Bedrljfsvosrfiehtlïig belangrijks factor voor de boer Vergadering Chr. Plattelandsvrouwen Ruggesteuntje voor schrijvers en poëten Enquêteurs en Enquêtrices op de Hoge Veluwe - Ter inleiding „LIEFDE OP DE HOGE VELUWE" IMH !\'S v»f'«i» In hotel Holterman werd donderdag avond de jaarvergadering gehouden van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting jn de Landbouw, waarbij de voorzitter, de heer D. Aanstoot, in zijn openingswoord even stil stond bij de slechte resultaten in 1962 van de veredelingsprodukten als varkensvlees en eieren waarvan de uit komsten juist op de gemengde bedrijven zo zwaar wegen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. A. Kolkman, bleek, dat het ledental stijgende is. Als belangrijke activiteiten kwamen naar voren de ge slaagde zomerexc.ursie, de voorlichtings avond omtrent de kalkbemesting, waar bij naderhand 125 monsters voor kalk- onderzoek werden ingestuurd. Verder noemde hij de medewerking aan enkele gezamenlijke voorlichtingsavonden, als mede de activiteiten om te komen tot aanstelling van een bedrijfsverzorger. Uit het jaarverslag van de penning meester, de. heer D. Brughout, die we gens ziekte niet aanwezig kon zijn, bleek dat er een klein nadelig saldo was. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer D. Beid- man, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer M. Stam. De heren D. Aanstoot en J. A. Kolhan werden als bestuurslid herkozen. De heci' Lubbersen, assistent van de Landbouwvoorlichtingsdienst, besprak vervolgens de resultaten van het grond en gewasonderzoek. Hieruit blijkt, dat er nog wel verbeteringen mogelijk zijn. Hij constateerde, dat de kalktoestand op het bouwland over het algemeen nog niet zo best is. 60 —70 procent der percelen be vatte nog te weinig kalk. Hier zal de eer ste jaren veel aandacht aan besleed moe ten worden. Wat betreft het fosfaatgehalte werd vermeld, dat er zowel op bouw- als gras land veel voorraad in de grond aanwezig is. Op meer* dan de helft der percelen is naast stalmest geen fosfor nodig. Er kan hier dus belangrijk bespaard worden. Het blijkt, dat op bouwland nog vaak te -weinig kali gegeven wordt40 procent is nl. nog te laag. De magnesiumtoestand op bouwland is ook vaak nog te laag, nl. 40 procent der percelen. Een belangrijke verbetering was te be speuren t.a.v. de kalitoestand op gras land. Voorheen was de toestand vaak veel te hoog. Nu is dit beter geworden, wat zeer gunstig is in verband met het ge vaar van kopziekte. Ook de kopertoestand is flink verbe terd, hoewel dat ook hier blijvend aan dacht aan. besteed dient te worden. Vervolgens werden door de heer Lub- bersen nog enkele actuele onderwerpen besproken, nl. het onderzoek naar het optreden van kopziekte. Het blijkt steeds meer dat magnesium een belangrijke rol speelt. Geadviseerd werd op die percelen welke de eerste 46 weken geweid zul len worden- een extra gift van 30Ó5Ó0 kg kiescriet te geven, met daarbij een be perkte hoeveelheid kali. Bij de voeder winning liggen vele mogelijkheden. Er werd op gewezen, dat bij het voeren van veel kuilvoer bij het vee geen nadelige gevolgen zijn gebleken, mits goed kuil voer. Voederbieten worden nog steeds als een zeer goed voedergewas gezien. Wan neer men volledig wil profiteren van de arbeidsbesparende verbouw van snijmais, dan zal de onkruidbestrijding beter aan gepakt dienen te worden, nl. met bespui ting van Atrakin, 22Va kg per ha, voor Hoofdstuk 1. HET BEDJE IS GESPREID. Karei Welsenaar scheurde een af schrift van de zo juist genoteerde order uit zijn boekje en overhandigde