m Agenda Jaarvergadering Muziekkorps niet, maar drumband wel naar concours Burgemeester herbenoemd Heropening hotel Vosman Holtense Ulo voor de RONO Hulp in eigen land Burgemeester wachtte tevergeefs op Staatssecretaris Nieuwe Ulo-school in gebruik genomen Officiële opening op 17 maart Vierde lustrum Hervormd Kerkkoor Zaterdag 29 februari 1964 No. 9. Jaargang 16 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.— per kwartaal Uitgave van de Stichting „Hóltens Nieuwsblad te Hólten. Telefoon 05^88 - 234 Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 3.Iedere mm. meer f 0.12 In de dinsdagavond in café Kalfster man gehouden jaarvergadering van de Holtense Muziekvereniging „HMV" kwam als één van de agendapunten aan de orde de vraag of deze zomer zou wor den deelgenomen aan een concours; een vraag, waarover breedvoerig van ge dachten werd gewisseld, doch waarop tenslotte met neen is geantwoord. Una niem was de vergadering wel van me ning, dat „concoursen" een flinke stimu lans betekent om de vereniging op „vaahder'-peil te houden, doch aan de andere kant moet men toch ook niet ver der willen springen dan de „muzikale" •polsstok lang is. In verschillende partij en blazen enkele jeugdleden hun noot jes heel goed mee en zeer binnenkort zullen weer enkele jongelui van het jeugdensemlble worden „gepromoveerd" naar het grote korps. Zij zullen zich moe ten inspelen en hiertoe leent zich de zware concoursmuziek niet. De leerlingen volgen de wekelijkse mu zieklessen, die in gebouw „Rehoboth" worden gegeven door de Rijssense Mu ziekschool. Deze lessen worden .bijna ge heel door HMV betaald en de kosten be hoeven dus voor de jongelui geen be zwaar te zijn om deze lessen te volgen. Het bestuur zou dan ook graag zien, dat nog meer 'jongens en meisjes zich kwa men aanmelden. AKTIVITEITEN Niet concoursen betekent echter niet, dat men het maar kalm aan gaat doen. Integendeel. Er werd toesloten tot deel name aan een festival, het geven van een concert in Colmsehate en een concert op de verjaardag van ZJK-H. Prins Bera- hard. Verder zal op de verjaardag van Koningin Juliana een mars door het dorp worden gemaakt met de drumband, waar bij op verschillende plaatsen halt zal wor den gehouden voor het spelen van mars muziek en zo mogelijk zal medewerking worden verleend aan het V.V.V.-Vakantie programma. Tot het gemeentebestuur zal het verzoek worden gericht om in Kalf- stermansweide weer een groot podium te plaatsen voor het geven van concerten. Nog meer dan voorheen wil „HMV" de Holtense gemeenschap dienen en zal ook muziek worden gemaakt in de verschil lende buurtschappen. DRUMBAND NAAR MARKELO Door de drumband zal deze zomer (eind juni) worden deelgenomen aan het concours, dat georganiseerd wordt door Markelo's Fanfare. Gezien het succes, dat de HMV-drum- toand het vorig jaar behaalde bij het or ganiseren van een concours voor drum bands, werd toesloten om deze zomer weel een concours te houden, waarbij weer ge rekend mag worden op de volle mede werking van het muziekkorps. JAARVERSLAGEN Uit het jaarverslag van de secretaris, de Mr. W. H. ENKLAAR Mr. W. H. Enklaar is bij Konink lijk Besluit van 14 februari 1964, no. 5, met ingang van 1 maart a.s. herbenoemd tot burgemeester van onze gemeente. Mr. Enklaar werd op 18 juni 1945 door de Commissaris der Koningin in deze provincie met ingang van 1 juli 1945 aangewezen om tijde lijk het ambt van burgemeester der gemeente Holten waar te ne men. Dat was vlak na de tweede wereldoorlog, toen veel in onze gemeente, door de geleden oor logsschade, nog in een deplorabele toestand verkeerde en met de we deropbouw zo goed als begonnen moest worden. Op 1 maart 1946 volgde zijn definitieve benoeming. Wij wensen de burgemeester gaarne geluk met zijn herbenoe ming. heer G. Brands, bleek o.m., dat het aan tal werkende leden momenteel 38 be draagt en er zijn 7 leerlingen in oplei ding. .De drumband telt 15 leden en 4 leerlingen. Acht meisjes oefenen regel matig op de trompet en zij zullen binnen kort de gelederen van de drumband ver sterken. De penningmeester, de heer F. J. Schup- pert, boekte over 1963 een batig saldo van 800,89. De inkomsten en uitgaven bedroegen resp. f5133,20 en f4332,31. Een gedeelte van dit 9aldo zal worden gereserveerd voor aankoop van nieuwe uniformen, waarmee een bedrag is ge moeid van pl.m. f6000,-. 