BINNENHOF Uit liet plaatselijk Parlement mm noi/n Afvalwedstrijd Kerstviering Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen Fümnseuws Herhaling Dit blad Zaterdag 29 december 1962 DL AI) Krediet voor slachthuisbouw verhoogd. - Onderhandse aanbesteding De heer G. S. E. Vegter treedt in volambtelijke dienst. Voor een ton aan grond verkocht aan Uvlees N.V. De gemeenteraad heeft in zijn donderdagavond gehouden slotvergadering voor dit jaar de nieuwe slachthuisplannen van burgemeester en wethouders aanvaard door het reeds op 18 januari 1961 toegestane erediet van ruim 1 miljoen gulden te ver hogen tot 1.650.000.— en een nauwe samenwerking aan te gaan met üvlees N.V. te Nijeveen de heren Udema te Gieten welke op hetzelfde terrein aan de Lageweg een engrosslagerij zal stichten. Gelijktijdig werd besloten de bouw bij onderhandse inschrijving met een z.g. „open begroting" op te dragen aan de Fa. Th. Obdeijn en Zn., bouwaannemersbedrijf te Heeten, indien daaromtrent, na overleg tussen aan nemer en architect, de nodige overeenstemming wordt bereikt. Als derde maatregel in dit complex van belangrijke beslissingen, werd besloten, de keuringsdierenarts, hoofd van de vleeskeuringsdienst en directeur van het keu- rings-, waag en slachthuisbedrijf, de heer G. S. E. Vegter, die thans nog tevens de diergeneeskundige praktijk uitoefent, met ingang van 15 april a.s. in volambtelijke dienst te benoemen. Wat de bouw van het slachthuis be treft, verklaarde de raadsvoorzitter, Mi'. Enklaar, dat er in verband met de wen sen van de heren Udema in het thans ontworpen abattoir veel meer ruimte komt en dat het oorspronkelijke erediet daardoor onvoldoende is. De exploitatie- opzet is thans vrij redelijk. Bij de oude si tuatie was er geen garantie, bij de nieu we opzet is deze er wel. B. en W. zijn met deze plannen niet ontrouw aan het principe, dat met overheidsgeld zorgvul dig moet worden omgegaan. Op een vraag van de heer Landeweerd (a.r.) verklaarde de burgemeester, dat er voldoende ruimte voor anderen blijft, b.v. voor de Enkco en wat b.v. de run- dei'slachterij betreft voor de heer Pag- rach. De heen' Rietberg (Cjii.) verklaarde, dat hem bij de thans overgelegde be groting de beslising veel gemakkelijker valt dan in januari 1961. De heer Ten Berge (v.v.d.) zei, dat deze bouw reeds 25 jaar eerder had moe ten geschieden. Er werden reeds versjes op gemaakt, zo verklaarde hij, maar hij hoopte, dat men andere gemeenten nu 25 jaar voor zal zijn. Hij sprak zijn ver trouwen uit ii de groei en bloei van het bedrijf. Ook de heer Sprokkereef (alg. bel.) toonde zich verheugd bij de wending, die de zaak nu genomen heeft. Hij zag in deze investering ook niet zoveel risico meer en was blij, dat het dagelijks be stuur deze opzet zorgvuldig heeft be keken. Uitvoerig lichtte de raadsvoorzitter hem in over de riolering, mestverwijde- ring e.d. Wat de volambtelijke aanstelling van de heer Vegter betreft, vroeg de heer Sprokkereef (alg. bel.) zich af, of deze maatregel niet te vroeg genomen wordt, maar de burgemeester maakte duidelijk, dat aan deze aanstelling tooh niet meer te ontkomen was, mede in verband met de vorming van een keuringsraad met de gemeenten Hellendoorn en Rijssen. De viaag van de heer Landeweerd (a.r.) of hierbij rekening is gehouden met de exploitatiekosten, beantwoordde de burgemeester met de mededeling, dat het redelijk is de hogere salarisuitgaven in de aanloopkosten op te