Districtsbestuurder adviseert: Meldt onredelijke prijsverhoging aan uw bond Amerika bouwt de T-Ford van de ruimte Agenda SSuvgerlijke Groot aantal onteigeningen veefonds Bouw Rode Kruis-centrum Hotel Vosman wordt heropend Schaakuitslagen Gevonden en verloren voorwerpen Zaterdag 18 januari 1964 No. 3 Jaargang 16 LTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf88 - 23 Jf Adv.-prijs 115 mm. d contant) f 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 In een druk bezochte vergadering in hefl Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman heeft de heer G. K. Jans sen, districtsbestuurder van het N.V.V. te Almelo, 'maandagavond op uitnodiging van de Hol tense Bestuurdersbond gespro ken over de lonen en prijzen. Vooral het laatste en met name de steeds talrijker wordende prijsstijgingen, waren waar schijnlijk de oorzaak, dat tal van belang stellenden naar deze vergadering waren gekomen. Zij zijn wellicht wat teleurge steld in hun verwachtingen, want ook de heer Janssen kon geen remedie aan de hand doen om het duurder worden van de produkten en artikelen en onder an dere van de dagelijkse levensbehoeften tegen te gaan. Wel adviseerde spreker zijn gehoor om onevenredige prijsverho gingen aan do bondsinstanties te melden, opdat ze aan het ministerie van economi sche zaken kunnen worden doorgegeven. Voordat de 'heer Jansen echter aan dit onderwerp toe was gaf hij zijn gehoor een overzicht van de loonpolitieke ont wikkeling in ons land, waanbij hij er de nadruk oplegde, dat na de tweede we reldoorlog een samenspel is ontstaan tussen werkgevers, werknemers en de overheid, dat een grote mate van beheer sing van de loonpolitiek heeft mogelijk gemaakt. Iri de dertiger jaren kende ons land meer dan 400.000 werklozen. Met dat beeld voor ogen heeft de vakbeweging na 1945 gezegd in de eerste plaats bereid te zijn alles te doen voor de bevordering van de werkgelegenheid. Het eerste sa menspel tussen bedrijfsleven en over heid heeft geleid tot de geleide loonpoli tiek, waarbij a.h.w. met één pennestreek alle lonen met een bepaald percentage konden worden verhoogd. Spreker had de indruk, dat de breuk in de regering in 1958 waarbij de socia listen buitenspel werden gezet voor een zeer belangrijk deel ging over de vraag van de loonpolitiek. De heer Janssen gaf zijn gehoor een in druk hoe het Centraal Planbureau de re gering telken jare adviseert over de eco nomische ontwikkeling, maar dat zijn ra mingen meestal aan de veel te krappe kant naar is gebleken. Dit was o.a. de oorzaak, dat het kabinet de Quay uitging van een loonontwikkeling met 2.7%, ter wijl later bleek, dat dit 3.6«/o had beho ren te zijn. Daardoor stegen de investe ringen in de bedrijven van 14 tot 18% en hadden enorme winstuitkeringen plaats. Spreker schetste de krapheid op de ar beidsmarkt doordat de kostprijs van de Nederlandse producten aan de lage kant waren en er een enorme vraag is ont staan naar deze producten, het verschijn sel van de zwarte lonen en hoe deze en de conflicten bij de A.D.M. en de N.H.D.M. uiteindelijk hebben geleid tot de thans wel algemeen ibekend zijn loon- overeen'komsten, die bedrijfstaksgewijze nog gerealiseerd moeten worden. Een huurverhoging zal niet zijn tegen te hou den. Hiervoor wordt een compensatie verwacht van 1% van het loon. Belang rijk achtte spreker de uitloop mogelijk heid van 4% in de C.A.O.'s en 't mini mumloon van f 100 bruto per week. De uitkering ineens van een week heeft men moeten laten vallen. Met betrekking