'Hielde HUN LAATSTE KANS Agent: JAN WIGGEUS Keiweg 14 - Telef. 356 D.CHTlpO bleekt Bureau voor arbeidsrecht Prijsuitreiking paardenfokdag Bent u een gehuwde werkende vrouw? Vluchtelingenactie 1963 Burgerlijke stand Ongeluk op toeristenweg op de Hoge Veluwe Filmnieuws Voetbalprogramma Zaterdag 19 oktober 1963 HOLTENS NIEUWSBLAD Het N.V.V. heeft het bureau voor Ar beidsrecht te Zutphen opgeheven, het bureau te Arnhem uitgebreid en een nieuw bureau voor Arbeidsrecht geves tigd te Almelo, dat o.m. de provincie Overijssel, de Noordoostpolder en Flevo- polder omvat. Adviseur is Mr. P. van den Broek en assistent de heer J. v. Es. He.t kantoor houdt te Almelo zitting elke tweede en vierde woensdag van de maand van 19 tot 20 uur in 't gebouw Schipbeekstraat 26 en te Enschede in het Elderinkhuis, Gronausestraat 19 elke eerste en derde woensdag van de maand van 19 tot 20 uur en elke tweede en vierde maandag van de maand van 16 tot 17 uur. Zoals bekend kunnen de leden van de bij het N.V.V. aangesloten vakbonden hier kosteloos rechtskundig advies en bijstand ontvangen. De prijsuitreiking van de begin sep tember te Dijkerhoek gehouden paar denfokdag van Holbatheo zal plaats vin den op zaterdagavond 26 oktober a.s. in café 't Bonte Paard aldaar. Het zal ge schieden tijdens de cabaretavond, welke de paardenfokkers dan organiseren en welke ook toegankelijk is voor niet- leden. Het belooft weer een aardige avond te worden met het optreden van de Sta rink-zusters uit Gorssel en Bathmen en de Gebr. Jansen uit Oxe. Muziek en zang zullen met een vlotte conference elkaar afwisselen, terwijl er na afloop bal is. Nadere bijzonderheden vindt men in de annonce in dit nummer. BW#PI©L tandpasta Behoud van Uw tanden. 75ct-f1.- Athene. - Zo leven op dit moment nog steeds mensen in de Atheense vluchte- lingenvvijk Dourgouti. Veertig jaar ge leden zetten Armeniërs, die naar Grie kenland uitweken, deze en dergelijke hutten neer. Ze worden nog steeds „be woond"! In totaal zijn er in Grieken land (en Turkije) nog drieduizend men sen, die geholpen moeten worden. Als dat is gebeurd, is 't vluchtelingenhulp programma der V.N. in Europa geheel ten einde. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Hoe staat het dan met uw warme maaltijden? In vergelijking met andere huisvrou wen hebt u natuurlijk weinig tijd voor 't klaarmaken van de maaltijden. Hierdoor kunt u in de verleiding komen, het niet zo nauw te nemen met de keuze van de gerechten en de manier van opdoen. Als u uw toevlucht neemt tot blikjes en pakjes kunt u wel gauw klaar zijn, zodat u nog een lange avond overhoudt. Maar als de voeding daardoor eentonig wordt, doet u uw gezin en uzelf toch te kort, niet alleen wat de smaak, ook wat de voedingswaarde betreft. Eten moet u namelijk niet alleen om dat uw maag knort of omdat het er nu eenmaal bij hoort. Het voedsel moet u de voedingsstoffen leveren die u nodig hebt om gezond te blijven, uw werk te kunnen doen en nog genoeg fut over te houden voor een gezellige vrijetijdsbe steding. De tijd, die u aan het klaar maken en opeten van de maaltijd be steedt, is dus werkelijk geen „verloren tijd". Het is meestal niet mogelijk, maar ook niet nodig, dat u uitgebreide maaltijden of ingewikkelde gerechten op tafel zet. Het is voldoende, dat u veel afwisseling aanbrengt met eenvoudige spijzen, die goed op smaak zijn afgemaakt en gezel lig zijn opgediend. Neem vooral ook de tijd om ze rustig op te eten, u zult mer ken, dat het verorberen van zo'n maal tijd met recht een genot kan zijn en na tuurlijk heel wat prettiger dan eten met de pan op tafel. PRAKTISCHE WENKEN Het is het beste elke dag een vers- klaargemaakt warm maal te