Agenda Onderwijsgemeenschap: Nieuwe kansen voor de jeugd Vrachtauto contra personenauto Verhoging advertentietarieven G.O.S. vraagt meer saamhorigheid en gebundeld optreden Geen varkensverzorger, maar varkensmester De boer blijve ondernemer Meisje kwam met vrachtauto in aanraking Textiel-afdeling koos nieuwe penningmeester Collecte „Draagt Elkanders Lasten" Zaterdag 22 februari 1964 No 8. Jaargang: 16 LTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.— per kwartaal Het principebesluit, dat de gemeenteraad in zijn jongste vergade ring heeft genomen, om over te gaan tot stichting van een onder wijsgemeenschap, zal van verstrekkende betekenis blijken te zijn voor nieuwe en betere studiemoelijkheden voor de jeugd in de hele omgeving. Uitgave van de Stichting Hóltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf88 - 234 Adv.-prijs 115 mm. d contant) 3.Iedere mm. meer f 0.12 Sinds een zestal jaren is er geëxperi menteerd met nieuwe vormen van onder wijs en zo kon aan de school te Holten naast de 4-jarige afdeling, een 3-jarige afdeling en een afdeling voor economisch en administratief onderwijs op middelbaar niveau worden verbonden. Naast algemeen vormend onderwijs in de 3-jarige en 4- jarige ulo-afdeling wordt in de afdeling voor het m.e.a.o. beroepsonderwijs gege ven. De school groeide hierdoor uit tot een veertienklassige met bijna 400 leerlingen. De nieuwe wet op het voortgezet onder wijs, die in het najaar het staatsblad heeft bereikt en binnen afzienbare tijd in wer king izal treden, opent nu de mogelijkheid over te gaan tot het stichten van scholen gemeenschappen of beter gezegd onder- wijsgemeenschappen. In een scholengemeenschap zijn ver schillende vormen van onderwijs onderge bracht. In feite was de Holtense ULO reeds enige jaren zo'n gemeenschap. Eén vorm van onderwijs was er echter nog niet in gerealiseerd, n.l. het H.A.V.O., het hoger algemeen voortgezet onderwijs, zo als het genoemd wordt in de zo even genoemde wet op het voortgezet onder wijs, de veel besproken Mammoetwet. Door de belangrijke beslissing van de gemeenteraad wordt nu getracht ook deze laatste vorm van onderwijs aan de Hol tense school in te voeren. De beslissing ligt bij de Minister, die daarbij gebruik kan maken van een be langrijk wetje, n.l. de Wet tot het verle nen van grotere vrijheid van inrichting van onderwijs. Het HAVO-schooltype zal een studie duur krijgen van vijf jaar. Het einddiplo ma geeft dezelfde rechten als het einddiploma van de huidige HBS, met uit zondering echter van toelating tot univer siteit en hogeschool. Het is duidelijk, dat het realiseren van een dergelijke afdeling aan de Holtense ulo-school belangrijke perspectieven opent voor de gehele streek, omdat de leerlingen voortgezet onderwijs kunnen ontvangen op het niveau van de huidige middelbare school en voor hen, na het met goed ge volg doorlopen daarvan, verdere studie mogelijk is aan scholen voor hoger be roepsonderwijs, o.a. de technische school, de hogere landbouwschool, de kweek school voor onderwijzers (toelating tot de derde .klas) en de op te richten scholen voor hoger economisch onderwijs en voor hoger bestuursonderwijs. Bovendien zal de overgang naar liet huidige M.O. ge makkelijker gaan. De thans beoogde onderwijsgemeen schap ziet er als volgt uit: Gerealiseerd zijn thans: a. de 4-jarige opleiding voor het normale ulo-diploma; b. de 3-jarige opleiding met verdere mo gelijkheden van verdere studie in tech nische richting, aan middelbare land- bouw-huishoudschool en in de afdeling voor econ. en adm. onderwijs in de eigen school; c. de afdeling voor econ. en adm. onder wijs op middelbaar niveau. (Tot de eerste klas worden toegelaten leerlin gen met goede aanleg na 3 jaar ulo, tot de 2e klas leerlingen in het bezit van het ulo-diploma). START NIEUWE AFDELING Het ligt in de bedoeling in september 1964 te beginnen met een brugklas (le klas), zoals dit in bet verleden reeds het geval was. Deze brugklas zal, ingaande het nieuwe schooljaar 1964, ook leerlingen kunnen