Hei is nodig als brood ALGEMENE OPROEP brood voor het hart giro 500100 - amsterdam lehsrlifk geei fair voor „I® Vrijheid Grote investeringen Drie miljoen aan melkgeld uitgekeerd 30 april: Verjaardag van H.M. Koningin Juliana aan de gang naar het Monument der gevallen Strijders Mond- «n klauwzeer uitbannen dösr gcede ontsmetting Prijzen in de wandelsport Begrafenis Piet Bos Zaterdag 27 april 1963 No. 17 Jaargang 13 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,Jdoltens Nieuwsblad" te Molten, Telefoon 05 If 83 - 23If Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 2.50. Iedere mm. meer 0.10 Er zijn dingen, die men nooit vergeet. Zo weet U zich beslist te herinneren, wanneer U lezen leerde. Het moment, waarop U een relatie wist te leggen tus sen Ot en Sien en de letters, die de woorden vormden, was voor U heel be langrijk. Er zijn dingen die men vaak vergeet. Zo zult U er wellicht weinig aan hebben gedacht dat U, hier in ons land, eigen lijk alles kunt lezen. Lezen, wat U maar wilt. Voor weinig geld en als U geen geld hebt: in ieder geval kunt lenen uit honderden bibliotheken. Stelt U zich nu voor de situatie in de landen van de jonge kerken. Miljoenen mensen zijn er die nu voor het eerst wat kunnen lezen. Grote machten, de goede en de kwade kunnen er alles aan doen; zij zullen dat ook doen; een stortvloed van lectuur zal over deze landen gaan. Maar de kerken overzee maken zich daarover zorgen. Want zij staan voor deze vragen: zullen wij in staat zijn lec tuur te verspreiden waarmede de men sen werkelijk zijn gediend? Zal er geld zijn, zullen er mensen zijn en drukke rijen, die het mogelijk maken dat er lec tuur verspreid wordt, die de boodschap van het Evangelie duidelijk maakt? Zal er lectuur zijn die de mensen heenwijst naar de mogelijkheden om te leven en te werken op de wijze zoals het Evange lie het van ons vraagt? Wij moeten hier, in West-Europa, bid den en geloven dat de christenen over zee in staat zullen zijn hun taak te ver vullen, ook op dit terrein. Maar wij heb ben zelf de taak, de opdracht om te zor gen dat de kerken overzee daarvoor geld hebben, veel geld. De lectuuractie „Brood voor het hart", giro 500100 te Amsterdam, móet slagen, want wij heb ben aan die opdracht te voldoen. Daarom: GEEFT ALLEN ECHT UW PART AAN „BROOD VOOR HET IÏART". In de maandagavond in café Kalfster- man gehouden jaarvergadering onder voorzitterschap van de lieer J. H. Sprok- kereef heeft het bestuur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" rekening en verantwoording afgelegd van het bedrijf over het afgelopen kalenderjaar. Een byzonder woord van weikom gold net oud-bestuurslid de heer G. Stam en de aanwezige leden van het jeugdbestuur. De heer Sprokkereef wees er in zijn openingswoord op, dat de boer, die niet een zeer zware veebezetting en een maar matige ruwvoeder positie de winter is te- moet gegaan thans een enorme dime tijd achter de rug heeft. De garantieprijs van de melk is richtprijs geworden maar deze biedt nog niet zoveel perspectief, dat een ondernemersloon met een behoorlij ke winstmarge mogelijk is. Toch is de melkwinning op gemengdebedrijven een belangrijk onderdeel waarop wij onze bedrijfsuitkomsten moeten bouwen, al dus spreker. Een probleem, ook in EEG- verband, is het feit, dat we in de zuivel nog een overschot hebben. Bij een gelijk aanbod en een grotere vraag, zou de boer een betere prijs voor zijn product OFFICIËLE PUBLIKATIES: Afsluiting Holterweg en omleiding verkeer over de Holterberg Burgemeester en Wethouders van Holten brengen ter algemene kennis, dat de Holterweg, vanaf hotel ,,"t Lösse Hoes" tot de brandtoren vanaf maandag 29 april a.s., tot nader order, voor het verkeer gesloten zal zijn. De omleiding van het verkeer in deze omgeving zal door borden worden aan gegeven. Holten, 25 april 1963. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. Sluiting gemeentelijke bureaux op 30 april a.s. Burgemeester en Wethouders van Holten brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie, de gemeente lijke bureaux en bedrijven, de laatste voorzover de dienst zulks toelaat, op dinsdag 30 april a.s., in ver band met de verjaardag van H.M. de Koningin, gesloten zullen zijn. Holten, 25 april 1963. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. OPHALEN HUISVUIL Burgemeester en Wethouders van Holten brengen ter kennis van belang hebbenden, dat in verband met de ver jaardag van H.M. de Koningin op dins dag 30 april a.s. het huisvuil niet op dinsdag a.s., maar op maandag 29 april a.s. zal worden opgehaald. Holten, 25 april 1963. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. kunnen maken. Spreker wees in dit ver band op het feit, dat nog teveel agra riërs margarine gebruiken, terwijl zij als producenten van boter juist een voor beeld zouden moeten geven aan anderen door dit allerbeste product zelf te ge bruiken, waardoor meer evenwicht in vraag en aanbod zou ontstaan. In dit eerste boekjaar, zonder regiona le binding wegens het verlaten van het Ysalactaverband, verkeert het onderzoek naar een nauwer samengaan met bedrij ven in eigen omgeving nog in hetzelfde stadium. Er is nog geen gezichtspunt hoe zich dit zal ontwikkelen. Wat de bedrijfsuitkomsten betreft ver klaarde de voorzitter, dat men op een be hoorlijk goed jaar kan terugzien en dat men, hoewel de officiële eindcijfers nog niet vast stonden, toch een voorlopige nabetaling heeft gedaan. Voor het feit, dat men in zuidwest Overijssel in dat opzicht een stukje hoger staat, dan het gemiddelde bracht spreker de direc teur, de heer Broersma, en het personeel i een woord van dank. Bij de FNZ-keuring 1 is weer een bronzenmedaille behaald, waarvoor niet alleen directie en perso- j neel, maar ook de boer een woord van lof toekomt o.a. door levering van een zo goed mogelijk product. 1 INVESTERINGEN De directeur gaf vervolgens een toe lichting op de balans en winst- en ver liesrekening. Er zijn in verband met de groei naar de vijfdaagse werkweek be langrijke investeringen gedaan aan ma chines en inventaris tot een bedrag van f263.577.82, waarvan echter reeds een bedrag van f60.976.19 in het eerste jaar kon worden afgeschreven. Door stopzet ting van de botermakerij konden zonder verbouwingen tanks worden geplaatst, zodat men het vorige jaar toegestane crediet van f 600.000 niet geheel nodig zal hebben. BEDRIJFSUITKOMSTEN Uit zijn jaarverslag bleek, dat de fa briek op het einde van het jaarverslag 459 leden telde en 56 leveranciers. 22 le den werden afgevoerd wegens overlijden, beëindiging van het bedxijf of vertrek en 18 nieuwe leden werden ingeschreven. Er werd in 1962 16145.955 kg. melk ontvangen (v.j. 15.249.127). Dit is 6% meer dan in 1961. De grootste hoeveel heid op een dag 26 jimi bedroeg 61.658 kg. en de kleinste op 8 december 28.177 kg. Inclusief de bijschrijving op het leden- kapitaal en de nabetaling in contanten ad f229.000 werd voor deze melkplas uitge keerd aan leden en leveranciers f 3.041.064.96. De botorproductie (eindfase) nedroeg 286.180 kg. De kaasproductie omvatte 88564. Gouda v.v. 20387, Edammer, 40% 18580 broodkazen 40% en 565 randkazen. Opbrengst inclusief melk en melkproduc ten f 3.891.248. Met inbegrip -van afschrij ving en melkvervoer bedroegen de onkos ten f4.276 per 100 kg. melk, waarvan f 1.11 voor melkvervoer. De kwaliteit van de boter was matig, die van de kaas zeer goed* de magere melkpoeder was van goede kwaliteit en kon -vlot worden verkocht. In zijn jaarverslag verstrekte de dii'ec- teur nog uitvoerige gegevens omtrent controle en kwaliteitsonderzoek. Uit het overzicht van hetRegionaal orgaan voor melkhygiëne Oost-Nederland blijkt, dat Holten van de 110 fabrieken rangnum mer 18 heeft, hetgeen er op duidt, dat de gemiddelde kwaliteit van de melk goed is. Ie klas 53,4%, 2e