Agenda Ondanks goede voorzorgsmaatregelen Sneltrein greep melkwagen tijdens dichte mist Plattelandsvrouwen Dijkerhoek Nationale Reclasseringsdag Geslaagde sportmiddag C.J.V. Jeugd Ring Holten Nieuwe cursus E.H.B.O. Zangkoren voor de radio Herziening grondprijzen in het Kolcomplex Bazar voor nieuw troephuis Subsidiëring van godsdienstonderwijs Jaarvergadering „Jong Holten" Burgerlijke Stand Zaterdag 21 september 1963 No. 38 Jaargang 15 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting }fl6ltens Nieuwsblad te Molten, Telefoon 051^83 - 234 Adv.-prijs 115 mm. (a contant) 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Zaterdagmorgen is tijdens een dichte mist de melkwagen van de landbouwer, de heer H. J. Ulfman te Dijkerhoek, die aan de tractor gekoppeld was en waar mede liij op weg was naar de melkfabriek, op de onbewaakte overweg van de Doorlo pende Dijk in het Holterbroek te Holten door de sneltrein Deventer- Enschede, die te plm. 8.06 't station aldaar passeert, ge grepen en gedeeltelijk vernield. Persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voorge daan. De bestuurder van de tractor en zijn vader, die hem tegemoet gekomen was, kwamen met de schrik vrij. Van de aanhanger die flink beschadigd was, wer den de beide achterwielen afgerukt, ter wijl een groot aantal melkbussen flinke deuken had opgelopen. De trein kwam enkele honderden meters -verder tot stil stand, maar kon met een vertraging van plm. 45 minuten de reis op eigen kracht voortzetten. De heer Ulfman kwam met zijn trac tor met aanhangwagen, waar hij ruim 80 bussen met melk op had staan uit het Holterbroek. Zoals bij mistig weer de ge woonte was, kwam zijn vader, de heer A. J. Ulfman hem, met het oog op het ge vaar tegemoet. Voor het passeren van de overweg werd de motor afgezet en luis terden beide mannen ingespannen naar de nadering van treinen, die uit beide rich tingen kunnen komen. Toen men niets hoorde werd snel de motor weer aange slagen en de overweg gepasseerd, maar juist op het laatste nippertje naderde de sneltrein, die de platte aanhangwagen met bussen van achteren greep. Hoewel ontzettend geschrokken, behield de be stuurder de tegenwoordigheid van geest en bleef hij de trekker, die door de klap van de botsing steigerde, gas geven, zo dat hij de gedeeltelijk vernielde aanhan ger nog van de rails kon wegtrekken.. De heer Ulfman Sr haaste zich naar de dicht bijzijnde telefoon om het station Holten te Woensdag 11 september hield de afde ling Dijkerhoek van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar eerste ver gadering in het nieuwe seizoen in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Na opening door de presidente, me vrouw M. Reilink-Kers en het zingen van het bondslied werd het winter program ma besproken. In januari zal wederom een naaicursus voor beginners worden gehouden, met aansluitend daarop een cursus voor ge vorderden. De uitnodiging van de afdeling Bath- men om op 20 september de voordracht „Bloemen van Ada Harris" door mevrouw Aafje Top bij te wonen werd met veel animo ontvangen. Ook onze afdeling zal meedoen aan de plaatselijke film „Hoe het hier reilt en zeilt", de opnamen hiervoor zullen ge maakt worden op maandag 16 sept., om kwart over drie bij „Het Bonte Paard". Daarna genoten we van een serie dia's over de deze zomer gemaakte reisjes van onze afdeling en van de schoolkinderen. Na sluiting keerden we allen voldaan huiswaarts. Als sluitstuk van de landelijke actie voor de reclassering die loopt van 16 tot en met 29 september, wordt