1 B 91 E. D. Vincent Kalfstermnii Legeroefening met radiografisch bestuurde raketten s 563e Staatsloterij (örr- gPiuzcu, Qebr. Wansink Doe uw voordeel "VHJ en haal vlees en vleeswaren bij Bestuur Roode Kruis deed goed werk Ruitersportcentrum Eerste kievitsei De beste puddingmaakster naar Zwolle Hoe lichten we onze kinderen in V oe tbalpr ogramma Een oud paasgebruik eens schudt het leven je wakker Zaterdag 28 maart 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Zondag, 29 maart 1964, ver loven zich JOKE ELBERS WILCO BEIJERS Deventer, Spijkerpad 6 Holten, Holterberg 13 Gelegenheid tot feliciteren van 15.00-18.00 uur, Holter berg 13, Holten. Maandag 6 april, D.V. hopen onze geliefde 1 ouders, grootouders en g kinderen A. J. PEKKERIET en 5 G. PEKKERIET— g ELBERSEN to in dankbaarheid hun 0 25-jarige echtvereni- 4 ging te herdenken. Dat zij nog lang ge- 4 spaard mogen blijven is de wens van a Dika - Frits Albert - Rikie - Henkie 4 Jan Albert hk Opoe Pekkeriet Opoe Elbersen 4 Holten, maart 1964 Gelegenheid tot feli- citeren 6 april s' mid- 6 dags van 2.30-4.30 uur 5 in Hotel Holterman i ?4 en 's avonds na 7.30 I uur in Amicitia. Heden overleed, geheel onverwacht, onze ge liefde moeder en opoe Catharina Jeanette Hendrika Müller Weduwe van H. Maats in de ouderdom van 75 jaar. J. Maats H. Maats-Kevelam J. H. Maats M. Maats-Rosman Herman en Dina Holten, 22 maart 1964 Dorpsstraat 49. De begrafenis heeft in middels plaats gehad. Heden overleed, geheel onverwacht, onze ge liefde zuster, schoon zuster en tante Catharina Jeanette Hendrika Maats-Miiller in de ouderdom van bijna 76 jaar. J. G. P. Müller F. M. Müller J. W. Müller- Kölling A. M. Kalfsterman- Müller Neven en nichten Holten, 22 maait 1964 Loten vanaf dinsdag weer verkrijgbaar. De debitante H. Derksen-Paalman In plaats van kaarten. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van belangstelling en medele ven, die wij mochten ont vangen bij het overlijden van onze lieve man en vader WILLEM OOLBEKKINK zeggen wij U hartelijk dank. Uit aller naam: G. H. Oolbekkink Tukkers Holten, maart 1964. Kerkstraat 11 DANGBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond bij het overlijden van onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder GERRITJE BOODE betuigen wij onze harte lijke dank. Uit aller naam: Familie Holterbroek Okkenbroek, maart 1964. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling, bloemen en cadeaus, die wij bij het herdenken van onze 50- jarige echtvereniging heb ben ontvangen, zeggen wij bij dezen aan allen harte lijk dank. Fam. G. Broekmaat J. H. Broekmaat Willems Look 43, Holten. Te koop: 200 6 weekse jonge hennen Witte leghorns. D. J. Schooten, Roudaal- terweg 10, Markelo, telef. Te koop in prima staat verkerende D.A.F. 600 de Luxe km stand 17.000. E. Teese- iink, Beuseberg 1, tel. 686. Verkoop en koop Taxaties Hypotheken Verzekeringen Makelaar onr. goederen Holten: Molenbelterweg 13, tel. 420 modem karakter levert en voordel i Agent: JAN WIGGERS Kolweg 14 - tel. 356 Alleenverkoop voor Holten KEURSLAGER DINSDAG: Yi kg braadworst 338 Yi kg varkensworst 255 Vs kg runderworst 228 WOENSDAG: Yz kg speklappen 188 300 gram hachévlees 138 2 flessen limonade 74 DONDERDAG: Ys kg gehakt 198 500 gram bruine bonen 193 VRIJDAG en ZATERDAG: Yi kg rollette 278 DE HELE WEEK: 4 gelderse