Ouderavond O.L. Dorpsschool ALLE BELASTINGZAKEN I Agenda Standplaatsen voor verkoop van ijs e.d. Ontsteken van paasvuren Onttrekking aan het openbaar verkeer Wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten Accountantskantoor Konijnenhelt S Dankbare vogels Zitdag O.L.M. Jonge Kerk Abonnementsgeld Medische dienst Zaterdag 16 maart 1963 No. 11 Jaargang" 15 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad" te Holten, Telefoon 05483 - 23k Adv.-prijs 115 mm. d contantf 2.50. Iedere mm. meer 0.10 OFFICIËLE PUBLICATIES Burgemester en wethouders van Hol ten zijn voornemens voor het komende zomerseizoen te verpachten de navol gende standplaatsen langs de openbare weg voor IJskarretjes le. op de Smidsbelt, 2e. aan de Forthaarsweg bij steen -8 en 3e. aan het einde van de Forthaarsweg, tegenover de woning van de fam. Tant. De juiste plaats van de karretjes wordt door of vanwege de groepscom mandant der rijkspolitie aangewezen. De inschrijvers dienen er rekening mede te houden, dat de te plaatsen kar retjes geen ontsiering van het dorp of van het landschap mogen vormen. Zij moeten overigens ten genoege zijn van het gemeentebestuur. Inschrijvingen met opgave van de tijdsduur (in het seizoen) en pachtsom worden uiterlijk 30 maart a.s. ingewacht ter gemeentesecretarie. Vergunningen voor particuliere grond. De aandacht van belanghebbenden, die een vergunning tot het innemen van een standplaats voor de verkoop van ijs en andere kleine eetwaren wensen in te nemen op particuliere grond, wordt er op gevestigd, dat zij daartoe eveneens uiterlijk zaterdag 30 maart a.s. een ver zoek bij het gemeentebestuur moeten in dienen. Bij de beoordeling van deze verzoeken zal o.m. nauwlettend worden nagegaan of door het innemen van de standplaats verkeersbelangen zouden kunnen wor den geschaad. Holten, 14 maart 1963. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester G. J. LANGENBARG, secretaris De burgemeester van Holten vestigt de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde in artikel 74a der Alge mene Politieverordening dezer gemeen te, waarbij het zonder zijn toestemming verboden is in de open lucht paas- of kampvuren te ontsteken. Aanvragen om vergunning voor het ontsteken van paasvuren moeten uiter lijk 1 april a.s. schriftelijk ter secretarie worden ingediend en een aanduiding be vatten van de plaats waar het vuur ont stoken zal worden. Aangezien de aanvragen door de brandweer moeten worden gecontro leerd, is het noodzakelijk, dat boven staande termijn stipt in acht wordt ge nomen. Holten, 14 maart 1963. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat zij voornemens zijn de raad dier gemeente voor te stellen het ge deelte van de Reilinksteeg, vanaf de Dorpsstraat tot aan de Parallelweg (weg nr 24 van de wegenlegger) aan het open baar verkeer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttrekking kunnen binnen 14 dagen na heden schriftelijk bij hun college worden inge bracht. Holten, 14 maart 1963. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester G. J. LANGENBARG, secretaris Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 15 maart 1963 gedurende veer tien dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad dier gemeente dd. 11 maart 1963, tot vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten. Het besluit heeft betrekking op een wijziging van de aard der bebouwing op een terrein, gelegen in het complex Rijs- senseweg (Industrieterrein) en op de bouw van een dubbele eengezinswoning aan de Diessenplasstraat. Binnen zes weken na afloop van bo vengenoemde termijn kunnen belang hebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten der provincie Overijssel bezwa ren tegen dit besluit indienen. Holten, 13 maart 1963. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. De jaarlijkse ouderavond van de j openbare lagere school in het dorp werd gehouden op donderdag, 7 maart j.l. De ruime hal was vrijwel geheel bezet, toen de voorzitter der ouder commissie, de heer H. W. "Veneklaas, de bijeenkomst opende op de gestelde tijd 7.45 uur. Hij heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder het bestuur van de afdeling Volksonderwijs en nog enige andere genodigden. De leiding van de avond berustte daarna bij het schoolhoofd, de heer Brouwer. JEUGD TREEDT OP Marinus Pasop en Anton Reylink be gonnen met een dialoog, „Verstand en gevoel", waarin o.m. het karakter der openbare school, waarop de voorstan ders van dit onderwijs trots zijn, werd belicht. Hierna zong de zesde klas het „Vlaggelied". Dinie Klein Teeselink declameerde „Zachéus". Verder kwa men Adrie Wansink en Sietze de Vries met „De koning van Hobbeldob- bel-knobbelland". Freddia Meerman en Jan ten Wolthuis zongen „Hannes loopt op klompen". Aaltje Paalman kwam achter de microfoon met „Het bevel van de dorpssmid", Jan van Bruggen met „Het restant", Ekkie Bruintje met „Mijn fiets", Christien Dekker met „IJspret" en Johanna Tul- Ier met „Er was eens een mannetje". Wilma Schöppers zong met een helder stemmetje het „Vlaggelied" en een complet van „Eenzaam". Alie Mark voort, Willlemien Fuller, Jannie Rei- link en Ria Rozendom pijpten als blok fluitgroepje diverse melodietjes onbe rispelijk van de notenbalk. Antje Bos, Akke Broërsma, Hanneke Broekhuis en Ria Krikkink declameerden „De vier eendjes". Gerianne Willems, Mie- ke Krekel, Nettie Klouwen en Dinie Stoevenbelt kwamen met „Sprookjes land". Tonnie Mossink droeg „Pimpel meesje" voor, Johanna Bekkernens vermaakte de aanwezigen met „Het varken". Mieke Stukken met „zo'n smulpaap", Jan Bruintjes declameerde „De stoker en de machinist", Dinie Klein Teeseling „De domme ezel". Jan Aaftink, Wim van Beek, Albert Meerman, Henk Podt, Gerard ter Harmsel en Ria Rozendom speelden on der leiding van André Dekker een door deze geschreven toneelstukje „Baas boven baas". Marinus Pasop en Jan Schuiterd Dzn kwamen voor de dag met een zelf gefabriceerde dialoog „Met vakantie", terwijl Wim Schut- rups en Herman Aaftink, aan het slot geassisteerd door Janny Smale en Dinie Klein Teeselink „In het jaar 2033" opvoerden. Bovenstaande voordrachten en stuk jes werden afgewisseld met zang door leerlingen van de zesde klas. OUDERCOMMISSIELEDEN HERKOZEN Om negen uur namen de kinderen afscheid na welverdiend applaus en verrast met een reep chocolade. Bij acclamatie werden! de aftredende ou dercommissieleden, de heren G. J. Jan sen, J. H. Paalman, H. J. Schoof haar en H. W. Tuller herkozen. Voor ver richte werkzaamheden en betoonde toewijding tijdens de afgelopen perio de bracht de heer Brouwer hen harte lijke dank. In de nu volgende pauze werd koffie aangeboden, terwijl ook een verloting werd gehouden om de kosten van de avond te bestrijden en de ouderkas aan te vullen. TENTOONSTELLING HANDENARBEID Er was gelegenheid om werkstukjes, door de leerlingen vervaardigd, in de pauze te bezichtigen, zoals, die ge verfd en geplakt waren. Verder een complete vloot van zeventiende eeuw- se zeilschepen, gemaakt van doosjes en voorzien van zeilen met touwwerk. Ook een serie uitgeknipte en opge plakte vogels, op standaardjes neerge zet. Zelfgemaakte naambordjes op kar ton geplakt trokken ook de aandacht, evenals diverse kindertekeningen. Op de achtergrond waren de door de school verzamelde vogels en zoogdieren opgesteld, een zeventigtal. Van de ge legenheid om een groot schilderij van Holten in wording, bijna 4 meter lang, te bezien, werd druk gebruik ge maakt. Het schoolhoofd deelde nog mee, dat dit stuk in school zal worden opgehangen te zijner tijd als een herin nering aan de langdurige ambtsperiode van