, dit bedrag bijeen te brengen. De organisatoren zijn van plan de mede werking in te roepen van de chauffeurs van autobussen, die bij de aanvang van hun reis door de berg zullen omroepen; „Wij gaan nu rijden door het natuurreser vaat „de Holterberg". Wilt U geen rom mel en afval uit de ramen gooien? In de bus is een afvalzak aanwezig. Dank U namens „Actie Bosbal"! Jongelui, die nog interesse hebben om aan de opruimingsactie mee te doen, kun nen zich nu nog opgeven aan de bekende adressen. Zij ontvangen een nadere op roep, als er weer een schoonmaakbeurt nodig is. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zal de Holtense Muziek vereniging „H.M.V." maandagavond om 8 uur een populair concert geven op het podium in „Kalfstermansweide". Het programma vermeld de bekende „Lustspiel overture" van Keler Belah, een potpouri van Weense melodieën en tal Van pittige marsen. Kortom een program ma dat prettig in het gehoor zal liggen en dat de belangstelling van zeer velen ver diend. Tijdens beperkte militaire oefening in deze omgeving, waarbij ook tanks waren ingezet, is een z.g. H-truck, een voertuig met; van voren wielen en achter rupsban den, op de Weversweg in een sloot ge raakt en in brand gevlogen. Het ongeluk gebeurde in de buurtschap Espelo bij de boerderij van J. Vruggink. De door de heer Vruggink gewaar schuwde brandweer uit Holten was spoe dig met drie eenheden ter plaatse en bluste het vuur met de nevelbluswagen. Ook werden nog slangen uitgelegd op de drinkwaterleiding. De droogpoederinstal- latie voor benzinebranden behoefde geen dienst te doen. Het ongeluk geschiedde omstreeks kwart voor twaalf, toen de bestuurder van de H-truck een tank wilde passeren. Zijn voertuig kwam in de zachte berm en kantelde in de droge bermsloot. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De op het voertuig meegevoerde rubberboten konden tijdig in veiligheid worden ge bracht. Het brandde van binnen geheel uit. De brandweerchauffeur Jaap Bluemink liet nog even een staaltje van zijn rijkunst zien door de truck uit de sloot te rijden, hetgeen de militaire chauffeur niet ge lukte. Voor het einddiploma van de 2-jarige school voor Middelbaar- en Administratief Onderwijs (M.E.A.O.), verbonden aan de openbare u.l.o. school te Holten, slaagden: H. J. Beltman, T. Deijk, J. Meijer en R. G. Veldhuis te Holten; H. ten Berge en A. H. v. d. Maat te Rijssen; M. H. Nieuwenhuis, W. Schoolderman en H. Temmink te Bath- men; B. J. Dekker en J. A. Wilmerink te Diepenveen; G. D. Legtenberg en J. H. Wissink te Goor; J. B. Borchert en J. G. ter Wengel te Hengelo (O.); F. A. Nije Bijvank te Haarle; E. van Thiel te Deven ter; A. M. Soeters te Almelo; en J. W. Stegeman te Wippert (Gorssel). Eén candidaatje werd afgewezen. De burgemeester van Holten, Mr. W. H. Enklaar, heeft in het bijzijn van de ge- commiteerden en de leerkx-achten met een toepasselijk woox-d de getuigschriften uit gereikt, welke t.z.t. dooi- een officieel di- ploma vervangen zullen worden. In navolging van ons „Holtens Studie fonds voor Papoeajongeren" werd enige maanden geleden in Almelo door de dia conale commissie voor Internationale Hulpverlening der Herv. Gemeente aldaar een „Studiefonds voor Ghanese studen ten" in het leven geroepen. In totaal is daaiwoor tot nu toe f3350,bijeenge bracht aan losse giften, vaste jaai-lijkse bijdragen en vaste kwartaal-bijdx-agen. De actie ten bate van dit studiefonds in Almelo gaat rustig, maar gestag verder en is nog lang niet voltooid. Ook de actie voor het „Holtens Studie fonds voor Papoeajongeren, die van 519 juli in onze gemeente zal gehouden wor den, belooft weer goed te woi'den. Een vrij gi-oot aantal nieuwe vaste bijdragers zette mede zijn schouders onder dit mooie en belangrijke werk en, naar wij hopen, zullen nog meei'dere