Bnmrfjjw Agenda Jaarvergadering afdeling O.L.M. De toekomst van het gezinsbedrijf Uitvoering Holtens Gemengd Koor Woonwagen verbrand Laatste waarschuwing Nadere regeling van de vergoeding bij beëindiging van het landbouwbedrijf Êb «taitp Heeft de toekomst nog boeren en boerinnen? Filmnieuws Schaakuitslagen Zaterdag 21 maart 1964 No. 12. Jaargang 10 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.— per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf88 - 234 Adv.-prijs 115 mm. d contant3.Iedere mm. meer 0.12 Voor de jaarvergadering van de afde ling der O.L.M., welke woensdagavond onder voorzitterschap van de heer J. W. Wesseldijk in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman werd gehouden, bestond geen grote belangstelling. In zijn openingswoord liet de heer Wes seldijk de landbouw over het afgelopen jaar de revue passeren en besprak hij ook de invloed van de E.E.G. daarop. Belang rijk noemde hij in dit geval, dat Duitsland de grenzen open houdt voor de Neder landse eieren. Voorts wees hij op de goede verstandhouding met de lagere land bouwscholen te Markelo en Bathmen en met de Holtense landbouwhuishoudschool. In het bestuur van de school te Markelo heeft de heer W. Stevens voor de afdeling zitting, terwijl de heren G. J. Kllein Hege man en A. Reilink in het Bathmense schoolbestuur zitting hebben. De heer Wesseldijk zelf maakt deel uit van het bestuur der landbouwhuishoudschool te Holten. Bij de mededelingen verklaarde de voorzitter, dat er stappen zijn gedaan om aan de kraaienplaag (roekenkolonie) paal en perk te stellen, hetgeen echter nog niet tot het gewenste resultaat heeft geleid. Opnieuw zullen pogingen hiertoe in het werk gesteld worden. Betreffende de streekverbetering voor Holten werd medegedeeld, dat dit niet alleen de volle aandacht heeft van het afdelingsbestuur, maar ook van 't hoofd bestuur. Getracht zal worden, dat door het provinciaal secretariaat in april a.s. weer een zitdag in Holten wordt gehouden, zo als dit in november j.l. het geval was. Uit 't jaarverslag van de penningmees ter, de heer L. H. Bronsvoort, bleek, dat de inkomsten f 12.218,75 en de uitgaven f 12.006,19 hebben bedragen, zodat er een batig saldo was van f 212,56. Het bezit der vereniging beloopt f2004,73. De heren E. Keuterman en J. A. Aan stoot hadden de boekhouding keurig in orde bevonden, waarna de penningmees ter onder dankzegging gedechargeerd werd. Inplaats van de heer Keuterman Donderdagavond hielden de P.J.G.O. af deling en de „Plattelandsmeisjes" en „Jong Holten" een vergadering waarin het onderwerp .,De toekomst van het ge zinsbedrijf" aan de orde werd gesteld. De vergadering die was belegd in café Vruggink stond onder leiding van de pre sidente der Plattelandsmeisjes, mej. Al- bertha Wegstape! die een hartelijk woord van welkom sprak tot alle aanwezigen. Mej. Wegstapel deelde nog mede dat de Algemene voorjaarsvergadering van de P.J.G.O. 2 mei a.s. te Zwolle zal worden gehouden. Op 18 juli zal de Landdag „Kompas" te Wijhe plaatshebben. Uit een verslag van de penningmeester bleek dat de ontspanningsavonden ook in financieel opzicht geslaagd mogen worden genoemd. De wedstrijdendag van Kring II zal op 16 mei te Markelo gehouden worden. Op gave voor de wedstrijden is nog mogelijk tot uiterlijk 1 april bij het sekretariaat, B 80, Tel. (054831 634. „De toekomst van het gezinsbedrijf het onderwerp dat deze winter door het convent'van Plattelands organisaties van Overijssel