Mr. 6. Yixseboxse overleden Korporaal voor kordaat optreden gehuldigd Agenda Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging KERKDIENSTEN De begrafenis bad ia alle stilte en eenvoud plaats Na ernstig ongeval DAGSDIENST Zaterdag 19 januari 1963 No. 3 Jaargang 15 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Molten, Telefoon 051/83 - 231/. Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f2.50. Iedere mm. meer f 0.10 HOLTEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag van de vorige week is in zijn villa „De Blikhorst" op de Holterberg overleden Mr. G. Yixseboxse. oud-directeur en later president-commissaris van de N-V. Katoenmaatschappij v.h. Gebr. Scholten en Co. te Almelo thans Van Heek—Scholco Textielfabrieken N.V. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de C.H.U. en als oudste senator tevens haar waarnemend voorzitter. Hij is 78 jaar geworden. Mr. Vixseboxse had een zwak voor Holten met zijn Holterberg, waar hij vele jaren geleden aanvankelijk een zomerhuis bouwde, dat in 1948 verbouwd werd en hem vanaf november van dat jaar als permanente woning zou dienen. Voor zo-ver zijn zeer druk bezette leven zulks toeliet, leefde hij mee met de ge meenschap, waarin hij zich een woonplaats gekozen had en heeft hij vele malen zijn grote invloed aangewend, wanneer er op een of ander terrein, met name van de zijde van het gemeentebestuur, een beroep op hem werd gedaan. Hoewel de overledene een groot deel van zijn leven in Almelo heeft doorgebracht, heeft men hem toch ook hier steeds gezien als een groot burger van Holten. Het Dagblad van het Oosten schreef o.m. van de overledene: Met Mr. Vixseboxse is een groot, maar tevens bescheiden industrieel en parle mentariër heengegaan, een integer mens, wiens stem regionaal, nationaal en inter na tioaal gezag had. Hij beschikte over een enorme werkkracht, welke hij voor een groot deel aanwendde voor de publieke zaak. Zo heeft hij zich bij voorbeeld met z'n gehele persoon ingezet voor Europese samenwerking in bx*eed verband. Van hem zijn de woorden, welke wij tijdens een interview in 1952 van hem optekenden: „Als wjj niet samenwerken, zullen wij samen ondergaan". INDUSTRIEEL. Op 7 maart 1884 werd Mr. Gerrit Vix seboxse in Almelo geboren, als telg van een oud Almelo's geslacht. Zijn vader had een effectenkantoor. De jonge Vix seboxse bezocht eerst de toen nog drie jarige HBS in zijn geboortestad en be haalde het einddiploma van de 5-jarige HBS in Deventer. Daarna liep hij de Hogei*e Textielschool in Enschede af. In 1904 werd hij technisch emploijè van de Katoen Mij, van 1916 tot 1933 was hij procuratiehouder en van 1933 tot 1948 lid van de directie van deze N.V. Na zijn aftreden als directielid werd hij presi dent-commissaris. Hij bleef dit ook na de jongste reorganisatie. Tijdens zijn druk bezette loopbaan bij dit textielbedrijf, studeerde hij rechtswetenschappen en wist de graad van meester in de rechts geleerdheid te behalen. Lange jaren was Mr. Vixseboxse voor zitter van de Nederlandse Weversvereni ging en van de Fabrikantenvereniging Almelo. PARLEMENT ARIëR. Sedert 23 juli 1946 was de heer Vix seboxse lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, waarin hij zitting liad voor de Chr. Historische Unie. Rijke ervaring en zijn functies in het maatschappelijk leven hadden hem op zijn Kamerarbeid voorbereid. Zijn belang stelling ging vooral uit naar economische en internationale problemen. Ook was hij lid van de defensie-commissie, welke