'Bij de gehouden bestuursverkiezing werden met bijna algemene stemmen her kozen de heren B. Maats en W. G. van Geenhuizen. LOMPEN-AKTIE Op voorstel van het bestuur werd be sloten om op zaterdag 11 april weer de jaarlijkse lompeninzameling te houden in het dorp en de buurtschappen, uitgezon derd Dijkerhoek, waar op maandag 13 april zal worden ingezameld. Men wil ibij deze inzameling weer graag rekenen op de medewerking van alle huisvrouwen. Vele kleintjes maken bij deze inzameling de grote, die de penningmeester- beslist niet kan .missen. De opbrengst zal wor den besteed voor nieuwe uniformen, die zeer dringend nodig zijn. De uniformen, die thans nog worden gedragen, werden enkele jaren na de oorlog gekocht (toen de kwaliteit maar zo-zo was) en de mees te zijn „tot op de draad" versleten. WOORDEN VAN DANK Aan het begin van de goed bezochte vergadering bracht voorzitter A. Weste- rik dank aan het gemeentebestuur voor de jaarlijkse subsidie en aan de donateurs voor hun bijdrage. Het bekende hotel-café-restaurant „Vosman" in de Oranjestraat, dat na het vertrék van de heer v. d. Goot enkele maanden gesloten is geweest, zal maan dag 2 maart a.s. om 11 uur heropend worden door burgemeester mr. W- H. Enklaar. Zowel beneden als boven heb ben schilders, 'behangers en stoffeerders gezorgd voor een ware metamorfose en samen hebben zij een geheel tot stand gebracht, dat fris en gezellig aandoet. In verband met de heropening zal de nieuwe pachter, de heer G. A. Jacobs te Deventer, recipiëren 's middags van 2 tot 5 uur. Dinsdagavond had voor de RONO een kort vraagesprek plaats over de nieuwe plannen met de Holtense Ulo-school. Het hoofd der school, de heer H. J. Hiddink, •gaf een uiteenzetting over de typen van onderwijs, welke thans gegeven worden en van de plannen, welke bestaan om ook het hoger algemeen voortgezet on derwijs voeren. (HAVO) aan de school in te Iedere dag wendt men zich tot de Ne derlandse Centrale voor Praktische Hulp verlening met het verzoek een kind of een volwassene of een langduinge zieke op te nemen in één van de 12 tehuizen, die deze Procesatnts Christelijke instel ling te Groesbeek exploiteert. Kinderen, die de veilige beschutting van het ouder lijk huis moeten ontberen, dikwijls door oorzaken buiten hun schuld; volwasse nen, die door een gehandicapt zijn naar lichaam of geest of in sociaal opzicht, en die dientengevolge de strijd om het be staan in deze voor hen zo gecompliceer de maatschappij moeten staken; langdu rig zieken, die vaak reeds jaren aan hun ziekbed zijn geklonken, en voor wie de liefderijke verpleging thuis niet langer mogelijk is. Deze allen vinden in onze tehuizen rust en werk en naar wij hopen wat geluk. Maar van de pl.m. 350 aanvragen per jaar moet een groot gedeelte worden af gewezen wegens plaatsgebrek. Daarom wil men deze arbeid in Groes beek financieel verder helpen, zodat ver dere uitbouw van het werk voortgang kan vinden. Tot dat doel zal er in de week van 2 t.m. 7 maart a.s. ook in onze gemeente een openbare inzameling worden gehou den. Veel is er nodig; geeft dus met gulle hand! STROMIJT VERBRAND Bij de landbouwer B. J. Aanstoot, Beu- seberg 144, raakte donderdagmorgen om streeks 8 uur een stromijt in brand door dat een kind waarschijnlijk het stro had aangestoken. De Holtense brandweer onder leiding van de waarnemend com mandant, de heer D. J. Pekkeriet, rukte snel uit en was het vuur spoedig mees ter met stralen op de waterleiding en van de nevelibluswagen. 