te. t li- lliiteiSiSI Agenda Gouden huwelijk Jaarvergadering van de IBVA-afdeSing Puzzelrit „Bergruiters" Afscheid Ds. F. J. Broeijer Veemarkt Rijssen Zingen verrijkt het leven Zangavond Ring Twenthe in Ned. Herv. Kerk Prachfhanden Predikbeurten Bijzondere gezinsweek Hervormde Kerk Hondenbelasting Jeugdappèl in Markelo Toewijzing van 24 woningwetwoningen Zaterdag 19 oktober 1963 No. 42. Jaargang 15 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting }}Holtens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05 If 83 - 23If Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 2.50. Iedere mm meer f 0.10 Het echtpaar B. J. MarkvoortJ. G. Stegeman, Holterbroek 95, hoopt vrij dag 25 oktober zijn gouden huwelijks feest te vieren. De heer Markvoort (76) en zijn vrouw (74) hebben sinds hun huwelijksdag op het erve „Strokappe" gewoond. Beiden genieten nog een goede ge zondheid. Het gouden paar heeft vier kinderen en 19 kleinkinderen. De afdeling Holten van de Algemene Bond van Ambtenaren hield maandag avond in Hotel Holterman een algemene ledenvergadering, waarbij ook de dames der leden waren uitgenodigd en die onder leiding stond van de voorzitter, de heer H. W. Goorman. Er werden enkele mooie kleurenfilms vertoond en een kleine maal tijd aangericht, waardoor de bijeenkomst een gezellig karakter kreeg. De voorzitter heette in het bijzonder de elf nieuwe leden welkom, waardoor het ledental der afdeling van 42 tot 53 geste- gen is. Het verheugde spreker, dat ook een viertal schoonmaaksters lid van de afde ling geworden is en hij sprak de hoop uit, dat ook de anderen de weg naar de bond, die de belangen van het overheidsperso- neel op zo'n uitstekende wijze weet te behartigen, zullen weten te vinden. Daar de secretaris wegens ziekte niet i aanwezig kon zijn, gaf de voorzitter nog eens een kort overzicht van de wensen, die in een vorige vergadering waren geuit en welke thans bijna alle verwezenlijkt zijn. Op 26 oktober wordt in hotel Holterman een districtsvergadering gehouden van alle Overijsselse afdelingen. Als afgevaardig den naar deze vergadering zijn aangewe zen de heren G. W. Bekkernens, W. Beij- ers en G. H. Wittenberg met hun dames. De toneelclub OCH zal des avonds de klucht „De drie ijsberen" opvoeren, waar bij ook een 25-tal leden der afdeling met hun dames toegang hebben. Bij de opsomming van de bondsaktivi- teiten van het afgelopen verslagjaar wees de voorzitter op de betekenis van 't NVV- steunfonds, dat bij ziekte in de kosten van gezinsverzorging en dergelijke bijspringt en raadde hij de leden aan zoveel mogelijk deel te nemen aan het gemeentelijk spaar fonds, dat een extra rente oplevert, ook van bedragen, besteed voor verzekeringen, hypotheken, kosten van uitgebreid en mid delbaar onderwijs en dergelijke. De penningmeester, de heer P. Viet, wees op de voordelige voorwaarden, waarop de leden de brandverzekering van hun inboe del kunnen afsluiten. Uit zijn financieel verslag bleek, dat de inkomsten f2445,58 en de uitgaven in to taal f2361,42 bedragen hebben, zodat een Het bestuur van de Land. Rij vereni ging Bergruiters organiseerde zaterdag middag voor de leden een puzzelrit, waarvoor goede deelname bestond. Slechts twee van de 16 rijdende leden lieten verstek gaan en 4 amazones en 10 ruiters probeerden met de hulp van hun edele viervoeters het aantal strafpunten zo klein mogelijk te houden. De afstand die moest worden afgelegd over de Borkeid en de Hoch bedroeg 12 kilometer. Het werd, dank zij het prachtige na jaarsweer, een fijne en gezellige rit, die door geen der deelnemers zonder straf punten werd beëindigd. De uitslag luidt als volgt: Riki Brons voort met Ramona 8 strafpunten; T. Beldman met Toesca 10; W. Aaltink met Wuzella 14; Martineke Jansen met Dan dy 15; G. Bolink met Hettie 115; Joh. Bronsvoort met Ennie 16; Jan Jacob ter Horst met Poesta Koning 18; IJ. Schone- veld met Invasie 18; Ankie Kettin met Alida 30; Wim Derksen met Liesje 34; Hettie Krekel met Cartouche 34; G. Beldman met Barry 35; Dinant Pieffers met Sultan 36; Herman Aanstoot met Corrie 37. De „Henk Valk" wisselbeker werd ge wonnen door Riki Bronsvoort. De prijzen, die bestonden uit kunst en gebruiksvoorwerpen, werden na af loop van de geslaagde rit in café De Poppe uitgereikt door de voorzitter van de Bergruiters, de heer H. Beldman. voordelig saldo werd geboekt van f 84,16. Namens de kascommissie verklaarde de heer A. Boele alles keurig in orde bevon den te hebben. Tot nieuw lid dezer commissie werd naast de heer Boele benoemd de heer H. Slagter. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren H. W. Goorman en G. Linde, wer den bij enkele kandidaatstelling herko zen. Besloten werd, dat binnen afzienbare tijd een vergadering zal gehouden worden om het loonvraagstuk en andere vragen om trent de rechtspositie van het overheids personeel met de districtsbestuurder te be spreken. Door één der leden werd nog opgemerkt, dat het PTT-personeel het bijzonder ver velend vindt, dfat Holtens Nieuwsblad nog steeds op zatèrdag—besteld- moet worden. De PTT heeft het daardoor juist 's zater dags nog drukker dan door de week. Na deze zakelijke besprekingen werden door enkele leden van het personeel der o.l. dorpsschool twee prachtige kleuren films vertoond, daarvoor beschikbaar ge steld door de Caltex Petroleum Mij. „Frankrijk is een lusthof", maar vooral „Het nieuwe India" waren een paar leer zame rolprenten, die de volle andacht ge noten. Met een traktatie door de afdeling werd deze vrij goed bezochte vergadering op een gezellige wijze besloten. Na hier vier jaar en twee maanden als emeritus predikant bijstand te heb ben verleend in het pastoraat der Herv. gemeente naast de beide plaatselijke predikanten, neemt Ds. F. J. Broeijer zondag afscheid van de gemeentenaren, in verband met zijn vertrek naar Hoog- made bij Leiden, waarheen hij een be roep heeft aanvaard van de Hervormde gemeente aldaar. Er vindt deze morgen maar één dienst plaats, in welke dienst Ds. Broeijer zijn afscheidspredikatie zal houden, waarbij ook de leden van Dijkerhoek in de ge legenheid gesteld worden het afscheid bij te wonen. Behalve met het plaatsvervangend pastorale werk was Ds. Broeijer in het bijzonder belast met de zorg voor de buurtschappen Beuseberg en Plolter- broek en met het godsdienstonderwijs aan de openbare Ulo-school. Hij heeft zich daarmede zeer bemind gemaakt. Na afloop van de kerkdienst is er in het gebouw Irene gelegenheid voor de gemeente afscheid te nemen van Ds. en mevrouw Broeijer. Op de veemarkt te Rijssen waren j.l. maandag aangevoerd 97 runderen en 1072 varkens. De prijzen van vette koeien waren van f 2.90 tot f 3.20 per kg slachtgewicht, melkkoeien f 750f 950 per stuk, pinken f 550f 650, graskalveren f 225f 325, drachtige zeugen f 400f 475, en biggen f 65—f 80. De handel in rundvee was voor de tijd van het jaar vrij vlot met staande prij zen. In zeugen was een rustig handel, ook met staande prijzen. De handel in biggen was vlug en de prijzen bewogen zich op het zelfde hoge niveau. LERAREN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Tot leraar aan de landbouwhuishoud- school voor het algemeen vormend on derwijs is benoemd en inmiddels in functie getreden de heer H. T. Möller te Deventer, terwijl als muziekleraar aan deze school benoemd is de heer S. B. Siebelink te Goor. Uitgaande van het bestuur van de Ring Twenthe van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen werd zaterdagavond in de Ned. Herv. kerk een zangavond gehouden, waaraan door 8 gemengde- en 2 mannenkoren werd meegewerkt. De avond, waarvoor een zeer grote belangstelling bestond, werd met gebed geopend door de Ringvoorzitter, de heer H. Goorhuis van Hengelo, nadat met or gelbegeleiding van de heer Ant. Koop man was gezongen het eerste vers van Psalm 19: „Het ruime hemelrond vertelt met blijde mond". Voorzitter Goorhuis wees in zijn ope ningswoord op het grote voorrecht te