Uit het plaatselijk Parlement Kemt U de regels j I van, het voethalspel? I 1 1 li O' /n \s N!!:r\vsr;' u> Jaarfeest mi geed fonkel van dt €J.V. lorp Voor Vroeg stikstof, vroeg gras Dodelijke aanrijding qd de Deventerweg Huidgenezing 2 2 i' De C.J.V. Dorp Holten vierde dinsdag en woensdagavond haar jaarfeest in het «ebouw Irene met een aardig en zeer gevarieerd programma, waarbij niet al leen de oudere leden een grote activiteit ontwikkelden, maar ook de jongens- en meisjetgroepen iets voor de talrijke be zoekers voor het voetlicht brachten. De eerste avond was voor de donatenrs en hun huisgenoten, die de benedenzaal ge heel vulden, terwijl de galerij bezet was door de kinderen. Woensdag was met 't oog op de Overijsselse Biddag de avond voor het publiek toegankelijk en was er eveneens een flink bezoek. De donateurs werd een gestencild jaaroverzicht aangeboden in de vorm van een contactorgaan, dat men, zoals de heer Kees van Bruggen in zijn be groetingswoord mededeelde, in het ver volg regelmatig wil uitgeven. De voorzitster, mej. Marietje Traan- man, opende de bijeenkomst met gebed en las een gedeelte uit het evangelie van Lucas, n.l. hoofdstuk 14 de verzen 25-35. waarna een koortje onder leiding van de heer B. H. Brouwer met viool en ge assisteerd door zijn dochter Jannv Brouwer op het orgel, een aantal toe passelijke liederen zong. „Ruw houten kruis" en ..Lichtstad met uw paarlen poorten" waren enkele liederen uit het repertoire. DE CLUBS Kees van Bruggen zei in zijn bezin- ningswoord tot de bezoekers, dat men voor het vinden van de goede weg in het leven een bestek moet opmaken, evenals de wegenbouwer dat doet naar de richt lijnen, die hem gegeven worden. De korte één-acter, die de meisjesciub daarna opvoerde, was een niemendalle tje. „De vertroetelde dienstbode" ge naamd. maar Gerry van Diepen en Mientje Goorman deden als de me vrouwen Greta en Anna en Eggie Mein- sma en Ali Bosman als Ella, "t nichtje, en Jetje, de dienstbode, wel hun best. De jongensclub hield onder leiding van Jan Trekop een quiz. waarbij vier bezoekers uit de zaal op hun parate ken nis aan de tand gevoeld werden. Jan Arfman. Henk Oolbekkink en Wander Drent Jr. waren de juryleden. Er werden ook prijzen uitgereikt. Na dit meer kinderlijke spel trad het Salland ensemble op met muziek en zang, een voortzetting van de bekende „Tegahaja's". Na de herkenningsmelodie „Het Sallandlied", gecomponeerd door het hoofd van de dorpsschool, de heer Brouwer, volgden zeer verdienstelijk ge speeld krontjongliedjes, het Engelse „I have to go", „Lady Sunshine", muzikaal uitgevoerd „Guapa" en tenslotte liedjes met melodieën van de Zuidzee-eilanden. Meer in de romantische sfeer dan door de tegenwoordige jeugd wordt geprefe reerd. TONEEL De hoofdschotel van het programma na de pauze vormde de opvoering van het toneelspel in 3 bedrijven, „Lawine", Tot de goede vei tolking van het stuk heeft wei in het bijzonder bijgedragen het goede en evenwichtige spel van Ma- rietje Traanman als de vrouwelijke arts Ivonne Montagne, maar er komt ook veel lof toe aan Johan Stukker als Ir. Protofski, aan Henny Achterkamp als de Franse ingenieur Brassau, aan Wim Aaltink als hoofdingenieur Debrelle en zeker ook aan Ap Elbersen als de wei nig scrupuleuze arbeider Pierre Prasnel. Hoewel alles om haar draaide, had Willy van de auteur Marcel Dupuis, dat door j Maneschijn als de verpleegster Lucienne de jonge krachten, waaronder een aan- j geruit niet zo'n belangrijke rol, evenals Jarenlange ervaring heeft ons ge leerd. dat de eerste gift stikstof, toege diend vroeg in het voorjaar, het hoogste rendement geeft. De beste tijd voor de eerste gift stik stof is afhankelijk