Gouden huwelijk Agenda Drs. J. J. Knibbe sprak voor CBTB en OLM Landbouwschap werd door de boeren in leven geroepen Geen tweede Hollandscheveld Draaibanken vielen van vrachtauto Wachtverbod Stationsstraat Jaarvergadering Chr. Oranjevereniging Burgerlijke stand Opening van de Ulo-school Bezoek aan IJsselcentrale Zaterdag 14 maart 1964 No. 11. Jaargang 16 HOLTENS WEUWSBI in De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f2per kwartaal Uitgave van de Stichting ..Hollens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05^88 - 23lf Adv.-prijs 115 mm. d contant3.Iedere mm. meer f 0.12 Het echtpaar G. Broekmaat-J. H. Wil- lems, Look 43 hoopt zaterdag. 14 maart zijn 50-jarige echtvereniging te herden ken. De heer Broekmaat is 73 jaar en zijn echtgenote 72 jaar oud. Het gouden paar geniet nog een goede gezondheid en prijst zich in het gelukkig bezit van 7 kinde ren, 17 kleinkinderen en 4 achterkleinkin deren. Wij stellen ons voor, dat zij zater dag heel wat gelukwensen in ontvangst te nemen zullen hebben, waarbij wij ook gaarne bij voorbaat de onze voegen. Maandagmorgen omstreeks half vijf zijn de bewoners van de dorpsstraat in de omgeving van garage E H.A.G. van de fa. T. Stokkers Zn, in hun nachtrust opgeschrikt door een donderend geraas, doordat van een passerende truck met oplegger de lading ging schuiven en twaalf gietijzeren draaibanken op het wegdek en op het trottoir voor de wonin gen van de families Aaftink, Gervedink, Nijhuis en Jansen neerstortten en voor een deel in stukken uiteenvielen. De draaibanken waren afkomstig van de machinefabriek G. Dikkers Co.'n.v. te Hengelo en voor de sloop bestemd. Zij werden door het Goorse Overslagbedrijf naar Dordrecht getransporteerd met het vorenstaand gevolg, De truck werd be stuurd door de oud-Holtenaaf, de heer H. J. Vasters, die echter in het onoordeel kundig laden van deze vracht geen enkel aandeel had. Er ontstond een enorme ravage, .door dat enkele gevaarten aan brokken uit el kaar vielen. Drie draaibanken bleven op de wagen overeind. Dat deze verschuiving van de lading en het neerkomen op het wegdek met een enorm lawaai gepaard ging. vooral in de stilte van de nacht, laat zich denken in dien men weet, dat de gehele lading 15 ton woog. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar het verkeer werd ernstig gestagneerd, zodat de rijkspolitie tot plm. half tien regelend moest optreden, nadat zij 's nachts in allerijl waarschuwings lampen had geplaatst om botsingen te vermijden. Enkele buurtbewoners zijn bijzonder ge schrokken. De een dacht dat de wereld verging en een ander, dat de stoomketel van de zuivelfabriek in de lucht was ge vlogen. Niemand heeft die nacht meer rustig geslapen in dit dorpsdeel. Met een hydraulische hefinrichting zijn de zware gevaarten op een andere vracht wagen geladen en weggevoerd. OFFICIËLE PUBLICATIE Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend dat bij hun besluit van 18 februari 1964, nr. 605, op grond van het bepaalde in de artikelen 4 en 5 van het Wegenverkeersreglement, in het be lang van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de weg, met ingang van de dag, volgende op die, waarop de des betreffende verkeersborden zijn aange bracht, een verbod wachten (wachtver bod) is vastgesteld door beide zijden van de Stationsstraat over een lengte van 46 meter, gemeten uit de snijpunten van het verlengte trottoirbanden Dorpsstraat-Sta tionsstraat. Dit besluit is in afschrift gezonden aan de hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat, aan gedeputeerde staten en aan de Koninklijke Nederlandse toeristen bond ANWB, de Koninklijke Nederlandse Automobielclub KNAC en de Koninklijke Nederlandse motorrijdersvereniging te 's-Gravenhage. Van het besluit kan door iedere belang hebbende beroep bij de Kroon worden in gesteld binnen 30 dagen na de dagteke ning van deze openbare kennisgeving. Het adres van beroep moet aan de Kroon worden gericht, maar bij de Com missaris der Koningin in de provincie Overijssel worden ingediend. Holten, 7 maart 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. Enklaar. burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. De plaatselijke afdelingen van de beide standsorganisaties, de Chr. Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) en de Overijssel se Landbouw Maatshappij (OX.M.), be legden donderdagavond een gecombineer de vergadering in gebouw „Rehoboth", waar als spreker optrad de secretaris van de C.B.T.B. in Overijssel, drs. J. J. Knibbe van Zwolle. Het onderwerp, dat de heer Knibbe deze avond behandelde: „Wat doet het Land bouwschap?" staat bij de georganiseerde en ongeorganiseerde boeren in het middel punt van de belangstelling (en een flink aantal van de eerstgenoemden was dan ook aanwezig om van de heer Knibbe een antwoord te horen op deze vraag; een ant woord dat, zoals later bleek, niet aan dui delijkheid te wensen overliet. Spreker verklaarde aan het begin van zijn rede verheugd te zijn in een gecom bineerde-bijeenkomst als deze in de gele genheid te zijn óm verschillende misvex-- standen uit de weg te ruimen. Het Landbouwschap, dat door de z.g. vrije boeren onwettig en ondemocratisch wordt genoemd, is door de boeren geor ganiseerd in de drie standsorganisaties (K.N.L.C., C.B.T.B. en K.N.B.T.B.) in het leven geroepen en is eigenlijk voortgeko men uit de Stichting van de Landbouw, de stichting die direct na de tweede wereld oorlog tot stand kwam dank zij de samen werking tussen de drie landbouworgani saties en de drie landarbeidersbonden. Om de Stichting van de Landbouw en het Landbouwschap naar waarde te kun nen schatten en het grote belang van bei de voor de boer te onderkennen, moet men de ontwikkeling kennen tot 1950; een ontwikkeling die bepalend is voor de hou ding ten opzichte van het schap. In 1950 heeft de Nederlandse boer gevraagd om wat meer zeggenschap in eigen huishou ding, omdat de Stichting van de Land bouw hiervoor te weinig ruimte liet. Men wilde graag zelf maatregelen nemen om gezond vee te krijgen enz. De toenmalige regering heeft toen de organisaties in de gelegenheid gesteld om met een ontwerp ter tafel te komen; een ontwerp, dat door de organisaties is voorgelegd aan de Soc. Econ, Raad (S.E.R.). De S.E.R. heeft toen een onderzoek ingesteld en geconstateerd, dat van grote tegenwerking bij de 150000 geoi-ganiseex-de boeren en bij de 194000 georganiseerden, die in hoofdzaak hun be staan in de landbouw hebben, geen sprake was. In kringen van de georganiseerden is lang en bx-eed over het ontwerp gepraat en in hun vakpers is zeer uitvoerig aan dacht geschonken aan het op te richten schap. Zo schreef „Ons Platteland", het officieel orgaan van de C.B.T.B., in een hoofdartikel niet minder dan 126 keer over het plan en in talrijke vergaderingen is met de boeren-leden van de verschil lende organisaties door het bestuur ge praat. Wanneer men dan nu zegt: „Wij wisten van niets en men heeft ons niet ge vraagd", dan staat men pertinent te lie gen. We moeten als boeren eerlijk beken nen, dat we om dit schap hebben ge vraagd. WAT DOET HET LANDBOUWSCHAP? Wanneer men deze vraag stelt, krijgt men uit een bepaalde hoek als antwoord: Niets! Als men echter weet, dat van de 44 miljoen, die in 1963 aan heffingen binnen kwam 38 miljoen werd besteed voor het behartigen van boex-enbelangen, o.a. be strijding van abortus, is het duidelijk, dal het schap op de bres slaat voor onze boe ren, ook voor de vrije en ongeox-ganiseer- de. Het schapbesluur praat mee bij de prijs bepaling van de melk, adviseex-t over prijsbeleid, ontwikkeling E.E.G., ophef fing wet vervreemding landbouwgron den. Het bestuur, dat bestaat uit 24 leden (iedere organisatie 4) vergadert elke maand in het openbaar) en het dagelijks bestuur van 6 leden heeft eens per maand een besprreking met de minister van Landbouw. Het bestuur van het schap bestaat uit Zondag 15 maart (6e lijdenszondag). Ned. Herv. Kerk: Holten: 9 en 10.30 uur ds Westland van Wierden. Aan de uitgang: collecte in wendige zending. 