«iSÏ '.Mil Met rnekare veur onze dorpsfanfare Verbetering woonruimte door inrichten doucheruimte 'n Heitje voer 'n karweitje Slechts geringe teruggang aanbod arbeidskrachten IN DIT BLRD Arjossers naar Berlijn? Wees zuinig op bos en hei Er wordt hard gewerkt aan De recreatieweg over de Holterberg Braderie op 6, 7 en 8 augustus Meer verstrooiing voor zomergasten Nieuwe folders van de VVV iZaterdag 13 april 1963 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 5 Onder dit motto houdt onze plaatse lijke muziekvereniging „H.M.V." op za terdag 20 april a.s. in het dorp en de naaste omgeving de jaarlijkse lompen inzameling. De meeste huisvrouwen zijn reeds klaar met de schoonmaak of leggen de laatste hand aan deze „operatie". Onge twijfeld is er weer veel aan de „opper vlakte" gekomen, waarvoor maar één bestemming is: de voddenman. Vandaag of morgen komt dan misschien de lom penkoopman om de mand of kist te ledi gen en de huisvrouwen „vangen" enkele dubbeltjes'of kwartjes. Van die paar dubbeltjes wordt U niet rijker en ook H.M.V. niet, doch 't geldt ook hier: „Vele kleintjes maken één grote". Wanneer iedere huisvrouw de lompen beschikbaar stelt, zal het weer een flin ke partij worden en zal de penning meester met de opbrengst zeer zeker in z'n sas zijn. De mannen van de inzamelingsploe- gen zouden graag zien, dat de lompen even werden gebundeld of in een oude zak gestopt. De opbrengst zal deze keer worden bestemd voor het aanschaffen van een 2antal nieuwe uniformen. Een aantal van de muzikanten loopt nog steeds in de uniformen, die pl.m. 15 jaar geleden werden aangekocht en aangezien de kwaliteit van de textiel enkele jaren na de oorlog maar „zo zo" was. Enfin, U begrijpt het. Het uniform, dat door een aantal le den van H.M.V. wordt gedragen en waarin zij zich geregeld presenteren, is bijna tot op de draad versleten. Hier moet iets aan gedaan worden. Het klinkt misschien wel een beetje vreemd, huisvrouwen van Holten, maar H.M.V. (ook Uw muziekvereniging) kan de lompen beslist niet missen! f De premieregeling woningverbetering en woningsplitsing 1953 opent de mogelijk heid om financiële steun uit 's Rijks kas te ontvangen voor het treffen van voorzie ningen met betrekking tot de indeling on accomodatie van woningen, waardoor een met de huidige bewoningseisen overeen stemmende bewoning wordt verkregen. In de richtlijnen van de minister is de inrichting van de doucheruimte niet met name genoemd, maar gelet op de inmid dels gewijzigde tijdsomstandigheden be staat er aanleiding het maken en inrich ten van een bestaande ruimte als douche ruimte aan te merken als accomodatiever- betering, waaraan financiële medewerking uit 's rijks kas kan worden verleend. Aangezien in het kader van de doelstei- ng dezer regeling slechts subsidie dient te worden verleend in de kosten van so bere voorzieningen zal in laatstbedoelde gevallen ten aanzien van de kosten, waar over de door het rijk en de gemeenten sa men te dragen subsidie wordt berekend, worden uitgegaan van maximaal: a. 800,voor het maken enen inrichten van een doucheruimte en b. 400.voor het inrichten van een be staande ruimte als doucheruimte. De totale premie zal in het geval onder a 83Vs°/o van 800,— 260,66 bedragen, waarvan '/.h voor rekening van de gemeen te komt en in het geval onder b 33 van 400,133,33, waarvan eveneens V3 gedeelte voor rekening van de gemeen te komt. Een aanvrage om toekenning van een premie dient vergezeld te gaan van een te kening, aangevende de bestaande en de gewijzigde toestand in de woning, alsmede van een gespecificeerde opgave van kos ten. De stukken dienen in dubbel bij de dienst van bouw- en woningtoezicht (ge meentewerken achter het gemeentehuis) te worden ingediend. Wij meenden goed te doen dit ter kennis van onze lezers te brengen. Zoals bekend wordt ieder jaar in Nederland door de Nederlandse Pad vinders Vereniging een actie gehouden om de kas te spekken. Dit jaar voor 't eerst dus ook in Holten en wel op don- g 18 en vrijdag 19 april. De jon gens zullen