volgen. Hoewel het nog een week duurt voordat Gevonden: zwemabonnement, schiet lood, smidshamer met houten steel, grijs lederen portemonnaie, wit crême-achtige damesjui'k, kinder-knapperpistool. Verloren: beschermkap van hooipers, portemonnaie met inhoud, wieldop mei'k Austin, wieldop merk Simca, heren arm bandhorloge met schakelarmband, 3-jarige lichtgele hond (boxer, witte bles en vier witte tenen), goud doublé armband, lede ren portemonnaie met inhoud, bruin ge breid wollen damesvest. Inlichtingen dagelijks, doch uitsluitend van 812 en van 1422 uur, aan het groepsbureau der rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten, tel. 352. In het gymnastieklokaal zijn achterge bleven: Diverse kledingstukken, gymnas tiekschoenen, vier armbandjes, twee zil veren kettinkjes, zilveren ring, dames horloge, herenhoi'loge. BOUWVAKKER VRIJGESTELD Aan de dienstplichtige der lichting '65: F. J. A. Wilmerink, Dijkerhoek 22, is met ingang van 1 augustus a.s. vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens aanwe zigheid van het bijzonder geval ten be hoeve van de woningbouw voor de duur van zijn tewerkstelling in de nieuw bouw van woningen in Nedei'land, doch voorshands niet langer dan tot 1 augus tus 1966. Burgemeester ien wethouders hebben de raad een z.g. raam-ontsluitingsplan van wegen aangeboden, dat in de dinsdag te houden vergadering in behandeling zal komen. Het is opgemaakt door de N.V. Grontmij te De Bilt en omvat 45 km. te verharden zandwegen. In het plan, dat de systematische ontsluiting beoogt van de buurtschappen, wox-dt ondex-scheid ge maakt tussen „landbouwwegen" en „land bouwwegen, tevens recreatiewegen". Onder landbouwwegen worden in het plan verstaan wegen, bestemd voor het ontsluiten van boerderijen en landbouw gronden, met als nevenfunctie de verbin ding tussen woonkei'nen en andere ver harde c.q. nog te verharden wegen. De ge meente Holten telt 265 km. van deze we gen. Onder landbouwwegen, tevens reci-ea- tiewegen verstaat men wegen, welke naast een subsidie van de Cultuurtechni sche Dienst mogelijk ook door het Minis terie van Ondei'wijs, Kunsten en Weten schappen, via de „Incoret" (Intei'depai'te- mentale Commissie voor Recreatie en Toe risme) gesubsidieerd kunnen worden. De ontwerpers berekenen voor dit sooi't we gen pl.m. 17,5 km. Als landbouwwegen zijn in het plan op genomen (van west naar oost) de Sta tionsweg te Dijkerhoek, het westelijk deel van de Oude Deventerweg, de Haverslags- weg, Bx-oekmaatsweg en Eikenweg in Es pelo, de Van Nootensweg, Vijfhuizenweg, Wuestenweg en Vonderschotweg in het Neerdorp, de Vale weg en Dammerweg in Espelo, de Rutgersweg, Haalmanssteeg, F1 is weg en Spreeuw en weg aan de weste lijke helling van de Holterberg, de Tol weg, Russend ijk, Evetjesweg, Liezensteeg, Hollesteeg, Vogel weg en Brenderweg in de Beusebei-g en de Schreursweg in de Look. Als landbouwweg en recx-eatieweg staan vermeld de Oude Diepenveenseweg in het Neei'dorp, de Beukenlaan, Enkweg, het zuidelijk deel van de Nijvei'dalse weg, de Patrijsweg en het oostelijk deel van de Duistere Steeg aan de zuidelijke helling van de Holterberg. In de Beusebei'g vin den we de Fliei'dijk, Zweesteeg, Spren- genweg, Kwintenweg en op de Borkeld de Pannenweg, Heideweg, Landmansweg, Pasopsweg en in de Look de Velddijk en Geskcsdijk. Op de oostgrens van de ge meente is nog de Lichtenbergerweg opge nomen. De ontsluiting van de buurtschap Espe lo dient in groter vexband tezamen met de ontwatering en de kavelindeling bekeken te worden, b.v. in het kader van een vrij willige ol' wettelijke i'uilverkaveling, zeg gen de ontwei'pei's. Het gebied ten zuiden van de spooxiijn Holten-Deventer (Holterbroek) ligt, wat de ontsluiting betreft, erg moeilijk in ver band met het grote aantal overwegen. Voor het kunnen opheffen van een