klas 28,9%, 3e klas 17.7%, gemiddelde klassecijfer 1,64. DIERZIEKTENBESTRIJDENG De dierziektebestrijding werd ook in het verslagjaar actief voorgezet, waarbij gunstige resultaten werden bereikt, al blijven er b.v. ten aanzien van de abortus Bang nog kleine haarden, die een volle dig vrij komen verhinderen. Het blijkt zeer moeilijk hoewel de boeren blij kens de cijfers goed medewerken de resterende haarden uit te roeien. Op vier data werd een busmelkonder- zoek gehouden. Er werden 69 runderen van 11 bedrijven getaxeerd die positief dan wel verdacht van abortus werden aangemerkt. Er werden 6 erkenningen ingetrokken en 5 wederom verleend. Op 31 december waren er 8 bedrijven met een niet vrij rundveebeslag, momenteel 7. De runderhorzelbestrijding had plaats door 5 onthorselaars. De le keer werden 22 dieren behandeld, de 2e keer 74 die ren en de 3e keer 26 dieren. Bij het t.b.c.-onderzcek werden 494 stallen met 7285 geadministreerd, waar van 245 bedrijven met 3767 dieren wer den getuberclineerd, 149 dieren werden aan een V.Z. onderzoek onderworpen, waarvan 4 dieren als verdacht van tu- berculoze worden overgenomen, welke bij slachting echter negatief bleken te zijn. Bij de K.I. werden 16417 koeien gein- semineerd waarvan 14.747 M.R.IJ. en 1675 Fr. Hollands veeslag. NADERE INLICHTINGEN Bij de bespreking van het financieel en het jaarverslag, bleek, dat de zuivel- winkel in de Dorpsstraat een behoorlijk resultaat oplevert. Op een vraag hoe het gaat met de roomverkoop, antwoordde de directeur dat zolang de uitbreiding van de kaas makerij niet gerealiseerd kan worden het wachten is op de rijksgoedkeuring niet alle room in eigen bedrijf ver werkt kan worden. De verkoop- van de overcomplete room geschiedt echter on der gunstige voorwaarden. KWALITEIT Over de karnemelk waren enkele le den kritisch geStènki, doch de kwalilteit heeft men niet geheel in de hand daar deze van elders wordt betrokken nu de fabriek zelf geen boter meer produceert, aldus de toelichting. Opgemerkt werd nog, dat de cursussen in 't machanisch melken onvoldoende be langstelling hebben, waarop de voorzit ter antwoordde, dat hieraan op de land bouwscholen thans veel meer aandacht wordt besteed, maar dat hij de leden gaarne wilde adviseren „stuur jeugdig personeel naar de melkcursussen en ook naar die in het mechanisch melken, want het een hoort bij het ander". Blijkens de mededelingen van de direc teur zal in de komende periode meer aandacht worden besteed aan de kwali teit van de melk, waarbij men de hulp van de fabriek in kan roepen. Vooral ten aanzien van melkmachines is het be langrijk, dat men zich zo goed mogelijk aan de handleiding houd. Ingaande 3 mei wordt het verschil van toeslag en kor ting naar le en 3e kl. kwaliteit van 50 op 75 ct per 100 kg. gebracht. Op voorstel van het oud-bestuurslid de heer G. Stam werd besloten het presen tiegeld voor de bestuursleden voor een halve dag van f 5 op f 10 en voor een hele dag van f10 op f20 te brengen. Foto J. Hamelberg Alle oud-strijders en alle ingezetenen worden hierbij opgeroepen om deel te nemen aan de Molenbelterweg op zaterdag 4 mei. Verzamelen om 19.30 uur bij de Herv. Kerk. De burgers worden verzocht zich onderweg bij de stoet aan te sluiten. Bij het monument vindt een korte herdenking plaats onder leiding van Ds. R. A. Hoogkamp, Geref. Predikant. Mogen wij allen verzoeken aan deze herdenking deel te nemen? De Bond van Oud-Strijders, Indonesië-Strijders en de B.S. Het is verontrustend, dat het aantal gevallen van mond- en klauwzeer in het oosten van het land, speciaal in de pro vincies Gelderland en Overijssel, nog voortdurend toeneemt. Alles is erop ge richt, door een doeltreffende ontsmetting op de boerderijen, de gevreesde ziekte een halt toe te roepen en terug te dringen. Als allen voldoende meewerkten, zou dat zeker binnen afzienbare tijd gelukken, maar helaas ontbx-eekt daar nog