Nederland helpt India MentU de regels van het eoetlmlspel? Agenda Chauffeur krijgt bijrijder onder de wagen Bedrijfsverzorging Voor de achtste maal „De Drie Ijsberen" Centrale Plattelandsbibliotheek vcor Overijssel Jaarcijfers 1962 Een miljoen uitleningen in één jaar Huid-handen-lippen I Helpt de vogels IJswedstrijden Dorpsschool Training voor voetballers KERKDIENSTEN AGSDIENST gmai Zaterdag 12 januari 1963 HOLTENS NIEUWSBLAD No. 2 Jaargang; 15 De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.50 per kwartaal Uitgave van de Stichting flattens Nieuwsblad" te Holten, Telefoon 05483 - 234 Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 2.50. Iedere mm. meer f 0.10 Sinds in 1951 op initiatief van Ghandi's bekendste volgeling Vinoba Bhave, in India de landgiftbeweging werd begon nen, stonden de boeren daar, arm en rijk te zamen, ongeveer 2 miljoen hectaren grond af aan de landlozen. In bijna 5000 dorpen werd alle of bijna alle grond door de gezamenlijke bezitters weggegeven om onder de dorpsbewoners te worden her verdeeld, of gemeenschappelijk bebouwd te worden. Miljoenen roepies werden in gezameld om te helpen de opbrengst van het gegeven land te vergroten. Ook in Nederland werd een inzameling begonnen om deze grootse Indiase zelf hulp actie te steunen. Het Quakercentrum in Amsterdam ontving al ruim 6.500.— voor de bouw van irrigatieputten 900- per stuk) en de opleiding van sociale wer kers voor de dorpen (ƒ30— tot 90— per maand, afhankelijk van de opleiding). Een aanvullende, drie maanden durende opleiding van een sociale werker werd al voltooid, twee andere sociale werkers werden in opleiding genomen. Bericht werd ontvangen, dat 3 putten in aanbouw zijn genomen van het gezonden geld. Voor 3 meer is het geld al doorgezonden. Elk put irrigeert 2 tot 2,5 hectaren land. De opbrengst van dit land wordt door de irrigatie verdubbeld. Dat bete kent een voldoende produktieverhoging om ruim een gezin extra, permanent van voedsel te voorzien. Het kan ook beteke nen dat voor vele gezinnen een honger- rantsoen verhoogd wordt tot dat wat no dig is voor een normaal, gezond leven. Meerdere bijdragen wrden op het giro nummer 31.30.40 van het Quakercentrum te Amsterdam graag ontvangen, onder de omschrijving: „Helpt India zich helpen". „Atsjarja Vinoba Bhave en zijn land giftbeweging" vormden het voornaamste onderwerp van een speciale radio-uitzen ding in Sydney door de heer J. M. Pren tice, de vermaarde Australische radio commentator op zondag 26 juli, tijdens de reportage-serie „Het Internationale Por tret van de Week". In deze uitzending werd Atsjarja Bhave voorgesteld als „de eminente Indiase her- Op de Hessenweg in Dijkerhoek, het voorste deel van de Zegendijk, is donder dagmorgen van de vorige week een ongeluk gebeurd, waarbij de chauffeur G. A. F. R. van de eierhandel H. te Bille N.V. te Lichtenvoorde zijn bijrijder M. v. d. L., evenals zijn collega uit Lichten voorde afkomstig, onder de wielen heeft gekregen. Beiden waren met hun vrachtauto op weg naar een boerderij aan de Zegendijk om daar eieren af te halen. De wagen bleef aan het begin van de weg in de sneeuw steken, zodat men aan het werk toog om de weg zoveel mogelijk sneeuw vrij te maken. Op een gegeven moment riep R. zijn collega toe: „Ik ga snel achteruit", waar op deze antwoordde: „Kom maar". Toen de vrachtauto met een flinke vaart ach teruit reed kwam v. d. L. door de glad heid tc vallen, waardoor hij het linker achterwiel over het lichaam kreeg. Plij is met inwendige kneuzingen naar het St. Jozef Ziekenhuis te Deventer vervoerd, waar bleek, dat deze overrijding ernstig is aangekomen. vormer