FIRATO Plr*!! IIEIIS Lagere Technische Scheef lijssen UIT OVERIJSSEL MOEDERDAG I 12 mei a.s. Nieuw centrum voor Nederlands atoomonderzoek Zaterdag 11 mei 1963 HOI,TENS NIEUWSBLAD pagina 5 Al spoedig" na de sluiting van FIRATO 1961 heeft het bestuur doen weten, dat de Inter nationale Tentoonstelling van Electroniea FIRATO 1963 gehouden zal worden van vrijdag 13 tot en met 22 september a.s. in het nieuwe RAI Gebouw aan het Europa plein te Amsterdam. FIRATO 1963 zal een enorme verscheiden heid aan vindingen en ontwikkelingen op het gebied van radio, televisie, audio (ge luidstechniek), instrumenten en onderdelen te zien geven. Deze tentoonstelling verdient deze maal meer aandacht omdat het 40- jarig bestaan van radio-omroep in Neder land wordt gevierd. Voor FIRATO 1963 zullen de Europahal, de Zuidhal en de Noordhal als expositie ruimten wórden gebruikt. Hiervan is de Noordhal speciaal bestemd voor het expo seren en demonstreren van z.g. professio nele apparatuur. Behalve de drie hierboven genoemde hallen, zal ook de Oosthal de hal waarin „Open het Dorp" is gehouden in de komende FIRATO worden betrokken. Deze hal zal geheel worden ingericht als televisiestudio Vanaf een tribune zal het voor 800 a 900 personen mogelijk zijn de opnamen en aile andere bedrijvigheid in een televisiestudio te volgen. In de wanden zijn glasstroken aangebracht, zodat ook het langslopende publiek daardoor eens achter het scherm zal kunnen kijken. Vanuit deze FIRATO-studio zullen dage lijks door de Nederlandse Televisie Stich ting in samenwerking met de omroepver enigingen TV-uitzendingen worden ver zorgd. Alle programma's uit deze studio zullen door middel van gesloten circuit TV cp de FIRATO-stands te zien zijn. Daar naast zullen sommige van de predukties ook over het Nederlandse televisienet wor den uitgezonden. Bij deze FIRATO televisie uitzendingen zal men in de RAI de gele genheid hebben de knop van het tweede programma te gaan gebruiken. Ook de PTT en de Nederlandse Radio Unie zullen op de FIRATO 1963 hun medewerking ver lenen. Velen hebben behoefte aan voorlichting over de principes en de toepassingsmogelijkheden van de electroniea. Dit geldt in sterke mate voor de jeugd, allereerst omdat bij velen een grote weetgierigheid bestaat op dit ge bied, doch ook omdat de electroniea tal van beroepen op verschillend niveau kent. Het is van beiang de komende generaties, met de ouders, daarop te wijzen. Onder leiding van het Nederlandse Radio Genootschap wordt door de industrie, landmacht, marine, lucht macht, PTT en NRU op FIRATO 1963 een groot gemeenschappelijk voorlichtingscen trum ingericht, waarin zowel de principes van de electroniea als de toepassingen daar van op aanschouwelijke wijze worden ge demonstreerd. Ook dit jaar is FIRATO een internationale tentoonstelling met produkten uit vrijwel de gehele wereld. Een interessant onderdeel van de tentoonstelling is de gezamenlijke stand van negentien Britse ondernemingen op het gebied van geluidsweergave én de Britse Omroep; B.B.C. De Technische School te Rijssén krijgt een nieuw gebouw aan de Wierdense- straat. Grote vreugde vanwege de één dezer dagen afgekomen vergunning tot nieuwbouw onder bestuur en personeel der school. Nadat in 1949 het technisch onderwijs in Rijssen startte werd in oktober 1950 het huidige schoolgebouw aan de Dokter Stofckersstraat met veel vreugde betrok ken, niet vermoedend dat dit onderwijs zo zou inslaan, dat reeds spoedig naar