aantal van deze overgangen (bij mist zeer ge vaarlijk) Ls aanleg van een parallelweg hier noodzakelijk. Omtrent het tracé van deze parallelweg zijn twee mogelijkheden overwogen: dicht langs de spoorlijn of veel zuidelijker langs de noordzijde van de Peterswaterleiding. Beide oplossingen grijpen zeer diep in de bestaande eigendommen en brengen een grote verandering in het gebied met zich mee wat betreft kavelindeling en ontslui ting. In verband met de gecompliceexdheid van een en ander is een definitieve keuze achterwege gelaten. Het is gewenst de bestaande aansluiting van Oude Deventerweg op de Rijksweg in Dijkerhoek te laten vervallen en deze weg als parallelweg van de Rijksweg door te trekken en aan te sluiten op de bestaande parallelweg bij het „Bonte Paard". De consequentie van deze oplossing zal zijn, dat een aantal zware bomen bij „De Rin kelaar" gerooid zal moeten worden. De ontwerpers veronderstellen, dat voor deze oplossing een financiële bijdrage van het rijk te verkrijgen zou zijn, omdat de parallelweg de Rijksweg ontlast van het langzame verkeer. In het voorstel aan de raad zeggen b. en w., dat thans een bruikbaar plan ter tafel ligt, dat, indien daarvoor de nodige gelden beschikbaar zijn, een systematische ver harding van de daarvoor in eei'ste instan tie in aanmex-king komende zandwegen waarborgt. RUILVERKAVELING. Wij mei-ken hierbij nog op, dat volgens onbevestigde geruchten de Ned. Heide Mij met plannen bezig is voor een wette lijke ruilvei'kaveling, welke een deel van' de gemeente Bathmen en een groot deel van de gemeente Holten zullen omvatten. Zondag 21 juni is in zijn tweede vader land (Canada, Thirdstreet 630, Londen, Ontario) op 73-jarige leeftijd overleden de heer W. Beldman, voormalig landbouwer, oud-raadslid en oud-wethouder van deze gemeente. De overledene was van september 1927 tot februari 1944 lid van de i'aad voor de a.r. partij. Toen dook hij onder, omdat hij zich met het beleid van de N.S.B.-burge meester, P. J. Di'ewes, niet kon verenigen. Onder burgemeester A. P. R. C. baron van der Boch van Verwolde had men nog wel clandestien bijeenkomsten gehouden als college van b. en w., maar met de komst van Drewes was dat afgelopen. De heer Beldman was n.l. van 19311935 en van 1939tot zijn onderduikperiode wethou der. Op 18 juli 1944 verklaarde de N.S.B.- burgemeester nog, dat de heer Beldman zich zonder bezwaar in het openbaar kon vertonen, maar deze heeft het er wijselijk maar niet op gewaagd. De heer Beldman heeft in zijn welbe steed leven tal van functies op het maat schappelijk terrein vervuld. Op 31 jan. 195.1 vertrok hij met zijn echtgenote naar Canada, waar zich ook x-eeds kinderen van het echtpaar Beldman hadden geves tigd. Hij heeft daar op verschillende plaatsen gewoond. Onlangs ontvingen wij nog be- j-icht, dat hij van Port Dover naar Londen (Ont.) was verhuisd. Hij is enige tijd ziek geweest. HOVENIERSDIRLOMA De heer A. Pekkeriet te Holten slaag de te Enschede voor het hoveniersdiplo ma. GESLAAGD Aan de Kweekschool te Deventer slaag de voor het onderwijzei'sexamen mej. A. Ketting. de eigenlijke actie begint, kwam thans reeds een kleine f200,— aan vaste bij dragen en losse giften binnen op giro 875587 van de Coöp. Boerenleenbank „Holtexx" alhier, ten gunste van het „Hol tens Studiefonds voor Papoea jonger en". De gemeentelijke diaconale commissie voor Internationale Hulpvei'lening hoopt en verwacht, dat vele niet-Holtenaren, die dit lezen, van dit gironummer gebruik zullen nxaken om óók hun steun te ver lenen aan dit mooie doel. En daar vorig jaar van bijdragers van buiten Holten f 1790,binnenkwam, is deze vei-wach- ting niet zonder gi'ond. Woensdagavond wex'd door de N.V. Con fectiefabriek Heka v/h H. J. van Heek te Rijssen in samenwerking met de firma Dollekamp, Ox-anjestx-aat 