Uit het plaatselijk parlement 30 APRIL 1964 KONINGINNEDAG Agenda ALGEMENE OPROEP Burgemeester heeft Abraham gezien Lompen voor „H.M.V." aan de gang naar het Monument der gevallen Strijders M Zaterdag 2 mei. 1964 No. 18. Jaargang 16 MIENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.— per kwartaal Uitgave van de Stichting Hóltens Nieuwsblad te Hólten. Telefoon 05Jf88 - 28 Adv.-prijs 115 mm. d contant8.Iedere mm. meer 0.12 Holten gaat met Olst en Diepenveen 250 arbeidsbesparende z.g. van Os-woningen bouwen. Beusebergerweg wordt door de houding van enkele aangelanden voorlopig niet verbeterd. Als de raden der betrokken gemeenten daarmede accoord gaan, zullen de ge meenten Holten, Olst ien Diepenveen 250 z.g. Van Os-woningen gaan bouwen, ver klaarde de burgemeester, Mr. W. H. Enk laar, in de maandagavond gehouden ver gadering van de raad. Het zijn zg. arbeids besparende woningen, bestaande uit be tonelementen, die voor een belangrijk deel fabriekmatig gebouwd kunnen wor den. De gemeente Holten heeft een toewij zing van 20 woningwetwoningen, maar de bouw daarvan is bij de huidige z.g. curve- prijs niet meer te realiseren. Het dagelijks bestuur heeft naar het meent een oplos sing gevonden in deze arbeidsbesparende woningen en daarover met de gemeenten Diepenveen en Olst contact opgenomen, die daaraan hun medewerking willen ver lenen. Men heeft daarvoor zijn licht opge stoken bij de firma Van Egteren te Ensche de. Er moeten ten minste 250 van deze woningen worden opgenomen. Wanneer voor drie jaar 60 woningen worden ge bouwd, wordt het contingent door de mi nister met 20 vex-hoogd. Deze woningen zullen achter elkaar worden afgebouwd. Als de stroom op gang is, komt er elke week een woning gereed. Holten zal als eerste in de maand septem ber beginnen te bouwen en dan zal in april 1965 de eerste woning klaar zijn, al dus de burgemeester. Wethouder Brands en hij hebben de wo ningen in Emmen en Musselkanaal in ogenschouw genomen. Het zijn niet de traditionele huizen, maar volgens een en kele geraadpleegde deskundige goede wo ningen met een inhoud van pl.m. 300 m3 en 4 slaapkamers. Ze worden in blokken van 3 en 6 gebouwd. Als dit plan uitgevoerd kan worden zal oplossing van de woningnood een flinke duw gekregen hebben De woningen zul len gebouwd worden in het Kolplan ten zuiden en ten noorden van de Kolweg. Er is nog geen wijziging van het uitbreidings plan te verwachten, aangezien in verband met een hoogteverschil van 20 meter een nieuw stratenplan geprojecteerd zal wor den. Een definitief voorstel zal nog wor den aangeboden. De raad nam deze mededeling nogal kalm op en verleende in principe zijn goedkeuring. Op enkele vragen werd door de burge meester nog medegedeeld, dat de huur prijs, die thans f 16,bedraagt, voor deze woningwetwoningen pl.m. f 20,p. week zal bedragen. De heer Jansen (p.v.d.a.) zag in deze bouw de mogelijkheid om de goedkopere woningen voor arbeidersgezinnen vrij te maken. BEUSEBERGERWEG De verbetering van de Beusebergerweg, waarop in de raad al zo dikwijls is aan gedrongen, kan geen doorgang vinden, aangezien enkele aangrenzende grond eigenaren geen medewerking willen ver lenen. Voor grondafstand is een gulden de meter geboden, maar met hen kan geen overeenstemming worden bereikt, zodat het college zich genoodzaakt ziet dit werk voorlopig te