in verschil lende plaatsen o.a. Bathmen is behandeld, werd op deze vergadering door eigen le den naar voren gebracht. Na een korte inleiding hier over werden een 8 tal vra gen in discussiegroepen behandeld. Dit onderwerp trok de volle aandacht van de leden wat wel bleek uit het feit dat soms heftig gediscussieerd werd. Men was het er echter wel over eens dat het goed geleide gezinsbedrijf ook voor de toe komst nog wel goede perspectieven biedt en dat het in moeilijke jaren vaster in de schoenen staat doordat het geen loon be hoeft uit te betalen aan vreemde arbeids krachten. Mej. Wegstapel dankte allen voor hun opkomst en besloot deze avond met een welthuis. Holtens Gemengd Koor (HGK) geeft zaterdagavond 21 maart (heden) in zaal „Irene" haar jaarlijkse uitvoering met medewerking van het Kinderkoor en het Ned. Herv. Kerkkoor te Goor. Solistische medewerking zal worden ver leend door de sopraan Riek Bolink-Lande- weerd, die o.a. zal zingen het bekende „Laudate Dominum" van Mozart. Zij zal op de piano worden begeleid door Wim Jansen te Holten, een leerling van de diri gent van H.G.K. de heer J. K. Warmink te Goor. ..H.G.K," brengt o.a. ten gehore een dubbclkorig werk van Pachelbel. Al met al een programma dat de be langstelling van zeer velen verdiend. BOEKEN RUILEN PLATTELANDSBIBLIOTHEEK In verband met Pasen is het 'boeken ruilen in de Plattelandsbibliotheek be paald op woensdag 25 maart a.s, op de gebruikelijke tijden. werd de heer H. B. Lubbersen als contro leur aangewezen, naast de heer Aanstoot. Bij de bespreking van excursieplannen bleek, dat de voorkeur uitging naar een reisje naar Duitsland. De uitwerking werd in handen van het bestuur gelegd. Bij de bestuursverkiezing werd het af tredend lid de heer L. H. Bronsvoort met algemene stemmen herkozen. In plaats van de heer H. J. Struik, die reglementair niet herkiesbaar was, werd de heer Joh. Ruiterkamp gekozen. De voorzitter bracht de heer Struik, die secretaris is, dank voor zijn arbeid in het belang van de vereniging. Het ophalen van de contributie werd na onderlinge aanbesteding gegund aan de heer J. Brinks. Hierna hield de heer H. Wisselink, di recteur van de lagere landbouwschool te Bathmen, een inleiding over de toekomst van de landbouw. Tijdens afwezigheid van de bewoners is woensdagavond om pl.m. kwart over acht brand uitgebroken in een woonwa gen, staande op het woonwagenkamp aan de Markeloseweg. De brandweer rukte met al haar materiaal uit, maar kon niet verhinderen, dat de bovenbouw van de wagen geheel verbrandde. Met twee stra len van de nevebbluswagen kon nog voor komen worden, dat ook het onderstel van de wagen geheel door het vuur werd vernield. De vier luchtbanden bleven nog helemaal gaaf. Gebleken is, dat de ge heel met kolen gevulde kachel in de wa gen hard gebrand moet hébben. De buta- gasfles is in tact gebleven. De bewoner J. K. P. en gezin waren in Borculo op be zoek. MOOIE SUCCESSEN Op de te Doetinchem en Raalte gehou den tentoonstellingen voor Paasv.ee wer den de inzendingen van slager Piet Brands als volgt bekroond: Vaarzen, twee brede tanden: 2e prijs; Vaarzen, vier brede tan den: 2e prijs; Slachtzeugen: le en 2e prijs; Slachtvarkens (collectie 5 stuks)le prijs. OFFICIËLE PUBLIKATIES PAASVUREN EN BOSBRANDGEVAAR De burgemeester van Hólten maakt be kend, dat hij in verband met de gevaar lijke droogte, misschien op het laatste ogenblik het ontsteken van Paasvuren geheel of gedeeltelijk zal moeten verbie den. Hij