opnemen, die voorbestemd zijn om elders een middelbare school te gaan bezoeken. Na een jaar van zorgvuldige observatie in de brugklas en overleg met de ouders, kan wonden vastgesteld tot welke afdeling de leerling kan worden toegelaten gezien aanleg en belangstellingsriehting. Het grote voordeel van een onderwijs gemeenschap is, dat de leerlingen van de ene afdeling naar de andere kunnen over gaan. De eerste groep leerlingen, welke zal profiteren van de nieuwe opleidingsmoge- Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur is de personenauto van de heer J. v. d. S., arts te Almelo op de Raalterweg aangereden en ernstig beschadigd door een vracht auto bestuurd door de heer J. W. K. uit Holten. De heer v. d. S., die de Helhuizerweg kwam afrijden moest voorrang verlenen aan de vrachtauto, die uit de richting Raalte kwam. Door de gladheid van de weg gleed diens auto bij het afremmen de Raalterweg op, zodat een botsing onver mijdelijk was. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De vrachtauto kreeg weinig schade. lijkheid is die, welke in september a.s. de school gaat bezoeken. De huidige genera ties op de school zullen op normale wijze hun studie af kunnen maken. Natuurlijk zijn voor realisatie van bo venstaande plannen voorzieningen nodig voor wat de personeelsbezetting en de leermiddelenvoorziening betreft, in ver band waarmede het gemeentebestuur van Holten een verzoekschrift tot de Kroon heeft gericht. In verband met de sterk gestegen drukkosten zien wij ons tot onze spijt genoodzaakt, wil ons blad blijven voortbestaan, het tarief voor de z.g. losse advertenties met ingang van 1 maart a.s. te verhogen en te brengen van 10 ct. op 12 ct. per mm. Contract-advertenties, bij een minimum afname van 2500 mm per jaar, worden gebracht van 9 op 10 ct. per mm. De kleine annonces, de z.g. raketjes, worden verhoogd van f 2.50 tot f 3.per 10 woorden. De overige (contract)- tarieven blijven ongewijzigd. Wij zullen in verband met deze kostenstijging voorts genoodzaakt zijn berichten, die een aankondiging inhouden en niet van een annonce vergezeld gaan, niet te plaatsen- Wij doen daarom een beroep op de ingezetenen en verenigingen met dit laatste wel rekening te willen houden. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOLTENS NIEUWSBLAD In een voor de afdeling Holten van de G.O.S. vrijdagavond in hotel Holterman gehouden inleiding heeft de secretaris van deze slachtveecoöperatie, de heer G. J. ter Heege te Enschede, de boeren dringend aangeraden grote saamhorig heid te betrachten bij de aflevering van hun varkens, willen zij niet het gevaar lopen, dat in navolging van de loonon derhandelingen der vakcentrales, op een gegeven moment op de televisie het beeld verschijnt, dat voor de boeren een c-a.o. is afgesloten als varkensverzor ger. De heer Ter Heege typeerde daar mede de huidige situatie, dat steeds meer landbouwers er toe overgaan om con tracten af te sluiten met de particu liere veevoederhandel, om tegen een vast bedrag per week en per varken de door haar gekochte dieren slachtrijp te ma ken. Spreker had voor zijn inleiding de vol gens hem revolutionaire title! gekozen: „Staat de G.O.S. na 25 jaar opnieuw voor een begin?" Hij wees er op, dat zich in de agrarische sector grote veranderingen voltrekken. Zo werden er in 1952 op 34.650 bedrijven 652.000 varkens gehou den en tien jaar later, in 1962 dus, op 56.900 bedrijven 1.112.000 varkens!, of 19 varken per bedrijf. Bij groter wordende eenheden is steeds meer geld benodigd en is er steeds meer risico. Dit heeft de boeren bang ge maakt. Zij hebben de moed niet meer om daarin te investeren en gaan tot het mesten op contract over, waardoor hun vrijheid als ondernemer verloren gaat. Alleen de G.O.S. heeft een kredietrege- li-ng, omdat de boer daarbij nog onder nemer blijft. In het afgelopen jaar wer den 84.104 varkens op deze kredietrege ling gemest, of 23,3 pet. Het onbevredi gende is echter, dat in Gelderland en Overijssel van de 5 varkens er maar 1 via de