Agenda Wmkmmiie- programma Openluchtspel „Stefan Isrkos55 trek grote belangstelling Predikbeurten Afsluiting van wegen Afwezigheid burgemeester Zaterdag 27 juli 1963 No. 30 Jaargang 15 HOLTENS NIEUWSBLAD Uitgave va?i de Stichting ,JIoltens Nieuwsblad" itsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Sojten j>eief00n 051f83 - 23Jf Adv.-prijs 115 mm. Ca contant) f 2.50. Iedere Het openluchtspel „Stefan Borkos", dat de toneelclub „O.C.H." woensdagavond onder de feestbonien op de Holterberg opvoerde, trok grote belangstelling. Hol ten bezit geen openluchttheater, maar het prachtig stuk natuur met zijn zware eiken en donker naaldbos, dat men „de feestbonien" noemt, leent zich met de nodige inprovisatie uitstekend voor het opvoeren van een openluchtspel, als dit zigeunerstuk, dat zich in de Hongaarse wouden moet afspelen. Op tijdelijke zit plaatsen op de met helmgras en mos be groeide helling, voor de plek van de op voering, hebben dan ook ettelijke honder den bezoekers in stille aandacht en ge troffen door de natuurlijke omgeving waarin het zich afspeelde, het spel ge volgd dat een bijzonder accent kreeg door de kleurrijke costuums en de uitstekende typering die de spelers en speelsters kre gen door grime en klederdracht. ZIGEUNERLEVEN Als een ruwe bolster met een blanke pit, zo zijn ook deze in de vrije natuur levende zigeuners, ruwe mensen, maar met een grote mate van rechtvaardig heidsgevoel. Stefan Borkos, hun onge kroonde koning, wiens wil wet is, krijgt het niet gemakkelijk, als hij eerst een van de vrouwen van zijn stam, Marischka Bullik, moet straffen voor oneervol ge drag, maar dan in twijfel komt te verke ren over de trouw van zijn eigen verloof de Illona Mihalis. In zijn troep heerst twijfel en ontevredenheid over de juist heid van zijn uitspraken. In het eerste en tweede bedrijf ontwikkelde zich deze geschiedenis. In het laatste bedrijf, dat verreweg het mooiste en gaafste van het gehele stuk is, komt het ten slotte tot een gelukkige ontknoping, wanneer blijkt, dat Illona, die kennis heeft gehad aan de houtkoopman, Roni Szendos, hem toch trouw gebleven is. De donkere wolk, die de oude geheimzinnige waarzegster, Katinka Szaboska, boven het kamp heeft gezien, trekt dan weg. Joseph Ohanky, de landjonker, moet zijn bossen verko pen, maar Szendos, de koopman, stelt de troep in de gelegenheid om nog twin tig jaar in het woud te blijven wonen. Hij heeft begrepen, dat het bosviooltje Illona, niet in de stad gedijen kan en bij Stefan Borkos behoort. ROMANTISCH EFFECT Het stuk werd uitstekend gespeeld, de geluidsweergave, door verdekt opgehan gen microfoons, was goed, het bos op de achtergrond vormde het kamp met aardi ge zigeunerkinderen, kampvuren en ten ten terwijl de zigeuners op galopperende paarden de entourage verhoogden. Het licht der schijnwerpers en de duisternis rondom gaf het geheel een romantisch effect. Alle twaalf spelers hebben hun rol met grote overgave vertolkt. Stefan Borkos, de ongekroonde zigeunerkoning werd ge speeld door Jan Oosterkamp, zijn 21-ja- rige verloofde Illona Mihales door Ada Wierbos-Koopman. Margitka Lippay, een schone zigeunerin, door Riek Kevelam, Kalinka Szaboska, was Ami Bruintjes- Kleene, Toni Szaboska, haar half idiote zoon, Lieuwe Meinsma, Geza Szikuska, adjudant van Borkos, Jan. Konijnenberg, Gayula Bullik, een sterke maar domme zigeuner Johan Stukker. Alex Legoska, de sluwe, Gerrit Kooyman, Marischka Bullik, een vurig zigeuner meisje, Marie Meinsma-Kooy, Roni Szendos, de hout koopman, Jan Holterman, Joseph Ohan ky, de landjonker, Kees Stoop en Michael Kessler, zijn verwaande rentmeester, die de zigeuners