Uil Hollens historie Hef kon ook zonder socialisten DODENHERDENKING (§oede wenken <=YY[oederdac) geóckenken Filmnieuws KAMPIOENENDAG GB00T SUCCES Ons voorgeslacht Zegering Hadders Wordt S.O.S. kampioen? Stille tocht naar het monument voor Voor Sanatorium f 2400.- Aantal patiënten neemt toe Zaterdag 11 mei 1963 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 4 Voor enige duizenden jaren, toen Europa al meer en meer bevolkt raakte en Nederland als geheel genomen be woonbaar werd, vestigden zich aan de Oostkant van ons land de eerste mensen op de hogere gronden. In Overijssel, Drente, Limburg en een deel van de Gelderse Achterhoek zetten zij zich neer. Zo kwamen ook op een goede dag de mensen te Holten. Het zwerven had op gehouden. Men verdeelde de grond en begon voor eigen gelegenheid te boeren. De eerste inwoners van Holten waren de lees- en schrijfkunst niet meester. Ook werden zij niet geholpen door de Landbouwvoorlichtingsdienst. Het land rond Holten werd echter goedgekeurd voor vestiging. Er was alles wat de oer mens nodig had. Weide en heide, over vloedig bos en hoogten voor akkerland. Er was broekland voor de koeien en de ganzen en het grote eikenwoud zorgde voor eikels voor de varkens. De huizen, waarin men woonde, wa ren hoog-gedakt. Wij weten van die eerste Holtenaren niet veel af; zij hebben geen sporen na gelaten. Ja toch! Sporadisch wordt hiel en daar nog een stenen hamer gevonden, meest in de heidevelden. De eerste be woners van deze streken kenden boren, beitels, messen en zagen en dit alles van steen. Ook was men vaardig in potten bakken. De jagers maakten gebruik van ronde stenen, waar zij feilloos mee mik ten. Wij zullen onze lezers eens meevoeren naar die oude volkerenmaatschappij, waaruit door de eeuwen heen Holten groeide. Wij gaan eerst met de Holter jagers mee van zo'n vijf duizend jaar geleden. Tegenwoordig is een Holter jager al blij met een paar hazen, een fa zant of enige patrijzen, enkele reeën en hoogst zelden een vos. Een reebok en een vos is nu krantennieuws. Nee, dan de Holtenaren uit de grijze oudheid. Grof en klein wild te kust en te keur. Een jachtacte was overbodig en 2en geweer evenzo. De jagers namen hun slaven mee en die droegen 'n leren zak, want Ter Horst en Co. te Rijssen was er nog niet en dus waren er ook geen jute zakken. Maar dat was geen bezwaar, want de Holter jagers hadden huiden genoeg en het looien van huiden hadden ze danig onder de knie. Des morgens vroeg kwam men bij el kaar. De priesters, in het wit gekleed, keken naar de hemel, naar de stand van zon en wolken en naar de vlucht van de vogels. Zij konden nog niet, zoals wij nu, de knop van het radiotoestel omdraaien en luisteren naar de weersverwachting van de Bilt. Waren alle tekenen goed, dan trok men het bos in. Hetzij in de richting van Bathmen of Rijssen, maar men moest nauwkeurig de lemieten der markegren- zen in acht nemen, want anders waaide er wat. Die van Bathmen, noch die van Rijssen lieten zich de plaggen uit de vaalt maaien en wanneer het tot een gevecht kwam, dan ging het op leven en dood. Hoe meer verslagen vijanden, hoe meer fijn bewerkte schedels men kreeg om bier uit te drinken. Maar goed, Holten toog ter jacht zon der brokken te maken. De honderdman was in iedere buurtschap de aanvoerder, wij zullen maar zeggen de burgemeester. Ook dat was men zó maar niet. Tegen woordig benoemt minister zus of zo de burgemeester, maar vroeger koos men die heren zelf. Niks geen koninklijke of ministeriële besluiten. Wanneer op een droeve dag de hoofdman over honderd door de vijand of door een wilde hengst was doodgeslagen, of door een wilde stier op de horens was genomen of ook door een wild varken was verscheurd, legde de volksgemeenschap de verslagen hoofdman op een van twijgen gevloch ten baar. Een met een dierenvel bespan nen schild bedekte het lichaam, een treurmars werd op de trommels gesla gen en men droeg hem naar de inmid dels opgebouwde boake, een soort plat form. Was de man zeer gezien geweest, aan stak met zijn lievelingspaard