laten liggen. De heer Rietberg (c.h.) zeide, dit in verband met de gevaarlijke situatie al daar, zeer te betreuren, omdat het maar op enkele personen vast zit. Zijn voorstel om hen nog 14 dagen respijt te geven trok hij in, omdat de raadsvoorzitter verklaar de, dat daardoor dan de overige voorstel len tot het doen van investeringen op losse schroeven zouden komen te staan. INVESTERINGEN De raad besloot tot aanschaffing van een grasmaaimachine voor f 5975 annex kantenmaaier van f 985, ter vervanging van de oude machine. De straatverlichting zal in twee fasen verbeterd worden; bovengronds van hotel Vosman tot de Rijssense weg en 'n kabel legging voor de tweede fase van hptel Vosman tot de grote viaduct. De kosten bedragen f 35.800, waarin het rijk 65 of f23.270 zal bijdragen. Jaarlijkse lasten f 3759,95. De heer Ten Berge (v.v.d.) vroeg om een goede verlichting van de invalswegen en wees op de straatverlichting van Mar- kelo. De voorzitter antwoordde, dat hiervoor momenteel geen geld is. Het inrichten van een nood-bestuurs post onder de o.l. dorpsschool zal f 3900 vergen. De raad ging verder accoox-d met het aanbrengen van een dichtingslaag op de Doorlopende Dijk, kosten f 7600, en de verharding van de' Lichtenbergerweg, de Heideweg en de Landmansweg, waarvan de kosten f 180.000 bedi'agen. Hierin wordt uit de z.g. Incoretpot een subsidie van 60 of f 108.000 verleend, zodat het gemeentelijk aandeel f 72.000 zal bedra gen. Voor de bouw van een gymnastieklo kaal, dat diezelfde morgen was aanbe steed, werd een crediet verleend van f 273.434, waarin f 49.300 voor de verwar- mingsinstallatie. Voor het bouwrijp maken van het Kol plan II werd een kapitaalsverstrekking aan het grondbedrijf voor 1963 verleend van f 362.003,22. GEMEENTECLASSIFICATIE Bij de ingekomen stukken vroeg de heer Jansen (p.v.d.a.) of het niet wense lijk is adhaesie te betuigen aan het adres van de gemeenteraad van Uüngeradeel aan de regering tot afschaffing van de gemeenteclassificatie. Burgemeester Enklaar verklaarde, dat deze gemeenteklasse-indeling voor het college eveneens een steen des aanstoots is, maar dat het juister is de Vereniging van Ned. Gemeenten als de spreekbuis der gemeenten te laten optreden. De heer Rietberg (c.h.) zag in een ad- haesiebetuiging weinig heil, omdat deze zaak reeds volop in de belangstelling staat. Dit in tegenstelling tot zijn partijgenoot, de heer Westerik, die vex-klaarde dat men zoveel mogelijk argumenten voor afschaf fing moet aanvoeren. Wethouder Brands (p.v.d.a.) verklaarde, dat het z.i. wel helpen zou, als alle ge meenten maar adhaesie betuigen. Een suggesite van de heer Jansen om dan de Ver. van Ned. Gemeenten maar in te schakelen werd door dhr. Ten Bex-ge als voorstel gelanceerd en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De raad ging accoord met de verbete ring van de salarissen der wethouders, zo als door Ged. Staten voorgesteld. GRONDPOLITIEK Bij een aantal voorstellen tat verkoop van kleine stukjes grond maakte de heer Sprokkereef (alg. bel.) bezwaar tegen de z.i. te lage prijzen. Deze moeten naar zijn mening worden aangepast aan de alge meen geldende grondprijzen. Nadat de voorzitter verklaard had, dat het hier gaat om stukjes waarop niet ge bouwd mag worden (Holterberg) en om strookjes aan de Kolweg, waax-mede de gemeente alleen maar