gedreven door een vurige liefde, een vertrouwd en geliefd volgeling van wijlen Mahatma Ghandi, waarop hij lijkt, en in wiens voetsporen hij treedt, een man die een groot geestelijk leider is in onze wereld die zulke leiders zo zeer be hoeft. Atsjarja Vinoba met Ghandi ver gelijkende, merkte de heer Prentice op: „Behalve physieke eigenschappen hebben zij nog iets gemeen, die innerlijke vlam van geestelijk gezag, dat licht dat niet van deze wereld is, hetwelk Vinoba Bhave opheft tot de hoge positie van een van India's meest vooraanstaande geestelijke leiders. In de laatste paar jaar steeg Atsjarja Bhave tot een aanzien in India, dat hem na Pandit Nehroe de tweede plaats doet innemen in de harten van het Indiase volk". De heer Prentice merkte verder op: „Het Indiase volk waardeert hem niet om zijn grote geleerdheid, maar omdat hij dat volk in zijn hart liefheeft, en er voor werkt. Het is daarom dat zij hem adoreren met een liefde die moeilijk te begrijpen is in de 20ste eeuw. Het prin cipe, dat ten grondslag ligt aan alles wat hij bereikt, is zijn geloof dat zij die be zittingen hebben, moeten geven aan de genen die niets bezitten. Zijn landgiftbe weging heeft nieuwe hoop gegeven aan miljoenen. Het is de toepassing van alles wat Ghandi beoogde, het geeft het leven nieuwe glans en nieuwe moed. Het is de toepassing van de levenswet, en als het zich verspreidt zal het leiden tot de groot ste geweldloze revolutie welke de wereld ooit gekend heeftHet lijkt aan geen twijfel onderhevig dat Vinoba Bhave sa men met Ghandi de geschiedenis in zal gaan. Publikatie van Sarvodaja, Tanj ore, Zd-India. OOK DIT EXPERIMENT SLAAGDE Zoals bekend, neemt de openbare ulo school deel aan het landelijk ulo-experi ment en is als gevolg daarvan het vorige jaar gesticht de school voor economisch en administratief onderwijs als kopklas boven de 4-jarige ulo. In de maand juni van het vorige jaar heeft van deze school reeds een aantal cursisten met goed gevolg examen ge daan, waarbij hen een getuigschrift werd uitgereikt, dat voor een diploma inwis selbaar wordt, wanneer dit onderwijs zijn wettige status heeft ontvangen. Als volgend experiment hebben een achttal geslaagden hun studie voortgezet voor het behalen van een boekhouddi- ploma. Vier van hen hebben thans be richt ontvangen, dat zij zijn geslaagd voor het Associatiediploma boekhouden. Het zijn de leerlingen M. Wansink, G. Beldman en H. Reilink te Holten en H. Keizer te Nij verdal. Eerstgenoemde slaagde te Enschede, de anderen te De venter. Deze cursus werd aan de ulo school gegeven door de heer G. H. van de Riet uit Nij verdal. Het landelijk per centage geslaagden bedraagt pl.m. 30 pet. Hier werd een percentage van 50 pet. berekt. Met dit experiment is aan getoond, dat de school voor economisch en administratief onderwijs, welke ge heel op de praktijk gericht is, blijkens de eerste resultaten, een bruikbare basis vormt voor verdere praktijkopleiding. Hoewel de „Bedrijfsverzorging" in on ze gemeente lange tijd niet in het nieuws geweest is betekent dit niet, dat de Werkcommissie voor Bedrijfsverzorging stilgezeten heeft. Integendeel: er zijn in middels verschillende vergaderingen ge houden en diverse besprekingen gevoerd. Verheugend :s te kunnen berichten, dat een en ander tot resultaat heeft gehad, dat belangrijke steun voor dit werk ge vonden is bij de Coöperaties en de gro tere particuliere bedrijven in onze ge meente. Daarnaast za! echter moeten blijken of de vraag naar bedrijfsverzorging werke lijk als een behoefte leeft onder de boe ren in onze gemeente. Zij zullen daarom binnenkort in de gelegenheid gesteld worden