dat aan de man tegenover hem. Meteen klapte hij het boekje dicht en stak het noncha lant in zijn zijzak. „Zo. meneer De Vries, u krijgt van ons 25-000 schriften, vier en een half veis, tegen de uitzonderlijke prijs van acht vijf en twintig de honderd, met bedrukt etiket. Levertijd tien weken. Maar ik garandeer u, dat u ze binnen de twee maanden in huis hebt". De ander lachte en trok aan zijn sigaar. ,,Ik moet het nog zien, meneer Welsenaar, ik .moet het eerst nog zien. Zo'n order noteren is een koud kunstje, maar uitvoeren. Uw firma zal gek zijn om tegen die prijs te leveren". De vertegenwoordiger kneep één oog dicht. „Gek is m'n baas helemaal niet. meneer De Vries, maar een goed zaken man. U krijgt prima kwaliteit papier, uw naam en adres op het etiket en een moderne, fleurige omslag. En dat alles voor acht en een kwart cent. Wie levert u dat? In Nederland uitsluitend de firma Ganzevoort. Grote orders uitvoe- de opkomst der mais of Devol bespuiting, maar dan ook beslist net voor opkomst, en later misschien r.og eens wanneer de mais 1015 cm is. Het blijkt, dat de zaaizaadvoorziening moeilijk za) zijn dit voorjaar. Er werd de telers van snijmais dan ook aangeraden de mais zo spoedig mogelijk te bestellen. Na de pauze werden door de heer Dam mers van het Landbouwconsulentschap te Hengelo enkele films vertoond, o.a. „Met minder inspanning meer, resultaat" en over de verzorging van het vee op stal. De voorzitter dankte de heer Beldman nog voor de diensten de vereniging als bestuurslid bewezen. Ook de heren van de landbouwvoor lichtingsdienst werd dank gebracht voor het aandeel in deze avond. De leden van de plaatselijke-' afdeling van de Chr. Plattelandsvrouwen kwamen donderdagavond in vergadering bijeen in de hal van de „School met de Bijbel". Wegens ziekte van de presidente, mevr. J. Rietbergvan Lindenberg, was de leiding in handen van de 2e presidente, MET PEULVRUCHTEN EEN FEESTMAAL Ook aan het eind van de winter blijft de belangstelling van de huisvrouw uitgaan naar de peulvruchten, die ons als het ware wapenen tegen de kou. Daar peulvruchten rijk zijn aan bouw stoffen en beschei'mende stoffen (eiwit ten, ijzer en vitamine B) doet u er goed aan ze geregeld op tafel te brengen. Door het hoge eiwitgehalte van de peulvruchten is het niet beslistnood- j zakelijk dat er vlees in een peulvxmch- len-maaltijd vooi-komt. maar smakelijk is het natuuxiijk wel. Veelal woixlen peulvruchten alleen op zaterdag of op een wasdag gegeten en dan vaak in de bekende vorm van „bruine bonen met spek". En nu is juist zo'n maaltijd, om dat de groente ontbreekt, niet volwaar dig: de groente hoort er echt bij. Er zijn werkelijk vele vai'iaties mogelijk met peulvimchten, die een goede maal tijd en zelfs, voor welke dag van de week ook. een feestelijke maaltijd kun nen voiTnen. Recepten voor 4 personen Stoofpot niet witte bonen 400 g. witte bonen, 1 Mi liter water, (100 g. krabbetjes, 100 g. doorregen x-ookspek( zout, een stuk knolraap van 300 g„ plm. 300 g. savooiekool, 4 a 5 j aaxxiappelen. De witte bonen wassen en een nacht in het water. De bonen in het weekwa- ter met wat zout aan de kook brengen (de krabbetjes en het spek toevoegen) en het geheel plm. 1 uur voorkoken. De knoli-aap in plakken snijden, deze schil len, \y assen en in reepjes snijden. De kool van lelijke bladeren ontdoen, in j fijne reepjes snijden en wAssen. De aar dappelen schillen en in stukjes snijden. Knoli-aap, kool en aardappelen bij de bonen voegen en de massa nog plm. 20 minuten koken. Het vocht van de bo nen gieten en bewaren. (Het