wel eens wat aan. De meeste veehouders heb ben gelukkig volledig begrip voor de noodzaak van het opvolgen van de gege ven ontsmettingsadviezen. Er zijn er echter ook nog altijd die geen druppel of schilfer natronloog op hun bedrijf heb ben. Zij vormen de zwakke schakel in het hax-dnekkige en kostbare gevecht te gen de gevaai'lijke vijand. Ook nog te velen bezoeken het be drijf, die kort tevoren op andere bedrij ven zijn geweest en dus overbrengers van smetstof kunnen zijn. Men behoeft bijvoorbeeld slechts te denken aan des kundigen van vooxdichtingsdiensten of personeel van veevoederfabrieken. Van hen en van alle anderen die het bedrijf bezoeken, moet worden geëist dat ze zich grondig ontsmetten. Zorg dus voor een paar x-ubberlaai-zen en voor een plastic bak, voorzien van een losse bodem van schuimplastic, waarin een laax*s met een harde borstel kan wox-- den gereinigd en ontsmet. Voor het ma ken van de ontsmettingsvloeistof van een 1 tot 2 procent oplossing van natron loog, dient men te beschikken over een fles met een geconcentreerde nati-on- lookoplossing en een maatbekertje, waar voor eventueel de schroefdop van de fles kan worden gebruikt. Ook kan gebruik worden gemaakt van plastic zakjes van 50 gram natronloogschilfers. Deze schil fers moeten worden opgelost in 3 tot 4 liter lauw water, iets minder dus dan een halve emmer. Let er vooral op, dat de plastic zakjes goed worden dichtge bonden en dat de natronloogschilfers niet met de handen worden aangeraakt. Bij het betreden van het bedrijf worden nu de laarzen aangetrokken en met be hulp van de borstel in de plastic bak grondig ontsmet. Ook de handen wox'den met de natxxmloogoplossing ontsmet en vervolgens goed- met water afgespoeld. Daar natronloog leer aantast, is het ont smettingsmiddel niet geschikt om leren schoeisel te behandelen. Ook dient het zo min mogelijk met de huid en vooral niet met de ogen in aanraking te komen. Mocht dit onverhoop toch gebeuren, dan kan onmiddellijk afspoelen met ruim water letsel voorkomen. Bij zorgvuldige toepassing kan het ont smettingsmiddel echter veel onheil voor het bedrijf voorkomen. Tijdens de zaterdag door de Wandel sportvereniging „De Goossemaat" te Al melo gehouden wandeltocht behaalden de junioren van de W.S.V. „De Trekkers" in de 2e klasse een le prijs met 53% punt terwijl, de senioren in de le klasse een 2e prijs behaalden met 555/6 punt. Vanuit zijn nat. hist, museum op de Holterberg, dat hem zo bijzonder dier baar was, is Piet Bos maandagmiddag onder zeer grote belangstelling ten gra ve gedragen. In de bijzondere sfeer van het matte licht stond zijn stoffelijk over schot hier opgebaard omring door een schat van bloemen en werd de rouw dienst geleid door ds. C. C. Addink, Herv. predikant, alhier. lAan de geopende groeve dankte de heer G. Aanstoot namens zijn medeper soneelsleden hun voormalige werkgever, die hij schetste als een humaan mens, die als een vriend met zijn personeel om ging. Kolonel-dokter Botenga uit Utrecht en de heer P. Bakker, arts te 's Gravenha- ge schetsten de overledene als een echte vriend, die voor laatsgenoemde bijna een tweede vader was, die hen veel jachtge- noegen deed beleven, maar ook bijzonder veel gedaan heeft voor de gemeenschap door zijn lezingen en zijn werk voor de gemeenschap. De zoon van de overledene, de heer Kees Bos, richtte zich mede namens zijn verdere familieleden tot zijn overleden vader met een persoonlijk woord, waarin hij hem dankte voor het levenswerk, dat deze gesticht heeft en waarop zij nu ver der kunnen bouwen. De zwager van de overledene de heer H. W. ten Velde sprak een woord van dank namens de familie voor de betoon de belangstelling en voor de vriendschap en het vertrouwen Piet Bos tijdens zijn leven geschonken. Ds. Addink besloot de teraardebestel ling met het bidden van het „Onze Va der".

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1