Pu rol houdtd— Heshow van de DERTIG JA/ f GELEDEN Diploma-zwemmen Heka-fabrieken Schoolreis School met de Bijbel Zorg dat uw voedsel u niet ziek maakt Bestrijding Coloradokever eens schudt het leven je wakker Zaterdag 20 juni 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD De te Rijssen gevestigde Confectiefa briek Heka N.V. (v.h. H. J. van Heek) mag zich in een groeiende expansie ver heugen. Het vorig jaar kwam een nieuwe fabriekshal aan de Holterweg gereed, die plaats biedt aan circa 500 werknemers isters). Deze ruime en lichte hal is van een moderne constructie, voor een con fectiefabriek in ons land uniek. Voor ver enigingen of andere groeperingen, die uit alle delen van Nederland een verzoek in dienen om het bedrijf te bezichtigen, wor den regelmatig excursies georganiseerd. Met de toenemende welvaart is de be langstelling voor sportieve kleding aan zienlijk gestegen. Naast de, vooral sinds de laatste wereldoorlog alom bekende werkkleding (zoals werkbroeken, overalls, manchester pakken) produceert de Heka dan ook in belangrijke mate sportieve kle ding, waarmede zowel in binnen- als bui tenland naam werd gemaakt. Waar U ook ter wereld straks met va kantie gaat, naar West Duitsland of Spanje, Afrika of onze eigen Noordzee kust, overal kunt U mensen tegenkomen, die in artikelen van de Heka gekleed gaan. Het kan een helanca-pantalon zijn of een regenjack, een spijkerbroek, short, strand- combinatie of een wollen winterjasje, want het assortiment is uitgebreid. Een ding is zeker: elk kledingstuk wordt door de bij de Heka werkende mensen met zorg in elkaar gezet. De meisjes, die bij de Heka komen, kun nen nadat ze er een paar jaar hebben ge werkt, gemakkelijk al deze kleding zelf maken. Hierop is niet alleen de opleiding in het eigen bedrijfsschooltje, maar ook het systeem van werken doelbewust ge- rich en de directeur, de heer H. J. van Heek Rijssenaar van geboorte houdt hier beslist de hand aan. Hij is namelijk van mening,' dat de aldus opgedane ken nis en ervaring voor de meisjes van groot nut kan zijn, waar velen ook later, als ze een eigen huishouding hebben, nog de vruchten van plukken. Bij het tijdens donderdagavond gehou den diploma-zwemmen in het natuurbad „Twenhaarsveld" behaalden 88 jongelui een diploma. Het examen werd afgenomen door de chef-zwemmeester, de heer G. v. Lemel, terwijl als official van de Kring Twenthe- IJsselstreek der K.N.Z.B. aanwezig was de heer J. Hageraat van Almelo. De uitslag was als volgt: Diploma I meisjes: H. Bouwhuis, Raalte; H. Weigraven, Linde; J. Bolle, Bathmen; A. Koopman; J. A. v. d. Bovenkamp; E. Stevens; R. Eertink, H. Berendsen, J. Bek- kernens, J. Teeselink en G. Brinkmans te Markelo; M. Roeterdink, Bathmen; J. G. Markvoort, Markelo; W. Wegstapel; A. Paalman; H. Rietdijk; T. Rietdijk; G. Re- terink. Diploma I jongens: D. Dijkman, Laren; G. Ziggers, H. Pullen, H. Lonink, A. We- meker, B. Jansen, A. Vukkink, R. Wan- rooy, G. Stokreef, F. Winterman, H. Kiste- maker, H. Lodeweges. E. Slot en J. Dolle- kamp, allen te Markelo; J. Bronsvoort, H. Willems; J. Steunenberg; H. Ribbink; J. Aaftink; B. Pieffers; H. Broersma; M. Bal- tus; A. Dekker; J. Nijland; G. Bosman; C. G. v. d. Bovenkamp; A. Meerman; N. J. Slijkhuis; H. Achterkamp; G. Rozendom; J. Hosmar; J. Koopman; W. Mol. Diploma Iï meisjes: J. Enklaar: W. Zo mer; G. Aaltink; H. Klumpers, Markelo; K. ten Hoeven; A. Baltes, Bathmen; E. Bakker, Deventer. Diploma II jongens: J. Boode; J. Dang- remond; J. Nijland; G. Witteveen; H. Klumpers, Markelo; B. Jansen, Markelo. Diploma