verwacht bij voorbaat begrip bij belanghebbenden, wanneer hij in bepaal de gevallen een dergelijk besluit zal moe ten nemen. Wanneer een reeds verleend toestem ming alsnog wordt ingetrokken, zal zulks tijdig worden medegedeeld. De Burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. OPHALEN HUISVUIL Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belanghebben den, dat in verband met Goede Vrijdag het huisvuil zal worden opgehaald op donderdag 26 maart a.s. en in verband met de Tweede Paasdag op dinsdag 31 maart a.s. Men wordt verzocht de bakken tijdig gereed te zetten. Holten, 19 maart 1964. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. AANGIFTE HONDENBELASTING Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter kennis van de houders van honden, welke in gebreke gebleven zijn hiervan vóór 1 maart j.l. aangifte te doen, dat zij nog tot 1 april a.s. in de ge legenheid zullen worden gesteld dit ver zuim te herstellen. Na deze datum zal de boetebepaling worden toegepast, waarbij, ongeacht de mogelijkheid van strafvervolging, de aan slag met het viervoudige kan worden verhoogd. Holten, 20 maart 1964. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J.^ LANGENBARG, secretaris. In aanmerking komen boeren van 55 jaar Maandelijkse uitkering tussen 215 en 380 Het bestuur van de Stichting Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Land bouw heeft thans aan de minister van Landbouw en Visserij het besluit ter goedkeuring voorgelegd, waarbij een fi nanciële regeling wordt getroffen voor landbouwers van 55 jaar en ouder, die vrijwillig hun bedrijf willen beëindigen. Zoals men weet, beoogt de regeling de be vordering van de ontwikkeling en de sa nering van de landbouw. De minister van Landbouw en Visserij heeft deze regeling voor de beëindigingsvergoeding inmiddels aan de Staten-Generaal ter kennis ge bracht. VOORWAARDEN. Om in aanmerking te komen voor een uitkering moet de belanghebbende aan een aantal voorwaarden voldoen. De be trokken boer moet tenminste 55 jaar zijn, sedert 1 januari 1960 ononderbroken als zodanig een landbouwbedrijf hebben uit geoefend en volgens de drie laatste opge-, legde definitieve aanslagen in de inkom stenbelasting niet meer dan gemiddeld f 6500,per jaar aan zuiver fiscaal in komen hebben genoten, waarvan meer dan 50 afkomstig moet zijn uit zijn eigen landbouwbedrijf. Het bedrijf mag in de laatste 5 jaar niet zijn verkleind be houdens overmacht en mag niet voor meer dan de helft een niet-agrarische bestem ming hebben. Bij beëindiging mag be trokkene onder contractuele verplichting het landbouwbedrijf niet meer bedrijfs matig uitoefenen. GRONDEN EN GEBOUWEN. De gronden behorend tot het bedrijf moeten, indien zij gelegen zijn in een ruilverkaveling-in-voorbereiding of in uitvoering, worden verkocht aan de Stich ting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.). Bij pacht dient de grond een bestemming te verkrijgen in overeenstemming met de voorbereidingscommissie c.q. plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling. Voorzover de gronden niet gelegen zijn in een ruilverkavelingsgebied moet de grond verkocht worden c.q. opnieuw ver- Ipachj; worden aan bestaande landbouw bedrijven óf aan de S.B.L. óf voor niet- agrarische doeleinden. De bedrijfsgebouwen moeten hun agra rische bestemming definitief verliezen, waarbij ook overdracht aan de S.B.L. mo gelijk is of overdracht aan een andere landbouwer, die op zijn beurt zijn