schijven 105 blik kersen op sap 139 pot andijvie gg 500 gram rijst De afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis hield maandagavond haar jaarver gadering in hotel Holterman onder voor zitterschap van dokter C. H. Rietdijk. De geringe belangstelling voor deze bij eenkomst was niet in overeenstemming met de activiteiten, die het bestuur in het afgelopen kalenderjaar aan de dag gelegd heeft. Uit het jaarverslag van de secre taresse mej. E. H. W. Vincent bleek o.m. dat behalve de landelijke, twee districts vergaderingen en een kringvergadering werden bezocht. De jaarlijkse collecte, door de heren Bosman, Fransen, Jansen, Nekkers en Pinkert verzorgd, bracht 1450,op ofte wel 102.1% van het door het hoofdbestuur vastgestelde streefbedrag. De actie „pot voor een ton" voor een nieuwe Roode Kruis-centrum in Deventer, gevoerd on der leiding van de heer H. Wilpshaar, re sulteerde in een opbrengst van ƒ2100, terwijl de postzegelactie onder leiding van de heer J. H. Assink, waarvoor een aantal dames op het postkantoor zitting hielden, aan toeslag 874,opbracht. Berekend per gezin stond de afdeling Holten hier mede in onze provincie bovenaan. Een be langrijk deel van deze bedragen vloeide toe aan de afdelingskas, die op haar beurt 50,schonk voor de rampen op Bali en in de Joego-Slavische stad Skolpje. De welfare-vrijwilligsters mevr. G. Weijl-Goldstein, leidster, mevr. H. Maats- kevelam en mevr. van der Meulen-Kolk- man 'hebben in 1963 weer zeer goed werk verricht met het bezoek aan patiënten om hen te helpen met handwerk e.d. Met de salonboot „Henry Dunant" heeft de heer H. J. Potman een tocht van zes dagen gemaakt en daarvan zeer genoten. Met St. Nicolaas en Kerstmis werden ruim dertig fruitbakjes gezonden aan langdurige zieken in de gemeente en aan patiënten in de ziekenhuizen en sanatoria. Het bestuurslid de heer C. H. Knijff zorgde voor de inzameling van door de schooljeugd meegebrachte postzegels, zil verpapier, capsules, enz. ten behoeve van het Jeugd-Roode Kruis. Ook de inzame ling van lectuur en boeken bracht weer een grotere opbrengst. Het ledental steeg van 337 tot 439 aan het einde van het jaar. Blijkens het financieel overzicht van de penningmeesteresse mevr. H. J. Bal-Kel- ler werd een batig saldo van ƒ362,20 ge boekt. De totale uitgaven bedroegen 2198,93, waaronder een afdracht aan het hoofdbestuur van 991,49. Aan het wel- farewerk voor langdurige zieken werd bijgeboekt op de post reserve voor even tuele grote rampen. De kascommissie bestaande uit de he ren A. Nekkers en G. Wissink had de boekhouding keurig in orde bevonden, waarna de voorzitter secretaresse en pen ningmeesteresse dank bracht voor hun belangrijk werk. In de plaats van de heer Wissink werd de heer K. Bos tot lid van de kascommissie benoemd. Zoals uit een aankondiging in dit no. blijkt wordt Holten een attractie rijker, die vooral ook voor jonge zomergasten zeer aantrekkelijk zal zijn. Opgericht is het ruitersportcentrum „De Holterberg", Neerdorp 51, waar jongelui van pl.m. 8 16 jaar rijlessen kunnen nemen met kleine paardjes. Vanaf 6 april zal daarvoor de gelegenheid open staan. Wij hopen op dit ruitersportcentrum na der terug te komen. STIEREN IN HET STAMBOEK Tijdens de in Dijkerhoek bij café 't Bonte Paard gehouden stierenkeuring zijn dé volgende stieren voorlopig ingeschre