Uil Hollens historie ■■■lil K?,ï!?Dflmp° Nieuws uit Overijssel Gemeubileerd huis "Quprnrlykè Duizenden wachten gespannen op Uw prettige aanbiedingen in dit blad r TREKKERSBAL Fiimnieuws SCHAATSSPORT ifl FEUILLETON Za'croa; MOL I NS I I U. SH! patina- 3 DE SCHOUTINNE EN EN DE ROTGANS. De schout gaf bevel de Rotgans een maaltijd te geven. Dat ontbrak er nog I maar aan. Briesend liep de schouten- vrouw door het huis en de dienstbode zette de Rotgans een forse maaltijd voor. De schout stak een lange Goudse pijp aan en hulde zich in rookwolken. Het was een netelige kwestie met die familie van de Rotgans. Nu zijn vader was overleden wilde ze hem buiten de erfenis laten. Dat kon natuurlijk niet. Maar het was een zeer goed oppassende familie. En de Rotgans een slampamper. De schout be moeide er zich toch mee en het slot was, dat hij land kreeg toebedeeld in de Hol- teres. Dat land was bij stukken verhuurd aan de burgers van Holten en voor een deel aan de weduwe van Soep Jantjen, dié in de Beuzeberg woonde. Soep Jantjen was een zeer eerzaam e:i vlijtig daghuur der bij Holtense zakenlieden. Soep Leide was nog jong toen haar man stierf. Nog nauwelijks dertig jaar. Jan was aan de pleuris gestorven. En nu hoorde ze, dat de Rotgans eigenaar was van het land, dat zij gepacht had. Zij lag nachten wak ker. Vele Holter burgers ook. Zij loerden erop dat de Rotgans het land zou verko pen, maar zijn broers rieden hem aan het niet te doen. Als de Rotgans eens dood ging, en dat hoopten zij, dan kwam van zelf het land terug. De Rotgans was in april nog aan het nieuwjaarwensen. Hij liep in de Holterdijkerhoek, waar de Jon ker van Holthuizen woonde op een klein buiten. De Jonker van Holthuizen was niet rijk maar goed bemiddeld en hij was vrijgezel. Dan kon hij op zijn buitentje royaal als heer leven. Goedenmiddag en veel heil en zegen in het nieuwe jaar! De jongen van Holthuizen stond net gebukt te kijken of zijn tuinzaden al opkwamen. Hij schrok feitelijk een beetje en riep: wat zeg je? veel 'heil en zegen in het nieuwe jaar. Maar man, het is april! Dat weet ik, dat weet ik! Maar waar het hoogst nodig is daar moet ik het eerst naar toe. Nou dit keer zal je nieuwsjaars- wens nog wat opleveren, maar volgend jaar niet meer. Ik heb gehoord, je hebt je kindsportie gekregen en maak dat maar eerst eens op! Daar zeg je zo wat, sprak de Rotgans. Wil je het kopen? Dat ligt er aan. Prakkezeer er maar eens over wat je er voor hebben wil. De Jonker gaf hem vast een gulden. Bij het Bonte Paard kocht hij een borrel en toen liep hij naar de Beuzeberg om de weduwe van Soep Jantjen de huur op te zeggen. Hij kwam er tegen schemerdonker. Wat zul len we nou heb&en? vroeg Leide, toen ze de Rotgans zag. Ik wilde je een stuk land verkopen, vertelde hij. Leide zette de kruiwagen met mangelwortels even neer en riep: ^ij moest je schamen, luiaard! Zoek een vrouw en ga aan het boeren! Je hebt grond genoeg. De Rotgans wilde zich verwijderen, maar Leide riep hem terug. Ze wilde koffie zetten. Met zijn tweeën was het gezelliger koffiedrinken. Hij wilde vannacht blijven slapen, maar dat ging niet. Morgen mocht hij terug komen: dan had ze werk voor hem en eten. Dat geschooier moest maar eens uit zijn. De Rotgangs kroop die avond niet bij een van de Beuzeberger boeren in het hooi maar ging slapen te Holten in een boerenherberg. De volgende morgen was hij al tijdig op om bij Leide aan de slag te gaan. Hij werkte die dag dat de botten hem kraakten het