tot de prijspolitiek merkte de heer Janssen op, dat de vak beweging daarin geen inspraak en me dezeggenschap heeft. Zij heeft op dat ge bied geen enkele invloed. Grote verant woordelijkheid rust bij de regering nu handel en industrie zich al bij voorbaat hebben trachten te dekken tegen de ge volgen van de loonsverhoging. Het enige middel zag spreker in het openbreken van de C.A.O.'s hoewel hij betwijfelde of" nieuwe looneisen het beste middel zou den zijn tegen de prijsstijgingen. Uitvoerig ging spreker bij de beant woording van de vele vragen op dit on derwerp nog in evenals op andere onder werpen. Voorzitter Henk Koopman, die de ver gadering had ingeleid bracht spreker dank en zeide, dat nog meer vergaderin gen zullen worden gehouden, waarbij hij op dezelfde grote belangstelling hoopte. Het plaatselijk onderlinge veefonds „Ons Belang" hield donderdagmiddag in hotel Holterman zijn jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer E. Voor des. Na de gebruikelijke goede wensen voor het komend jaar van de voorzitter bracht de administrateur, de heer G. J. Boks, het jaarverslag uit waaraan wij ontlenen dat het fonds op 31 dec. j.l. 158 leden telde met 946 runderen tegen een verze kerde waarde van f 460.200. Vijf leden werden in het verslagjaar afgeschreven wegens opheffing van hun bedrijf. Er moesten 26 dieren worden ontei gend, die een bedrag opbrachten van f 4084,09 en in verband waarmede één maal een premie moest worden geheven van 2% der verzekerde waarde. Het fonds had echter nog een belang rijk bedrag aan batige saldi van vorige jaren, zodat de inkomsten totaal f 19.366,34 bedroegen en de uitgaven f 12.792.34. Er bleef op 31 decembber nog een ibatig slot van f6.574, Nadat de kascommissie bestaande uit de heren H. W. Klein Ovink en E. Voor des, de laatste als invaller van de heer G. J. Nijland, een gunstig rappart had uitgebracht, werd aan de administrateur met een dankwoord décharge verleend. Als leden van de nieuwe kascommissie werden aangewezen de heren G. J. Nij land en J. Nijland. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. Manneschijn, A. Volkerink en Joh. Wolters (Markelo,) die periodiek af traden bij acclamatie herkozen. Besloten werd het verzekerde bedrag per rund van f 500 te brengen op maxi maal f 650 in verband met de waardestij ging van het rundvee. Na het bekend worden van de verras sende opbrengst van de „pot voor de ton"-actie in augustus 1963, waarbij de burgerij van Deventer en negen omlig gende gemeenten f 125.000,bij elkaar bracht voor het nieuwe Rode Kruis-cen trum, zijn door het bestuur van de afde ling Deventer en Diepenveen van het Nederlandsche Roode Kruis de bouw plannen nader uitgewerkt. Een vijftal aannemers uit Deventer, Twello en Olst heibben voor de bouw in schreven, De laagste inschrijver is de fir ma Hardonk. en Ebenau uit Deventer tot een bedrag van f 296.000. Dit bedrag gaat ver boven de destijds opgemaakte begro ting, waarin geen rekening gehouden kon worden met de aanzienlijke prijs- en loonstijgingen van de laatste maanden. Het zal iedereen duidelijk zijn dat de financiering van het Rode Kruis-centrum zorgen baart. Het Rode Kruis-bestuur hoopt door uitbreiding en een nog doel matiger organisatie van o.m. de bloed transfusiedienst en de trombosedienst de financiering gezond te houden. Het sa men brengen van alle Rode-Kruis-activi- teiten in het nieuwe centrum maakt een efficiënte werkwijze mogelijk. Daarnaast zal de inmiddels opgerichte „Invaliden SporSclub .'SaUamd'" kunnen beschikken over de zo nodige accomodatie. Het nieuwe Rode Kruis-centrum zal worden gebouwd op het terrein hoek Van Calcarstraat en de H. G. Gooszenstraat. Het bestuur overweegt de ibouw zo spoe dig mogelijk te gunnen, zodat het cen trum aan het eind van dit jaar in gébruik zal kunnen worden genomen. Daarbij wordt gehoopt op de voortdurende steun van de leden en de gehele burgerij. Een eerste gelegenheid om uw Rode Kruis weer te helpen is het bezoeken van de gezellig avond in de Deventer Schouwburg op a.s. zaterdag 18 januai-i, waar Rika Jansen haar uiterst gevarieer de „One Woman Show" zal brengen. Aan de kassa van de Schouwburg zijn voor dit evenement nog kaarten verkrijgbaar. Hotel Vosman, de bekende pleis ter-plaats voor handelsreizigers en, voor al in de zomer, van touringscars, in de Oranjestraat, dat in verband met het plotseling vertrek van de familie van dei- Groot geruime tijd gesloten is geweest, heeft een nieuwe gérant en zal binnen kort weer geheel in bedrijf komen als hotel-, café-, restaurant. Het is de heer G. Jacobs uit Deventer die het bedrijf zal voeren en, nadat het interieur een goede beurt heeft gehad, in eerste instantie het café en restaurant zal openen. Tegen het voorjaar zal ook het hotelbed rijf weer worden uitgeoe fend. De heer Jacobs is o.m. werkzaam ge weest in hotel „De Wereld" en hotel „Ro yal" in Deventer. Zijn vader was al eens twee jaar werkzaam als kok in hotel Vos man, zodat de nieuwe gérant voor de ei genaar van het bedrijf geen onbekende is. Het ligt in de bedoeling in de feestzaal achter het hotel enige verbouwingen aan te brengen. WIJZIGING LESUUR DAMESGYMNASTIEK Het. bestuur van de Sportvereniging „Bato" vei-zoekt ons mede te delen, dat het lesuur van de dames onder leiding ven mej. Molanus verschoven is van don derdagavond naar woensdagavond met ingang van 22 januari a.s. HOOFDAKTE BEHAALD De heer G. J. van 't Holt, onderwijzer aan de o-l. Dorpsschool, slaagde te Coe- vorden voor de hoofdakte. „Foto Max Koot" Zondag 19 januari bereikt H.K.H. Prinses Margriet de leeftijd van 21 jaar. Voor deze dag bieden wij Prinses Margriet van harte onze goede wensen aan voor een bloeiende toekomst en een succesvol nieuw levensjaar. WWvV^VWW Verscheidene fabrieken in de Verenig de Staten werken op het ogenblik onder leiding van het Boeing-concern aan het Dyna-Soar-project. De Dyna-Soar is een ruimtevoertuig, dat volgens de Ameri kanen het T-fordje van de ruimte moet worden. Hel houdt het midden tussen een raket en een zweefvliegtuig. Wie het toestel mocht aanschouwen hetgeen dank zij de scherpe veiligheidsmaatrege len wel ondenkbaar zal zijn zal schrik ken van het monsterlijke uiterlijk. De Dyna-Soar, of officieel „X-20", lijkt op een mislukte kruising tussen een uit zijn krachten gegroeide rog en een walvis. De afgeplatte neus loopt uit in een visse- romp, welke als het ware boven op de vleugels zit geplakt. De grote, driekante vleugel loopt nog verder door in twee enorme staartvinnen. Dit bijna elf meter lange monster zal geheel zwart worden gespoten. De Dyno-Soar moet gelanceerd door een raket in een baan om de aarde worden gebracht. Daar moet het vervol gens met een snelheid van tegen de dertigduizend kilometer per uur blijven rondcirkelen tot de piloot het genoeg vindt. Dit is hel bijzondere van het ont werp. Het moet het ee;\--te ruimtevoer tuig worden, dat door de, piloot zelf vei lig naar de aarde kan worden terugge bracht en dat ook in de ruimte kan wor den