uibreidihg moest, worden, uitgezien. Reeds in 1954 verkreeg het bestuur, toen nog onder voorzitterschap van de heer L. Iwema, toestemming een schets ontwerp te maken van een uitbreiding en verbouwing van de bestaande school. Alle beschikbare gronden in de naaste omgeving hiervan werden op de teke ning benut. Nochtans bleek deze ge plande uitbreiding niet voldoende te zijn voor de toekomst, zodat het bestuur naar een geheel ander terrein moest uitzien, voor de voorbereiding tot de bouw van een geheel nieuwe school, waarvan na 8 jaar goedkeuring is. ontvangen. Thans is de school, naast het eigenlijke hoofdgebouw met de op dit terrein staan de noodlokalen nog in 6 andere lokali teiten ondergebracht, zodat de totstand koming van dit nieuwe gebouw een ge weldige aanwinst zal betekenen voor het technisch onderwijs te Rijssen en omge ving. Meerdere lokaliteiten zijn thans ook niet meer aan te trekken, zodat het maxi- nog niet bereikt is. Dit bedraagt heden 380 leerlingen (dagschool). De nieuwe school, berekend op 450 a 500 leerlingen, bevat 7 praktijklokalen, 9 theorie-, 3 teken- en 2 handvaardig heidslokalen, benevens 1 stellokaal, 1 overblijflokaal en 1 gymnastieklokaal, verder nog de dienstvertrekken, bestaan de uit kamer Direkteur, adjunct-Direk- teur, leraren, administratie bedienend personeel, concierge loge, dokterskamer, mum aantal leerlingen vanzelfsprekend TJIT HET VERGEETBOEK GEHAALD Wij, mensen van de 20ste eeuw, zijn zo vertröuwd met de vorm en samenstelling van ons brood en gebak, dat we ons niet meer afvragen hoe onze voorouders ertoe kwamen om krenten en i-ozijnen in het brood te verwerken, koekjes een krakelingvorm te geven en met kerstmis nu juist kransen te maken. Dikwijls was dit niet alleen maar een kwestie van verfijning van smaak of een verlangen om eens een nieuwe vorm te ma ken, maar het had een zinnebeeldige beteke nis. Als in vroeger tijden eeii Germaan overleed, werd zijn vrouw tegelijk met hem begraven. Later werd dit de haarvlecht van de vrouw en toen men brood in diverse vormen wist te maken en men er niet afkerig van was het met de goden en de overledenen nog meer op een akkoordje te gooien, ging men de vlecht vervangen door gevlochten brood. Deze vorm van brood vindt nog steeds af trek en heeft in bepaalde plaatsen de naam van Allerzielenbrood gekregen. Ook de palmpaas vindt in het oude gebruik om de dode waardevolle voorwerpen mee te geven, zijn oorsprong. Armbanden, ringen en andere versierselen, di ede gestorvene mee kreeg in het graf, werden vervangen door van brood gemaakte nabootsingen. Hieruit is ondermeer de krakeling (armbandvorm) ontstaan. De broodhaantjes of -zwaantjes zijn symbolen van het ontluikende voorjaar, terwijl de ronde vorm van brood en ge bak (o.a. de kerstkrans) zinnebeeld is van de eeuwige kringloop winter-voorjaar en duisternis-licht. Laten we nog even bij onze Germaanse voor ouders blijven. Hun leven werd voor een groot deel beheerst door goden en goede en kwade geesten. Vooral rond midwinter, wan- De architectuur is in handen van het architectenbureau J. ter Haar en J. Jans. De omliggende tuin is een ontwerp van de tuinarchitect de heer J. de Koning uit Enschede. De hoofdbouw is opgedragen aan het aannemers bed r ijf N.V. Roelof s en Haa- se, terwijl het loodgieterswerk is gegund aan de fa. G. van Dam, het schilderwerk aan fa. A. ten Berge, allen te Rijssen. De totale bouwkosten zullen ongeveer 2% miljoen gulden bedragen. Men