slech tere gebouwen hun agrarische bestem ming moet laten verliezen. De nieuwe bestemming van de grond en van de gebouwen heeft de goedkeuring van het bestuur nodig. BEDRAGEN DER VERGOEDING. De beëindigingsvergoeding bedraagt ongeacht de bedragen, verkregen bij de en ouder met minder dan f 6500 inkomen gld. 80 gld. voor ouderen boven 65 jaarv verkoop van grond, gebouwen en inventa ris bij beëindiging tussen 55 en 65 jaar tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd: f 215 per maand bij beëindiging op 55-jarige leeftijd f 230 per maand op 56-jarige leeftijd f 255 per maand op 57-jarige leeftijd f 285 per maand op 58-jarige leeftijd f330 per maand op 59-jarige leeftijd f 380 per maand na het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Na het bereiken van de 65-jarige leeftijd en bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd door hen, die reeds een vergoeding ontvingen, bedraagt de maandelijkse uit kering tot hun overlijden f 80 per maand. Dezelfde uitkering van f80 per maand ontvangt ook tot haar overlijden de we duwe van een ondernemer, die een be ëindigingsvergoeding ontving. De regeling, neergelegd in het bestuurs besluit „inzake de vaststelling van een beëindigingsvergoedingsregeling" geeft de nadere details van de regeling in nauw keurige formulering weer, ook met be trekking tot de bijzonderheden in bepaal de gevallen, zoals b.v. exploitatie van een bedrijf door meer dan één persoon, e.d. De uitkering zal eenmaal per jaar kun nen worden herzien, mits het algemene index-cijfer van de lonen tenminste een afwijking van 5 heeft vertoond. Het ligt in het voornemen na goedkeu ring van de regeling zo mogelijk op 1 mei 1964 de mogelijkheid tot indiening van aanvragen open te stellen. De vereiste formulieren zullen dan bij de districts bureauhouders van de landbouw verkrijg baar zijn, die desgewenst ook bij de in vulling behulpzaam zullen zijn. Geboren: Max-ianne, dv. J. W. Paalman en J. Diepenbroek, Beuseberg 60. Gehuwd: F. H. Agterkamp, 30 jr., wo nende te Bathmen, en J. Temmink, 21 jr., wonende te Holten G. H. Averesch, 22 jr., wonende te Rijssen, en A. M. Arfman, 21 jr., wonende te Holten. Overleden: Maria Kolkman, wed. van Wikkels, 84 ji\, Neerdoi-p 82 Jan Hen drik Paalman, 64 jr., Waagweg 3 (overl. te Deventer). Ingekomen: H. Woltman en gezin van Gieten naar Diessenplasstraat 21 B. J. Ki-aan van Amsterdam naar Oranjestr. 20. Vertrokken: B. H. Soer van Larenseweg 3 naar Australië. Deze vraag heeft de heer H. Wisselink woensdagavond in de vergadering van de OLM-afdeling aan de orde /gesteld, wel ke 'bijeenkomst gehouden werd in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalf sterman. •Niet alleen in de landbouwbladen, maar ook in de dag- en nieuwsbladen wordt geschreven over de sterke afvloei ing van de agrarische jongeren naar an dere groepen, aldus de iheer Wisselink. Een enquête op huishoudscholen wees uit, dat de helft van de meisjes, afkom stig van middelgrote en kleine bedrijven, geen .boei'in wil .worden. Ook de cijfers tonen aan, dat het aantal agrariërs sterk vermindert: 1950 - 530.000; 1960 - 430.000 en voor 1970 wordt dit aantal geschat op 330.000. Een vermindering derhalve van 100.000 per 10 jaai\ Een soortgelijke ontwikkeling doet zich trouwens voor bij de middenstand. Per jaar doven 350 bakkers 'hun oven. Als ooi'zaken noemde spreker de in dustrialisatie, de hoge lonen en de me chanisatie. Als neuskegel van deze 3- trapsraket noemde hij