om voor f 20,- per jaar donateur te worden van de eventueel te stichten bedrijfsverzorging. Begrijpelijkerwijs zal er veel van af hangen hoeveel boeren zich als donateur opgeven, wanneer de vraag beantwoord moet worden of tot stichting van bedrijfs verzorging kan worden overgegaan. Hopelijk zal het antwoord der boeren, die door deze gelegenheid om donateur te worden, zelf het woord krijgen, aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Zaterdag 5 januari bracht de toneel club „OOH" in „Amicitia" voor de acht ste maal het Duitse t.v.-spel „De Drie Ijsberen", waarvan twee keer in Holten. Het werd weer een geslaagde uitvoe ring, waarvoor een behoorlijke belang stelling bestond, vooral van de zijde van de liefhebbers van het amateurtoneel. Het vertoonde spel was van dien aard. De spectaculaire stijging van de uit leencijfers van de C.P.B.O. ging ook in 1962 onverminderd verder en passeerde het miljoen. In 1961 werden 910.204 boe ken uitgeleend, in 1962 waren het er 1.074.168, een vooruitgang van 18 °/o. Bibliotheken met een stijging van méér dan 18 zijn Bathmen, Bergent- heim, Borne, Diepenveen, Gramsbergen, Den Ham, Hasselt, Heino (63 °/o), De Krim, Kuinre, Lemelerveld, Lutten (68 °/o), Nieuwleusen (70 Rijssen, Sint Jansklooster (50 Vriezen veen, Vroomshoop, Wanneperveen (50 °/o), Westenholte (70 Westerhaar en Wij he. Het aantal lezers steeg van 17134 tot 18227. Sinds 1959 doet zich het opmerke lijke feit voor, dat het uitleencijfers pro centueel sterker stijgt dan het aantal le zers. Hieruit kan geconcludeerd worden, dat de lezers steeds intensiever lezen, terwijl bovendien de belangstelling bre der wordt. De vooruitgang was mogelijk dank zij een flinke aanvulling van het boekenbe zit. Na afschrijving en verwijdering van ruw of schraal? PUROL Mmmmmmmmmhmh Hel antwoord op de eerste vraag, welke wij in ons nummer van 5 ja nuari j.l. publiceerden, luidt als volgt: „Neen, bij een strafschop moet de bal naar voren gespeeld worden." Omtrent de drie prijzen, welke aan deze spelregelprijsvraag zijn verbon den, kan enig misverstand ontstaan zijn. Er wordt met deze prijsvraag een competitie beoogd, waarbij voor goede oplossingen punten gegeven worden en waarvan de uitslag over enkele maanden bekend gemaakt wordt. De tweede vraag luidt: „Op het moment, dat een speler de bal op kniehoogte wil trappen, tracht een tegenstander deze op kniehoogte te kop pen, waardoor hij aan het hoofd gewond raakt. De scheids rechter onderbreekt het spel en de gewonde speler wordt opgeknapt De scheidsrechter hervat het spel met het laten vallen van de bal. Is dit juist?" Het antwoord kan ingeleverd worden bij één van onderstaande adressen: G. Paalman, Pastoriestraat 27 Jan ten Velde, Look 1 Joh. Stukker, Kolweg 5 8 beduimelde exemplaren bedroeg het to taal aantal boeken: 141.866 (1961 totaal aantal boeken: 119.467). Zes nieuwe gebouwen Dank zij de medewerking van de over heidsinstanties konden in 1962 6 nieuwe bibliotheekgebouwen in gebruik geno men worden en wel in Wanneperveen, Rijssen, Westerhaar, Sint Jansklooster, Enter en De Krim, terwijl de nieuwe bibliotheek in Ommen in aanbouw is. De betekenis van een goed geoutilleer de ruimte blijkt wel uit het feit, dat de uitleencijfers en de toename van het aantal lezers in bovengenoemde plaat sen ver boven het gemiddelde lagen. Bibliotheekplan Noord-West-Overijssel De voorziening van Noord-West Over ijssel kon in 1962 afgerond worden in een plan, waarin alle betrokken gemeen ten hun medewerking verleenden. Vergelijkende statistiek per bibliotheek 1961 en 1962 Holten: Boeken: !961 2690 1962 3387 Lezers: 1961 374 1962 4i7 