op zaterdag 28 september de Nationale Reclasserings dag gehouden. De opbrengst van de lan delijke collecte op die dag is bestemd voor de reclasseringsinstellingen van al le gezindten. De actie rÖitd de Nationale Reclasse ringsdag heeft tot doel op grote schaal bekendheid te geven aan de grondgedach te en het werk van de reclassering en te vens fondsen te werven voor het werk van de Nederlandse reclasseringsinstel lingen. De reclasseringsinstellingen houden zich bezig met duizenden Nederlanders, die door hun afwijkend gedrag met de justitie in aanraking komen. Zij bevorde ren een hernieuwde aanpassing aan de maatschappij, die noodzakelijk is, zowel voor de reclassant als voor de gemeen schap. De instellingen doen dat werk met meer dan 300 beroepskrachten en 7000 a 8000 vrijwilligers, welke laatsten een groot deel van hun vrije tijd aan de re classering besteden. Voor de belangrijke bedragen, die het werk vergt, moet men ten dele kunnen terugvallen op de opbrengst van de Na tionale Reclasseringsdag, zodat men hoopt op een zo groot mogelijke mede werking in het gehele land. waarschuwen treinen uit die richting vast te houden met het ook op de her en der op de spoorlijn verspreid liggende melkbussen. Toegeschoten omwonende, die de klap hadden gehoord, hebben ech ter in een minimum van tijd de baan weer vrij gemaakt. Een van de wielen van de aanhanger lag 180 meter verder langs de spoorbaan. Doordat de sneltrein slechts het achter ste deel van de wagen ramde is de trek ker niet meegesleurd, waaraan de be stuurder zeker zijn leven te danken heeft. Zijn vader was de overweg gepasseerd maar natuurlijk ook hevig geschrokken. Op het sportterrein van de v.v. „Mar- kelo Vooruit" bij café „De Poppe" werd zaterdagmiddag de jaarlijkse sportmid dag gehouden van het Chr. Jongeren Verbond Jeugdring Holten. Helaas was de opkomst gering; een feit, waarover in het openingswoord van de secretaresse Jannie Paalman een trekje in mineur viel te beluisteren. Zij sprak de hoop uit, dat het ondanks de geringe bezetting van de verschillende nummers toch een mooie en spannende middag mocht worden en die wens is in vervulling gegaan. De voetbalfinale bracht Bathmen en Dijkerhoek binnen de lijnen. Het werd een spannende strijd, die eindigde met de kleinst mogelijke zege (10) voor de Dijkerhoekers, die hierdoor in het bezit kwamen van de fraaie wisselbeker en de kampioenstitel. Bij de „zeskamp" (verspringen, bal gooien, hoogspringen, busgooien, hoef- ijzerwerpen, hardlopen en hardlopen m. hindernissen) kwamen met de beste re sultaten uit de bus: Meisjes van 10-11 jaar: Dinie Stege- man, Espelo. Meisjes van 12 jr.: Dinie Klein Horst man, Espelo. Meisjes- van 13 jaar: Johanna Ulfman, Dijkerhoek. Meisjes van 14 jaar: Annie Dekkers, Okkenbroek. Meisjes van 15 jaar: Mientje Brons voort, Dijkerhoek. Annie bekkers kwam tot 6730 punten en zij werd uitgeroepen tot sportvrouw 1963. Tot sportman 1963 werd gekozen Jan Ulfman. Hij sprong en rende eveneens 6730 punten bij elkaar. De uitslagen luidden als volgt: Jongens van 10-11 jaar: Jan Schooien, Beuseberg. Jongens van 12 jaar: Henk Achter kamp, Beuseberg. Jongens van 13 jaar: Jan Aanstoot, Okkenbroek. Jongens van 14 jaar: Bertus Aanstoot, Okkenbroek. Jongens van 15 jaar: Jan Ulfman, Dij kerhoek. De estafette werd zowel bij de jon gens als de meisjes gewonnen door de ploegen van Dijkerhoek. Om pl.m. 5 uur werden de prijzen uit gereikt door de heer Rietberg, die te vens 'n hartelijk woord van dank sprak tot het bestuur van de v.v. „Markelo