10 uur: Irene: Jongerendienst. Dijkerhoek: 10 uur ds Addink. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds R. A. Hoogkamp. In de morgendienst Voorbereiding H. Avond maal. In de middagdienst Opb Geloofs belijdenis. In beide dienst is het éne of fer voor de diacone. Bij de uitgang col lecte voor Eigen Kerkbouw. kerels, die uit de practijk komen en zo hebben in commissies voor de C.B.T.B. en O.L.M. resp. zitting de heren Immink en Roerink. Deze mannen, die hun tijd aan dit werk geven, worden betaald, maar hun vergoe ding is bijzonder laag. Deze mensen, die meer waardering toekomt, kunnen him werk alleen doen als zij zich gedragen weten door de organisaties. Er zijn mensen, die zeggen, dat de standsorganisaties door medewerking aan het schap te verlenen op het verkeerde pad zijn, doch ik zou hen willen vragen: Waarheen vaart uw zwalkend schip met op de brug een kapitein, die nu toch ein delijk maar eens moest zeggen of hij naar oost, west, zuid of noord wil. Wij willen vrij zijn. Wij willen vrije economie. Wie kent niet deze leuzen? Moeten wij alle ovex*schotten uit andere landen maar vrij bivnenlaten, alle toe slagen maar laten vervallen? We zullen dit en we moeten dat. Laten we beden ken, dat we in het buitenland een goede naam hebben te verliezen. Het is zo ge makkelijk om exitiek te hebben op alles en iedereen, alles verkeerd te vinden, maar niet te zeggen hoe het wel moet, zo besloot drs. Knibbe, die tenslotte waar schuwde voor het vergif, dat door een be paalde groep onder ons volk wordt rond gestrooid. Na de pauze waarin koffie werd aan geboden werd van de gelegenheid om vragen te stellen een dankbaar gebmxik gemaakt. Over een vraag of het Landbouwschap gerechtigd is om heffingen op te leggen, liet de heer Knibbe geen twijfel bestaan. Als ondernemer heeft men zich te gedra gen naar de verordeningen van het schap en dient men z'n financiële verplichtingen na te komen. Er zijn boeren, die nog nooit betaald hebben en hun schuld bij het schap is in meerdere gevallen opgelopen tot twee duizend gulden en meer. Ande ren zijn veroordeeld tot een geldboete of hechtenis. Wanneer zij de boete hebben voldaan of zich hebben laten opsluiten, wil dit niet zeggen, dat een streep is ge haald door de vex'schuldigde en achter stallige heffingen. Wat de heffingen be treft is een nieuwe x'egeling in voorberei ding en alles zal tot de laatste cent be taald moeten woi'den. De i'egering zal een mogelijkheid scheppen dat de wanbetalers aangepakt kunnen woi-den zonder dat we een tweede bedrijf krijgen van 't drama „Hollandscheveld". Wat toen gebeurd is, is zeer te betreuren, maar er was geen weg terug. Het Landbouwschap had alles gedaan om uitzetten te voorkomen, doch drie van de acht boeren weigerden op het aan hen gedane voorstel in te gaan en moesten hun bedrijf vei'laten. Een zeer onverkwikkelijk drama, dat nooit meer herhaald mag worden. De leiding van deze gecombineerde ver gadering bei'ustte bij de voorzitter van de plaatselijke afdeling van de C.B.T.B., de heer Hm. Landeweerd. Hij sprak namens de besturen van beide organisaties een kort woord van welkom en dankte de heer Knibbe voor zijn leerzame en goed gefundeex*de rede en het beantwoorden van de verschillende vragen. BENOEMD TOT HOOFDEMPLOYE Bij beschikking van de Directeur-Gene raal der P.T.T. is de heer J. Dekker, kan toorhouder 2e klasse der P.T.T. te Holten, benoemd tot hoofdemployé (kantooxiiou- der), zulks met een benoemingsanciënni- teit vanaf 1 juli 1962. ACHT GESLAAGDEN E.H.B.O. ERS In ons vorige nummer hebben wij per abuis vermeld, dat bij het E.H.B.O.lexa- men 7 candidaten slaagden. Het wax~en er echter acht en de achtste geslaagde was de heer H. Stegeman, Deventerweg 16, al hier. De leden van de Chr. Oranjevereniging „Vreest God, eert de koning" kwamen vrijdagavond in de bovenzaal van de School met de Bijbel in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Kroon. Hij