fiEMEERTEBESMTHffi 1963 sluitend Agenda Vermindering van uitgaven en verhoging van belastingen maken „Levensvreugde" Spaarbank voor gezin en bedrijf Jaarvergadering Oranjevereniging Lezing over E.H.B.O. Welfarewerk'Roode Kruis Zaterdag 13 april 1963 No. 15 Jaargang 15 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten, Telefoon 05Jf83 - 23Jf Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Holten Burgemeester en wethou ders hebben de leden van de raad de gemeentebegroting en de bedrijfsbegro- tingen voor het jaar 1963 toegezonden, welke 18 april in openbare behandeling zullen komen. Deze late behandeling schrijft het college toe aan personeels- moeilijkheden ziekte, mutaties en overbelasting der afdeling financiën waarvoor thans voorzieningen zijn ge troffen. De begroting is sluitend. Het aanvan kelijk ontwerp vertoonde een tekort van rond f* 10-500 (inclusief de post voor onvoorziene uitgaven van f 1.50 per inwoner). Door bezuiniging op ver schillende uitgaven en verhoging van de tarieven van enkele belastingen en rechten waartoe de raad inmid dels reeds heeft besloten is het mo gelijk geworden het noodzakelijk even wicht tussen uilgaven en inkomsten te verkrijgen. Daarbij was het echter te vens noodzakelijk te beschikken over 1/30 deel van de saldi- en de bestem mingsreserves. De post voor onvoor ziene uitgaven bevat nu overschrij vingsmogelijkheden naar andere posten tot een bedrag van f 13.232.44, mede be stemd voor dekking van de lasten van in 1963 te investeren bedragen. Voor nieuwe kapitaalsuitgaven zullen in 1963 derhalve slechts weinig dekkings middelen aanwezig zijn. Omdat de uitkeringen uit het ge meentefonds in deze geen soulaas bie den, zullen voor nieuwe investeringen telkenmale en telkenjare nieuwe bron nen moeten worden aangeboord, die slechts - zij het nog zeer beperkt - ge vonden kunnen worden door de reeds eerder vermelde verhoging von o.m. de wegenbelasting, begraafrechten, reini gingsrechten, leges enz. De plannen voor verruiming van het gemeentelijk belastinggebied en de fi nanciering van de uitgaven voor de we gen hebben nog nimmer een vaste vorm gekregen. KAPITAALSUITGAVEN Evenals voorgaande jaren zijn ook in deze begroting geen nieuwe kapitaals uitgaven geraamd. Wel heeft de raad echter steeds de volgende credieten be schikbaar gesteld: Restauratie molen in Dijkerhoek f 2212, uitbreiding kan toorruimte gemeentesecretarie f 18.000 en maken raamontsluitingsplan voor verharde wegen f 950, terwijl het colle ge de raad thans voorstelt voor de ver harding van de Stevenssteeg in Dijker- hoek een bedrag van f 64.800 te vote ren, en voor de modernisering van de straatverlichting op de Deventerweg en in de Oranjestraat (hotel Vosman- afweg Rijssen) nog een credietaanvra- ge te verwachten is. Het college wijst er op, dat op de gewone dienst enkele nieuwe ramin gen zijn opgenomen, n.l. voor subsidië ring stichting muziekschool Rijssen e.o. ft250, subsidie-aandeel in leven te roe pen stichting voor maatschappelijk werk t.b.v. het aantrekken van een OFFICIËLE PUBLIKATIES Afsluiting Molenbelterweg en Jachtweg. Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat de Molenbelterweg en Jachtweg vanaf dinsdag 16 april a.s. tot nader order voor hel doorgaand verkeer gesloten zullen zijn. Voor de aanwonenden aan deze wegen zal een noodvoorziening worden getroffen. Het verkeer van en naar de Holterberg zal voor de richtingen Holten en Raai te geleid worden via de Motieweg en voor de richting Rijssen via de Oude Hellen- doornseweg. Holten, 4 april 1963. Burgemees ter en Wethuoders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester G. J. LANGENBARG, secretaris Spreekuur gemeente-architect Burgemeester en Wethouders van Holten brengen ter algemene kennis, dat de ge meente-architect verhinderd is om op dinsdag, 16 april a.s. spreekuur te houden. Holten, 11 april 1963. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. maatschappelijk werker (gedeelte van het jaar) f 2000, voor subsidiëring van het Godsdienstonderwijs aan de open bare scholen f 1200, en voor hulpverle- ming aan mindervaliden (aandeel in de rijksregeling) f 13.600. Overigens vertonen de gewone uit gaven op verschillende hoofdstukken weer een aanzienlijke stijging o.a. al gemeen beheer, openbare veiligheid, openbaar lager en uitgebreid lager on derwijs, openbare werken,enz. Het is niet uitgesloten, dat op grond van de onderwijs experimenteerwet een rijksbijdrage zal worden verleend in de kosten van het middelbaar eco nomisch en administratief onderwijs (ulo-experiment), welke kosten, voor zover zij de normale kosten van het ulo-onderwijs overschrijden, thans ten laste van de gemeente komen. De boekwaarde van de nog niet af geschreven kapitaalsuitgaven bedroeg per 1 januari f 8.339.225,19 (v. j. f 6.879.082.90) of per inwoner een be drag van rond f 1412 (v. j. f 1151). Voor de financiering van de investe ringen beschikt de gemeente over de volgende middelen: vaste geldleningen f7-005.095.53, eigen kapitaal f69.263.24, reserves f 910.942.24, waarborgsommen f 67.142.39, totaal f8.052.443.40. GASBEDRIJF De begroting van het gasbedrijf ver toont voor 1963 nog een tekort van f4.927,54 (v. j. f 16.220,—). Voor dit bedrijf moet het jaar 1963 nog worden gezien als een aanloopperiode. De na delig saldi, welke als aanloopkosten moeten worden beschouwd, worden tot de stichtingskosten gerekend. Verwacht mag worden, dat de gas- verkoop in de loop van dit jaar, zoda nig zal toenemen, dat voor de volgen de jaren een sluitende exploitatie zal worden verkregen. In verband met de ontwikkeling op het gebied van het aardgas en hetgeen hieromtrent reeds is gepubliceerd, is de verwachting gewettigd, zo merken B. en W. in hun begeleidend schrijven nog op, dat in de toekomst met een en orme stijging van de afname rekening gehouden mag worden. Maar Gode zij dank, die ons de overwinning geeft door onze Here Jezus Christus. 1 Kor. 15 57. Het is ieder jaar opnieuw een vreugde het Paasfeest te mogen vieren. Weken te voren begint reeds de voorbereiding, al is het bekend dat deze voorbereiding zich vaak beperkt tot het materiële. En al mag het dan waar zijn, dat bij degene, die nadenkt over de betekenis van Pasen, diverse vragen kunnen opkomen, het neemt niet weg, dat menigeen toch ergens een blijde tinteling door zich heen voelt gaan. Pasen is immers het feest van het leven en dus een reden bij uitstek om blij en vrolijk te zijn! In onze tijd wordt er ontzaglijk veel gedaan om „het leven er in te houden". Het is een bekend feit, dat de gemiddelde leeftijd der mensen de laatste decen nia omhoog is gegaan. Maar aan de andere kant zijn daar ook die niet-te-verteren problemen, wanneer n.l. geliefden worden begra ven, soms nog vrij jong. En daarom heeft menigeen het dan ook moeilijk op Pasen. De boodschap, die de kerk predikt, kan je zelfs ergeren. Ergeren, omdat het uit de lucht gegrepen schijnt, te verkondigen dat de macht van de boze is overwonnen door Jezus Christus. Je hoort dan ook de vraag: als de satan overwonnen is, als Christus Heer is, Alleen-Heerser zelfs, waarom is er dan sinds de opstanding toch zo weinig in de wereld veranderd, ja is zelfs het aspect van deze wereld in hoofdzaak hetzelfde gebleven? Waarom is de macht van de duivel nog steeds zo angstwekkend groot en waarom schijnt het nog alsof Christus eigenlijk