Hoe leven wij; KERKDIENSTEN Aardgastarieven worden verlaagd Kerstwijdingsbijeenkomst in Amicitia Kerstboompje voor mens aangezien Kerstfeestviering in Espelo Uitbreiding zomerhuisjesterrein Kerstwandeltocht van „De Trekkers" @aat Holten kip met gouden eieren slachten? Invoering woonforensenbelasting en verhoging wegen- en rioolbelasting Raadsvergadering Zaterdag' 21 december 1963 No. 51 Jaargang 15 NIEUWS Op. abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting .flolten-s Nieuwsblad'' te Holten, Telefoon 05Jf83 - 231f Adv.-prijs l15 mm. (a contant) f2.50. Iedere mm. meer f 0.10 De gemeente gaat de aardgasprijzen voor haar vez'bruikers verlagen. In een voorstel aan de raad, dat dinsdagmiddag 23 december a.s. in behandeling zal ko men, wijzen burgemeester en wethouders er op, dat de tussen de Commissie Samen werking Regionale Organen Gasvoorzie- ning, de S.R.O.G., met de N.V Ned. Gas unie overeengekomen consumententarie ven uitgaan naar een kubieke meterprijs van 25 cent en een vastrecht van f 1.per maand bij verbruik van 0300 m3 per jaar, naar een m3 prijs van 20 cent en een vastrecht van f2.25 bij een afname van 300600 m3 per jaar en een m3 prijs van 10 cent en een vastrecht van f 7.25 per maand bij een afname van meer dan 600 m3 per jaar. Deze prijzen zijn uitgedrukt in kubieke meters Gronings aardgas met een lagere verbrandingswaarde dan het door het ge meentelijk gasbedrijf gedistribureerde aardgas, dat afkomstig is uit de bronnen bij Coevorden en Wanneperveen. Het Gro nings aardgas heeft een calorische waarde van 7980 kilocalorieën en het thans gele verde aardgas van 8800 kilocalorieën. Met de verlaging van de gasprijs zal der halve in Holten gerekend moeten worden met de oorspronkelijke hogere calorische waarde. Bovendien moet rekening worden gehouden met de bedrijfsbegroting voor 1964, die een tekort aanwijst van f 1532. hetgeen nog verhoogd zal worden met naar schatting f2200.in verband met salarismaatregelen voor 1964. Voorts heb ben de door de S.R.O.G. gesuggereerde ta rieven betrekking op een normbedrijf van 20.000 aansluitingen, waar de lasten per aansluiting minder zwaar dx-ukken dan bij het bedrijf te Holten met ruim 430 aanslui tingen. Rekening houdend met deze omstandig heden stellen b. en w. de raad voor het tarief met ingang van het nieuwe boekjaar als volgt vast te stellen: A. bij een verbruik van 0300 m3 per jaar 28 ct. per m3 en een vastrecht van f 1.50 per maand; B. bij een verbruik van 300600 m3 per jaar 22 ct. per m3 en een vastrecht van f3.per maand; en C. bij een verbruik van meer dan 600 m3 per jaar 11 ct. per m3 en een vast recht van f 8.50 per maand. Deze vastrechten worden met f 0.25 per In een prettige en sfeervolle kerstwij dingsbijeenkomst in een in kersttooi ge stoken Amicitia hebben de Holtense afde lingen van de Plattelandsvrouwen en de Plattelandsmeisjes in tegenwoordigheid van tal van introducé's het kerstfeest ge vierd. De presidente, mevr. B. Broere-Bos, wees op de toenemende welvaart en de ge varen van vervlakking, welke hiei'mede gepaard kunnen gaan, en vervolgens op het leven van Jezus, die de wereld voor ging in eenvoud en naastenliefde. Hij vraagt van ons van onze rijkdommen af te staan aan hen die misdeeld zijn, omdat zovelen van onze naasten nog in behoef tige omstandigheden verkeren. Na haar toespraak zong men samen lied 72: „Hoe zal ik U ontvangen". De kerstgetuigenis, die daarna onder lei ding van de presidente van de Platte landsmeisjes, mej. Wechstapel, werd afge legd, bestond uit een liturgie, waaraan tal van vrouwen en meisjes met het voordra gen van verzen en het zingen van liederen deelnamen. Voor en na de pauze zong een dames koortje onder leiding van mevr. H. J. Sprokkereef-Slotman verschillende gees telijke liederen, waarna men samen zong lied 66: „Heerlijk klonk het lied der enge len". Het toneelstukje „Sproetje", dat door leden van beide verenigingen werd opge voerd, oogstte