Canadese grafbezoekers een week in Holten Ds. F. J. Broeijer nam afscheid Bij de Christenen van Bolapoenji Vraaggesprek voor de radio Er is een goede ontmoeting geweest Predikbeurten Gevonden en verloren voorwerpen „Bats" van Losser in de bloemetjes Kampeerverbod Gezinsweekavond Zaterdag 26 oktober 1963 No. 43. Jaargang 15 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05Jf83 - 23 If Adv.-prijs 115 mm. (a contant) 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Zoals wij in ons nummer van 12 okto ber reeds berichtten, hebben de 79 Ca nadese gasten, die gedurende een week de gasten waren van gezinnen in Hol ten, zich in onze gemeente bijzonder goed thuis gevoeld. Grafbezoek was de droeve reden van hun bezoek, doch daaruit is over en weer in deze korte tijd een warme vriendschap en genegenheid gegroeid. Nadat de Canadese ambassadeur zijn landgenoten vrijdagmorgen in zijn ambtswoning „Groot Haesebroek" te Wassenaar had ontvangen, waarbij het gehele dagelijks bestuur onzer gemeen te tegenwoordig was, bezocht men de Pier te Schevening en de Ridderzaal te 's-Gravenhage. De volgende dag, zaterdag, kon men overal in het Dorp de Canadese gasten, kenbaar aan hun blauwe K.L.M.-tassen, met hun gastheren zien winkelen, op zoek naar souvenirs als herinnering aan hun reis naar Holten. GEZELLIGE AVOND Des avonds vond er in 't Parkgebouw te Rijssen, voor dit speciale doel door Ter Horst en Co. beschikbaar gesteld, een gezellige avond plaats. Onder leiding van Phyllis Laire (me vrouw Murilof) werd een afwisselend programma geboden aan gasten, gast heren en gastvrouwen. Hier werd mrs. Williston uit St. John nog even naar voren gehaald, als de vrouw van één der bevrijders van Hol ten Haar man, die in St. John thuis bleef, behoorde tot de Canadezen, welke in april 1945 Holten hielpen bevrijden. Namens het gemeentebestuur bood de burgemeester haar in verband daar mede voor haar man een klein tuug- kistje aan. Bijzonder sympathiek was het, dat de Rijssense Marktcommissie 4 poppen in Rijssense klederdracht aan de Canadese gasten schonk. KERKDIENST Op zondagmorgen ging Ds. C. C. Ad-' dink voor in een eucumenische dienst, waarin hij sprak naar aanleiding van Filippensen 2 11b: „Jezus Christus is de Heer". Het Hervormd Kerkkoor werkte aan deze dienst mede. Irene was geheel gevuld met Canade zen en hun gastheren en gastvrouwen. HERDENKING Des middags verzamelden de Cana dese Pelgrims zich nog éénmaal op het Canadese kerkhof, waar onder leiding van de Hoofdluchtmachtpredikant Ds. A. C. J. van der Poel een herdenkings dienst plaats vond. H.M.V. zorgde hierbij od voortreffe lijke wijze voor de muzikale omlijsting en het begeleiden van de gemeenschap pelijke zang bij deze dienst. Kransen werden gelegd door de bur gemeester van Holten, de dominion secretary van de Royal Canadian Le gion Don. M. Thompson en de secretaris van het plaatselijk Oorlogsgravencomité, de heer J. Kroon. Na afloop van deze herdenking, welke op allen grote indruk had gemaakt, had nog een kleine bustrip in de omgeving plaats. AFSCHEID De volgende dag, maandag, was de dag van vertrek. Het afscheid was roerend. Nadat de gastheren en gastvrouwen vaak met een traan in het oog van hun gasten afscheid hadden genomen, vertrokken de bussen van de Ö.A.D. naar Schiphol. Evenals de vorige maal werd ook nu weer de route via de beide scholen ge nomen, waar de schooljeugd met vlag gen onze Canadese gasten uitwuifden. Het waren ontroerende ogenblikken, toen al die schoolkinderen, staande in een haag langs de straat, met hun vlag- gengroet deze Canadezen, met wie de Holtenaren vriendschap hadden geslo ten, als het ware wilden zeggen: „Dag, Canadese vrienden, een goede reis, God zegene jullie". Boeren langs de weg, toevallige voor bijgangers, huisvrouwen aan de deur of voor het raam, zij allen kwamen uit de plooi en wuifden en wuifden met die zelfde afscheidsgroet. VERBROEDERING Voor hen, die deze Canadese groep mochten huisvesten of met hen in con tact kwamen, waren het goede dagen. Het waren dagen, waarin het ene volk het andere begreep, waarin beiden ver stonden bij elkander te behoren KLAPROOSDAG Wij wensen het Nederlands Oorlogs gravencomité toe, dat het door de vrij gevigheid van het Nederlandse volk ook het komende jaar weer in staat is een groep Canadese grafbezoekers naar Hol ten te brengen. Wij zijn er van overtuigd, dat deze in Holten weer bijzonder welkom zullen zijn en dat het comité weer mag rekenen op vele gastvrije huizen, waar men deze Canadese gasten met open armen en een warm kloppend hart zal ontvangen. Daarom, Holtenaren, op Klaproosdag de beurzen open om het goede werk van het Nederlands Oorlogsgravencomité ook in de toekomst mogelijk te helpen maken. Receptie Gemeentebestuur in de hal van de Dorpsschool. Op uitnodiging van de contact-commis sie der O.L.M.