jk B Afscheid van de heer Lichtenberg Agenda Personeelschef Ter Horst Co. Herv. Gemeente Almelo sticht studiefonds „Ghanese studenten" Meimarkt Abonnementsgeld Vertikale prijsbinding Huishoudschool „De Noordenbarg" van de OLM Chr. Besturenbond vierde derde lustrum H.M.V. gaat voor de tiende keer lompen inzamelen Met mekare veur onze dorpsfanfare Zaterdag 11 april 196*4 No. 15. Jaargang 16 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.— per kwartaal DANKBAARHEID VOOR BELANGRIJK WERK Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05Jf88 - 234 Adv.-grijs 115 mm. a contantf 3.Iedere mr De heer B. J. Lichtenberg, personeels chef bij Ter Horst Co N.V. te Rijssen, die op medisch advies ontslag uit deze functie heeft genomen, nam zaterdagmid dag in hotel Holterman afscheid van de administrateur, de bazen, de heren J. H. Roosink, E. Stegeman en G. Baan en van de contact-commissie uit het personeel van de weverij te Holten. Van deze gelegenheid hebben de burge meester van Holten, Mr. Enklaar en de industriecommissie gebruik gemaakt om de scheidende functionaris de grote er kentelijkheid te betuigen van het ge meentebestuur en de gemeenschap voor hetgeen deze voor de industrievestiging in Holten heeft gedaan. In een korte toespraak herinnerde de burgemeester er aan hoe er na de vesti ging van het constructiebedrijf van de heer Klein Velderman echt nog behoefte aan werkgelegenheid bestond en dat men blij was, dat de fa. ter Horst het oog op Holten had laten vallen. Als buren wisten wij, dat bij Ter Horst Co een goed ar beidsklimaat heerste. Alleen van achter een bureau was het aantrekken van ar beidskrachten niet te realiseren. De con tacten van de heer Ligtenberg met het gemeentebestuur waren dan ook niet zo groot, maar wel met de Industriecommis sie. Door een nauwe samenwerking kon de werving van personeel gerealiseerd worden, waarvoor de directie, het perso neel en het gemeentebestuur de schei dende functionaris zeer dankbaar zijn. De burgemeester wenste de heer Ligtenberg gaarne een volledig herstel en nog veel voorspoed toe. De heer H. Koopman dankte namens de bazen, administrateur en personeel, de heer Ligtenberg voor de prettige samen werking, wenste hem van harte beter schap toe en bood hem een boekenbon aan. De secretaris van de industriecommis sie, de heer Beijers, wees op de vele zit tingen. die plaats vonden en talrijke be zoeken, die moesten worden afgelegd voor de personeelswerving, voordat liet bedrijf op 26 juli 1957 officieel geopend kon wor den. Daarbij heeft de heer Ligtenberg in nauwe samenwerking met wijlen de heer H. J. Beltman, voorzitter der indu striecommissie talloze vrije avonden opgeofferd om het gestelde doel. dat hem lief was, te bereiken. Thans werken in het bedrijf plm. 60 personen. De fa ter Horst heeft de achter het bedrijf liggende gronden aangekocht voor eventuele uit breiding. Mocht het zover komen, dan is de industriecommissie al zal zij het dan zonder de hulp van de heer Ligtenberg Het Holtens Studiefonds voor Papoea jongeren heeft een éérste zusje gekregen in het studiefonds „Ghanese studenten", dat de gemeentelijke diaconale commissie voor internationale hulpverlening te Al melo in het leven heeft geroepen. Toen bekend werd, dat de Tropische Landbouwschool te Deventer zijn deuren wereldwijd gaat openzetten, door haal lessen niet alleen in het Nederlands, maar ook in het Engels en binnenkort ook in het Frans te geven, heeft de Provinciale Werkgroep voor Internationale Hulpver lening der Ned. Herv. Kerk er direct op gewezen, dat hier een prachtige mogelijk heid tot diaconale hulpverlening ligt voor de gemeenten in Overijssel. De ontwikkelingslanden hebben immers dringend behoefte aan éigen mensen, die een opleiding hebben