lijf. Leide dacht bij zich zelf: als ik hem klein krijg dan neem ik hem. Een week was nu verlopen. De Rotgans kreeg zijn zwerflust weer in het bloed. Waarom zou hij de hele dag hard werken. Toen hij zijn voornemen te ken nen gaf, riep Leide: Ga je gang maar. lelijke scharesliep, doe wat je niet laten kunt en verkwansel je grond maar. Het beste. Toen zag de Rotgans een afgrond voor zich. Hij ging maar niet zwerven. Hij ging naar het dorp Holten en wilde zich laten scheren, maar de barbier wilde hem zonder dat hij zich eerst grondig ge wassen had, niet onder handen nemen. Hij putte een emmer water en goot deze over in een voeremmer en twintig minu ten lang waste de Rotgans zich en toen begon de barbier een ander mens van hem te maken. Hij schoor de Rotgans en deed er ook de reuzensnor af, knipte het haar en toen de barbier hem in de spiegel liet kijken, schrok de R.otgans van zich zelf. Hij liep door Holten. Alleen aan zijn kleren kende men hem. Hij liep de es over en kwam weer bij Leide. Die hem eerst niet kende. Toen zij hem herkende, dacht zij bij zichzelf: het is een knappe man, jammer dat er niets aan gelegen is. Die avond had zij een lang en ernstig onder houd met hem, zij wees er hem op, dat hij zijn leven, vergooide. De schout van Holten moest een paardeknecht hebben. Leide hield het erop dat hij mee moest solliciteren. Hij zei mistroostig: het wordt niks! Maar de volgende dag ging hij. De schout nam hem streng onder handen en vroeg wie hem gestuurd had. Leide van Soep Jantjen, vertelde de Rotgans. De schoutinne waarschuwde haar man. Er waren fatsoenlijke mannen in het dorp, maar de schout zette zijn wil door. En toen het zoyer was, hield do schoutinne er de zweep over. Bats de Rotgans leerde zich gewennen aan orde en tucht. Klokke zes uur was hij in de kleren, stookte het vuur op, hing een ketel water erboven, verzorgde het paard en daarna zichzelf. Hij knapte allerlei klusjes op en om half negen was hij gereed om uit rijden te gaan. De schoutinne had hem geleerd zijn uniform te sparen door werkkleren aan te trekken. Een jaar was verlopen. De Rotgans kreeg verkering met Leide. De schoutinne was tevreden. De schout ook. Maar toen gebeurde het. De schout werd ziek en overleed. Er kwam een nieuwe schout. Maar die bracht een knecht mee. Laten we trouwen besliste Leide. Maar dat zat zo glad niet. Verschillende Holte naren hadden nog huur aan het land in de I-Iolteres. De Jonker van Holthuizen was in het dorp. Bij de Zwaan kwam hij de Rotgans tegen. De Jonker prees hem zeer, want de ander klaagde zijn nood. Hoeveel land heb je? Ik denk zeven mud lands. De Jonker dacht na. Kom morgen bij mij aan, sprak hij. VAN COEVORDEN. Holten De vernieuwde autoweg over de Overijsselse Heuvelrug be ter gezegd toeristenweg zal wanneer zich geen onvoorziene tegenslagen voordoen 15 mei a.s. worden openge steld, althans opgeleverd. Deze weg is in feite een gedeeltelijk geheel nieuw tracé van de bekende route Holten-Nij- verdal-Hellendoorn. Het oude tracé van de weg over de Holterberg in 1929 aangelegd is niet meer voldoende spectaculair en bovendien verkeerde het wegdek in slechte staat. Het nieuwe tracé daarentegen voert de toerist door een prachtig gebied rijk aan natuur schoon. Voorzover dat nodig was wordt het wegdek van het gehandhaafde tra cé verbeterd. De gelden voor dit pro ject worden beschikbaar gesteld door Rijk, Provincie en de Gemeenten Hel- lendoorn en Holten. Het nieuwe tracé komt een eind westelijker te