G.O.S. wordt geleverd. Sprekende over de z.g. verticale inte gratie, wees spreker er -met een voor beeld op, dat een zeker bedrijf in de vleeswarenindustrie een contract wil af sluiten voor de wekelijkse levering van 4000 varkens. Wij zijn bereid als georga- nisreede boeren op tijd de verlangde var kens en de gewenste kwaliteit te leve ren, maar bij 1 op de 5 af te leveren varkens is aan een dergelijke vraag niet te voldoen. Bij een dalende prijs kan de G.O.S. b.v. wel 12000 tot 13000 varkens ontvangen, maar .bij een stijgende ten dens schrompelt het aanbod tot 3 a 4000 in. Wil de boer bij de tijd blijven, dan moet hij wanneer anderen de G.O.S- zouden overbieden, consequent blijven, want uiteindelijk zal hij door het werk van zijn eigen organisatie toch aan zijn trekken komen. Het realisme van deze tijd is, dat de individuele mens maar bitter weinig te zeggen heeft. Een zeer grote mate van saamhorigheid kan er slechts toe leiden, dat de huidige ontwik keling geen catastrofale gevolgen heeft voor het gemengde bedrijft. Wij moeten zorgen voor een gebundeld aanbod, aldus spreker. In deze vergadering, die onder leiding stond van de 'heer E. Jansen, werden drie nieuwe bestuursleden gekozen we gens periodiek aftreden en het niet her kiesbaar zijn van de heren E. Jansen en W. Rensen en wegens vertrek van de heer G. J. Geessink. In hun plaats wer den gekozen de heren Joh. Lubbersen, Helhuizerweg 2; H. Markvoort, Espelo 35 en H. W. Luggenhorst, Holtezbroek 83. De heer E. Rietberg, secretaris der af deling, bedankte de aftredende leden en in het bijzonder voorzitter Jansen voor hun werk voor de afdeling. Voordat de heer Ter Heege zijn inlei ding hield, had hij een overzicht gege ven van de aktiviteiten van de G.O.S. over het afgelopen boekjaar. Bij het 25-jarig jubileum had men ge hoopt de 100 miljoen omzet te toereiken. Dat heeft men door de slechte markt prijzen en de mond- en klauwzeer-epide- mie, die de varkens van leden en leveran ciers teisterde, niet gehaald, maar het werd toch nog 96 miljoen. Het ledental bedroeg 10.642, maar de G.O.S. telde ook zeer veel leveranciers. De levering van slac'htrunderen ontwikkelde zich zeer goed tot 51.666 stuks of 8.108 meer dan vorig jaar. De vette kalveren waren in aantal minder dan het 'vorig jaar; daar entegen steeg de aankoop van nuchtere kalveren met 3495 stuks. Er worden mo menteel formidabele prijzen voor ge maakt. Omtrent de varkenssector kon de heer Ter Heege slechts minder optimis tische geluiden laten horen! De omzet bedroeg 365201 stuks. Dit is 20 pet. van de slachtvarkens, welke in Gelderland en Overijssel worden afgeleverd. De toiggenomzet steeg van 54.524 naar 88.115. De mester koopt liever van fok ker naar mester, om risico's van ziekten op de markten zoveel mogelijk te ver mijden. Wat de noodslachtingsdienst betreft, heeft de G.O.S. een constructieve bijdra ge voor de boer geleverd. Het aantal is met 149 gedaald. Er is een z.g. versvlees-dienst inge steld, welke gestegen is tot een omzet van 220 ton. Gezien het aantal leden en leveranciers en de daling van de huis slachtingen had deze omzet groter kun nen zijn. Tenslotte besprak de heer Ter Heege nog de samenwerking met de Vlees-cen trale, de slachtkippen te Boxmeer en de diep vrieskisten. Voorzitter Jansen heeft de heer Ter Heege dank gebracht voor zijn uitvoerige inlichtingen. Omtrent de uitkomsten van de plaat selijke afdeling kan nog het volgende vermeld worden: Omzetten in aantallen (boekjaar 1 mei t.m. 30 april). 1962/'63 varkens nuchtere kalveren runderen noodslachtingen biggen 3610 22 237 21 in geld 1961/'62 3855 157 193 33 175 f 781.303 14 f 790.339,81 Deze daling is veroorzaakt door de gro te getallen varkens, die in het werkge bied wegens mond- en klauwzeer moes ten worden afgeslacht en de door de ve terinaire dienst uitgevaardigde beperken de maatregelen, waardoor de mesttoedrij- ven niet tijdig opnieuw van biggen kon den worden voorzien. 