Bij volmacht of elders stemmen Agenda fl«l*$9PÏijkë In megnofiam Piet los Verkiezingsbijeenkomst Opening tuincentrum Functiewijziging bestuurdersbond N.V.V. Economisch en administratief onderwijs Begrafenis van Koningin Wilhelmina Mond- en klauwzeer Feestavond Holtense Oranjevereniging O Zondagsdienst Zaterdag 20 april 1963 No. 16 Jaargang 15 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad" te Holten, Telefoon 05If83 - 23If Adv.-prijs 115 mm. a contantf 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Donderdagmiddag omstreeks 1 uur is in zijn woning te Espelo overleden een bekend ingezetene van iHolten en van ons hele gewest: de heer P. A. Bos, prepara teur 'in ruste en stichter en eigenaar van het bekende natuurhistorisch museum op de Holterberg. Met Piet Bos is een groot vriend van onze mooie omgeving heengegaan. Hij was een markante persoonlijkheid en een bekend jager, die nog voor enkele jaren het gehelè land doortrok om le zingen te houden en door zijn boeiende causerieën ook anderen de schoonheid van Salland en Twente deelachtig te doen worden in de vorm van een karak teristieke verzameling opgezette dieren, die tot de fauna van Overijssel behoren. Deze op een kunstige wijze in een grote kist bijeengebrachte collectie vergezelde hem steeds. Piet Bos werd op 13 juni 1901 in Rijs- sen geboren als zoon van de heer K. Bos, die van daar werd benoemd tot hoofd van de openbare lagere school in Espelo. Ongeveer veertig jaar geleden vestig de de overledene zich als boekhandelaar en begon hij zijn arbeid als preparateur, door welk bedrijf hij grote bekendheid verwierf. Langzamerhand groeide bij hem het denkbeeld tot het stichten van een natuurhistorisch museum in de on middellijke nabijheid van hotel 't Lösse Hoes, dat hij in enkele fasen wist te ver werkelijken en dat jaarlijks duizenden bezoekers trekt. Onvermoeid heeft hij aan deze arbeid zijn krachten en initia tieven gegeven en gezegd mag worden, dat zijn museum tot de grote attrakties van Holten gerekend mag worden. Piet Bos was c-en geboren verteller. Ge boeid moest men naar hem luisteren en zijn gehoor genoot bijzonder als hij b.v. het verhaal van „Hans de Torenkraai" voordroeg. Met grote scherpzinnigheid had hij het gedrag van de vogels en van het wild in het veld gadegeslagen en hij verstond de kunst om al die interessante bijzonderheden aan zijn luisteraars door te geven. Zijn rondleidingen in het museum van gezelschappen en elke vrijdagavond tij dens het vakantieseizoen, waren dan ook bijzonder in trek. Deskundig en met grote fantasie heeft hij aan dit museum, zijn levenswerk, ge- arbeid. Juist voor Pasen kwam nog weer een uitbreiding en verbetering tot stand. Voor de proDaganda van onze mooie omgeving heeft hij zeer verdienstelijk werk gedaan. Behalve aan de natuur had Piet Bos ook zijn hart verpand aan het amateur toneel. Hij was één van de oprichters en vele jaren regisseur van „Holtens To neel"- Toen de club na jaren van dn-akti- viteit weer her-opgericht werd, was hij direct bereid de regie weer op zich te nemen. Voorts was hij correspondent van de kantonale afdeling van de Kon. Ned. Ja gersvereniging en heeft hij vroeger vele jaren deel uitgemaakt van de Volksfeest commissie, voor welke hij de schietwed strijden organiseerde. De begrafenis zal plaats hebben maan dag 22 april a.s. om 3.15 uur op de nieu we begraafplaats te Holten vanuit het na- tuur-historisch museum op de Holter berg, waar het stoffelijk overschot van af 11 uur zal zijn opgebaard. de kerken overzee vragen ons helD cns cnze volken te bereiken via door ons geschreven lectuur een boek komt verder dan de meest actieve predikant of evangelist; een boek komt ook daar, waar de deur voor predikant of evangelist niet