sm Duizenden ogen DM" SCHRIKBEELD EN TOEVERLAAT Pinkster- programma De gezondheidszorg in Nederland wordt hoog gewaardeerd P.V. „De Bergvliegers" Benoeming directeur Landbouwhuishoudschool Arbeidsaanbod daalt nog steeds Verkeersexamen voor de schooljeugd Daverend geweld op 2e Pinksterdag in Tubbergen Onkruidbestrijding in snijmais Internationale voetbalwedstrijd Zaterdag 16 mei 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Het weekblad „DM" (Deutsche Mark) heef wereldnieuws gemaakt door het pro ces, dat door de Volkswagenfabriek tegen het blad is aangespannen, zij het tot nu toe zonder succes. DM is tegelijk het meest populaire en het meest verguisde blad in Duitsland. Zonder aanzien des persoons zoekt het uit of fabrikant en winkelier hun klanten waar bieden voor hun geld. De Volkswagenfabrieken hebben het zich kunnen veroorloven, enige tientallen jaren hun „Meikever"-model vrijwel onge wijzigd te handhaven, dwars tegen alle kritiek in. Maar het „Wirtschaftswunder" begon een rol te spelen. Een auto is een status-symbool en sommige gezworen Volkswagenrijders begonnen zich voor hun goedkope karretje te generen. Toen bracht Volkswagen de „1500" op de markt, een wagen in de middenprijsklasse. Volgens de gebruikelijke methode heb ben de test-mannen van „DM" zó maar een VW 1500 bij een dealer gekocht en zijn er 50.000 kilometer mee gaan rijden. Ze nemen daartoe geen speciaal door de fabriek geleverde auto, ze kopen wat en zoals de gewone klant koopt. En na de rij proef kwamen ze tot de conclusie, dat de VW 1500 niet aanbevelenswaardig was. Dat liet VW niet op zich zitten en eiste een miljoen DM schadevergoeding. Een gevaarlijke procedure. Want door deze hoge eis lijkt het er op, of Volkswagen het blad financieel de nek wil breken, en dat maakt Dr. Nordhoff bepaald niet po pulair bij de honderdduizenden, die „DM" beschouwen als waker voor de belangen van de consument. LEVER IN DE LEVERWORST? Een aardig voorbeeld van de manier waarop „DM" te werk gaat is de lever worst-test. In 50 zaken kopen de DM-men- sen leverworst, gewoon over de toonbank, zoals iedere andere klant. De resultaten van het onderzoek worden gepubliceerd. De naam van de leverancier en zijn adres, zelfs een foto van zijn zaak, het staat er allemaal bij. En zo kan de klant lezen dat slager Y voor 53 pfennig per ons zeer goede leverworst verkoopt, maar dat sla ger X voor 59 pfennig worst verkoopt, waar vrijwel geen lever in zit, die niet naar lever smaakt, die vooral veel inge wanden, zeen en water bevat en waarvan de kwaliteit „miserabel" is. Intussen blijkt dat minstens 2/3 van de onderzochte mon sters niet aan de eisen beantwoordt, die de klant aan „leverworst" mag stellen, en dat de prijzen soms 100% van elkaar ver schillen! Eenzelfde test ondergaan de automati sche polshorloges. Merk, leverancier, een afbeelding van het horloge, alles vindt men in „DM". En dan kan de klant tot zijn verbazing lezen, dat een horloge van een dikke 50 DM beter is dan een dat ruim viermaal zo duur kost! Wie dus wil opscheppen met een polshorloge van dik 200 mark kan zijn gang gaan, als hij maar weet, dat hij te duur uit is! KRITIEK Oefent „DM" op die manier scherpe kritiek op allerlei produkten uit, scherp is ook de kritiek op de test-methoden van DM. Men meent dat die niet wetenschap pelijk verantwoord zijn, niet met de nodige zorg worden genomen, dat de klant niet op verantwoorde wijze wordt voorgelicht. „DM" van zijn kant vraagt: hoe wordt de klant voorgelicht door de leverancier in de koeien-met-gouden-hoorns belovende advertenties, circulaires en prospectus sen? Is dat soms verantwoord? Heeft de klant hiertegen enig verweer? De redactie van „DM" weet zeer goed, dat het in Duitsland praktisch net zo is als in alle andere landen. De meeste klan ten ontbreekt het aan kennis van zaken. Vooral in een tijd van welvaart zijn ze ge neigd het duurste voor het beste te hou.