IIEIIHS - Het spel met de vakken en de schijven Opgenomen in M.1.S, FILMNIEUWS EËKLiMË IS WINST OVERIJSSEL Het oudste spel der mensheid verheugt zich nog steeds in grote populariteit Voetbal P.V. „De Bergvliegers" De Bijbel op postzegels eens schudt het leven je wakker Zaterdag 6 juni 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Miljoenen mensen op onze aarde grij pen in hun vrije tijd als ontspanning naar het dambord, de schijven komen er bij en men verdiept zich in het spel, een spel dat bijna alle volkeren kennen en een ge liefde bezigheid is van mensen uit alle la gen. Het is eigenlijk niet te verwonderen, dat er van het damspel in de loop der eeuwen steeds een magische kracht is uit gegaan. Voor zover men heeft kunnen na gaan, is dammen het oudste spel der mensheid, want het werd reeds beoefend ver voor de historische tijd. 5000 JAAR TERUG AL GESPEELD China moet het land geweest zijn, waar het dammen zijn oorsprong vond en van waar het zijn zegetocht over de gehele aarde begon. Soldaten en kooplieden zorg den voor de verspreiding. Van het verre oosten kwam het spel in het nabije oos ten, waar uit opgravingen is gebleken, dat men in de oudste tijd van de Egyptische geschiedenis reeds dit spel kende. Om voorbeelden te noemen, men vond bij opgravingen bij Memphis damborden uit de tijd van farao Menes, dus ongeveer 3500 jaar vóór Christus. De gevonden ber den vertonen slechts twintig speelvakke» Soortgelijke damborden vond men bij an dere opgravingen in het oude Egypte, zo bijvoorbeeld 40 jaar geleden bij de opening van het graf van Toet-Anch-Amon, in 1923. Een bewijs, dat ook de Egyptische farao's het edele damspel beoefenden. Dat het niet slechts de hooggeplaatsten waren, blijkt uit gevonden afbeeldingen, waarop wij ook slaven dit spel zien spelen. Van Egypte uit heeft het spel zich ver der verbreid, want opgravingen elders, als op Cyprus, in aan Egypte grenzende landen en Griekenland vond men ook damborden, dikwijls compleet met schij ven. Vermoedelijk hebben de foenistische koop- en zeevaarders het spel naar de lan den rond de Middellandse Zee gebracht. Toen de Romeinse veroveraars kennis maakten met de Griekse cultuur ontdek ten ze ook het damspel en het kwam spoe dig in het Romeinse imperium in zwang. Met de Romeinse legioenen verspreidde het spel zich over geheel Europa. NAAR 64 VELDEN In de middeleeuwen onderging het dam spel een wijziging van zeer groot belang. Tot nu toe had het veld uit twintig vak ken bestaan, maar een in Spanje wonende Moor voerde een bord met vierenzestig vakken in. In alle landen werd dit bord Holten 1 gaat zondag op bezoek bij Nieuw Heeten 1. Deze vereniging organi seert namelijk een nederlaag-tournooi, waarvoor ook Holten 1 is uitgenodigd. Het is een tournooi, waaraan verschil lende sterke verenigingen deelnemen. Wij laten hierbij het programma en en kele uitslagen volgen: 18 mei: Nieuw Heeten 1Haarl. Boys 2—2 24 mei: Nw. Heeten 1Wesepe 1 62 31 mei: Nieuw-Heeten 1Heeten 1 11 7 juni: Nieuw Heeten 1-Holten 1 1.30 28 juni: Nieuw Heeten 1SOS 1 2.00 5 juli: Nw. Heeten 1Schalkhaar 1 1.30 12 juli: Nw. Heeten 1IJssëlstreek 1 1.30 9 aug.: Nw. Heeten 1Markelo Vooruit 1.30 Verder ziet het voetbalprogramma er voor de Holtense elftallen als volgt uit: Zaterdag 6 juni: Haarlese Boys c Holten c 3.30 Zondag 7 juni: Holten 2VVDL 2 De Lutte (bij