ontvangen, waar door zij in hun land de landbouw op een hoger peil kunnen brengen. De christelijke gemeenten in Overijssel hebben de gelegenheid om aan deze ont wikkelingslanden deze eigen mensen te geven door aan jonge mensen uit deze landen gastvrijheid te verlenen en hun opleiding aan de Tropische Landbouw school te Deventer te betalen. Daarom is het niet alléén te hopen, dat het studiefonds „Ghanese studenten" te Almelo spoedig een gróte zus van het „Holtens Studiefonds voor Papoeajonge ren" zal zijn, maar ook dat meerdere ge- menten in Overijssel de kansen grijpen, die de Provinciale Werkgroep voor Inter nationale Hulpverlening hier gewezen heeft. Dondei-dag a.s. wordt de Hol tense mei- markt gehouden. In verband met het marktverbod van herkauwende dieren en varkens zal er geen veemarkt zijn. Maai de kramenmarkt is altijd druk bezet met alle mogelijke kramerijen, terwijl er tel ken jare een groote aanvoer is van bloe men en planten. De marktcommissie heeft weer enige reclame gemaakt voor deze markt, zodat een druk bezoek verwacht mag worden ook van de boerenbevolking. Het is nog zo'n historische marktdag van vele eeuwen her. moeten stellen 'gaarne bereid wederom de nodige medewerking te verlenen. Met het uitspreken van de beste wen sen voor de toekomst bood hij de heer Ligtenberg, mede namens het gemeente bestuur, een zilveren ballpoint met in scriptie aan. Voor mevr. Ligtenberg bood hij bloemen aan. In een kort dankwoord voor de harte lijke woorden en geschenken zei de heer Ligtenberg, dat er veel prettige maar ook productieve contacten zijn geweest. Hij herinnerde aan het werk van wijlen de heren Beltman en Soer en wees op het onderling vertrouwen bij de samenwer king met de bazen, de contact-commissie en het personeel. De familie Beltman, waar hij altijd een open deur vond, was hij dankbaar voor de belangeloze mede werking. Hij was er dan ook zeer erkente lijk voor dat de heer Hei-man Beltman Jr. bij dit afscheid nog even aanwezig kon zijn. Onder dit motto houdt onze plaatselijke muziekvereniging „H.M.V." op zaterdag 11 april (heden) in het dorp en naaste omgeving de jaarlijkse lompeninzameling. De meeste 'huisvrouwen zijn reeds klaar met de schoonmaak en ongetwijfeld is er bij de „voorjaarsoperatie" weer veel aan de oppervlakte gekomen, waarvoor maar één bestemming is „de voddenmand". Vandaag of morgen komt dan mis schien de lompenkoopman om de mand of kist te ledigen en de huisvrouwen „vangen" enkele dubbeltjes of kwartjes. Van die snoepstuiver wordt U niet rij ker en H.M.V. ook niet, maar 't is de massa die 't Ifm doet, Vele kleintjes ma ken een grote. Wanneer iedere huisvrouw evenals in de voorgaande negen jaar de lompen weer beschikbaar stelt, zal het ook nu weer een flinke partij worden en zal de opbrengst zeker passen bij deze 2e lustrum-inzame ling. Een fiks bedrag dal H.M.V. beslist niet kan missen en waarmee de penning meester in z'n „muzikale" sas zal zijn. De opbrengst zal worden bestemd voor het aanschaffen van nieuwe uniformen. De muzikanten presenteren zich nog steeds in de uniformen die plm. 15 jaar geleden werden gekocht en aangezien de kwaliteit van de textiel enkele jaren na de oorlog maar „zo zo" was...... Enfin U begrijpt het. Plet uniform dat door de HMV-ers wordt gedragen is lang niet in overeenstemming met de muzikale prestaties van het ensemble. Een corps dat in de hoogste afdeling uitkomt, in 'het bezit is van het vaandel van de Kon. Federatie met twee wimpels moet naar haar muzikale stand gekleed gaan. De uniformen die tot op -de draad LAATSTE HERINNERING Abonné's op Holtens Nieuwsblad BUITEN DE GEMEENTE HOLTEN worden beleefd verzocht hun abonne mentsgeld (per halfjaar f 4,of voor het gehele jaar f 8,te willen voldoen op girorekening