de regering adviseert over defensie-vraag stukken. Op betrekkelijk hoge leeftijd werd Mr. Vixseboxse geroepen deel te nemen aan het internationale parlementaire werk. In de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en ook in de Assemblee van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, waarvan hij tot 1957 vice- voorzitter was, had zijn woord een groot gezag. Welsprekend kon men hem niet noemen, maar zijn redevoeringen hadden wezenlijke inhoud en getuigden van een brede visie. De Belgische oud-minister Heymans, toen voorzitter van de christen-democra tische fractie in Straatsburg, heeft eens gezegd: „Ik zal de fractie nooit een be slissing laten nemen, voordat wij de me ning hebben gehoord -van deze wijze en eerbiedwaardige man". Krachtens zijn leeftijd was Mr. Vixse boxse deken van de Nederlandse parle mentaire delegaties naar de gemeen schappelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de Raadgevende Raad van Europa. Hij was tevens de warme en vaak vaderlijke vriend van de parlementariërs, die er deel van uit maakten. Tot welke politieke partij zij ook behoorden. Mr. Vixseboxse, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje-Nassau, was een bin dende persoonlijkheid en als zodanig moei lijk vervangbaar in onze sterk gespleten politieke constellatie. CHRISTENDOM EN POLITIEK. In de Nederlandse Hervormde Kerk be kleedde Mr. Vixseboxse eveneens een vooraanstaande functie. Hij was voorzit ter van de algemene kerkvoogdij van dit kerkgenootschap. Zijn diepgewortelde christelijke overtuiging legde hij enkele jaren geleden bloot in een brochure van hem en een aantal van zijn partijgeno ten: „Een getuigenis". Daarin schreef Mr. Vixseboxse o.m.: „Het Nederlandse volk is een christelijke natie. Dit on danks het belangrijke percentage buiten kerkelijken, dat jaarlijks in de statistie ken wordt vermeld en dat nog groeiende is. Want die buitenkerkelijken leven, even als de binnenkerkelijken, bij de gratie van een christelijke, zedelijke orde, die de Ne derlandse Staat in zijn rechtsbestel, zijn kuituur en zijn sociale organisatie nog steeds als grondslag dient. Die grondslag wil de Chr. Hist. Unie bewaren en ver sterken. Zichzelf stoelende op het Evan gelie van Jezus Christus, dat ons God niet alleen laat zien als de Schepper en Onder houder van het heelal, maai' daarenboven als een Vader, Die met Zijn liefde in onze harten wil wonen, zodat ook wij kunnen liefhebben, meent zij, dat dit geloof voor de Christenmens een alleszins genoeg zame basis is om in sterk verantwoorde lijkheidsbesef jegens de Vader, de poli tieke arena binnen te treden, indien hij daartoe op grond van gaven van hoofd en hart door zijn mede-burgers geroepen wordt". ANDERE TAKEN. Tot vele andere taken is Mr. G, Vixse boxse tijdens zijn leven geroepen geweest: van 1937-1942 kantonrechter-plaatsvervan- ger, van 1945 tot 1954 rechter-plaatsver- vanger, bestuurslid van het Chr. Lyceum te Almelo, voorzitter van de Rotaryclub, president-kerkvoogd te Almelo, om maar een greep te doen uit het vele werk, dat hij naast het andere gedurende een aan tal jaren verricht heeft. Ook de landbouw had zijn grote belang stelling en met name de warmbloed paardenfokkerij. Mr. Vixseboxse was o.m. lid van de paardenfokver. „Holbatheo". Een gaaf en bescheiden mens, die ber gen belangrijk werk heeft verzet in de regio, landelijk en internationaal, is met mr. Vixseboxse heengegaan. DE BEGRAFENIS. Dinsdagmiddag is het stoffelijk