Oldenzaal) 1.30 Zondag 7 juni: Holten 3—VVDL 3 3.15 Dit zijn revanche-wedstrijden, daar Holten 2 en 3 het vorig jaar bij VVDL op bezoek zijn geweest. Vermeldenswaard is nog, dat WDL 2 op het ogenblik T.V.B. Ie klasse speelt en VVDL 3 3e klasse. Dit zal dus voor ons 2e elftal een hele krachttoer worden, maar voetbal is nu eenmaal voetbal en men weet dus nooit hoe het zal aflopen.. overgenomen, aangezien liet het spel at tractiever maakte. Overal werd dammen gespeeld, maar de spelregels verschilden nogal. Zo speelde men in Turkije zowel op de witte als op de donkere velden. Vooral in Frankrijk kende het damspel in de Middeleeuwen en nog lang daarna een grote bloei. Het werd -daar in alle kringen beoefend. Een Franse wiskun dige schreef er zelfs een boek over. In de achttiende eeuw kwam men tot de ontdekking, dat het dambord met vier enzestig vakken niet voldeed. De mogelijk heden waren te beperkt en een in Parijs wonende Pool ontwierp een bord met hon derd vakken. Hiermede werd voor het spel een grote toekomst geopend. Het maakte een geheel nieuwe bloeiperiode door, voor al in Frankrijk. TRIOMF DER 100 VAKKEN Met de legers van Napoleon ver spreidde het bord met de honderd velden zich over Europa, waarna het ook werd overgenomen door landen buiten Europa. Alleen Engeland, Amerika en Australië hielden zich aan de vierenzestig vakken, hetgeen de ontwikkeling van het spel niet ten goede kwam. Momenteel is het spel over de gehele wereld verbreid en het wordt gespeeld in alle rangen en standen. Vele grote ster ren heeft de wereld op dit gebied gekend. We behoeven hierbij slechts te denken aan mannen als Isidore Weiss, ex-wereldkam pioen, die twintig jaar lang deze titel op zijn naam bracht, voorts de mysterieuze Noordafrikaan Woldonly op wiens oplos- Door de inspecteur van het NRS, de heer D. Terlouw te Velp, werden de vol gende dieren van het zwartbonte vee slag ingeschreven: Ineke 5 met b-77 pt., eig. 'H. Stegeman; Doutje A 39 met b-78 pt., eig. H. Stege man; Liesje 7 met ,b-77 pt., eig. H. Ste geman; Dina 3 met b-78 pt., eig. H. J. Weijssink, Rijssen; Jantje 9 met .b-77 pt, eig. H. J. Weijssink, Rijssen; Tine 9 met b-78 pt., eig. J. A. Kolkman; Gre 18 met b-77 pt., eig. J. W. Beldman; Janke 11 met .b-77 pt., eig. H. Meijerman; Griet 13 met b-78 pt, eig. H. J. Huzen; Jitske 10 m. ibc+76 p., eig. H. J. Huzen; Bleske met b 79 pt., eig. H. R. Muilerman, Bathmen; Janna met b-78 pt, eig. H. R. Muiler man, Bathmen; Dirkje 5 met b 80 pt., eig. E. Aaltink; Jelle's Anna's Adema m. bc+76 pt., eig. E. Aaltink; Hovinga 76 met b-78 pt., eig. E. Aaltink; Willy 9 met b-78 pt., eig. E. Aaltink; Riekje 6 met bc+76 pt., eig. G. J. Brinkman; Ina 2 met b-77 pt.. eig. G, J. Brinkman; Rika 11 m. b-77 pt., eig. J. A. Schippers; Dora 29 m. b-78 pt., eig. D. J. Bronsvoort; Atje 1 m. b-77 pt., eig. G. J. Klaasses; Lammie 12 met bc+ 76 pt., eig. T. Pinkert; Albertje met ibc+76 pt., eig. F. W. W. H. Bekker- nens; Marijke 2 met b 79 pt., eig. H. Rei- lin'k; Trijntje 13 met b 79 pt., eig. G. W. Kolkman; Anna 23 met bc 76 pt., eig. J. Haverslag; Anna 26 met b-77 pt., eig. J. Haverslag; Baarda 8 met .b-77 pt., eig. G. H. Volkerink; Mina 29 met b-77 pt., eig. G. H. Volkerink; Mina 28 met b-77 pt., eig. G. H. Volkerink; Hiltje met b-77 pt., eig. J. W. Rietberg; Stiena 7 met b 79 pt., eig. J. W. Rietberg; Nieske 45 