er dan op uit trekken om 'ij de mensen allerlei karweitjes op te knappen. Als beloning ontvangen ze in de regel een kwartje (heitje). U be grijpt wel, dat, wanneer het karwei grotere vormen aanneemt, de beloning meestal evenredig verhoogd wordt. Het zou nl. wel erg hard zijn iemand voor één kwartje bijv. een hele tuin om te laten spitten. Aardige karweitjes: boodschappen doen, fiets schoonmaken, schuur opruimen, tuin harken, stoepen vegen enz. Iedere jongen heeft een legitimatie boekje. Zonder dit boekje, géén kar weitje! Bovendien wordt de opdracht gever verzocht dit.boekje even in te vullen. Ook krijgt u een plakzegel op de deur, zodat u niet meer lastig ge vallen zult worden. De helft van het heitje is voor de groepskas, de andere helft word afgedragen aan de lande lijke en districtskas. Tot slot: u mag géén geld geven, zon der dat de jongen er iets voor gedaan heeft. Bovendien mag de actie niet lan ger duren dan 18 en 19 april! Wij hopen dat. u do jongens overlaad met karweitjes. Nederland heeft nog ongeveer 260.000 hectare aan bossen over in de laatste vijftig jaar niet sterk verminderd en 82.000 ha heide, een oppervlak, dat niet te vergelijken is met dat van vijftig jaar geleden, toen het bijna 400.000 ha be droeg. Op die bossen en dat laatste i-estje heide moeten we zuinig zijn. En zuinig zijn betekent vooral: zorgen dat het niet verbrandt. In de eerste plaats omdat de laatste bossen en heidej-erreinen een steeds gro ter belang gaan vormen voor de recrea tie, in de tweede plaats omdat ons bos toch nog altijd 12 procent dekt van de Nederlandse béhoefte aan hout. Sinds 1952 ging 11.000 ha aan bos en heide in vlammen op. In 35.6 procent van de gevallen stond onvoorzichtigheid vast als de oorzaak, aantoonbare kwaad willigheid was de oorzaak in 14.2 pro cent van de branden, 5.8 procent had andere oorzaken en in 44.4 procent was de oorzaak niet te achterhalen. Boos doener was vroeger veelal de trein met zijn vonkende locomotieven. Dat is nu voorbij, maar wel zijn trein reizigers vaak schuldig aan het ontstaan van bos- en heidebranden, omdat zij in de zomer brandende sigarettenpeukjes uit het raam gooien - en datzelfde geldt voor automobilisten enz. Blijkens het overzicht van het gewes telijk arbeidsbureau Deventer van de geregistreerde arbeidsreserve aan man nen over de maand maart bedroeg het beschikbaar aanbod op het einde van die maand 222 (v.j. 180), gespecificeerd als volgt: Deventer 152 (134), Bathmen 3 (1), Diepenveen 9 (5), Holten 12 (12), Olst 4 (8) en Raalte 42 (20). Het was te verwachten, dat na afloop van de vorstperiode een daling van het geregistreerde aanbod zou optreden. Deze is nog gering (251222), maar het laat zich aanzien, dat in april het aan bod wel verder zal afnemen. In de be- drijfsklasse bouw daalde het aanbod slechts in geringe mate (3933), doch als in de loop van april de activiteit zal gaan toenemen, zal de daling zich wel verder doorzetten. (Blijkens onze inlichtingen zouden bouwvakpatroons in Holten niet vol doende werk in het vooruitzicht heb ben, zodat men zit te wachten op het af komen van rijksgoedkeuringen. Red. H. N.) De vermindering (159) van het aan bod in de metaalsector, aldus het over zicht van het arbeidsbureau, is een ge volg van tewerkstelling van enige con structieschilders. De geregistreerde vraag is vrijwel ongewijzigd (493485), doch is aanzien lijk minder dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar (680669). Hieruit blijkt, dat er bij het bedrijfs leven momenteel bij het indienen van aanvragen om personeel van enige te rughoudendheid sprake is. De geregistreerde arbeidsreserve is per ultimo maart 1963 42 hoger dan in 1962 (222180). Dit meerdere aanbod moet vrijwel geheel worden toegeschre ven aan de langdurige vorst. Het aantal ingeschreven werkloze vrouwen onderging slechts een geringe daling (4840)), maar is toch nog 19 ho ger dan in 1962. Dit moet worden toe geschreven aan een groter aanbod van jeugdige krachten. De bewoners aan de Molenbelterweg ondervinden