hartelijke bijval. De presidente bood mevr. Sprokkereef voor de leiding van het dameskoortje nog een kerstbloembakje aan, waarna deze sfeervolle bijeenkomst besloten werd met het zingen van het bekende lied „Blijf bij mij, Heer, want d' avond is nabij". Zaterdagavond kreeg de heer J. K. uit Borne, toen hij met zijn personenauto op weg was in de richting Deventer, ter hoog te van het erve Wegstapel nabij Dijker- hoek, de schrik van zijn leven. In 't licht van zijn gedimde lampen zag hij wat don kers op de weg liggen. In de mening, dat er een mens op het wegdek lag, stuurde hij zijn auto om het voorwerp heen, met het gevolg, dat hij via de berm en een brede bermsloot aan de overkant in het weiland terecht kwam. Daar de portieren waren ontzet, hebben de heer J. Wegstapel en zijn zoon de be stuurder, die gedeeltelijk in het water zat, uit de auto moeten bevrijden. Deze was genoodzaakt bij de familie Wegstapel dro ge kleren aan te trekken, alvorens hij naar huis terug kon keren. De zwaar be schadigde auto is zondagmorgen met een tractor van de heer Prins weer op de weg gebracht. Het voorwerp, dat op de weg lag, bleek een verloren kerstboompje te zijn. maand verhoogd, indien de binnenleidin gen geheel of gedeeltelijk voor rekening van het gasbedrijf zijn aangelegd. De f 50.per aansluiting, welke het be drijf zal ontvangen voor de bevordering van het gasgebruik (in de steden voor de ombouw) zal besteed worden om de aan loop-tekorten van het jonge bedrijf te-dek ken. De verlaging van het tarief wordt het duidelijkst gedemonstreerd door de vol gende verbruiksbedragen: 250 m3 per jaar thans f 104.85, voorgesteld f 88. 350 m3 per jaar thans f 137.30, voorgesteld f 113. 450 m3 per jaar thans f 164.55, voorgesteld f 135. 800 m3 per jaar thans f269.20, voorgesteld f 212. 2000 m3 per jaar thans f563. voorgesteld f322. De Plattelandsvrouwen van Espelo heb ben donderdagavond een zeer geslaagde en gezellige kerstbijeenkomst georgani seerd in de lokalen van de o.l. school al daar, die goed bezocht was en waaraan ook tal van bejaarden deelnamen. Na een inleidend woord van de presi dente, mevi\ Hol-Groothoff, werden toe passelijke liederen gezongen en hield de heer Westenberg van de Helhuizer zon dagsschool en wonende te Nijverdal, een inleiding over het kerstgebeuren. In de pauze werd getrakteerd en daarna vertelde mevr. Hol een kerstverhaal van de schrijver Aax-d Romijn, „Er waren eens herders", dat met grote aandacht beluis terd werd. Na afloop kregen de verschillende be zoekers nog een fruitbakje mee voor de zieken, die vex-hinderd waren deze sfeer volle avond bij te wonen. En de herders keerden terug, God lovende en prijzende om alles wat zij gehoord en gezien hadden. Heel de gemeenschap staat weer in het teken van het naderend Kerst feest. Kerstbomen op straat, kerstetalages, kei-ststerx-en voor de ramen. Alle mensen maken min of meer toebereidselen voor de viering van een gezellig kerstfeest. Wij maken het kerstfeest gx-aag tot een huiselijk feest. Maar is dat nu alles? Hebben wij dan wel echt Kex-stfeest? De hei'ders zijn eex-st naar de kerk geweest. Zij hebben geluistex-d naai de oproep van de Engelen om Jezus te zoeken. Zo kwamen zij in een stal terecht, en daar vonden zij de Heiland. Uit de kerk moeten zij weer terug naar de kudde, maar zij doen dat God lovende en pi-ijzende om alles wat zij gehooi-d en gezien hadden. Hun kerstfeest is, dat zij blij zijn over de gebooi'te van de Heiland. Is het ook onze blijdschap, dat Jezus Christus geboren is in de wereld tot verlossing van onze zonden? Dat is de blijdschap van het kerstevangelie voor oud en jong. Is die Heiland ook onze Heiland? Want wat is een mens zonder Heiland voor dit leven en voor de eeuwigheid. En naar die eeuwigheid zijn wij allen op weg, en wat kan die eeuwig- heid soms dichtbij wezen. De vele ongelukken van de laatste maanden spreken een duidelijke taal. En wat dan, als wij nooit echt Kerstfeest