-, Plattelandsvrouwen- en P.J.G.O.-afdelingen hield de heer W. v. d. Veer, oud-officier van het Ned. Leger te Brummen donderdagavond van de vorige week in café Maats een zeer interessante causere over zijn belevenssen tijdens de tweede wereldoorlog onder de titel „Bij de Christenen van Bolapoenji". De heer Van der Veer, die zeer belang rijke opdrachten heeft vervuld en daar door een zeer avontuurlijk leven achter de rug heeft raakte in het begin van de oor log in België verzeild bij het Britse leger en heeft de slag bij Duinkerken meege maakt, waar de Engelsen voor de aan stormende Duitse legers moesten capitu leren en met achterlating van al hun wa pens en voorraden moesten trachten nog zoveel mogelijk troepen naar Engeland te verschepen, hetgeen met grote verliezen aan mensen en materiaal en met bijna ondragelijke spanningen gepaard ging. Uit vrees voor een Duitse invasie wer den alle krachten ingezet om door het aanleggen van loopgraven en versterkin gen langs de kusten het land te beveili gen. Toen bleek, dat de .Duitser niet direct tot een invasie konden overgaan en later ook niet de kracht bezaten om de Engelse kust te bereiken, werden commandotroe pen gevormd en werd ook een beroep ge daan op mensen uit de Nederlandse een heden, welke in Engeland waren gelegerd. Zo werd ook de heer Van der Veer voor „commando" opgeleid, hetgeen een enorme zware training betekende, omdat deze militairen praktisch alles moesten kunnen behandelen en besturen, wat zij eventueel op hun weg bij een eventuele inzet in de vijandelijke linies tegen kwa men. De heer Van der Veer werd o.a. naar Birma overgebracht om hier de komst van de Jappen af te wachten. Dat wach ten was eigenlijk niets voor mensen, die een dergelijke training hadden ondergaan, vandaar dat spreker blij was, dat hij een opdracht ontving om tot verkenning van de onmetelijke en ondoordringbare jungle over te gaan met een groep militairen waarbij hij als officier was ingedeeld. Bij deze tocht kwam men terecht bij een uitloper van het Hymalaijagcbergte in een gebied waar nog koppensnellers huisden en nog nimmer een blanke ge weest was. - Hier ontdekte men een volksstam, een groep Christenen, die geheel volgens de regels van „de Tien Geboden" leefden, met lange baarden en gehuld in lange witte gewaden. Op zeer spannende wijze wist de ver teller zijn gehoor mee te voeren naar deze onbekende gebieden en hen een indruk te geven van hetgeen men daar in Birma beleefde. De heer E. Voordes, de voorzitter van de contactcommissie, die de avond met een kort welkomstwoord opende, bracht de spreker dank voor zijn boeiende lezing, die bij alle aanwezigen bijzonder in de smaak was gevallen. De N.C.R.V. (Radio) zal op zondag, 3 no vember. a.s. in het programma van 6.30 uur een vraaggesprek voor de radio bren gen, dat Herman Felderhof o.m. had met de burgemeester van Holten, Mr. W. I-I. Enklaar, de gemeente-secretaids, de heer G. J. Langenbarg en enkele Canadese gas ten in verband met de 2e pelgrimage naar Holten, die in het begin van deze maand plaats had. Zondag 27 oktober 1963 Ned. Herv. Kerk: 8.30 uur Ds Israël en 10 uur Ds Is raël (Bed. H. Doop, Gezinsdienst). Collecte voor Inwendige Zending. Dijkerhoek (Bethanië): 10 uur Ds Addink. Collecte voor Inwendige Zending. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer voor de verstrooide gereformeerden in het buitenland en het Prot. Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.). Bij de uitgang col lecte voor „Eigen Kerkbouw". 