gebruiken. De bereiding daarvan is geen probleem, als u meer dan twee kookpitten heeft. Heeft u er maar twee, dan vraagt het klaarmaken van de warme maaltijd meer overleg. Een stapelring is gemakkelijk als u gerechten even wilt warmhouden of op warmen (soep b.v.). Als u over weinig kookpitten beschikt kan een hogedruk pan goede diensten bewijzen. De kook tijd van de gerechten is korter en u kunt aardappelen of rijst met de meeste groenten samen in één pan gaarmaken. Maar ook zonder hogedrukpan hoeft het klaarmaken van een lekker maal niet veel tijd te kosten. Groente kunt u zeker Maandagavond 21 oktober a.s., na het nieuws van 8 uur, start de actie voor de vluchtelingen in Griekenland. Het is praktisch de laatste kans, dat deze mensen geholpen worden. Daarom vragen wij uw aandacht voor deze uit zending en uw milde gave, wanneer men aan uw deur komt kloppen. Enige duizenden vluchtelingen in Griekenland en Turkije, die al 10 jaar en langer naar internationale hulp uitzien, lopen de kans ongeholpen te blijven, tenzij een speciale actie uitkomst brengt. De fondsen van het Wereldvluchtelin genjaar 1959-1960 bleken ontoereikend te zijn om ook deze mensen te helpen. De vluchtelingen wonen in landen, die zelf met grote problemen voor de eigen bevolking worstelen; zonder hulp van buitenaf blijven zij leven aan de rand van de samenleving. Hoewel de vluchtelingenhulp zich gelei delijk meer op Afrika en Azië gaat con centreren, zijn de internationale instan ties, die met hulpverlening belast zijn, van mening, dat hier een morele plicht bestaat snel en afdoende te helpen. Snelle hulp is mogelijk, omdat indivi duele oplossingen voor elk van deze vluchtelingen zijn uitgewerkt. Het wachten is slechts op de financiële mid delen, die de uitvoering der gereed zijn de plannen mogelijk maken. De vluchtelingensituatie in Griekenland anno 1963 Griekenland wordt reeds 40 jaar door ernstige vluchtelingenproblemen geteis terd. Na de Grieks-Turkse oorlog werd het land geconfronteerd met de opname van één en een kwart millioen vluchtelingen uit Klein-Azië. Dit waren Grieken die buiten hun land hadden gewond en die ingevolge de bepalingen van 't Verdrag van Lausanne (1923), dat een eind maak te aan de oorlog, Grieks staatsburger werden. Griekenland aanvaardde de vol le verantwoordelijkheid voor hun inte gratie. Onder hetzelfde Verdrag keerden 350.000 Turken die in Griekenland had den gewoond, naar Turkije terug en zij werden Turks staatsburger. Omstreeks dezelfde tijd gaf Griekenland bovendien asyl aan 70.000 niet-Grieken, hoofdzake lijk Armeniërs, die zich met de Griekse troepen uit Turkije terugtrokken. Een groot deel van de 20.000 thans in Griekenland levende vluchtelingen kan als geïntegreerd worden beschouwd. Voor pl.m. 5000 is dit nog niet het ge val; 2000 hunner hebben reeds het voor uitzicht geholpen te worden, daar de fondsen, benodigd voor hulp, voorhan den zijn. Een groep van 3000 vluchtelin gen heeft dit vooruitzicht nog niet. Al leen wanneer de fondsen die nodig zijn om hen te helpen beschikbaar komen, kunnen de oplossingen die technisch zijn voorbereid, ten uitvoer worden gebracht. Een uitgebreid comité van vooraan staande mannen en vrouwen, waarvan onze Koningin de beschermvrouwe is, doet een beroep op U. Toon uw barm hartigheid! Mijn medewerking is gevraagd voor de vluchtelingenactie 1963, welke wordt georganiseerd door de Stichting Neder lands Comité Vluchtelingenhulp 1963. De hulpactie wereldvluchtelingenjaar 1959 had tot doel de vluchtelingenkam pen in Europa te liquideren. Inderdaad is het mogen gelukken met de gelden, welke deze actie opleverde, een einde te maken aan het ellendige bestaan, dat