Uit het Plaatselijk Parlement Adjudant Petter bij afscheid gehuldigd Abonnementsgeld Agenda Na 39 jaar politiedienst JU Burgerlijke stand f Feest van Overwinning en Bevrijding „Tot uw dienst, mevrouw" Zaterdag 28 maart 1964 No. 13. Jaargang- 16 LTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.— per kwartaal Uitgave van de Stichting ,jHoltens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05^88 - 231f Adv.-prijs 115 mm. a contant) f 3.Iedere mm. meer 0.12 Adjudant Petter, groepscommandant -van de Rijkspolitie, die 39 jaar in ver schillende rangen bij de politie gediend heeft, waarvan 14 jaar in zijn tegenwoor dige functie te Holten, en op 1 april de dienst met pensioen gaat verlaten, is don derdagmorgen in de raadszaal ten ge meentehuize een bijzonder hartelijk af scheid bereid, waarbij veel waarderende woorden zijn gesproken. Dit afscheid kreeg een bijzonder reliëf door de aan wezigheid van de Officier van Justitie uit Almelo, Mr. W. L. de Walle, de districts commandant der rijkspolitie, majoor J. Zjjp, diens adjudant 2e luit. Th. van Bol deren, het dagelijks bestuur der gemeente en tal van genodigden, waaronder het voltallig politiekorps. De waardering voor de persoon van de adjudant werd op muzikale wijze duide lijk onderstreept toen aan liet eind van de morgen de Holtense muziekvereniging H.M.V. hem wij mogen wel zeggen na mens de gehele bevolking voor het bor des van het gemeentehuis een aubade kwam brengen. De adjudant, die yergezeld was van zijn echtgenote, beide zoons en schoondochter, werd in de raadzaal het eerst toegespro ken door de burgemeester, Mr. W. H. En klaar, die verklaarde, dat de scheidende functionaris niet alleen op voortreffelijke wijze zijn functie heeft vervuld, maar ook gekeken heeft naar de mens, die hij niet alleen wilde helpen, maar van wie hij te vens de raadsman wilde zijn. De onder linge verhouding was bijzonder prettig en spreker verklaarde dan ook vervuld te zijn met een gevoel van dankbaarheid voor wat hij in die 14 jaar van adjudant Petter heeft mogen ondervinden. U hebt zich, aldus de burgemeester, jegens de gemeente Holten, voor de wijze waarop gij hier Uw laak hebt vervuld, bijzonder verdienstelijk gemaakt. Namens de ge meente bood hij de heer Pet ter een bord van Makkums aardewerk met het ge meentewapen aan en persoonlijk een z.g. tuigkistje. Aan mevr. Petter werden door de burgemeester bloemen aangeboden. Mr. de Walle, noemde de scheidende groepscommandant een voorbeeld van plichtsbetrachting en zelfdicipline. Holten was en is een goede groep en spreker noemde daarom met dankbaarheid, wat adjudant Petter voor vrouwe Justitia heeft gedaan. ZELF EEN VOORBEELD Woorden van lof had ook de districts commandant maj. J. Zijp, die verklaarde, dat in zijn korte ambtsperiode in dit dis trict nu reeds zijn vierde groepscomman dant hem gaat verlaten. Naar mate ik U beter leerde kennen heb ik U steeds meer leren waarderen en uit Uw dossier heb ik wel een bijzonder goede indruk van Uw persoon en Uw werk gekregen. De staat van dienst van de heer Petter nagaande bleek, dat deze in 1924 zijn opleiding heeft ontvangen op de model-politievakschool en daar het politiediploma met aanteke ning behaalde, met het predikaat „uit stekend". Van 1925-1931 was de heer Pet ter in dienst bij de gemeente-politie te Sneek, van 1931 tot 1934 te Baarn, van 1934 tot 1946 hoofdagent van politie te Kampen, in 1946 was hij werkzaam bij 'het directoraat van de prijzen van het min. van economische zaken. Toen dit in 1950 werd opgeheven was hij nog een ogenblik gestationneerd te Wierden en daarna volgde zijn benoeming tot groepscomman dant te Holten. Het is wel bekend, dat U van Uw personeel veel eiste, maar Uw was ook steeds zelf een voorbeeld voor dat personeel. Majoor Zijp meende de scheidende adjudant toch ook wel te mo gen feliciteren, dat hij in het bezit van een gelukkig gezin, nu zijn eigen leven mag lijden. MENSELIJKE INTERESSE Opperwachtmeester J. P. Poll-Jonker sprak namens