31 oktober 1963 (Hervormingsdag) Interkerkelijke dienst in de Geref. Kerk. Liturg: Ds Hoogkamp. Predicator: Ds Addink. Aanvang 19.30 uur. Gevonden: hoofddoekje; onderstel van speelgoedtractor; zwarte zeildoeken re genbroek; blauwe schort met bloem motief. Verloren: boodschappentas, inh. wa terpas en fles; bruin dekkleed, afm. 4x4 meter; bruin lederen portemonnaie met maand- en stamkaart O.A.D. Inlichtingen dagelijks op het groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten tussen 8 en 22 uur, echter niet tussen 12.30 en 14 uur. BENOEMD TE ZIERIKZEE De heer Jac. Louwerse, gemeente-archi tect en hoofd van gemeentewerken, is met ingang 'van een nader te bepalen datum benoemd tot directeur van gemeentewer ken en van het gemeentelijk gasbedrijf te Zierikzee. In een zeer druk bezochte kerkdienst er bleef praktisch geen plaats onbezet heeft ds F. J. Broeijer zondagmorgen, in verband met zijn vertrek naar Hoog- made bij Leiden, afscheid genomen van de hervormde gemeente van Holten. Ds Broeijer heeft hier ruim -vier jaar pastorale bijstand verleend in de ge meente en had daarbij o.m. als speciale taak het geven van godsdienst aan de leerlingen van de openbare u.l.o.school. Deze omgang met de al wat rijpere jeugd, had blijkens zijn afscheidswoord, een bij zondere bekoring voor de emeritus-predi kant die binnenkort zijn zeventigste ver jaardag zal vieren. De goed ge-vulde kerk en de medewer king van het kerkkoor gaf een prettig re liëf aan dit afscheid, dat o.m. werd bij gewoond door zijn echtgenote en zijn zoon die candidaat in de theologie is. Behalve de beide predikanten, de voltallige kerke- raad en de leraren, waren ook tal van leerlingen van de u.l.o.school in de kerk aanwezig. Als tekstwoord voor zijn afscheid had de scheidende predikant gekozen de ver zen 20 en 21 uit hoofdstuk 22 van de Openbaringen van Johannes, terwijl door hem nog gelezen werden de verzen 13 tot 19. Dit uitermate moeilijke boek der open baringen, dat handelt over de opbouw van de kerk, „het interregnum Christi", vormde het uitgangspunt voor een per soonlijke getuigenis, waarin spreker o.m. zijn gedachten liet gaan over de gesprek ken met de u.l.o. cathegisanten en de nood, die naar zijn overtuiging in vele jonge harten leeft. In zijn predikatie stond ds Broeijer uit voerig stil bij de betekenis van de gods dienst. Voor veel mensen is het leven een tijdverdrijf. Achteraan komt de gods dienst. Zich tot Gods kerk bekeren be tekent bekeren, dienen en verwachten. Godsdienst is waardeloos als men het niet met de daad doet. Zeer toepasselijk en plechtig zong het kerkkoor de scheidende herder en leraar gezang 230 toe. In een korte toespraak welke hierna volgde richtte ds Broeijer zich met een dankwoord tot zijn collega. In het gesprek heeft men elkander gewaardeerd en el kanders overtuiging gerespecteerd. Met de kerkeraad kwam spr. slechts in aan raking als adviserend lid. Na 65 jaar mag de predikant geen lid meer zijn. Spr. had waardering voor de grote taak die de kerkeraadsleden op hun schouders nemen te midden van ieder die hen kent. Ook de ouderling-kerkvoogden verrichten een ge weldig werk. Voor hun steun bracht hij hen dank mede namens zijn vrouw. Woor den van dank sprak ds Broeijer voorts tot de organist, de koster en concierge van Irene. Aan de verenigingen en com missie heeft hij goede herinneringen, vooral ten aanzien van de avond-cathege- saties en die voor de u.l.o.leerlingen. Het was gedurfd zo'n stadsinjeur hier als do minee naar het platteland te brengen. De ontmoeting is goed geweest. Gode zij U bevolen, aldus de scheidendé predikant. DANKWOORD Ds C. C. Addink herinnerde er aan, dat hij ruim 4 jaar geleden ds Broeijer hier had mogen begroeten. Namens de Kerke raad bracht hij hem dank voor de cathegi- satie voor de u.l.o. en voor de jonge ge meenteleden. Ook voor het pastorale werk met name in de Beusberg en het Holter- broek komt hem veel dank toe. Als col lega heeft men van zijn gerijpt oordeel mogen leren. De kerkeraad is verheugd, dat ds Broeijer een aardige kleine ge meente gaat dienen, in een streek waar hij vroeger gestaan heeft en veel kennis sen bezit. Moge U en Uw vrouw onder Gods zegen veel goeds ondervinden, aldus ds Addink. Nadat het kerkkoor ds Broeijer nog had toegezongen „De Heere zegene U", heb ben velen de scheidende predikant zijn echtgenote en zoon in Irene de hand ten afscheid gedrukt. Ds Addink bood hen hier namens de kerkeraad het platenboek Twente aan, als een goede herinnering aan de tijd, dat hij in Holten werkte en in Nijverdal woonde. Diens dankwoord was het ophalen vin enkele oude herinneringen aan zijn komst in Holten. Dinsdag was het 30 jaar geleden, dat de heer B. van Losser uit Rijssen als hulpje in dienst trad van het prepara- teursbedrijf van wijlen de heer Piet Bos, wiens werk grote vermaardheid heeft ge kregen zelfs ver buiten onze provincie en die zoals bekend de stichter was van het natuur-hist.