Indrukwekkende plechtigheid op het Canadese kerkhof Agenda Houden huwelijk Brie huwelijken op één dag Jaarvergadering M.A.C. „De Boterberg" Schoolkinderen legden bloemen op 1400 graven KERKDIENSTEN Burgerlijke Stand Zaterdag 11 mei 1963 No. 19 Jaargang 15 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kicartaal Uitgave van de Stichting ,floliens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05If83 - 23 k Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Het echtpaar H. J. Rensen—W. Kolkman, Dijkerhoek 57, hoopt vrijdag 17 mei a.s. Zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De heer Rensen (73) en zijn vrouw (74) hebben sinds hun huwelijksdag op het erve „Niekamp" gewoond. In de eerste jaren van hun trouwen hield de heer Rensen zich alleen bij het boeren, doch later ging hij nog in de veehandel en is hij blijven handelen tot op de dag van heden. Op de Zwolse markt is hij nog iedere vrijdag present en minder geregeld bezoekt hij de markt in Doetinchem. Het gouden paar, dat een goede gezondheid geniet, heeft 4 kinderen gehad, waarvan 2 zijn overleden, en heeft 8 kleinkinderen. In de vrijdagavond in café Vruggink onder voorzitterschap van de heer H. W. Goorman gehouden jaarvergade ring van dé M.A.C. „De Holterberg werden de aftredende bestuursleden de heren H. Egberts en A. Schuppert her kozen. 'Uit het door de' secretaris de heer G. J. Bouwhuis uitgebrachte jaarver slag bleek o.m. dat het ledental het zelfde was gebleven n-1. 75. De penningmeester de heer Joh. Arfman had over het boekjaar 1 april 1962-1 april 1963 f 995.87 ontvan gen en f 8-88.22 uitgegeven zodat er een batig saldo was van f 107.65. De commissie voor kascontrole die be- uit de heren H. J. Bouwhuis en M. Honcoop had boeken en bescheiden in orde bevonden derhalve werd de pen ningmeester decharge verleent. Bij het vaststellen van de sportka lender werd besloten om op de zonda gen 23 juni en 4 augustus puzzelritten te houden, terwijl over het organise ren van meer evenementen nog nader zal worden beslist. Nadat i.v.m. de Overijsselrit op za terdag 11 mei a.s. waarvan start en fi nish zullen plaats hebben bij hotel Müller aan de Deventerweg een ver deling van de verschillende werkzaam- hden (tijd, route controles enz.) had plaats gehad werd deze zeer matig be zochte jaarvergadering gesloten. Op de Canadese Begraafplaats op de Holterberg heeft maandagmiddag de herdenking plaats gehad van de Cana dese militairen die in de tweede we reldoorlog in Nederland zijn gevallen. Vele honderden inwoners en adop- tanten der graven hadden zich op de bijzonder verzorgde dodenakker om het grote marmeren kruis verzameld toen om even over half drie generaal C. Foulkes en zijn echtgenote in gezel schap van de ambassadeur van Cana da mr. W. F. Buil, de commissaris van de koningin in Overijssel ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, generaal le Freve de Montigny, mr. W. H. En klaar, burgemeester van Holten en de voorzitter van het Ned. Oorloggsgra- ven Comité de heer H. Götzen arriveer den. Na het spelen van het Canadese volkslied door de Kon. Militaire Ka pel, en het zingen van het bekende ,,Ec- ce Quomodo Moritur" door het koor van de Kon. Marechaussee te Apel- I doorn hield drs. C- C. Addink Herv. predikant en res. legerpredikant te Holten een toespraak n.a.v. het gele zen bijbelgedeelte Ps. 107 de verzen 1 2 en 10-16. Ds. Addink die zich in het bijzonder richtte tot de jeugd sprak als volgt: Jongens en meisjes. Jullie gaan bloemen leggen op de graven van mannen die gevallen zijn voor jullie vrijheid. Dit is mooi en plechtig, maar het moet ook eerlijk zijn. Daarom moe ten jullie goed weten wat jullie doen. Want jullie willen toch niet, dat deze doden, wanneer zij konden spreken, zouden zeggen „away with your flo wers" (weg met jullie bloemen). Neen jullie willen, dat deze doden, wanneer ze jullie konden zien, blij zouden zijn met deze bloemen. Daarom moeten jul lie weten dat deze doden hier, tijdens hun leven en in de strijd, die zij stre den voor onze beyrij'Vng, hard moes ten zijn voor zich zelf. Zij moesten vol houden in koude en hitte, in angst en pijn. Zij móesten hard zijn voor zich zelf om de vrijheid voor ons te win nen. Jullie leven in heel andere omstan digheden. Jullie leven in overvloed. Jullie kunnen