met b-78 pt., eig. J. W. Rietberg; Hiske 58 met b- 78 pt, eig. J. W. Rietberg; Antje 5 met bc+76 pt., eig. J. Lubbersen; Jantje 15 met b-78 pt., eig. J. Lubbersen; Tonnie 5 met b-78 pt., eig. A. Lubbersen; Dina 3 met b-78 pt, eig. A. F. Nijland. In het keurstamboek werden inge schreven: Betsie 9 met Ib 79 pt., eig. Fr. Groteboer; Martha 94 met b 79 pt., eig. H. Meijerman; Betsie 8 met b 79 pt., eig. II. Rensink, terwijl de stier van 'H. Rei- link: Bertha's Jan Wouter met b- voor lopig werd ingeschreven. In gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de grote avonturen- en pi- ratenfilm: ,/De drie avonturiers van de zee" met in de hoofdrollen o.a. de populaire sterren Aldo Ray, Philippe Clay en Anna Maria Pierangeli. Zij kenden geen vrees en voeren on verschrokken de overmachtige vijand te gemoet. Op stukgeschoten wrakken van schepen, waarvan de zeilen brandden als fakkels, vochten zij met ware leeuwen moed, want overgave betekende de dood. Het gevaarlijke, moeilijke, maar boeiende leven van de zeerovers in de Caraïbische Zee herleeft in deze rol prent in al zijn glorie. De roekeloze avonturen van deze drie dappere kerels houden de toeschouwer bijkans twee uur achtereen in adembene mende spanning. Een meeslepende film, vervaardigd in prachtige technicolor-kleuren, met dap pere piraten en mooie vrouwen, die het aanzien meer dan waard is. SCHONEVELD KAMPIOEN „VITESSE" De Holtense postduivenhouders hadden voor de vlucht vanaf Neufvilles (België) 95 duiven in .concours. Lossing 9.30 uur. Aankomst eerste duif 13.48.11 uur. De uitslag was: 1, 2, 3, 4, 9, 13, 14, 15 en 17 J. Schoneveld; 5, 8 en 22 L. Gazan; 6 H. Wansink; 7 en 19 G. Steunenberg; 10 en 21 C. W. Reeves; 11 en 18 H. J. Aaf- tink; 12 H. Willems; 16, 20 en 23 G. Veld huis; 24 W. Aaftink. Koppelwinnaar: G. Steunenberg. Poule-winnaar: J. Schoneveld. Kampioen-vogel van G. Veldhuis voor de afdeling Vitesse met 115.7 punten. Stand Vitesse: 1 J. Schoneveld 341.6 p. (Ie kampioen)2 H. J. Aaftink 306.7 p. (2e kampioen); 3 C. W. Reeves 305.7 p. (3e kampioen); 4 G. Veldhuis 246.6 p.; 5 G. Steunenberg 227.7 p.; 6 L. Gazan 226.5 p.; 7 W. v. d. Pluym 155.1 p.; 8 H. Wansink 139.9 p.; 9 W. Aaftink 94.6 p.; 10 H. Wil lems 41.3 p. De Bell Telefoon C.o. in de Verenigde Sta ten heeft de picturephone geïntroduceerd op de interlokale verbindingen New York, Washington en Chicago. 16 dollars is het tarief en zonder portret 80 dollarcents. Een opname in het labora torium van Bell tijdens een picturephone gesprek. nunaiHiiiuniniiiiniiiinnnmiiiinnuunniiiiniiiiniiiiiimiiniiiiimiiiiniiiniiiniiniiuiiiiiimHiminiinnjnuiiiiiiiiiiiuHiiiniiiifHniiiiiiiiiiiiiiiniiiinimiiinniiifiiiiii DRUMBANDCONCOURS Deventer. Een dertigtal drumbands uit binnen- en buitenland gaat op 26, 27 en 28 juni tegen elkaar in het strijdperk treden. Het is het derde internationale drumbandconcours dat op deze dagen in Deventer wordt gehouden. Op de 27e juni beginnen op het Go Ahead-terrein de wed strijden. De deelnemende drumbands ko men uit België, Duitsland, Frankrijk, En geland en Nederland. Organisator is de plaatselijke drumband van Deventer „Ac tief". 