ven Sipkes Adema met bc-plus, eigenaars R. Jansen en G. W. Kolkman, Corrie's Ru- dolf met b, eig. D. J. Ribbink. Deze laatste stier is aangewezen voor de centrale stie renkeuring te Ommen De heer W. Brinks, Holterbroek 53, heeft het eerste kievitsei gevonden en het onze burgemeester aangeboden. Ik pas daarin vrij goed. Ik ben tevreden, heb een salaris, waaraan menige econo mische doctorandus niet kan tippen, ik bezit een kleine wagen en geniet van het goede der aarde. Wat moet ik dan nog. meer? IU! leert ons zelf, dat wij dankbaar moeten zijn voor hetgeen wij op aarde ontvangen: arbeid, gezondheid, ontspanning, voldoende geld om in de levensbehoeften te kunnen voorzien. Dat zijn uw eigen woorden. En nu spreekt u zo tegen mij? Houdt u me ten goede, meneer pastoor, maar dit kan ik toch niet geheel bevatten." Pastoor Derksema lachte hartelijk en klopte de ander op de schouders. „Beste jongen, als jij tevreden bent, ben ik het ook. Ik wilde je alleen maar er op wij zen, dat er voor jou meer mogelijkhe den zijn dan hier in ons dorp." Talingen keek de ander eens aan en antwoordde: „Meneer pastoor, we we ten, dat u uit het noorden komt. Als ik goed ben ingelicht, heeft uw vader een kapitale boerderij nabij de stad Gronin gen en staat daar bekend als een dei- best gesitueerde boeren in de provin cie." „Dat klopt." „En u bent enige zoon." „Inderdaad." Naar de legerpersdienst in een vertrou welijk communiqué aan de redacties van de regionale dagbladen in deze omgeving zou hebben medegedeeld, zal woensdag a.s. in onze gemeente een legeroefening worden gehouden met het afschieten van langs radiografische weg bestuurde ra ketten. Een gemotoriseerde Duitse infanterie- eenheid, die momenteel in de Brabantse plaats Budel voor dit doel wordt opgeleid, komt naar Holten, om vanuit het Holter broek schietoefeningen met deze raketten te houden in de richting van de Holter berg, waar een uitgestrekt heideterrein ten noorden van de splitsing van de re- creatieweg en de autoweg naar Haarle in gereedheid wordt gebracht om deze ra ketten, die natuurlijk niet explosief zijn, te doen neerkomen. Een esquadron helicopters van de Ne derlandse luchtmacht verleent daarbij as sistentie om de nodige waarnemingen te verrichten teneinde te voorkomen, dat bij de radiografische besturing te grote af- Op de bijeenkomst van de Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen in ,,'t Bonte Paard", die werd voorgezeten door de presidente, mevr. M. Reilink-Kers, bleek mevr. G. v. d. Brink-Kloosterboer de lekkerste pud ding te hebben gekookt. Zij mag haar cu linaire proeve van bekwaamheid, inzen den naar de voorjaarsvergadering van de provinciale afdeling, welke op 23 april a.s. te Zwolle wordt gehouden. Alle dames hadden voor dit doel een puddinkje vervaardigd om aan deze in zending te kunnen deelnemen, met het bovengenoemde gevolg. Het hoofd der school, de heer J. W. Wit- mer, sprak in deze bijeenkomst over de oprichting van een kleuterschool in Dij kerhoek, welke in tegenstelling tot andersluidende berichten nog niet van de baan is, maar momenteel nog niet uit voerbaar, omdat het aantal kleuters, dat werd opgegeven nog te gering is. Wegens haar benoeming als onderwij zeres te Doorwerth werd afscheid geno men van de secretaresse van de afdeling, mej. J. Hogenkamp. De presidente bracht haar dank