no. 875587 van de Coöp. Boe renleenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 15 april a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ontvangt men een postkwitantie (plus 40 et innings- kosten). Vertrouwende op aller welwillende medewerking, ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD GESLAAGD Te Utrecht is voor het le deel van het examen „Middelbare Sociale Arbeid" ge slaagd gezinsverzorgster mej. M. Schup- pert. zijn versleten moeten zo snel mogelijk verwisseld worden voor nieuwe. Met het aanschaffen van nieuwe uni formen zal een bedrag gemoeid zijn van plm. vijf duizend gulden. Een vijfde deel van dit bedrag zal moeten komen uit de 2e lustrum-inzameling. De mannen van de inzamelingsploegen zouden graag zien dat de lompen even werden gebundeld of in een oude zak ge stopt. Aangezien de verschillende scholen ge regeld oud-papier inzamelen zal dit niet worden ingezameld. In de verschillende buurtschappen zal over enkele weken de inzameling plaats hebben. Geboren: Jan Johannes, zv. G. Stam en J. H. Aanstoot, Look 61 Jan Willem Gerhard, zv. G. J. Aaftink en M. W. Riet man, H. .T, Wansinkstraat 18. Gehuwd: J. H. Aanstoot, 22'jr. en J. W. Verveda, 22 jr., beiden te Holten. Overleden: J. W. Mossink, 58 jr., ev. T. Hofman, Kol weg 31 (overl. te Deventer). Ingekomen: F. H. Agterkamp van Bath- men naar 'Dijkerhoek 22— G. J. Oplaat van Enschede naar Beuseberg 105. \rertrokken: A. van Pouderoijen van Look 40 naar 's-Gravenhage. Zondag 12 april 1964 Ned. Herv. Kerk Holten. 8.30 en 10 uur Ds. Addink. Aan de uitgang van beide diensten extra collecte voor „Irene". Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Aan de uitgang extra collecte voor „Irene". Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds. Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer voor de Diaconie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". OFFICIËLE PUBLIKATIE ONTEIGENING. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten maakt bekend, dat het raadsbesluit van 20 maart 1964, nr. 805, inzake onteige ning in het belang van de volkshuisves ting van gebouwde en ongebouwde eigen dommen, gelegen in het uitbreidingsplan in onderdelen villaterrein „Look", vanaf 9 april 1964 gedurende éénentwintig dagen voor een ieder ter secretarie der gemeente Holten ter inzage zal liggen. De gemeente Holten dient over bedoelde eigendommen in de buurtschap Look de beschikking te hebben voor woningbouw, voor straataanleg en voor aanleg van plantsoen, zulks ter realisering van het uitbreidingsplan in onderdelen villater rein „Look". Holten, 6 april 1964 Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. Donderdagavond werd in gebouw „Re- hoboth" het feit herdacht, dat op 4 april 1949 de Christelijke Besturenbond (CBB) werd opgericht. De voorzitter van deze C.B.B., de heer J. Beldman, opende de flink bezochte bijeenkomst met gebed na het gezamenlijk zingen van Ps. 89 7 en 8. Hij sprak vervolgens een woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de heer C. de Pous van De Steeg, districtsbestuurder C.N.V., en de afgevaardigden van de plaatselijke afde ling van het N.V.V. De aanwezigheid van laatstgenoemden werd bijzonder op prijs gesteld. Vernieuwing van de samenleving in christelijke zin. De heer De Pous, die de afdeling na mens het hoofdbestuur van het C.N.V. ge lukwenste met het 15-jarig bestaan, wees in een korte toespraak op de grote veran deringen, die zich op allerlei terreinen van het leven voltrekken. Het is noodzakelijk dat men zich gaat bezinnen waarom het zal moeten gaan. We zijn uit op vernieuwing van de samen leving in christelijke zin en we zeggen, dat dit alleen kan door vernieuwing van mensen. Zijn we nu werkelijk in de praktijk uit op een nieuwe