de groep en haalde tal van herinneringen op uit de afgelopen 14-ja- rige periode. Hij sprak van lichte botsin gen, noemde de adjudant geen gemakke lijke baas, die echter steeds vol interesse met de collega's en hun gezinnen mee leefde in voor- en tegenspoed en steeds bereid was aan hun wensen te voldoen. Opper Jonker haalde tal van aardige voor vallen aan, noemde liet tekort aan politie personeel, dat veel hoofdbrekens kost en zeide, dat de scheidende chef kan terug zien op een prachtige staat van dienst. Namens de groep bood hij hem een t.v. tafel aan en mevr. Petter een boeket tul pen. Wachtmeester Hilverink sprak waar derende woorden namens de afdeling Sal- land van de Algem. Politiebond en her innerde aan de strijd, die in het verleden gevoerd is voor een betere rechtspositie. Hij dankte adjudant Petter voor het werk, dat 'hij in het verleden gedaan heeft en bood hem een boekenbon aan en mevr. Petter bloemen. VEILIG VERKEER Verschillende sprekers voerden nog het woord en boden geschenken aan. Namens de afd. van het Verbond voor Veilig Ver keer verklaarde de voorzitter, de heer W. ten Berge, dat men veel waardering had voor hetgeen de heer Petter nu al jaren gedaan heeft voor het verkeersexamen, waarbij hij zich als een groot vriend van de kinderen ontpopte. Hij verzocht 'hem secretaris der afdeling te willen worden. De heer L. Bolink bood een geschenk aan namens de jachtopzichters en de heer J. Kroon, hoofd van de schooi met de bij bel, zag de heer Petter gaarne als leer kracht aan de school verbonden voor het verkeersonderwijs. Hij dankte hem na mens de andere schoolhoofden voor de wijze waarop hij met de leerlingen om wist te gaan. Ten slotte was het de wacht meester der res.-rijkspolitie de heer J. A. Podt, die namens deze groep een geschenk aanbood. In een uitgebreid antwoord heeft adju dant Petier er op gewezen, dat hij erg tegen deze dag heeft opgezien, maar dat ADJUDANT PETTER hij toch wel zeer dankbaar was voor de eer hem en zijn echtgenote bewezen. Hij herinnerde aan de goede verhouding met de Officier van Justitie, de districtscom mandant, de burgemeester en ook met de Holtense bevolking en bedankte allen voor hun waarderende woorden en ge schenken. De adjudant noemde het een voorrecht nog met zijn gezin en met een goede gezondheid de toekomst tegemoet te kunnen treden, hetgeen tot grote dank baarheid stemt: Maar hij liet er geen twij fel over .bestaan, dat hij na 39 dienstjaren toch ook wel blij is zijn éigen weg te kun nen gaan. Hij hoopt met allen nog pret tige relaties te mogen onderhouden en verklaarde zich bereid voor Veilig Ver keer werkzaam te zijn. Spreker richtte zich nog tot de familie Vosman, waar hij zijn eerste tehuis vond in Holten, tot de brandweercommandant, de heer Pekke- riet, bracht dank aan bode Mekenkamp en aan de gemeentesecretaris de heer Lan- genbarg, en zeide vol goede moed de nieuwe fase in zijn leven te beginnen. Opdat moment arriveerde het fanfare korps voor een prettig muzikaal slot waarbij de voorzitter, de heer A. Westerik, de adjudant nog dankte voor de in de loop der jaren ondervonden medewerking der politie. RESERVE POLITIE Woensdagavond nam de groep der re- serve-rijkspolitie Holten-Bathmen in hotel Holterman reeds afscheid van de adju dant, waarbij de res. wachtmeester le kl. J. Aanstoot in dichtvorm een afscheids woord sprak. HOLTEN Geboren: Hendrika, dv. A. Kampman en B. J. Stevens, A. J. Goldsteinstraat 12. Hermien Ida, dv. D. G. Kleinburink en W. I. de Roo, Holterberg 64. Ondertrouwd: J. H. Aanstoot, 22 jr, en J. W. Verveda, 22 jr, beiden wonende te Holten. Overleden: C. J. H. Müller, wv. Maats, 75 jr, Dorpsstraat 49. BEVOLKING Ingekomen: J. H. F. Eshuis, van Almelo naar Holterberg 25. D. J. Hogenkamp, van Alphen a./d. Rijn naar Neerdorp 33. - H. Heusinkveld en gez., van Maassluis naar Dorpsstraat 62. Vertrokken: A. M. Arfman, van Sta tionsstraat 7 naar Rijssen. H. P. Claa- sen, van Holterberg 32 naar Hilversum. - H. A. Pessink en