spek en het vlees eruit nemen, in plakjes sxiij- j den en door het gex-echt x-oeren of apart erbij geven.) Het kooknat eveneens apart erbij opdienen. ren binnen de overeengekomen levex"- tijd, meneer, dat is onze eerste speciali teit. Iiebt u ooit klachten over ons gehad?" De man in de fauteuil schudde zijn hoofd. „Nee, ixitegendeel. Wat ik tot nu toe van jullie gehad heb, was van be hoorlijke kwaliteit tegen redelijke prij zen. Vandaar ook, dat ik het nu eens waag een flinke ox-der op te geven. Maar ik ben zakenman, meneer Welse naar, en dus altijd een tikkeltje voor zichtig met zoiets. Apropos, ik krijg natuurlijk een schriftelijke bevesti ging". De jongeman knikte nadrukkelijk. ..Vanzelfsprekend, meneer, dat wordt evenwel volgende week dinsdag. Mor gen is het zaterdag en dan blijft het kantoor j gesloten". De1 wihkelier stond op. „Nou, we wachten wel af". Hij stak een hand uit. „Excuseer me, het is vrijdag, dus dan is het altijd wat drukker dan gewoonlijk. Het beste en goede zaken. Je komt er wel uit?" „Zeker. Dank u voor de order en eveneens goede zaken. Tot ziens, me neer De Vries". Even later reed een kleine auto het stadje uit en op de buitenweg diepte mevr. Bulsink -Bakker. De goed bezochte bijeenkomst werd ge opend met het zingen van „Ik heb de vaste grond gevonden", waarna de presi dente voorging in gebed. Allen werden hierna hartelijk welkom geheten, in 't bijzonder enkele gasten, die zich later als lid van de afdeling op gaven. Nadat de secretai'esse, merv. Schup- pertStukker had gelezen het Schxiftge- deelte 1 Thess. 1—10, hield mevr. Bul sinkBakker een'inleiding over het on derwerp „De uitverkiezing". Wie over de uitverkiezing wil spreken moet aan Jezus Christus denken. Het Evangelie van de bijbel predikt ons met macht: God heeft u lief. Jezus Christus wil uw Heiland zijn. God wil uw behoud, voor eeuwig. Eén heeft alles voor allen volbracht. Wie Jezus als zijn Heiland heeft aangenomen mag zich uitverkox-en weten, een verloste des Heeren. Na de mooie inleiding van mevr. Bul sink werden een vijftal vragen aan ver schillende discussiegi-oepen in bespi'eking gegeven. Na de pauze, waarin getracteex'd werd op koffie met koek, werd door een aan tal dames geïmproviseerd over diverse vragen van de meest uiteenlopende aard en werd nog even aan hersengymnastiek gedaan. Leex^zaam en leuk! De avond werd door mevr. SchuppexJ - Stukker met dankgebed gesloten na het zingen van Gezang 282 vers 1 (Blijf bij mij Heer, want d'avond is nabij). Bruine-bonen-schotel met zuurkool 500 g. bruine.bonen, zout, 500 g. zuur kool, 500 g. uien, (2 paar saucijsjes) 50 g. boter of margarinee. De bonen wassen, een nacht in ruim water weken en in het weekwater met wat zout gaarkoken in plm. ;:/i a 1 uur. De zuurkool plm. 15 minuten in weinig water koken. De uien schoonmaken, kleinsnijden en in de boter of max'gari- ne langzaam gaar en lichtbruin bakken (De saucijsjes nu enkele minuten bij de uien voegen en eveneens gaar en bruin bakken. De saucijsjes in plakken snij den.) De bonen afgieten en het vocht bewaren. In een vuurvaste schotel en bodempje bonenvocht schenken. Laag om laag de bonen, uien (worst) en zuux-- kool in de schotel leggen. Als laatste laag zuurkool met hier en daar een paar bruine bonen nemen. Het geheel ovex-gieten met wat bonenwater en de schotel plm. 10 minuten in een hete oven plaatsen of op het fornuis zachtjes verwarmen. Het overige vocht apart bij de schotel opdienen. Bij peulvruchten doet een fris groen teslaatje het altijd goed. Hier volgen enkele voorbeelden van sla's, die bij