III meisjes: D. Klein Teese link; M. Hosmar; E. Meinsma; G. ten Dam; J. G. Markvoort; G. Kromdijk; A. Dikkers; G. Bluemink; H. ten Bos; I. Kevelam; E. Nieuwenhuis. Diploma III jongens: A. Vukkink; G. J. Wissink; J. Paalman; J. Muller; H. ten Bos; G. J. Bekkernens; A. Leget; G. H. ter Harmsel; G. Sprikkelman, Deventer. Diploma V jongens: C. D. Israël; S. Huisman; W. Klein Velderman; T. Sche perman. Waar geen plaatsnaam is vermeld zijn de geslaagden woonachtig te Holten. Daar niet alleen de binnenlandse, maar ook de buitenlandse afzet de laatste jaren sterk is toegenomen, ziet de N.V. zich ge noodzaakt over te gaan tot een behoor lijke uitbreiding van het aantal werkneem sters. In het bedrijf heerst een goede en prettige sfeer en mede daarom geeft de directie er de voorkeur aan, voor zover mogelijk meisjes uit de omgeving aan te trekken, liever dan elders filialen op te richten. Op de show, die a.s. woensdag hier in Plolten plaats vindt, worden Heka-artike- len door eigen mensen gepresenteerd. De show is niet besloten, maar voor iedereen toegankelijk en werd opgezet met de be doeling in eigen streek meer bekendheid te geven. Voor belangstellenden is er tevens ge legenheid, na afloop van de show, even tueel nader gewenste inlichtingen in te winnen. Wij vestigen gaarne Uw aandacht op dit initiatief van de N.V. Heka en verwijzen naar de aankondiging in dit nummer met nadere bijzonderheden. H55smeTtelooS' zuiver Woensdagmorgen om tien voor acht stonden 54 kinderen uit klas 4 en 5 van de School met de Bijbel met twee leid sters en drie leiders te wachten op de spe ciale trein, die hen naar Amsterdam zou brengen. Nagewuifd door ouders, vrienden en be kenden vertrokken zij om 8.12 uur in de richting Deventer. Tijdens de bijna twee uur durende reis werd er luidkeels ge zongen, men genoot van het voor velen onbekende landschap en toen we in Am sterdam op het Centraal Station aankwa men, was de voorraad versnaperingen al flink geslonken. Vlak voor het station wachtte ons de rondvaartboot voor een tocht over het IJ en door de grachten. De humor, waarmee de stuurman ons allerlei wetenswaardig heden over de haven, de schepen, de brug gen en de huizen en gebouwen vertelde, was voor iedereen begrijpelijk en liet ve len schaterlachen. Iedereen had de weerberichten gehoord en de nodige regenkleding meegenomen, maar gelukkig bleef het weer de hele dag zonnig. Per bus ging het toen naar Schiphol, waar we in een treintje gezeten allerlei afdelingen bekeken en er bijzonderheden over hoorden vertellen. We kregen een gratis consumptie aangeboden, zagen vliegtuigen opstijgen en landen en wer den bij een vliegtuig op de foto gezet. Nadat de snoepvoorraad weer was bij gevuld gingen we per ibus naar Haarlem en vandaar per trein naar Zandvoort, waar iedereen om half vier klaar stond om ver frissing te zoeken in het koele (en zoute) zeewater. De strandpolitie hield uitstekend toezicht, zodat er van gevaar geen spra ke was. We deden ons nog eens te goed aan de nieuwe haring, limonade, ijsco's en zure augurken, terwijl velen nog een souvenir of ansicht kochten. Verfrist en sommigen een beetje moe van alle belevenissen stonden we om 6 uur voor de gereedstaande trein, die ons weer naar Holten zou brengen. In de trein aten we de laatste resten eten op, deden we spelletjes, zongen we en luisterden we naar een griezelverhaal. Ook werden er zangwedstrijdjes gehouden. Voordat we het in de gaten hadden wa ren we weer in Holten en werden