liggen, waardoor veel fraaiere uitzichten wor den verkregen. De naam toeristenweg duidt op de betekenis welke deze weg in het wegennet gaat innemen; de weg is niet bestemd voor het zg. doorgaan de verkeer Noord/Zuid. Ze vormt als het ware een scheiding tussen Twente en Salland. De constructie van het weg dek wordt in grindzandasfalt uitge voerd. De rijbaanbreedte zal öVc me ter bedragen. souvenir Hengelo "Het bestuur van de WV Hengelo (Ov.) heeft een prijs vraag uitgeschreven om te komen tot een verantwoord souvenir dat zo moge lijk verband moet houden met Hengelo.' 'of in ieder geval met de Twentse cul tuur. Gevraagd worden ideeën, al dan niet geheel uitgewerkt, vergezeld van tekeningen, materiaalaanduidingen, voorbeelden of suggesties die kunnen resulteren in het maken van een aardig souvenir. Dit moet in de eerste plaats in serie kunnen worden vervaardigd en moet een óf versierend óf nuttig doel hebben. beeldhouwwerk Enschede Op initi atief van de Enschedese kunstkring wordt t.e.m. 20 januari een beeldenten toonstelling gehouden van vijf Neder landse beeldhouwers in het Rijksmu seum Twenthe.„Confrontatie" is de ti tel waaronder de tien kunstenaars hun werk exposeren. Het zijn: Chavignier, Alicia Penalba, F. Stahly, C. A. Cairoli, S. Tajiri, Elizabeth Frink, W. Couzijn. C. N. Visser, A. Volten en J. Mooy. In lichtingen: Rijksmuseum Twenthe, Las- ondersingel 129, Enschede direkteur C. C. W. J. Hijszeler. foto's Enschede „De huidige kaste len en havezaten in Twente". Onder de ze titel wordt in het Rijksmuseum Twenthe een fototentoonstelling gehou den, die duurt t.e.m. 13 januari. In 150 jaar is meer dan driekwart van het oude adelijke bezit in Twente geliquideerd en verkaveld. Deze expositie wijst op de kostbare monumenten van geschiedenis en kunst, die bewaard zijn gebleven in dit deel van Overijssel. Een groot his torisch tableau (2.15 x 2.40 meter) van het drostambt Twente illustreert de lig ging van de adelijke huizen, die dit dis trict gekend heeft. De heer J. Polder stelde deze expositie in opdracht van het museum, waaraan hij werkzaam is, samen. Inlichtingen: Rijksmuseum Twenthe, Enschede, Tel. 05420-5672. chinesé kunst Hengelo De Henge lose kunstzaal herbergt t.e.m. 8 januari een zeer interessante expositie van ca. 25 Chinese schilderingen en Chinees ce ramiek. Dit laatste is afkomstig uit ver zamelingen van particulieren in Over ijssel. De (hedendaagse) schilderingen zijn gemaakt door een volbloed Euro pese vrouw: miss Pilz-Clift, een leer linge van prof. dr Siao-Yu. Zij geraakte geheel onder de bekoring van de met een zeer aparte levensstijl verbonden zijnde Chinese kunst en letteren. Dat zij in de Chinese schilderkunst zeer ver gevorderd is, bewijst het gebaar dat de in Londen wonende Fei Cheng-Wu maakte, die haar de artiestennaam Lan Mo-Li schonk. Dit komt sporadisch voor Miss Pilz-Clift signeert haar werk met haar Chinese naam. Naast de schilderingen is op deze ex positie fraai Chinees ceramiek te be wonderen, daterend uit de Sung-dynas- tie (960-1280) en de 17e, 18e en 19e eeuw. Onder meer zijn aanwezig de prachtige van grijs/groen tot groen ge glazuurde ceradons. Ongeveer 30 stuks aardewerk zijn bijeen gebracht. Inlich tingen: Jhr. P. van Riemsdijk. Ensche de, Tel. 05420-10091. schilderijen Hengelo Moderne schilders geven hun visie op Het Land schap in een tentoonstelling in de Hen gelose kunstzaal. De expositie wordt ge houden van 18 januari t.e.m. 10 febru ari. Deze expositie