veel ongerief van deze gra- verij, maar moeten dit maar voor lief l nemen, want er wordt aan gewerkt om 't nieuwe wegdek, bestaande uit grind- zand-asfalt, voor de pinksterdagen ge reed te hebben tot de plaats waar het nieuwe tracé begint en waar men nu druk bezig is met het aanbrengen van de aardenbaan, even voorbij de brand- toren. Het verkeer kan dan voorlopig het oude tracé volgen, terwijl de aannemer in een rustige sfeer, maar in een snel tempo, de geheel nieuw te maken weg kan afmaken. Dat is een gigantisch werk, want er moeten tonnen materiaal voor worden aangevoerd. Om de hotels, pensions en restaurants op de Holterberg niet al te zeer te du peren en het doorgaande verkeer nog zoveel mogelijk te gerieven, wordt dit tot na de Paasdagen nog via de Sparren hotel ,,'t Lösse Hoes" afgesloten en zal het verkeer via de Motieweg, langs de westelijke helling van de berg, zijn weg moeten zoeken of van de Rijssense zijde via de Oude Hellendoornse weg. Er blij ven echter nog mogelijkheden genoeg om het uitgestrekte recreatiegebied te bereiken. Het zal voor vele automobilisten zelfs interessant zijn in een rustig tempo de vorderingen van het werk met de Paas dagen eens gade.te slaan. De draglines en graafmachines zullen dan echter in ruste zijn. WATERBALLET Bij het graven van de sleuven voor de riolering hebben zich de afgelopen week nog wat moeilijkheden voorgedaan. Eerst ontstond er een lek in een aard gasbuis en daarna werd een buis van de waterleiding geraakt, waardoor een spuitende fontein ontstond en de sleu ven vol met water liepen. De brandweer moest er aan te pas komen om ze leeg te pompen. Bij het afzetten van de hoofdbuis ontstonden enkele breuken, waardoor de bewoners van de Holter berg enige tijd van water verstoken maar na Pasen wordt de gehele weg tot weg over de bestaande weg gevoerd, waren. De openstaande vraag onderging zo goed als geen wijziging (374—378). Even als bij de mannen is ook bij de vrouwen de openstaande vraag belangrijk lager dan het vorige jaar (476378). Ten slotte volgt hier nog een over zicht van de arbeidsreserve aan mannen per 1000 mannelijke personen der af hankelijke beroepsbevolking (loontrek- kenden) per 31 maart j.l. Deventer 11 (v.j. 9), Bathmen 9 (3), Diepenveen 6 (3), Holten 15 (15), Olst 2 (5), Raalte 18 (9), totaal van het gewest 11 (9), van de pro vincie 16 (14) en van het rijk 13 (12). Van het beschikbaar aanbod aan man nen (222) zijn 214 personen 19 jaar of ouder. Op de laatst gehouden vergadering van de Holtense A.R.-jongeren bleek veel be langstelling te bestaan voor deelneming aan de in West-Berlijn te houden studie weken, georganiseerd door de „Jungen Union Westfalen-Dippe". Met financiële steun van de C.D.U. wor den deze weken, het gehele jaar door ge houden en de kosten voor deelname zijn dan ook bijzonder laag. T.w. 50 DM per persoon. Hierin is alles inbegrepen, zoals slaapgelegenheid, maaltijden enz. Velen kunnen dit combineren met hun vakantie en ook eens iets zien van de be ruchte muur die Berlijn in tweeën deelt. Er is ook gelegenheid om individueel de stad te bezichtigen, terwijl ook niet-arjos- leden van harte welkom zijn. Het lijkt ons, voor jong en oud een zeer goed bestede vakantie. Inlichtingen wor den verstrekt door de heer G. Beldman, Viancnweg, telefoon 631. HERDENKING DER DODEN OP 3 EN 4 MEI De dodenherdenking zal dit jaar op twee dagen worden gehouden. Dat wil zeggen, dat op vrijdag 3 mei 's middags de nationale irdenking in de kerken en bij het nationaal nonument in Amsterdam zal zijn en dat op zaterdag 4 mei 's avonds de plaatselijke her denkingen op de gebruikelijke wijze voort gang zullen vinden. Ook zal op zaterdag 4 mei des avonds om 8 uur twee minuten stilte in acht worden genomen. De ministerraad heeft hiertoe besloten in overeenstemming met het advies dat de regering aan de commissie Nationale Her denking had gevraagd wegens de bezwaren, die bij velen waren gerezen tegen de aan vankelijke beslissing van de regering om de dodenherdenking dit jaar te verplaatsen