Landelijke ftijvereniging „Bergruiters" bestaat dertig jaar Achttal werd in 1957 kampioen van Nederland Burgerlijke stand Filmnieuws Veilig gebruik Ontwikkelingsdag Verkiezing ambtsdragers Kring II P.J.G.0. Opbrengst voor de de vluchtelingenhulp Sportprogramma Raadsvergadering Biljarten Combineren op de Hoge Veluwe Zaterdag 26 oktober 1963 HOLTENS NIEUWSBLAD Dertig jaar geleden was er in Holten feest. Ter gelegenheid waarvan? Het is met zekerheid niet te zeggen en het is ook niet van belang. Wat doet het er eigenlijk toe? Een feit is, dat er als on derdeel van het festijn een grote optocht door de straten trok, waarin een aantal mannen en mogelijk ook wel vrouwen te paard meereed. Deze paardrijders en -rijdsters kwamen na afloop van de rit door het dorp op het idee om een lande lijke rijvereniging op te richten. Men kwam diezelfde middag natuur lijk nog niet tot oprichting van een ver eniging, maar wel werd een werkcomité benoemd, waarin zitting hadden de he ren Mr. J. Korthals Altes, W. Holter- man, P. A. Bos, G. S. E. Vegter, J. Jan sen (Menum) en J H. Sprokkereef. Dit werkcomité schreef meteen een vergadering uit met het doel te komen tot het oprichten van een landelijke rij vereniging, welke vergadering door niet minder dan 77 personen werd bezocht. Verreweg het grootste deel van de aanwezigen was niet meer dan belang stellende, doch het aantal van hen dat bereid was lid te worden was voldoende om op 3 november 1933 te besluiten tot het oprichten van de Landelijke Rijver eniging „Bergruiters". Als instructeur van de nieuwe vereni ging werd' benoemd de heer Rodenhuis, dierenarts te Rijssen, die met wijlen de heer W. Holterman leiding gaf aan de jonge vereniging en die er met groot en thousiasme naar streefde om er iets goeds van te maken. KORTE VREUGDE Helaas was de vreugde over het stich ten van de vereniging en het élan waar mee men was gestart van korte duur en groot moet de teleurstelling van de op richters zijn geweest, toen zij moesten constateren, dat het met de Bergruiters bergafwaarts ging. De interesse bij de werkende leden daalde snel en tenslot te bleef het viertal T. Beldman, J. Struik, D. Beldman en H. J. Beldman over. Dit kranige groepje zette door tot dat de tweede wereldoorlog kwam met ook voor de Bergruiters: Op de plaats rust. NA DE OORLOG WEER IN 'T ZADEL Deze „overblijvers" staken direct na de oorlog de hoofden weer bij elkaar en onder leiding van voorzitter G. S. E. Vegter werd een ledenwerfactie gehou den met als resultaat 10 nieuwe leden. De vreugde was echter van korte duur. Verschillende leden moesten toen als soldaat naar Indië en weer een an dere tegenslag was het bedanken van de heer Vegter, die zich zeer tot zijn spijt wegens drukke werkzaamheden hiertoe genoodzaakt zag. Inplaats van de heer Vegter werd gekozen de heer H. J. Ool- bekkink, kassier der Coöp. Boerenleen bank, die na korte tijd de voorzitters hamer overgaf aan de heer H. Beldman, die in 1951 tevens tot instructeur werd benoemd. LANDSKAMPIOEN Onder de deskundige leiding van de heer Beldman is de vereniging tot grote bloei gekomen en op tal van concoursen, kampioenswedstrijden en andere hippi sche evenementen werden grote lauwe ren geoogst. Het zou ons te ver voeren al deze prachtige successen, zowel indi vidueel als in verenigingsverband