dood en dat kreeg ook een plaats op de boake. Getrouwe knechts achtten het aan hun stand verplicht zich zelf door de hals te snijden en ook zij kregen een plaats op de boake. De boake was een houtmijt van res pectabele omvang. Wanneer deze door vuur verteerd was, deed men de resten as in een urn van Holtens makelij. Het bakken van aarewerk was spe ciaal vrouwenwerk. De vrouwen van Holten waren vele eeuwen geleden be roemd door hun vlijt en bekwaamheid en door hun scherpe tong. De volgende dag, als het vuur was ge doofd, zette men een heuvel op :t graf en toog er dan op uit om het ondier te vangen, dat de dood had veroorzaakt. Van de jacht gesproken. Harco van Holten, een geweldig jager, ging eens in het markebos ter jacht; daar waar later het Holterveen was. De man was nog lang niet, waar hij wezen wilde, toen hij een kanjer van een wilde varkens- beer ontmoette. Harco dacht: dat is em! De beer dacht net zo. Het dier wette zijn slagtanden en ging in een woeste ren tot de aanval over. Harco had maar een lichte kei als wapen. Het werd tijd om handelend op te treden. Hij mikte driemaal en deed een gooi. In negen-en- negentig van de honderd gevallen was 't raak en deze keer ook, want de wilde beer lag ter aarde geveld. Harco hief de strijdkreet aan en daar kwamen de andere jagers al aangesneld. De beer werd gevild, een flink vuur aangelegd en men begon de buit te bra den en daarna te verslinden. Het v/as jammer voor de priesters, ihaar toen die kwamen, v/as het voor naamste van de beer al op. De mannen tilden Harco op 't schild en droegen hem zo naar de open plek in het bos; daar, waar nu de kerk van Holten staat. Hoe wij dat weten, wordt later verteld. Met eenparigheid van stemmen werd Harco tot nieuwe hoofdman benoemd. Men hield uitbundig feest, het bier was weer best en daarna besloot men om op nieuw op jacht te gaan en nu op wilde stieren. Deze jacht was natuurlijk alleen ver gund aan vrije mannen. De schaapher ders, de iemkers en de varkenshoeders kwamen er niet aan te pas. Er was in het markebos een geweldi ge stier gesignaleerd. Det schone bos van de marke is in onze dagen, dat wil zeggen omstreeks 890 jaar na Chr., om gewaaid en nooit weer ingepoot. Onder leiding van Harco toog men ter jacht. Vrouwen en grijsaards bewerkten het land wel. Veel was er trouwens niet aan te doen, want men kende nog maar weinig vruchten. Vol moed togen de mannen het bos in om de stier, de schrik van Holten, mores te leren. Daar kregen de honden de lucht er van en luid blaffend vielen zij aan. De stier zwaaide met zijn horens en de eerst aanvallende honden vlogen jankend de lucht in. Op het geschreeuw van de mannen nam de stier de vlucht; de Holter marke uit en die van Rijssen in. Er werd in de marke van Rijssen alarm geslagen en ook daar ging men ter stieren jacht. Het ondier keerde zich om en snorde de Holter marke weer in. De Rijssenaren dachten eerst aan een achtervolging, maar toen de stier hen andermaal de horens liet zien, trokken zij zich terug. VAN COEVERDEN. Vrijdag 3 mei sprak voor de afdeling- Holten van de V.V.D. in hotel Holter- man de heer R. Zegering Hadders, lid van de Tweede Kamer en wethouder van Emmen. In verband met de juist plaats vindende aankomst der Canadese gasten was de belangstelling voor deze politieke bijeenkomst niet groot. Als de balans opgemaakt wordt van de afgelopen regeringsperiode van het kabinet De Quay, dan kan als een be langrijke factor worden beschouwd, dat ons land rustig regeerbaar was met de socialisten in de oppositie, al werd an ders gevreesd, aldus de heer Zegering Hadders, omdat domweg veel mensen zulks niet geloofden en meenden, dat de arbeidsvrede niet gehandhaafd zou kun nen worden, als de socialisten niet aan de regering deelnamen. Er komen stakingen, zo redeneerde men, als de regering in het sociale vlak tekort schiet. Het huidige kabinet heeft echter op het gebied van het bodem pensioen, het weduwen- en wezenpen sioen, de nieuwe invaliditeitswet (als in terim maatregel) en op het gebied van de lonen belangrijke