zorgen zou hebben, werden de volgende voorstellen aanvaard: Verkoop van strookjes grond aan de Kolweg aan J. Veldhuis, H. W. Goorman en A. Muller, resp. 10, 40 en 80 m. voor f 5,f 20,— en f 40,de verkoop van 590 m2 grond aan de Waterleiding-Mij. „Overijssel" voor f 1570,gelegen bij het reservoir op de Holtex-berg; uitruiling van enkele strookjes grond in verband met de verkeex-ssituatie bij de spoorwegviaduct, waarbij de gemeente aan het rijk een toe gift zal doen van f 194, Aan J. Hofsteenge te Rolde en G. H. Kromdijk te Holten werd in principe bouwterx-ein in het Kolplan verkocht voor resp. f 18, en f 16,50 per m2. Voorts wex'd besloten aan dokter C. H. Rietdijk 15 meter grond meer te betalen en met E. Schipper Azn. enkele kleine stukjes grond te ruilen, terwijl aan de heer J. A. Wegstapel, Larenseweg 36, f 100 meer betaald zal worden wegens het ge mis van de opbrengst van bomen langs de toeristenweg. Aan de heer C. G. Bal werd vervolgens een stuk weg op de Holterberg, dat aan het openbaar verkeer werd onttrokken, voor het jaar 1964 in gebx-uik gegeven voor f 100, De huur van het postkantoor werd be paald op f 54,30 per week. GELDLENING Een voorstel tot het aangaan van een geldlening ad f240.000 met de Bank voor Ned. Gemeenten tegen een koers van 99 Vó en 5 rente, werd door het college teruggenomen. De Coöp. Boerenleenbank zal als geld schieter optreden, aangezien deze wil le nen tegen een koers van 100 Met deze winst van f 1200,ging de raad gaarne accoord. BENOEMING EN BEVORDERING De heer M. A. Bosschers, arb.-schaal- knecht aan het gemeentelijk slachthuis, werd vervolgens bevorderd tot slachthuis- ax'beider-waagmeester, met ingang van 1 mei a.s. De heer H. M. Kettelarij werd benoemd tot slachthuisanbeider-söhaalknecht in gaande 1 mei a.s. met gelijktijdig eervol ontslag als arbeider bij gemeentewex-ken. De heer M. Vox-kink, arbeider op de we gen, wex-d met ingang van 1 juni bevor derd tot chauffeur wegenschaaf. In de ontstane vacatures werden met algemene stemmen tot arbeider bij ge meentewerken benoemd de heren J. A. Achterkamp, Veenweg 7, Markelo en G. J. Tuitex-t, Industriestraat 18, Holten. De heer D. J. Nijhuis, chauffeur wegen- schaaf, zal ingaande 1 juni a.s. worden aangewezen als chauffeur bij de reini gingsdienst. Bij een redactionele wijziging van de verordening op de heffing van een vvoon- forensenbelasting vroeg de heer Klein Velderman (alg. bel.) om de toegangswe gen tot het zomerhuisjesteri-ein beter in orde te doen maken, waarvan de voorzit ter beloofde aantekening te zullen hou den. Een wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de Holterberg ont moette geen bezwaar. 1-Iet is bedoeld om tegen te gaan, dat in vex-band met de on- derlinge afstand van de bebouwing de ene Ter gelegenheid van de 55e verjaardag van Koningin Juliana werd bovenstaande foto gemaakt door Max Koot. eigenaar het terrein van de ander waar deloos kan maken %ïs bouwterx-ein. De bouwplaatsen zijn op de kaart thans in getekend, zodat dit in het vervolg wordt voorkomen. De Nieuwendijk, een stukje weg op de Holtex-berg werden vervolgens aan het verkeer onttrokken, terwijl aan de Chr. Kleuterschool een vergoeding over 1963 van ƒ2812,94 en een voorschot over 1964 van ƒ2448,40 werd verleend. VUILNISSTORTPLAATS De heer Klein Velderman (alg. bel.) sprak zijn misnoegen