be haald, te noemen en wij volstaan met 't vermelden van het behalen van het Overijsselse kampioenschap „achttallen dressuur" in de jaren 1953, 1955, 1956, 1957, 1958 en 1959. Het achttal zorgde bij het herdenken van het 25-jarig bestaan voor een pas send cadeau door het behalen van het provinciaal kampioenschap zware dres suur (Ommen 19 juli 1958). In september 1956 werd het Bergrui- ter- achttal reserve-kampioen van Ne derland en in september 1957 ging in Emmeloord het vaandel aan de hoogste mast, toen het achttal kampioen van Ne derland werd. De heer T. Beldman (58) werd met Amigo kampioen springen. Tijdens de wedstrijden om de kam pioenstitels (september 1960) te Utrecht leverde Herman Schoneveld met Invasie de beste prestatie en op 9 september '61 werd T. Beldman Jr. met Amigo in Em meloord kampioen springen in klasse M. Het achttal werd reserve-kampioen in de klasse Z-dressuur. Op uitnodiging van de Ned. Hippische Sportbond namen W Aaltink, H. Scho neveld en H. Vruwink eind mei 1962 in Meppel deel aan een groot nationaal concours-hippique. Vruwink won met Still Better een zware jachtrit en 't MZ- springconcours, terwijl bij de individu ele dressuur „M" W. Aaltink met Wu- zello en H. Schoneveld met Invasie op de 2e en 5e prijs beslag wisten te leggen. Ook internationaal hebben de Berg ruiters bekendheid gekregen door hun deelname aan het concours-hippique van de Reit- und Fahrverein „Nieder Grafschaft" te Uelsen (Duitsland). De grote zilveren bokaal door de burgemeester van Uelsen beschikbaar gesteld voor de vereniging die tijdens 't concours de beste prestaties leverde werd reeds twee keer door de Bex-grui- ters gewonnen. PRACHTIGE PRIJZEN In de loop der jaren hebben de Berg ruiters op tal van hippische evenemen ten een grote collectie schitterende prij zen gewonnen. De bekers, lauwertakken, medailles etc. zijn een dezer dagen uit de beide grote wand vitrines in hotel Vosman ge- Geboren: Hermanus Cornelis, zv H. J. van Petersen en R. P. ten Bruggen- cate, Beuseberg 178 Gerritje, dv. A. Traanman en I. Bijma, Dorpsstraat 70. Ondertrouwd: H. van de Leur, 28 jr., Amsterdam en J. Crans, 21 jr., Holten E. Aaltink, 27 jr. en H. W. Kevelam, 25 jr., beiden te Holten M. C T. Rei- singer, 30 jr. en H. J. G. Vosman, 23 jr., beiden te Holten. Gehuwd: H. Rensen, 24 jr. en A. Gro- teboer, 23 jr., beiden te Holten J. Meilink, 22 jr., Holten en M. T. Wilme- rink, 18 jr., Diepenveen H. W. Ren sen, 19 jr. en A. Reijlink, 17 jr., beiden te Holten G. van Lemel. 29 jr., Almelo en H. Vrugteveen, 19 jr., Holten. Ingekomen: W. R. Oosterink van Rhe- den naar Neerdorp 78 G. P. Dijkstra van Verenigde Staten naar Holterberg 35a -L. Leunupun van Bloemendaal naar Holterberg 26. Vertrokken: A. Stukker van Burg .v. d. Borchstraat 31 naar Enschede. In Gebouw „Irene" draait deze week zondagavond een programma waarin als hoofdfilm vertoond wordt de zeldzaam spannende thriller „De man die te veel wist". Een kei van een film boordevol spanning en sensatie gemaakt door de meesterregisseur Alfred Hitchcock. En al leen Hitchcock is in staat de spanning zo op tet voeren, dat U als geketend in Uw stoel zult zitten. In deze adembenemende rolprent, die zich afspeelt in het verre Oosten, in de sloppen van Marrakesh, „De man, die te veel wist" is een film vol spanning. Jaren