we af gehaald door ouders, broers en zusters en vrienden. Dank zij het prachtige weer en de uitstekende organisatie ziet iedereen, die mee is geweest, terug op een bijzonder mooie dag. MOOIE OPBRENGST De Roode Kruis-collecte heeft 1680,96 opgebracht. Vorig jaar werd ƒ144.3,89 ge collecteerd. Zomerdiarree, die ook wel buikgriep ge noemd wordt, is een infectie, die veel voorkomt in het warme jaargetijde. Zij wordt veroorzaakt door salmonellabacte- riën. Deze salmonellose, zoals de ziekte eigenlijk heet, is een typische voedselin- fectie. Zij doet zich vooral in de zomer gelden, omdat de ziektekiemen een warme omgeving nodig hebben om zich te ver menigvuldigen. Het is juist het grote aan tal salmonellabacteriën dat ons ziek maakt. In ons land veroorzaken vooral vlees en vleeswaren deze voedselvergif tiging. Geen reden overigens om ze niet meer te gebruiken, maar wèl om er op de juiste wijze mee om te gaan. Voorkom <le verspreiding van ziektekie men door een goede keukenhygiëne. was altijd uw handen met water en zeep vóór u het eten gaat klaarma ken ook in de vakantie! Gebruik een aparte doek in uw keuken als handdoek en zorg ervoor, dat die handdoek schoon is. Papieren hand doekjes zijn dus eigenlijk wel gemak kelijk. laat zo min mogelijk thee- en vaat doeken vuil in de keuken slingeren. Spoel ze uit en droog ze vlug, als het kan in de zon. Voorkom vermenigvuldiging van ziekte kiemen in het voedsel door koeling of door verhitting. bewaar vers vlees zo kort mogelijk rauw, tenzij u het gekoeld kunt be waren en ook dan niet langer dan 2 dagen. Vleeswaren mogen alleen ge koeld bewaard worden. Hebt u geen koelkast, consumeert u ze dan nog dezelfde dag. 9 Door koken en door bakken worden alle bacteriën gedood. Kies daarom bij voorkeur vlees, dat door en door gaar gegeten wordt, vooral als u voor en kele dagen tegelijk vlees koopt. Proef geen rauw gehakt. Ook het „broodje tartaar" is niet te vei-trouwen. Plastic verpakkingsmateriaal houdt de kleur van het vlees goed, maar weert of vertraagt het bederf niet. Neem het vlees daarom zodra u het in huis hebt uit de papieren of plas tic verpakking. Koel resten zo vlug mogelijk af in een open pan (eventueel in een bak met koud water) onder af en toe roe ren. Zet ze uitsluitend afgekoeld in de koelkast. Verwerk geen resten door vers gekookt voedsel vóór u ze apart een kwartier hebt gekookt (soep, ragout), of geruime tijd hebt opgebakken. Wanneer er van dit mengsel weer resten overblijven, kunt u deze beter weggooien. Dit geldt b.v. voor een restje soep dat bij de verse soep-van-de-dag gedaan wordt. Wees overigens heel precies met res ten voedsel van de vorige dag. Als u hun uiterlijk, geur en smaak ook maar even niet vertrouwt, gooi ze dan weg, hoe jammer u dat ook moogt vinden. GOEDE NEW FOUNDLANDER De heer W. Oosterkamp, alhier, be haalde op de Nat. kampioenstentoonstel ling voor honden van alle rassen te Bar- neveld met zijn New Foundlander „Fabia van de oude plantage" in de open klasse de kwalificatie „zeer goed". NAAR HET GYMNASIUM De leerlinge van de o.l. dorpsschool, Okie Weijl, slaagde voor het toelatings examen tot de le klas van het gymnasium te Deventer. Op 4 juli 1934 stierf „the radium woman": Madame Curie. Als Poolse wilde ze veel voor haar land betekenen, als Franse loste ze deze belofte in. Polen vóór de eerste wereldoorlog. Geschiedenisles in de hoogste klas van een lagere school. De kinderen luisteren aandachtig. Ze nemen elk woord, dat ge zegd wordt, gretig in zich op. Maar ook