wordt georgani seerd door de Culturele Raad Overijs sel en de Nederlandse kunststichting Amsterdam. Er zijn schilderijen te zien van o.m. Defèche, Nahuis, Stel- laert, Arntzenius, Korén, Lei Molin, Den Ouden, Tissink, Breed en Niemei- jer. Inlichtingen: Mevr. Douwes Dekker Sijpkens, Ennekerdijk 9. Borne, Tel. 05409-619. zwemmen Zwolle De pas een jaar bestaande zwem- en poloclub houdt op 20 januari in het Stilobad te Zwolle een grote nationale zwemvijfkamp. Deel nemende verenigingen zijn: ESCA (Arn hem), NZC (Nijmegen), Neptunus (Amersfoort), GZNPC (Groningen) en AANGEBODEN (dichtbij het strand gelegen) vrij van 17 tot en met 31 augustus te Egmond aan Zee Inlichtingen: J. WISSINK, Oranjestraat 3 in AMICITIA op zaterdag 19 jan. a.s. Aanvang 7.30 uur Muziek: The Black and White Birds uit Nijmegen. In gebouw" „Irene" draait deze week zondag de fonkelnieuwe Zorro-film: „De wraak van Zorro" met in de hoofdrol de populaire ster Ken Curtis. Een film, die stellig door de jeugd met groot enthousiasme begroet zal wor den. Want allen zullen ze zich nog goed zijn vorige film- „De schaduw van Zorro" herinneren. Welnu, we kunnen U daarom alvast wel verklappen, dat ook deze nieuwe versie „De wraak van Zorro" weer een film is, die de toeschouwer van de aller eerste tot de allerlaatste meter toe in spanning houdt. Want Zorro.de schrik van het ban ditisme, slaat opnieuw weer toe! Want onrecht haatte hij! En hij gaf zijn leven om dit te voorkomen! Ditmaal staat de mysterieuze Zorro de ranchers bij in hun strijd in het behoud van hun eigendom men. En opnieuw redt de gemaskerde wreken talrijke onschuldigen uit de de organiserende vereniging. Aan de start zullen o.m. verschijnen de kleine, taaie Klenie Biemolt uit Groningen (met Ria van Velzen vijfde op de rang lijst sportvrouw van het jaar), Coclde Gastelaars uit Arnhem en Theo Hoog veld uit Amersfoort. Na afloop van de wedstrijden (aariv. 14 uur) zal het Ne derlands waferpolo-zevental uitkomen tegen Neptunus uit Amersfoort. Inlich tingen: A. Schijf. Brederostraat 135, Zwolle, Tel. 05200-13038. schaken Zwolle Na het hoogoven schaaktoernooi wordt van 28 januari t.e.m. 2 februari in hotel Van Gij ten- beek te Zwolle het Caltex-schaaktoer- nooi gespeeld. Verscheidene buiten landse en Nederlandse meesters zullen hieraan deelnemen. Er is o.m. contact opgenomen met de jeugdwereld kam pioen Parma uit Joegoslavië en Snede- revav eveneens uit het land van Tito afkomstig. Verder doet de Duitse mees ter Dieter Hottes mee en de Nederlan ders N. Cortlever. de kampioen van de oostelijke schaakbond W. Andriessen en de vroegere dameskampioene van Nederland mevr. Fennie Heemskerk uit Amersfoort. Op het Hoogoven-toernooi hoopt men nog enkele grootmeesters voor het Caltex-toernooi te interesse ren. Inlichtingen: J. Haanstra, secr. Zwols schaakgenootschap, Veerallee 33, Zwolle, Tel. 05200-13494. klauwen van een op rijkdom beluste mis dadiger. Meer willen we U van deze on gekend spannende film niet verklappen. „De wraak van Zorro" is een avontu renfilm van de bovenste plank, waarin de populaire Zorro opnieuw een stamp volle zaal jeugdige toeschouwers enige uren heerlijke ontspanning biedt. BEVOLKING: Ingekomen: H. J. ter Horst van Aalten naar Dijkerhoek 67. Vertrokken: A. Beun van Deventerweg 15 naar Weststellingwerf. J. Nieuwen- huis van Kolweg 12 naar Voorst. J. Meerman van Beuseberg 157 naar Hel len doorn. Om het clübkampioenschap op de ba nen van de ijsclub „Rowinkel" bij „De Wippert" zullen