mej. W. E. Wolters, die 32 jaar onderwijzeres aan de Dorpsschool is geweest. Het wordt vervaardigd door de heer L. M. Mol en toont de mooiste plek van Holten. Het zal nog maanden duren, voor deze „Nachtwacht", waar aan meestal in de avonduren! gewerkt wordt, gereed is. VERSLAGEN Na de pauze kreeg de heer G. J. Aaftink, secretaris der oudercommissie, gelegenheid de notulen der vorige ou deravond te lezen. Er was niets op aan te merken. De penningmeesteresse, mevrouw Wansink-van de Brink, bracht kasverslag uit. De kas bleek er gunstig voor te staan. Een groot deel der ontvangsten was weer besteed, om de van school vertrekkende leer lingen een blijvend geschenk mee te geven. Ook op dit verslag was niets aan te merken. Beide functionarissen ontvingen woorden van dank voor de zorg en de acuratesse, aan het werk besteed. Voor kascontrole werden de heren G. J. Aaftink H.Jzn en W. ten Velde benoemd, Nu volgden enige me dedelingen. NIEUWE NAAISCHOOL Er zal een tentoonstelling gehouden wordep op biddagmiddag, waarbij ge legenheid gegeven zal worden de werk stukjes te zien, die de leerlingen der Nieuwe Naaischool op hun vrije zater dagmorgen vervaardigen, onder lei ding van de dames Steunenberg en Voortman-Bekkernens. In de hal der school zal een en ander kunnen worden bezichtigd. De heer Brouwer deelde nog mee, dat de meisjes, ongeveer een dertigtal thans beschikken over 13 naaimachines, te weten 5 handmachi nes en 8 trapmachines. Tijdelijk wor den de lessen in het zaaltje van de Coöperatie gehouden, daar alle lokalen der school in gebruik zijn voor het ge woon onderwijs. SCHOOLMELK Er zijn gemiddeld 160 leerlingen, die dagelijks een flesje melk drinken en 40 voor karnemelk. Bij afwezigheid zal het personeel in eerste instantie trachten het flesje thuis te laten be zorgen. Lukt dat moeilijk dan, aldus werd voorgesteld, zal men de inhoud door een der medeleerlingen laten op drinken. PAPIERACTIES Het hoofd der school veronderstel de, dat het voldoende bekend is, wat de school kan doen met de opbrengst van oudpapieracties, die men wel op ruim f 1000 per jaar mag schatten. Wat hij niet van het leermiddelenkrediet wil kopen en wat niet gemakkelijk door de overheid zal worden betaald, omdat het in zeker opzicht als een vorm van luxe wordt beschouwd, wordt met de opbrengst van ingezamelde kranten, tijdschriften en kosten betaald. In het afgelopen jaar werd er ook f 185 ge schonken aan de actie „Open ons dorp" bijwijze van hoge uitzondering, want andere oudpapiergelden worden alleen aangewend tot completering van het onderwijs of tot verfraaiing van het schoolgebouw. Ook zal de band tussen leerlingen en school hechter worden door de gezamenlijk gevoerde acties en verkregen bijzondere leermiddelen, zoals bijvoorbeeld de vogelcollectie en de fraaie schoolvlag. De heer Brouwer wekte de ouders op om alle aandacht te schenken aan het voor hen waar deloze oud papier maar voor de school waardevolle materiaal. In de regel wordt er per maand drie achtereenvol gende dagen ingezameld en een auto vol afgeleverd. In 1962 werd er samen een flink bedrag betaald voor opgezet te vogels en zoogdieren, een paar hon derd plastic bloempotten, een school vlag, materiaal voor het grote schilde rij, een groot snij apparaat, 9 extra prikborden en verschillende kleinighe den. EPIDIASCOOP Door bijzondere omstandigheden kon een zo goed als nieuwe Leitz-epidia- scoop worden aangekocht voor 36% van de nieuwprijs. Het apparaat bezit 2 lampen van ieder 500 watt en een modern afkoelsysteem. Het toestel is een half jaar in gebruik geweest op een kweekschool. De heer H. Wilphaar de- monsteerde het praktische gebruik. Plaatwerk, tekeningen en lessen kun nen er mee worden getoond. Vakken als aardrijkskunde, geschiedenis, plant en dierkunde krijgen hierdoor grote