gez. van Bessinkpas- straat 15 naar Markelo. H. J. Schreu- ders, van Bessin kpassti'aat 17 naar Ede. Abonné's op Holtens Nieuwsblad BUITEN DE GEMEENTE HOLTEN worden beleefd verzocht hun abonne mentsgeld (per halfjaar 4,of voor het gehele jaar 8,te willen voldoen op girorekening no. 875587 -van de Coöp. Boe renleenbank te Holten. Bij het overmaken even verme'.den Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 11 april a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ontvangt men een postkwitantie plus 40 ct innings- kosten Vertrouwende op aller welwillende medewerking, ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD f PASEN g en hij (de engel) wentelde de steen weg en zette zich daarop." (Matth. 28 3b). De mond van het graf, voor ons mensen de poort van verderf en onder gang wordt hier tot de poort van hèt leven en tot de triomfpoort voor de Levensvorst. De steen, die deze poort gesloten hield, was de hoop der duistere machten, die deze wereld beheersen willen. Hij vertegenwoordigt met zijn onwrik baarheid als 't ware de onverzettelijke tyrannie van haat en bedrog, list en geweld, zonde en dood, de machten, die onze mensen-wereld gevangen houden in twist, oorlog en onrecht, in angst, hoogmoed en vernedering, in schuld, wanhoop en rouw. En deze steen wordt weggewenteld. Door een engel! Deze duistere machten worden terzijde geschoven! Van Godswege! Hun heerschappij is uit! Triomfantelijk gaat de engel op de steen zitten, want de duistere machten zijn overwonnen en de mensenwereld is uit hun tyrannie bevrijd- Dat is de boodschap van Pasen, dat is de boodschap van overwinning en bevrijding, die vanuit Christus' opstanding tot ons koint. Pasen verkondigt de overwinning van Gods Liefde tot deze wereld! En op grond daarvan proclameert Pasen de vrijheid van Gods Koninkrijk, het nieuwe leven onder Gods heerschappij, een leven van dienende liefde jegens God en de naaste, een leven in vrede en vreugde, omdat dit leven Gods toekomst vóór zich heeft. Beleven wij zó Pasen? Als het feest van Christus' overwinning en van de grote Bevrijding? Of loopt ons Paasfeest vast in de gezelligheid van vrije dagen in familie- of vriendenkring, folkloristisch opgeluisterd door ge kleurde eieren en paasvuren? Hoevelen vergaat het in de practijk van het Paasfeestviering als Goethe's Faust, die de boodschap van Pasen wèl hoorde, maar aan wien het geloven ontbrak? En zonder geloven is de echte viering van Pasen onmogelijk. Zonder geloven stéllen wij onszèlf buiten de vrijheid, buiten de vrede en vreugde van het nieuwe leven, dat Pasen proclameert en blijven wij dus hoe gezellig of luidruchtig wij op onze wijze ook Pasen vieren mogen de gevangenen van de tyrannieke machten der duisternis! Hebt u wel eens geprobeerd om aan jonge mensen (want V victorie en oranje zal overwinnen) en de bevrijding van. 1945 voor ons betekenden? Ieder, die dat probeert, ervaart telkens weer, dat het eigenlijk niet gaat. Zij begrijpen het niet! Waarom niet? Om de eenvoudige reden, dat zij het niet meegemaakt hebben. Zo is het ook met Pasen. Om Pasen te kunnen vieren moet je het mee gemaakt hebben. Wil dat zeggen, dat wij allen eigenlijk aanwezig hadden moeten zijn in de hof van Jozef van Arimathea, toen Jezus uit de dood verrees? Neen! Maar wèl, dat wij ons door de boodschap van Pasen in de vrede en vreugde van de vrijheid van Gods Koninkrijk laten stellen, dat wij ons laten bevrijden door Jezus Christus, d.w.z. dat wij gelóven wat ons in de Paasboodschap van Gods wege verkondigd wordt. Daarom: Pasen-vieren, dat doe je door te geloven, dat doe je met je leven van elke dag. En op élke zondag, op de éérste dag der week, waarop Christus uit de doden is opgestaan, roept de prediking van het evangelie u op tot dit geloven van maandag tot zaterdag, tot dit leven in de vrede en vreugde van de vrijheid, die de toekomst van Gods Koninkrijk voor zich heeft. Daarom: Gelóóft het evangelie van Jezus Christus, de opgestane Heer, die gekruisigd