uit over de toestand bij de vuilnisstortplaats op de Holterberg, die steeds ernstiger vormen gaat aanne men. De heer ten Berge (vvd) vroeg on derdekking van het vuil en beplanting met berkjes en dergelijke. Hij zou ook be tere voorschriften willen zien omtrent het vervoer en het storten van vuil ook op andex-e plaatsen in de gemeente. Hoe staat het met de nieuwe stortplaats, in formeerde hij? Wethouder Veneklaas Slots en de raads voorzitter verklaarden zich bewust te zijn van de ernst van de toestand. Er zal zo spoedig mogelijk verbetering in worden aangebi'acht. De burgemeester verklaarde, dat de politieverordening wel voorziet in het vervoer en het storten van vuil. Aan de uitvoerder van gemeentewerken zal een commissie als onbezoldigd rijksveld- wachter worden verleend om het euvel van clandestiene stortingen tegen te gaan. Met de aankoop van de nieuwe stort plaats zijn enkele moeilijkheden gex-ezen, die naar de burgemeester hoopt, spoedig zullen zijn opgelost. De heer Westerik (c.h.) drong aan op aanschaffing van uniforme vuilnisem mers. Dit brengt grote financiële conse quenties met zich mee in verband met de aanschaffing van een z.g. roltrommel- auto, aldus de bux-gemeestex-. De heer Landeweerd (a.r.), informeerde naar de plaatsen van grote woonwagens ter leninging van de woningnood, maar de voorzitter verklaarde, dat b. en w. zich hiertegen met alle macht zullen verzet ten, omdat dit tot wantoestanden zou lei den. Ten slotte kon de voorzitter op een vraag van de heer Klein Velderman om inlichting van een parkeerterrein op de plaats van de oude ulo-school nog mede delen, dat een rapport daaromtrent te verwachten is. BENOEMD Onze oud-plaatsgenoot, de heer A. Ulf- man, hoofdcommies ter secretarie, chef van de afdeling sociale zaken te Ódoorn, vroeger amlbtenaar ter secretarie alhier, is met ingang van 1 augustus a.s. be noemd tot referendaris, waarnemend di recteur van de Dienst van Sociale Zaken te Almelo. BEëDIGD ALS OFFICIER De 'heer W. Beijers Jx*. te Holten werd vorige week vrijdagmiddag te Den Hel der aan 'boord van H.M. kruiser „De Ruy- ter" beëdigd als officier der Koninklijke Marine. Zaterdag 2 mei van 1.30-3.30 uur: Open bare les Textielvakschool, Weverstraat 4a te Nijverdal (zie adv.). Zaterdag 2 mei: Dansen in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zondag 3 mei, 7.30 uur: Filmavond in „Irene" (zie adv.). Maandag 4 mei, 7.30 uur: Verzamelen ibij de Herv. Kerk voor stille gang naar het monument der gevallenen. Woensdag 6 t.m. zatei'dag 16 mei: Tand arts H. F. Steunenberg afwezig (zie adv.). Vrijdag 8 mei, 8 uur: Discussie-bijeen komst Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Holterman onder leiding van mevr. E. Bexwoets-Wiersma over: „De ■huisvrouw in en buiten haar huis". Zaterdag 9 mei van 1.30-3.30 uur: Open bare les Textiel vaksdhool, Weverstraat 4a te Nij verdal (zie adv.). Zaterdag 9 mei, des avonds om 8 uur in gebouw „Irene": toneeluitvoering CJV- Dorp. Zaterdag 9 mei: Slotinzameling van lom pen ten bate van het Uniformfonds van de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." Maandag 11 mei, 8 uur: Ledenvergade ring vereniging „Het Groene Kruis" (zie adv.). Burgemeester Enklaar, vierde zater dag zijn vijftigste vex-jaardag. Aan gezien men op deze dag zegt, dat de jax'ige „Abraham" heeft gezien, bood