mogen en te kunnen zingen. Zingen maakt niet alleen het leven rijker, maar is tevens een prachtig middel om het evangelie te verkondigen. Mensen die zingen zijn rijke mensen. Mensen die het leven en de vreugden des levens zien als een wonder Gods, als geschenken uit Zijn volheid van genade, worden steeds weer gedrongen om te zingen. De heer Goorhuis wekte aan het slot van zijn toespraak hen, die nog geen lid zijn van 'n koor op, om lid te worden en hij sprak namens de Ring een woord van dank tot de regelingscommissie uit de plaatselijke Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" voor het organiseren van deze avond, en tot de kerkvoogdij van de Herv. Gemeente voor 't beschik baar stellen van het kerkgebouw. Nadat nog enkele wijzigingen in het programma waren medegedeeld, kreeg het Chr. Gem. Koor „Looft den Heer" te Notter (directeur de heer J. Slont van Almelo) de gelegenheid om de spits af te bijten. Misschien kwam het daardoor, dat het eerste werk van dit koor niet zo goed uit de verf kwam. Het was „De landman" van Bortnianski, dat af en toe toch wel wat onzuiver en wat vlak ten gehore werd gebracht. Daar staat echter tegen over, dat 't. tweede werk veel beter was. „Du Hirte Israels" van Malan-Schoch kwam goed tot zijn recht en vooral de nunanceringen waren goed te noemen. Met „Psalm 42" van Goudimel had het koor echter moeite om t' technisch goed uit te voeren en vooral het ritme leverde moeilijkheden op. „Hervormd Kerkkoor" te Holten (dir. de heer J. op den Dries). Het koor begon met „Als hier op aard mijn werk is ge daan" van Joh. de Heer. Dit werkje is muzikaal niet goed doorgewerkt, maar hier heeft de dirigent geen schuld aan, want de componist heeft gezorgd voor een monotone alt-, tenor- en baspartij. Een mooie vertolking kregen „Avondge bed in 't kamp" van Dykes en „Psalm 84" van Goudimel. Toch moet de diri gent proberen het koor met wat meer gevoel te laten zingen en zorgen voor minder eentonigheid. „Looft den Heer" uit Enter, o.l.v. dé heer C. Schildkamp, legde eer in met 't optreden door „Hodie Christus natus est" van Marenzio, hoewel het toch wel wat overtuigender had kunnen klinken. Enkele sopranen waren iets te scherp en te vlak. Het „Wiegelied", dat hieraan vooraf ging, had een goed slot dank zij het ritenuto. Iets meer pianissimo was wenselijk. „Halleluja", Enschede (dir. de heer J. Warmink). Het was een klein koor, dat hier haar kunnen ten gehore bracht er- ondanks de geringe bezetting heeft het deze avond een goede prestatie geleverd, vooral met „Plu Nonsi Trovano" van Mozart. Het was goede koorzang, hoe wel niet altijd even klankvol. De twee andere werkjes kwamen er ook goed af, met name „Ein Mensch ist in seinem Leben wie Gras". „Christelijk Mannenkoor", Vrooms- hoop (dir. de heer W. Klaassen). Dank zij de goede leiding zong dit koor uitste kend. De uitspraak en nuancering waren zeer goed te noemen. De heer Klaassen liet zijn koor met grote overtuiging zin gen en ontwikkelde 'n homogene klank. Van dit koor kan gezegd worden, dat het op een zeer goede weg is. Opvallende werkjes van dit koor waren „Gott grüsse dich" en „Danklied zu Gott" van Haydn. De heer Slont kwam voor de tweede maal voor het voetlicht met „God is mijn lied" uit Sibculo. „Zum Sanctus" v. Schubert was niet altijd even zuiver, de tenoren zongen beide coupletten net iets te laag. Dit gemakkelijke werkje had veel beter gezongen kunnen worden. „Heb zon in mijn hart" van Kousemaker hadden we graag iets blijer gehoord. Gelukkig werd „O Jesus mijn troost" van J. S. Bach beter vertolkt. „Hoop op zegen", Wierden (dir. Fred dy Blaak). „Largo" van Handel werd te ruw gezongen en leent zich niet zo goed voor het zingen in de Nederlandse taal. „Exultate Deo" van Scarlatti was tech nisch goed, maar ook hier valt de op merking te maken, dat het wel wat ruw werd gezongen. Er moet meer gevoel in dit werkje worden gelegd. De piano dient voor de begeleiding bij „Wie lieb- lich sind die Boten" van