beslissingen geno men. Naar de mening van de heer Ze gering Hadders zijn de mensen tevre den; daarom zijn er geen stakingen en blijkt, dat het voeren van een sociale poiitiek geen monopolie is van de socia listen. De verschillende politieke problemen besprekende, wees de heer Zegering Hadders er op, dat ten aanzien van de loonpolitiek de verantwoordelijkheid meer fs gelegd bij het bedrijfsleven. Nu gaan wij advies vragen bij de S.E.R., dat de SDOL kansloos tegen Holten In een matige ontmoeting namen Holtenaren al sriel een ruime voorsprong, die de spanning verminderde en het spel peil deert dalen. Enkele frisse aanvallen in de beginperiode leverden snel en com fortabele voorsprong op voor de thuisclub, die zonder Brands en Ten Velde speelde. Toch geloofden de spelers het wel; de gas ten konden een doelpunt tegen scoren, maar door te doorzichtig spel werden verdere aanvallen zonder moeite onscha delijk gemaakt. Na de thee, de ruststand was 4—1, herstelden de Luttenbergers wel het evenwicht, maar de aanvallen van de Holtenaren waren toch gevaarlijker. Van de goede kansen maakten alleen Klein Velderman en Jansen ieder één keer ge bruik. Al vóór het einde verlieten de toe schouwers dan ook al deze tegenvallende wedstrijd. Holten behield door deze zege de kans op promotie naar de eerste klasse. Holten bezet samen met Haarlese Boys de tweede en derde plaats, met één verlies- punt meer dan leider SOS. De andere clubs zijn allen op vele punten achter stand kansloos voor de ereplaatsen. Met nog twee wedstrijden voor de boeg en de kennis, dat slechts twee elftallen promo veren, verwachten we, dat ook in de laat ste ontmoetingen Holten zich van de beste zijde zal laten zien: Geen woorden, maar daden! Holten 2-De Zweef 3 5—0 Vóór de rust hadden de Holtenaren ze ker een dozijn goede kansen voorbij laten gaan. Vaak allen met nog de keeper voor zich, werden de mooiste kansen nog ge mist. In de tweede helft ging het echter wat beter en doordat H. Brands enkele mooie akties van de rechtervleugel af werkte, wist de thuisclub in haar laatste thuiswedstrijd nog een ruime zege te be halen. Programma: Zaterdag: Holten c-SOS a Zondag: Holten 1-Bentel o i Haarlese Boys 2-Holten 2 2.30 uur 12.uur Zondagmiddag om half drie speelt „Mar- kelo Vooruit" op het terrein bij café „De Poppe" tegen „SOS" uit Hellendoorn. Wint „SOS" deze wedstrijd, dan is zij kampioen. Dat de jongens uit Holten hun uiterste best zullen doen om de titel binnen te ha len, is duidelijk; maar het. zou niet de eer- He koer zijn, dat een koploper struikelde over de rode lantaarndrager. is typisch liberaal en den. bewijs, dat er niets verstard. Als belangrijke punten van deze re gering noemde spreker de bevordering van de industriespreiding, de uitbrei ding van het universitaire onderwijs, de vereenvoudiging van de sociale wetge ving, de voorbereiding van grote wer ken enz. Het enige, waarop ook bij de reges- ringspartijen wat kritiek bestaat, noem de spreker het woningbouwbeleid van minister Van Aartsen. Als liberaal kon spreker dat beleid echter wel onder strepen. Z.i. liggen de moeilijkheden meer in het overvragen van de confes sionele partijen. Het gaat volgens spr. om 5000 woningwetwoningen meer of minder. Er wonen daarin echter veel mensen, die daarin uit hoofde van hun inkomen niet thuis behoi'en. Door op schuiving kon hierin verbetering wor den gebracht. De mensen willen zelf graag bouwen. De heer Zegering Had ders toonde zich dan ook een voorstan der van het bouwen in de vrije sector. Uitvoerig ging spreker in op de kwes tie Nieuw-Guinea, die door de regering- De Quay definitief is opgelost, en sprak hij over de commerciële televisie. Daar mede zijn geen miljoenen te verdienen, volgens spreker, maar wel betere of al thans meer gevarieerde programma's te verwachten. Sprekende over de toekomstige kabi netsformatie zei de heer Zegering Had ders, niet overtuigd te zijn, dat bij winst van de socialisten de confessionele par tijen niet met deze in zee zullen gaan. Met betrekking tot de landbouw merkte spreker