van de grondsoort en de hoogteligging van de grond. De van nature vroeg aan dc groei komende percelen kunnen met voor deel reeds nu zo spoedig mogelijk de eerste gift ontvangen. HOEVEEL STIKSTOF? De hoeveelheid is natuurlijk afhan kelijk van het doel waarvoor het gras bestemd is. Op goed verzorgde perce len met een goede zóde worden onder staande hoeveelheden aanbevolen. Voor inkuilen 400 kg. kas of 80 kg. zuivere N per ha. Voor weiden 250-300 kg kas of 50-60 kg zuivere N per ha. Voor hooien 300-400 kg. kas of 60-80 kg. zui vere N per ha., maar voor hooien kan nog even gewacht worden met de stik stof gift. Zaterdagavond, 9 maart jl. omstreeks half acht had op dc Deventerweg ter hoogte van de Manenschijnseweg een tragisch ongeluk plaats, waarbij mevr J. Scheperman-B reulink bij het over steken van de drukke verkeersweg door een personenauto werd gegrepen en op weg naar het St. Geertruidon Gasthuis te Deventer aan haar zware verwondingen is bezweken. De aanrijding geschiedde voor de ogen van haar man, de heer G. Ji J, Scheperman, met wie zij onderweg was naar een verlovingsbijeenkomst van een van hun kinderen. Voor het oversteken waren zij van hun rijwielen gestapt. Mevr. Scheperman, die niet zo goed zien kon, is op een gegeven ogenblik met haar rijwiel aan de hand de rijbaan opgegaan, op het moment, dat een personenauto bestuurd door de heer K. de G. uit Bunschoten met flin ke snelheid uit de richting Holten na derde. De heer. dc G. heeft nog ge tracht door krachtig remmen en naar links uit te wijken een aanrijding te voorkomen, wat hem echter niet geluk te. Dokter Rietdijk liet de zwaar ge wonde vrouw nog met de Holtense zie kenauto naar het ziekenhuis in Deven ter vervoeren, maar toen was er al niet veel hoop meer. Zij overleed on derweg aan de gevolgen van haar verwondingen. De begrafenis heeft donderdagmid dag plaats gehad op dc nieuwe be graafplaats. tal debutanten, keurig vertolkt werd. Een stuk met wat te uitgebreide dia logen, maar met een goede inhoud, die toch voldoende spanningen oproept. Het spel wordt voornamelijk beheerst door de rivaliteit van twee jonge inge nieurs, die onder leiding van een oudere hoofdingenieur bezig zijn aan de bouw van een autotunnel door' de Alpen. De arbeid is moeilijk en zwaar, vraagt veel van hun uithoudingsvermogen en maakt hen daardoor geprikkeld. De vrouwelij ke arts, Ivonne Montagne, is de bezadig de vrouw en vaak bezwerende geest bij de openlijke en innerlijke strijd van de beide mannen om de gunst van de jonge verpleegster Lucienne Bernit, waarbij dj dat wordt steeds duidelijker zelf ook partij is. Een ongeluk met 'n kabel baan, chantage, de dochter van de can- tinehoudster, José Corteau, en haar aan bidder, de arbeider Prasnel, spelen een belangrijke rol in het stuk. Na een la wine wordt Lucienne op het nippertje gered voor haar aanbidder Brassau en krijgt Ivonne haar heimelijke held, de Rus Protofski. Diny Tijrnan en Dika van Zon, die de rol van José en madame Corteau, de can- tinehoudster, vertolkten. Een hartelijk applaus was hun belo ning. De regie had Henk Paalman, die we gens familie-omstandigheden deze avon den niet aanwezig kon zijn. De heer E. Achterkamp nam zijn taak als souffleur over en kreeg daarvoor aan het slot van de avond een kleine attentie. Kapper Drent had voor een niet onverdienste lijk egrimering gezorgd. De ere-vobrzitter, de heer A. Weste- rik, sloot na een kort dankwoord tot spelers en bezoekers de eerste avond met dankgebed. Huidzut vrheld HuidgezondHefd door A*»#®»®»#**»®* Het antwoord op de vraag, welke wij in ons nummer van 9 maart pu bliceerden luidt: A. Uiterlijk 5 minuten na afloop van de wedstrijd of eerder door de aanvoerder, in het bijzijn van de aanvoerder of een speler van de tegenpartij, onder opgave waartegen geprotesteerd wordt. Neen, tenzij hij toevallig de aanvoerder is Vraagt 11 luidt: Een verdediger haakt, binnen het strafschopgebied, een buitenspel staande aanvaller. Deze struikelt, doch weet overeind te komen om de bal te bereiken, die hij daarna J in het doel trapt. De scheidsrechter kent dit doelpunt toe. 0 2 Is dit juist? 