hoopt in september 1964 het schoolgebouw te kunnen betrekken. neer de wedergeboorte van het licht werd gevierd, het symbool van de vruchtbaarheid, hield men offer- en joelfeesten om de geesten gunstig te stemmen en de kwade te weren. (Het gebruik om op de overgang van oud naar nieuw vuurpijlen en rotjes af te schieten en zoveel mogelijk lawaai te maken wortelt eveneens in het oude bij geloof dat men door vuur en lawaai de boze geesten afschrikt.) Meestal werd bij de offerfeesten een zwijn, een bok of'een stier geofferd om een gunstig oogstjaar af te smeken. Hier te lande werd vaak een kater levend begraven. Dit dier, dat als vruchtbaarheidssymbool werd ver eerd, kwam later in de kwade reuk van duivelsafgezant te staan. De gekerstende be volking verving het dierenoffer door brood offers, meer of minder goed gelijkend op het te vervangen dier. Aangezien het erg moei lijk is een kater in brood na te maken, be perkte men zich tot zijn scheenbeen, met wat vlees erom. Brood in deze vorm is ook nu nog te krijgen onder de naam duivekater. In de broodoffers werden soms pruimen en rozijnen meegebakken, gedroogde vruchten van de vorige oogst, waarvoor naar men hoopte die van de komende zomer niet zou behoeven onder te doen. Dat krenten en rozijnen symbool van vrucht baarheid en voorspoed zijn, beseft misschien niet iedereen, die, zoals in het oosten van ons land wel gebruikelijk is, een kraam vrouw een krentenwegge aanbiedt. Dit is een krentebrood van' soms wel twee meter lang! Wanneer de buurvrouwen gaan „kroamschuddcn" (de nieuwe baby opne men, „schudden" om te voelén hoe zwaar hij wel is) dan krijgen ze een stuk van de door hen geschonken wegge mee naar huis. Ook andere tradities waarbij brood en gebak een rol speelt worden op het platteland in ere gehouden. In Noordbrabant en delen van Limburg kent men de St. Hubertus broodjes of, zoals ze ook wel genoemd worden Hui- bertjes, Huibkes of Hoeberiks-keukskes. Vroeger bakte men deze broodjes met boter, eieren en beschuitgelei, een fijn gebak dus, maar nu neemt men ook wel het deeg dat voor kadetjes wordt gebruikt. Op 3 novem ber werden de broodjes 's morgens door de bakkers naar de kerk gebracht om te wor den gezegend. En dan eten niet alleen de mensen I-Iubertus-broodjes, maar ook de huisdieren en het vee. Op de dag van St. Hubertus, die als patroon van de jagers wordt vereerd, voerde men ze in vroeger tijden in de kerk aan de jachthonden om deze te zegenen als middel tegen de honds dolheid, Oudere mensen drogen nog ieder jaar een broodje en bewaren het tot de vol gende Hubertusdag als bescherming tegen allerlei ongerief. Met half-vasten plegen de bakkers in som mige plaatsen in Limburg krombroodjes te bakken, halve-maanvormige broodjes. Zij laten deze van een heuvel naar beneden rollen. Vroeger een traktatie voor de armen, nu een feest voor de jeugd. Nonnevotten zijn een carnavalsgebak dat in delen van Limburg wordt gegeten. Het is een frituurgebak, gemaakt van een fijn gist deeg, in de vorm van een krakeling. De twee uiteinden van het deeg worden echter niet over elkaar gelegd, maar enkele malen om elkaar gedraaid. (Men mocht geen gebak met een knoop erin presenteren; dit voor spelde ongeluk.) Eeuwen geleden schijnen deze nonnevotten meer algemeen geweest te zijn, getuige het opschrift in de gevelsteen van een schoenmakerswerkplaats in Den Haag in 1600: Hier verkoopt men schoenen, Lange ende korte En lekkere nonneforte. Vele