wereld of zijn we gericht op ons zelf? We zijn ons niet bewust in wat voor wereld we leven. Om één ding te noemen: In Azië slepen 800 miljoen gezinnen zich door het leven met een inkomen van min der dan dertig gulden per week. Voor mij, aldus spreker, staat vast, dat wij als vakbeweging geen toekomst heb ben, als wij niet volkomen nieuwe doel stellingen aanvaarden; als wij ons niet volkomen anders zullen richten. De ver nieuwing van de wereld begint bij ons zelf, het gaat om een nieuwe manier van denken en leven. Wij houden ons nu bezig met de verho ging van onze lonen; wij willen aandeel in de winst voor ons, medezeggenschap in de onderneming. Het is allemaal gericht op ons zelf. Dat dit weinig inspirerend is, ondervinden we dagelijks. Wij zullen verantwoordelijkheid moeten nemen voor de wereld buiten ons. Elke man, elke vrouw en elk kind in de wereld moet goed gevoed, goed gekleed en goed gehuisvest worden. Wij moeten ons er op bezinnen, hoe wij als werknemersvakbeweging een aandeel kunnen hebben in de vernieuwing van de wereld; in het scheppen van 'n nieuw klimaat in het bedrijfsleven; van een con structieve samenwerking met de werkge vers, gericht op het voorzien in de be hoeften van ons volk en de wereld. Het Christelijk Nationaal Vakverbond vraagt daarom in het bijzonder van de werknemers, die deel van de christelijke vakbeweging uitmaken, dat zij zich zelf zullen zien als mensen die geroepen zijn in hun werk van alle dag het christen-zijn te beleven en het Verbond acht het tot zijn taak te behoren, de leden hiertoe op te wekken en hen in het vervullen van deze blijde roeping bij te staan, zo besloot districtsbestuurder De Pous zijn korte toe spraak. De heer H. Koopman, die als afgevaar- meer 0.12 Zaterdag 11 april inzameling van lompen voor „H.M.V." in het dorp en naaste omgeving. Voormiddags inzameling in het Kol-complex. (Zie adv. en bericht onder „Met mekare veur onze dorps fanfare"). Dinsdag 14 april 1919.30 uur zitting van Thomassen Drijver in café Kalfster- man (zie adv.). Dinsdag 14 april 's avonds om acht uur in café Maats Algemene Ledenvergade ring Coöp. Boerenleenbank „Holten" Raiff eisenbank Woensdag 15 april 7.45 uur bijeenkomst Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Holten in „Amicitia". „Variatie in de voeding", met kleurendia's. Donderdag 16 april Meimarkt te Holten (zie adv.). Donderdag 16 april 9.3012 uur zitting hoofdbestuur O.L.M. in café Kalfster- man (zie adv.). Donderdag 16 april 7.30 uur jaarvergade ring Schaakclub „De Pioniers". Donderdag 16 april 8 uur vergadering van Plattelandsmeisjes in hotel Holterman. Donderdag 16 april 8 uur (precies) Herv. Vrouwengroep in „Irene". De heer Zou tendijk over: „Het geestelijk gehandi capte kind". Donderdag 16 april 7.45 uur vergadering Chr. Plattelandsvrouwen en meisjes in „Rehoboth". Spreekster: mevr. Heersink van Vroomshoop. Zaterdag 18 april 7.30 uur Zuid-Ameri kaanse dansavond in hotel Vosman (zie adv.). Maandag 20 april en 11 mei: Bloedplasma- actie Ned. Roode Kruis, Parkgebouw te Pdjssen. Woensdag 22 april, 7.30 uur: Jaarverga dering afd. EHBO in hotel Holterman. Donderdag 23 april 10 uur v.m. provin ciale voorjaarvergadering Bond van Plattelandsvrouwen in Buitensociëteit te Zwolle. Dinsdag 28 april 8 uur jaarvergadering vereniging „Het Groene Kruis" in hotel Holterman. digde van de N.V.V. Besturenbond het woord voerde, wees op de noodzaak van samenwerking tussen de verschillende vakorganisaties. Hij deed zijn woord van gelukwens vergezeld gaan van een bloem stuk. Nadat de heer Beldman een woord van dank had gesproken tot de heer De Pous en de heer Koopman, bracht het gezel schap Jack Reijnders van Nijverdal een amusementsprogramma, dat buitengewoon werd gewaardeerd. De pl.m. 200 belangstellenden waren gul met applaus en brachten aan 't einde van het programma een spontane ovatie. 