nemen. De heren Westerik (c.h.) en Rietberg (c.h.) zagen de bezwaren van de heer Sprokkereef wel, maar waren het met het dagelijks bestuur eens, dat men op alles tijdig voorbereid moet zijn. De heer Jansen (p.v.d.a.) zag dit als de enige kans om vooruit te komen. De heer Vegter werd met algemene stemmen opnieuw thans volambtelijk benoemd. ONDERHANDS Tegen het bij onderhandse opdracht gunnen van het werk bestonden bij de heer Westerik (c.h.) nog al wat bezwa ren en ook de heer Ten Berge (v.v.d.) voelde wel voor diens standpunt, omdat aan overheidswerk iedereen moet kun nen meedoen. De burgemeester wees er op, dat pu blieke aanbesteding steeds minder ge- bruikelijk wordt. Door de provincie wordt de bouw van liet provincie-huis, een veel groter werk, op dezelfde wijze aanbe steed. De firma, welke men het werk wil opdragen, heeft bovendien een zeer grote ervaring in slachthuisbouw, is deskun dig en financieel betrouwbaar. Beide ar- chitecten hebben b.en w. hiertoe dan ook geadviseerd, In Holten is geen aan nemer, die dit werk kan maken. De heer Rietberg (c.h.) vond een. be langrijk voordeel de deskundigheid van de aannemer, terwijl do heer Jansen (p.v.d.a.) verklaarde, dat publieke aan besteding bij een werk als dit veel duur der zou uitkomen dan bij de thans te vol ge .i methode. De raad ging dan ook z.h.s. met het voorstel a cc oord. GRONDVERKOOP Voordat de vonenomschreven beslis singen werden genomen, had de raad reeds besloten aan U-vlees N.V. 12.670 m2 industrieterrein voor het door haar te stichten bedrijf te Verkopen voor de som van f 10T.360. Op een aangrenzend terrein werd optie verleend. Aan de heer J. J. Godeschalk te Hol ten werd 351 m2 bouwterrein aan de Waardenborichstraat vexikocht voor de som van f5265.—. Het voorstel om een gemeentevlag in te stellen, waarover wij reeds bericht hebhen. werd z.h.s. aangenomen. Aai de heer A. Batting, waarnemend gemeente-ontvanger, en benoemd tot commies ter secretarie te Hoogezand- Sappemeer, werd onder dankzegging als zodanig ontslag verleend. Enige wijzigingen van het ambtenaren reglement en de vaststelling van een verplaatsingskostenverordening ontmoe ten bij de raad geen bezwaar. De amtbenare i zulten bij voox'schot reeds het. nieuwe salaris ontvangen van af 1 januari 1963. SLACHTHUIS-RECHTEN Ook de wijziging van de keux-- en slachtlonen voor noodslaehtinge.i enz. le verde geen bezwaar op. De heer Bosschers (c.h.) zeide het toe te juichten, dat men voor de veehouders eigenaren in de gemeente een uitzonde ring heeft gemaakt. De benoeming vaa de woonruimtecom missie was voor de heer Ten Berge (v.v.d.) aanleiding om te pleiten voor het opnemen van een arbeider in deze commisie, zodat deze groep van mensen eens in de keuken van deze zaak ka a kij ken. Hij vond de huidige samenstelling der commissie te eenzijdig. Nadat ook andei'e leden zeiden wel iets voor deze gedachte te voelen bij een even tuele vacature, werden de heiden J- Kroon, G. J. Bouwhuis, G. Weijl en J. H. Assiak en mevr. J. Jansen-van de Brink met algemene stemmen hexdxenoemd. Herbenoemd werden de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de hei-en B. H. Brouwer, F. J. Hol, J. W. Witmer en G. J. Langeabarg, In de va cature wegens het overlijden van de heer Soer werd benoemd de voorzitter der oudeixxjmmissie van de o.l. dorps school, de heer H. W. Veneklaas. Met de Bank voor Ned. Gemeenten wexJd een geldlening aangegaan groot f 841.500.tegen koers van 99 3/10 en een rente van 4Va Voor de o.l. dorpsschool wex-d een ere diet verleend voor 85 sets (banken) ad f 4930.