-j den. Nog altijd herhaalt zich de geschiede nis van de kruidenier, die één zak rijst le digde in drie verschillende bakken en de rijst verschillend prijsde. De goedkope ging niet, maar de dure vloog weg. „DM" noemt man en paard. Het blad neemt geen blad voor de mond. En het houdt staande, dat verscheidene fabrikan ten van zijn kritiek hebben geprofiteerd en hun produkten van diverse tekortko mingen hebben ontdaan. BESCHERMING VAN HET PUBLIEK „DM" heeft één van zijn mannetjes als leerling verkoper op pad gestuurd met een instelling, die onder het mom van schrijf machine-lessen te geven in werkelijkheid niet anders doet dan schrijfmachines op af betaling verkopen, ook aan mensen die het Uitslag vlucht Roermond. Aantal dui ven 99. Afstand 123 km: 1, 14, 18, 20 en 24 C. W. Reeves; 2, 3, W. v. d. Pluijm; 4, 8, W. Aaftink; 5, 6, 11, 15 en 16 J. Schoneveld; 7 en 19 G. Steunenberg; 9. 10, 12, 13 en 25 I-I. J. Aaftink; 17 en 21 L. Gazan; 22 en 23 G. Veldhuis. Stand: 1. W. v. d. Pluym 102.2 punten; 2. J. Schoneveld 101.5 pnt; 3. C. W. Ree ves 99.3 pnt; 4. H. J. Aaftink 97.9 pnt; 5. G. Steunenberg 84.2 pnt; 6. G. Veldhuis 59.8 pnt; 7. W. Aaftink 46.7 pnt; 8. L. Gazan 31.4 pnt. De prijs beschikbaar gesteld voor de heer H. J. Aaftink werd gewonnen door de heer C. W. Reeves. Met ingang van 1 augustus a.s. is tot directeur van de Landouwhuishoudschool alhier benoemd de heer P. H. Cameraat, thans plaatsvervangend directeur van die school. niet of bijna niet kunnen betalen. Het in stituut volgt een handig uitgekiende pro cedure. De dochter des huizes wordt lek ker gemaakt met het vooruitzicht van een goed betaalde baan als typiste, maar dan moet ze (schriftelijke) lessen volgen én de machine kopen. Vele eenvoudige men sen vliegen er in. „DM" vertelt uitgebreid het wedervaren van de „spion" en publi ceert „unverfroren" de foto's van de men sen die in deze zaak een hoofdrol spelen, noemt de grote machinefabriek, die zich achter het „instituut" verschuilt. Natuurlijk rijzen er bezwaren tegen deze taktiek, en niet alleen van de aldus te kijk gezette zakenmensen. Men weet nu bijvoorbeeld, dat van vijftig leveranciers van leverworst twee-derde er niet veel van maakt. Maar honderdduizenden winke liers in Duitsland krijgen te maken met argwanende klanten, die zich afvragen of ook zij soms „genept" wordenook de bo nafide leverancier. Maar het grote publiek staat aan de kant van „DM" Iedere week vliegen de nummers, die ook 1 D.Mark kosten, weg. En iedereen leeft mee met het proces VW-DM. De rechtbank in Hannover heeft, in kort geding, geprobeerd de kool en de geit te sparen. I-Iet heeft noch de VW noch DM gelijk gegeven. Daarmee is de kous natuurlijk niet af, want beiden zijn met deze uitspraak ontevreden. Voorlopig blijft „DM" het schrikbeeld van menige fabrikant, maar de toeverlaat van het winkelend publiek, dat ook in de welvaartsstaat toch graag waar heeft voor zijn geld. De geregistreerde arbeidsreserve daalde in de afgelopen maand bij het gewestelijk arbeidsbureau te Deventer met 11 (165- 154). Vermoedelijk zal in de komende maand dit aantal nog iets verder dalen door tewerkstelling van grondwerkers en gravers. In 