wel weg wilde kijken Jan Krikkink. De grimering was door de heer Joh. van Geenhuizen weer uitstekend ver zorgd, terwijl licht en geluid verzorgd werden door de heer Jan van Bruggen. Aan het slot van de voorstelling heeft burgemeester Enklaar, als voorzitter van de V.V.V. de spelers bedankt voor wat zij telkenjare voor verstrooiing voor de zo mergasten doen en er op gewezen dat Holten haar gasten gaarne wil laten ge nieten van de mooie natuur. Ned. Herv. Kerk: Holten: S.30 uur ds Addink; 10 uur ds Addink Bed. H. Doop. Kollekte voor „Irene". Dijkerhoek: 9.30 uur ds Knipscheer Kollekte voor „Bethanië". Geref. Kerk: 8.30, 10 en 3 uur ds K. Welbedacht van 's Gravenhage. In deze diensten is 't éne offer bestemd voor de diakonie. Bij de uitgang collec te voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerk te Rijssen: 7 uur en 8-30 uur Mis; 10 uur Hoog mis. R.K. Kerk Nieuw-Heeten: 7.30 uur, 9 uur (Hoogmis) en 10.30 uur. GESLAAGD Bij de te Deventer gehouden ulo-exa mens slaagden van de Holtense open bare ulo-school de laatste drie candida- ten voor het diploma A, t.w. B. Mulder, G. E. Nijhoff en M. M. Waanders, allen te Rijssen. Zaterdag 20 juli t.m. zaterdag 3 augus tus: Zaken Holtense Bouwvakpatroons wegens vakantie gesloten. Zaterdag 20 juli t.m. zaterdag 3 augustus: fa. Klein Velderman, Industriestra=t 5, wegens vakantie gesloten Maandag 22 juli t.m. zaterdag 27 juli: Fa. Gebr. Wansink en de filialen (afd. fou- rage, kunstmest en kolen) wegens va kantie gesloten. Winkel blijft geopend. Maandag 22 t.m. 27 juli: Vakantie schoe nenmagazijn W. OoLbekkink, Kerk straat 11 Maandag 22 juli t.m. zaterdag 27 juli: Accountantskantoor A. Eshuis G.zn., bijkantoor Holten, Oranjestraat 55, we gens vakantie gesloten Vrijdag 26 juli t.m. 6 augustus: Smederij Broekhuis en Zoon, Dijkerhoek wegens vakantie gesloten Zaterdag 27 juli, 2 uur: Grote Amerikaan se auto-rodeo Zaterdag 27 juli, 8 uur: Grote dansavond in de tent in Kalf stermans weide (zie adv.). Zaterdag 27 juli om 8 uur: Groot vakan tiebal in „Amicitia". Zondagavond 28 juli om 8 uur: Inter kerkelijke samenkomst in de grote tent in Kalfstermansweide (Stations straat) Maandag 29 juli t.m. 3 augustus: Coöpe ratie Dijkerhoek wegens vakantie ge sloten (zie adv.). Maandag 29 juli t.m. 3 augustus: Fa. J. W. Dollekamp en Zn., Oranjestraat, we gens vakantie gesloten (zie adv.). Maandag 29 juli Lm. 5 augustus: Fa. E. J. WesUerïk, Larenseweg 1, wegens va kantie gesloten. Woensdag 31 juli 7.30 uur precies: Rui- terdemonstratie van de L.V.R. „De Bergruiters", op Kalfstermansweide. Woensdag 31 juli 8 uur: Filmvoorstelling in Irene (zie adv.). Maand augustus „Tuincentrum" Holten gesloten. G. J. Haneveld, Laren (zie adv.). Donderdag 1 augustus 7.30 uur: Grote ouderwetse boerenbruiloft in tent op Kalfstermansweide (zie adv.). Vrijdag 2 augustus: Geen zitting Coöp. Boerenleenbank „Holten" in Dijkerhoek Zaterdag 3 augustus 8 uur: Grote caba retavond in tent op Kalfstermansweide. Zaterdag 3 augustus: Groot vakantiebal van „De Trekkers" in Amicitia. Zaterdag 3 aug-, 's avonds half acht: Gro te Ruiterdemonstratie L R. „St. Stef- fenruiters" met medewerking van de Ponyclub in de verlichte rijlaan te Exel. Na afloop dansen in café „De Exelse Molen". Zondag 4 augustus 2 uur: Oriënterings- rit M.A.C. „De Holterberg", auto's, motoren en bromfietsen. Zondagavond 4 augustus om 8 uur: In terkerkelijke samenkomst in de grote tent in Kalfstermansweide (Stations straat). Maandag 5 augustus t.m. 10 augustus: Co- operatie Holten wegens vakantie ge sloten (zie adv.). Dinsdag 6 augustus; Hervatting repetities Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Zondagavond 