van deze tradities zijn anno 1963 (helaas) in ongebruik. Een van de redenen hiervoor is waarschijnlijk, dat maar weinig mensen precies het ontstaan en de betekenis weten van deze gebruiken. Toch valt er momenteel een groeiende belangstelling waar te nemen voor het in ere herstellen van oude broodvormen! Zoudt u het soms niet prettig vinden om op uw vijftigste verjaardag verrast te worden met een smakelijke en mooi-gegarneerde „Abraham" VyV WYNNE ZOU HEBBEN BEKEND Er is nog plaats met Pinksteren. De hotels en pensions in Twente bieden voor het lange Pinksterweekeinde nog plaats aan de toerist, evenals de zomerhuisjes. Op de Overijsselse Heuvelrug bieden de hotels en pensions eveneens plaats, maar in mindere mate dan in Twente. Bugalowkampen in deze omgeving zijn voor deze periode vrijwel geheel volgeboekt. De zomerhuisjes op de Overijsselse Heuvelrug zijn voor een deel bezet. In de Vechtstreek kan de toerist nog terecht in de hotels en pensions; de helft van het aantal zomerhuisjes is daar reeds ver huurd. In NW-Overijssel o.m. meren gebied bieden zowel de hotels als de pen sions en de zomerhuisjes nog plaats. Pinksterfolklore. Tijdens de Pinksterdagen zal in enige plaat sen in Overijssel het folkloristische feest van de Pinksterbruidjes en de Pinksterbloem worden gevierd. Borne Het feest wordt in Borne ge vierd op 2 juni (le Pinksterdag). Kinderen van vier speeltuinverenigingen trekken in grote stoeten door de straten van het dorp, elk hun Pinksterbruidje meevoerend. Bij ver scheidene dorpsbewoners wordt aangebeld, waarna een liedje wordt gezongen. Deze geste wordt beloond met een tractatie. Op de markt aangekomen wordt uit de vier meisjes dè Pinksterbruid van Borne ge kozen. Zij krijgt een kroon opgezet, versierd met veldbloemen en onderaan een uitge blazen ei. Dit gebeurt omstreeks half één. S aas veld (gem. Weerselo bij Borne): Op 2 juni gaan diverse groepjes meisjes door het dorp. Zij dragen een met bloemen en strikken versierde boog en beilen bij een aantal dorpsbewoners aan, die, nadat ze het Pinksterlied hebben gezongen, tracteren. Dit gebeurt omstreeks 2 uur 's middags. Koolzaad en bloembollen. Tegen de tweede week van mei zullen de koolzaadvelden in Oostelijk Flevoland vol gens de verwachtingen weer in volle bloei staan. Omdat er door de strenge kou van de afgelopen winter nogal wat koolzaad is doodgevroren, zullen er ongetwijfeld kale plekken in het gele bloemenbed te zien zijn. De eerste bloembollenvelden bij Ens (Noord oostpolder) staan reeds in bloei. Zeer binnenkort zal de omgeving van Ens' in een prachtig gekleurd bloembed veranderd zijn. De fruitbovhen tussen Marknesse en Blokzijl en in Kraggenburg (N.O.P.) zullen om streeks medio mei in bloei staan. Expcr:itie '10'45 Deventer. In de Munttoren te Deventer zal van 27 april t/m 7 mei de collectie Corwin tentoongesteld worden. Deze verzameling omvat allerlei documenten uit de periode 19401945. De expositie is ook zondags voor het publiek toegankelijk. Inlichtingen V.V.V. Deventer, telef. 