beproefd en hoog geroemd Mijnhardt's Zenuwtabletten haald en zullen na een extra beurt de komende week worden geëxposeerd in de etalage van Gebr. Wansink. RECEPTIE Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan zal het bestuur van de Bergruiters van welke vereniging burgemeester Mr. W. H. Enklaar ere-voorzitter is op zaterdag 2 november a.s. van 1517 uur recipiëren in café „De Waag" aan de Waag weg te Holten. Het achttal, dat zaterdag 28 sept. 1957 te Emmeloord kampioen van Nederland werd. Van links naar rechts: T. Beld man Jr. met Roscoe Törner; H Schone veld met Invasie; Joh. Bronsvoort met Klein Duimpje; W. Aaltink met Supke; G. Bolink met Lyda; J. Struik met Hen- ny; E. Aaltink met Dollarprinses; L. B. Bronsvoort met Honduroe. Leden van de kring II van de Platte lands Jongeren Gemeenschap Overijssel (P.J.G.O.) hielden zaterdag in café 't Bonte Paard te Dijkerhoek hun kringont- wikkelingsdag. Jongens en meisjes uit de afdelingen Bathmen, Diepenheini, Colmschate, Hol ten, Markelo, Enter, Goor, Notter-Zuna- Rijssen kwamen in de aardige zaal van deze uitspanning bijeen om te kijken naai en te discusiëren ever de Duitse film „Wanun sind sie gegen uns", een rol prent met een belangrijke sociaal-educa tieve achtergrond, die o.m. de problemen van de huidige gezinsverhoudingen behan deld. Voordat deze film gedraaid werd gaf ds H. Kuylman verbonden aan het prov. vormingscentrum „Den Alerdinck" te Heino een uiteenzetting waarop de jonge lui o.a. dienden te letten om haar later in discussiegroepen te kunnen bespreken. Deze middagbijcenkomst werd begon nen met het zingen van het bondslied en stónd onder leiding van de kringvoorzit ter, de heer T. in 't Hof te Bathmen. Uit de nabespreking eerst in kleine groepjes en daarna in de gezamenlijke groep, bleek dat de tendens van deze film over het algemeen goed begrepen was en dat zij een diepe indruk op de jongelui had, gemaakt. ONTSPANNINGSAVOND Was déze middagbijeenkomst uiteraard - in verband met veler werkzaamheden niet zo druk bezocht, tijdens de ontspan ningsavond, die later volgde was geen plaats in de zaal meer onbezet. Deze samenkomst werd o.a. bijgewoond door de voorzitter en secretaris van de P.J.G.O., de heren E. Meilink te Grams- bergen en M. Beumer te Zwolle. De lei ding berustte ook nu weer bij de heer T. in 't Hof. Met eigen krachten uit de verschillende afdelingen werd een gevarieerd program ma op de planken gebracht, dat wel een sterk amateuristische inslag vertoonde, maar toch dikwijls tot veel vreugde en bijval aanleiding gaf. Henny en Hanny, de dames H. Vene klaas en H. Pasop, openden de avond met een aantal liedjes tweestemmig gezongen en begeleid door Teunis Jansen op de guitaar. „Baccarole" en „Ik wil een cow boy als man" vielen, evenals de liedjes die zij na de pauze brachten, wel in de smaak. Een Rijssense jongeman, ging met een van zijn declamaties wel wat ver over de schreef. Hij zal het zeker niet weer doen. want men heeft hem van zijn onjuiste intreden kunnen overtuigen. Het spel „Trek aan de bel", de herken ning van gespeelde melodieën, bracht Ali Meijer uit Bathmen en Beltman uit Hol- Bij de in het afgelopen weekend in het gebouw Irene gehouden stemming voor verkiezing van ambtsdragers der Herv. Kerk werden als ouderling herkozen de heren