9 Het antwoord kan ingeleverd worden bij één van onderstaande 2 2 adressen: G. Paalman, Pastoriestraat 27 Jan ten Velde, Look 1 2 Joh. Stukker, Kolwcg 5 De gemeenteraad kwam maandagavond in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester, Mr. W. H. En klaar, voor dc behandeling van een agenda van 19 punten, waaron der enkele, die nauw verband houden met de gemeentebegroting voor 1968, die binnenkort in de raad aan de orde zal komen. De raad aanvaardde n.l. voorstellen tot verhoging van de wegenbelasting, de begrafenisrechten en de secrctarieleges ten einde de middelen te vinden om de begroting sluitend te maken. Voordat deze punten aan de orde kwamen werden de heren J. Vuuregge en C. P. Louws, commiezen A ter secre tarie, beëdigd resp. als 2'e waarnemend secretaris en waarnemend gemeente ontvanger, waaraan de voorzitter de wens verbond, dat zij zich in Holten zul len thuis gevoelen. Een schrijven van de plaatselijke bouwvakpatroonsbond, waarin zij er op wijst, dat de aannemers in Hoiten in staat zijn werken van behoorlijke om vang te rnaken. werd voor kennisgeving aangenomen. VILLATERREIN Van de heer C. A. Müller te Holten werd, voor het te ontwikkelen villater rein in de Iiolterberg, 10.44.10 ha bos- en heidegrond aangekocht voor de som van f 165.000.met lusten en lasten, zo als de burgemeester op een vraag van de heer Jansen (pvda) verklaarde, zodat met de belangen van de exploitant van het kampeerterrein op deze gronden re kening zal dienen te worden gehouden. Voor de suggestie van verschillende leden om een vaste prijs voor deze gron den te bepalen, voelde de 'raadsvoorzit ter niets. Men moet b. en w. niet bin den. De thans geboden prijs zal echter wél maatgevend zijn voor hun beleid bij het aankopen van de andere gronden ter p'aatse. Spreker noemde deze aankoop bijzonder belangrijk voor de verdere ontwikkeling. Enkele zeer kléine aankopen gingen hierna onder de hamer door. Aan de vieeswarenfabriek „de Enkco" werd een terrein verkocht achter dit be drijf 'ter grootte van 1043 m2 voor dé som van f 8344. Bij het bepalen van de prijs van i' 8. per m2 is rekening gehouden met de be langen der gemeente bij dit bedrijf, ver klaarde de burgemeester. BATIGE SLOTEN De raad besloot vervolgens tot: voor lopige vaststelling van de bedrijfsreke- ningen en de gemeenterekening voor 't dienstjaar 1959. De uitkomsten vallen nog al mee. want behalve het grondbe drijf sluiten alle rekeningen met. een ba tig saldo. De cijfers luiden .als volgt: G.E.B.: Batne Lasten Baten Lasten Batig saldo Grondbedrijf: Lasten Baten Nadelig saldo Woningbedrijf: Baten Lasten Batig saldo Gemeenterekening, gewone dienst: Inkomsten f 2.266.539.34 Uitgaven f 2.259.722.87 Batig slot f 6.816.47 Gemeenterekening, kapitaaldien :t: Inkomsten f 7.865.089.49 Uitgaven f 6.927.092.20 Nadelig slot 1' 937.997.29 DUURTETOESLAG Aan de leden van het gemeenteperso- neel, die daarvoor uit hoofde van de hoogte van hun salaris in aanmerking komen, werd een duurtetoeslag van f 35 verleend. De aan het personeel van ge meentewerken in de buitendienst reeds toegekende f 50 voor het extra zware werk zal daarop niet in mindering wor den gebracht, zo besloot de raad. Besloten werd van de IJsselcentrale een electrische kabel langs de Markelo- seweg over te nemen, geschikt voor 2e voeding van het zomerhuisjesterrein, voor de civiele prijs van f 300Ó.