9000 kg. stro in balen ging verloren. Do schade is waar schijnlijk verzekerd. De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Drs. L. J. M. van de Laar, die woensdag een werkbezoek bracht aan Over ijssel, had in zijn reisschema ook een bezoek opgenomen aan de Holterberg, waar hij de voorzieningen in ogenschouw zou nemen, welke aldaar in het belang van de recreatie zijn getroffen. Het was kennelijk de bedoeling, dat de staatssecretaris kennis zou nemen van de prachtige recreatieweg, welke met een belangrijke subsidie van zijn departement tot stand gekomen is en van het grote complex bos en heide, dat het Staatsbosbeheer hier beheert en voor het publiek vrij toegankelijk heeft gesteld. Voor openlucht-recreatie worden door het departement jaarlijks belangrijke sommen beschikbaar gesteld. De bedoeling was, dat burgemeester Enklaar, houtvester Ir. A. van Maaren en de natuurbeschermingsconsulent, Ir. J. Coops, van het Staatsbosbeheer de staatssecretaris zouden inlichten over de recreatie voorzieningen. Als ontmoetingspunt was vastgesteld de Holtense brand- toren in de nabijheid van hotel ,,'t Lösse Hoes", waar om ruim 2 uur de heren op de komst van Zijne Excellentie stonden te wachten. Dit wachten is tevergeefs geweest. Wel arriveerden een drietal hoofd ambtenaren van het departement, de heren B. M. van Griethuizen, hoofd van de afdeling Vrijetijdsbesteding, Mr. L. B. van Ommen, hoofd van de afdeling Volksontwikkeling, en A. P. van der Mei, hoofd van de afdeling Jeugdvorming, maar de Staatssecretaris, die met de Directeur- Generaal van Volksontwikkeling, Dr. J. Verhoeve, in dezelfde auto reisde, liet zich niet zien. Ir. Coops is nog een paar maal naar Holten en naar Nijverdal ge reden, echter zonder resultaat. Tot ruim drie uur heeft het gezelschap gewacht. Toen zijn de hoofd ambtenaren naar Berkum gereden, waar een bezoek zou worden ge bracht aan de Centrale Plattelandsbibliotheek. Naar later is gebleken heeft de Staatssecretaris de Holtense brand- toren gemist en is hij terecht gekomen bij de brandtoren op de Nijver- dalseberg, waar wel een technisch ambtenaar van het Staatsbosbeheer aanwezig was, die echter de auto van de Staatssecretaris niet heeft opgemerkt. Waarschijnlijk is de chauffeur van Zijne Excellentie, die met zijn hoofdambtenaren gelijktijdig uit Enschede vertrokken was, over Almelo gereden en bij Nijverdal de recreatieweg opgegaan. Het volgende bezoek die middag gold behalve de Plattelandsbiblio theek het trainingscentrum van de padvinders te Ommen. Vandaar is de Staatssecretaris naar Friesland gereisd en heeft hij o.m. een bezoek gebracht aan Beetsterzwaag. Donderdagavond had in hotel Wientjes te Zwolle een onderhoud plaats met een deputatie uit het college van Gedeputeerde Staten onzer provincie. Wij zouden Staatssecretaris Van de Laar gaarne willen adviseren eens veertien dagen in Holten te komen logeren. De bijna vierhonderd leerlingen van de ulo-school hebben maandagmorgen hun nieuwe residentie, de prachtige nieuwe en hypermoderne school in de Gaarden, be trokken. De oude dorpsschool later u.l.o. in 1874 gesticht en in 1916 belangrijk uitge breid, waar in 1890 bovenmeester H. H. Rörik voor het laatst de scepter zwaaide na 50 jaar in Holten het onderwijs te hebben gediend en de noodlokaliteiten er omheen, liggen nu verlaten. Het ru moer van de schooljeugd is daar ver stomd, maar aan de periferie aan de zuid westelijke kant -van de dorpskom weer op gelaaid. Het betrekken van de nieuwe school was een heel evenement voor de leerlin gen en het hoofd der school, de heèr Hid dink, heeft ze dan ook maar een half uurtje de tijd gegund om het interieur van alle kanten te onderzoeken. Dat was ook wel nodig, want deze school, die in vier delen kan woi'den on derverdeeld verborg voor de jongelui nog tal van geheimen. Zij bestaat uit. 12 les lokalen, een handenarbeid- en een natuur- kundelokaal, zodat gesproken wordt van 14-klassige school. Daarbij