luisteren ze gespannen naar elk ander geluid, dat in de school weerklinkt Want de onderwijzeres vertelt over de geschiedenis van eigen landen dat is verboden! Daarom luistert de klas zo aandachtig naar het verhaal van de le rares, maar daarom hoort ze ook elk an der geluid in de school. Want elk ogen blik kan de Russische inspekteur bin nenkomen 'De juf stelt vragen: „Wie was koning Stanislas Augustus. Eén der kinderen antwoordt: „Hij was de Poolse Koning, die regeerde vanaf 1764". Het meisje vertelt verder over deze koning, over zijn goede eigenschap pen, maar ook over het grote gebrek van deze Koning: het gebrek aan moed 'De naam van het kleine Poolse kind, dat in alle ernst dit antwoord geeft, is Manya Sklodovski, ibij ons beter be kend onder haar latere naam: Madame Curie. Moeilijke jeugd in bezet gebied. 'De jeugd van Madame Curie draagt duidelijk het stempel van een leven in bezet gebied. Haar vader, leraar aan een Poolse school, hèt instituut waar de Rus sificatie van het Poolse volk het meest intensief werd doorgevoerd, komt steeds in conflict niet alleen met zijn geweten, maar ook met de door de Czaar aange stelde uiteraard Russische inspek- teurs, die nauwlettend toezien, dat het Poolse nationalisme bij de jeugd niet wordt aangewakkerd. Dat zoals hierboven is weergegeven tóch de Poolse geschiedenis aan de schoolkinderen wordt bijgebracht, be wijst weer eens, dat een volk nimmer met dwang kan worden getransformeerd lot het staatsburgerschap van een bezet tende mogendheid. Het bewijst wel het tegengestelde: Juist de liefde voor het eigen volk en land wordt in een derge lijke situatie versterkt (Deze liefde voor Polen is bij Madame Curie, zelfs in haar verdere leven, dan ook zeer sterk aanwezig. Ze wilde wat voor Polen betekenen. iDe moeder van Manya sterft reeds jong. Vader Sklodovski zijn geweten won het van de inspekteur wordt als leraar ontslagen. Het vrij grote gezin moet nu maar op een andere manier door het verhuren van kamers aan stu denten aan de kost komen. Boven dien worden de kinderen, die iri staat zijn om wat te verdienen, aan het werk gezet. Manya wordt gouvernante. Ze verdient een karig loon, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor haar zuster Bro- nia, die in Parijs medicijnen studeert. Het is deze zuster, die, later getrouwd met een uit Polen uitgeweken arts, Ma nya uitnodigt om ook naar Parijs te ko men om aldaar wis- en natuurkunde te gaan studeren. Liefde voor Frankrijk - Liefde voor een Fransman. Aan de beroemde universiteit van de Franse hoofdstad, de Sorbonne, loopt de begaafde studente Manya college. Ze valt spoedig op door haar buitengewone intelligentie endoor haar ijver en doorzettingsvermogen. Spoedig is ze vertrouwd met de ontberingen van een arme student. Haar kamer is kaal en on verwarmd, haar eten is schaars, ze lijdt honger, maar het deert haar niet. Ze studeert, studeert en studeert Haar boeken en natuurkunde-instru- menten zijn haar enige levensgezellen. Ze vergeet soms een paar dagen te eten; haar honger naar kennis is groter.... Deze laatste zinnen zijn misschien wat uit de tijd en klinken wellicht theatraal, maar kunnen toch niet gemist worden bij een ley ensbeschrij ving van deze unieke vrouw. In 1893 behaalt de studente op 26-ja- rige leeftijd haar graad in de Physica; het jaar daarop in de wiskunde. Na een kort verblijf in Polen keert Manya weer terug naar Parijs. Ze maakt al wat naam en krijgt opdracht voor een wetenschappelijk onderzoek. De „Vereniging tot bevordering der