over schot van Mr. Vixseboxse in alle stilte een eenvoud bijgezet in het familiegraf op de nieuwe algemene begraafplaats te Holten. Ds. C. C. Addink, Herv. predikant, leid de een korte rouwdienst in het sterfhuis en sprak een dankgebed, toen de kist met het stoffelijk omhulsel van de overledene in het graf werd geplaatst. De plechtigheid werd slechts bijgewoond door familieleden van de overledene en 'enkele buren. De oudste zoon van de overledene, Dr. J. Vixseboxse, ambassaderaad te Moskou, sprak een kort afscheidswoord, waarin hij de grote gaven van zijn vader schetste, maar tevens wees op de vergankelijkheid van het leven, waarbij de dood de mensen allen weer gelijk doet zijn. Bloemen en kransen van de familie en een krans van de Christ. Hist. Unie, dek ten de baar. £*'V\AAAAAA/VV\*/SAA/VVVV^/S/»AiVWVVS<\VV'VVV\AA/WVVVVV*VWVVVS Bij het ernstig ongeval op 6 december jl. op de Broekdjjk, toen een personenauto in de dichte mist tegen een trein opbotste, waarbij de heer G. W. Nijland en mevr. wed. J. A. Koopman het leven verloren, en de bestuurder van de auto, de heer G. J. Rietberg en mevr. Nijland ernstig wer den gewond, heeft de korporaal H. A. J. Kunne uit Hengelo, die in Deventer als chauffeur dienst doet bij de A.A.T., en die in de betrokken trein zat, blijk gegeven van grote tegenwoordigheid van geest door onmiddellijk het station in Holten te waarschuwen, opdat de trein uit de rich ting Almelo aldaar kon worden opgehou den en ernstiger ongelukken konden wor den voorkomen. In de oude Boreelkazerne te Deventer heeft luitenant-kolonel E. B. G. Bürmann, garnizoenscommandant van Deventer, de heer Kunne vrijdag 11 januari voor het front van de troep gehuldigd door hem een z.g. tevredenheidsbetuiging, alsmede een gratificatie, uit te reiken. De toedracht. Aan het verslag van „Tubantia"' ontle nen wij het volgende: Op 6 december jl. zat korperaal Kunne, die in Deventer als chauffeur dienst doet bij de A.A.T. in de trein op weg naar huis. In de omgeving van Holten bemerkte hij, dat het achterstel van de trein met „iets" in botsing was gekomen. Toen de trein even later tot stilstand kwam omdat een remleiding lek was, rende de Hengeloër naar de machinist om te vertellen, dat er waarschijnlijk een botsing had plaats gevonden. Vanwege de dichte mist had de machinist niets bemerkt. Inderdaad vond men op een treeplank stukken van een auto. De heer Kunne zag in dat zich ongetwijfeld een autowrak op de spoor dijk moest bevinden, hetgeen gevaar zou opleveren voor de ti*ein die uit Enschede moest komen. Hij haalde op eigen initia tief van een nabijgelegen boerderij een fiets en reed zo snel mogelijk naar het drie kilometer verder gelegen station van Holten. Daar waarschuwde hij de chef, vertelde wat er gebeurd was en fietste vervolgens terug naar de trein en van daar naar de plaats van het ongeval. Het bleek dat een auto door de trein was ge raakt. Geruime tijd heeft Kunne daarna hulp geboden. Burgemeester Enklaar, die het kordate optreden van de militair was opgevallen, zond naderhand een brief naar de garni zoenscommandant van Deventer, om zijn bewondering tot uitdrukking te brengen. Op zijn beurt informeerde die de Territo riaal Bevelhebber Oost, de brigade-gene raal J. Rothuizen, met als gevolg de uit reiking van de z.g. Tevredenheidsbetui ging en de gratificatie. Uitreiking. In verband met de kou vond de plech tigheid gisteren niet huiten maar in de manschappenkantine plaats. De totaal onthutste korporaal