(f 1. per meter). In de restauratiemolen van de koren molen te Dijkerhoek ad f 22.120.zal de gemeente 10 "fa bijdragen. Aan het rijk is 40 gevraagd, van de provincie 25 en van de Coöperatie, als eigenaresse van de molen, ook 25 'Vo. De gemeente draagt derhalve f2212.bij. f372.171.74 f359.160.22 Batig saldo f 13.011.52 Keurings-, Waag- en Slachthuisbedrijf: f 63.069.39 f 61.716.99 f 12.633.78 f 12.313.93 f 98.924.64 f 88.696.73 f 10.227.91 In verband met ruimtegebrek in het gemeentehuis voteerde de raad een cre- diet van f 18.000.voor het bouwen van een houten gebouw achter het ge meentehuis, waarin de administratie van de bedrijven zal worden onderge bracht. NIEUW GEMEENTEHUIS Dit laatste punt optlokte de heer Klein Velderman (alg. bel.) de vraag, hoé het staat met plannen voor een nieuw gemeentehuis. Dc burgemeester antwoordde, dat het dagelijks bestuur zich heeft georiënteerd bij de B.N.A., die namen van architecten heeft opgegeven en dat men binnenkort verschillende nieuw gebouwde gemeen tehuizen wil gaan bezichtigen. Nadat de raad in besloten zitting was gegaan, werd met 7 tegen 4 stemmen tot meteropnëmer-incasseerder van het g.e.b. benoemd de heer A. Nijland, Loo 38, Bathmen. De heer B. J. Kruimelaar te Holten verwierf 4 stemmen. BELASTINGVERHOGING De uitkomst van de ontwerp-begro- ting voor het dienstjaar 1963 is zodanig, dat het dringend noodzakelijk is maat regelen te treffen ter verkrijging van hogere inkomsten. Deze inkomsten kun nen alleen worden verkregen door ver hoging van de tarieven van enkele be lastingen en rechten, welke de gemeen te nog kan heffen. In de eerste plaats de wegenbelasting. Deze bedraagt momenteel voor gebouw de eigendommen en daarbij behorende erven, die belenden aan of in de onmid dellijke nabijheid gelegen zijn van de openbare wegen," 10 van de belast bare opbrengst volgens de kadastrale leggers, en voor ongebouwde eigendom men, die aan deze wegen belenden of op deze uitgang hebben, 5 van de belast bare opbrengst. Gezien de ook in andere gemeenten reeds genomen maatregelen achtten b. en w. een verhoging van deze percenta ges met 3 °/o gerechtvaardigd, zodat die dan worden 13 en 8 °/o en waardoor een meer-opbrengst wordt verkregen van rond f 7000. Ten aanzien van de begrafenisrechten stelde het college voor, om voor het uit sluitend recht in een bepaald graf te mogen begraven inplaats van f 40.een recht van f 75.te heffen en het recht van een huurgraf te brengen'van f 25. op f 50.Ook het recht van begraven in een eigen, huur- of algemeen graf, dat thans resp. f 15.f 13.en f 10. bedraagt, wilde het verdubbelen en voorts nog enkele minder belangrijke tarieven verhogen, zodat een meer-op brengst van ongeveer f 1500.zal wor den bereikt. Met betrekking tot de secretarieleges wensten b. en w. enkele tarieven te ver hogen en aan te passen aan de sedert de vaststelling hiervan in 1947 plaatsge vonden belangrijke stijging van lonen en salarissen. Dit gold met name voor de verschuldigde leges voor verleende bouwvergunningen. Deze variëren van f 1.tot f 400.terwijl voorts nog be taald moeten worden de door de ge meente verschuldigde beoordelingskos- ten. Een nieuwe schaal werd vastgesteld, lopende van f 3.75 tot f 545.Hoewel het tarief over de gehele linie is ver hoogd, blijft deze verhoging voor bouw werken met een som tot f 10.000.be perkt tot enkele guldens. Het hogere tarief is hoofdzakelijk gezocht in de duurdere bouwplannen. Hier raamden zij "n hogere opbrengst van f 2000.