Uitlennge.n: 1961 24521 1962 28678 De sneeuwlaag, die de velden bedekt en de strenge vorst, die deze witte wade tot een harde koek gevormd heeft, brengt de in het wild levende dieren en vooral de vogels in steeds groter nood. Brood magere houtduiven worden dood onder de bomen aangetroffen, omdat zij bijna niet in staat zijn de eikels, welke hen nog tot voedsel kunnen dienen, onder de sneeuwlaag te vinden. De iHoltense politie heeft dan ook weer in samenwerking met andere dieren vrienden op verschillende plaatsen voed sel uitgestrooid en de schooljeugd inge schakeld om haar te helpen zoveel moge lijk voeder- en afvalresten bijeen te bren gen. Adjudant Petter doet een dringend be roep op veevoederleveranciers, bakkers en particulieren om vóór zaterdag 12 uur alle beschikbare voederresten en voedsel bevattende afvalprodukten te willen af geven aan het gi'cepsbureau, vanwaar zijn medewerkers voor de distribuering onder de vogels zullen zorgdragen. dat de heer Piet Bos, die zelf meer dan veertig jaar op de planken heeft gestaan, en als regisseur van „Holtens Toneel" verdienstelijk werk heeft gedaan, aan het S:Ot van de voorstelling zijn waardering en bewondering uitsprak voor het gebo- dene en het publiek er op wees, dat het wel eens erg karig is met zijn applaus, dat toch voor de spelers een belangrijke stimulans kan zijn om zich geheel te ge ven. Voorts roemde hij het kap- en gri- meerwerk van de heer Johan van Geen huizen, die ook voor deze uitvoering weer een goed stuk werk geleverd had. Zijn woorden werden met een spontaan applaus onderstreept, waarmede OCH kreeg wat het deze avond zeker verdiend ..had. Donderdag 10 januari was voor de leer lingen van de Dorpsschool een belang rijke dag, want 's middags bekampten die der klassen 4, 5 en 6 elkaar op de schaats op de „Noordpool". De oudercommissie had geldprijsjes beschikbaar gesteld ten bedrage van f 2,-. f 1,- en f 0,50. Er reden 6 groepen. De uitslag was als volgt: Klas 6 (jongens): 1 J. Schuiterd G.zn., 2 Joh. Wansink, 3 H. Schoneveld. Meisjes: 1 A. Veneklaas, 2 A. Meerman, 3 B. Schooien. Klas 5 (jongens): 1 W. Dikkers, 2 R. Broersma, 3 J. Dcijk. Meisjes: 1 O. Weijl, 2 A. Markvoort, 3 W. Tuller. Klas 4 (jongens): 1 Joh. Meerman, 2 Joop Meerman, 3 A. Luggenhorst- Meisjes: 1 A. Paalman. 2 G. ten Dam, 3 G. Kromdijk. Bovenstaande betroffen wedstrijden op de korte baan. „De ster van het veld" 'bleek Johan Meerman te zijn uit de vier de klas. Hij reed ongeveer even snel als de snelste zesde klassers. Ook op de langebaanproef, die nog even gehouden werd en waax-aan alleen de snelste korte- baanrijdei's meededen, evenaarde hij in snelheid Jan Schuiterd G.zn.! Johan viel vooral op door zijn rustige stevige slag en forse streek. De kortebaanwedstrijden werden met tijdopname gehouden. SCHAAKWEDSTRIJD De leden van de schaakclub „De Pio- niei*s" speelden donderdagavond in hun clublokaal, hotel Holterman, de 11e ron de van de ondex-linge schaakcompetitie. De uitslagen waren als volgt: H. Roelofs-H. H. J. Stukker afgebr. A. J. C. Brands-G. J. Hoeve 10 A. M. Mudde-G. W. Knapen l0 Mevr. Hol-W. D. Koopman 01 J. Bi-oere-G. A. Bx-ands 0—1 J. Steenbergen-II. D. Grobben 0—1 F. J. Hol-P. M. van Walraven /,-y. De tx'aining van de spelers van de voet balvereniging in het gymnastieklokaal aan de Tuinstraat, is weer begonnen en zal op donderdagavond worden voortge zet. Voor de junioren van 6.30-7.30 uur en voor de senioren van 7.30-8.30 uur. Nu door de weersomstandigheden het bruine monster tot werkloosheid is ge doemd, is het echter wel noodzakelijk, dat de spelers lichamelijk in uitstekende con ditie blijven, opdat zij, zodra