weinig of niets te zeggen heeft? Het is goed ons Paulus' woorden te vherinneren, die boven deze meditatie staan. Want overwinning vooronderstelt strijd. En als er ooit hevige strijd gestreden is, dan wel door Jezus Christus. Zijn strijd was gericht tegen de zonde van de mens, die in zijn ongehoor zaamheid tegenover God zelfs zó ver is gegaan, dat het op een gegeven ogenblik leek, alsof de macht van de Boze had overwonnen: Op Golgotha sterft Jezus immers. Jezus, God èn mens! Hij sterft door ons; maar ook voor ons. Zo, zó lief had God de wereld! Het mag voor ons verstand dan onbegrijpelijk zijn; voor sommigen een ergernis toch laat God het ons ook dit jaar weer verkondigen, dat deze gekruisigde Jezus opgestaan is uit de dood. Hij lééft;&Hij is Overwinnaar! En dat niet voor Zichzelf, zoals Hij niet voor Zichzelf op Golgotha stierf, maar voor alle mensen; dus ook voor u en mij! God wil, dat wij èn van Goede Vrijdag èn van Pasen wel degelijk profijt zouden hebben. Hij stierf èn overwon met het oog op óns! Daarom mogen wij blij zijn! De practijk is echter vaak anders. In vrijwel alle harten leeft de angst voor de naderende dood; de angst voor het feit, dat we op de een of andere manier rekenschap zullen moeten afleggen van ons te kort schieten ais mens; de angst voor de mogelijkheid, dat mis schien alles zinloos is. Wij mogen het echter horen en op ons laten inwerken: Ik Jezus Christus heb de overwinning op de dood voor u bevochten! Ter- wille van de mens is de begrafenis van Goede Vrijdag ongedaan gemaakt! God gééft ook ons de overwinning in Zijn Zoon Jezus 'Christus. Waar het op aankomt is, dat wij ons laten gezeggen door Hem. Wij mogen dank zij Hem leven vanuit Zijn overwinning. Wij mogen en kunnen dus blijde mensen zijn, die het mèt Paulus uitjubelen: Gode zij dank! Dank zij Pasen is het mogelijk geworden te leven als kinderen van het Licht! Tot eer van God, tot zegen van de naaste! Dat is levens vreugde! I. De afdeling Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen hield dinsdagavond in hotel Holterman een ledenvergade ring onder leiding van de presidente mevr. B. Broere-Bos, waarin de be zoeksters geluisterd hebben naar een inleiding van de heer van der Hout, propagandist van de coöp. Centrale Raiffeissenbank te Utrecht over het onderwerp „Spaarbank in verband met gezin en bedrijf", waarbij een drietal films werd vertoond. „Geld dat stom is, maakt recht wat krom is", dit spreekwoord vormt het opschrift op de gevel van de Rijksmunt te Utrecht. Dat geld is een onmisbaar element in de huidige samenleving als betaalmiddel en voor de bezitsvorming aldus de inleider. Heel vroeger werd het bewaard in een urn, later bewaarde men het wel in een oude kous, maar tegenwoordig zijn de mensen al wel zo verstandig om het op een bank te zetten. Spreker wees in dit verband op de boerenleenbanken, welke hun ontstaan danken aan de Duitse burgemeester Raiffeisen, die daarmede een zegenrijk initiatief heeft genomen. Tegenwoordig vindt men in bijna iedere plaats een boerenleenbank, zodat ons land 980 van deze banken telt. Door de credieten en voorschotten, welke deze banken ver strekken aan boeren en tuinders zijn deze vooruit gekomen. De heer van der Hout wees in dit verband op de verschillende spaarsy stemen en o.a. op het jeugdsparen door de z.g. zilvervloot. Aan de hand van de film „Met elkander voor elkaar" toon- pe Holtense Oranjevereniging hield maandagavond in hotel Holterman een matig bezochte ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer H. J. A. Kol- deweij. Deze herdacht in zijn openingswoord het overlijden van het bestuurslid, de heer H. Soer, die vanaf 1938 als zodanig steeds een