Kunne, die met de mede-leden van zijn compagnie stond aangetreden, zag tot zijn verwondering behalve een aantal officieren ook zijn echt genote binnen stappen. Men had hem na melijk geheel onkundig van het gebeuren gehouden. Overste Bürmann reikte de onderschei ding en een enveloppe met inhoud uit en zei in een toespraak trots te zijn op dit lid van het garnizoen. De heer Kunne heeft zelf nimmer iets verteld van het geen hij heeft gedaan. Ook de compag nies-commandant, de le luitenant H. Kragt, hield een toespraak, waarin hij benadrukte, dat in deze vaak egoïstische wereld tóch telkens mensen gevonden worden, die aan het woord „dienen" ge stalte weten te geven. U hebt dat woord dienen, als liefde jegens de medemens, tot uitdrukking gebracht, aldus de heer Kragt, die er aan herinnerde, dat de ge zondheid van de heer Kunne thans nog onder het gebeurde te lijden heeft. Cadeaus. De heer A. H. Friesendorp, chef van de exploitatie van het district Hengelo van de N.S. sprak namens de directie van de spoorwegen. Ook hij getuigde zijn hulde en bewondering en bracht dank voor het geen de heer Kunnp in de koude avond uren heeft verricht. Hij bood hem namens de directie een reisbiljet voor twee perso nen alsmede een boekwerk aan. Ten slotte sprak burgemeester Enklaar van Holten, die nog eens het gebeurde op de 6e december in herinnering bracht. De garnizoenscommandant bood mevr. Kunne bloemen aan. Het echtpaar, dat vele felicitaties in ontvangst mocht ne men, werd ten slotte met een auto naar Hengelo gereden. „Foto Max Koot" Zaterdag 19 januari, bereikt H.K.H. Prinses Margriet de leeftijd van 20 jaar. Voor deze dag bieden wij Prinses Margriet van harte onze goede wensen aan voor een bloeiende toekomst en een succesvol nieuw levensjaar. Zaterdag 19 januari, 7.30 u.: „Trekkers"- bal in „Amicitia". Zondag 20 januari. Thé dansant in hotel „Hoog Holten" m.m.v. Trio Emmy v. d. Vegt. Maandag 21 januari: Vergadering PJGO- afdelingen Jong Holten en Plattelands meisjes in hotel Muilen. Spreker: Maj. v. d. Veer over: „Een geheim agent springt af". Aanvang 8 uur. Maandag 21 januari, des avonds om 8 uur: Vergadering Hervormde Vrou wenvereniging Dijkerhoek in „Betha- nië". Dinsdag 22 januari, 7.30 uur: Vergadering Kring Twenthe C.B.T.B. in Chr. Ver enigingsgebouw ,,'t Anker" te Wierden. Vrijdag 25 januari 7.30 uur: Ledenverga dering van de afd. Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Hol- terman. Zaterdag 26 januari: Dansen in Hotel „Müller". De leden van de Chr. Gem. Zangvereni ging „Soli Deo Gloria" kwamen dinsdag avond in het gebouw „Rehoboth" in jaar vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Wiggers, liet bij de aanvang zingen Psalm 150 vers 1 en ging hierna voor in gebed, waarna een kort welkomstwoord werd gesproken. Een hartelijk woord van dank sprak de heer Wiggers tot de dirigent, de heer W. van Erkelens te Enschede, die in het afgelopen jaar weer zijn beste krachten aan het.koor gaf. Verder dankte de voorzitter de Kerk voogdij der Hervormde Gemeente veer het beschikbaar stellen van het kerkge bouw voor het geven van de jaarlijkse Kjerst-oratoriumuitvoering, terwijl de kerkeraad der Geref. Kerk dank werd ge bracht voor het beschikbaar stellen van het gebouw „Rehoboth" voor het houden van de repetities. Dankbaar werd gewag gemaakt van de financiële steun, die in 1962 weer van de donateurs werd ont vangen. Dat de vereniging financieel ge zond is, is mede te danken aan de bij dragen van de donateurs. Door de waarn. secretaris, de heer Hs. Landeweerd, werd hierna het jaarverslag gelezen waauit o.m. bleek, dat het leden tal iets was teruggelopen en dit bedroeg op 31 december jl. 40, nl. 13 sopranen. 