's Middags trad dit uit vier personen be staande gezelschap op voor de kinderen van de leden, waarbij de jongelui zich kostelijk hebben vermaakt. Gevonden: bronzen penning (Internat, congres Stockholm); drie bromfietssleu tels. Verloren: portemonnaie met inhoud; paar dames glacéhandschoenen: paar he ren glacéhandschoenen; armbandje; Lips- sleutel. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie te Holten tussen 8 en 22 uur, doch niet tussen 13 en 14 uur. Opheffing vertikale prijsbinding voor levensmiddelen zal prijsversluiering in de hand werken. De heer J. G. van der Heijden, lande lijk voorzitter van de Spar-organisatie, heeft een toelichting gegeven op het adres dat dit grootste vrijwillig filiaalbedrijf zond aan de Overheid en de Volksverte genwoordiging. De heer van der Heijden (Den Bosch) zeide in de recente verklaring van de Staatssecretaris van Economische Zaken over de vertikale prijsbinding de woorden „geleidelijk" en „vooralsnog" verontrus tend te vinden. Spreker hoopte, dat het „vooralsnog" buiten beschouwing laten van de levens middelensector blijvend zal zijn. De heer v. d. Heijden was van mening, dat het opheffen van de prijsbinding voor levens middelen een gevaarlijke toename van de prijsversluiering zou betekenen, hetgeen bepaald niet in het belang van de consu ment zou zijn. Voorts stelde hij, dat de z.g. „moorden den" concurrentie zeker zal leiden tot het verdwijnen der economische zwakken, maar dat daarvan ook té fatsoenlijke en oprechte winkeliers zeker ook het slacht offer zullen worden. De heer v. d. Heijden wees er tenslotte nog op, dat de opheffing van de vertikale prijsbinding voor levensmiddelen in het buitenland de consument geen aanwijs bare voordelen heeft gebracht. Het wordt zo langzamerhand tijd, dat de meisjes, welke in de 6e klasse der lagere scholen zitten, zich moeten beraden, wat zij in september zullen gaan doen. Een ieder kiest natuurlijk die richting, waarvoor zij zich het meest geschikt acht en waartoe zij zich het meest voelt aangetrokken. Ik geloof, dat het goed is thans nog eens de aandacht te vestigen op onze huishoudschool. Deze huishoudschool heeft al lang het karakter verloren van een school voor aanstaande boerinnen. De naam landbouwhuishoudschool dekt dan ook in het geheel niet meer de lading, deze herinnert misschien alleen nog aan het verleden. Het leerprogramma van deze scholen is volkomen gelijk aan die van de z.g. stadshuishoudscholen, met dien verstande, dat er bovendien nog les wordt gegeven in tuinbouw. Een meisje, dat de landbouwhuishoudschool heeft doorlopen heeft der halve dezelfde mogelijkheden als het meisje, dat op een z.g. stadshuis- houdschool haar onderricht heeft genoten, haar opleiding is immers dezelfde. Ouders, die voor hun dochters, na het doorlopen van de lagere school, een beslissing moeten nemén omtrent de verdere opleiding van hun kind, moge ik derhalve in overweging geven eens nader te gaan praten met de waarnemend-directeur van de huishoudschool in Holten. Ik moge onze huishoudschool gaarne aanbevelen in de aandacht van een ieder die een dochter heeft in de 6e klasse van de lagere school, of hij nu agrariër is of niet-agrariër, of zijn dochter nu op de boerderij haar plaats hoopt te vinden of in een burgerberoep. De huishoudschool te Holten geeft een algemene huishoudelijke op leiding, die haar vervolg kan vinden in de opleiding voor verzorgende beroepen (verpleegster, kinderverzorgster, huishoudassistente enz.). Het is maar dat U het weet. W. H. ENKLAAR, burgemeester, voorzitter prov. commissie voor het landbouwhuishoudonderwijs.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1