—. De heer Landeweerd (a.r.) wees er op. dat de wegen- en rioolbelasting nog niet zo lang geleden drastisch is verhoogd. Dé vaste lasten 'gaan geregeld omhoog, terwijl voor sommige groepen der be volking de inkomens zijn gedaald, waar door een wanverhouding dreigt te ont- satan. De heer Sprokkereef (alg. bel.) sloot zich bij dit betoog van de heer Lande weerd aan en noemde met name de agrarische bevolking, met welker toe stand hij zich zeer begaan betoonde. De landbouw heeft een extra dure winter achter de rug, er zijn grote verliezen ge leden en uit dezelfde zak moeten nu de hogere lasten komen. De huidige situa tie dringt in de richting van meer sober heid, weshalve de heer Sprokkereef vroeg, of b. en w. geen andere middelen kunnen aanwijzen om de begrotings positie te verbeteren. Deze spreker was het voorts niet eens met de grondslagen, waarnaar de we genbelasting geheven wordt, n.l. de grondbelasting, die als maatstaf geheel verouderd is. De heer Rietberg (c.h.) was een ande re mening toegedaan en verklaarde er begrip voor te hebben, dat aan de ver hogingen niet te ontkomen valt, indien men het verzergingspeil van de gemeen te wil handhaven in verband mét de financiële verhouding tussen rijk en ge meenten. Er is 'moeilijk een belasting te heffen, die naar alle kanten volkomen redelijk is. De raadsvoorzitter wees er bij de be antwoording van de sprekers o.m. op, dat het tegenwoordig regeringspolitiek is de belasting te verlagen, maar de ge meenten te noodzaken de belastingen te verhogen. Holten is zg. garantiegemeen te en moet de belastingschroef wel aan halen om in staat te zijn het gehele ge meentelijk apparaat geregeld te kunnen uitbouwen. Toen de concept-begroting bij het college op tafel kwam, was er een tekort van pl.m. f 1500.maar ont brak bovendien de post voor'onvoorzien van f 10.000.Met de wegenbelasting zijn we er niet, aldus dc burgemeester, want ook voor de rioolbelasting zal nog een meer gedifferentieerd tarief moeten komen, met name voor de watervérvui- lende bedrijven. Een andere mogelijkheid zat in de verhoging van de personele belasting, maar aangezien de gemeente Holten in dit verband reeds tot de hoogsten in den lande behoort, hebben b. en w. hiervan ten aanzien van de uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied momentcel nog maar uiterst weinig worden gedaan. Bovendien, zo verklaarde de burge meester, kiaart rnen het met de minister niet, als niet alle aanwezige bronnen worden aangeboord en de belastingen nog niet maximaal zijn opgetrokken. Meer efficiëntie van het gemeentelijk apparaat en bezuinigingen zetten geen zoden aan de dijk, dat blijft een centen kwestie, aldus de burgemeester, die er verder op wees, dat Holten met een zie lental van ruim 6000 vrij beroerd zit, omdat zij activiteiten moet ontplooien gelijk aan gemeenten met 800010.000 zielen. De raadsvoorzitter noemde het gezond, dat de raad zegt: „Let op de dubbeltjes", maar het gemeentelijk ap paraat moet behoorlijk kunnen blijven functioneren en 't verzorgingspeil moet op een bepaald niveau gehandhaafd blij ven. Na deze toelichting van de voorzitter en een gedachtenwisseling tussen de heer Sprokkereef en weth. Brands over de grondslagen van de grondbelasting, ging de raad accoord met de verhoging van de wegenbelasting, werd de verho ging van de Iegeskosten aanvaard en werd ook het voorstel tot verhoging der begrafenisrechten, behoudens een kleine wijziging, aangenomen. Op voorstel van de heer Rietberg werd n.l. besloten bij vorst, als de grond hard is, geen dubbel tarief te heffen. Als compensatie werd het recht van be graven voor eigen graven met f 2.50 verhoogd. UITBREIDING INDUSTRIETERREIN De raad verenigde zich met het voor stel om het industrieterrein aan de Lage weg naar het zuiden uit te breiden en met enkele andere kleine wijzigingen van het uitbreidingsplan voor het dorp Holten. Aan het bestuur van de bijzondere lagere school werd een vergoeding van 230 1/3 x f 57.32 per leerling is totaal f 13.202.70 toegekend ingevolge art. 101 der L.O.