11 augustus om 8 uur. In terkerkelijke samenkomst in de grote tent in Kalfstermansweide (Stations straat) Zondagavond 18 augustus om 8 uur: In terkerkelijke samenkomst in de grote tent in Kalfstermansweide (Stations straat). OFFICIËLE PUBLIK ATIES Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat in verband met het houden van een z.g. auto-rodeo de navolgende wegen op za terdag 27 juli 1963 van 13 uur tot pl.m. 18 uur voor alle verkeer gesloten zullen zijn: a de Kolweg ter hoogte van de Rijs- senseweg en van de Oranjestraat- Dorpsstraat; b de Kerkhofsweg ter hoogte van de Stationsstraat, de Spoorstraat en de Industriestraat. Al het verkeer naar het rodeo-terrein achter de fabriek van Ter Horst en Co. N.V. zal geleid worden via de Stations straat en de Waagweg en via de Noor denbergstraat, ter hoogte van hotel Vos man. Motorvoertuigen, brommers en rijwie len worden niet toegelaten tot het rodeo terrein. Zij kunnen geparkeerd worden op braakliggende terreinen langs de Waagweg en in het zuidelijk deel van het Kolplan, zoals door borden en pijlen zal worden aangegeven. Holten, 18 juli 1963. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. W. BEIJERS, loco-secretaris. De burgemeester van Holten maakt bekend, dat hij wegens vakantieverlof van 29 juli tot 19 augustus e.k. afwezig hoopt te zijn. Zijn spreekuren op 29 juli, 5 augustus en 12 augustus zullen derhalve niet wor den gehouden. Holten, 25 juli 1963 De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR Met een hartelijk welkom tot onze zomergasten laten wij hieronder het vakan tieprogramma weer volgen, zoals het er de komende week uitziet. Gaarne doen wij nog een beroep op alle hotel-, pension-, kampeerboerderij-, bungalowkamp en kampeerterreinhouders de toegezonden exemplaren van ons blad aan hun gasten door te geven. Zolang de voorraad strekt zijn nog nummers op het V.V.V.-kantoor verkrijgbaar. AMERIKAANSE AUTO-RODEO Zaterdag 27 juli nam. 2 uur grote Amerikaanse Auto-Rodeo op een terrein achter de juteweverij van Ter Horst Co. N.V. op het Industrieterrein. 24 onverschrokken coureurs bestrijden elkaar in hun gepantserde auto's, dat de stukken er afvliegen. Prijs: de gouden Rodeo-auto. Er wordt zo'n grote belangstelling verwacht voor dit in deze omgeving nog onbekende, enerverende evenement, dat uitgebreide verkeersmaatregelen wor den genomen om de stroom in goede banen te leiden. De Auto-Rodeo-Club uit Bentelo, die dit evenement verzorgt, heeft reeds tal van rodeo's verzorgd en zal in de maand augustus optreden in Rheine (West- Duitsland). De kassa's zullen reeds vanaf 13 uur geopend zijn. DANSAVOND MET JAZZMUZIEK Zaterdag 27 juli 8 uur grote dansavond met het beroemde dansorkest „The Rivertown Dixieland Jazzband" in een grote tent op Kalfstermansweide, op uitnodiging van de Braderiecommissie en verzorgd door de Holtense Jongeren Sociëteit. Dit dansorkest, dat doorlopend gecontracteerd is, is nog maar éénmaal in Holten opgetreden en wel in „De Wielen". Men heeft geluk gehad beslag te kunnen leggen op dit ensemble, doordat het door toevallige omstandigheden deze avond was vrijgekomen. Nadere bijzonderheden vindt men in een aankondiging in dit nummer. VAKANTIE-BAL Zaterdag 27 juli 8 uur GROOT VAKANTIE-BAL in „Amicitia", georganiseerd door de Wandclsportvereniging „De Trekkers", met muziek van „The music makers" uit Zutphen. De W.S.V. „De Trekkers" organiseert elk jaar in het vakantieseizoen een aantal dansavonden, evenals zulks 's winters voor de Holtense jeugd geschiedt. BEZOEK AAN KAASBOERDERIJ Dinsdag 30 juli, tussen 7 <en 8 uur 's avonds, zal een bezoek gebracht