Mendelssohn, dat toch een behoorlijke vertolking kreeg. Christelijk Mannenkoor", Vriezenveen (dir. de heer J. Brilman). Dit koor bracht een viertal liederen. In een bewerking van de dirigent werd „Heer, wees mijn Gids" goed vertolkt. „Troösterin Musik" van Brückner ,„In Jesus Christus naam" en „Landerkoning" waren ook goed te noemen. De begeleiding was bij de heer Brilman in goede handen. „Crescendo", Enschede (dir. de heer Jac. Brasz). Dit grote koor begon met „Cantate Domino" van Hassler en het werd vol-overgave gezongen. Van Bach bracht dit koor „Ich freue mich im Herrn". Waar bleven echter de pp's en p's in dit werk? Leer het koor ook zacht zingen, zoals dit o.a. verlangd wordt op blz. 2 van Agnus Dei" van Altink; pp en mf hadden we graag wat meer ge hoord. „Soli Deo Gloria", Holten (dir. W. van Erkelens). Het koor begon met „Neder land en Oranje" (land of hope and glo ry) en dit werd op een goede wijze ver tolkt en met overgave gezongen. De heer J. Warmink begeleidde keurig en was niet de oorzaak van enkele ritmische oneffenheden. Vervolgens „Heilig ist der Herr" van Pretorius, een dankbaar num mer, waarbij goed werd gelet op de pp's en messo-forto's. Als een goed sluitstuk van deze avond mag „Psalm 126" van Palmer worden genoemd. Vooral bij „zij gaan daar heen en wenen" werd devoot gezongen. Al met al een zeer geslaagde zang avond, die besloten werd met het zingen van het Bondslied: „Eén in geest en stre ven" door de gezamenlijke koren onder leiding van de heer W. van Erkelens. en nimmer ruw of schraal Mamecs-Gelei Ned. Herv. Kerk: 10 uur Ds. Broeyer (Afscheid). Extra collecte voor Kerk en Gezin. Irene. 10 uur Jongerendienst. Dijkerhoek. Zondag 20 oktober geen dienst. Geref. Kerk: 10 en 3 uur Cand. Jurg van Amster dam. In alle diensten is het éne offer voor de Diaconie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen kerkbouw". Vlag op de silo Vijfentwintig jaar boekhouder bij Guus De heer D. Siemerink te Rijssen her dacht donderdag het feit, dat hij vijfen twintig jaar geleden in dienst trad bij de firma C. A. Müller en Zoon in de Look. Ter gelegenheid van dit jubileum bood de firma Müller donderdagmiddag in zaal Amicitia een receptie aan, waarop zeer velen, waaronder een groot aantal klanten, de jubilaris en zijn echtgenote en de firma Müller kwamen gelukwen sen. Vele gelukwensen gingen vergezeld van bloemen, zodat de zaal een fleurige aanblik bood. Van de firma Müller ontving boek houder Siemerink een geschenk onder enveloppe, terwijl het personeel een electrisch scheerapparaat aanbood. OFFICIËLE PUBLIKATIE De kerkeraad der Herv. Gemeente be sloot dit jaar aan de gezinsweek van 20 tot 27 oktober a.s. een bijzondere vorm te geven. Er zullen dan n.l. geen catechi satie en kerkelijke vergaderingen gehou den worden, opdat alle gezinsleden eens alle avonden thuis kunnen zijn. Hij heeft op alle niet-kerkelijke verenigingen en instanties een beroep gedaan een zelfde gedragslijn te volgen. Inmiddels heeft de kerkeraad aan alle leden schriftelijk een zevental vragen doen toekomen, met de bedoeling, dat deze door man en vrouw onderling en, indien aanwezig, ook met hun opgroei ende kinderen besproken zullen worden. De vragen hebben betrekking op het ge zinsleven, eventuele tekortkomingen van de zijde der ouders en van de zijde der kinderen, hoe ouders en kinderen elkander de steun kunnen geven, die zij in onze verwarrende wereld nodig heb ben om de rechte koers in het leven te houden, en ten slotte op de geestelijke „noaber-plichten", vooral ook ten aan zien van alleenstaanden. Als sluitstuk dezer gezinsweek wordt op maandag 28 oktober om half acht in Irene een grote gezinssamenkomst ge houden, waarin deze vragen o.m. be sproken zullen worden. OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Hol ten maken bekend, dat degene, die in de loop van het belastingjaar houder wordt van één cf meer honden of van meerdere honden, dan waarvoor hij reeds belasting plichtig is, daarvan binnen 14 dagen na het ontstaan van de belastingplicht aan gifte behoort te doen ter gemeente-secre tarie (afdeling financiën), waarna de beta ling van de belasting dient te geschieden ten kantore van de gemeente-ontvanger. Holten, 17 oktober 1963. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Op zondag 20 oktober des middags om drie uur is er in de Ned. Herv. Kerk van Markelo weer een bijzondere kerk dienst, en wel een Jeugd-appèl. Dit appèl v/ordt, evenals de vorige bijzondere diensten, die hier de laatste jaren werden gehouden, weer georgani seerd en voorbereid door de Jeugd dienstcommissie van de Hervormde kerk van Markelo. Men heeft voor dit Jeugd-appèl uit stekende medewerkers weten aan te trekken, zodat het weer een hele mooie dienst beloofd te worden. Het Jeugd- appèl zal namelijk geleid worden door een van onze bekendste legerpredikan- ten, te weten luitenant-kolonel Ds. C. M. Graafstal uit Ermelo, legerpredikant van het legerkorps te Apeldoorn. Hij zal een toespraak houden over het onderwerp „Marsbevel voor de kerk!" Ds. Graafstal heeft landelijke bekend heid verworven door zijn zeer begaafde sprekerstalent. Hij heeft de gave om op een boeiende en eenvoudige manier de mensen te trekken. Zijn preken zijn steeds actueel en „op de man af"! Aan het Jeugd-appèl wordt verder nog meegewerkt door het vocale en in strumentale „Duo Maas" uit Ermelo. Zij waren reeds eerder in Markelo met bij zondere kerkdiensten en hebben toen een zeer goede indruk gemaakt. Met hun prachtige zang hebben zij zeer velen toen ontroerd. Zingende brengen zij het Evangelie op een eenvoudige, maar zeer boeiende manier. Zowel Ds. Graafstal als 't „Duo Maas" zijn steeds zeer bezet, maar doordat de Jeugddienstcommissie reeds zeer vroeg tijdig met hen in contact kwam, was het mogelijk, dat zowel dominee als duo zich konden vrij houden voor het Jeugd- appèl in Markelo. Het belooft wel een zeer bijzondere dienst te zullen worden en verwacht mag dan ook wel worden, dat zeer velen uit Markelo en verre omgeving naar dit Jeugd-appèl toe zullen komen. Vooruitlopende op de woningtoewij zing voor 1964 is aan de gemeente Hol ten een (extra) contingent van 24 wo ningwetwoningen toegekend, onder de voorwaarde, dat de bouwcapaciteit aan wezig is en met de bouw derhalve spoe dig begonnen kan worden. Aan deze voorwaarde kan worden voldaan. Het gemeentebestuur is reeds in onderhan deling getreden met een aannemer, die de woningen spoedig zal kunnen bouw en. Er ligt voldoende bouwrijp terrein te wachten. Als de bouw van deze 24 woningen snel gerealiseerd kan worden, bestaat er, naar men verwacht, geen gevaar dat zij van de toewijzing voor het komende jaar zullen worden afgetrokken. Zaterdag 19 okt.: Ontwikkelingsmiddag en -avond Kring II der PJGO in café 't Bonte Paard. Zondag 20 oktober, des avonds 7.30 uur: Filmavond in „Irene" (zie adv.). 2027 oktober: Gezinsweek Hervormde Gemeente: „Alle avonden allemaal thuis". Maandag 21 oktober, 8 uur: Vergadering Holtense Bestuurdersbond in hotel Hol terman. Dinsdag 22 oktober, 19-19.30 uur: Zitting Thomassen Drijver in café Kalfster- man (zie adv.). Vrijdag 25 oktober, 's avonds 8 uur in café „De Waag" (Jan Haverslag): Prijsuitrei king fokveedag met filmvertoning. Zaterdag 26 oktober, 7.30 uur: Cabaret avond en prijsuitreiking „Holbatheo" irf café ,,'t Bonte Paard" (zie adv.). Maandag 28 oktober, 19.30 uur in „Irene": Grote samenkomst in het kader van de Gezinsweek Hervormde Gemeente. Dinsdag 29 okt. 8 uur Filmavond in de hal van de Dorpsschool. Vrijdag 1 november, 's avonds kwart voor acht in gebouw „Rehoboth": Jaarverga dering A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje". Zaterdag 2 november, 's middags van 15.00 tot 17.00 uur in café „De Waag": recep tie Landelijke Rijvereniging „Bergrui ters" in verband met 30-jarig bestaan. Zaterdag 2 november: Dansen in café ,,'t Bonte Paard".

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1