van zaterdag 4 mei naar vrijdag 3 mei. De rege ring had tot deze verplaatsing besloten, om dat zij een groep Joodse landgenoten In de gelegenheid wilde stellen althans vrijdag middag aan de herdenkingen deel te nemen. De VVV „Hollens Belang" heeft een nieuwe folder het licht doen zien, die de aantrekkelijkheden van Holten als toeris tencentrum niet alleen door prachtige kleurenfoto's en enkele zwart-wit plaatjes maar ook door een originele tekst op aan trekkelijke wijze illustreert. Het is een typografisch zeer verzorgde drieluik, waarvan de titelpagina of voor omslag - zoals men het noemen wil - i| verzorgd door de Holtense kunstschilder Kees Stoop. Zijn uitbeelding symboliseert de rijkdom aan bos en natuurschoon in bijna abstracte vormen gevat, waarbij als in een kern gevat, ook het dorpsbeeld van Holten wordt weergegeven. Hans Weersma, redacteur van Kamper Nieuwsblad, verzorgde de tekst en hij deed dat wel op een zeer originele wijze, waarbij hij o.a. een bezoek aan Holten vergeleek met „op het dak van Overijssel klimmen en alle zorgen beneden laten". De binnenzijde is verlucht met een paar fraaie kleurenfoto's, waarvan de heer J. M. Wittermans de dia's leverde, terwijl enkele fraaie natuuropnamen en een blik in het natuux-bad Twenhaarsveld, met en-> kele zakelijke informaties de achterzijde vormen. Een uitstekende reclame voor het vreem delingenverkeer naar een van de mooiste delen van de Overijsselse Heuvelrug. ten Holten belangstelling blijkt te be- ganiseren van tentoonstellingen (huis vlijt, bloemschikken) en een gewassen- en jongveekeuring. Nieuwe ideeën? Graag! In het verleden gebeurde het steeds, dat de commissie klachten bereikten over de verschillende evenementen en het pro gramma, dat werd gebracht. Opmerkin gen als: „dat had zó moeten zijn" en „waarom deden ze het niet zó" waren veelal schering en inslag. Teneinde dit te voorkomen, althans te trachten te voor komen, staat de commissie open voor nieuwe ideeën en suggesties. Men wil gaarne rekenen op ieders medewerking en wanneer dit gebeurt, zal de 9e Brade rie een groot Succes worden. Nadere in lichtingen worden verstrekt door de se cretaris der commissie, de heer H. J. Bouwhuis, Oranjestraat. De werkzaamheden voor de aanleg van de recreatieweg over de Holterberg zijn thans in volle gang. In de Molenbel terweg, welke de oprit naar de berg vormt, worden diepe sleuven gegraven voor de riolering, welke hier komt te liggen. Enige honderden meters verder is een mechanische landschop bezig de aarden wal, die hier een belangrijke vernauwing van de weg vormt, weg te graven en voor in de Holterberg wordt een breed tracé gegraven, waar de nieuwe weg zal komen te liggen. De Braderiecommissie, die reeds en kele weken geleden met haar werkzaam heden is begonnen, heeft het plan om naast de Braderie, die deze zomer gehou den zal worden op 6, 7 en 8 augustus, meer verstrooiing en amusement te bie den aan de vakantiegasten. Voor de pe riode 18 juli t.m. 17 augustus is een aan pl.m. 1200 personen plaats biedende tent gehuurd, die zal worden geplaatst in ..Kalfstermansweide". In deze tent met grote dansvloer en podium zullen tal van evenementen worden georganiseerd. Vast staat reeds, dat een groot songfesti val en een teenagershow gehouden zul len worden, waarvoor thans reeds bij de teenagers, bands en orkesten tot ver bui- staan. Wat de plaatselijke verenigingen betreft, mag de commissie reeds rekenen op de medewerking van de Ontspannings club „OCH" en „The Sensation Rockets". Door „OCH" zal waarschijnlijk worden opgevoerd het blijspel: „De drie ijsbe ren", waarmee enorm groot succes werd behaald, zowel in Holten als in tal van andere plaatsen. Op één van de Braderiedagen zal een grote allegorische optocht worden gehou den, waaraan ook door kindergroepen kan worden deelgenomen. Voor deze op tocht zullen flinke prijzen beschikbaar worden gesteld. Met verschillende verenigingen is of zal contact worden opgenomen over het or-

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 5