13 alten, 9 bassen en 5 tenoren. Financiën. Uit het door de penningmeester, de heer J. W. Aanstoot, uitgebrachte finan ciële verslag over 1962 bleek, dat de in komsten 41.30 beneden die van de uit gaven waren gebleven. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de h.h. Js. Schuppert en J. Schuppert, had boeken en bescheiden keurig in orde bevonden, weshalve werd de penningmeester de charge verleend onder dank voor het ver richte werk. Tot leden van de controle-commissie werden benoemd de h.h. js. Schuppert en H. W. Verveda. Als bestuurslid werd met bijna alge mene stemmen herkozen de heer J. W. Aanstoot. Toekom stpla nnen Na de pauze, waarin koffie met koek werd geserveerd, werd bij het bespreken van het agendapunt „Toekomstplannen" besloten om weer medewerking te verle nen aan de Bezirmingsavonden, uitgaande van de Ned. Herv. en Geref. Kerk en aan een Zangavond in samenwerking met Holtens Gemengd Koor en het Hervormd Kerkkoor. Tevens werd een voorstel van het be stuur om aan de vooravond van het Kerst feest 1963 weer een Kerstoratorium uit te voeren met algemene stemmen aange nomen. Ook zal weer medewerking ver leend worden aan de Paaszangdienst in de Geref. Kerk op Paasmaandag. Eind februari/begin maart zal op uitnodiging van „Soli Deo Gloria" het muziekkorps a van het Leger des Heils te Almelo een concert geven waaraan tevens zal mede werken de zangbrigade van het Leger des Heils te Almelo. Over een uitwisselings concert met het Chr. Mannenkoor te Vriezenveen werd geen definitief besluit genomen. Na een kort slotwoord door de voor zitter werd deze prettige en goed be zochte jaarvergadering door de heer J. W. Aanstoot met dankgebed gesloten, nadat nog gezongen was Gezang ISO vers 1. Zaterdag 26 januari, 3.30 uur: Ledenver gadering van de afd. Holten van de Alg. Bedrijfsbond v. d. Textiel- en Kleding industrie „De Eendracht" in café M. Kalfsterman. Spreker de heer Nijkamp. Zondag 27 januari tot 10 februari: Jaar lijkse huis-aan-huis-collecte voor de Internationale Hulpverlening. Maandag 28 januari, 7.30 uur: Bijeen komst Jonge Kerk in Irene. Donderdag 31 januari, 8 uur: Filmavond in de hal van de O.L. Dorpsschool. Donderdag 31 januari, nam. 4 uur: Offi ciële opening gemoderniseerde auto matic en cafétaria van de heer H. J. Hartsuiker in de Oranjestraat. Zaterdag 2 februari, Dansen in Café ,,'t Bonte Paard". Vrijdag 8 februari, 's avonds om 7-45 uur: Vergadering A.R. Kiesvereniging „Ne derland en Oranje" in gebouw „Reho both". Zaterdag 9 februari, 7.30 uur: Teenager show in het jeugdgebouw „Irene". Donderdag 21 februari, 8 uur: Filmavond Dorpsschoolkring in de hal der school. Vrijdag 22 febr. Jaarvergadering van de afd. Holten v. d. Bond van Plattelands vrouwen in hotel Holterman. HOLTEN Geref. Kerk: 10 uur en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het ene offer be stemd voor de kerk. Bij de uitgang col lecte voor „Eigen Kerkbouw". Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds Addink. Collecte voor Irene. 7 uur ds Zevenbergen, jeugdpredikant te Zevenbergen. Jeugddienst. DIJKERHOEK Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds Israël. Collecte voor Irene. 7 uur zie Holten. Dierenarts: G. S. E. Vegter, tel. 394.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1