J. Meesterberends, G. J. Meijerman, I-I. Roelofs en H. J. Struik. In de vaka- tures wegens het niet herkiesbaar zijn van de heren Chr. Knijf, Joh. Kooopman, H. Müller, G. Nijenhuis, H. Stegeman, en J. A. Wechstapel werden als zodanig ge kozen resp. de heren G. J. Ulfman, D 31, H. Breed veld, A. Krikkink, N. 56, G. J. Boode, E 76, G. J. Groteboer, Borkelds- weg 6 en H. J. Baltus Jr., B. 11. Als diaken werden herkozen de heren J. Oolbekkink en G. H. Schorfhaar én in de plaats van de heren H. Markvoort, en G. Steünenberg, die niet herkiesbaar wa ren werden resp. gekozen de dames J. Boode-Meijerman, N. 1 en mej. T. C. J. Groeneveld. Als ouderling-kerkvoogd werd herkozen de heer H. Beldman en in de vacatures wegens het niet herkiesbaar zijn van de heren D. J. Bronsvoort. G. J. Langenbarg en W. J. Runneboom, werden resp. geko zen de heren J. PI. Boschers, D 61, J. Vuuregge en G. Wierbos. Tot notabel werd gekozen de heer P. M. van Walraven. .1 (actieve kocldraqees) f {JI'DOwbI bij maag-en ingewandsklachten, fi.25 ten in de finale. Mej. Meijer won ten slotte voor de mannelijke finalist de boe kenbom Bijzonder aardig was de toneelschets in vijf afdelingen „Amor helpt een handje", dat door leden van de Bathmense afdeling op de planken werd gezet. De auteur D. de Groot (schuilnaam voor de heer D. J. Groot Nibbelink, directeur van de coöp. aankoopvereniging, aldaar) heeft daar mede op leuke wijze de sfeer in het boe rengezin en het boerenbedrijf in deze streek gestalte weten te geven. De fusie van de P.J.G.O.-afdelingen in zijn ge meente was daarin een geslaagde bijkom stigheid. De met boerenhumor doorkruide schets wist de toeschouwers zeer te boeien en de medewerkenden kregen na afloop dan ook een spontaan applaus. Aan het begin van de avond deelde de voorzitter nog mede, dat in mei 1964 een reisje van acht dagen naar Denemarken zal worden gemaakt en dat een groot aantal plaatsen in de bus reeds bezet zijn. Tot kwart voor twaalf hebben de jonge lui ten slotte nog gezellig gedanst op de muziek van „de Trecordiaja's" uit Bath men, waarmede het einde kwam van deze geslaagde ontwikkelingsdag. De z.g. bliksemactie voor de vluchtelin gen in Griekenland en Turkije maandag avond uitgevoerd door de leerlingen van de u.l.o.school heeft in onze gemeente 1032,62 opgebracht. Dit bedrag is bijna uitsluitend geschonken door de ingezete nen binnen de bebouwde kom, omdat de burgemeester het niet verantwoord achtte deze leerlingen bij avond de buurtschap pen in te zenden. De bewoners van de buurtschappen heeft hij verzocht hun bij drage te willen storten op postrekening 999. Het verdient wellicht de voorkeur deze zo spoedig mogelijk te storten op of te brengen bij de Coöp. Boerenleenbank. Zaterdag: De Zweef aHolten a 3.30 Holten bRKSV a 3.40 Holten cSVVN c 2.30 Zondag: SOS 1Holten 1 2.30 Holten 3NEO 3 12.00 Holten 2—SOS 2 2.30 De gemeenteraad zal in openbare ver gadering bijeen komen op maandag 4 november a.s., des avonds 7.30 uur. Standen le Klasse: Ten Berge 1 12 - 19 H.B.C. 1 12 17 N.B.C. 1 12 16 Struik 1 12 15 V.I.O.S. 1 12 12 Kalfsterman 1 12 11 K.O.T. 1 12 10 Spekhorst 1 12 8 't Groentje 1 12 6 O.B.K. 1 12 6 Derde Klasse: Bolscher 1 8 22 Kalfsterman 2 8 20 Hofstee 1 8 15 N.B.C. 3 8 14 V.I.O.S. 2 8 11 Kalfsterman 3 8 10 M.K.V. 1 8 - 10 O.B.K. 2 8 8 Reggebrug 2 8 6 De Ster 