06700-16200. Motorraces Tubbergen. Op 2e Pinksterdag (3 juni) worden in Tubbergen wederom de internationale motorraces gehouden. Er zal gestart worden in de junioren- en seniorenklasse. Er zullen motoren aan de start verschijnen variërend van 50 cc tot 500 cc. In de middagpauze omstreeks kwart over twee zal er een demonstratie worden gegeven met oude, antieke motoren. Er zijn exemplaren uit 1918, 1923 en 1924. Inlichtingen bij: J. H. M. Itemna, Gemeentehuis Tubbergen, telefoon 05493-241. Oriënteringsrit Steemvijk. De traditionele Gouden Knopentocht (spor tieve rit van automobilisten en motoren met folkloristische inslag) zal op Hemel vaartsdag (23 mei) in Steenwijk worden verreden. De deelnemers zullen opdrachten verstrekt krijgen, die zij moeten vervullen. Het bizondere van deze tocht is het feit dat veel deelnemers die uit het hele land komen in klederdracht zijn. Ook de con troleurs hebben voor deze gelegenheid de klederdracht, karakteristiek voor de om geving van waaruit zij komen, aangetrok ken. Hiervan is waarschijnlijk de naam van de tocht afgeleid.) Inlichtingen bij: J. H. Spitzen, Tukseweg 118, Steemvijk, telefoon 05210-2166. Kunst Hengelo. Een aantal Nederlandse schilders, beeld houwers en grafici hebben zich onlangs ver enigd tot een groep. In Hengelo wordt voor de eerste maal een expositie van deze groep gehouden in de Hengelose Kunstzaal. De tentoonstelling, die georganiseerd wordt door de Hengelose Kunstkring, loopt van 11 mei tot 2 juni. Schilder/dichter Paul H. ten Hoopen zal een inleiding na de opening geven. De kunstenaars, van wie werk ge- exposeerd wordt zijn: Will den Ouden, Rudi Bierman, Franket, Vincent Hamel, Paul Hugo ten Hoopen, Eduard Flor, Tony Buy- tendijk, Paula Thies, Henk Pander, Karei Kneulman, Karl Pelgrem, Aert Rietbroek, C. Rogge, Leonie Molenaar, Wilfried Put, Hans Ydo, Molendijk en de graficus Peter Vos. Inlichtingen: Mevr. Douwes Dekker Sijpkens, Ennekerdijk 9, Borne, telefoon .05409-619. Suriname-expositie Zwolle. In Odéon te Zwolle zal van 21 juni t.e.rn. 3 juli een tentoonstelling over Suriname „Mamio" worden gehouden. „Mamio" is het Surinaamse woord voor lappendeken, waar mee de heterogene samenstelling van de Surinaamse bevolking wordt gesymboli seerd. De expositie omvat foto's en maquet tes, terwijl er loorlopend korte films zullen worden vertoond. Voorts zullen er demon- - straties worden gegeven, zoals een optocht van de kottomissies en een bruiloft in authenthieke inheemse costuums. Inlich tingen: V.V.V. Zwolle, telef. 05200-13900. Festiviteiten Dalfsen. De Damovo-feesten in Dalfsen worden op 22, 23 en 25 mei gehouden. Op Hemelvaarts dag (23 mei) zal er o.m. een grote open luchtshow worden gegeven, waaraan o.m. meewerken: De Mounties en de Kilima Hawaiians. Zaterdag 25 mei zal in het teken staan van een grote oriënteringsrit voor drie klassen: nl. auto's, motoren en bromfietsen. De festiviteiten zullen 's avonds worden be sloten met een groot vuurwerk. Inlichtingen V.V.V. Dalfsen, telef. 05204-346. Oriënteringsrit Den Ham. De grote Pinkster-oriënteringsrit voor auto's, motoren en bromfietsen te Den Ham wordt op 3 juni (2e Pinksterdag) gehouden. Start 's morgens om half zes bij café Van Waveren in Den Ham. Op Piemel vaartsdag (23 mei) wordt in Den Ham een groot muziekfestijn georganiseerd, waaraan plm. 300 muzikanten zullen mee werken. Inlichtingen: V.V.V. Den Ham, telef. 