'In de periode mei t.m. januari van het thans lopende boekjaar is de omzet van varkens weer behoorlijk gestegen en wel met ruim 600 stuks. Ook bij de andere diersoorten was een behoorlijke stijging waarneembaar, vooral wat de biggenom- zet betreft. De geldelijke omzet steeg in deze periode met bijna f250.000,-. Het aantal leden steeg van 58 naar 61. Maandagmiddag omstreeks half twee is het zevenjarig dochtertje van de wacht meester le klas der Rijkspolitie, de heer G. Hosmar, in de Oranjestraat, toen het bij garage Schuppert de straat wilde over steken om naar school te gaan, met een vrachtwagen, in aanraking gekomen. Het meisje kreeg een vrij ernstige hoofdwonde en een hersenschudding en moet ver pleegd worden. Haar toestand is goed vooruitgaande. Hoe het ongeluk zich pre cies heeft toegedragen en of het al of niet een gevolg was van de gladheid is niet bekend. In de zaterdagmiddag in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman, onder voorzitterschap van de heer J. Bos- schers Jr. gehouden vergadering van de afdeling Holten van de Alg. Textielbe- drijfsbond „De Eendracht", waarin ook de districtsbestuurder de heer H. Knobbe, aanwezig was, werd in de plaats van de heer H. Koopman tot penningmeester ge kozen de heer B. J. Megelink. De heer Koopman is benoemd tot be diende aan de aula van het St. Geertrui den Ziekenhuis te Deventer. Zijn functie als ondernemings-eontactman bij de Ko ninklijke Juteweverij van ter Horst Co. N.V., alhier, zal worden ingenomen door de heer H. Grootherder. De secretaris der afdeling, de heer H. Kettelarij werd aangewezen als afgevaar digde naar het op 23 en 24 april te hou den congres van de bond in „Bos en Heide" te Beekbergen. De heer Knobbe heeft een overzicht ge geven van de loononderhandelingen in de textielsector, die o.m. hebben geresul teerd in een loonsverhoging van 9,2 en twee vakantiedagen meer, welke verbete ringen ook bij ter Horst en Co zijn inge voerd. Tenslotte werd nog gesproken over de feestavond van de Holtense Bestuurders- bond op zaterdag, 7 maart a.s. in Amici- tia. Men verzoekt om plaatsing van het volgende: Evenals het vorig jaar zal ook in 1964 het Algemeen Sociaal Fonds ter bevorde ring van de Volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten" (D.E.L.), instelling van het Chritselijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) weer een kollekte houden. Deze kollekte valt in de week van 24 febr. 29 febr. 1964. Wij dachten dat het nauwelijks nodig zal zijn deze kollekte in uw aller aan dacht aan te bevelen. Zo langzamerhand zijn wij er aan gewend deze kollekte ieder jaar weer te zien terugkeren. Voor degenen, die zich misschien af vragen waarvoor de gelden, die door mid del van deze kollekte bijeen worden ge bracht, zijn bestemd, willen wij gaarne nog eens vertellen dat hiermede gezin nen worden geholpen, die tengevolge van ziekte in financiële moeilijkheden drei gen te verkeren. U kent ze misschien zelf wel in uw eigen omgeving. Ondanks het feit, dat in de afgelopen jaren veel aan de lonen is gedaan, blij ven desondanks zich telkens situaties voordoen, waarvan wij mogen zeggen dat hulp hard nodig is. Deze hulp wordt geboden, mits de gel den die ervoor nodig zijn, bijeen worden gebracht. U kunt op uw wijze meehelpen een nood te lenigen. SJtel daarom in de kollekteweek de kollektanten niet teleur, maar geef met milde hand. U kunt ervan overtuigd zijn dat dui zenden onbekenden met uw gave blij zullen zijn. Door uw gave brengt u blijdschap waar deze zo hard nodig is. Daarom bevelen wij de kollekte van „Draagt Elkanders Lasten" bij u allen aan! Het bestuur van het fonds „Draagt Elkanders Lasten". DE HEER WARMINK DIRIGENT VAN MANNENKOOR De dirigent van Holtens Gemengd Koor (HGK), de heer J. K. Warmink te Goor, is benoemd tot dirigent van Goors Mannenkoor. De heer Warmink was reeds geruime tijd waarnemend dirigent van het mannenkoor. BENOEMD ALS GEMEENTESCHILDER De heer W. Koopman, schilder, is be noemd tot gemeenteschilder te Warns- veld. Zaterdag 22 februari: Kapsalon W. Drent na 4 uur gesloten (zie adv.). Zaterdag 22 februari: Ontspanningsavond van de P.J.G.O.