1963 bedroeg per ultimo maart en april het aanbod resp. 222 en 174. In verband met de strenge winter kwamen in 1963 de werkzaamheden in de bouw later op gang dan in 1964. Het aan bod van dit gewest ligt lager dan van provincie en het Rijk. Dit is al vele jaren het geval. De geregistreerde vraag steeg met 80 (517-597). Deze stijging betreft voor het grootste gedeelte bouwvakarbei ders. Ook ten opzichte van het vorige jaar valt een aanzienlijke stijging van de vraag te constateren. Toen bedroeg de openstaande vraag resp. 485 en 468. VROUWEN De geregistreerde arbeidsreserve aan vrouwen daalde in deze maand met 13 (35- 22) en is 14 lager dan ultimo april 1963 (36-22). De openstaande vraag bleef vrijwel ge lijk (408-399) en wijkt ook niet veel af van april 1963. Het gespecificeerde aanbod bedroeg De venter 112 (v.j. 134), Bathmen 2 (2), Die penveen 5 (6), Holten 6 (7), Olst 6 (3), Raai te 23 (22), totaal 154 (174). Per 1000 leden der mannelijke beroeps bevolking (loontrekkenden) Deventer 7 (9), Bathmen 6 (6), Diepenveen 3 (4), Holten 8 (9), Olst 4 (2), Raalte 10 (10), van het gewest 7 (8), provincie 9 (11), van het Rijk 8 (9). Met Pinksteren is het vakantieseizoen nog niet aangebroken, maar toch ver toeven er dan in onze gemeente talrijke gasten, die hier enkele dagen komen uitrusten van de Vermoeienissen en om te genieten van de prachtige natuur. Wij roepen hen een hartelijk Welkom toe. Holten is een gemoedelijk en gastvrij land, waar het goed toeven is. Wij spreken in het hoofd van dit bulletin nog niet van „Vakantieprogramma", maar toch organiseert de V.V-V. voor hen, die hier wat langer blijven dan dé beide pinksterdagen enkele eenvoudige, maar daarom niet minder aantrekke lijke evenementen. Een uitgebreider programma volgt in de vakantieperiode. Ook wijzen wij gaarne op enkele andere bijzonderheden. Wij hopen ons blad dit weekeinde zoveel mogelijk onder de gasten te verspreiden en wensen allen prettige en mooie dagen in Holten toe! 1 BEZOEK AAN KAASBOERDERIJ Dinsdag 19 mei, tussen 7 en 8 uur 's avonds, zal een bezoek gebracht worden aan de boerderij van de familie Cats in de Beuseberg. Het is het enige zelf- kazende bedrijf in deze omgeving en de bewoners zullen daarover en over hun verdere landbouwbedrijf bij hun rondleiding iets vertellen, dat velen zal interesseren. De leiding van deze excursie berust bij de administrateur van de V.V.V., de heer Kers, aan wiens bureau bij het spoorwegviaduct men zich zo spoedig mogelijk voor deelname moet opgeven, telefoon 533. De kosten bedragen f 1,— per persoon, ook voor kinderen. Men ontvangt een kleine attentie in de vorm van een zakje met verschillende kaassoorten, om te proeven. VVV HOLTERBERGRIT WOENSDAG 20 MEI wordt des middags bij voldoende deelname de bekende VV autobustocht georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg, Nijverdalse berg met prachtige vergezichten over Salland en Twente. Er is een wandeling aan verbonden van pl.m. 20 minuten door de schone dreven langs de westelijke helling van de berg. J De kosten bedragen f 1,75. Men moet zich zo spoedig mogelijk opgeven bij het V-v.V.-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat, telef. 533 De tocht duurt van pl.m. 25.30 uur. De administrateur gaat mee voor een explicatie. WANDEL- EN AUTOTOCHTEN Het V.V.V.-bureau heeft een groot aantal folders voor auto- en wandeltochten m voorraad, o.a. het A.N.W.B.