openstaat; - een boek is altijd ter beschikking; een boek kan voor één, maar ook voor velen een zegen zijn; kortom: een drukkerij vermenigvuldigt een predikant vele keren! daarom helpen wij: door een werkelijk offer in de In bijna alle Protestantse Kerken te houden grote collecte op of rondom zondag 5 mei a.s. brood voor het hart giro 500100 - amsterdam Op uitnodiging van de A.R. Kiesver eniging „Nederland en Oranje" spreekt vrijdagavond in Dorpshotel „Holterman" lijstaanvoerder J. Smallenbroek, lid dei- Tweede Kamer der Staten-Gencraal, over het onderwerp- „Aktuele politieke vra gen". Het is een openbare verkiezingsbijeen komst en zij, die met de heer Smallen broek de politieke degen willen kruisen, zullen hiervoor volop de gelegenheid krij gen. Ook dames zijn hartelijk welkom. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de advertentie in dit nummer. In verband met haar steeds uitbreiden de klantenkring in Holten en omgeving gaat de Fa. Haueveld uit Laren een filiaal bloem- en boomkweekerijbedrijf in onze gemeente openen in de tuin achter café Maats. De opening zal plaats vinden op vrijdagmiddag 26 april a.s. De Fa. Hane- veld is o.m. verschillende malen leveran cier geweest van bloemen en planten voor de gemeenteplantsoenen. Nadere bijzonderheden vindt men in een aankon diging in dit nummer. In de in café Maats gehouden vergade ring van de bestuursleden der bij het NVV aangesloten vakbondsafdelingen is besloten enkele veranderingen aan te brengen in de funktieverdeling van de bestuurdersbond Als voorzitter zal optreden de heer H. Koopman Joh.zn. (Textiel); als secreta ris iblijft voorlopig nog in funktie de heer G. Runneboom (Mercurius), terwijl als penningmeester is aangewezen de heer H. Haarman (Bakkersbond). Verder zullen van het bestuur deel uit maken de heren W. Beijers, 2e voorzitter (ABVA); G. J. Bosschers Bouwbedrijfs- bond); W. J. Eshuis (Metaal); J. Klou- wen (ANAB); H. Kettelarij (Textiel) en G. J. Veneman (Vervoer). Het ligt in het voornemen om op zater dag 11 mei een feestavond te organiseren voor de leden en hun echtgenoten of ver loofden. Sinds een tweetal jaren is aan de Ulo school te Holten verbonden een afde- lilng voor economisch en administratief onderwijs. De opleiding duurt twee jaar. Tot het eerste leerjaar van deze oplei ding kunnen worden toegelaten leerlin gen, die 3 klassen van een ulo-school met goed gevolg hebben doorlopen. Tot de tweede klas worden leerlingen toegelaten, die in het bezit zijn van het mulo-diploma. Deze nieuwe vorm van onderwijs, wel ke aan enkele ulo-scholen verbonden is, heeft reeds zijn waarde bewezen. In 1962 deden leerlingen voor het eerst examen. Al deze leerlingen zijn op een goede plaats in het bedrijfsleven terecht geko men. In de tweede klas van deze opleiding is het mogelijk een keus te doen uit twee programma's: Ten eerste de comptabele richting, waarbij onderwijs wordt gege ven in Nederlands, twee vreemde talen, maatschappijleer, organisatie en techniek van de handel, bedrijfsleer, recht- en wetskennis, bedrijfsrekenen en boekhou den, steno, typen en in het werken met moderne kantoormachines o.a. boekhoud machines, rekenmachine, adresseerma- Holten De verkiezingen voor de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal komen weer in zicht. Op woensdag, 15 mei a.s. zullen de stembu- reaux des voormiddags te 8 uur weer open gaan en tot des namiddags 7 uur heeft men gelegenheid zijn stem uit te brengen. Het is gewenst reeds nu de aandacht te vestigen op de mogelijkheid om bij vol macht of elders te stemmen. Herhaaldelijk komt het bij verkiezin gen voor, dat velen aan de mogelijkhe den, welke hier liggen in het geheel niet of te laat denken. Verzoeken om elders te stemmen of om dit bij