zaterdagmiddag 12 ja nuari de beste schaatsenrijders en rijd sters uit Holten, Groot Dochteren en het Larense Broek strijden om het clubkam pioenschap 1962-1963. Van elke ijsclub zullen vier dames én zes heren aan de wedstrijd deelnemen. De wisselbekers zullen verdedigd moeten worden door de dames van de ijsclub „Diekerinksriet" te Groot Dochteren en de heren van „De Noordpool". Het beloven weer spannen de wedstrijden te worden, waarvoor zeer zeker weer grote belangstelling zal be staan. „Kan ik u werkelijk nergens een ple zier mee doen?" „Nee, dank u", zei Wim. En hij ver volgde: „Of uw vader er toe besluiten zou, wist hij nog niet. Hij heeft me verzocht, ook eens met u te praten over de nood zaak van een hogere uitkering. Het le ven wordt steeds duurder en zo. „Och u zult begrijpen dat een stu dent altijd wel meer geld gebruiken kan", zei Herman lacherig, kennelijk niet erg op zijn gemak. „Dat geld wel voor ons allemaal, me neer Grootenhuis", zei Wim „dat is de vraag niet. Uw vader sprak over de noodzakelijkheid. Hij vraagt zich af of u van uw toch niet zo heel erg grote toelage wel rond kunt komen." Het ontging Herman niet dat in Wims stem een licht-sarcastisch toontje te be speuren viel. Hij zat met de volle fles in zijn hand. Er stonden nog wat fles sen om hen heen. Zoeven had hij met een honderdgulden-biljet gesmeten en dat had Wim gezien. Dat was allemaal moeilijk te maskeren. Die meneer Geertsema zou dat allemaal best wel rapporteren aan zijn pa. Dat er van een verhoging niets zou komen, was minder erg dan de- beroerde indruk die alles maakte. Hij nam nog een glaasje, lachte ietwat veronschuldigend. Wim zag dat hij wéér een beetje over de schreef ging. Eén stootje en hij zou door de knieën gaan, wist Wim. Hij had ervaring: tij dens zijn piano spelen in kroegen had hij dergelijke situaties nogal eens van een afstand moeten waarnemen. „Nu krijg ik zo de indruk, meneer Grootenhuis, dat u er héél best van kunt rondkomen!" Dat was een aanval. Rustig wachtte Wim op de uitwerking. Herman lachte nog wat, deed toen plotseling heel arge loos en vroeg: „Hoe bedoelt u?" Nu tastte Wim dooi'. „Ik bedoel dat uw manier van leven hier op mij de indruk maakt, nogal wat geld te kosten. U kunt blijkbaar over meer geld beschikken dan uw vader weet. Anders zou hij zich geen zorgen over u maken, denkt u wel?" Wim wist dat hij iets dergelijks nooit tegen een nuchtere Herman Grooten huis had kunnen zeggen. Maar déze Herman verwerkte het precies zoals Wim het had bedoeld. Herman probeerde nog, zijn figuur te redden. „Wat heb jij daar mee te maken, jij indringer, jij bemoeial! Wat gaat het jóu aan? Ik heb geld, ja, ik heb nog een heleboel geld en daar kan ik nog heel wat flessen jenever van kopen. En wat dan nog? Dat is helemaal mijn zaak, be grepen? Mijn zaak is het, en niet die van jouw advokatenkantoor. Niet van mijn vader ook. „Ik zou zeggen in de eerste plaats een zaak van uw vader!" Wim zei het recht op de man af. Het was voor tweeërlei uitleg vatbaar en Herman voelde dat onmiddellijk aan. Hij capituleerde. Hij zakte achteruit in zijn stoel, smeet de bijna lege fles in een hoek, staarde een. ogenblik zwijgend naar het plafond, ging toen voorover zitten met zijn hoofd in zijn handen, stond op en liep rusteloos door de kamer. Toen kwam hij naar Wim toe. „Goed, jij hebt gezien hoe ik hier leef. Jij hebt gezien dat ik met geld smijt. En dat ga je tegen mijn 'vader vertellen, niet? Daar zie je wel naar uit. En