op, dat de kleine boe renbedrijven veel te veel een afspiege ling zijn van het grote bedrijf. Zij zullen zich veel meer op bepaalde onderdelen moeten gaan specialiseren. Ook struc tuurverbetering zal uitkomst moeten benreng. Als Koekoek en de zijnen baas worden is het met de boer a la minuut gedaan. Nadat de heer Zegering Hadders nog tal van vragen had beantwoord, bracht de voorzitter, dokter Rietdijk, hem dank voor zijn komst naar Holten. tftS i.v De herdenking der gevallenen in de laatste wereldoorlog had zaterdagavond plaats door de stille tocht naar het monument aan de Molenbelterweg waar nadat een minuut stilte in acht was genomen ds. R. A. Hoogkamp, Geref. pred. een korte meditatie hield naar aanleiding van het bijbelwoord „Hem, die op de troon gezeten is, en het Lam zij de lof en eer en de heer lijkheid tot in eeuwigheid". (O'penb. 5 vers 13). De liederen hammaaloth werden gezongen als de Isrealieten hun grote herdenkingsfeesten hielden in Jeruza lem. Het zijn liederen van dankbaar heid en aanbidding. Want dat Israël als volk nog bestaat, is omdat de Here hen telkens weer ge nadig is geweest. Er zijn bange tijden geweest. Als een bende wilde hongerige dieren wa ren de vijanden het land binnen ge vallen. Als een woeste bergstroom wa ren zij over het land gestroomd ver woestend en vernielend. Daaruit hadden zij zich zelf niet kunnen redden maar de Here was hen genadig. Zij waren gevangen geweest als een vogel in het net van de vogelvanger. Maar de Here heeft het net verscheurd en zij zijn ontkomen. Is dat niet hetzelfde wat wij deze da gen herdenken? Als een opgezweepte zee stroomden op 10 mei 1940 de vijandelijke legers over onze grenzen. Dat was het begin van vijf lange ja ren van moord, deportatie en verwoes ting. Wat is er veel verdriet geweest en veel leed geleden. En nog is er bij zo velen de droeve herinnering aan hen die vielen. Maar de Here was ons volk genadig en de dag der vrijheid brak aan, en uit de puinhopen van een verwoest land her rees een vrij Nederland. Maar zullen wij dan hen vergeten die voor onze vrijheid de prijs van hun le ven gegeven hebben? Om hen die uit onze eigen dorpsge meenschap vielen te gedenken zijn wij vanavond hier maar wij herden ken met hen ook al die andleren uit ons volk, mannen en vrouwen, ouderen en jongeren, in het bijzonder ook de vele joodse landgenoten, die de zon der vrijheid niet hebben zien opgaan. Wij gedenken ook met dankbaarheid de doden uit de geallieerde legers, mannen van allerlei volk en taal, van kleur en ras wiens stoffelijke over schotten rusten op vele kerkhoven. In het bijzonder gedenken wij de Canadesen, de bevrijders ook van ons dorp. Sterke de Here hen die in hun leven het stille verdriet meedragen. Brenge deze avond ons weer tot bezinning, op dat wij niet blij zijn met de vrijheid, in Piëteit gedenken aan hen die vielen, maar laten wij niet vergeten de Here te danken die ons de vrijheid weer gaf. KRANSLEGGING Na de toespraak van ds. Hoogkamp werden er kransen gelegd door burge meester mr. W. H. Enklaar namen het gemeentebestuur, door de h.h. E. Dik kers en J. Geenhuizén namens oud strijders en oud-illegalen, namens het Chr. Jongeren Verbond (CJV) door Annie Nijland en Henk Achterkamp. Ook werd een krans gelegd door de Canadesen die op uitnodiging van het Ned. Oorlogsgraven Comité een week in Holten op bezoek zijn. De heer G. v. d. Bos, onder wiens leiding de stil le tocht naar het monument plaats had, herdacht de gevallenen door hun namen één voor één te noemen. Tijdens de kranslegging speelde HMV het bekende „Blijf bij ons Heer". De plechtigheid waarvoor grote be langstelling bestand werd besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. In Gebouw „Irène" draait deze week zondagavond de vrolijke Duitse amuse ments- en schlagerfilms „Ramona". Een fantastisch mooie kleurenfillm met in de hoofdrollen de bekende sterren Senta, Joachim Hansen, het bekende banjo duo Jan en Kjel en vooral niet te vergeten de wereldberoemde Blue Diamonds, twee jongens met een gi taar die overal