opende deze vergadering met schrift lezing (Mattheüs 20 17-28) en gebed. Na een kort woord van welkom las de secre taris de heer Js. Beldman de notulen en het jaarverslag dat evenals voorgaande jaren weer keurig op rijm was gesteld. Uit het jaarvex*slag bleek o.m. dat het ledental was gestegen tot ruim 400. Uit het verslag van de penningmeester, de heer Joh. Schuppert, bleek dat over het jaar 1963 een voordelig saldo geboekt kon worden van 465,55. Tot leden van de kascontrolecommissie 1964 werden benoemd de heren Js. Kolk man en H. J. W. Jansen. Het voordelig saldo over het afgelopen jaar is te danken aan het feit dat er geen buitenfeest werd gehouden. Een enquette gehouden onder de ouders van school gaande kinderen heeft overduidelijk be wezen dat men voor een buitenfeest niet meer voelt. Of in de toekomst nog weer buitenfeest zal worden gehouden zal afhangen van de omstandigheden. Mogelijk dat op hoogtij dagen een buitenfeest georganiseerd zal worden. Voor de kinderen zal er op de verjaar dag van koningin Juliana feest zijn "in een zaal en zij zullen dan nog ruimer wor den onthaald dan voorheen. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den herkozen de heren J. Kroon, A. Riet man en J. Meerman, terwijl in plaats van de heer Joh. Schuppert die wegens ver trek niet herkiesbaar was, gekozen werd de heer Js. Kolkman. Bij het bespreken van het agendapunt „Feestviering 30 april" werd besloten om na de zanghulde voor het gemeentehuis met de kinderen van de „School met de Bijbel" feest te vieren in gebouw „Reho both" waar de jeugdgroep van „C.O.C." een toneelspel zal opvoeren terwijl 's avonds in „Ix'ene" een blijspel zal woi'den gebracht door „O.C.H." Na gehouden x-ondvraag wex'den door de heer Kroon een aantal prachtige kleu rendia's vertoond. Op dit tochtje door onze mooie provincie werden bezocht Kampen, Vollenhove, Giethoorn en ver schillende plaatsen in Twente. De matig bezochte jaarvergadering werd door de heer Js. Beldman met dank gebed gesloten. Ondertrouwd: J. Huisman, 22 jr., Am sterdam en H. G. J. Dikkers, 26 jr., Hol ten. Ingekomen: L. M. Munnik en gezin van Rotterdam naar Diessenplasstraat 19. Vertrokken: G. J. Koetsier van Oranje- stx-aat 38 naar Epe J. Klaassens en ge zin van Kolweg 26 naar Zwolle J. v. d. Leur-Crans van Holterberg 51 naar Am sterdam H. C. Wanrooij van Oude Die pen veense weg 1 naar Hengelo (O.) G. H. Rensen van Espelo 79 naar Deventer. De Hoitense gemeenschap maakt zich op om dinsdag 17 maart a.s. des namid dags 2 uur haar nieuwe u.l.o.-sehool te openen dan wel de dagen na deze plech tigheid het schoolgebouw te bezichtigen, waarvoor alle gelegenheid zal worden ge boden. De officiële opening geschiedt door de heer A. L. Dubel, inspecteur van het La ger Onderwijs te Deventer, die in de voor- bereidingen van de totstandkoming een belangrijk aandeel heeft gehad met zijn talrijke adviezen. De nieuwe school moge dan x-eeds in gebruik genomen zijn, de officiële verhui zing zal met enig ceremonieel plaats vin den, waarin de buren van de nieuwe school, de bewoners van de Haarstraat en de Diessenplasstraat een belangrijk aan deel zullen hebben. Zij zijn iets bijzonders van plan, waarover wij ons echter nog niet uitlaten. Voor de bezichtiging van de school zijn drie dagen uitgetrokken telkens 's avonds van 8 tot 10 uur. Op woensdag, 18 maart de ouders komende westelijk van Holten (Bathmen, Deventer, Diepenveen, Kaalte, Heeten, Laren, Gorssel, Zutphen en Voorst), donderdag, 19 maart de ouders uit de gemeente Holten en vrijdag, 20 maart de ouders oostelijk van Holten (Markelo, Rijssen, Nijverdal, Almelo, Gooi-, Hengelo, Hellendoorn en Borculo). Vanzelfsprekend zal men op één van de andere data welkom zijn, indien men op de gestelde datum niet zou kunnen ko men. GEDIPLOMEERDE COSTUMIèRES De dames Gerda Meijer, Dinic Haar man en Dinie Holterbx-oek opgeleid - door de modevakschool D. Wessels-Nij- land te Rijssen slaagden te Utrecht voor het diploma costumièx-e. MOOIE