voor de arbeid, die zij in het belang van de afdeling de afgelopen paar jaar heeft verricht en wenste haar een goede toekomst. In haar plaats werd tot bestuurrslid ge kozen mevr. R. Wevers-Kelder, die echter niet ter vergadering aanwezig was, zodat nog niet bekend is of zij haar benoeming zal aanvaarden. Over dit onderwerp sprak mevr. Dotin- ga-Wesselsboer vrijdagavond in de Espe- lose school voor de afdeling van de Plat telandsvrouwen aldaar. Inleidster wees er o.m. op, dat de zeden veel losser zijn dan vroeger en dat het daarom niet goed is de kinderen geen sexuele voorlichting te geven of dit alleen te doen uit een boekje. Men moet kinde ren niet bedriegen, maar de waarheid zeg gen. Voor boerenkinderen ligt het pro bleem volgens mevr. Dotinga eenvoudi ger door de omgang met het vee, waarin zij een voorbeeld kunnen zien. Zij waar schuwde vooral voor slechte vrienden. De periode van 12 tot 20 jaar noemde zij de moeilijkste. De bijeenkomst, waarin mevr. Dotinga sprak, werd geleid door de presidente, mevr. H. J. Hol-Groothoff, die de spreek ster na de pauze dank bracht voor haar inleiding. Daarna werd gesproken over de stich ting van een eigen gebouw in Espelo en i werden de lijsten uitgedeeld, waarmee de Espelose vrouwen een actief aandeel ne men in de geldinzameling die voor dit doel noodzakelijk is. Verder werden de door Leida Graafland „Waarom ging u uw vader dan niet opvolgen op de boerderij? Inplaats daarvan komt u als kersverse pastoor in een gat terecht als ons dorp. Met een bescheiden inkomen, waarvan u beslist geen bokkesprongen kunt maken." „Tom, jij bent geen sufferd, dus neem ik aan, dat je mijn beweegredenen kunt begrijpen. Dit is mijn roeping. Ik ben Gods dienaar en Hij zendt mij daarheen, waar Hij me nodig acht." Talingen knikte. „Dit antwoord wilde ik nu precies horen. En tevens zijn we zo weer terug op ons uitgangspunt. Mijn roeping ligt ook hier, zij het dan op mijn terrein. Als boekhouder en procu ratiehouder van een grote, bloeiende zaak." Opnieuw lachte de pastoor. „Je bent een grapjas. Maar ik mag je wel. Drink je glas leeg. Wijn moet je nooit zo lang laten staan. Dan verschraalt ze." Veertien dagen later kreeg het ver trouwen, dat pastoor Derksema in zijn vriend stelde, een kleine deuk. Maar hij nam het Tom niet kwalijk. Tenslotte zijn we allemaal zondaars. HOOFDSTUK 5 Roelie Burger mocht de procuratie houder van haar man niet. En daar had wijkingen zouden optreden. Het terrein vanwaar de raketten zullen worden afgeschoten is gelegen in de na bijheid van de ijsbaan „De Noordpool", terwijl de grote weide van Diesenplas aan de Larenseweg als helikopter-haven zal worden ingericht, zoals deze ook reeds eerder bij de luchtmacht in gebruik is ge weest. Naar verwacht wordt zullen de oefeningen omstreeks 8 uur 's morgens een aanvang nemen. De Duitse troepen vertrekken omstreeks middernacht uit Budel. Enkele kleine verkenningseenheden zijn reeds hier geweest om de nodige voorbe reidingen te treffen. Men beoogt waarschijnlijk met een niet te vroegtijdige publikatie, de bevolking geen onnodige onrust te bezorgen, maar v/ij zien geen enkele reden, om dit bericht, dat niet op vertrouwelijke wijze te onzer kennis is gekomen, nu niet reeds te pu bliceren. Of de Holtenaren met dit bezoek echter wel bijzonder ingenomen zullen zijn wagen we te betwijfelen. busjes