-afdelingen in „Amici- tia". Zondagavond 23 februari, 7.30 uur: Film avond Irene (zie adv.). Maandag 24 februari t.m. zaterdag 29 fe bruari: Collecte ten bate van het Fonds „Draagt Elkanders Lasten" (zie adver tentie en bericht). Maandag 24 februari, 8 uur: Dorpsschool- filmkringavond in de Dorpsschool. Maandag 24 februari, des avonds om 8 uur in gebouw „Bethanië": Vergade ring Hervormde Vrouwengroep Dij kerhoek. Dinsdag 25 februari om half acht in café Kalfsterman: Jaarvergademg H.M.V. Woensdag 26 februari, 7.45 uur: Verga dering Bedrijfsvereniging „Holten" in hotel Holterman. Woensdag 26 februari, 8 uur: Jonge Kerk ten huize van de fam. Podt, Dorpsstr. 56. Woensdag 26 februari, des avonds om 8 uur in café ,,'t Bonte Paard" te Dijker- hoek: Lezing door de heer De Veer op uitnodiging van de Buurtvereniging en de afdeling Plattelandsvrouwen. Vrijdag 28 februari, 8 uur: Film over Holten in zaal ,,'t Bonte Paard" te Dij kerhoek. Zaterdag 29 februari: Ontspanningsavond P.J.G.O.-afdelingen in „Amicitia". Zaterdag 29 februari, 18.45 en 20.30 uur: Film over Holten in gebouw „Irene". Maandag 2 maart, 8 uur: Ledenvergade ring Fokvereniging „Holten e.o." in café Kalfsterman met dia's van de heer Ruiterkamp. Dinsdag 3 maart, 7.45 uur: Ouderavond o-l. Dorpsschool. Woensdag 4 maart, 3 uur: Jaarvergade ring C.H.U. in de School met de Bijbel. Vrijdag 6 maart, 8 uur: Vergadering Con trolevereniging „Holten e.o." in café M. Kalfsterman. Zaterdag 7 maart, 7.45 uur: Optreden van „De Notenkrakers" voor de Holtense Bestuurdersbond in „Amicitia". Zaterdag 7 maart: Dansen in ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek, Maandag 9 t.m. zaterdag 21 maart: Huis- aan-huis-inzameling van het Leger des Heils. Dinsdag 10 en woensdag 11 maart (Bid dag), 7.30 uur: Jaarfeest C.J.V.-Dorp in „Irene". Donderdag 12 maart, 8 uur: Filmavond School met de Bijbel in de hal van de school („Eeuwig zingen de bossen"). Vrijdag 13 en zaterdag 14 maart: Uitvoe ring Gymnastiekvereniging „BATO" in „Amicitia". Vrijdag 13 en zaterdag 14 maart, 7.30 u.: Jaarfeest C-J.V. Espelo. Dinsdag 17 maart, 7.30 uur: Jaarverga dering van de School met de Bijbel in de hal der school. Vrijdag 20 maart, 8 uur; Vergadering af deling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De heer M. van Aken spreekt over: „De vrouw en de opvoeding van het kind". Zaterdag 21 maart, 's avonds om 7.30 uur in gebouw „Irene": Uitvoering Holtens Gemengd Koor en het Hervormd Kerk koor te Goor met medewerking van Riek Bolink-Landeweerd, sopraan. Donderdag 26 maart, 's avonds 7.30 uur: Consumentenavond Slotman's Levens middel enbedrijf in zaal „Amicitia". Zondag 23 februari 1964. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds Addink (Bed. H. Doop) en 7 7 uur ds Wabeke van Enschede. In bei de diensten: Voorjaarszendingscollecte. Dijkerhoek: 10 uur ds Israël. Voor jaarszendingscollecte. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Bos van Almelo. In bei de diensten is het éne offer voor de Geestelijke Verzorging van Zee-, Land en Luchtmacht, de Koopvaardij en de Gereformeerden in het buitenland. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerk bouw". „JONGE KERK" A.s. woensdag om acht uur 's avonds hoopt de Jonge Kerk bijeen te komen ten huize van de fam. Podt, Dorpsstraat 56. Het ligt in de bedoeling samen te spreken over een onderwerp, dat zeer aktueel is. Als je een titel zou moeten noemen, ikon die b.v. luiden: „Open kaart". Daarnaast gaan we proberen plannen uit te voeren! Iedere jonge lidmaat of a.s. lidmaat(e) is hartelijk welkom! Diezelfde Amerikanen geven elk jaar niet minder dan 300 miljoen dollar uit aan vermageringspillen. „Vele mensen geven vlot toe, dat zij weinig van sport weten, anderen, dat zij geen kei zijn op het gebied van boekhouden. Maar ik heb nog nooit iemand getroffen, die toegaf dat hij een slechte autobestuurder is", al dus Ernest Marples, de Britse minis ter van Verkeer.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1