gevierd hebben, als wij nooit in ons leven God geloofd en gepi'ezen hebben voor het komen van Zijn Zoon Jezus Chi'istus in de wereld. Laten wij daar niet licht over denken. Daarom, hoe leven wij en hoe vieren wij dit Kerstfeest? Vanuit de kerk, waar wij hoi-en de boodschap van genade, of allen maar met de kei'stboom en de gezelligheid thuis? Wat is Gods liefde groot dat Hij Zijn eigen Zoon gaf, opdat wij door Hem gered zouden worden. Zijn we daar dankbaar voor? Laat de Hex*e Jezus op het komend Kerstfeest ons in de kerk ontmoeten. Hem lovende en pi'ijzende. Schenke de Here ons allen een gezellig, maar bovenal een gezegend Kex-stfeest. Schenke de Hei-e ook een rijke zegen aan de ouden van dagen en de zieken, waar zij ook mogen zijn, want Daar is uit 's werelds duist'x-e wolken een licht der lichten opgegaan. Komt tot Zijn schijnsel, alle Holtenaren, en gij, mijn ziele, bid het aan. Holten, Kerstfeest 1963. R. A. H. 11 m m m d d d d Burgemeester en wethouders stellen de raad voor om het zomerhuisjesterrein uit te breiden. Er bestaat reeds een groot ter rein tussen de Borkeldsweg en de Marke- loseweg en voorts werden gronden be stemd voor recreatieterrein, te weten het „Twenhaarsveld" en „de Haspel". Thans doet zich echter wederom de be hoefte gevoelen, aldus b. en w. in hun toelichting, om terreinen aan te wijzen voor recreatiedoeleinden. Dat deze behoef te nu al weer aanwezig is, behoeft niet te verwonderen, aldus de vex-klaring, wan neer wordt bedacht, dat sedexd de tot standkoming van vorengenoemde uitbreid dingsplannen het sociaal toerisme een grote vlucht heeft genomen en dat de ge meente Holten zich heeft ontwikkeld tot een van de voornaamste toeristencentx-a in Overijssel. Deze ontwikkeling vindt nog steeds onvex-minderd voortgang en het col lege moet er derhalve rekening mee hou den, dat hem in de toekomst steeds meer verzoeken zullen bei-eiken tot het oprich ten van zomerhuisjes en dergelijke. Het onderwerpelijke recreatieterrein is gi*otendeels volgebouwd en biedt daarom niet meer capaciteit om aan de steeds stij gende vraag naar recreatieten-einen te kunnen voldoen. Het vreemdelingenver keer noodzaakt ons er zorg voor te di-a- gen, dat er zomerhuisjes gebouwd kunnen worden op hiervoor geschikte tex-reinen. Het college stelt de raad daarom voor het zomerhuisjesterrein uit te breiden met de noordelijk van de Winterweg gelegen gronden, omsloten door de Box-keldsweg, de Winkelbei-gweg en Winterweg (Post weg). Het terrein is uitermate geschikt en voi-mt planologisch een goede aansluiting- met het: x-eeds bestaande plan. Er komen onbebouwde stroken van 20 meter en voorts achten b. en w. het ge wenst: de recreatieterreinen te concentre ren, opdat zij van licht, water en event, gas kunnen worden vóórzien. Verder zal een strook langs de Marke- loseweg voor de bouw van zomerhuisjes worden bestemd, terwijl ten slotte op een perceel grond aan de Vianenweg uitslui tend de bouw van één kampwinkel annex zomerhuisje zal zijn toegestaan. De be hoefte aan zo'n kampwinkel doet zich hier in een steeds sterkere mate gevoelen. Gas- ten-huurdei-s hebben n.l. reeds telkenmale gewezen op het ontbreken van de moge lijkheid tot het kopen van levensmiddelen in de onmiddellijke nabijheid van de huis jes. Het ontwex-p-plan heeft gedurende vier weken ter inzage gelegen, gedurende wel ke periode geen bezwaarschrfiften zijn in gediend. Zaterdag Organiseert de wandelspox-tver- eniging „De Trekkers" een kerstwandel tocht door de Holtense contreien. Ruim 150 wandelaars uit de gehele omgeving, o.a. Almelo, Nijverdal, Hengelo, Rijssen en ook uit Holten, hebben reeds voor deze tocht ingeschreven. Ieder die de tocht volbrengt ontvangt een heerlijke kerstkrans. De afstand be draagt pl.m. 10 km. en er wordt gewan deld in aan de weersomstandigheden aan gepaste kledij. Het zal een pracht gezicht zijn om te wandelen door de met een wit kleed be dekte Holterberg. De start is om 2.30 