volmacht te doen, moeten uiterlijk op de veertiende dag vóór die der stemming worden inge diend!, derhalve ditmaal uiterlijk op woensdag, 1 mei a.s. ELDERS STEMMEN Elders stemmen wil zeggen in een an dere gemeente, dan waar men op de dag der stemming zal vertoeven. Van deze mogelijkheid kan men dus gebruik ma ken, indien men elders in het land reeds van een vroegtijdige vakantie geniet of in een andere gemeente vertoeft wegens familiebezoek of ter bijwoning van een vergadering. De kiezer moet van zijn wens om in een andere gemeente te stemmen in per soon mededeling doen ter secretarie van een gemeente. Het is natuurlijk eenvou diger om, als men zich op de dag der stemming buiten de gemeente begeeft, eerst zelf even naar het stemlokaal in de eigen gemeente te gaan, waar men reeds vanaf acht uur des morgens zijn stem kan uitbrengen. STEMMEN BIJ VOLMACHT Iedere kiezer, die mededeelt vermoe delijk niet in staat te zullen zijn in per soon aan de stemming deel te nemen, kan op zijn met redenen omkleed ver zoek worden toegestaan bij volmacht te stemmen. Voor dit verzoek dient men gebruik te maken van een formulier, dat ter secretarie van elke gemeente koste loos verkrijgbaar is. Ook als men er niet zeker van is, zelf ter stembus te kunnen gaan kan men het beste het zekere voor het onzekere ne men en bij volmacht voor zich laten stem men. Dit geldt bij-voorbeeld voor ouden van dagen, invaliden, degenen, die gedurende enige tijd ziek zijn of anflerszins niet ze ker weten, of zij op de dag der stemming zelf naar de stembus kunnen gaan. Als men na de dag der kandidaatstel ling, dus ha 2 april 1963 verhuisd is cf zal verhuizen naar een andere gemeen te, moet men ter secretarie van de oude gemeente vragen bij volmacht te mogen laten stemmen in die oude woonplaats door degene, die daartoe volgens de wet aangewezen kan worden of zelf de dag ter stemming naar de oude woonplaats teruggaan om zijn stem aldaar uit te brengen. WIE KUNNEN BIJ VOLMACHT VOOR U STEMMEN? Uitgave van album met grammo foonplaten yan de gehele kerk dienst bij de begrafenis van Ko ningin Wilhelmina. Dat het leven van Koningin Wilhelmi na gedragen werd door een geloof van opstanding en vernieuwing, is door de kerkdienst bij de uitvaart overtuigend naar voren gekomen. Koningin Wilhelmina noemde Haar witte uitvaart vaak Haar laatste gebaar naar de mensen. Ze voegde er eens aan toe: „Ik hoop, dat dit gebaar 'begrepen zal worden en dat het velen zal inspire ren om de weg naar Christus te zoeken". Om de opstandingsboodschap binnen het bereik van het hele Nederlandse Volk te brengen, heeft H.M. de Koningin het initiatief genomen om de geluidsopna men van de kerkdienst een blijvende be tekenis te geven. Dit gebeurt in de vorm van een album met grammoroonplaten en tekst. Handelend in de geest van Haar Moe der wenst de Koningin dat de baten van dit album ten goede komen aan het Oecumenische jongerenwerk in de ruim ste zin van het woord. In de eerste plaats worden de baten bestemd voor het Oecumenische Jonge- rencongrés 1963. waarvoor jongeren van alle christelijke kerken uitgenodigd wor den. Het album kan een historisch document en getuigenis genoemd worden. Het is te verkrijgen in de erkende pla ten- en boekhandel of door storting van f 15,90 op gironummer 540900 ten name van de Oecumenische Jeugdraad in Ne derland, te Utrecht. chine, enz. De tweede de taalkundige richting waarbij in plaats van bedrijfsrekenen en boekhouden, de derde vreemde taal, Frans, wordt onderwezen. De comptabele richting is reeds twee jaar aan de ulo-school verbonden. Bij een voldoend aantal leerlingen zal ook ge tracht worden een taalkundige richting in te stellen. Aangifte moet geschieden vóór 1 mei a.s. bij het hoofd der school, de heer H. J. Hiddink. 