de velden weer bespeelbaar zijn. hun spoi-t met enthousiasme en goed getraind kunnen voortzetten. Waar o.a. Holten 1 er in haar afdeling bijzonder goed voox'staat, moet een ernstig beroep op alle spelers ge daan wox*den om deze tx-ainingsavonden niet te missen. De andei'e clubs laten hun kansen zeker niet verloren gaan door straks ongetraind in het veld te verschij nen. Zatei'dag 12 januari, 19 uur: Dansen in café „De Wippert". Zondag 13 januari, 's avonds 7 uur: Bal in «Hotel Witkamp te Laren (zie adv.). Zondag 13 'januari, 7 30 uur: Film in ge bouw „Irene" (zie adv.). Dinsdag 15 jan. 8 uur in geb. Rehoboth jaarvergadering Chr. Gem. Zangver eniging „Soli Deo Gloria". Donderdag 17 januari, 7.30 uur: Leden vergadering Coöp. Aan- en Verkoop vereniging „Holten" in café „De Waag" van de heer J. Haverslag. Dondex-dag 17 januari, 's avonds om 7.30 uur: Algemene ledenvergadering Ond. Veefonds „Ons Beiang" in Dorpshotel ..Holterman". Donderdag 17 januari om 7.45 uur in ge bouw „Rehoboth": Vergadering Chr. Plattelandsvrouwen. Lezing over het onderwei-p: „De vreugde van het per soonlijk getuigen". Spreker: de heer Laarman uit Den Haag. Donderdag 17 januari om 8 uur. Film avond School met de Bijbel „Onverge telijke melodie". Donderdag 17 januari, 8 uur: Vergade ring Hervormde Vrouwenvereniging in „Irene". Zaterdag 19 januari, 7.30 u.: „Trekkers"- bal in „Amicitia" -(zie adv.). Maandag 21 januari: Vergadering PJGO- afdelingen Jong Holten en Plattelands meisjes in hotel Muilen. Spi-eker: Maj. v. d- Veer over: „Een geheim agent springt af". Maandag 21 januaid, des avonds om 8 uur: Vei'gadering Hervormde Vrou wenvereniging Dijkerhoek in „Betha- nië". Zaterdag 26 januari: Dansen in Hotel „Müller". Zondag 27 januari tot 10 februaik Jaar lijkse huis-aan-huis-collecte voor de Internationale Hulpverlening. Donderdag 31 januari, 8 uur: Filmavond in de hal van de O.L. Dorpsschool. Vrijdag 8 februari, 's avonds om 7-45 uur: Vergadering A.R. Kiesvereniging „Ne derland en Oranje" in gebouw ..Reho both". Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur ds Israël en 19 uur ds Würsten van Wierden. Collecte Plaat selijk Jeugdwerk. Om 10 uur Jonge- rendienst in „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Addink. Collec te voor Plaatselijk Jeugdwerk. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Hoogkamp (Bediening Heilig Avondmaal). In beide diensten is het éne offer bestemd voor dé Dia conie. Bij de uitgang: collecte voor „Eigen kerkbouw". Zondagsdienst Dierenartsen: Weekeinde 12-13 januari: Dierenarts Th. A. Oos- tenbrug, tel. 515. Gevonden: grijze wollen kinderhand schoen; een sierstrip van autowiel; rood leren damesportemonnaie; diverse wan ten en handschoenen; jerry-can; bood schappentas; Gi'olse want; paar leren bruine herengiacé's. met op de bovenzij de een grijs stoffen motiefje; gebloemde kinderjurk. Verloren: groen-grijze geblokte jongens vuisthandschoen; een rechter gevoerde bruine herenglacé; klein grijs herders hondje, x-oepnaam Terrv; groen gespik kelde wollen gebi'eide handschoen; por- temonnaie (gebroken wit), met ritsslui ting, inh. ongeveer f2,50, plus kaartje „Noordpoolexx foto jongetje; een paar wollen gebreide kinder-vuisthandschoe- nen. kleur wit-zwart; rechter kinder- want, groen-wit; 5 x-ollen zijde; 1 rol stof (zijde of katien, gemerkt H.S.; dames portemonnaie, kleur grijs-wit, inhouden de ongeveer f 2,50. WINKELCHEF IN DIJKERHOEK -jL. Tot winkelchef van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Holten" voor haar' filiaal te Dijkerhoek is benoemd de heer I-I. J. ter Horst uit Aalten.

Holtens Nieuwsblad | 1963 | | pagina 1