Nationale Industrie" vraagt van haar een verhandeling over de magnetische eigenschappen van verschillende soor ten staal. Voor de uitvoering van deze opdracht is ruimte nodig. Professor Lippmann raadt haar aan om eens een bezoek te brengen aan een leraar voor natuur- en scheikunde om hem te vra gen of er op zijn school niet ergens een lokaal leeg staatZe brengt dat be zoek aan de bewuste man en ontmoet.... Pierre Curie. Pierre Curie is een echte wetenschapsman, bescheiden van aard, reeds .bekend als geleerde, vooral in het buitenland. Zijn visie over vrouwen ds kort en krachtig. In zijn dagboek schrijft hij eens: „Vrouwelijke genieën zijn zeer zeldzaamIn Manya ontdekt hij echter zo'n zeldzaamheid. Ook ontdekt hij, dat ondanks haar sober leven, of juist misschien wel daardoor, deze jonge Poolse een heel aantrekkelijke vrouw is Twee geleerden worden verliefd op elkaarManya meent, dat ze een keus moet doen tussen Polen en Frankrijk. Haar eigen familie overtuigt haar ervan, dat door het éne te doen, het andere nog niet behoeft te worden uitgesloten Op 26 juli 1895 trouwen Pierre en Ma nya. Hun duurste huwelijkscadeaus zijntwee fietsen, waarmee ze - zwer vend door Frankrijk - op huwelijksreis gaan. Huisvronw en geleerde. iHet echtpaar Curie wijdt zich geheel aan de wetenschap. Ze huren een etage- woning in Parijs. Het interieur bestaat uit een vurenhouten tafel en twee dito stoelen. Er ligt geen kleed over de tafel, noch op de vloer. Er hangen geen schil derijen aan de wand. Dit alles ter voor koming van huishoudelijke werkzaamhe den, zoals stof afnemen, boenen, borste len, kleden kloppen. Maria Manya heeft inmiddels haar naam verfranst beperkt dus haar huishoudelijk werk tot het absolute minimum. Wèl zorgt ze el ke dag voor een vaas met verse bloe menMaar aan eten koken ontkomt ze niet en ze bemerkt, dat natuurkunde- proeven haar beter afgaan dan culinaire experimenten. Gelukkig maar, dat Pierré ook ten aanzien hiervan zijn aangeboren bescheidenheid behoudt. Volgende week: DE GROTE ONTDEKKING FILMNIEUWS Als afsluiting van het filmseizoen in deze zomer, draait deze week Zondag avond in Gebouw Irene de enorm span nende en sensationele film „Het geheim van de vijf graven". Een avonturenfilm in optima forma met in de hoofdrollen o.a. de bekende sterren Richard Widmark en Donna Reed. Een zeer aparte en bijzonder spannende film vol onverwachte gebeurtenissen en geladen scenes. Maanden achtereen volgde hij het spoor der wraak, totdat hij tenslotte voor de man stonddie hij nooit zou willen do den. „Het geheim van de vijf graven" is een film, waarin de toeschouwer tot de laatste seconde toe in adem benemende spanning zal meeleven. De weerstomstandigheden zijn de laat ste weken gunstig voor de ontwikkeling van de coloradokever. In verband hier mede wijst de Plantenziektenkundige Dienst er nog eens op, dat een ieder ver plicht is deze kever zo goed mogelijk te bestrijden. Op verschillende plaatsen komen thans larven van de kever voor. Hier en daar zelfs verpoppingsrijpe, hetgeen erop wijst dat de ontwikkeling ongeveer 2 weken vroeger is dan de laatste jaren. Het larve stadium is het meest geschikte tijdstip om tot een bespui ting over te gaan met een van de in het le coloradokever-bericht ge noemde middelen. Men stelle dit nu voor al niet meer uit, omdat bij een te late be spuiting een aantal larven reeds in de grond kan zijn verdwenen om zich te ver poppen. door Leida Graafland Dolf had haar echter alles, op haar huis na, afhandig gemaakt en daarmee -zijn bedrijf, dat van credieten aan elkaar hing, gezond gemaakt. Het zogenaamde grote gebaar van hem, om haar de op brengst van het huis op een spaarbank boekje te storten en op haar naam, was alleen maar camouflage geweest. Ze was immers totaal onervaren in die dingen? In goed vertrouwen had ze haar handteke ningen geplaatst, daarmee Dolf een be staan scheppend. Alles was van haar cen ten geweest: de nieuwe aanschaffingen, de verbouwing van de oude schuur, de bouw van de garage met het kantoor, de uitbreiding van zijn zaak, alles. Niets had hij van zichzelf gehad dan schulden. En Dolf had het net doen voorkomen, alsof het precies andersom was geweest, dat haar vader alleen maar schulden had na gelaten, die Dolf welwillend zou betalen, als ze met hem in het huwelijk trad. Hun huwelijk was van de grond af aan opge bouwd op leugens en nog eens leugens, op bedrog en diefstal. En zij, het domme een entwintig-jarige meisje, was nog dank baar geweest, omdat Dolf haar wilde trou wen, omdat ze dacht, dat ze zodoende de ongereptheid van haar vaders naam in het dorp redde. Haar lieve vader, wiens naam in werkelijkheid altijd goed was ge weest, bewijze het feit, dat hij een tiental huizen had, effecten en aandelen en een dikke dertigduizend gulden op de Bank. Ze drukte haar sigaret uit en bleef met haar arm op het bureau leunen. Plotseling keek ze de ander aan en vroeg: „Waarom wilde je niet, dat ik deze map in handen kreeg vanmorgen? Wat zei je ook alweer? Het is beter, dat u het niet onder ogen krijgt, of zoiets." „Och, een opwelling misschien. Ik weet het niet precies," antwoordde hij. Ze zag, dat hij nerveus aan zijn sigaret- trok. Hij heeft alles natuurlijk door, dacht ze. Hij snapt ook best, dat ik indertijd in mijn argeloosheid mijn naam onder deze volmachten heb geplaatst. Hij heeft ook door, dat ik in feite van het begin van mijn huwelijk af door Dolf ben bedrogen. Maar hij wil dat natuurlijk niet weten. Langzaam schoof ze de papieren bij el kaar en deed tenslotte alles weer in de map, die ze nadenkend sloot. Ze keek de ander nog eens aan en zei zacht: „Heer Talingen, dit blijft geheel onder ons. Hebt u dat goed verstaan?" Hij onderkende de verkapte dreiging in haar stem. „Maar dat spreekt toch van zelf, mevrouw. Het is, dat de map van morgen onverwacht te voorschijn kwam, anders was ik 'm misschien helemaal ver geten." „Vergeet het bestaan ervan plus inhoud dan maar vanaf dit ogenblik." „U kunt in ieder opzicht op mijn discre tie rekenen, mevrouw." Ze stond op. „Dat is het dan voor van daag. Je kunt nu wel gaan." Nog lange tijd zat ze achter haar bureau voor zich uit te staren en rookte de ene sigaret na de ander. Tenslotte borg ze de map in een la en sloot die af. Vijftien jaar had ze geleefd met een bedrieger, met een oplichter. De man, die ze haar hart en hand geschonken had, die haar huwelijk gemaakt had tot een grote desillusie door zijn bruutheid en egoïsme, die zich zelfs niet had ontzien al haar bezittingen af te troggelen door middel van het gemeenste, wat er maar te bedenken was: iemand iets ontnemen door gebruik te maken van de onwetendheid van het slachtoffer. De man, die al die jaren gevierd was als een succesvol zakenman kunst, van haar centen en tal van vooraanstaande func ties had in het openbare leven, die wet houder was geweest en lid van het kerk bestuur, die met een goedmoedig gebaar briefjes van duizend weggaf aan de mis sie en het bouwfonds van het dorpshuis, was in feite nooit anders geweest dan een dief, die