's Avonds wordt een showprogram ma gegeven, waarin vooral de Cheshire Regiment Band o.l.v. bandmaster Ga Withe ARCN de belangstelling zal trek ken. Zondag, 2S juni worden de wedstrij den vervolgd. Om 6 uur 's avonds krijgen de deelnemers een Sallandse koffietafel aangeboden. Zij zullen bediend worden door meisjes in de klederdracht van Sal- land. Een Larense boerenkapel en boeren- dansers uit dit dorp zullen de maaltijd met muziek en dans opluisteren. Inlichtingen: VW Deventer - tel. 05700 - 16200. Ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap en de aangekondigde uitgifte van twee Nederlandse postzegels met voor de eerste maal in ons land een bijbel in het ontwerp, verschijnt in het midden van deze maand bij de Uitgevers-Com pagnie „De Branding" te Amsterdam een door dr. J. M. Fuchs samengestelde kleine filatelistische uitgave onder de titel „De Bijbel op postzegels" met een algemeen informatieve tekst, een register op de verschenen postzegels en een register op de bijbelteksten. In liefst 41 landen werden reeds meer dan 250 postzegels, waarop een bijbel of een bijbeltekst voorkomt, uitgegeven. Van 26 der fraaiste zegels worden reproduc ties in zwart-wit opgenomen. VW-FOLDER De Provinciale VVV in Overijssel heeft een herdruk van haar museumfolder het licht doen zien. Hierin zijn met korte be schrijvingen en parate gegevens betref fende toegangsprijzen en openingstijden, de volgende musea opgenomen: nat. hist, museum Denekamp; museum De Waag en museum voor tropische landbouw, bei den te Deventer; in Enschede nat. hist, museum en vivarium, oudheidkamer Twente, Twents-Gelders textielmuseum alsmede Rijksmuseum Twenthe; oudheid kamers in Gramsbergen en in Harden- berg; nat. hist, museum Piet Bos in Hol ten, kasteel Het Nijenhuis in Heino-Wijhe; stedelijk museum, de Koornmarktspoort, de schepenzaal, de Ver. Gasthuizen en het Frans Walkatearchief in Kampen; mu seum in Oldenzaal; oudheidkamer in Om men; museum voor de IJsselmeerpolders op Schokland (N.O.P.)Zwartsluis en Prov. Overijssels museum in Zwolle. Deze geïllustreerde folder is gratis verkrijgbaar bij de Provinciale VW in Overijssel, Wal- straat 38, Zwolle. Tel. 05200 - 16267. EXPOSITIES Hengelo. Kunstenaars uit Israël ex poseren t.e.m. 21 juni in de Hengelose Kunstzaal in Hengelo. Inlichtingen: mevr. Douwes Dekker-Sijpkens, Ennekerdijk 19, Borne, tel. 05409-619. Deventer. Van 13 t.e.m. 21 juni stel len mej. Slegter en de heren Plendriks, Van Dijk en Aalders hun schilderijen, teke ningen en beeldhouwwerk tentoon in de Muntentoren te Deventer. Inlichtingen: WV Deventer, tel. 05700 - 16200. Enschede. „Antiek damast, modern gedekt" heet de tentoonstelling over 5 eeuwen damast in het Textielmuseum te Enschede. De expositie loopt op 21 juni af. In het Rijksmuseum Twenthe in En schede exposeert van 13 juni t.e.m. 12 juli de veelzijdige Duitse kunstenaar Ewald Mataré. In hetzelfde museum in Enschede wordt van 16 t.e.m. 21 juni een foto-tentoonstelling ingericht van de „Magnum Groep". De samenstelling is in handen van het Stedelijk museum Am sterdam. In de Burgerzaal van het stadhuis in Enschede wordt t.e.m. 14 juni een ten toonstelling gehouden van door de ge meente Enschede aangekochte werken van de Vlaamse beeldhouwer Oscar Jespers. Inlichtingen: gemeentelijk voorlichtings bureau Enschede, Markt -31, tel. 05420 4961. door Leida Graafland Zo kwam ze te weten, dat er een kapi taal aan vorderingen uitstond bij diverse klanten, soms van leveringen, die al jaren geleden geschied waren. Wat de oorzaak daarvan was, konden de heren geen ant