de leefbaarheid en het bestaan in gezin en dorp. Na een uitvoerige analysering van de ze problemen verklaarde spreker, dat de oorzaken z.i. vooral voortvloeien uit de beroepskeuze, de negatieve instelling van vele ouders en het feit, dat veel boeren nog te weinig ondernemer zijn. De bereidheid van de jongere genera tie om in de landbouw te blijven, zal in belangrijke mate worden beïnvloed door het perspectief, dat de huidige boeren stand aan de toekomst zal bieden, een economisch zowei als een sociaal pers pectief. Spreker ziet het niet zo somber. Er is een behoorlijke toename van de con sumptie, vooral van veredelde produk- ten. Nederland heeft een prima klimaat en goede bodem, prima vakkennis en goed landbouwonderwijs; er worden jaarlijks tientallen miljoenen gegeven voor structurele verbetering, er is een garantieprijs voor de melk en we heb ben een borgstellingsfonds. 'In 1980 heeft Nederland 15 a 16 mil joen inwonei-s, die ook zoveel meer voed sel en vooral lekker voedsel vragen. Het aantal boeren mag naar verhouding klei ner worden, hun aantal zal zeker stijgen. De toekomstige .boer zal zeker een ster ker en menswaardiger positie gaan inne men. Uitvoerig ging spreker in op de moge lijkheden om het aanzien van de land bouwer te verhogen en hij gaf daarbij een beeld van de toekomstige jonge boer. Op de vraag: „Heeft de toekomst nog boeren en boerinnen?" antwoordde spre ker na zijn uitvoerig en gedocumenteerd betoog dan ook bevestigd. Na een aan vankelijke teruggang zal een stabilisatie volgen, zodra de „sanering" voltooid is. 'Dat kan echter alleen het geval zijn als van de ouderen een stimulans uitgaat en zij niet lopen te klagen en te zeuren, en niet alleen de schaduwzijde van de huidige ontwikkeling zien. Nadat de heer Wisselink tal van vra gen had beantwoord, bracht de voorzit ter hem dank voor zijn uitvoerige inlei ding. In gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de indrukwekkende speel film „GODS GEUZEN". Een prachtige kleui'enfilm, vervaardigd naar de gelijknamige en veelgelezen ro man van Jan de Hax-togh. Een wel bijzon der mooie film met een inhoud, die wel dadig aandoet en die velen tot diep na denken zal stemmen. Het is een geluk kige omstandigheid, dat ook heden ten dage de goede speelfilm nog altijd grote belangstelling trekt. De prachtige film „Gods Geuzen" is hiervan een sprekend voorbeeld, want deze immense film trekt over de igéhele wereld een enorme belangstelling. Het is een film, waarin de toeschou wer niet alleen intens zal meeleven, maar bovenal een film, die hem geeste lijk zal sterken en verrijken. Het is daar om een wel bijzonder goede gedachte van de filmcommissie geweest deze in drukwekkende film in de week voor Pa sen te laten vertonen. „Gods Geuzen", met in de hoofdrol de bekende akteur Rock Hudson, is een film, die een bezoek meer dan waard is. In de 18e ronde van de onderlinge club competitie van de schaakclub „De Pio niers", welke donderdagavond in het club lokaal hotel Holterman werd gespeeld, werden de volgende uitslagen genoteerd: A. J. C. Brands P. G. v. d. Bovenkamp 10 F. J. HolP. M. van Walraven afgebr. G. J. HoeveH. Roelofs 01 A. StukkerW. D. Koopman 01 GROESBEEKSE TEHUIZEN De collecte voor de Groesbeekse Tehui zen heeft f 152,05 opgebracht Maandag 9 t.m. zaterdag 21 maart: Huis- aan-huis-inzameling van het Leger des Heils. Zaterdag 21 maart, 's avonds om 7.30 uur in gebouw „Irene": Uitvoering Holtens Gemengd Koor en het Hervormd