uitgegeven voor de collecte ten be hoeve van het Volkssanatorium te Hellen- doorn. Zaterdag: Holten aExcelsior a 4.15 Holten bSportclub Rijssen a 2.30 DES dHolten c 3.00 Paasmaandag: Holten 1Langeveen 1 3.30 Holten 2—NEO 4 1.45 Holten 4Bomerbroek 2 12.00 Toen wij, vijftig jaar geleden, nog op school gingen, waren wij weken voor Pa sen reeds druk in de weer om hout bij elkaar te slepen voor eert groot paasvuur. Doorns, heggescheersel en alles wat in de natuur maar te vinden was werd bij el kaar gebracht met de kar van de boter- fabriek en zienderogen ontstond een grote brandstapel, welke op de le Paasdag in de brand gestoken werd, tot grote vreugde van de gehele schare, die daar zo dapper aan meegeholpen had. Voordat het zover was, gingen we met paard en wagen het dorp en de omgeving af om nog het laatste hout bij de dorps bewoners van huis te halen in de vorm van takkebossen. Een-paar centen waren ons ook zeer dierbaar,, want daarvan werd petroleum gekocht om de zaak in brand te steken. Daarbij zongen we dan bij ieder huis het toepasselijk lied: Busken, busken biej> o Komt 'r vanaovencj maor biej. Iej zölt 't zo goed hebben als 'e wiej. Geeft wat, holt wat, Geeft die arme jongens wat. Hier woont een rijk man, Die zovele geven kan. Veel zal hij geven, Lang zal hij leven. Veel zal hij erven, Laat zal hij sterven. Paosen is maor éénmaol in 't jaor, Boer en vrouw, heij 't busken klaori 't Gebeurde ook wel, dat niet werd opengedaan of dat er niet wat gegeven werd. Dan hadden wij bij het weggaan ons versje klaar: Bóven in de hemel Hangt een pötje met zemels, Hangt een pötje met pierenkruud. Daor kik den giergen donder uut. Bij die laatste regel stonden we dan wel gereed om de benen te nemen, want die klonk bepaald niet vriendelijk. Het was een oud paasgebruik, dat ons toen veel vreugde verschafte, maar dat men hier nergens meer tegenkomst. OOIEVAAR. ze eigenlijk geen enkele steekhoudende reden voor. Het was alleen maar een kwestie van intuïtie. Misschien was zij de enige in de hele dorpsgemeenschap, die van het begin af aan iets tegen de jonge procuratiehouder had. Voor haar lag de eerzucht duimendik op zijn ge zicht te lezen. En naarmate Dolf zijn nieuwe aanwinst ophemelde, groeide bij haar het wantrouwen. Trots het feit, dat ze in de loop der jaren uitsluitend loftuitingen over hem hoorde, ging er iets van hem uit, dat weerzin bij haar wekte. De eerste maal, dat Dolf hem aan zijn vrouw voorstelde, had ze met vriende lijke gereserveerdheid haar hand uitge stoken en gevraagd: „Hoe maakt u het, meneer Talingen?" Tijdens de verdere avond had ze hem af en toe heel onop gemerkt opgenomen. Hoe hij sprak met de andere aanwezigen. Na afloop had ze opnieuw zijn hand gedrukt en op kalme toon gezegd: „We zullen u nog wel eens vaker zien." Naarmate Dolfs werkzaamheden op sociaal terrein zich uitbreidden, liet hij zich steeds minder op het kantoor van zijn zaak zien. Zodat Talingen 's avonds naar de woning ging om na het eten verslag uit te brengen en bepaalde za ken te bespreken. Hoewel Dolf in zijn woning een eigen kantoortje had, gaf hij er steeds de voorkeur aan om de zaken in de salon te bespreken. Meestal was Roelie dan met haar kinderen be zig, zodat ze hem maar zelden zag. Doch de enkele keren, dat ze hem in de salon aantrof, waren voor haar voldoende om zich