1 De echtgenoot of de echtgenote. 2 Eén der bloedverwanten in de eerste tot en met de derde graad. 3 Eén der aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad. Onder 2 en 3 vallen: ouders, grootouders, overgrootouders, ooms en tantes, broers en zusters, neven en nichten (kinderen van broers en zusters), kinderen, klein kinderen, achterkleinkinderen (aan de zijde der bloedverwanten allemaal met echtgenoten). 4 De echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenoot van een zwager. 5 Een der huisgenoten van de vol machtgever, dus iemand die op hetzelfde adres staat ingeschreven. De kring van personen, die voor u bij volmacht mogen stemmen, is dus be perkt. Die beperking geldt echter niet voor de kiezer, wiens beroep of werkzaam heden medebrengen, dat hij, herhaalde lijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoon lijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente, in welker kiezersregister hij is opgenomen, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente te rugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. De beperking geldt ook niet voor zijn echtgenote, voorzover zij met hem, in verband met zijn beroep of werkzaamheden afwezig pleegt te zijn (b.v. schippers, zeevarenden vissers enz.) Voor deze personen mag iedereen, die in hetzelfde kiezersregister is ingeschreven, bij volmacht stemmen. VARKENSHOUDERS, PAS OP! De drie landbouworganisaties in Over ijssel richten zich met de volgende op roep tot de varkenshouders: Dank zij de strenge maatregelen geluk te het vorig jaar het mond- en klauwzeer - de kop in te drukken. Helaas werden sedert het begin van dit jaar in Overijssel en Gelderland weer vele bedrijven door deze ziekte aange tast. Daarom wordt een ernstig beroep op alle varkenshouders gedaan tot mede werking ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Hoe kunt U deze medewerking verle nen? Zorg in de eerste plaats voor goede ontsmettingsmaatregelen Zorg voor een natronloogoplossing op Uw bedrijf (6 eetlepels op één em mer water). Leg jute zakken, gedrenkt in deze oplossing, bij de toegangen van Uw bedrijf. Isoleer Uw bedrijf zoveel mogelijk. Laat niemand toe, als dit niet strikt noodzakelijk is. Laat ieder, die noodzakelijk op Uw bedrijf moet zijn, 'bij het betreden en verlaten steeds zijn schoeisel ontsmetten door de voeten te ve gen op een in natronloogoplossing gedrenkte jute .zak (denk ook aan Uw schoolgaande kinderen). Sluit Uw varkensschuur af, ook voor de leden van het gezin, die daar niet noodzakelijk behoeven te ko men. Het ophalen van vette varkens heeft in vele gevallen een verspreiding van mond- en klauwzeer veroor zaakt. Eist van de vervoerder, dat hij zijn schoeisel ontsmet en laat hem in geen geval toe in Uw var kensschuur. Eis inzage van het ontsmettingsboek je van de vervoerder. De ontsmet ting van de veewagen moet op de dag van het vervoer of uiterlijk de vorige dag geschied zijn. Uw meelhandelaar dient de voerzak- ken bij de ingang van het erf neer te tezten. Laat hem vooral niet toe in Uw varkensschuur. Gebruik voor het voeder zoveel mo gelijk papieren zakken en vernie tig deze daama. Waarschuw bij de eerste verschijnse len o.a- bij kreupelheid van Uw varkens onverwijld Uw dierenarts. Denk er aan, dat zieke varkens niet volledig worden vergoed. Een snelle aangifte is ook daarom in Uw eigen belang. Zo kunt U allen medewerken om de ver spreiding van mond- en klauwzeer te voorkomen. Bedenk daarbij, dat hoe eerder deze ziek te is overwonnen, des te spoediger de maatregelen, die een grote belemmering voor vele bedrijven betekenen, kunnen worden opgeheven. Op woensdagavond j.l. vergaderde het bestuur van de Holtense Oranjevereni ging. Er werd besloten op 30 april