Kerk koor te Goor met medewerking van Riek Bolink-Landeweerd, sopraan. Zaterdag 21 maart, 7.30 uur: Groot teen agerbal in „Amicitia" (zie adv.). Zondagavond 22 maart, 7.30 uur; Film avond in „Irene" (zie adv.). Maandag 23 t.m. zaterdag 28 maart: Col lecte ten bate van het Volkssanato rium te Hellendooi-n. Maandag 23 en dinsdag 24 maart: Hol tense Boekhandel gesloten (zie adv.). Maandag 23 maart, des avonds om 8 uur: Jaarvergadering van de Vereniging v. Vreemdelingenverkeer „Holtens Be lang" in café „Kalfsteiman" (zie adv.). Maandag 23 maart: Paaswijdingsdienst Herv. Vrouwengroep te Colmschate. Vertrek 6.45 uur vanaf de Smidsbelt. Maandag 23 maart, «8 uur: Jaarvergade ring afd. Holten van het Ned. Roode Kx-uis in hotel Holterman (zie adv.). Dinsdag 24 maart, 2.30 uur; Bejaarden sociëteit in „Irene" (in plaats van 17 maart). Dinsdag 24 maart, 8 uur: Ledenvergade ring Partij van de Arbeid in hotel Hol- teiman. Donderdag 26 maart, 's avonds 7.30 uur: Consumentenavond Slotman's Levens- middelenbedrijf in zaal „Amicitia". Donderdag 26 maart, 8 uur: Filmavond School met de Bijbel: „Winden waaien om de rotsen". Donderdag 26 maart, 7.30 uur: Ledenver gadering afd. Holten, Bond van Staats- pensionei'ing in Café Maats. Vrijdag 27 maart t.m. maandag 30 maart: Tandarts H. F. Steunenberg afwezig (zie adv.). Maandag 30 maart (Paasmaandag): 's middags en 's avonds dansen in hotel „Müller". Maandag 30 maart (Tweede Paasdag), 7 uur: Groot teenagerbal in „Amicitiia". Woensdag 1 april: Aanvang van de ver mageringscursus in het wijkgebouw van het Groene Kruis (zie adv.). Zaterdag 4 april: Dansen in ,,'t Bonte Paard". Vrijdag 10 april, des avonds om 7.30 uur in gebouw „Rehoboth": Feestavond in verband met het 15-jarig bestaan van de Ohr. Besturenbond. Zaterdag 11 april; Inzameling van lom pen ten bate van het uniformfonds van de Holtense Muziekvereniging in het dorp en de buurtschappen, uitgezon derd Dijkerhoek. Maandag 13 april: Inzameling van lom pen in Dijkerhoek. Woensdag 22 april, 7.30 uur: Jaarverga dering afd. EHBO in hotel Holterman. Zondag 22 maart en Vrijdag 27 maart (Goede Vrijdag). Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur ds Israël (Bevestiging van nieuwe lidmaten) en 3 uur ds Ad- dink (Bevestiging -van nieuwe lidma ten). In beide diensten collecte voor het Provinciaal Kerkewerk. Goede Vrijdag: 10 uur ds Addink (Bed. H. Av.) en 7 uur ds Israël (Bed. H. Av.). Dijkerhoek: zondag geen dienst. Goede Vrijdag: 10 uur ds Israël (Bed. H. Av.). Geref. Kerk: 8.45, 10.30 en 3 uur ds Hoogkamp (Be diening Heilig Avondmaal). In alle diensten is het éne offer bestemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Goede Vrijdag: 10 uur ds Hoogkamp. In deze dienst is het éne offer bestemd voor Ziekenhuis patiënten en --personeel. Gevonden: dameshandsohoen; heren handschoen; bovengebit; schort. Verloren: sierstrip van auto; poi-te- monnaie met inhoud; damesrijiwiel; een fietspompje; jongensportemonnaie met inhoud; kinderhandschoen; Grolse want. Tevens zijn in de maand december bij het gebouw van de Coöperatie te Holten twee herenrijwielen kennelijk per abuis verwisseld. Degene, die in het bezit is van een veikeerd rijwiel, wordt ver zocht zich te melden aan het Groepsbu- x-eau der Rijkspolitie te Holten. Inlichtingen betreffende gevonden en verloren voorwerpen worden slechts ver strekt: dagelijks tussen 8 en 22 uur, doch niet tussen 13 en 14 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1