komt echter nog een ruim overblijf- en recreatielokaal, een z.g. aula met toneel en keukentje met electrische koffiezetmachine, dat zelfs a1 te klein is gebleken voor de 254 'entingen, die 's middags overblijven. Wel hef beste be wijs, dat deze experimentele ulo is uitge groeid tot een streekschool, van voor de omgeving grote betekenis. Deze school van twee verdiepingen met glazen wanden, waarvan de onderzijde van elk leslokaal beneden in een blauwe en boven in een gele kleur gehouden is, zodat zij een heel ander karakter heeft dan vele bestaande scholen, ademt een sfeer van licht en lucht. Onder de school bevindt zich een uit be ton opgetrokken kelder, waar het meren deel der rijwielen kan worden opgeborgen, maar evenals de school, is ook de berg plaats nu reeds te klein voor het aantal fietsen dat moet worden gestald. Voor de school is de oplossing gevonden in het overbrengen van een der noodloka liteiten, de rijwielen zullen met een plaatsje in de openlucht tevreden moeten zijn. Zodra het weer zulks toelaat wordt de noodlokaliteit overgebracht. Tal van nieuwe snufjes zijn aangebracht waarop wij in dit kort bestek niet zullen ingaan, maar die nog wel nader bespro ken zullen worden bij de officiële opening, welke bepaald is op dinsdag, 17 maart a.s. in tegenwoordigheid van vele genodigden. BENOEMD TE MARKELO De beer G. J. Paalman te Holten, amb tenaar bij de rijksbelastingen te Deven ter, is benoemd tot ambtenaar ter se cretarie van Markelo in de rang van schrijver. Op zaterdag, 21 maart is een reünie ge pland van alle leerlingen, die de Holtense ulo bezocht hebben, met om 16 uur een rondleiding door het ulo-complex en een hernieuwde kennismaking door de reü nisten. Deze reünie zal besloten worden met een gezellige dansavond in restau rant „De Wielen" op de Holterberg. Het ligt in het voornemen van het ge meentebestuur en de leiding der school om het nieuwe schoolgebouw tussen 17 en 21 maart voor bezichtiging voor ouders en belangstellenden open te stellen. Dinsdag beeft het Hervormd Kerkkoor haar 20-jarig toestaan herdacht met haar dirigent, leden en echtgenoten in een ge zellige bijeenkomst in „Irene". Een commissie van drie dames had het feestprogramma samengesteld en volgens de ca. 70 aanwezigen was het een bijzon der geslaagde avond. 'In het welkomstwoord door de voorzit ter, de heer E. J. Westerik, werd de le vensgeschiedenis van het kerkkoor be schreven, waarna hij de aanwezigen een genoeglijke avond toewenste. Hierna werd door mevr. Kevelam-Paal- man een gedicht voorgelezen, waarin o.a. voorkwam, dat drie leden, t-w. de heren E. J. Westerik, A. Reilink en G. J. Schup- pert, vanaf de oprichitng lid waren ge weest. Genoemde heren werd een roker tje overhandigd, terwijl mevr. Bal-Kei ler, die 18 jaar lid en secretaresse was, een toloemetje werd aangeboden. De verdere avond werd onder het ge not van koffie, versnaperingen en met diverse spelen, zoals o.a. „Trek aan de bel", „Flessenspel", waarbij de dames Bal-Keiler, W. Bulsink-Bakker en R. Ke- velam-Paalman zich in het organiseren zeer verdienstelijk hadden gemaakt, door gebracht. De heer G. Hekman uit Nijverdal, die als gast aanwezig was, vergastte hen op zang en voordracht. Ds Israël bracht de felicitaties over na mens de kerkeraad. Van Hol tens Gemengd Koor en enkele oud-leden uit Hardenberg en Almelo kwamen schriftelijke gelukwensen bin nen. AUTO'S BOTSTEN IN ORANJESTRAAT Zaterdagmiddag omstreeks half één werd de personenauto van de heer J. B. uit IJsselstein (U), die juist een jaar kin deren had uitgelaten bij de cafétaria Hart suiker in de Oranjestraat aangereden door de personenauto bestuurd door de heer G. R. uit Holten. Deze zou door een plotselinge niesbui de voor hem rijdende, juist optrekkende, auto niet tijdig gezien hebben, waardoor de botsing ontstond en beide voertuigen behoorlijk werden be schadigd. Zaterdag 29 februari: Ontspanningsavond P.J.G.O.