gekookte bruine of witte bonen, grau we erwten of kapucijners heerlijk sma ken. Sla van wortel en ramenas Plm. 300 g. wortel, 2 ramenassen. olie, azijn of citroensap (suiker), zout, peterselie. Sla van witlof en biet 350 g. witlof, plm. 200 g. gare biet, 1 kleine appel, slasaus en/of olie en azijn, zout (suiker peper); desgewenst voor de garnering enkele plakjes hardgekookt ei. Sla van andijvie en selderijknol of savooiekool 250 g, andijvie, 250 g. selderijknol of savooiekool, slasaus en/of olie en azijn, zout (peper, suiker) ui. Sla van savooiekool en biet of wortel 250 g. savooiekaol, 250 g. wortel en een klein stukje plei of 250 g. gare biet, salsaus en/of olie en azijn, zout (peper, suiker). De gi'oenten schoonmaken, eventueel na het schoonmaken wassen en zo nodig laten uitlekken. De groenten dan naar verkiezing kleinsnijden of grof raspen en dooreenmengen. Eén .sausje maken van slasaus én/of 1 deel olie en 2 delen azijn of citi'oensap. zout (suiker, peper en gesnipperde ui). De groenten met het sausje vermengen. Behalve een slaatje kunnen bij de peulvruchten gegëv,en worden: schaal tjes met uitjes augurkjes of komkom mer uit het zuur, uitgebakken spek, ge raspte kaas of tomatenketchup. de man achter het stuur een sigaret uit zijn zak, die hij rijdende aanstak. Zo, dat was weer een beste week. Alles bij elkaar een dikke zestigduizend schidf- ten, plus de andere bestellingen. Me neer Gaxizevoort kon tevi'eden zijn en hij zelf ook. Aan extra provisie zat ex- deze week zeker wel een paar honderd jes aan. Dat was mooi meegenomen. Op de brede ï-ijksweg trapte hij ,het gaspedaal dieper, in en even keek hij op het klokje in het dashboard. Zo?. Al bijna vijf uur? Nu ja, hij had een paar uurtjes moeten bomen, voor hij deze order los had, maar dat was dan ook wel de moeite waard. Tja, dat was een mooie afsluiting van deze week. Bij elkaar had hij maar weer een schep orders losgekregen. Als het hoogconjunctuur is, moet je ervan px-ofiteren en wei'k dan maar enkele uux-tjes langer in de week. Dan kunnen we net als wijlen Jozef wat gaan opspa ren voor de magere jaren, die ook wel eens een keer zullen komen. In die vier jaren, dat hij nu bij de firma Ganze voort werkte, was hij toch maar aai'dig vooruitgeboerd. Een eigen wagentje was er uit voortgekomen en een slor dige duit. op de Bank. Behoorlijke kle ren en geen zorgen. Het enige nadeel van al dat geld verdienen was, dat de fiscus ging meeëten uit de volle ruif, steeds meex\ Eigenlijk was een mens gek, om zich zo uit te sloven, want hoe meer je verdiende, des te meer je naar de belastingen ikon brengen. Dat was een van de nadelen, als je vxéjg.ezel was. Daarover had hij zich ook al eens be klaagd bij de baas, maar die had lako- niek opgemci^kt: „Beste jongen, dan ga Beginnende Overijsselse dichters en schrijvers wil de Culturele Raad voor Overijssel een steuntje in de rug geven. Met name degenen, die tot nog toe weinig of niets van hun hand gedrukt zagen. Deze Raad heeft namelijk een aanmoedigingsprijs van 500 ingesteld, die gewonnen kan worden met een bundel gedichten, korte verhalen of no velles, essays of een combinatie hiex-- van. Ook met een roman, en toneelstuk, een luister- of televisiespel. Zowel in de streektaal als in het Nederlands mag het werk geschreven zijn. Het bijzondere van deze prijs is. dat de Culturele Raad ook nog eens 500 voor de winnaar reserveert, die hij kan benutten als daax-door uitgave kan wor den verzekerd. De termijn van inzending is van 1 maart tot 1 oktober 1963. De Sectie Li teratuur- van de Raad treedt op als ju ry. Wie er meer van weten wil wende zich om inlichtingen of om een inschrij vingsformulier tot de Culturele Raad voor Overijssel. Stationsweg 5. Zwolle (telef. 