OPBRENGST De door de leden van het Chr. Nat. Vakverbond (CNV) gehouden collecte ten bate van het Fonds „Draagt Elkan- ders Lasten" heeft opgebracht f500,21 (vorig jaar f463,79). Maandag 9 t.m. zaterdag 21 maart: Huis- aan-huis-inzameling van het Leger des Heils. Vrijdag 13 en zaterdag 14 maart: Uitvoe ring Gymnastiekvereniging „BATO" in „Amicitia". Vrijdag 13 en zaterdag 14 maart, 7.30 u.: Jaarfeest C-J.V. Espelo. Zondagavond 15 maart, des avonds om 7.30 uur: Filmavond in „Irene" (zie adv.). Dinsdag 17 maart, 7.30 uur: Jaarverga dering van de School met de Bijbel in de hal der school. Woensdag 18 maart, des avonds om half acht in Dorpshotel „Holterman": Al gemene 'ledenvergadering van de Hoi tense Ster-winkeliers (zie adv.). Woensdag 18 maart, 7.45 uur: Ledenver gadering afd. OLM in café Kalfster- man. Spreker: de heer Wisselink over: „Heeft de toekomst nog boeren en boe rinnen?" Donderdag 19 maart, 7.45 uur in gebouw „Rehoboth": Vergadering Chr. Platte landsvrouwen en -meisjes. Spreekster: mevr. De Goede te Nijverdal. Onder werp: „Straf en herstel". Donderdag 19 maart, 8 u.: Gecombineer de vergadering van de PJGO-afdelin- gen „Plattelandsmeisjes" en „Jong Hol ten" in café Vruggink. Donderdag 19 maart: Feestelijke ouder avond van de Landbouwhuishoudschool in „Irene". Vrijdag 20 maart, 7 uur: Dropping WSV „De Tx-ekkers" vanaf clubhuis „De Waag" (zie adv.). Vrijdag 20 maart, des avonds om kwart vóór acht: Jaax-fcest Geref. Jeugdclubs in gebouw „Rehoboth". Vrijdag 20 maart, 8 uur; Vergadering af deling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De heer M. van Aken spreekt over: „De vrouw en de opvoeding van het 'kind". Zaterdag 21 maart, 's avonds om 7.30 uur in gebouw „Irene": Uitvoering Holtens Gemengd Koor en het Hervormd Kerk koor te Goor met medewerking van Riek Bolink-Landeweerd, sopraan. Maandag 23 maart, des avonds om 8 uur: Jaarvex-gadering van de Vereniging v. Vreemdelingenverkeer „Holtens Be lang" in café „Kalfsterman". Maandag 23 maart, 8 uur: Jaarvergade ring afd. Holten van het Ned. Roode Kruis in hotel Holterman. Dinsdag 24 maart, 2.30 uur: Bejaarden sociëteit in „Irene" (in plaats van 17 maart). Donderdag 26 maart, 's avonds 7.30 uur: Consumentenavond Slotman's Levens- middelenbedrijf in zaal „Amicitia". Woensdag 1 april: Aanvang van de ver mageringscursus in het wijkgebouw van het Groene Kruis (zie adv.). Vrijdag 10 april, des avonds om 7.30 uur in gebouw „Rehoboth": Feestavond in verband met het 15-jarig bestaan van de Chr. Besturenbond. Zaterdag 11 april: Inzameling van lom pen ten bate van het uniformfonds van de Hoitense Muziekvereniging in het dorp en de 'buurtschappen, uitgezon derd Dijkerhoek. Maandag 13 april: Inzamelingvan lom pen in Dijkerhoek. Gevonden: -wit rijwielpompje; bruin dameshoedje; grijze wollen das; porte- monnaie met inhoud; twee verschillende wanten; een streng kralen; een paar kinderwanten; een damesrijwiel. Verloren; een bruine leren glacéhand schoen. Inlichtingen dagelijks op het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, tussen 8 en 22 uur. Echter niet tussen 12.30 en 14.00 uur. Donderdag 5 maart zijn de Hervormde Vrouwengroepen van Holten en Dijker hoek gezamenlijk naar de IJsselcentrale geweest om wat te zien en te horen over electriciteit. Na door mevr. Van der Meulen te zijn verwelkomd, werden allerlei electrische apparaten bekeken en was er gelegenheid om vragen te stellen. In de pauze werd getrakteerd op koffie met gebak. Na de pauze vertoonde de heer Dijkstra een film over „Vroeger en nu". Hierna werd nog allerlei verteld over electrisch koken en wassen. In de grote showroom was gelegenheid om de vele prachtige electrische appara ten te bezichtigen en hiervan werd gaarne gebruik gemaakt. Namens de Vrouwengroepen sprak me vrouw Israël een woord van dank tot mevr. Van der Meulen en de heer Dijk stra voor de hartelijke ontvangst en de leerzame en interessante avond.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1