een delegatie van zijn naaste mede werkers van de secretarie, gemeen tewerken en het g.e.b. de burge meester een Abi-aham aan, gebak ken door bakker B. van Oostrum uit Westwoud, een gebruik, dat in het deel van de provincie Noord holland. dat West-Friesland wordt genoemd, nog in ere wordt gehou den. Het gezegde is van bijbelse oorspx-ong (Joh. 8 vers 37). De heer Beijers, die xnet de gelukwensen het prachtig opgemaakt gebak aan de jarige px*esenteex-de, wees hier in een korte toespraak op en veronder stelde, dat het andere bijbelwoord „zich in Abx-ahams schoot geborgen weten" (Luc. 16 vers 25) voor de jarige wel niet toepasselijk zou zijn, omdat de burgemeester ook na zijn vijftigste verjaax-dag zeer zeker, als voorheen o.m. voor de Holtense ge meenschap, actief werkzaam zal blijven. Hij dankte hem namens alle medewerkers voor de goede samen werking en de prettige sfeer, die ex- steeds bij de vervulling van aller taak heerst, b Mr. Enklaar zeide zich juist met g zijn medewex-kex-s in Abx-ahams v schoot geborgen te weten en dankte $i voor deze aardige attentie. Zondag 3 mei en donderdag Hemelvaartsdag Ned. Ilerv. Kerk: 'Holten; 8.30 en 10 uur ds Israël. Extra collecte voor „Ex-eschuld en Dankbaar heid". Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Maandag 4 mei: 20 uur: Herdenkingsdienst bij het mo nument voor de gevallenen. Hemelvaartsdag: 10 uur ds Israël. Dijkerhoek: 10 uur ds Addink. Extra collecte voor „Ereschuld en Dankbaar heid". Hemelvaartsdag: Zie Holten. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Homburg van Heex-- jansdam. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Kerk. Bij de uit gang collecte voor „Eigen Bouwfonds". Hemelvaartsdag: 9 uur ds Hoogkamp. In deze dienst is ■het éne offer bestemd voor de Chris telijke Kleuterschool. KINDEROPPASDIENST Op Eerste Pinksterdag om 10 uur wordt U in de gelegenheid gesteld Uw kinde ren t.m. 5 jaar naar de kindei-oppasdienst in „Irene" te brengen. Laatste inzameling op zaterdag 9 mei. Aangezien het op zaterdag 25 april niet is gelukt om alle buurtschappen af te werken zal op zaterdag 9 mei een slot inzameling worden gehouden. Een ge deelte van de Beuseberg en de Lichten berg zullen dan nog aan de beurt komen 't Is mogelijk dat in het dorp en de verschillende buurtschappen om één of andex-e x-eden hier en daar de lompen nog zijn blijven staan. Ze zullen alsnog graag worden gehaald wanneer even een bood schap wordt gestuurd aan een van de on- dex-staande personen. A. Nekkers, Haarstraat 12, tel. 329; H. Oolbekkink, Schoenhandel, Oranjestraat, tel. 220; J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 356. BENOEMD BIJ DE N.T.S. De heer J. Sluiter, Oranjestraat 49, is met ingang van 1 mei a.s. benoemd bij de afdeling beeld- en geluidstechniek van de NTS te Bussum. Alle oud-strijdex-s en alle ingezetenen worden hierbij opgeroepen om deel WÈ te nemen aan de Molenbeltex-weg op maandag 4 mei. Vex-zamelen om 19.30 uur bij de Herv. Kerk. De burgers worden verzocht zich onderweg bij de stoet aan te sluiten. Bij het monument vindt een korte herdenking plaats WÈ onder leiding van Ds, J. H. Israël, Herv. predikant. |§j Mogen wij allen verzoeken aan deze herdenking deel te nemen' De Bond van Oud-Strfjders, Idonesië-Strijders en de B.S. ÜS

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1