8 4 door ^Ulenk oan 3£eeówyk Ze hangen nu mooi boven je bed. Er. geen mens komt natuurlijk op het idee, dat jij het gedaan hebt. Meneer, als u ooit een stommiteit in uw leven hebt uitgehaald, hebt u dat vannacht ge daan. V/at denkt u nou? Dat ik dit neem? Dat ik dit er bij laat zitten? Ik beschik gelukkig over een paar centen. Morgen ontbied ik de beste advokaat in ons land. En dan zullen we wel eens zien, of dat vandaag de dag in Neder land mag. We zijn hier niet in Rus land!" De politieman achter het bureau had rustig de woordenvloed over zich heen laten gaan en wenkte daarna met zijn hand. „Berg maar op," zei hij kort. Maar dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want toen twee stevige politieagenten hem beetpakten, ver weerde hij zich als een bezetene. Met moeite en met behulp van een derde agent kreeg men hem enkele minuten later in een cel. De volgende morgen kwam men hem voor alle zekerheid weer met drie man halen. Maar Karei Welsenaar had in de nachtelijke uren zijn houding al bepaald. Hij had niets op zijn geweten en hij zou verder rustig met zich laten sollen. Per slot van rekening zouden ze hem spoedig genoeg weer moeten vrij laten. En dan was hij aan de beurt. Daar konden ze van opaan. In hetzelfde vertrek wees men hem een stoel en uiterlijk rustig ging hij zitten. Tegenover hem zat nu een an dere man, in gewone burgerkleding. ,,U bent Karei Welsenaar, wonende te Ede, Burgemeester Bootlaan 33?" „Die ben ik." „U bent eigenaar van een auto, merk Volkswagen, kenteken MD 22-35?" „Dat is mijn wagen." ,.U was gisteren op de Hoge Veluwe? Onder andere in het museum?" „Dat was ik." „U hebt gehoord, wat daar gebeurd is?" „Vannacht heeft een politieman het mij verteld, ja." „En u beweert er niets van te weten?" „Totaal niets, om precies te zijn." „Wilt u even recht gaan staan?" Zuchtend kwam Karei overeind en keek de man aan. „Houd u nu uw regenjas eens vast van boven, net of u het koud hebt. Zo, begrijpt u?" „Ik begrijp het", antwoordde Karei gelaten en hij deed. wat hem gevraagd werd. De man achter het bureau wendde zich tot een agent en zei: „Laat nu eerst de portier maar eens komen." Een deur werd geopend en enkele se- konden later trad een man binnen, in wie Karei de portier van het museum herkende. De man deed een paar stap pen in het vertrek, keek naar de jonge man, die nog steeds met de hand zijn jas boven dicht hield en knikte toen be slist. „Hij is het, meneer. Ik herken hem heel goed." „Vertelt u dan u w verhaaltje nog maar eens." „Nou het was gistermiddag ongeveer half vijf. Er kwamen nieuwe bezoekers binnen en ik dacht toen: daar zullen jullie ook niet veel meer aan hebben, want over een half uur sluiten we. Toen kwam deze meneer de trap af. Ik kijk, zoals ik altijd kijk, als er bezoekers ver trekken, en meteen grijpt die meneer naar de bovenkant van zijn jas, net zo als hij nu doet. Ik vond het een beetje gek en ik wilde eigenlijk vragen, of die meneer wat onder zijn jas verborg, maar ja, het ging allemaal zo gauw. Er stonden drie nieuwe bezoekers en voor ik goed en wel gelegenheid had om wat te vragen, was die meneer al buiten. En twintig minuten later sloeg Mulder alarm. Hij had ontdekt, dat het beeldje niet meer op de sokkel stond." „Juist. En toen?" „Ik heb dadelijk alle uitgangen ge waarschuwd en men