mogelijkheden. Berichtjes uit Holtens Nieuwsblad verschenen op het doek, zoals de aankondiging van de ouder avond en de culturele avond op 25 maart, waarbij de heer Van Rooyen zal spreken in de hal van de school. Maar ook dokter Nagelhout was uit een Re vue geknipt en verraste op het doek de aanwezigen, evenals de heer ten Berge, die zijn schilderijen verklaarde aan zijn gasten. Het echtpaar Wechsta- pel keek dankbaar de hal in, na een 50 jarige echtvereniging! Vogels, vlinder, kevers, spinnen en bloemen uit boek of tijdschrift ver schenen op het scherm. Applaus volgde op deze demonstratie. Het personeel, aldus de heer Brouwer, ziet wegen om de koopsom bij elkaar te krijgen en weldra zal dan de Dorpsschool in het bezit zijn van een prachtig modern ap paraat, zoals men! weinig elders zal aantreffen. Het benodigde bedrag zal niet uit de papierpot kunnen worden betaald, daar deze voor een dergelijke grote uitgave lang geen toereikend saldo heeft. In de eerste plaats zal de ouders der leerlingen een gift worden gevraagd en daarna zal men verder zien. (Door een misvestand was elders in een be richt vermeld, dat de epi aangeschaft was.van de opbrengst der papieractie). LID NED. INST. v. BELASTINGCONSULENTEN LID BOND VAN LANDBOUW-ACCOUNTANTS Rijssensestraat 81-83, Nijverdal, Telefoon nr. 3074 Adviezen in - en verzorging van f Regelmatig zittingen in café Kalfsterman te Holten en café „Het Bonte 0 Paard" te Dijkerhoek. ZITTENBLIJVEN SOMS NOODZAKELIJK De heer Brouwer hield aan het slot van de ouderavond nog een korte cau serie over „Zittenblijven is pijnlijk voor leerlingen, ouders en onderwij zers, doch soms noodzakelijk". Hij wees allereerst op het grote verschil in aanleg en leeftijd als kinderen op school komen. Sommigen zijn vroeg rijp, anderen laat, terwijl een kleine groep door te geringe aanleg nimmer het gewone lager onderwijs zal kunnen volgen. Het gezin is verder van grote betekenis voor ontwikkeling en vor ming. Het ene kind kan op school komen, als het 5 jaar en lO'/z maand oud is, terwijl het ander 6 jaar en IOV2 maand telt. Het ene telt al tot honderd, het andere kan nauwelijks tot 5 ko men. Jan hanteerd een tekenpotlood vaardig, doch Gerrit weet het gebruik er van amper! Dika heeft veel belang stelling voor alles wat juf zegt en doet, maar Mina draait veel en is snel af geleid. De Nederlandse taal wordt uit stekend verstaan door Willem, doch Hendrik kent praktisch alleen maar dialect. Gerard gaat geregeld laat naar bed, doch Herman moet op tijd onder de wol en heeft de slaap uit als hij op school verschijnt. Het ene kind heeft van broertjes en zusjes al heel wat op gestoken, het andere en enigste kind mist dergelijke vraagbaken. Al gauw blijkt, dat er veel verschil in ontwikke ling is, die vooral moeilijk is in te ha len als er van zwakke begaafdheid sprake is. Hoe kan ooit worden geleerd en begrepen hoeveel 36 9 is, als nooit 6 9 kon worden gesnapt? Hoe zal een kind 7X38 uitrekenen, als het de tafel niet kent? Hoe kan iemand de leesles volgen in de tweede klas als het nog niet mee kan doen in de eer ste? In hogere klassen liggen de moei lijkheden weer anders dan in de aan- vangsklassen aldus spreker, maar ook daar is soms het kind beslist gediend, als het een leerjaar nog eens over kan doen. Het belang van het kind moet dan ook de enige maatstaf zijn, bij het bepalen van doubleren. Na de rondvraag en verloting, die rond f 180 opleverde, werd de bijeen komst gesloten. IJs en sneeuw van de afgelopen „barre" winter zijn bijna weer verdwenen. De lente dient zich al schuchter aan. De wilde ganzen trekken weer naar hun land van herkomst. Dezer dagen trokken er vier in gesloten formatie oost waarts. Hun sierlijke vlucht teken de zich duidelijk af tegen de helder blauwe hemel. Boven 't dorp klonk plotseling een