worden aan de boerderij van de familie Cats in de Beuseberg. Het is het enige zelf- kazende bedrijf in de verre omgeving en de bewoners zullen daarover en over hun verdere landbouwbedrijf bij hun rondleiding iéts vertellen, dat velen zai interesseren. De leiding van deze excursie berust bij de administrateur van de V.V.V., de heer Kers, aan wiens bureau bij het spoorwegviaduct men zich zo spoedig mogelijk voor deelname moet opgeven, telefoon 533. De kosten bedragen f 1. per persoon, ook voor kinderen. Men ontvangt een kleine attentie in de vorm van een zakje met verschillende kaassoorten, om te proeven. RUITERDEMONSTRATIE Woensdag 31 juli geeft de Landelijke Rijvereniging „De Bergruiters" een ruiter demonstratie op Kalfstermansweide aan de Stationsstraat. De voorstelling vangt aan om 7.30 uur (precies). Deze demonstratie met het prachtig paardenmateriaal, dat overdag het gewone boerenwerk doet en 's avonds laat zien wat een goede dressuur vermag, is voor de zomergasten bijzonder interessant en trekt elk jaar veel belangstelling. Op het programma staan o.m. équipespringen, Dorus als ruiter en „Ga ook eens rijden". Een aankondiging in dit nummer vermeldt verdere bijzonderheden. VVV HOLTERBERGRIT Woensdag 31 juli en volgende woensdagen wordt des middags bij voldoende deelname de bekende VVV autobustocht georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg, Nijverdalse berg met prachtige vergezichten over Salland en Twente. Er is een wandeling aan verbonden van pl.m'. 20 minuten door de schone dreven langs de westelijke helling van de berg. De kosten bedragen f 1.50 en men moet zich zo spoedig mogelijk opgeven bij het VVV-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat. De tocht duurt van pl.m. 25.30 uur. De administrateur gaat mee voor een explicatie. FILMVOORSTELLING Woensdag 31 juli 8 uur vindt in 't gebouw Irene een filmvoorstelling plaats met de spannende avontuurlijke rolprent „De patrouille des doods" met in de hoofdrol de populaire acteur Randolph Scott. Nadere bijzonderheden vindt men in de aankondiging in dit nummer en onder Filmnieuws. VAKANTIE-BAL Woensdag 31 juli 8 uur groot vakantie-bal in Amicitia van de Wandelsport vereniging „De Trekkers" met muziek van „The musicmakers" uit Zutphen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar een aankondiging in dit no. OUDERWETSE BOERENBRUILOFT Donderdag 1 augustus 7.30 uur organiseert de Braderiecommissie in samenwer king met de toneelgroep O.C.H., de Boerendansers uit Markelo, de Larense Schotsers uit Laren (GId.) en de Boerenkapel uit Markelo een ouderwetse boe renbruiloft in de grote tent op Kalfstermansweide, waarbij U allemaal als brui loftsgasten aanwezig kunt zijn. De brulftenögers gaot woensdagaovend rond. De bruudskoo wordt emeut bie de boeren!eenbaanke en op den Smidsbeelt en ook de broedswagen wordt an- ehoolden bie de boerenleenbaanke en bie de botterfabriek. Rondgaank van de boerenkapel om 7.30 uur. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar een aankondiging elders in dit blad. PUZZLE-WANDELTOCHT Donderdag 1 aug. organiseert de Wandelsportvereniging „De Trekkers" een puzzle-wandeltocht langs de mooiste plekjes in onze omgeving. Het vorige jaar waren er vaak meer dan honderd deelnemers en deelneemsters. Start van 19 tot 19.30 uur vanaf het clublokaal café De Waag aan de Waagweg. Inleggeld 50 cent volwassenen en 25 cent kinderen. Er kunnen aardige prijsjes gewonnen worden. De deelnemers waren tot nu toe altijd enthousiast. NATUUR-HISTORISCH MUSEUM HOLTERBERG Vrijdag 2 aug. ien vervolgens lelke vrijdagavond, telkens om 8 uur, wordt in het Natuur-Historisch