voor hem te pantseren. Nu ja, van daag of morgen zal hij wel trouwen en van Dolf een huis krijgen, dacht ze. Er zullen huwelijkscandidaten genoeg voor I hem zijn. De jaren rijden zich aaneen en Tom Talingen bleef vrijgezel. Hoewel ze nog steeds een zekere minachting koesterde voor de slanke, uiterst correct geklede jongeman, ging haar belangstelling an derzijds voor hem groeien, omdat ze nimmer iets over hem hoorde, waaruit zou blijken, dat hij behalve de zo door Dolf geroemde deugden, ook ondeugden bezat. Geen meisje bleek enige kans bij hem te hebben. In kroegen kwam hij zelden of nooit. Tijdens de kermisdagen was hij meestal afwezig en gedurende de weekeinden bleef hij ook zelden in het dorp. Verder vervulde hij consciën tieus zijn kerkelijke verplichtingen, ging zeker twee keer in de week naar de vroegmis, zat soms met haar in een zelfde comité, moest dan toegeven dat hij voor wat het zakelijke gedeelte be treft meestal een scherp en juist oordeel had, en liet dan doorgaans maar de be handeling van de financiën aan hem over, omdat ze node moest toegeven, dat er geen betere was. Het feit, dat ze hem nooit ergens op kón betrappen of vangen, dat hij in alle opzichten een voortreffelijk mens was, die in het dorp een stijgende populari teit genoot, ergerde haar bij tijd en wijle dusdanig, dat ze zichzelf wel eens af vroeg: Laat mijn intuïtie me nu in de steek of heb ik het desondanks toch aan het rechte eind? Het begon langzamer hand voor haar een obsessie te worden en soms werd ze daar woedend om. Toch bleef één gedachte haar over heersen: hij stuurt doelbewust ergens op aan. Op iets, dat voor hem op de duur rijkelijk al die moeite waard is. Waarom blijft hij anders hier? Die man kan elders, op een groot bedrijf, op de duur een leidende functie veroveren. Als hij wil, kan hij naam maken. Hij is eerzuchtig als geen andere. Alles buit hij uit om boven iedereen uit te kunnen steken. Maar hij doet dit op zo'n geraf fineerde wijze, dat niemand daar eigen lijk erg in heeft. Zelfs Dolf niet met zijn scherp opmerkingsvermogen. Al leen zijzelf zag het. Maar zag ze geen hersenschimmen? Al die jaren kwam Tom Talingen op gezette tijden bij de familie Burger o%rerhuis. De meisjes lieten hem zonder meer binnen, dat had Dolf zo beslist. Op verjaardagen of eerste communie's van een der kinderen was hij steeds aanwezig. Zijn geschenken, uiteraard bescheiden, getuigden desondanks van een zeer goede smaak. Zoals Tom alles deed met overleg, kocht hij ook de ca deautjes na wikken en wegen. Als hij bijvoorbeeld na de vakantie voor Roelie een flesje odeur meebracht, wist ze vooruit, dat dit niet alleen het beste van het beste was, doch bovendien zeer ex clusief. Bracht hij een souvenir mee, dan was het beslist geen kits, geen massaprodukt, maar ook al weer iets heel uitzonderlijks. Zijn smaak was in ieder opzicht feilloos. Zijn kleding sprak van een zekere distinctie en hij was altijd tot in de kleinste kleinigheden verzorgd. Dolf beschouwde hem steeds meer als een huisvriend, terwijl Roelie zich evenredig meer ging pantseren. Eens had ze haar man gevraagd: ..Vertrouw jij die Talingen niet een beetje teveel?" Dolf had haar verwonderd aangezien: „Maar Roelie, die man is absoluut be trouwbaar. Hoe kom je op zo'n absurd idee?" (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 3