a.s. in Amicitia te laten optreden de bekende goochelaar Herbe Maison, terwijl na de voorstelling gelegenheid bestaat tot dan sen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Zaterdag 20 april: Grote inzameling van lompen in het dorp en naaste omge ving ten bate van het uniformfonds van de Holtense Muziekvereniging. Zondag 21 april om 7 uur: Filmavond in „Irene" (zie adv.). Maandag 22 april om 3 uur: Ledenver gadering (verzet) van de Coöp. Zuivel fabriek „De Vrijheid" in café Kalfster- man. Maandag 22 april, des avonds om 8 uur: Vergadering Hervormde Vrouwen groep Dijkerhoek in gebouw „Betha- nië". Dinsdag 23 april om 19.45 uur in „Irene": Filmavond Hengelsportvereniging „De Rietvoorn" (zie adv.). Dinsdag 23 april, 8 uur: Feestavond Hen- gelvereniging „De Rietvoorn" in ge bouw „Irene". Woensdag 24 april; Slagerij Dolman de gehele dag gesloten. Donderdag 25 april om 7.30 uur: Grote Boeren vergadering van de Vrije Boer in „Amicitia". Spreker: de heer Harm- sen" (zie adv.). Donderdag 25 april, 8 uur: Jaarvergade ring schaakclub „De Pioniers". Donderdagavond 25 april om 8 uur in „Irene": Herv. Vrouwengroep. Spreek ster: mej. 'Gorter, maatschappelijk werkster in Almelo. Onderwerp: „Ons huishoudbudget". Donderdag 25 april om 8 uur: Ledenver gadering PJGO afdeling „Jong Holten" in café M. Kalfsterman. Vrijdag 26 april om 1.30 uur: Opening fi liaal bloem- en boomkwekerijbedrijf Fa. Haneveld in tuin achter café Maats (zie adv.). Vrijdag 26 april om 8 uur: Openbare Ver kiezingsbijeenkomst met gelegenheid tot debat van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in Dorpshotel „Holterman". Spreker: de heer J. Smal lenbroek, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal (zie adv.). Maandag 29 april om 8 uur: Jaarvergade ring van dc Plattelandsmeisjes in ho tel Holterman. Dinsdag 30 april: Feestavond; Holtense Oranjevereniging in „Amicitia" (zie adv.). Woensdag 1 mei: Landelijke Rij vereni ging „Bergruiters" naar het internatio naal concours-hippique te Uelsen (D.). Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10 uur ds Westra van Hengelo (O). Bijzondere collecte voor Noodlijdende Kerken en Personen. Dijkerhoek: 10 uur ds Israël. Extra collecte voor Noodlijdende Kerken en Personen. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Bovendorp van Wijhe. In beide diensten is het éne offer be stemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Zondagsdienst Dierenartsen: Weekeinde 20-21 april; Geen opgave ontvangen. Geboren: Gerritdina Wilhelmina, dv J. Boode en H. L. Wichers, Espelo 49. Marinus, zv J. A. Aanstoot en M. J. Ve neklaas, Beuseberg 126. Hendrik Jan, zv G. Mekenkamp en J. M. Vruggink, Borkeld 66. Ondertrouwd: J. G. Nijland, 23 jr. en M. Dijkslag, 22 ir., beiden te Holten. G. Withaar, 20 jr., Holten en G. Ruiter, 21 jr., Rijssen. Overleden: Berendina Zweers, ev Brink man, Dijkerhoek 6, overleden te Deven ter. P. A. Bos, oud 61 jr., Espelo 22. J. Dolman, 51 ir., Dorpsstraat 12, overle den te Deventer. Gevonden: witte plastic bal; groene plastic emmer; herenpolshorloge; heren- glacé; schakelarmband; streng kralen; kaatsbal. Verloren: bruine das; reservewiel van vrachtauto; hondehalsband met penning (no. 26310); rood lederen portemonnaie met inhoud; sportrijwiel merk Gazelle. Herhaalde plaatsing. Gevonden: een Lips huissleutel; een huissleutel no. 3a (engels merk); 2 contactsleutels aan ring nr. B 10-6 en SG 172; 2 contactsleutels aan ring, opschrift: Roermond 1957-235; en contactsleutel merk Fiman nr. 312130; een hondepenning (enting) nr. 118966; een hondepenning (enting) nr. 212851. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten. Uitsluitend van 8-12 en van 14-22 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1