—. ONBEWAAKTE OVERWEGEN Bij de x-ondvraag wees de heer Riet berg op het juist 3 weken geleden plaats gehad hebbend dodelijk ongeval op een onbewaakte overweg in het Holterbroek en vroeg of geen voorzieningen zijn te treffen voor het bewaken dezer ovex*- wegen. Burgemeester Enklaar wees op de stel regel bij de N.S., dat een gemeente, die zulks wenst, zelf de kosten op zich moet nemen. De heer Landeweerd dacht aan knip perlichten, waarop de voorzitter ver- klaarde, dal dit pas mogelijk wordt bij invoexing van de z.g. NX-beveiliging, die echter voor dit baanvak op het pi-ogram- rna staat bij N.S, De heer Westerik vroeg aandacht voor het sneeuwvrij maken van de rijwielpa den langs de rijkswegen en had veel lof voor het vxx»egtijdig schoonmaken der wegen door het personeel van gemeen teweiken. De heer Klein Velderman (alg. bel.) zag gaarne meer zout dan zand voor dit doel gebruikt. De heer Meerman vroeg om een licht- punje bij de bejaardenwoningen aan de Gaardenstraat. OUDEJAARSREDE BURGEMEESTER Burgemeester E.nklaar sprak hierna een oudejaarsrede uit, waarop wij elders icrugkonnon. en die döor hef oudste lid, de heer J. II. Sprokkereef, beantwoord werd. BEANTWOORDING TOESPRAAK Uit uw toespraak, zo zeide de 'heer Sprokkereef, is nog eens weer duidelijk gebleken, hoe groot en hoe wijds de taak van hot dagelijks bestuur is. Alle facet ten zijn belicht van wat tot stand kwam en welke perspectieven aanwezig zijn. Daaruit is voorts duidelijk gebleken hoe belangrijk het is, dat wij een burger vader hebben, die zich daarvoor geheel heeft willen inzetten. Hoezeer wij u de waarneming van het: burgemeestersambt van de buurtgemeen- le hebben gegund, wij zijn blij, dat ge weer met uw volle persoonlijkheid voor onze gemeente kunt: werken. Spreker wilde Mr. Enklaar namens de gehele raad dank brengen voor de wijze waarop hij de leden is tegemoet getre- den en voor al hetgeen tot stand werd gébracht, waarbij hij ook de leden van het college, de hoofden van diensten en hun staf noemde. Zonder goed teamweik was dit niet mogelijk geweest en daarom is dit van zo'n eminent belang. Na een dankwoord van de burgemees ter sloot deze de vergadering en verenig de men zich met de ambtenax-en, die op 'de publieke tribune hadden plaats geno men, in hotel I-Ioltei'man. KERSTWIJDING VAN I)E HERVORMDE VROUWEN VER K' I GINGEN HOLTEN EN DIJKERHOEK Op donderdagavond 22 december hiel den de Hervormde Vrouwenverenigingen Holten en Dijkerhoek hu i Kerstwijding in gebouw „Betiianië". Het gebouw was feestelijk versierd met dennengroen en kaarsen. De avond stond onder leiding van de persidente mevr. Israël-Hof- meijer. Nadat zij allen hartelijk had wel kom geheten en ds. Jsraël was voorge gaan in gebed, werd de Kerstliturgie ge houden, welke werd afgewisseld met zang en declamatie. De zang werd begeleid door mevr. Ma- neschijn-Brinkman. Door de px-esidente werd een toespraak gehouden over het onderwerp: „En zij gingen haastig". Nadat in de pauze de gebruikelijke traktaties waren aangeboden, las mej. Ter Beek het Kei'stverhaal „De post bode". Na het zingen van verschillende kerst- liederen werd deze mooie Kerstwijdings- avond door ds. Israël met dankgebed ge sloten. IJs en weder dienende zal zaterdagmid dag op de banen, vaxx de IJsclub „De Noordpool" aan de Dorpersdijk een gxxxte afvalwedstrijd