zijn eigen vrouw bestal en gelijk tijdig de goede naam van zijn vroegere pa troon en weldoener door het slijk sleurde. Het was te erg, te erg. Langzaam gleed haar hoofd voorover op het bureau en zacht begon ze te huilen. Op de eerste juni deed Welgrave zijn in trede als boekhouder bij de fa. Burger. Ze liet de man in haar kantoor komen en wees hem een stoel. „Gaat u zitten, me neer Welgrave. U zult nog een maandje in de kost moeten; ik heb daarto.e al iets voor u. Alle kosten worden natuurlijk door ons vergoed. Ik heb een goede hoop aan te nemen, dat uw huis begin juli gereed zal zijn. Gaat u een dezer dagen even naar het gemeentehuis. Men is van uw komst hier op de hoogte." Ze belde en na een poosje kwam Talin gen binnen. Terwijl ze er eens recht voor ging zitten, nu reeds genietende van het geen zou komen, zei ze tegen de man, die bij haar bureau was komen staan: „Me neer Talingen, ik stel u voor aan meneer Welgrave, die vanaf vandaag hier werk zaam zal zijn als boekhouder. U wilt wel zo goed zijn meneer Welgrave in te wer ken? Daartoe kunt u voorlopig uw kan toor gebruiken. In de toekomst zullen we dan wel een ander plaatsje voor u zoe ken. Ik verwacht van u, dat u meneer Welgrave van alles stipt op de hoogte brengt en hem zodanig inwerkt, dat hij over een of twee maanden geheel zelf standig zijn werkzaamheden zal kunnen verrichten." Welgrave stond op en stak spontaan zijn hand uit. Roelie keek van de een naai de ander en constateerde met genoegen de ene sekonde van ontzetting, die ze in Toms blik las. Maar na enige aarzeling beheerste de man zich en drukte de uit gestoken hand, waarbij hij zoiets mom pelde als „aangenaam". En Roelie dacht: Hoe aangenaam je dit zult vinden, heb ik al gemerkt, waarde heer. De tweede fase gaat beginnen. Langzamerhand we ken wij de heer Talingen los uit mijn be drijf. We steken niet dadelijk toe. We be ginnen met kleine wondjes, een beetje kerven hier en daar. Langzaam maar zeker en pijnlijk zal ik je afmaken „Zo," constateerde Roelie rustig, terwijl ze een sigaret opstak, „nu de officiële be groeting heeft plaats gehad, meneer Wel grave, stel ik u voorlopig onder de hoede van mijn procuratiehouder. Ik ben ervan overtuigd, dat hij u met veel genoegen in uw werkzaamheden zal inwijden." Welgrave knikte lachend en ant woordde:- „Daarvan ben ik ook wel over tuigd, mevrouw." Ze zag het tweetal verdwijnen en ge noot met volle teugen van haar triomf van dit ogenblik. Eén moment ontmoette ze de blik van Maria, doch deze keek met een weer voor zich op haar machine en tikte verder. Ze bestudeerde het meisje even. Die was ook niet op haar achter hoofd gevallen. Straks maar eens even polsen, hoe ze tegenover vriend Talingen stond. Na de koffie dicteerde ze enkele brie ven en daarmee gereed schoof ze haar si garetten naar het meisje en zei: „Steek even op, kind. De boog kan niet altijd ge spannen zijn." „Dank u, mevrouw." Maria stak een si garet aan een keek naar haar werkgeef ster. „Vertel eens, Maria, ben je niet drieën twintig?" „Bijna vierentwintig, mevrouw," lachte ze. „En nog geen trouwplannen?" Maria bloosde. „Ik denk, dat ik de ware Jozef nog niet heb ontmoet in mijn le ven." „Dat komt dan nog wel," veronder stelde Roelie nadenkend. „Hoe lang werk je al bij ons, Maria?" „Dat was vorige week net vijf jaar, me vrouw." (Wordt vervolgd). GESLAAGD VOOR DIPLOMA B De heer A. Timmer, wachtmeester der rijkspolitie le klas, slaagde te Arnhem voor het diploma B.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2