welluidend „gak" als een dankbare afscheidsgroet aan adjudant Petter en zijn man nen, aan de vele ingezetenen en kinderen, die voedsel beschikbaar stelden en het uitstrooiden voor hun lotgenoten en hun vele ge vederde vriendjes. Het was of zij wilden zeggen: „Hartelijk dank voor uw goede zorgen, tot ziens." De O.L.M. zal voor haar Holtense le den dinsdaga.s. in café Kalfsterman zitting houden voor de behandeling van alle mogelijke zaken die voor hen moeilijkheden opleveren of waarover zij inlichtingen wensen. Op deze wijze kan tevens de band versterkt worden tussen de leiding in Zwolle en de le den in Holten. In een aankondiging in dit nummer vindt men hierover nade re bijzonderheden. Men schrijft ons: A.s. maandagavond te half acht hoopt de Jonge Kerk in Irene bijeen te ko men. Twee leden hebben op zich geno men voor een goede en gezellige avond te zorgen. Het is begrijpen, dat vele jongeren dan ook present willen zijn. In ieder geval is iedereen hartelijk welkom! Onderwerp van bespreking is het pro en contra van t.v. en radio. Daarnaast zal het gezelligheidselement stellig niet ontbreken. Dus laten we zeggen: tot ziens a.s. maandag half acht in Irene! Abonné's op Holtens Nieuwsblad BUITEN DE GEMEENTE HOLTEN worden beleefd verzocht hun abonne mentsgeld (per halfjaar f 3,of voor het gehele jaar f 6,te willen voldoen op girorekening no. 875587 van de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden: Abon nementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 23 maart a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ont vangt men een postkwitantie (plus 40 ct inningskosten). Vertrouwende op aller welwillende medewerking, ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD Zondag 17 maart, 7 uur: Film in Irene. Maandag 18 maart, 8 uur, in Dorpshotel „Holterman": Algemene ledenvergade ring Coöp. Boerenleenbank „Holten" Raiffeisenbank Maandag 18 maart, 7.30 uur: Bijeen komst Jonge Kerk in Irene. Maandag 18 maart, 8 uur: Voorjaars modeshow van de Fa. E. Wonnink in Amicitia (zie adv.). Maandag 18 maart, 's avonds 8 uur: Vergadering Hervormde Vrouwen vereniging Dijkerhoek in -gebouw „Bethanië". Dinsdag 19 maart, voormiddags: Zit ting van de O.L.M. in café Kalfster man (zie adv.). Dinsdag 19 maart, 8 uur: Ledenver gadering controleveren. „Holten e-o." in café Kalfsterman. Woensdag 20 maart, 7.45 uur: Geza menlijke avond Plattelandsvrouwen Holten, Dijkerhoek, Espelo en Plattelandsmeisjes in café 't Bonte Paard. Voordrachtkunstenares Miep Leeuw uit Amsterdam met winter avondsprookjes. Donderdag 21 maart, 's avonds 7.45 uur: In Gebouw „Rehoboth" lezing door ds Borgers, Geref. predikant te Nijverdal. Onderwerp: „Heeft het nog zin Gereformeerd te zijn". Vrijdag 22 maart, 's avonds 7.30 uur: Uit voering Sportvereniging „BATO" (afd. Gymnastiek) in zaal „Amicitia". Zaterdag 23 maart, 7.30 uur Cabaret avond Ring Holten C.J.V. in Irene (zie adv.). Zaterdag 23 maart, 's avonds 7.30 uur: Uitvoering Sportvereniging „BATO" (afd. Gymnastiek) in zaal „Amicitia". Maandag 25 maart, 8 uur: Causerie van de heer Van Rooijen in de hal van de o.l. Dorpsschool. Donderdag 28 maart, 7.45 uur: Jaar lijkse ledenvergadering afd. O.L.M. in café Kalfsterman met film „Min der moeite meer resultaat". HOLTEN Ned. Herv. Kerk: (4e lijdenszondag) 9 uur Ds Broeijer 10.30 uur Ds Broeijer In beide diensten extra collecte In wendige Zending. Geref. Kerk: 10 uur Ds R. A. Hoogkamp en 3 uur Ds W. Schenk van Enter. In beide diensten is het ene offer be stemd voor de kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". DIJKERHOEK Ned. Herv. Kerk: 4e lijdenszondag) 10 uur Ds Israël Extra collecte Inwendige zending. Zondagsdienst weekeinde 16-17 maart: Dierenarts G. S. E. Vegter, tel 394.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1