vluchtelingen in deze kam pen hadden te leiden. In Griekenland en Turkije verblijven echter nog duizenden vluchtelingen, wel is waar niet in kampen, maar niettemin in deerniswekkende omstandigheden. Deze vluchtelingen hebben van de mogelijkheden van de in 1959 gehouden inzamelipg niet kunnen profiteren: De vluchtelingenactie 1963 wil met name trachten het lot van deze vergeten vluchtelingen in Turkije en Griekenland aantrekken en middelen bijeenbrengen, opdat ook deze uiteindelijk weer in de normale samenleving kunnen terugke ren en dat zij daarin een menswaardig bestaan kunnen hebben. Op maandagavond 21 oktober tussen 20.20 en 20.50 uur zullen radio en tele visie in het teken staan van deze vluch telingenactie, waarbij u bij wijze van bliksemactie gevraagd zult worden „di rect te willen geven". Na afloop van deze uitzending zullen jongelui van onze Ulo-school en van enige jongerenorganisaties bij u aan de deur komen om u te vragen uw bijdrage te willen geven voor deze actie. Het zal u duidelijk zijn, dat het bewer ken van de gemeente buiten de bebouw de kom in de avond bijzondere moeilijk heden met zich brengt. Ik nodig hen, die aldaar wonen uit, hun gave te stor ten op girono. 999 of bij de Boerenleen bank. Ik doe gaarne een beroep op u, uw aandeel tc willen geven aan deze leni ging van veel mensenleed. De burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. van modern karakter levert en voordelig een paar maal in de week rauw eten. Bladgroente b.v. is geschikt om fijnge sneden rauw door aardappelpuree te worden geroerd. Deze stamppot kunt u afmaken met geraspte kaas of blokjes kaas of dobbelsteentjes uitgebakken spek. Bij „rauw" denkt u natuurlijk dade lijk aan slaatjes. Die van kropsla, to maat en komkommer zijn overbekend, maar eigenlijk kunnen bijna alle groen tesoorten, ook de wintergroenten, voor slaatjes gebruikt worden. U kunt ze klaarmaken zoals u kropsla altijd aan maakt. Verwerkt u in de slasaus eens tuinkruiden en/of tomatenketchup. Maak ook eens een „gemengd gerecht" waarbij u de aardappelen en een stevige groentesoort (worteltjes, prei, savooie kool, koolraap) in één pan kookt. Als u er op 't laatst blokjes vlees, worst of kaas doorroert, heeft u in een wip een volledig maal klaar en niet veel afwas! Natuurlijk kunt u af en toe in plaats van de gewone warme maaltijd nasi go- reng of een macaronischotel eten. Ver werk er dan verse (soep)groente in of geef er een slaatje bij. Als u in de gelegenheid bent eten koel te bewaren, kunt u vlees voor en kele dagen tegelijk klaarmaken. Anders kunt u vleessoorten (of vervangingen daarvan) kiezen, die gauw klaar zijn, zo als: gebakken plakken worst, biefstuk, koude plakken ham, tartaar, karbonade, gebakken vis, nieuwe of zure haring, ge kookt of gebakken ei, omelet, gebakken kaasplakken. Ook soep en diverse toetjes kunt u van te voren klaar maken of kant en klaar kopen. Fruit is lekker na de warme maaltijd. Geboren: Yvonne, dv G. Spakman en J. G. Wolters, Zomerhuisjesterrein D 2a. Ondertrouwd: H. W. Rensen, 19 jr. en A. Reijlink, 17 jr., beiden te Holten. G. Veldhuis, 23 jr., Holten en D. T. Wessels, 21 jr., Deventer. Gehuwd: B. J. Boode, 22 jr. en G. J. Nekkers, 22 ji\, beiden te Holten. BEVOLKING: Ingekomen: E. Berends van Leiden naar Aalpolsweg 36. Mevr. G. J. H. Klein Velderman-Beffers en kind van Bathmen naar Beuseberg 178. G. P. Dijkstra en gezin van de Verenigde Staten naar Hol- terberg 35a. J. Bondor van 's-Graven- hage naar Holterberg 46. Vertrokken: J. A. Sibbald en gezin van Holterberg 26 naar Deventer. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: kinderportemonnaie met in houd; damesportemonnaie met inhoud; zakkam; wollen kinderwant (rood-groen) 2 zak eierkolen. Verloren: zwarte leren gereedschaptas met gereedschap; zwaar gouden schakel armband; rode kinderportemonnaie; heren- portemonnaie met inhoud. Inlichtingen dagelijks aan het groepsbu- reau der Rijkspolitie te Holten, Dorpsstraat 22, uitsluitend van 8-12 en van 14-22 uur. Donderdagmorgen omstreeks half 12 is de heer J. P. uit Halfweg met zijn personenauto op de toeristenweg over de Holterberg, even over de grens van Hellendoorn, geslipt en in de droge bermsloot over de kop geslagen. Hij kreeg daarbij een hersenschudding en is met de Holtense ziekenauto naar het St. Geertruidenziekenhuis te Deven ter vervoerd. De auto was aan de achterzijde flink beschadigd. De heer P. kwam uit de richting Nijverdal en heeft zich waar schijnlijk niet tijdig gerealiseerd, dat de steile helling ter plaatse door de in stromen vallende regen zeer glad was. De gemeentepolitie van Hellendoorn was met haar combi het eerst ter plaatse en heeft de patient overgegeven aan de rijkspolitie van Holten. de kracht van een verkoudheid ■hüu bij Vader, Moeder en Kind.nam "fa door ctyenk oan clieeówyk Mag ik u één vraag stellen, die een ant woord kan geven op uw verlangen om te weten te komen, waarom wij u hierheen hebben gebracht?" „Alsjeblieft-" ..Hebt u in het museumlaat eens kijkeneen Mariabeeldje gezien, 60 centimeter hoog, oud-vlaamse kunst?" „Man, weet ik veel van vlaamse kunst af. Ik heb alles bekeken, wat er te zien was, dus uw Mariabeeldje waar schijnlijk ook wel." De inspecteur legde zijn ellebogen op het bureaublad en keek de jongeman voor hem scherp aan. „Dan herinnert u zich zeker ook niet een klein paneel tje van Jan Steen, voorstellende een pijproker, formaat circa 20 x 25 centi meter? En ook niet een paneeltje van Breitner, groot ongeveer 30 x 60 cm, voorstellende een oud hoekje van de stad?" „Die pijproker van Jan Steen herin ner ik me inderdaad. Die hing ergens in een gang en omdat het tenslotte een van de beroemde nederlandse schilders was, heb ik 't met meer dan gewone be langstelling bekeken. Met de gedachte: Zo, dus dat is nu een Jan Steen. Dat andere ding kan ik me niet herinneren, maar zoals al gezegd: ik zal het heus wel gepasseerd zijn. Ik heb geen zaal overgeslagen bij mijn weten. De man tegenover hem knikte na drukkelijk. „U verspreekt zich een beetje, meneer Welsenaar. Zonder dat u er misschien zelf erg in had, zei u van het schilderijtje van Jan Steen: het hing ergens in een gang. Daar hebt u de juiste toestand van het ogenblik weergegeven. Het is er namelijk niet meer, ziet u?" Karei schokschouderde. ..Nou, dan hebben de bezoekers morgen pech ge had." Meer meteen drong de volle be tekenis.van deze woorden tot hem door en hij begon met zijn ogen te knippe ren. Zijn mond viel open van pure ver bazing en even keek hij naar de agenten om hem heen, die al die tijd zwijgend in zijn nabijheid stonden. Toen boog hij zich voorover, steunde met zijn handen op het bureaublad en zei zacht, maar met ingehouden woede: wilt me toch zeker niet vertellen, dat ik dat schil derijtje gestolen heb? Of wel?" „Blijft u alstublieft rechtop staan, meneer. Het is hier geen kroeg. Even voor de sluiting van vijf uur gistermid dag hebben suppoosten ontdekt, dat er twee schilderijen verdwenen waren, alsmede het Mariabeeldje, waarover ik u al sprak." Karei was lijkbleek geworden. „En u beschuldigt mij ervan die rommel ge stolen te hebben?" „Ik beschuldig u niet, meneer. Ik stel alleen maar een onderzoek in. En spreekt u niet van rommel.Het zijn kunstwerken, geheel onvervangbaar natuurlijk. De waarde ervan is niet in cijfers uit te drukken." Karei schudde ongelovig zijn hoofd- „En