05200-12863). Aanmoedigingsprijs voor beginnende amateurs (1963) Voorwaarden van deelneming. 1. De inzender moet een beginnend auteur zijn, d.w.z. er moet van hem nog niet regelmatig werk in druk zijn verschenen. 2. Ingezonden kan woi-den proza of poëzie, in het Nederlands of in de streektaal, echter op voorwaarde dat het ingezonden wérk qua om vang in aanmerking zou kunnen ko men om zelfstandig uitgegeven te worden. 3. In aanmerking komen de volgende categoriën: Poëzie; korte verhalen of novellen; essqys; romans: toneel spelen; luisterspelen; televisiespelen. Een combinatie van categoriën is toegestaan. 4. De manuscripten dienen te zijn ge typt op genummerde vellen, met tenminste l'é regelafstand en een linkermarge van plm. 4 cm. Het pa pier mag slechts aan één zijde ge- Altljd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEE? je tx-ouwen. Mij dunkt, je hebt er de leeftijd voor, of niet soms?" Gedachtenloos knikte hij, terwijl hij afremde voor een gesloten overweg. Ja, vijf en twintig was wel een leeftijd om te tx-ouwen. En vooruitzichten had hij in ieder geval. Pa Ganzevoort be schouwde hem al zo half en half als toekomstige schoonzoon. En waar het echtpaar Ganzevooi-t slechts één kind had, hun dochter Ina, lag het voor de hand, dat hij gelijktijdig min of meer beschouwd werd als de opvolger in de zaak. Zo af en toe had hij er wel eens over gedacht om de knoop door te hak ken en Ina te vragen. Op haar manier, veronderstelde hij, was zij wel een beetje verliefd op hem, hoewel, Ina uitte zich riiet gauw. Ze had een geslo ten natuur, net als haar moeder. Nu ja, ze waren goede kameraden en pa Gan zevoort beschouwde hem ook meer als een vx-iend dan als een ondergeschikte. In dit opzicht had hij het niet slecht ge troffen. Hij remde tot de wagen stilstond en zette de motor af. Het zou wel weer een paar minuten duren. Zo vlug waren ze nooit bij deze overweg. Intussen bladerde hij even in zijn orderboek en telde in stilte de totaal bedragen op. Goedkeurend knikkend stak hij het weer in zijn zak. Vandaag was wel een record. Eerst die grote order kantoorboeken vanmox-gen bij Baanders. Toen dat restant foto- en poëziealbums verkocht tegen een pracht van een prijs. Daai'na nog een aantal kleine ordei'tjes en als klap op de vuur pijl die pracïit-order bij De Vries. Pa Ganzevoort kon tevi'eden zijn en.... aan het werk gaan. Alleen de schriften Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (N.I.P.O.) vx-aagt: om: in eigen vrije tijd. als regel 's avonds vaak 's maandags, ook wel op an dere avonden, en op zaterdagoch tend, In hun eigen gemeente, vraaggesprekken te houden in ge- zinpen over aankoopgewoonten, kos ten van levensonderhoud, sociale pi'oblemen. x-eklame, produkten etc. Het is zelfstandig, verantwoordelijk, afwisselend werk voor hen die be langstelling hebben voor de levens wijze, de opvattingen en de proble men van mensen uit alle lagen van de bevolking en die goed mei men sen kunnen omgaan. Honorering op basis van het aantal gewerkte uren. Afrekening per mnd. Onder omstandigheden belastingvrij inkomen voor gehuwde vrouwen onder de nieuwe bepalingen van de inkomstenbelasting. Meldt u aan - als u tenminste 23 jaar bent - per brief, bij de N.I.P.O. Bai'entszplein 7 Amsterdam. Schi-ijf op de envelop en boven aan brief: P. gebruikt worden. De manuscripten moeten worden ingezonden in drie voud, vergezeld van een formulier van inschrijving. In de linkbovenhoek van het eerste vel van elk werkstuk dienen naam en adres vas de inzender te zijn ver meld. Formulieren van inschrijving worden door de Culturele Raad op aanvraag verstrekt. 