Museum op de Holterberg een rondleiding gehouden door de eigenaar Kees Bos. De heer Bos is een gezellig en deskundig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het museum is pas weer uitgebreid en is van een bijzondere bekoring. GROTE CABARETAVOND Zaterdag 3 augustus 8 uur organiseert de Braderiecommissie een wel bijzonder exclusieve avond voor zomergasten en ingezetenen met het optreden van „Die Tiroler Holzhacker Bnb'n" onder leiding van Gerard Lebon, waaraan solistische medewerking verlenen Coby Beek, Hans Wiljon, Carla Remy, Michel van Oss. Als gasten in deze voorstelling zullen optreden: „De Selvera's", Neerlands be kendste radio- en t.v.-zangduo, Kalmar-trio, acrobatiek van wereldklasse, Wikkel-Bross, komische cascadeurs, Jean Kok, conferences en verbindende teksten, en Joop de Leur. muzikale omlijsting. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Beltman's Kledingmagazijn, Dorpsstraat 9. VAKANTIE-BAL Zaterdag 3 augustus 8 uur groot vakantie-bal in „Amicitia", georganiseerd door de Wandelsportver. „De Trekkers" met muziek van „The musicmakers" uit Zutphen. De W.S.V. „De Trekkers" organiseert elk jaar in het vakantieseizoen enkele dansavonden. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar een aankon diging in dit nummer. m ORIENTERINGSRIT Zondag 4 augustus om 2 uur organiseert de Motor- en Automobielclub „De Holterberg" een oriënteringsrit voor auto's, motoren en brommers. Interessant voor zomergasten-automobilisten, bromfietsbestuurders en motorrijders. Het gaat door de mooiste delen van onze omgeving. Start om 2 uur bij het clublokaal, café Vruggink in de Stationsstraat. Mooie prijzen beschikbaar. Deze rit dit voor de insiders telt mee voor de club kampioenschappen van de K.N.M.V. TOURINGCAR-TOCHTEN O.A.D. De Overijsselse Autobusdienst „OAD" houdt met comfortabele touringcars tal van dagtochten, o.a. naar Twente, Giethoorn en Tecklenburg (Duitsland). Het VVV-bureau belast zich gaarne met de reservering van de nodige plaatsen, waar ook verdere inlichtingen worden verstrekt en dienstregelingen van spoor en bus verkrijgbaar zijn. Nog late bus- en treinverbindingen 's avonds. Tel. 533. KOPTE KOFFIE NA DE KERKDIENST Evenals dit het vorige jaar gedurende hef vakantieseizoen gebruikelijk was, za1 de zomergasten na de tweede kerkdienst in de Herv. Kerk gelegenheid worden geboden in het gebouw Irene een kopje koffie te drinken en kennis te maken met de predikant. De kerkeraad der Herv. Gemeente nodigt derhalve allen, die hier met vakantie vertoeven, gaarne uit na het bijwonen van de tweede kerk dienst, die om 10 uur begint, van deze gelegenheid gebruik te maken. Het gebouw Irene bevindt zich op korte afstand van het kerkgebouw. oo De aandacht van de zomergasten mag tenslotte nog gevestigd worden op de Canadese begraafplaats op de Holterberg. Een monument van serene rust midden tussen de bossen, waar meer dan duizend Canadezen begraven liggen, die voor onze vrijheid het offer van hun leven brachten. In de eerste dagen van mei had een pelgrimage plaats van tachtig verwanten uit Canada en op 6 mei de plechtige herdenking der gevallen Canadezen in de tweede wereldoorlog. In oktober zullen opnieuw Canadezen naar Holten komen om de laatste rustplaats hunner verwanten te bezoeken. oo Het programma voor de volgende weck bevat o.m. de volgende evenementen: Maandagavond 5 aug. t.m. 8 aug. Braderie in de Dorpskern. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar het afzonderlijk programma. Zaterdag 10 aug. 2.30 uur: Wielerronde voor nieuwelingen en amateurs om het kampioenschap van Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1