woord op geven. Daarvoor moest ze bij de heer Talingen zijn. Maar Roelie wuifde met haar hand en antwoordde: „U hebt zelf alle gegevens omtrent de crediteuren. Ik draag u op alle uitstaande vorderingen, die ouder zijn dan zes maanden, met de meeste spoed te innen. Desnoods via een deurwaarder en in het uiterste geval mid dels de rechter. Onze klanten moeten dan maar eens bemerken, dat we hier geen fi lantropische instelling hebben." Op de advertentie waren enkele sollici tatiebrieven gekomen en Roelie liet een boekhouder naar het dorp reizen, die be hoorlijke getuigschriften kon overleggen, blijkens de afschriften, die hij in zijn brief had bijgesloten. Ze sprak een kwartiertje met hem, vroeg een paar referentieadres sen en kreeg een vrij goede indruk van de man, die al van middelbare leeftijd was. Hij wenste alleen een huis, want hij woonde te ver van het dorp om dagelijks heen en weer te reizen. Dat moest ze met de burgemeester in orde zien te maken. Ze beloofde hem binnen enkele dagen haar beslissing te zullen meedelen, en toen de burgemeester met enkele weken wel een woning in het vooruitzicht kon stellen, deelde ze de sollicitant schriftelijk mede, dat hij één juni in dienst kon tre den. Gedurende de maand mei haalde ze lade voor lade leeg en bekeek en las alle papieren en bescheiden, documenten en contracten, klantenadministratie en de boekhouding, snuffelde in klappers met copieën van uitgegane brieven, bestu deerde de aan- en verkoop, de personeels administratie, de stand van het wagen park en wandelde een paar maal per week door de schuur. Zo maakte ze twee per soneelsleden eens een standje, omdat ze te laat op hun werk waren, want Roelie stond op een morgen om kwart voor ze ven al bij de schuur en wees de meester knecht op het feit. Ze deelde hem kort en bondig mede, dat zoiets door haar niet meer getolereerd zou worden. Op een avond, toen hij al lang vertrok ken was, liep ze het kantoor van Talin gen binnen en ging achter zijn bureau zit- ,ten. Met de sleutelbos, die hij haar had overhandigd, probeerde ze de laden te openen, wat ten dele gelukte en na vruch teloos alle sleutels beproefd te hebben, kwam ze tot de slotsom, dat hij één sleutel in zijn zak gehouden moest hebben, omdat er één lade hermetisch afgesloten was en geen sleutel daarop paste. De inhoud van de andere laden was niets bijzonders. Ze rommelde nog wat in de kasten, die niet afgesloten waren, zonder iets bijzonders te ontdekken, en ging tenslotte weer terug naar haar eigen kantoor. Ze stak een siga ret op en peinsde, hoe ze op diplomatieke wijze kennis kon nemen van de inhoud der afgesloten lade. Na een poosje kreeg ze een idee en dat vond ze zelf zo fantas tisch origineel, dat ze voldaan glim lachte. De volgende morgen was ze weer om zeven uur bij de garage. Ze wenkte twee potige chauffeurs. „Willen jullie me even helpen met het verplaatsen van twee schrijfbureaus?" vroeg ze op vriendelijke toon. Natuurlijk, dat deed men met alle ple zier. Dus gingen ze met Roelie mee naar boven. Ze wees naar het schrijfbureau in haar vertrek, opende de deur van het kantoortje van Talingen en zei: Deze twee moeten verwisseld worden. Kunnen jullie dat in orde maken?" Binnen tien minuten waren de beide zware schrijfbureaus verwisseld en toen de mannen met een paar sigaren weer beneden waren, haalde Roelie de laden