bestuurd. De problemen, welke hiervoor moes ten worden opgelost, waren enorm. Al lereerst moest een navigatiesysteem wor den uitgedacht, waardoor de piloot steeds kan weten waar hij zich met zijn zwarte ruimte-Ford bevindt. Om te landen moet de Bestuurder remraketten in werking stellen. Het duikt terug in de atmosfeer om verder als een supersonisch zweef vliegtuig een landingsbaan te zoeken. De hitte, welke tijdens de tocht door de dampking moet worden over wonnen, is enorm. Voor de navigatie is een nieuw elec- tronisch brein ontworpen, dat de piloot steeds voorspelt hoe hij zijn ruimteford moet besturen. Dat sturen in de ruimte gebeurt door kleine raketjes, die het toe stel in een bepaalde richting draaien. Voor de tocht door de dampkring, waai de lucht dikker wordt, kan de piloot de gewone roeren gebruiken. Het electro- nisch brein zorgt er voor, dat iedere be weging van de stuurknuppel juist wordt vertaald en wordt aangepast aan snelheid en luchtweerstand. Geheel nieuwe metalen en stoffen worden beproefd. De Amerikanen zijn kunnen doorstaan. De huid zal worden gemaakt van Rene 41, een metaal, dat ook wordt gebruikt in het laaiende bin nenste van straalmotoren. De neus, die een temperatuur van maar liefst vierdui zend graden Celcius te verduren zal krij gen, zal worden bedekt met een Zirko- niumverbinding. De Dyna-Soar moet eind van dit jaar worden beproefd. De Ameriakonen zijn bang, dat anders de Russen ook op dit punt voor zullen zijn. Een bemand ruim tevoertuig, dat zelfstandig kan manoeu vreren, heeft grote militaire betekenis. Het kan dienen als onderscheppingsbasis voor vijandelijke raketten, als aanvals- basis en als verkenningsmiddel. In de Dyna-Soar zijn de modernste technische snufjes en het vernuft van tientallen top- geleerden bijeen gebracht. Toch is het toestel in feite nog primitief. Maar wel degelijk, precies zoals de T-ford destijds. De leden van de schaakclub „De Pio niers" speelden donderdagavond in het clublokaal, hotel Holterman, de 12e ron de van de onderlinge clubcompetitie. De uitslagen luidden als volgt: A. J. C. BrandsW. D. Koopman 01; G. J. HoeveW. G. v. d. Hurk 01; Mevr. HolJ. Broere 01; J. Steenber genH. Roelofs 0—1; A. Stukker—G. A. Brands 10; H. H. J. StukkerF. J. Hol 01; W. D. KoopmanF. J. Hol VsVs. De Holtenaren boekten aan het begin van de week in Vriezenveen een over winning tegen het 2e tiental van die plaats in de 3e klasse A van de Twentse Schaakbond met 4V>5%. De individu ele uitslagen waren toen: D. P. v. d. KampP. M. van Walraven VsVsN.N. (niet opgekomen)F. J. Hol 01; B. Holland—W. D. Koopman 0—1: W. Ek- kelG. A. Brands 0—1; A. ZomerH. Roelofs VsVs; R. BonnéJ. Bx-oere 1—0; G. JansenG. J. Hoeve 1—0; J. Dekker—Mevr. Hol VsVs; G. Wessels— A. J, C. Brands 0—1; G J. Eshuis—J. Steenbergen 10. De Pioniers staan nu op de 2e plaats van de ranglijst der acht deelnemende verenigingen. Gevonden: enkele handschoenen en wanten; 1 portemonnee met inhoud. Verloren: 1 halskettinkje met hanger tje; 1 portemonee zonder inhoud; 1 maand abonnement O.A.D.; enkele handschoenen en wanten. BEVORDERING RESERVISTEN De reserve-wachtmeesters der rijkspo litie J. Aanstoot, J. A. Kolkman en H. J. Vorkink zijn bij besluit van de alge meen Inspecteur der Rijkspolitie met in gang van 1 januari 1964 bevorderd tot reserve-wachtmeester le klas. Zaterdag 18 jan. 7.30 uur. Groot Teenager bal in Amicitia. Zaterdag 18 jan. 7.30 uur (precies). Jaar feest C.J.V. „De Vriendenschaar" (Beu- seberg) in Irene. Zaterdag 18 jan.: Af val wedstrijd en Jeugdkampioen wedstrijd op de Noord pool (zie adv.). Zondag 19 jan. 7.30 uur: Filmvoorstelling in Irene (zie adv.). Maandag 20 jan. t.m. 30 jan. Kapsalon Mini Aaftink wegens vakantie gesloten. Maandag 20 jan. 8 uur: Filmavond van de afd. Holten van de Partij v. d. Ar beid in hotel Holterman. Onderwerp o.m. de rassentegenstellingen in Zuid- Af rika (zie iber.). Dinsdag 21 jan. 2.30 uur. Bijeenkomst be jaarden in Irene. Woensdag 22 jan. 7.30 uur: Huiskamer- bijeenkomst van de Jonge Kerk ten huize van de fam. Overbeek, Haarstr. 15. Mw. Samuel spreekt over „Joodse feesten". Donderdag 23 jan. 8 uur: Bijeenkomst Herv. vrouwengroep in Irene. Mej. J. H. Wolters vertoont dia's van haar reis naar Oostenrijk. Donderdag 23 jan. 7.45 uur: Vergadering Plattelandsmeisjes in de Lanbouwhuis- houdschool. Donderdag 23 januari 7-45 uur: In Ge bouw Rehoboth vergadering afd. Hol ten van de bond van Chr. Plattelands vrouwen en meisjes. Vrijdag 24 jan. 10.45 uur: Voorlichtings dag voor de landbouw in hotel Holter man. Woensdag 29 jan. 7.30 uur: Ontspannings avond afd. O.L.M. in Amicitia met to neelvoorstelling van „Ons Genoegen" te Diepenheim. Donderdag 30 jan. 7.30 uur: Jaarvergade ring afd. Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Demonstratie bloe- menschikken van mej. E. M. v. d. Valk, tuinbouwlerares van de Stichting huis houdelijke voorlichting ten plattelande. Donderdag 30 januari om 2 uur in café Vruggink: Jaarvergadering Onderling Veefonds „Holten". Vrijdag 31 jan.: Laatste dag aanmelding nieuwe donateurs vereniging bedrijfs- verzorging in de landbouw. Vrijdag 31 jan. 8 uur: Uitvoering Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." in Rehoboth. Herdenking 10-jarig bestaan. Zaterdag 1 febr.: Dansen in café 't Bon te Paard. Zondag 2 febr. t.m. 16 febr. Jaarlijkse grote collecte voor internationale hulp verlening. Zaterdag 8 febr.: Feestavond Volkson derwijs in Amicitia. Zondag 19 januari 1964 Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds Bosma van Nijverdal; 7 uur ds Stoutjesdijk van Hellendoorn. Irene. 10 uur Jongerendienst. Dijkerhoek. 10 uur ds Addink. Geref. Kerk. 10 en 3 uur ds R, A. Hoog kamp. In beide diensten is^het éne of fer voor de Theologische faculteit aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en de Theologische School te Kampen. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerk bouw". HOLTEN Geboren: Engbert, z.v. J. W. Baltes en A. Meilink, Neerdorp 84a; Hendrika Ger- ritdina, d.v. A. J. Leppink en J. Breukink, Smidsstraat 6. Ondertrouwd: G. H. Bosman, 24 jr, wo nende te Holten, en M. G. Twellaar, 23 jr, wonende te Diepenveen. FILM OVER ZUID-AFRIKA De afdeling Holten van de partij van de Anbeid organiseert op maandagavond a.s. om 8 uur in hotel Holterman een filmvoorstelling. De gewestelijke secretaris, de heer C. de Vogel, zal dan o-m. de bijzonder boeiende en zeer actuele film draaien ..Let my people go", een rolprent over de rassendiscreminatie in Zuid-Afrika en voorts de film van Herman van der Horst „Hou de zee". Deze voorstelling is ook voor niet-le- den toegankelijk, opdat men zich kan bezinnen op het rassenvraagstuk in Zuid- Afrika, het aan Nederland stam-verwan- te land. dat voor de publikaties in het dagblad Trouw door uitwisseling van pagina's met het Zuid-Afrikaanse blad „Die Burger" grote actualiteit gekre gen heeft. Er zal een kleine vrijwillige bijdrage in de kosten gevraagd worden.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1