dan gaat mijn vader zich afvragen, hoe ik aan dat geld kom, he? Het antwoord is voor hem niet moeilijk te vinden. Nee daar hoef je echt geen detective voor te zijn! 1-Iij zal het weten zodra jij hem hebt verteld van je bezoek hier. Hij zal het onmiddellijk weten. Het is zijn geld. Zijn geld, hoor je dat? Ik heb het weg genomen uit zijn portefeuille. Vijfdui zend gulden heb ik weggenomen. Nou weet je het. En nou mag je me aange ven bij de politie. En je mag een snel- ti'ein nemen en het aan pa gaan vertel len. Brave burger, ben je niet vreselijk geschokt?" Wim reageerde onmiddellijk. „We zullen een kop koffie gaan drin ken", Zei hij besluitvaardig. Hij hielp Herman in diens jas. „Een beetje buitenlucht zal u goed doen" Ze stommelden de trap af en weer lie pen ze buiten, allebei een heleboel wij zer. Ze dronken koffie en zeiden niet veel. Ze aten wat en Herman knapte zicht baar op. Wim zei: „En als we nu eens samen naar uw vader gingen?" Ook op de terugweg werd weinig ge zegd. Wim ging met Herman mee naar huis, nadat hij op het station de heer Gi'ootenhuis had opgebeld om hem op hun komst voor te bereiden. Hei-mans vader deed open. En toen Wim wist dat Herman goed was thuis gekomen, trok hij zich terug. Hij groette en verdween. Zijn werk was gedaan. Hij wist hoe het verder zou gaan: vader en zoon zou den een ernstig gesprek hebben. De zoon zou beterschap beloven, en hij zou dat menen ook. En vader zou er genoegen mee nemen, de zaak in de doofpot stop pen en Wim erg dankbaar zijn. Wim moest een beetje lachen in zich zelf. Wat had hij bereikt? Niemand zou nooit weten wat Hei-man had gedaan. Hij zou een serieuse kandidaat voor Carla blijven; waarom niet. Wim zou er naast grijpen. Tenzij hij... Weken verstreken zonder dat er eni ge verandering in de situatie kwam. Carla was nu vaak van huis, doordat zo langzamerhand de studie eisen ging stellen. Wim werkte als steeds op het kantoor van Mr Brandenburg, die na zijn terugkeer uit Hamburg luchtigjes geïnformeerd had naar de zaak waar over de heer Grootenhuis had gebeld, maar die zozeer door affaires in beslag genomen dat hij er weinig aandacht aan wijdde. Be heer Grootenhuis had Wim nog eens opgebeld en hem uitge nodigd, bij hem langs te komen. Wim had gevraagd of hij de zaak ook zo mocht laten; hij wilde er liever niet meer over spreken. Zijn aanvraag tot emigratie was ingediend; vandaag of morgen zou hij er wel meer van horen. Misschien kon hij binnenkort weg, dan was alles voorbij en kon hij in Zuid- Afrika een nieuw bestaan gaan schep pen. Carla zou gewoon met Herman trouwen en iedereen zou gelukkig zijn. Gelukkig? Wim kon het zich nog niet best voorstellen. Hij was heel veel van Carla gaan houden, begreep hij nu pas goec,\H.et zou hem veel moeite kosten, vrijwillig aan boord van dat schip te gaan in.de wetenschap dat hij Carla daarmee voor altijd opgaf. Maar hoe moest het anders? Carla was onbereikbaar voor hem. Hij had ze nu al in weken niet gezien. Goed, ze was druk met haar studiebesognes. En trouwes, ze had het toch altijd over „vrienden zonder meer"? Wel had Wim de laatste dagen op kantoor telkens toespelingen gehoord op het aanstaande huwelijk. Herman zou nu gauw doctoraal doen en onmiddellijk daarna zouden Herman en Carla wel verloven, verwachtte de heer Branden burg. Die vertelde het nogal opgetogen tegen Wim. En Wim, die natuurlijk niets kon laten blijken, moest opgetogen te rug doen (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 3