worden geiiouden, waar aan zowel dames als heren kunnen deel nemen. PRACHTIGE OPBRENGST De collecte, die tijdens de Kerstdagen in de Geïnformeerde Kerk werd gehou den voor de zending op Soemba heeft f935.30 opgebracht. De laatste zondag- van dit jaar draait in „Irene" de grote en geweldig span nende avonturenfilm in prachtige kleu ren, getiteld „Het Zwaard van Mon'te Christo". Een zeldzaam spannende film, met in de hoofdrollen de twee grote ac teurs John Derek en Anthony Quinn, en vervaardigd naar een van de veelgelezen romans van de populaire schrijver Alexander Dumas. Monte Christo hei-leeft in deze rolpi-ent in nieuwe en adembenemende avonturen. Een monster terroriseert de bevolking Er is maar één gedachtedoöd aan de tix-an. Het onrecht schreeuwt om wx-aak! En dan verschijnt de mysterieuze Monte Christo met liet beroemde zwaard der wrake, dat alleen getrokken mag wox-den voor een Rechtvaardige zaak en tegen onrecht en misdaad. Meer willen we u hier niet van dez.e super-spannende film verklappen. „Het Zwaard van Monte Clxristo" is een film, waarvan de jeugd met volle teugen zal genieten. In een gezellige, sfeervolle en druk bezochte bijeenkomst in de zaal van 't Bonte Paax-d heeft de afdeling Dijker- hoek van de Bond van plattelands vrouwen donderdag 20 december het kerstfeest gevierd onder leiding van haar presidente mevr. M. Reiling-Kers. Deze herinnerde in haar welkomst- wooi'd aan het ernstig auto-ongeluk, dat de secretaresse mej. Hogenkamp en mevr. M. Poliste-Kardijk onlangs is overkomen bij Deventer toen men op weg was naar een bijeenkomst van de Twellose plattelandsvrouwen om daar de opvoering van een stuk bij te wonen, dat men van plan was zelf op te voe ren.; Zowel mej. Hogenkamp, die om aan te sterken bij haar ouders in Wormer- veer vertoeft, als mevr. Poliste, zijn vooruitgaande. Besloten werd beide dames een kerst bakje te sturen en een brief, door alle leden ondertekend, waarin de beste wensen en de hoop op een spoedig alge heel herstel wordt uitgesproken. De presidente las vervolgens de ad- vent-boodschap uit de Heilige Schrift waarin het kerstgebeuren is opgete kend, dat spreekt van de geboorte van Jezus Christus. Verder werd de avond gevuld met het lezen van een kerstverhaal en het voordragen van gedichten afgewisseld met samenzang. In de pauze werd getrakteerd op cho colade en gebak. De brandende kerstboom, de met den nengroen versierde zaal en tafels met brandende kaarsjes brachten het geheel reeds in de sfeer van Kerstmis, De presidente heeft aan het slot van de bijeenkomst allen bedankt voor hun opkomst en allen een gezegend kerst feest en een gelukkig nieuwjaar toe gewenst. Het Binnenhof krijgt nieuwe veldheren. De belangrijke politieke gebeurtenis van deze week voltrok zich niet op het Binnenhof. Maar de gevolgen zullen er mettertijd wel voelbaar zijn. Tijdens het weekeinde deelde de antirevolutionaire partijleiding - het Centraal Comité - namelijk mee, dat dr Bruins Slot op me disch advies had moeten besluiten zich niet meer voor een Kamercandidatuur beschikbaar te stellen: dat hij zich zou moeten beperken tot het hoofdredac teurschap van „Trouw". Nu was wel be kend, dat de gezondheidssituatie van dr Bruins Slot te wensen overliet. In de afgelopen maanden had hij al geruime tijd rust moeten houden. Maar hij was weer opgeknapt en hij nam weer ijve- x-ig aan de werkzaamheden deel. Aan de Algemene Politieke Beschouwingen droeg hij bij met