69, alhier en de firma Beltman, Doi'pssti'aat 9, eveneens te Holten, een feestelijke show gepresen teerd. Uit het applaus, dat herhaaldelijk uit de geheel gevulde zaal van Amicitia op klonk, bleek wel, dat de door zes vrouwe lijke en drie mannelijke mannequins ge showde artikelen zeer in de smaak vielen. Het opti'eden van dc Bombino's vormde, voox-al voor het aanzienlijke percentage aanwezige teenagers een bijzondere at tractie. Dit ensemble, dat ook geheel uit amateurs bestaat, bracht amusements muziek van goed gehalte, waarvan vooral het „Beatle"-nummer grote bijval oogstte. De getoonde film van het bedrijf gaf, tezamen met de show, een overzichtelijke indruk van deze confectiefabriek, terwijl de gehouden quiz bijdroeg het gezellige karakter van deze avond te verhogen. De opzet van de organisatoren, hierdoor in Holten enige bekendheid met hun be drijf te creëi-en, mag dan ook wel geslaagd heten. De bekroning van het succes van deze avond hoopt de N.V. Heka te mogen zien uit de belangstelling, die bij de te houden zittingen in Holten de komende week getoond zal worden. Onderzoekingen van de laatste jaren wijzen steeds sterker in de richting van grote tekoi'ten aan natrium en ook chloor bij het vee. Beide componenten komen voor in het normale keukenzout, dat in de vorm van landbouwzout en kainiet op het land wordt gestrooid, of als likstenen pekel etc. rechtsti'eeks aan het vee wordt verstrekt. Keukenzouttoediening verdient alle aandacht omdat verschillende proe ven van de laatste jaren cr op wijzen dat in vele gevallen waarbij de boer klaagt over matige melkopbrengsten van zijn veestapel deze eigenlijk een gevolg zijn van een tekoi't aan natrium. Maar ook de chloor die met het keukenzout wordt aan gevoerd komt goed te pas. Dit element is in bijzondei'e mate dienstig bij de afvoer van de overmaat aan kali uit het lichaam. Vooral op gier- of zwaar bemeste weiden is het van belang dat de chloorvoox-ziening optimaal is. In zeer veel gevallen laat ook de chloorvoorziening te wensen over. Wanneer er klachten zijn over de ge zondheidstoestand en de produktie van het vee, verdient het zeker aanbeveling om ook de elementen natrium en chloor in het gewasonderzoek te betrekken. De natriumtoestand kan thans ook worden vastgesteld door middel van grondondex-- zoek. Aangezien aanvullend natrium on derzoek in grond slechts ƒ1,20 per mon ster kost verdient het zeker aanbeveling hier aandacht aan te schenken. Een goede kalktoestand is een eerste vereiste vor het behalen van maximale op brengsten. Ook de fosfaat-, kali, magnesia- en stikstofgiften worden dan ten volle be nut. Uit de x-esultaten van het grondonder zoek blijkt dat het met de kalktoestand van de zandbouwlandpei-celen in ons land minder gunstig is gesteld; op slechts een dex'de deel blijkt deze voldoende te zijn. Nu er in verband met de toenemende mechanisatie steeds meer kleine per celen samengevoegd worden tot gi'ote is het van belang alvorens tot samenvoeging over te gaan eei'st de bemestingstoestand en wel speciaal de kalktoestand op een ge lijk niveau te bi'engen. Onderzoek in het kader van de pH-snel- dienst is snel en voordelig. Direkt na de oogst toegepast, is de uitslag binnen een week terug-en kan de benodigde kalk met de stoppelbewerkingen worden onderge bracht. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd 1301 stuks vee, n.l. 10 runderen en 1291 varkens. De prijzen van melk- en kalfkoeien be liep van f1000 tot f 1200 per stuk; van pinken f725 tot 1'800; van drachtige zeu gen f 375 tot f 425; van biggen f 65 tot f 80. De handel in rundvee was rustig en prijshoudend. De zeugen werden tegen dalende px-ijzen in een kalme handel ver kocht, terwijl de biggen vlot wei'den ver handeld met slaande prijzen.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2