Vooruit" voor het beschikbaar stellen van het terrein, tot de leden van de af delingen Beuseberg en Holten voor het in orde brengen van het terrein en tot de jongens en meisjes, die een sportieve strijd leverden om de prijzen en titels. Men schrijft ons: Woensdag 2 oktober start de E.H.B.O. afdeling Holten met een nieuwe cursus. Ongetwijfeld zullen velen dit bericht nauwelijks lezen, als zijnde iets, dat bui ten hun interesse valt. Wel een ernstig ongeluk, aanrijding, brand etc. wordt door vrijwel iederen met gretigheid gelezen. Juist nu practisch elke dag een aan rijding of ongeluk gebeurt, is het nood zakelijk, dat zo snel mogelijk hulp wordt geboden. Vaak blijkt, dat deze eerste hulp van groot nut is geweest. Hoe vaak gebeurt het niet bij een aan rijding, dat onder het grote aantal toe schouwers, dat zich hier altijd om ver dringt er zich niemand bevindt, die in staat is eerste hulp te verlenen. De nieuwste kunstmatige ademhaling, welke bij kolendampvergiftiging, ver- drinkingsgevallen moet worden toege past, wordt thans geïnstruëerd. Hoe gemakkelijk is het niet voor be drijven, onderwijzers enz., wanneer zij op de hoogte zijn met de primaire hulp, die bij kleine, eventueel grote ongeval len verleend moet worden. Reeds velen hebben zich voor deze nieuwe cursus opgegeven. Toch is deze cursus nog niet geheel bezet. Aanmelding kan geschieden op de eerste oefenavond woensdag 2 oktober om 7.30 uur in het Groene Kruis gebouw of bij mevr. Sluiter-Aaftink, Oranje straat 49. OFFICIËLE PUBLICATIE Spreekuur gemeente-architect De gemeente-architect van Holten maakt bekend, dat zijn spreekuur niet op dinsdag 24 september, maaar op maandag 23 september a.s. zal worden gehouden. De gemeente-architect, J. LOUWERSE. Op vrijdag 27 december a.s. zullen onze drie plaatselijke zangkoren, H.G.K., Hervormd Kerkkoor en Soli Deo Gloria, in een NCRV-programma serie „Zingt ten hemel toe" voor de radio een zeven tal geestelijke liederen ten gehore bren gen. Aan dit programma zal medewerking worden verleend door het NCRV koper kwartet en de organist Willen Hendrik Zwart. Door de koren zullen de volgende lie deren worden gezongen: „Heer, onze Heer, hoe heerlijk en verheven", Louis Bourgeois; „God in den hoog' alleen zij eer", Leonard Schröter; „Lof zij den Heer", Joachim Neander; ,,'k Sla naar 't gebergt' mijn ogen heen", Scottisch Psalter; „God onzer vaad'ren", Georg Warren; „Ere zij aan God den Vader", Henry Smart; „Komt nu met zang", Hans Boelee. De microfoonrepetitie en opname (niet voor publiek toegankelijk) zal maandag avond van 7 tot 11 uur plaats hebben in de Ned. Herv. Kerk. De koren zullen onder leiding staan van de directeur van de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria", de heer W. van Erkelens te En schede, op wiens initiatief deze opname plaats vindt. In de raadsvergadering van dinsdag a.s. komt een vooi'stel van burgemeester en wethouders aan de orde om de grond prijzen in uitbreidingsplan, het z.g. Kol complex, te verhogen. Deze grondprijzen zijn op 30 november 1961 vastgesteld naar aanleiding van een exploitatie-opzet, welke was gebaseerd op ramingscijfers, aldus het college in zijn toelichting. Nu inmiddels de gronden in eigendom zijn verkregen, het eerste gedeelte bouw rijp is gemaakt cn de aannemingssom van het bouwrijpmaken van de resterende gronden bekend is, is de exploitatie-opzet opnieuw bezien. Aan de hand van de thans bekende ge gevens is gebleken, dat bij handhaving van de destijds vastgestelde prijzen een nadelig saldo zou onstaan van f86.271. Het