een enorm succes oog sten. Een film met tientopschlagers, waarvan we hier onder meer noemen de alom bekende titelsong Ramona, Hello, Mary Lou, Blue Moon, Besame Mucho, Tabu, Alo-ha-hoe. El Cum- banchero, Marchen von Tahiti, Das s?nd die Beine von Jacqueline, Dei- Mann in Mond. De film Ramona is een sprankelend vuurwerk van vrolijkheid, dans en muziek, gespeeld door de meest bekende sterren van deze tijd. Het zal niet eenvoudig zijn om de enthousiaste jeugd zondag allen een plaatsje te bezorgen. Een programma dat een felicitatie waard is. Hellendoorn In liet ontspanningsgebouw van het Sanatorium te Hellendoorn werd een bijzondere bijeenkomst gehouden. Hierbij waren o.m. aanwezig Dr. 3. van Haeringen, directeur-geneesheer, mevr. Pels, directrice en enkele leden van het hoofdbestuur en de staf o.a.: de heer H. de Vries uit Hengelo, penningmeester van het hoofdbestuur, de heer G. H. van de Riet, administrateur van het sanatorium en het voltallig' bestuur van de z.g. „Kampioenendag'". Dit bestuur orga niseert telkenjare voor de postduivenliefheb- bers een tentoonstelling van kampioens- duiven, uit praktisch het gehele land, die dan ook terecht steeds een goede belang stelling weet te trekken. Deze tentoonstel lingen worden gehouden in het Cultureel Centrum te Almelo. De opbrengst van deze tentoonstellingen worden beschikbaar gesteld voor het Sana torium te Hellendoorn en 't Maria Paviljoen te Delden, die om de 2 jaar de opbrengst in ontvangst kunnen nemen. Dit jaar was het sanatorium weer aan de beurt. Nadat de aanwezigen een kop koffie was aangeboden en dokter van Haeringen een welkomstwoord had gesproken, kreeg de heer H. A. Strosser uit Almelo, voorzitter van bovengenoemd bestuur, gelegenheid om een kort woord te spreken. Voor de 10c keer in successie werd een dergelijke dag georga niseerd, aldus deze spreker, die de moeilijk heden van het organiseren van een dergelijk festijn, waar enkele maanden van voorbe reidingen aan vooraf gaan, uiteenzette. Dit jaar werkte nde natuur ook niet mee, maar desondanks werd het dit jaar wel een top jaar werkte de natuur ook niet mee, maar Het deed de spreker een genoegen, om door dit middel ook de zieke of zwakke medemens te kunnen helpen, doordat van deze gelden iets kan worden aangeschaft voor ontspan ning of iets dergelijks, buiten bezwaar van de kas van het sanatorium. In welgekozen woorden dankte de genees heer-directeur voor het prachtige bedrag dat hierna onder couvert werd aangeboden, nl. f 2400,—. Dit bedrag was f 300, - hoger dan de vorige keer, hetgeen dokter Van Haeringen de op merking ontlokte, dat de Kampioenendag de prijsstijgingen goed wist bij te houden en dat dit bedrag alle verwachtingen weer had overtroffen. Dit bedrag was uiteraard zeer hartelijk wel kom, ook al omdat door de stijging van het aantal patiënten op het sanatorium ook weer meerdere mogelijkheden moeten worden ge schapen voor ontspanning op velerlei gebied. Deze wees op de vele facetten en de veel zijdigheid van de t.b.c. en dat er veel ge vraagd wordt van het geduld der patiënten. Gelukkig is er veel veranderd in de kwali teit van de behandeling en bestaat er in de toekomst minder kans op herhaling. Spr. wees in dit verband op het goede werk van de eonsultatiebureaux en het nut van de bevolkingsonderzoeken, die min of meer regelmatig plaats vinden. Als men zich echter maar één keer laat onderzoeken, heeft dit toch niet genoeg nuttig effect. Spr. riep daarom wel op tot waakzaamheid. Nu het sanatorium vrij goed bezet is, is het bedrag dat werd ontvangen extra welkom, en er zal zeer zeker een goede bestemming /voor gevonden worden, ten behoeve van de patiënten, waar deze binnen afzienbare tijd dan ook wel meer van zullen horen en zien. Ook de heer De Vries sloot zich gaarne bij de gesproken dankwoorden aan en hij was er van overtuigd, dat er voor dit bedrag een verantwoorde bestemming zou worden ge vonden. Na dit meer officiële gedeelte bleef men nog enige 'tijd gezellig bijeen.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 4