-voetspoor over de Holter- en Nijverdalseberg welke tegen betaling der kosten aldaar verkrijgbaar zijn. NATUUR-HISTORISCH MUSEUM HOLTERBERG Een bijzondere attractie vormt een bezoek aan het natuur-historisch museum „Piet Bos" op de Holterberg. Men maakt hier kennis met der'fauna van de reek en met prachtige tropische vogels en dieren. Een ongeëvenaarde collectie de moeite van het bezoek dubbel waard- U vindt er verrassende staaltjes van mimicry. Probeert u de nachtzwaluw (of geitenmelker) eens te vinden. Zeer interessant als Kees Bos er is om te vertellen. KOPJE KOFFIE NA DE KERKDIENST Evenals het vorige jaren gedurende het vakantieseizoen gebruikelijk was dat de zomergasten na de tweede kerkdienst in de Herv. Kerk gelegenheid werd geboden in het gebouw Irene een kopje koffie te drinken en kennis te maken met de dienstdoende predikant, zal dit nu ook op de le Pinksterdag 't geval zijn De kerkeraad der Herv. Gemeente nodigt derhalve allen die hier met vakantie vertoeven gaarne uit na het bijwonen van de tweede kerkdienst, die om 10 uur begint, van deze gelegenheid gebruik te maken. Het gebouw Irene bevindt zich op korte afstand van het kerkgebouw. Woensdagmorgen legden de leerlingen der zesde klasse van de Holtense lagere scholen het practisch gedeelte van het verkeersexamen af, daartoe in staat ge steld door de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer. Begin maart hadden onder hel toeziend oog van de Rijkspolitie de kinderen het schriftelijk gedeelte afgelegd. Alhoewel bleek dat de opgaven soms niet gemakkelijk waren werden slechts enkele leerlingen hierop afgewezen, zodat 111 kinderen op hun door de politie ge keurde fietsen, het voorgeschreven tra ject afreden om, onder het wakend oog van een tiental heren controleurs, te to nen dat zij in de praktijk de geleorde re gels op de juiste wijze wisten toe te pas sen. Aan de hand van de vastgestelde nor men moesten tien kinderen afgewezen worden, ze hadden in schriftelijk en prak tijkexamen samen, te veel fouten ge maakt. Dit jaar slaagde slechts een van de leerlingen en dit was Jennie Beldman, Holterbroek 48 die haar prachtige presta tie beloond kreeg met een boekenbom Het praktijkexamen werd door 46 kin deren foutloos afgelegd en zij ontvingen allemaal een veilig verkeersspeldje, ter wijl de heer Petter aan alle geslaagden het verkeersdiploma uitreikte. In een kort speechje vermaande hij de kinderen zich in de toekomst het behaalde diploma waardig te tonen. De administratie van het praktisch examen berustte ook dit jaar weer bij de dames Bal-Keiler en Pet- tcr-Seldenrijk. Nog onlangs bij de Wereldgezond- heidsdag bleek op welk een hoog peil de gezondheidszorg in ons land staat. Door de internationale organisatie in Ge- nève werd Nederland aan de rest van de wereld als voorbeeld gesteld voor zijn aan deel in de bestrijding van de tuberculose. Van alle landen heeft ons land het laagste t.b.-sterftecijfer. Dat is een prachtig com pliment. Dat de zorg voor de volksgezondheid in ons land zulk een hoog peil heeft kunnen bereiken is naast de nimmer aflatende arbeid van de medici, vooral mede te dan ken aan de uitstekende samenwerking tus sen overheid en particuliere organisaties. Tot de belangrijkste van deze organisaties behoren stellig de Kruisverenigingen. Er zijn er drie in Nederland: het Groene Kruis (algemeen), dat in de provincie Noord-Holland de naam het Witte Kruis draagt; het Wit-Gele Kruis (rooms-katho- liek) en het Oranje-Groene Kruis (prot.