-museum op de Holterweg. Onder het oog van zijn toenmalige pa troon werd „Bats" van Losser, zoals velen in Holten en Rijssen hem kennen, niet al leen een toegewijde bediende, maar ook een ervaren preparateur, onder wiens handen ontelbare aantalen te prepareren zoogdieren, vogels en huiden in de loop van de jaren zijn doorgegaan en waaraan hij, door zijn vakmanschap, nieuw ge stalte heeft weten te geven. Toen Piet Bos vier jaar geleden zijn preparateursbedrijf over liet gaan in han den van zijn schoonzoon, de heer B. Russ, bleef Bats natuurlijk in het bedrijf werk zaam. Door omstandigheden vond geen her denking plaats van het vijfentwintig ja rige dienstjubileum van de heer van Los ser, maar toen het gisteren dertig jaar ge leden was, dat hij met de regelmaat van de klok elke dag per fiets in Holten arri veerde om hier zijn werk te doen, heeft men de gelegenheid aangegrepen om hem voor zijn grote ijver en accuratesse te huldigen. In al die jaren heeft hij niet één dag verzuimd wegens ziekte. 's Middags hebben mevr. Bos-Metzger, haar zoon Kees Bos en haar dochters mevr. ter Doest-Bos en mevr. Russ-Bos de jubilaris en zijn gezin in hun woning te Rijssen opgezocht en hem bloemen aan geboden. 's Avonds had aldaar een intieme hul diging plaats, en heeft de heer Russ de jubilaris dank gebracht voor zijn toege wijde arbeid gedurende dit dertigjarig dienstverband. Er werden tal van bijzon dere herinneringen opgehaald, want be halve preparateur is de jubilaris ook ja ger en onder jagers spreekt men nu een maal jagerslatijn. OFFICIËLE PUBLIKATIE Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend dat bij hun besluit van 18 oktober 1963 de buurtschap Holterberg ingevolge artikel 4, lid 1 van de kampeer- verordening is aangewezen als gedeelte van de gemeente waar het verboden is te kamperen: le. ook indien de houder van een geldig kampeerpaspoort in het bezit mocht zijn van een door de rechthebbende van dat terrein afgegeven gedagte kende en ondertekende verklaring houdende toestemming om daar ge durende ten hoogste 72 uur te mogen kamperen. 2e. alsmede voor hen, die overeenkomstig het gestelde in het kampeerpaspoort onder le kamperen onder leiding van hem, die daarvan houder is, en 3e. voor hen, die kamperen in gezelschap en onder leiding en verantwoordelijk heid van die houder van vorenbedoeld kampeerpaspoort. Rechthebbenden op in deze buurtschap gelegen terreinen kunnen binnen dertig dagen na dagtekening van deze kennis- gevig bij de gemeenteraad in beroep ko men. Holten, 26 oktober 1963 Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris Maandagavond 28 oktober in Irene Na de vele avonden in deze week, waar op alle gezinsleden thuis konden zijn en in vele gezinnen de rondgestuurde vragen aan de orde kwamen zal op maandag 28 oktober a.s. des avond om half acht in Irene de grote Gezinsweekavond gehou den worden. Met medewerking van een klein forum zullen daar de rondgestuurde vragen in breder verband besproken worden, terwijl ook een bijpassende film gedraaid zal worden. Daar de vragen rondom het gezin ons allen raken en vooral de ouders in dezen grote verantwoordelijkheid dragen zal er wel grote belangstelling zijn voor deze bij eenkomst, waarop dit belangwekkend on derwerp aan de orde komt. BROMFIETS GESTOLEN Tijdens de middagdienst in de Geref. Kerk is een bromfiets gestolen toebeho rende aan de heer G. M. uit de buurt schap Espelo, welke achter het gemeente huis gestald was, vlak bij het kerkgebouw. De brommer was, evenals de talloze voer tuigen van dit genre, die overal maar neergezet worden, niet op slot. Het is niet de eerste keer, dat hier een brom fiets werd weggehaald. Dergelijke dief stallen zijn moeilijk te achterhalen.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1