05495-327. Stertoeht. Op 15 juni wordt op de Overijsselse Heuvel rug 'n Stertoerrit gehouden, die georgani seerd wordt t.b.v. de blinde kinderen uit het blindeninstituut Barthlomeus in Almen (Gld). Naast hun blindheid zijn deze kinde ren verder gehandicapt door verschillende oorzaken. Om voor hen speciaal ontworpen speelgoed te kunnen kopen, wordt deze landelijke toerrit gehouden. De tocht staat open voor automobilisten, motorrijders en bromfietsers. Aanmeldingen: R. Westerink, Beekstraat 63, Zutfen. De Britse zakenman Greville Wynne heeft dinsdag voor het Hooggerechts hof in Moskou bekend te hebben ge spioneerd tegen de Sovjet Unie. De foto toont Wynne in de beklaag denbank. Studenten leren atomen beheersen Wie Nederlands drukste rijweg, de rijksweg Den HaagRotterdam, gebruikt, ziet on geveer halverwege, in de nabijheid van Delft aan de Zuid-Westkant, een zilver kleurige koepel oprijzen. Hier zetelt een nieuw Nederlands reactorinstituut, dat be hoort tot de Technische Hogeschool in Delft. Eind april heeft minister-president De Quay het instituut in werking gesteld. In 1957 is men met de voorbereidende werkzaamheden begonnen. De afwerking heeft door ver schillende omstandigheden vertraging ge had. Het reactorinstituut heeft een reactor van slechts beperkte capaciteit. Het vermo gen wordt voorlopig beperkt tot honderd kilowatt. Het vermogen is ook niet belang rijk. De kleine kerncentrale zal worden ge bruikt voor fundamenteel wetenschappelijk onderzoek en voor kernonderwijs aan de studenten niet alleen van de Technische Hogeschool van Delft, maar van alle uni versiteiten en hogere onderwijsinstituten in Nederland. Dit onderzoek heeft soms spectaculaire kanten. Met een speciaal apparaat onder zoekt men bijvoorbeeld in Delft de samen stelling van ons menselijk haar. Radio actief gemaakt haar vertoont op een spe ciaal se'nermlampje een lichtend beeld, dat voor ieder mens anders is. De vorm van dit beeld is afhankelijk van de verhouding, waarin verscheidene soorten elementen in het haar aanwezig zijn. Liefst een dozijn verschillende elementen komen natuur lijk in uiterst geringe hoeveelheden in menselijk haar voor. Zo heeft men bijvoor beeld spoortjes zink, kwik en zelfs goud herkend. Dit haarbeeld zou voor de politie wel eens even belangrijk kunnen worden als nu de vingerafdrukken zijn. Men experimenteert in Delft nu ook met het onderzoek van verf op oude schilderijen. Het loodwit in de verf wordt daartoe radio actief gemaakt en opnieuw op een scherm pje „geprojecteerd". Het beeld van loodwit, dat honderden jaren geleden op net doek is aangebracht, is anders dan van pasgebruikt loodwit. Op deze manier hoopt men nog eens zo ver te komen, dat vervalsingen van meesterwerken gemakkelijk kunnen worden ontdekt. Verdere onderzoekingen en expe rimenten, die op het programma staan: on derzoek van de chemische effecten van ioni serende straling en ultraviolet licht op de materie en onderzoek van gamma- en rönt genstraling. Het Reactor Instituut (Rl) is een geheel andere instelling dan het Reactor Centrum Nederland (RCN) bij Petten (Noord-Hol land). Het RI iri Delft is gehele bestemd voor het wetenschappelijk onderwijs; in Petten onderzoekt men vooral de practische mogelijkheden van toepassing van de kern energie. De bouw van de reactor in Delft en de bijbehorende laboratoria vroeg een bedroeg van rond de vijftien miljoen gul den. De kernreactor was de eerste, die - al in 1957 in Nederland kwam. De reac tor werd in dat jaar opgesteld op de ten toonstelling Het Atoom, welke op Schiphol werd gehouden. Na de tentoonstelling is zij naar Delft gebracht en veranderd. De re actor is van het basistype, hetgeen wil zeg gen, dat de reactorkern zich bevindt in een open betonnen bak, die met water is gevuld. De kern bevindt zich .ongeveer zeven meter onder water en bestaat op twintig splijt stofelementen. (Nadruk verboden.)

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 5