5. Ds manuscripten (vergezeld van het foi-mulier van inschrijving) worden ingewacht bij: de Culturele Raad voor Overijssel, Sattionsstraat 5, Zwolle. tel. 05200-12863. 6. De inzending is opengesteld vanaf 1 maart 1963 en sluit op 1 oktober 1963. al was de moeite waard. De sneltrein denderde vooi'bij en Ka- rel startte de motor. Toen het rode licht gedoofd was, trok hij op en aan de andere kant van de overweg trapte hij opnieuw de pedaal dieper in. Het was toch altijd nog een klein uurtje naar Uchelen en vóór alles met de baas bespx'oken was, ging er misschien nog wel een uui'tje overheen. Voor achten was hij vast niet thuis vanavond. Nu ja, mox-gen was het zaterdag. Moest-ie hoognodig eerst de wagen schoonma ken. Met die regen van deze week was hij er niet mooier op gewoi'den. "Tien voor zes draaide hij de oprijlaan in van de villa, waar tevens het privé- kantoor was en vlak voor de deur stopte hij en stapte uit. Gewoontegetrouw keek hij even naar de lucht, maar die was strak blauw. Morgen en overmorgen dus eindelijk eens moox weer. Mocht ook wel na al die ï'egen van de laatste weken. Jan Gaze voort, fabrikant van sehrif- ten en groothandelaar in alle andere artikelen, die voor de kantooi'boekhan- del van belang waren, leunde achter over in zijn stoel, toen Karei Welsenaar binnenkwam. Ze drukten elkaar de hand en de vertegenwoordiger zakte neer op de stoel naast het bureau. Hij haalde zijn orderboek te voorschijn en deponeerde dat voor de man op het bux-eaublad. „En?" Kax-el Welsenaar haalde zijn schou ders op en spreidde zijn handen uit. „Ik zou zeggen. meneei', kiikt u zelf. Ik hoop, dat het allemaal op tijd klaar komt". (Wordt vervolgd). door Slenk kan Steeémijk Kent u ons nationaal paxic „De Hoge Veluwe" tussen Apeldooi'n en Axnhem? Welnu, als het u onbekend is, dan zult u zeker met belangstelling ons nieuwe feuilleton gaan lezexx, want dit verhaal speelt zich voor een groot deel af rond het bekende restaurant „De Koperen Kop", het Rijksmuseum Kröller-Müller en de andex-e interessante plekjes op dit mooie landgoed. De hoofdfiguur is namelijk een jonge vertegenwoordiger, die verliefd xaakt op één der dien sters van het restaui'ant: Stien van Essen. Maar Stien zegt, dat ze verloofd is met een ander en de vertegenwoordiger, Karei Welsenaar, heeft aanvan kelijk geen enkele kans. Hij is echter een hardnekkige minnaar en als de collega van Stien, Jopie, hem een handje helpt, begint hij langzaam terrein te winnen, want in die zogenaamde verloving gelooft hij niet erg. Het ver- i haal wordt een beetje dramatisch als twee van de zes broers van Stien hun zuster belaagd achten en Karei op een flink pak slaag tracteren. Karei komt in het ziekenhuis,, waar Stien, die het min of meer haar schuld vindt, hem j trouw bezoekt enwaar ze van hem begint te houden. Denkt u nu niet, dat daarna meteen alles in kannen en ki'uiken is, want de levensweg van Karei maakt plotseling rare kronkelingen. Moeilijkheden rijzen er als paddestoelen uit de grond. Maar als twee mensen echt van elkaar houden, och, dan komt ten slotte alles wel weer op zijn pootjes terecht. Want is minstens zo hecht als overal elders ter wereld. U zult bijzonder veel genoe- gen ondervinden bij het lezen van ons nieuwe feuilleton, waarmede wij een aanvang maken. DE REDACTIE.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 3