daarvoor laat u mij hier komen? Wie weet hoe ver van Ede? Midden in de nacht? Dat is dus de reden?" De politieman knikte. „Dat is de re den, meneer Welsenaar." De jongeman barstte in een zenuw achtig lachen uit. „Ik lach me naar. Tientallen bezoekers waren er in dat verdoemde museum, wat zeg ik? Mis schien wel honderden. En uitgerekend pikt men mij er tussen uit als ver dachte! Een reuze mop! Mag ik mis schien ook weten, waaraan ik die eer te danken heb?" „U ontkent dus iets van de diefstal len af te weten?" „Ontkennen? Ik heb niets te ontken nen of te bekennen, ik heb het niet ge daan! Waarom zou ik zoiets onzinnigs doen? Wat moet ik met die ouwe loi- ren? Ziet u mij nu werkelijk voor zo'n idioot aan? Karei Welsenaar, die nog nooit van zijn leven een voet in een museum heeft gezet tot gistermiddag, is met vooropgezette bedoeling het Rijks museum Kröller-Müller binnengestapt. Zo, jongens, wat zullen we hier nou eens achterover drukken? Kijk eens aan, dat mooie Mariabeeldje maar om te beginnen. Hoe groot was dat ook weer, zei u?" „Plusminus 60 centimeter, maar. „O, maar zestig centimeter? Stop ik even in m'n broekzak. En die beide schilderijtjes wikkel ik en passant even in m'n zakdoek. Zo, hup naar buiten, geen suppoost heeft 't gezien en de portier evenmin. Gauw even naar de voddeman brengen. Geeft er misschien twee kwartjes voor. Meneer, laat me alsjeblieft niet lachen. Voelt u nu hele maal niet, dat u een blunder maakt tot en met? Iemand midden in de nacht met drie man sterk van zijn bed halen en naar het politiebureau, joost mag weten waar, slepen.Vooruit, Karei Welsenaar, beken maar even, dat je die prullen meegenomen hebt# Naar huis. (Wordt vervolgd.) PLATTELANDSVROUWEN DIJKERHOEK Op dinsdag 15 oktober kwamen de plattelandsvrouwen van Dijkerhoek bij een in café „Het Bonte Paard". Deze avond kwam mej. Roosing, lerares aan de landbouwhuishoudschool te Holten 'n demonstratie „hartige hapjes" geven. Na de opening van de avond door de presidente en een korte inleiding kwa men er al gauw allerlei heerlijkheden op tafel en in een genoeglijke sfeer waren er al gauw verschillende dames druk in de weer met roeren en smeren. Na een gezamenlijke krachtsinspanning stond er een aantal schalen met lekkernijen op tafel, waarvan iedereen mocht proeven. Zeker niet het minste deel van de avond. Het enthousiasme van de dames was zo groot, dat een vrij groot aantal zich opgaf voor een eventuele cursus „Fijne In gebouw Irene draait deze week op zondagavond de dolkomische Duitse amusements- en schlagerfilm „Mariandl is verloofd", met in de hoofdrollen de bekende filmsterren Conny Froboess, Rudolph Prack, Waltraut Haas, Gün- ther Philipp, Hans Moser e.v.a. Een nieuw hoofdstuk uit de plezierige en gezellige levensgeschiedenis van de charmante Mariandl, waarin de lieftal lige Conny Froboess haar bekende schla gers ..Zwei kleine Italiener" en „Lady Sunshine and Mistec Moon" ten gehore brengt en waarin Günther Philipp en Hans Moser de toeschouwer meermalen zullen doen brullen van het lachen. Geluk, liefde en wijn.dat alles ge dij dt in deze gezellige kleurenfilm, die zich afspeelt in de Wachau, een van de mooiste gedeelten van Oostenrijk. „Mariandl is verloofd" is een prachtig progx-amma, waarvan de jeugd met volle teugen zal genieten. Zaterdag: Holten a—DES a 3.00 uur Excelsior bHolten b 3.00 uur Hulz. Boys aHolten c 3.40 uur Zondag: Holten 1—RV 1 2.30 uur Holten 2La Première 4 12.00 uur PI-I 3Holten 3 12.00 uur Haarl. Boys 5—Holten 4 12.00 uur keuken". Geprobeerd zal worden deze winter een dergelijke cursus te organi seren in de landbouwhuishoudschool te Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 2