haast alles krijgen wat je hebben wilt. Daarom: het grote en dreigende gevaar van vandaag is dat jullie ook alles nemen wat je hebben wilt en dat jullie ouders je alles maar geven wat je hebben wilt omdat zij het als 't moet wel geven kunnen en dan van het gezeur af zijn, dat Jantje of Pietje van de buren het óók heeft. Wanneer jullie zó willen leven en zó bloemen wilt leggen op de graven van deze Canadese soldaten dan zouden zij, wanneer ze spreken konden zeggen: „away wits your flowers", weg met jullie bloemen. Want in onze wereld, waarin jullie in overvloed leven gaan elk jaar mil joenen mensen en kinderen dood van de honger of sterven aan verschrikke lijke ziekten omdat er geen dokters zijn. Daarom zullen jullie ook hard moe ten zijn voor je zelf. Daarom zullen jullie niet alles moeten nemen en krij gen wat je graag zou willen hebben. Dan zul je veel kunnen sparen en over houden om deze miljoenen die verhon geren en lijden te kunnen helpen. Wanneer jullie zo hard zijn voor jul lie zelf, dan zouden deze Canadese sol daten, wanneer zij jullie zien konden, blij zijn met jullie bloemen. Want dan staan jullie in dezelfde strijd, waarin zij stonden. Zij wonnen de vrijheid, jullie moeten de vrede win nen. De vrede, waarin alle mensen hun dagelijks brood ontvangen. Dan zijn jullie zelf de bloemen, die blijven le ven en bloeien op de graven van deze mannen die voor onze vrijheid geval len zijn. Dan zullen jullie in jullie le- als de psalm die wij lazen zegt: met terdaad de Heer loven om Zijn goeder tierenheid, want Hij heeft aan het har de kruis het diepste woord van Zijn liefde tot ons mensen gesproken opdat wij in vrijheid en dankbaarheid je gens Hem, samen met elk mens en volk leven zouden, aldus eindigde ds. Ad- ding zijn toespraak. KRANSLEGGING Onder het spelen van toepasselijke muziek door de Kon Militaire Kapel werden door padvinders en padvind- sters aangereikte kransen gelegd door de ambassadeur van Canda W. F. Buil, de vertegenwoordiger van het. ministe rie van Defensie, generaal Le Fevre de Montigny, door de bevrijder van Ne derland en aanvoerder van de Cande- se troepen gen. Charles Foulkes, de commissaris der Koningin in Overijs sel ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, de burgemeester van Holten mr. W. I-I .Enklaar, de vertegenwoor diger van de Canadian Next-of-Kin Pilgrimage, vertegenwoordigers van de Canadese zeemacht, het leger en de luchtmacht, de heer H. Götzen uit Amsterdam, voorzitter van het Ned. Oorlogsgraven Comité (NOC), de ver tegenwoordiger van het Royal Cana- dion Legion en door mevr. Anrooy-De Kempenaer namens de Oorlogsgraven stichting. Hierna volgde een ontroerend mo ment toen de schoolkinderen op elk graf een tuiltje voorjaarsbloemen leg den. Voordat een viertal Cahadese solda ten de „Last Post" bliezen waarbij de vlaggen halfstok werden gestreken las een zichtbaar ontroerde generaal Foul kes het „The Valedictory". De herdenkingsplechtigheid waar voor zeer veel belangstelling bestond werd besloten met het „Reveille" het hijsen van de vaggen en het spelen van het „Wilhelmus" en „God Save The Queen" door de Kon Militaire Kapel. Bij het verlaten van de begraafplaats onderhield ambasadeur Buil zich nog heel even met enkele onderwijzers en de vijf kinderen (van elke school één) en hij dankte hen voor het leggen van de bloemen. GENERAAL FOULKES PLANTTE KORNOELJEBOOMPJE Na afloop van de herdenking heeft generaal Foulkes namens de Canada Netherlands Council te Vancouver op het kerkhof een z.g. „dogwood" boom geplant. De bloem van de „dogwood" (kornoeltje bomen) is het embleem van de provincie Britisch Columbia in Ca nada. De Canada Netherlands Council te Vancouver heeft 24 van deze bomen geschonken voor de begraafplaats op de Holterberg. Bij het planten van de boom wees generaal Foulkes op de hechte vriend schapsbanden tussen Canada en Ne derland en hij hoopte op een voor spoedige groei van de bomen die een symbool willen zijn van deze vriend schap. Zaterdagavond 11 mei: Grote bazar V.V. „Markelo Vooruit" in café „De Poppe" (zie adv.). Zaterdag 11 mei: Overijsselrit. Start en finish: hotel Müller. Zaterdag 11 mei: Inzameling van lompen ten 'bate van het Uniformfonds van de Holtense Muziekvereniging in de ver schillende buurtschappen (zie adv.). Zondagmiddag 12 