-afdelingen in „Amicitia". Zaterdag 29 februari, 18.45 en 20.30 uur: Film over Holten in gebouw „Irene". Zondagavond 1 maart, 7.30 u.: Filmavond in „Irene" (zie adv.). Maandag 2 maart om 11 uur: Herope ning Hotel-Café-Restaurant „Vosman". Receptie des namiddags van 2 tot 5 u. (zie adv.). Maandag 2 maart, 8 uur: Ledenvergade ring Fokvereniging „Holten e.o." in café Kalfsterman met dia's van de heer Ruiterkamp. Dinsdag 3 maart van 12-19 uur: Verko ping dump- en nieuwe gereedschappen in „Amicitia" (zie adv.). Dinsdag 3 maart, 19-19.30 uur: Zitting Thomassen en Drijver in café Kalf sterman (zie adv.). Dinsdag 3 maart, 7.45 uur: Ouderavond o-l. Dorpsschool. Woensdag 4 maart, 8 uur: Jaarvergade- ring C.H.U. in de School met de Bijbel. Donderdag 5 maart: Excursie Herv. Vrou wengroep naar IJsselcentrale Hengelo. Vertrek Dijkerhoek (Broekhuis) om 6.30 uur; Holten (Smitsbelt) om 6.45 uur. Vanaf vrijdag 6 maart a.s. weer elke vrij dag geopend: Tuincentrum Holten (fil. kwekerij G. J. Haneveld, Laren-Gld.) (zie adv-). Vrijdag 6 maart, 8 uur: Vergadering Con trolevereniging „Holten e.o." in café M. Kalfsterman. Zaterdag 7 maart, 7.45 uur: Optreden van „De Notenkrakers" voor de Holtense Bestuurdersbond in „Amicitia". Zaterdag 7 maart: Dansen in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Maandag 9 t.m. zaterdag 21 maart: Huis- aan-huis-inzameling van het Leger des Heils. Dinsdag 10 en woensdag 11 maart (Bid dag), 7.30 uur: Jaarfeest C.J.V.-Dorp in „Irene". Donderdag 12 maart, des avonds kwart vóór acht in gebouw „Rehoboth": Ge combineerde vergadering CBTB en OLM. Spreker: drs. Knibbe. Onderw.: „Wat doet het Landbouwschap". Donderdag 12 maart, 8 uur: Filmavond School met de Bijbel in de hal van de school („Eeuwig zingen de bossen"). Vrijdag 13 en zaterdag 14 maart: Uitvoe ring Gymnastiekvereniging „BATO" in „Amicitia". Vrijdag 13 en zaterdag 14 maart, 7.30 u.: Jaarfeest C.J.V. Espelo. Dinsdag 17 maart, 7.30 uur: Jaarverga dering van de School met de Bijbel in de hal der school. Vrijdag 20 maart, 8 uur: Vergadering af deling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De heer M. van Aken spreekt over: „De vrouw en de opvoeding van het kind". Zaterdag 21 maart, 's avonds om 7.30 uur in gebouw „Irene": Uitvoering Holtens Gemengd Koor en het Hervormd Kerk koor te Goor met medewerking van Riek Bolink-Landeweerd, sopraan. Donderdag 26 maart, 's avonds 7.30 uur: Consumentenavond Slotman's Levens- midd el entoed rij f in zaal „Amicitia". Zaterdag 11 april; Inzameling van lom pen ten bate van het uniformfonds van de Holtense Muziekvereniging in het dorp en de buurtschappen, uitgezon derd Dijkerhoek. Maandag 13 april; Inzameling van lom pen in Dijkerhoek. Zondag 1 maart 1964. Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur ds Israël (medewerking van het kerkkoor) en 7 uur ds Addink. Aan de uitgang: gelegenheid tot na-in levering offerzakjes Voorjaarszendings- collecte. Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Addink. Aan de uitgang: gelegenheid tot na-inlevering offerzakj es Voorj aarszendingscollecte. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Reenders van Alteveer. In beide diensten is het éne offer voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". OFFICIËLE PUBLIKATIE SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Holten maakt 'be kend. dat hij niet in de .gelegenheid is zijn wekelijks spreekuur op maandag 2 maart e.k. te houden. In plaats daarvan zal hij dinsdag 3 maart van 10-12 uur voor het publiek te spreken zijn. Holten, 27 februari 1964. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. "VROEGE LAMMEREN Een schaap van de heer G. J. Breukink in de Oranjestraat heeft twee lammeren geworpen. De jonge diertjes dartelen, als voorboden van de naderende lente, in de weide achter de woning van de heer B. J. Slotman aan het einde van dezelfde straat.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1