-wet (exploitatiekosten) en van f435.71 ingevolge art. lOlbis van ge noemde wet. VOORLICHTïNGSAiMBTENAAR Uitvoerig werd gesproken over het voorstel om de heer G. H. Kers admi nistrateur der V.V.V. in gemeente dienst te nemen en hem gedeeltelijk als meteropnemer-incasseerder te 'doen fungeren. De V.V.V. wil in de kosten hiervan f 3000 bijdragen, waarvoor, zo is in de jongste ledenvergadering besloten, al dus Mr. Enklaar binnenkort aan de le den, hogere aanslagen wegens contribu tie zullen worden opgelegd. De burge meester herinnerde er nog eens aan, dat het werk der vereniging in alle kringen welstand brengt, waarbij ech ter niet uit het oog dient te worden verloren, dat de gemeente zelf ook een belangrijke maatschappelijke en socia le taak in deze heeft te vervullen en de plicht om de schone natuur die Hol ten bezit ook voor anderen open te stellen. De heer ten Berge (WD) verklaar de zeer ingenomen te zijn met dit voor stel van B. en V/. Het V.V.V. beleid is z.i. nauw verweven met het gemeente lijk beleid. De vereniging zal moeten trachten de hoogst mogelijke bedragen binnen te krijgen om aan haar verplich ting in deze te voldoen. Zijn fractiegenoot de heer Sprokke reef zag nog al wat bezwaren in het voorstel en ging daarop zeer uitvoerig in. Hij zag nog geen vacature en vroeg zich o.m. af of bij het zich aandienen van nieuwe Iconronden de bijdragen van de V.V.V. ook telkens mee de hoog te in zullen gaan. Als de gemeente een functie creëert leidt dit z.i. gemakke lijk tot een afschuifsysteem. Concrete en gegronde afspraken zijn z.i. daarom nodig. De burgemeester meende, dat deze zaak behoorlijk is te overzien en dat steeds een modus gevonden zal wor den, wanneer zich veranderingen voor doen. Hij wees op naburige gemeente, waar de administrateur van de V.V.V. in volle gemeentedienst is. Overigens wilde spreker wel gaarne zien hoe de hogere aanslagen der V.V.V.-leden gaan uitpakken. Als dit niet in orde komt zal hij niet bereid zijn het werk als voorzitter van de V.V.V. voort te zetten. Nadat ook andere leden zich over het voorstel hadden uitgesproken werd dit z.h.s. aanvaard en werd de heer G. H. Kers met algemene stemmen be noemd tot meteropnemer- incaseerder en voorlichtingsambtenaar. RONDVRAAG Op vragen van de heer Landeweerd (A.R.) deelde de voorzitter mede, dat de gemeentelijke regeling inzake een centraal woonwagenkamp in Deventer thans is goedgekeurd en dat daar in september reeds een noodkamp zal worden betrokken. De stagnatie door de vorst met de aanleg van de recrea tieve» over de Holter berg zal tot ge volg hebben, dat deze niet in mei ge opend zal kunnen worden. Hopelijk komt men tot de brandtoren en kan men dan met het nieuwe tracé verder gaan. zonder dat het verkeer hinder zal ondervinden. Met de heer Jansen was spreker het eens, dat de thans niet ongevaarlijke oprit een eerste voorziening vereist. De heer Westerik (C.H.) antwoordde spreker, dat de slachthuisbouw in Den Haag de volle aandacht heeft. Het wachten is nu op de rijksgoedkeuring, die wel wat later af zal komen als ge hoopt werd. BENOEMD IN BESTUUR ZIEKENFONDS In' dé ledenraad Van "het Algemeen Ziekenfonds „D.O.Z. van 1860" te De venter, is in de vakature, ontstaan door het overlijden van de heer H. Soer, tot bestuurder van genoemd fonds benoemd de heer A. Jalink, Gaardenstraat 1 te Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 5