is daarom noodzakelijk de prijs van de resterende nog uit te geven gronden met rond f 1,per m2 te verhogen. Voorts acht het college het noodzake lijk deze prijzen met f 0,50 per m2 te ver hogen ter vorming van een fonds voor de sanering van het oude industrieterrein. Hierdoor zullen de grondprijzen voor dc verschillende categoriën van bebouwing in dit complex met f 1,50 per m2 ver hoogd moeten worden. In een bijgevoegde beknopte samenvat ting geven burgemeester en wethouders een overzicht van de gewijzigde exploita tie opzet. In deze herziening wensen zij tevens te betrekken de nog aanwezige grondendeeluitmakende van het vorige complex (Holterink I). Deze gronden zijn gelegen aan de Industriestraat en aan de Waagweg en zijn bestemd voor industrie. De oppervlakte bedraagt plm. 11.000 m2. De prijs van deze gronden is op 14 jan. 1960 vastgesteld op f 4,80 per m2. Omdat deze gronJen grenzen aan het industrieterrein van het Kolcomplex, waarvoor thans een prijs van f 9,50 per m2 wordt voorgesteld, zijn er naar de me ning van B. en W. geen voldoende motie ven aanwezig om een dergelijk prijsver schil langer te handhaven. Ook de ligging van de gronden ten opzichte van elkaar geeft daartoe geen aanleiding. Het hierdoor te verkrijgen exploitatie overschot wil het college storten in het eerder genoemde saneringsfonds. Het college komt in zijn voorstel tot de volgende grondprijzen: Industrie f9,50 (40.455 m2>, School f20,(4.050 m2), Bijzondere bebouwing f 17,50 (14,425 m2>, gemengde bebouwing f 17,50 (2500 m2), Midenstandwoningen f 18,— (8.130 m2). Bungalows f15,(7.233 m2), overige woningen a. particuliere f 16,50 (9.523 m2), b. woningwetwoningen f 11,70 (17.000 m2). Uit de opbrengst zal f 104.000 worden gereserveerd voor de dorpsontwikkeling en f 52.000 voor de vorengenoemde sane ring van het industrieterrein. De netto-opbrengst der gronden wordt geraamd op f2.035.104.95. Om te komen tot de vorming van een bouwfonds, voor de bouw van een nieuw troephuis, heeft de Holtense Padvinderij, „De Waardenborchgroep", het plan om op 28, 29 en 30 november a.s. in gebouw „Irene" een grote bazar te organiseren. Leiding, plaatselijke commissie en een flinke groep ouders van padvinders zijn reeds bezig om de plannen uit te werken waarvoor ongetwijfeld binnen afzienbare tijd nadere mededelingen zullen volgen. Blijkens de ontwerp-verordening hou dende voorwaarden tot het verlenen van een tegemoetkoming aan kerkelijke ge meenten, kerken en verenigingen als genoemd in artikel 26 der L.O. wet 1920 in de kosten van het geven van gods dienstonderwijs aan de leerlingen van o.l. schoen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs, zoals burgemeester en wet houders deze aan de raad hebben aange boden zal deze tegemoetkoming f50 per cursusjaar bedragen voor elk gegeven wekelijks lesuur van ten minste 45 mi nuten. Het onderwijs moet in de schoolgebou wen worden gegeven aan de leerlingen van de daarvoor in aanmerking komende klassen, voorzover de ouders, voogden of verzorging daartegen geen bezwaren heb ben. Om bij het berekenen van de tegemoet koming in aanmerking te worden geno men, moet de les bezocht worden door tenminste 15 leerlingen, waarbij leerlin gen die wegens ziekte of om andere re denen verhinderd zijn de les bij te wonen, kunnen worden medegerekend, indien zij naar het oordeel van B. en W. geacht kunnen worden regelmatig aan dit onder wijs deel te nemen. Indien zij door de raad wordt aangeno men zal de verordening te rekenen met ingang van 1 januari 1963 in werking