mei vanaf 2 uur Grote bazar V.V. „Markelo Vooruit" in café „De Poppe" (zie adv-). Zondagavond 12 mei 7.30 uur: Film avond in Irene (zie adv.). Zaterdag 11 mei 7.45 uur: Feestavond van de Bestuurdersbond van het N-V.V. in Amicitia. Dinsdag 14 mei 18.30 uur: Zitting Tho massen en Drijver in hotel Holter- man (zie adv.). Dinsdag 14 mei 's avonds 8 uur: Ver gadering Hervormde Vrouwenver eniging in gebouw „Bethanië" te Dij kerhoek. Dinsdag 14 mei, 7.30 uur: Uitstapje Hol tense Plattelandsvrouwen naar Mak- kum vanaf OAD (opgave uiterlijk 7 mei a-s. bij mevr. Dikkers-Rensen). Woensdag 15 mei: Fa. Aanstoot, Laren- seweg wegens huwelijk de gehele dag gesloten (zie adv.). Woensdag 15 mei: Stemming voor de verkiezing van de Leden der Tweede Kamer. Donderdag 16 mei 19-30 uur: Jaarver gadering E.H.B.D.-afdeling in hotel Holterman. Donderdag 16 mei 8 uur: Herv. vrou wengroep in Irene. Zaterdag 18 mei: Trekkersbal in Ami citia (zie adv.). Zaterdag 15 juni: Nationale Holter- bergmars van de W.S.V. „De Trek kers". Na afloop bal in Amicitia. Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10 uur ds Israël. 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Addink. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds R- A. Hoogkamp. In deze diensten is het éne offer be stemd voor de Vrije Universiteit en Evangelisatie onder de studenten. Bij de uitgang collecte voor eigen kerkbouw. Geboren: Hendrika, d.v. M. Meije- rink en G. J. Hulsman, Espelo 67 Geertruida. dv J. W. Beldman en M. G. op den Dries, Beuseberg 87 Wil lem Albertus, zv G. J. Veneklaas Slots en J. H. Landuwer, Beuseberg 99 Margreta Alberdina, dv H. J. Roel- vink en H. J. Brinkman HBK 61. Ondertrouwd: W. Hulsman, oud 24 jaar, wonende te Holten en J. Veldhuis, oud 25 jaar, wonende te Rijssen - D. W. Brinks, oud 24 jaar wonende te Holten en A. Jansen, oud 21 jaar wo nende te Bathem G v. Zon oud 23 jaar en A. J. Tijman, oud 22 jaar bei de te Holten. Gehuwd: G. van Zon, oud 26 jaar en H. B. Derksen, oud 25 jaar, beiden wo nende te Holten J. G. Nijland, oud 23 jaar en M. Dijkslag, oud 22 jaar, bei den wonende te Holten G. Withaar, oud 20 jaar, wonende te Holten en G. Ruiter 21 jaar, wonende te Rijssen. Overleden: Jenneken Harbers, echt- gen. v. H. Struik, oud 42 jaar, Neer dorp 19, overleden te Deventer. Ingekomen: B. L. Kolkman van Bar- neveld naar Rórikstraat 8 B. Bou- man, van Zuidwolde naar Neerdorp 78. Vertrokken: W. A. A. M. Uitewaal en gezin van Holterberg 41a naar Ar- cen en Velden (L.) C. Kooiman van Beuseberg 178a, naar Oostenrijk mevr. H. Buigholt-Kiewiet van Gaar- denstraat 21 naar Apeldoorn. Het echtpaar J. F. van Geenhuizen—W. Sluizeman, Dorpsstraat 60 te Holten, hoopt 15 mei zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De man is 74 en de vrouw 70 jaar oud. Beiden genieten nog een goede gezond heid. Het echtpaar heeft 3 kinderen en 4 kleinkinderen. De man is al die 50 jaar kapper geweest in Holten. 17 mei 1913 is voor wijlen burgemeester A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde ongetwijfeld een drukke dag geweest, want op die dap stapten maar liefst drie jonge paartjes in het bekende bootje. Het waren: Hendrik Jan Aanstoot en Jenneken Hulsman, Willem Beldman en Hermina Maag, en Hendrik Jans Rensen en Willemina Kolkman, die elkaar voor het leven trouw beloofden en die op vrijdag 17 mei a.s. het feit mogen herdenken, dat ze een halve eeuw geleden in de echt werden verbonden. Daf op één dag drie huwelijken werden voltrokken, was zeer zeker een unicum, maar dat deze drie echtparen allen hun gouden huwelijk beleven, is wel een grote zeldzaamheid. Bij de vele gelukwensen, die de beide Holtense echtparen en het echtpaar Beldman-Maag in Canada zullen ontvangen, voegen wij gaarne de onze. Het echtpaar H. J. Aanstoot—J. Hulsman, Look 64, hoopt vrijdag 17 mei het feit te herdenken, dat ze een halve eeuw geleden in het huwelijk traden. De gouden bruidegom diende enkele jaren de Geref. Kerk als diaken en pl.m. 25 jaar als ouderling en had van 1936 tot 1942 voor de A.R. Partij zitting in de gemeenteraad. De heer Aanstoot is enkele weken geleden 78 jaar geworden en mevrouw Aanstoot is 72 jaar. Het echtpaar, dat een goede gezondheid geniet, heeft 6 kinderen en 11 kleinkinderen.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1