- christelijk). Van deze drie heeft het (algemene) Groene Kruis verreweg de meeste leden. De helft van de bevolking is erbij aange sloten. In de drie noordelijke provincies is zelfs nagenoeg de gehele bevolking lid van het Groene Kruis (Groningen circa 97%, in Friesland en Drente elk bijna 90%). Het Witte Kruis (Noord-Holland) da teert al van 1875; het Groene Kruis werd in 1900 opgericht. Aanvankelijk bedoeld ter bestrijding van epidemische ziekten en tot hulpbetoon tijdens epidemieën, richtte het werk van het Groene Kruis zich later in de erste plaats op de verpleging aan huis en op het voorkómen van ziekten. De Kruis organisatie ziet de huiselijke ziekenverpleging, de bestrijding van volks ziekten, de verbetering van hygiënische omstandigheden als een gemeenschaps taak. Een zaak, die allen aangaat. Deze gedachte komt tot uiting in het devies van het Groene Kruis „Door allen voor allen". Het getuigt van een bereidheid tot helpen, een, gelukkig, veel voorkomende menselijke eigenschap. Het Groene Kruis maakte het voorkómen van ziekte en het helpen tot een vak en het bouwde in ver- Tubbergen. Nog nooit heelt de in ternationale motorrennerswereld zo staan te dringen om op Tweede Pinksterdag in Tubbergen te mogen starten als dit jaar. Het bekende wegcircuit, dat zovele jaren het middelpunt is geweest van hete motor gevechten, heeft zich in de laatste jaren een internationale faam verworven, welke uniek is voor het Nederlandse sportleven. Reeds lang voordat de officiële inschrijf termijn was verlopen zat het bestuur met de handen in het haar als gevolg van het overstelpende aantal deelnemers dat zich had gemeld. Niet minder dan 15 nationali teiten komen op Tweede Pinksterdag in Tubbergen aan de start. Daaronder zijn vele nationale kampioenen. Meer dan ooit wordt het een strijd om centimeters. De zware klasse krijgt niet minder dan 30 rijders aan de start. Merk waardig is dat de meeste coureurs van naam terugvallen op het merk dat door Joe Graigh is grootgemaakt en dat dank zij raspaarden als Geoffrey Duke op bijna alle circuits van de wereld als eerste over de finish ging. Dat merk heet „Norton" en ondanks alle concurrentie van meer- cylinder-scheppingen, blijkt de oude en be trouwbare éénpitter het beste bestand te gen de onvoorstelbare snelheden. Welnu, tussen die Nortons wordt het dit jaar een gevecht, zoals Tubbergen voordien misschien nog niet heeft beleefd. Wie een klein beetje thuis is in de in ternationale motorwereld, kent Ernst Hil- ler, meermalen de grote triomfator van Tubbergen. Destijds stuurde hij zijn BMW zo ontaard hard door het Twentse land, dat geen ander hem kon bijhouden. Twee jaar achtereen is Hiller daarna zijn geluk met Matchless gaan beproeven. Hij reed er fenomenaal hard mee, maar de machine bleek niet bestand tegen de inspanningen welke haar baas van haar vergde met als gevolg een vroegtijdig beëindigen van de strijd. Dit jaar komt Hiller terug, maar nu op Norton en meteen ziet men waar op Tweede Pinksterdag de strijd om gaat. Zijn grote concurrent is namelijk R.ob Fit- ton, vorig jaar de gi'Ote triomfator. De twee Norton-coureurs zullen alles op alles zetten om als winnaar uit de bus te ko men en in hun kielzog weten zij zich be dreigd door een hele vloot van loeisnelle stalgenoten, bemand door coureurs die in heel wat wedstrijden hebben getriomfeerd. Daaronder is Raymond Bogaerdt, kam pioen van België, Sven Gunnarsson, Zwe- dens snelste man en Graham Dickson, die in Nieuw Zeeland onbetwist de snelste man is. Verder zijn daar nog Walter Scheimann, kampioen van Duitsland en Lothar John, die vorig jaar in Tubbergen de tweede plaats veroverde. Deze strijd in de 500 cc-klasse wordt ongetwijfeld het hoogte punt