uur bij het clubhuis „De Waag". Tot het mo ment van start kan men daar inschrijven. De inschrijfgelden zijn voor niet-leden tot 15 jaar f 1.10, voor senioren f 1.35. De leden van de club ontvangen reductie. Het heeft er alle schijn van, dat de laat ste raadsvei'gadering van dit jaar, die op dinsdagmiddag 3 uur is bepaald, voor dc Holtense vroede vaderen niet tot een bij zonder opgewekte bijeenkomst zal kunnen leiden. De begroting voor het dienstjaar 1964 is met de thans beschikbax-e middelen niet sluitend te krijgen en nu komen burge meester en wethoudex-s met voorstellen om de wegen- en rioolbelasting te verho gen en een woonforensenbelasting in te voeren. Wat het eerste betreft willen zij de be lasting op de bebouwde en ongebouwde eigendom aan wegen welke niet gerioleerd zijn met 4verhogen en brengen op resp. 17 en 12% van de belastbare opbrengst volgens de kadasti-ale leggers en de be lasting voor de gebouwde eigendommen aan wegen voorzien van een openbare rio lering verhogen met 3% en brengen op 17rvmet een minimum van ƒ30.en een maximum van 50, Hiermede zal naar schatting een op brengst van plm. 13.000,— worden ver kregen. Aangezien dit bedrag niet voldoende zal zijn om in 1964 over te kunnen gaan tot het uitvoeren van enkele noodzakelijke kapitaalswerken heeft het college het oog laten vallen op de mogelijkheid, die arti kel 228 der gemeentewet biedt n.l. om een woonforensenbelasting te heffen. Van natuurlijke personen, die gedurende meer dan 90 dagen in een belastingjaar voor zich pn hun gezinnen gemeubileerde woning beschikbaar houden, kan op grond van dit wetsartikel een belasting worden geheven. Door deze belasting worden derhalve diegenen geti'offen, aldus b. en w. in hun toelichting, die zich in de gemeente Hol ten yerzekex-d hebben van een plaats om er regelmatig gedurende weekeinden en vakanties tot rust te komen en te genie ten van de prachtige natuur die Holten biedt. Zij richtten zich daartoe vaste zo merverblijven in en zijn de gemeente als permanent recreatieoord gaan beschou wen. De billijkheid van deze belasting adstru eren b. en w. in hun voorstel door er op te wijzen, dat de ingezetenen in de alge mene lasten bijdragen in de vorm van re latief hoge belastingen en dat de gemeente van de niet ingezetenen, die geduixende de zomermaanden in dezelfde mate van haar diensten profiteren geen geldelijkecom- pensatie ontvangt. Zij achten het daarom OFFICIËLE PUBLIKATIES: OPHALEN HUISVUIL IN DE WEEK VAN KERSTMIS Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belanghebben den, dat in de week van 23 tot en met 27 december a.s. alleen op maandag 23 de cember en op woensdag 24 december a.s. op de gebruikelijke wijze huisvuil zal wox-den opgehaald. Holten, 19 december 1963. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX EN BEDRIJVEN Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat op vrijdag 27 december a.s. de gemeentelijke bureaux en bedrijven, voorzover de dienst zulks toelaat, gesloten zullen zijn. Het bux-eau van de burgerlijke stand is die dag geopend van 9 tot 9.30 uur. Holten, 19 december 1963. MEST VAN HET SLACHTHUIS Burgemeester en wethouders van Hol ten vestigen de aandacht van belangheb benden er op, dat mest van het gemeen telijk slachthuis vex'krijgbaar is voor f2.50 per vracht. Percelen, die aan harde wegen zijn gelegen genieten de voorkeur. Opgaven, om voor deze mest in aanmer king te komen, moeten geschieden bij de dienst van gemeentewerken (achter het gemeentehuis). Holten, 19 december 1963. Bux'gemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Holten deelt mede, dat hij maandag 23 december a.s. niet in de gelegenheid is om spx-eekuur te hou den. Holten, 20 december 1963. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. BEEN GEBROKEN BIJ HET SCHAATSEN De achtjarige Dick Meuleman uit de H. J. Wansinkstraat heeft dinsdagmiddag bij het schaatsrijden op de Noordpool zijn rechterbeen gebroken. Hij kwam bij het rijden op een gegeven moment in moei lijkheden, vloog de berm in, maakte toen een lelijke val en brak een been. Na een voorlopig pnderzoek door dokter J. P. Na gelhout. werd Dick naar het ziekenhuis in Deventer .overgebracht. billijk, dat deze gaan bijdragen in de ten laste van de gemeente komende algemene onkosten. Als basis voor de heffing zal de verze kerde waarde worden genomen of indien niet verzekerd een schatting van de ver koopwaarde. Naar het college verwacht kunnen plm. 85 woningen als zomerverblijf worden aangemerkt en zal de opbrengst van de belasting, indien deze in de klasse bene den de ƒ25.000,- - aan waarde vallen, on geveer 10.000, - bedragen, aldus het voorstel aan de raad. De vraag zal nu zeker rijzen of Plolten, dat tot nu toe een grote aantrekkings kracht heeft uitgeoefend op de naar so ciaal toerisme verlangende mens men zie de plannen voor uitbreiding van het zomerhuisjesterrein niet bezig is de kip met de gouden eieren te slachten. Zo'n vaart zal het echter direct wel niet lopen. NED. HERV. KERK: Zondag 10 uur Ds Van der Neut van Nijverdal en 7 uur Ds Addink. In beide diensten collecte Zuiderzee- fonds. Kerstavond (24 dec.) 9 uur Ds Addink, m.m.v. Hexrvormd Kerkoor. Ie Kerstdag 9 uur Ds Israël en 10.30 uur Ds Israël, m.m.v. „H.M.V.". Collecte voor Kerk en Wereld. 2e Kerstdag 10 uur Ds Roldanus van Ok- kenbroek. Collecte voor Kerk en Wereld. DIJKERHOEK: Zondag 10 uur Ds Addink. Collecte voor Zuidereeefonds. ie Kerstdag 10 uur Ds Addink. Collecte voor Kerk en Wereld. GEREF. KERK: Zondag 10 uur Ds Aaftink van Hellen- doorn en 3 uur Ds Brinkman v. Rijssen. In beide diensten is het éne offer voor de Kerk. Ie Kerstdag 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. 2e Kerstdag 10 uur Zangdienst m.m.v. koperensemble „H.M.V.". Tijdens de Kerstdagen is het éne offer bestemd voor de Zending. De gemeentex-aad komt voor de laatste maal dit jaar bijeen op dinsdag 24 decem ber a.s. des middags 2.uur ten ge meentehuize voor de behandeling van de volgende AGENDA 1. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 2. Voorstel tot aankoop van grond van de heer J. Jansen te Rijssen. 3. Voox'stel tot ruiling van grond met de heer J. A. Aanstoot, Beuseberg 126, alhier. 4. Voorstel tot het benoemen van een on derwijzer aan de openbare school voor uit- gebreid lager onder vijs (vacature Pes- sinki. De voordracht luidt: 1. de heer J. Boers, onderwijzer aan de openbare school voor ulo te Die ver: 2. de heer P. Akker man. onderwijzer aan de openbare school voor ulo te Schiedam. 5. Voorstel tot het toekennen aan het daarvoor in aanmerking komende ge meente-personeel in verband met: a. na calculatie „trend" over 1963; b. Wet Pen sioenmaatregelen 1963. 6. Voorstel tot wijziging van de gastarie- ven. 7. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invoi'dering van keur-, waag- en slachthuisrechten. 8. Voorstel tot wijziging van de verorde- ning op de heffing van een wegenbelas ting en een belasting voor het genot van waterafvoer op de riolen in de gemeente Holten. 9. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing en invordering van een woonforensenbelasting. 10. Voorstel tot hex'ziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor het zomer- huisjesteirein. 11. Voorstel tot het benoemen van leden der commissie van advies ex artikel 8 der Woonruimtewet 1947, stbl. H 291, voor het jaar 1964. De commissie is thans sa mengesteld als volgt: J. Kroon (voorz.), J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Weijl en mevrouw J. Jansen-van den Brink. 12. Voorstel tot het (her)benoemen van leden der commissie tot wering van schoolverzuim voor het tijdvak 1 januari 1964 tot en met 31 december 1966. Aftre dend zijn de heren: J. Kroon en A. Riet man. 13. Rondvx-aag. Mlil.KDETAILHANDEL De heer J. Vruggink slaagde te Zwolle voor het. vakdiploma melkdetailhandel.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1