heeft de hekken ge sloten. Alle auto's, die nog in het park waren, zijn door de politie onderzocht, maar er is niets gevonden. Dus moet de dader al het terrein verlaten hebben." „En wanneer werd ontdekt, dat die schilderijen verdwenen waren?" „Nou, misschien vijf minuten later." „Dus u herkent deze persoon als de gene, die op verdachte wijze het mu seum verliet?" „Absoluut, meneer." „Mooi. Dan kunt u weer gaan. U blijft nog even ter beschikking hier?" „Zeker, meneer." Toen de portier vertrokken was, vroeg de man achter het bureau aan Karei: „Wat zegt u hiervan, meneer Welsenaar?" „Geen commentaar," antwoordde Ka- rel, uiterlijk kalm. De man keek hem laatdunkend aan. „Dat begrijp ik. Daar kunt u niet veel tegen inbrengen, hè? Maar we hebben nog meer ijzertjes voor u op het vuur staan." Hij wendde zich tot één van zijn ondergeschikten. Laat die autobewaker maar komen." De geroepene kwam binnen en keek naar Karei. Hij knikte en zei: „Ja, die meneer was het." „Zo? Weet u dat heel zekex-? Kijkt u hem maar eens goed aan." „O, er is geen twijfel mogelijk, me neer. Ik heb deze persoon al zo vaak op het parkeertex-rein gehad. Hij kwam bijna dagelijks op de Hoge Veluwe. Met een grijze Volkswagen." „Juist. En waarom kreeg u gistel-mid dag argwaan?" „Dat kwam, omdat ik net op de hoek van de weg stond te kijken, omdat ex- een bus wegreed. Ik zag meneer uit het museum komen en hij liep nogal snel. Dat viel me al op, want in de regel kwam meneer kalmpjes aanwandelen en reed ook altijd rustig weg. Maar nu stapte hij snel in, startte, waarna hij bijzonder hard wegreed. Ik dacht eerst nog: Nou, als er net een wagen aan komt, zou er wel eens een aanrijding kunnen gebeui-en. Ik vond het allemaal een beetje eigenaardig en voor alle zc- kex-heid prentte ik het nummer van zijn wagen in m'n geheugen." „Hoe liep meneer naar zijn wagen?" „Tja, hoe moet ik dat zeggen? Later dacht ik er over na en toen vond ik, dat het 'net leek of hij wat onder zijn jas droeg, zal ik maar zeggen." „En toen er alax-m geslagen werd, hebt u van uw bevindingen mededeling gedaan?" „Ja meneer, vanzelf. Ook het nummer heb ik toen doox-gegeven. Het nummer van die V-W. zal ik maar zeggen." „Mooi, dat is alles. Je kunt nu wel weer gaan. Dank je wel." De autobewaker vertx'ok en de oxxdex-- vrager keek opnieuw naar Karei Wel senaar, die nog steeds naast zijn stoel stond. „En? Ditmaal ook geen commen taar?" „Hoe x-aadt u het zo," antwoox-dde Karei sarcastisch. „Gaat u dan maar weer zitten." Hij nam een velletje papier, dat hij voor zich had liggen in de handen en bekeek het. Daarna hield hij het omhoog, zodat Karei het goed zien kon en vx-oeg: „Dit papiertje heeft men in uw kamer op uw schrijftafel gevonden. Natuurlijk kunt u daarvoor een aannemelijke vei'klaring geven, nietwaar?" Karei bekeek het en herkende het kladje, waax-op hij een becijfex-irxg had gemaakt, nadat Stien het balletje opge gooid had van zelf te beginnen. Hij had toen drie cijferreeksen naast elkaar ge plaatst met een volgnummer er boven: 1. 2 en 3. Bedoeld was: begin kapitaal, te maken eerste onkosten en de dei-de kolom bevatte de eventuele aankoopbe- dx-agen. Een ruwe becijfex-ing, wat hij nodig zou hebben om te kunnen starten met een bescheiden aantal artikelen. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 2