leeg en stapelde alles op het bureau in haar vertrek. Om half negen zat ze te roken in af wachting van de komst van Talingen. Ze hoorde hem naar binnen gaan en genoot in stilte van zijn consternatie. Aan de ge luiden, die ze kende, wist ze precies, wat hij deed: jasje uittrekken en plaatsnemen. Toen was het opeens stil. Ze schoot bijna in de lach en het was haar wel wat waard geweest, als ze op dit moment zijn gezicht had kunnen zien. Het bleef wel een minuut stil, toen werd de stoel weer achteruit geschoven en hoorde ze hem naar haar toe komen. Een .kort tikje. „Ja." Talingen trad binnen en begon: „Me vrouw, mijn bureau isMeteen zweeg hij. Zij zat immers achter zijn bureau. Zonder hem aan te kijken, zei ze: „Goe den morgen, meneer Talingen." „Eho pardon, goeden morgen, me vrouw. Dat bureau „Dit bureau?" herhaalde Roelie, ter gend langzaam. „O jadat heb ik laten omwisselen. Dit past me beter, zie je. Het is wat groter en wat lager. Apropos, cr is nog één la op slot. Geef me even de sleu tel, wil je?" Ze stak, nog steeds zonder hem aan te zien, haar hand uit en hield die uitge strekt. En toen hij niet reageerde, keek ze hem eindelijk aan en vervolgde op korte toon: „Nou? Hoe zit het? Komt er nog wat van?" Hij begon te kleuren. „Er zitten privé- eigendommen van me in." Ze leunde op het blad en knikte. „Zo, zo, privé-eigendommen. En dat in mijn tijd. Thuis geen ruimte genoeg meer? Waaruit bestaan die privé-eigendommen? Girostor tingen van je alimentaties? Of schuine romannetjes? Maak-es openik word nieuwsgierig Hij bleef besluiteloos naast het bureau staan en keek naar de vrouw, die spot lachend opblikte. „U schijnt er een ver maak van te maken om zo af en toe eens op mijn verleden te zinspelen, nietwaar mevrouw?" Ze knikte. „Het was hoogst interessante lektuur. Als je nog eens zonder werk komt, kon je misschien je memoires gaan schrijven. Dat is tegenwoordig erg in de mode en brengt nog goed geld ook op. De mensen zwelgen gaarne in een opsom ming van een anders ondeugden, vooral als het zo op het oog nette mensen be treft, zie je?" Langzaam schudde hij zijn hoofd. „Wat hebt u er aan, mevrouw, mij op deze wijze het leven zuur te maken?" Ze keek hem kwasi-verwonderd aan. „Doe ik dat? Sorry, maar dat was hele maal mijn bedoeling niet, hoor. Vergeet het maar." Ze schoof met haar stoel een eindje achteruit. „Nou, begin maar die la leeg te maken. Ik heb die ruimte nodig.. En ik ben nieuwsgierig naar die privé- eigendommen van je. Zijn het soms sou venirs van al de geliefden, die je gehad hebt?" „U hebt een zeldzame manier om iemandbegon hij, met ingehouden woede, maar ze viel hem in de rede: „Zwam niet en maak open. En een beetje gauw. Anders laat ik die lade openbre ken." Hij haaide een ring met twee sleutels uit zijn zak en keek haar aan. „Als u zich even wilt verwijderen Ze schudde resoluut haar hoofd. „Ik denk er niet aan. Dit is mijn kantoor en mijn bureau. Dan had je je privé-spullen maar thuis moeten laten. En schiet een beetje op, want Maria kan elk ogenblik binnenkomen. Kan ze misschien ook mee genieten." Tenslotte ontsloot hij de lade en opende die. Een stapel papieren met een elas tiekje er om nam hij er uit, doch zij griste het uit zijn handen en keek er in. „Wat is dit?" „Privé-rekeningenmevrouw. (Wordt vervolgd

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2