was. Laat de Paasboodschap u werkelijk bevrijden! Viert het Paasféést met uw leven! C. C. A. De korte openbare vergadering van de gemeenteraad, welke aanvankelijk alleen bijeen zou komen voor een informele be spreking over een structuurplan voor de gemeente, een uitbreidingsplan en een saneringsplan -voor het dorp, kreeg vrij dagavond een persoonlijk tintje voor bur gemeester Enklaar, toen liet oudste raads lid, de heer J. H. Sprokkereef, bij de aan vang het woord vroeg en hem complimen teerde met zijn herbenoeming als burge meester. Spreker zeide overtuigd te zijn deze hartelijke gelukwensen niet alleen uit te spreken uit naam van de raad, maar namens de gehele bevolking van Holten. Herinnerd aan het his'o ;--~h gezegde: „Hooiten, dat arme laan d-ie maol ver- hungerd en veer moal ve b-aand", wees de heer Sprokkereef er ep, dat Holten ■voor de tweede wereldoorlog moeilijk tot heeft zich een grote vooruitgang geopen- ontplooiing is gekomen. Na de oorlog baard, die afgezien dat anderen er ook deel aan hadden toch wel voor een be langrijk deel op rekening van de burge meester kan worden geschreven. De nes tor van de raad sprak de hoop uit, dat het de burgemeester gegeven moge zijn in de komende zesjarige periode weer grote activiteiten te kunnen ontplooien en wenste hem daarvoor Gods zegen toe. Burgemeester Enklaar noemde zijn her benoeming een routinezaak maar zeide toch wel zeer erkentelijk te zijn voor de door de heer Sprokkereef, namens de raad, gesproken woorden. Hij heeft het altijd als een voorrecht gevoeld in Holten te mogen werken en hier met zijn gezin te mogen leven Wij hebben kunnen ko- goede samenwerking met de raad en een men tot constructieve arbeid dank zij de korps van voortreffelijke ambtenaren, al dus mr. Enklaar en wij kunnen elkaar fe liciteren, dat we dit hebben kunnen doen tot heil van onze goede gemeente. De afhandeling van de agenda nam daarna niet veel tijd in beslag. Aan mej. J. Hogenkamp werd met in gang van 1 april eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l.school te Dij- kerhoek en in haar plaats werd met al gemene stemmen benoemd, de heer J. A. Kfaaijenzank te Wilp. Van de heer Tijman werd 4650 m- grond gekocht in het villaterrein Look voor 2,per m2, waardoor deze met inbegrip van de schadeloosstelling 15.435,zal ontvangen. De raad besloot tot onteigening van de gronden in dit uitbreidingsplan over te gaan, die tot dusver niet konden worden aangekocht. Hiermede wordt de grond prijs, zo verklaarde de raadsvoorzitter op een vraag van de heer Klein Velderman, bevroren. Voor de onteigeningsprocedure haar beslag krijgt, zal een laatste minne lijk aanbod aan de betrokken eigenaren moeten worden gedaan. Aan de heer G. J. Aitink, werd op zijn verzoek wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend als chauffeur-monteur onder dankzegging voor de verleende diensten. Aan ter Horst Co N.V. te Rijssen werd 5354 m2 industrieterrein verkocht achter haar bestaande weverij voor de som van 50.863,Daaronder is ook de groenstrook begrepen, waaraan de ge meente ter plaatse geen behoefte heeft. De fa. ter Horst is bereid het braaklig gende terrein tot wederopzeggens beschik baar te stellen als speeltuin voor de Speel tuinvereniging „De Kol". Naar aanleiding van een opmerking van de heer Klein Velderman, dat het geheel daar nogal haveloos ligt, verklaarde wet houder Veneklaas Slots, dat dit wel in orde zal komen. Ir. Rentjes uit Hengelo en ir. Roebers uit Deventer, kwamen de raad hierna in lichtingen over de in de aanvang ge noemde en in concept gereed liggende uit breidingsplannen. Slotmans Levensmiddelenbedrijf heeft donderdagavond in zaal „Amicitia" plm. 200 'huisvrouwen en enkele „huismannen" op visite gehad die zich kostelijk hebben geamuseerd op de Merkartikelen-show die gebracht werd onder de slogan „Tot uw dienst mevrouw". Een zevental vooraanstaande firma's ex poseerden en presenteerden hun produc ten. De heer A. Slotman sprak voordat de artisten hun programma