treden. Donderdag 12 september hield de PJGO afd. „Jong Holten" haar jaarvergadering tevens eerste vergadering in dit seizoen. De vergadering stond onder leiding van voorzitter W. Aalpol, die in zijn openings woord het overlijden van, adviserend lid, de heer H. J. A. Koldeweij herdacht, die een enorme steun is geweest voor de vereniging. In zijn jaaroverzicht wees de voorzitter er op dat president Soekarno Westelijk Nieuw Guinea opgeëist had, doch dat gelukkig de diplomatieke betrek kingen weer hersteld zijn. De toestand rond de Berlijnse muur is nog niet veel veranderd, maar de voorzit ter zag de totstandkoming van het kernstopverdrag toch als een toenadering tussen Oost enWest. De volledige totstandkoming van de -EEG eist nog al wat onderhandelen. De pogingen van Engeland tot toetreding bin nen de EEG stuiten op verzet van Frank rijk. De voorzitter stond ook nog even stil bij de rassendiscriminatie in Amerika. De redenen voor de protestvergadering te Den Haag gehouden door de stands organisaties waren wel gegrond doch men heeft er zo weinig doel mee bereikt. De voorzitter keurde de manier van optreden van het Landbouwschap af doch hij sprak ook zijn afkeur uit over de mensen die hier tegen de politie optra den, daar de mensen van de politie hier ook alleen maar hun taak vervulden. Verder gaf de voorzitter enig overzicht van wat zich het afgelopen jaar in Holten al zo afgespeeld had. De voorzitter besloot zijn jaaroverzicht met de volgende regel: „Met open oog de blik vooruit gaan wij de nieuwe paden", en sprak de hoop uit dat deze regel het komende jaar voor de vereniging niet al- lelen woorden maar ook daden zullen worden. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Nederlandse Blinden- bond over de filmopnamen van zaterdag 14 september in Holten. Verder nog een schrijven van het kringbestuur, waarin werd medegedeeld dat de kring eind mei 1964 een excursie van één week naar Denemarken organiseert. Kosten f 150 tot f 200. Opgave voor 30 september aan het bestuur. Bij bespreking van het cursus programma bleek voor de cursus „Duits voor beginners" de meeste belangstelling te bestaan, verder waren er nog de cur sussen spreken in het openbaar, land bouwbedrijfsleer, 144 lesuren, min. leeftijd 18 jaar en motoren kennis en gebruik, 72 lesuren, de laatste twee moeten gegeven worden in de L.L. School te Bathmen. Op gave tot 30 september. Voor hel winterwerk werd gevraagd naar een vergadering verzorgd door ei gen leden, verder was er belangselling voor een forumavond, film- en boekbe- spreken, discussieavond en dropping. Na de pauze was de bestuursverkiezing aan de orde. Het nieuwe bestuur is thans als volgt samen gesteld: Voorzitter G. J. Beldman, 2e voorzitter Joh. Bronsvoort, secretaris M. Rietberg, 2e secretaris L. H. Rensen, penningmeester G. Meken- kamp, leden A. D. Jansen en J. Rensink. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat dit seizoen weer afge sloten was met een batig saldo. Het jaar verslag van de secretaris herinnerde de leden nog eens weer aan alle activiteiten van de vereniging in het afgelopen ver- enigings jaar. De vergadering werd besloten met een forum bestaande uit de heren J. Veene- klaas, T. Stegink, D. J. Jansen en J. Ste vens onder leiding van W. Aalpol, waar in een viertal zeer actuele vragen werden behandelt. Zaterdag 21 sept, tot en met 28 sept. Hol tense Veevoeder en Eierhandel A. H. Vruwink wegens vacantie gesloten. Voor afhalen van gas geopend. Van 21 t.m. 28 sept wegens vakantie ge sloten smederij B. J. Nijland