van het race-programma, dat voor dien in alle klassen eveneens bijzonder boeiende duels te zien zal geven. Norton domineert ook in de 350 cc-klasse. Van de 29 deelnemers uit liefst 12 verschillende landen, berijden er 20 een Norton. En als men bedenkt, dat daar onder ook weer Rob Fitton zit, die probeert revanche te nemen op de winnaar van vorig jaar in deze klasse, de Duitser Karl Hoppe, dan weet men dat het ook hier zal spannen. De kwartliters hebben een grote ver scheidenheid aan motor-merken. Daar onder zijn jankende Honda's en loei-snelle Air-Macchi's en coureurs als een Cees van Dongen, een van de weinige Nederlanders die een goed figuur slaan in dit veld van krachtpatsers. band daarmee een in alle hoeken en gaten van het land doordringende organisatie op. Het bijzondere van dit particuliere ini tiatief is, dat het overal is afgestemd op de plaatselijke behoeften en noden. Elk van de plaatselijke Groene Kruisvereni gingen heeft het zelf voor het zeggen en elke vereniging draagt een eigen verant woordelijkheid. Het is dit systeem dat er toe bijdraagt de zelfwerkzaamheid leven dig te houden en daardoor zulke goede resultaten te bereiken. Mais moet zoveel mogelijk vrij blijven van onkruid, want onkruid in mais kost handen vol geld. Met de onkruidbestrij- ding dient daarom vroeg te worden be gonnen. Chemische onkruidbestrijding door mid del van één of meer bespuitingen bespaart enorm veel arbeid en doodt ook het on kruid in de rijen. DNOC (kleurstof) is over het algemeen een prima en een goedkoop middel ge bleken. Een vroege bespuiting, d.w.z. juist voor de opkomst van de mais, is de beste me thode. Men neemt dan 5 kg. van een 80 DNOC product, verspoten in 600-800 liter water per hectare. De onkruiden zijn het gevoeligst in het kiemstadium. Laat men het onkruid gro ter worden, dan vermindert het effect van de bespuiting. Vaak moet nog eens worden gespoten, als de mais 4-6 blaadjes heeft en pl.m. 10 cm. lang is; nu echter met niet meer dan 4 kg. DNOC. Voor mais is ook het middel Atrazin zeer goed bruikbaar, als de grond vochtig genoeg is. Men spuit 2 a 3 kg. Atrazin in 600-800 liter water per hectare na het zaaien van de mais, als het onkruid begint op te ko men. Op te droge grond kan men beter op tijd DNOC toepassen. Het gebruik van groeistoffen in mais moet worden ontraden. J. W. LUBBERSEN, Bedrijfsvoorlichter. Het combinatie-elftal dat zaterdagmid dag, 16 mei, om 4 uur op het terrein van de V.V. „Markelo Vooruit" bij café „De Poppe" zal spelen tegen een elftal van de Sportsehule „Keiserau" uit Kamen (West- Duitsland i is als volgt samengestelddoel Hellinga (Sportclub Markelo) achter: G. Soer (HVC) en Leetink (Hector) midden linie: G. Paalman (HVC), Verdriet (Hec tor) en H. Udink (Sportclub Markelo) voor: W. Nijenhuis (HVC) Karst (Hec tor); G. Udink (Sportcl. Markelo); Dij kerman (Witkampers) en Stegeman (RKSV). Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd 1001 stuks vee, n.l. 76 runderen en 925 varkens. De prijzen van vette koeien bedroegen f 3,90 tot f 4,20 per kg. slachtgewicht; van melk- en kalfkoeien i 1000 tot f 1500 per stuk; van pinken f650 tot f850; graskal veren f450 tot f 575; drachtige zeugen f375 tot f425; biggen f72 tot f85. De handel in rundvee was gereserveerd met zeer hoge prijzen. Voor zeugen waren de prijzen staande met redelijke handel; en de handel in biggen was zeer vlot met zien en lezen gaarne ons blad. Ook Uw a d. v e r* tent ie. Daarom beeft zij zo n grote waarde.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 5