brachten een kort woord van welkom en uitte zijn Vrijdag 27 maart t.m. maandag 30 maart: Tandarts H. F. Steunenberg afwezig. Maandag 30 maart (Paasmaandag): 's middags en 's avonds dansen in hotel „Müller". Maandag 30 maart (Tweede Paasdag), 7 uur: Groot teenagerbal in „Amicitia". Maandag 30 maart (2e Paasdag)7.30 uur Filmavond in Irene (zie adv.). Woensdag 1 april: Slaatje (fa. Zoetbrood- groenten en fruit) gesloten (zie adv.). Woensdag 1 april: 20 uur Jonge Kerk t.h.v. Fam. Karmelk, Bergmanstraat 4. Donderdag 2 april: 8 uur Vergadering Herv. Vrouwengroep in Irene. Woensdag 1 april: Aanvang van de ver- magerinigscursus in het wijkgebouw van het Groene Kruis. Zaterdag 4 april: Dansen in ,,'t Bonte Paard" (zie adv.). Dinsdag 7 april: 2.30 uur Vergadering afd. Holten v. d. Alg. Bond van Bejaarden in Irene. Donderdag 9 april, des avonds om 7.30 uur in gebouw „Rehoboth": Feestavond in verband met het 15-jarig bestaan van de Ohr. Besturenbond. Zaterdag 11 april: Inzameling van lom pen ten bate van het uniformfonds van de Holtense Muziekvereniging in het dorp en de buurtschappen, uitgezon derd Dijkerhoek. Maandag 13 april: Inzameling van lom pen in Dijkerhoek. Woensdag 22 april, 7.30 uur: Jaarverga dering afd. EHBO in hotel Holterman. Dinsdag 14 april :s avonds om acht uur in café Maats Algemene Ledenvergade ring Coöp. Boerenleenbank „Holten" Raiff eisenbank Maandag 20 april en 11 meiBloedplasma- actie Ned. Roode Kruis, Parkgebouw te Rijssen. le en 2e Paasdag 1964 Ned. Herv. Kerk. Holten: le Paasdag 8.30 uur Ds Addink (met medewerking Herv. Kerkkoor) en 10 uur Ds Addink (Bed. H. Doop). 2e Paasdag 10 uur Ds Van Waarde van Wezepe. Aan de uitgang van alle paasdiensten Grote Paascolleete voor algemeen ker- kewerk. le Paasdag Jongerendienst: 10 uur in Dorpsschool. Dijkerhoek. le Paasdag 10 uur Ds Is raël (met medewerking van H.M.V.). Aan de uitgang Grote Paascolleete voor algemeen kerkewerk. Geref. Kerk. le Paasdag 9.30 uur Ds Hoogkamp en 3 uur Ds Schenk van Enter. In beide diensten is het éne offer be stemd voor Alg. Chr. Doeleinden. 2e Paasdag 9.30 uur Ds Hoogkamp. Zangdienst m.m.v. Chr. Gem. Zangver eniging „Soli Deo Gloria". In deze dienst is het éne offer voor het Geref. Jeugdcentrum. Bij de uitgang collecte voor Eigen Kerk bouw. OFFICIëLE PUBLICATIE: Herziening uitbreidingsplan in onderdelen „Holterberg". Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 28 maart 1964 vier weken ter ge meente-secretarie voor een ieder ter in zage ligt een ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen „Hol terberg", vastgesteld bij raadsbesluit van 15 juni 1956, nr. 1722, sedert gewijzigd. Het ontwerp heeft betrekking op een wijziging van de bestemming van gron den gelegen tussen de Blikkertweg en de Oude Hellendoornseweg van landhuizen B in bungalows, alsmede op een aanpassing van dit plan in verband met de aanleg van de toeristenweg over de Holterberg. Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de raad bezwaren indienen. Holten, 25 maart 1964. Het hoofd v. h. voornoemd, W. H. Enklaar. gemeentebestuur vreugde over de flinke belangstelling. Harry Bouwman en Dick Smit hielden hierna een gezellig en tevens leerzaam babbeltje over Brinta (W. A. Scholtens Fabrieken, Foxhol); Celstofluiers (Popla- Page, Gennep); Crackfree stijfsel (Onder Ons De Krim(O-); Enka-spons (Algem. Kunstzijde Unie N.V. Arnhem); Wijn en advocaat (De Zwarte Kip, Hattemi; Spe cerijen (fa. A. J. ten Doesschate, Zwolle); Felix Honden- en Kattenbrood (Felix- Bonzo N.V., Etten). Harry en Dick lieten het echter niet bij praten doch zorgden op accordeon, piano, saxofoon en xylofoon voor vlotte muzikale afwisseling. Harry toonde zich zeer be dreven in goochelen en Dick bracht als muzikale clown de lachspieren fiks in be weging. Tussen de bedrijven door serveerden een aantal jonge dames een fijn kopje Van der Plaats-koffie, een Brinta-pud- dinkje, een toastje, een glaasje wijn enz.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1