grote belangstelling voor het werk van de vereniging heeft gehad en daaraan daadwerkelijk heeft deelgeno men. Bij de begrafenis is de dankbaar heid der vereniging tot uitdrukking ge bracht. Uit het verslag van de penningmeester, de heer M. Bouwhuis, bleek, dat de ver eniging 350 leden telt, waarvan in 1962 echter geen bijdrage is gevraagd, in ver band met de collecte, welke gehouden werd ten behoeve van de gezamenlijke feestviering ter gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van het Prinselijk Paar. De inkomsten bedroegen f561,96 en de uitgaven f 75,26, zodat er een batig saldo v/as van f 486,70. De administratie was door de kascom- •missie, bestaande uit mej. H. W. de Vrie- ze en de heer J. S. Molewijk, keurig in orde bevonden. Bij1 de bestuursverkiezing werden in de plaats van de heer H. J. A. Koldeweij, die zich in verband met zijn leeftijd niet meer beschikbaar stelde, in de vacature Soer en wegens uitbreiding van het aan tal bestuursleden, gekozen de heren B. H. Brouwer, L. Veneklaas en J. G. Rui terkamp. Een twintigtal voorlopige bestuursle den, die in 1962 reeds aan de werkzaam heden deelnamen, werd aan het bestuur toegevoegd. 'Besloten werd om contact op te nemen met de Chr. Oranjevereniging omtrent de viering van Koninginnedag (30 april a.s.) en in elk geval op de avond van die dag in „Amicitia" weer een toneelavond te organiseren. Ook zal weer een bijdrage worden ver leend aan de feestelijkheden van de leer lingen der o.l. Dorpsschool en kleuter school. In de op donderdag 4 april j.l. gehou den ledenvergadering van de platte landsmeisjes in hotel Holterman ver telden mevr. D. Aaftink-Sluiter en de heer H. Rozendam over het doel van de EHBO. De heer Rozendam vertelde o.a. wat men bij een ongeval wel mag doen en wat vooral niet. Ook werd ge demonstreerd hoe verschillende soor ten verband moet worden aangelegd. Tevens werd voorgedaan hoe men dient te handelen bij het toepassen van kunstmatige ademhaling. De presidente mevr. W. Bronsvoort- Slijkhuis heeft mevr. Aaftink en de heer Rozendom dan ook hartelijk be dankt voor hun leerzame lezing. Na de pauze kwam het huishoudelij ke gedeelte aan de orde. Bij de mede delingen was o.m. het volgende. Men kan nog foto's inzenden voor de foto wedstrijd in provinciaal verband onder het motto: „Jong leven op het platte land". Ook kunen nog halskettingen van natuurprodukten worden ingezon den. Op 11 mei a.s. wordt in Zwolle de algemene ledenvergadering van de de PJGO gehouden. Ook kan men zich opgeven voor deelname aan de kring- sport- en wedstrijdendag welke op 18 mei a.s. in Diepenheim zal worden ge houden. Voor de dames gelden de vol gende wedstrijden: Sportwedstrijden: verspringen, hoogspringen en 4 x 100 100 m. hardlopen en 400 m. hardlopen, m. estafette. Technische wedstrijden: woningin richting, kaaswedstrijd (borrelhapjes), leerbewerking, corsage van bloemen, vingerverven, tafeldekken plus menu kaartjes tekenen en stofversieren. Jammer genoeg bleek hier nog heel weinig belangstelling voor te bestaan. Ook werd nog de aandacht gevestigd op de activiteiten betreffende de te houden landdag, welke als naam draagt JOVO '63 op 20 juli a.s. in Giet hoorn. In verband hiermee konden bierglazen a fl.50 besteld worden met het JOVO '62 embleem, in vier kleu ren er op. Tevens werden loten ver kocht. Voor een binnenlandse weekenduit wisseling bleek meer belangstelling te bestaan dan voor een uitwisseling met West-Duitse plattelandsjongeren. Dit zal echter nog met „Jong Holten" wor den overlegd. de hij de bezeoksters het grote nut van het boerenbankwezen. Als bijprogram ma werden een film over „Bloemen- avontuur in Nederland" en over de ha ringvangst