een toespraak, waarin hij de confessionele partijen toeriep, dat hun taak in de toekomst niet zo zeer op nationaal terrein als wel op in ternationaal terrein lag. Korte tijd la ter schreef prof. Scholten van de Vrije Universiteit van Amsterdam de ge ruchtmakende brochure, waarin hij de antirevolutionaire Kamerfractie ter ver- antwooi'ding riep. Dr Bruins Slot werd niet alleen aangevallen voor zijn bo vengemelde oproep tot een internatio nale oriëntatie der partij, ook zijn, op verzoening met Indonesië gericht, Nw- Guineabeleid; de door hem geleide aan val op minister van Aartsens' woning bouwbeleid, welke enkele jaren geleden tot een korte kabinetscrisis leidde, werd hem euvel geduid. Nu wilde het toeval, dat juist deze week weer de begroting van minister van Aartsen ter discus sie stond. De KVP en de PvdA waren echter veel scherper in hun oordeel dan de antirevolutionair Van Eibergen die zelfs de mogelijkheid open liet, dat mi nister van Aartsen na de verkiezingen weer als minister zou terugkeren. Hieruit kon blijken, dat de verhou dingen in de antirevolutionaire top wel waren hei-steld, doch in de lagere regi onen der ARP bleek men dit alles niet te vergeten. Beweerd wordt in elk geval, dat bij de voorverkiezingen de populari teit van dr Bruin Slot sterk bleek ge daald en dat favorieten van de, met nrof. Scholten „verontrustte antirevo lutionairen" - zoals staatssecretaris Roolvink en het Kamerlid Meulink, dat tegen de Nieuw—Guinea-overeenkomst van New York had gestemd - hoog op de lijst stonden genoteerd. Men moet wel aannemen, dat dit de gezondheid van dr Bruins Slot ook geen goed zal hebben gedaan. Zo heeft waarschijnlijk een samen spel van factoren tot zijn besluit aan leiding gegeven. Men zal hem op het Binnenhof stellig missen, want hij was een moedig man, die zich in de bezet tingstijd zeer heeft onderscheiden. Waarschijnlijk lijkt nu, dat de ARP de verkiezingen met verscheidene lijst aanvoerders, zoals de landbouwexpert Biesheuvel, de Di-entse gedeputeerde Smallenbroek, de middenstandexpert Van Eysden van de zijde der Kamer fractie - en staatssecretaris Roolvink als afkomstig uit het kabinet-De Quay naar voren zullen treden. Seniorenconvent. Als gevolg van deze wijziging in het presidium der A.R.-Kamerfi-actie, zal na de verkiezingen de samenstelling van het seniorenconvent, de fractielei ders der 5 grootste partijen, die met dr Kortenhorst de parlementaire werk zaamheden indelen - de agenda op stel len e.d. - in zijn geheel zal worden ge wijzigd. Dr Kortenhorst was afgelopen week lichtelijk ongesteld nadat hij vo rige week nog een herdenkingsrede over de vrijzinnig-democratische voor man in 1914/1916, dr Bos had uitge sproken. De heren Romme en Burger zijn al vervangen door resp. dr De Kort en prof. Vondeling. De benoeming van dr De Kort was echter aanvankelijk als tijdelijk bedoeld en ten aanzien van prof. Vondeling bestaat uiteraard de xrxoge- lijkheid, dat hij weer tot het minister schap zal worden geroepen als de room- i-ode coalitie mocht worden hersteld. In elk geval staat de vervanging van dr Tilanus en prof. Oud vast door jongere krachten, zoals rar Beernink en mr Tox- opeus. De beste krant voor die herhaling: Nog een opname uit Noord-Borneo van de Gurkhas, die rond de olieplaats Seria patrouillei'en en een grote steun -van de Britse troepen zijn geweest hij de bevrij ding van deze stad.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 9