Espelo Zondagavond 22 sept. 7.30 uur filmavond Irene (zie adv.). Maandag 23 september 's avonds om 8 uur in gebouw „Bethanië" vergadering Hervormde vrouwenvereniging Dijker hoek. Maandag 23 september 's avonds van 7-11 uur in de Ned. Herv. Kerk microfoonre petitie en opname van de door de drie plaatselijke zangkoren te zingen gees telijke liederen welke op een later tijd stip door de NCRV zullen worden uitge zonden. Dinsdag 24 september 7.30 uur raadsver gadering. Dinsdag 24 september 8 uur zitting Au- ping N.V. in hotel Holterman (zie adv.). Woensdag 25 september, 20 uur „Jonge Kerk". Plaats: Pastoriestraat 44. Donderdag 26 september 7 uur: Zitting Thomassen en Drijver in café Kalfster- man (zie adv.). Donderdag 26 september aanvang dans- cursus Dansschool „Bron" te Hengelo in hotel Müller (zie adv.). Zaterdag 23 sept. „Holtens Gem. Koor" neemt deel aan zangconcours te Nij megen. Zaterdag 28 sept. Plaatselijke veekeuring te Espelo. Woensdag 2 oktober 7.30 uur: Aanvang nieuwe cursus EHBO. Zaterdag 5 oktober: Dansen in 't Bonte Paard. Maandag 7 oktober: Modeshow fa. Won- nink in Amicitia. Zaterdag 12 oktober 's avonds 8 uur in de Ned. Herv. Kerk zangavond Ring Twente van de Koninklijke Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen. Maandag 14 oktober 19.30 uur in „Irene": Gemeentelijke Diaconale Commissie voor Internationale Hulpverlening, belegt voorlichtingsavond, waarop de heren B. Soer en J. v. Bruggen, die als onderwijzers op Nieuw Guinea werkten aan de hand van films en dia's vertel len zullen over hun werk. 2027 oktober: Gezinsweek Hervormde Gemeente: „Alle avonden allemaal thuis". Maandag 28 oktober 1930 uur in „Irene". Grote samenkomst in het kader van de Gezinsweek Hervormde Gemeente. Ned. Herv. Kerk. Holten: 8.30 en 10 uur ds Broeyer. Collecte inwendige zending. „Irene": 10 uur Jeugddienst. Dijkerhoek Bethanië: 9.30 uur ds Israël. Collecte inwendige zending. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds R. A. Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer be stemd voor de Diaconie. Bij de uitgang collecte voor eigen Kerk bouw. HOLTEN Geboren: Geertruida Adriana, dv P. H. Cammeraat en A. C. Staal, Gaardenstraat 22 Dinant Hendrik, z.v. G. J. Schippers en H. J. Goorman, Gaardenstraat 55 Johanna Gertude, dv W. L. ter Beest en J. B. Broekhuis, Beuseberg 53. Ondertrouwd: G. J. Krieger, 29 jaar en G. J. Nekkers, 26 jaar, beiden te Hol ten J. W. Schoneveld, 25 jaar, te La ren (Gld) en H. Janssen, 27 jaar, te Hol ten. Gehuwd: G. Meilink, 36 jaar, te Holten en J. F. ten Brinke, 31 jaar, te Wierden E. Lammers, 29 jaar en H. van Zon, 21 jaar, beiden te Holten A. G. Warme- link, 30 jaar, te Markelo en H. Westerink, 27 jaar, te Holten G. J. Dollekamp, 19 jaar, te Markelo en J. M. van der Goot 19 jaar, te Holten. Overleden: H. J. Klein Baltink, 69 jaar, Dijkerhoek 34 (overleden te Deventer). Ingekomen: J. Warrink en gez., van Utrecht naar Larenseweg 29 K. Kor- wa. van Arnhem naar Raalterweg 16. Vertrokken: W. W. Braunius van Hol- terberg 65 naar Utrecht W. J. H. Wan- sink, van Dorpsstraat 17 naar Londen- Harrow (Groot Brittanië) H. Stege- man, van Holterbroek 5 naar Arnhem W. A. Geerts, van Look 41 naar Hilver sum. Gevonden: Damesvest, militair jasje, sleutelbos met 2 sleutels, damesregen mantel, wandelstok (voor invalide). Aan komen lopen: Tijgerkleurige poes. Verloren: Herenbroek, jongensovei*all, 2 portemonnai's zonder inhoud, heren- vest, spoorwegabonnement, ceintuur (le der)

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1