vertoond. De presidente heeft de heer van der Hout hartelijk dank gebracht voor zijn komst naar Holten. Zij deelde mede, dat op 14 mei een reisje naar Makkum en het Gaaster- land zal worden gemaakt en dat op 23 april in het gebouw Irene een samen komst van bejaarden plaats vindt om te komen tot oprichting van een z.g. bejaardensocieteit. Paasmaandag vanaf 3 uur dansen in ho tel „Müller". Muziek dansorkest „The Swinging Stars". Maandag 15 april, 2e paasdag, 7.30 uur: Grote teenagershow van „The Sensa tion Rockets" in „Irene". Dinsdag 16 april om 8 uur: Vergadering Bestuurdersbond NW in café Maats. Donderdag 18 april: Meimarkt (zie adv.). Donderdagmiddag 18 april: J. F. van Geenhuizen en Zn. na 12 uur gesloten (zie adv.). Donderdag 18' april, 2 uur: Raadsverga dering. Donderdag 18 april, 8 uur: Ledenverga dering Coöp. Zuivelfabriek „De Vrij heid" in café Kalfsterman. Vrijdag 19 april, des avonds om 7.45 uur: Vergadering Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnij verheid in gebouw „Rehoboth". Zaterdag 20 april: Grote inzameling van lompen in het dorp en naaste omge ving ten bate van het uniformfonds van de Holtense Muziekvereniging. Dinsdag 23 april, 8 uur: Feestavond Hen- gelvereniging „De Rietvoorn" in ge bouw „Irene". Donderdag 25 april, 8 uur: Jaarvergade ring schaakclub „De Pioniers". Vrijdag 26 april, 8 uur: Openbare Ver kiezingsbijeenkomst A.R. kiervereni- ging „Nederland en Oranje" in dorpshotel „Holterman". Spreker de heer J. Smallenbroek, lid der 2e ka mer. Dinsdag 30 april: Feestavond! Holtense Oranjevereniging in „Amicitia". Woensdag 1 mei: Landelijke Rijvereni- ging „Bergruiters" naar het internatio naal concours-hippique te Uelsen (D.). Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10 uur (met medewer king van Kerkkoor) ds Israël. In bei de diensten is de bijzondere collecte be stemd voor het Algemeen Kerkewerk (Paascollecte). Om 10 uur Jongeren- dienst in „Irene". Tweede Paasdag: 10 uur ës Van Waarde van Wesepe. Paascollecte. Dijkerhoek: Zondag: 10 uur ds Addink. Bijzondere collecte voor het Algemeen Kerkewerk. Tweede Paasdag: 10 uur: zie Holten. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor Algemeen Christelijke Doeleinden. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerk bouw". Tweede Paasdag; 9.30 uur ds Hoogkamp. Zangdienst m. medewerking van de Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Zondagsdienst Dierenartsen: Weekeinde 13-14 april; Dierenarts G. S. E. Vegter, tel. 394. Geboren: Anna Maria, dv B. A. Ophof en A. G. ten Dam, Kol weg 5. Gerrit Hendrik, zv E. J. Broekhuis en J. H. Ha verslag, D 40. Johan, zv J. Kruime laar en J. M. Tempelman, L 97. Ondertrouwd: G. J. Paalman en J. E. Aanstoot, beiden te Holten. Gevonden: hondenhalsband met inen tingspenning no. 07193. Verloren: Geen opgaven. Inlichtingen dagelijks (uitsluitend tus sen 9 en 12 en 14 tot 22 uur) aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Dorpsstr. 22, Holten, tel. 05483-352. In het vrij uitvoerig verslag, dat wij gewijd hadden aan de jaarvergadering van de afdeling Holten van het Ned. Roode Kruis, is ook melding gemaakt van het z.g. Welfarewerk, dat door een drietal dames is verzorgd. Zij hebben zich daarbij bijzonder verdienstelijk ge maakt en het is daarom jammer, dat hun namen in het verslag niet genoemd zijn. Wij willen deze alsnog gaarne vermelden. Het zijn de dames G. H. A. Weijl-Gold- stein, H. Maats-Kevelam en H. v. d. Meu- len-Kolkman. Mevr. Weijl is als leidster van het team opgetreden. Hopelijk zul len zij nog veel kunnen doen om het le ven van zieken en patiënten enz. te ver aangenamen.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1