TERUGBUK OVER 1962 en de Zuivelindustrie Se Pfattetadsjongerep Zaterdag 29 december 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD In dit overzicht, in deze terugblik over het jaar dat ging, willen we enkele gebeurtenissen, die meer of minder in het middelpunt van de belangstelling hebben gestaan, nog eens naar voren brengen. 6 januari: Oudejaarsmiddag Hervormde Vrouwengroep Dijkerhoek Burge meester mr. W. H. Enklaar en ge meente-architect J. Louwerse door de gladheid van de weg op de Holterberg met auto tegen boom. 13 januari: Dienstbus van O.A.D. bij halte „De Poppe" ruitloos door onbe kookt optreden van woonwagen echt paar uit Deventer. Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". 20 januari: Holtens zesduizendste - Nico Arfman - geboren. Jaarvergadering land. Rijv. „Bergruiters; Onderling Veefonds „Ons Belang; Films en Voor lichtingsavond Holtense Eierverzame- laars. Jaarvergadering en Ouder avond C.J.V. „Immanuel" te Dijker- hoek. Dichteres Johanna van Buren te Hellendoorn in de ouderdom van ruim 80 jaar overleden. 27 januari: Gezellige avond van de N.V.V.- Bestuurdersbond. Jaarvergadering Chr. Oranjevereniging; afdeling Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond en Onderlinge Veeverzekering Holten en Omstreken. Jaarfeest C.J.V. „De Bouwers" te Espelo. A-R. kiezers voor samenwer king met C.H.U. Voeder- en weide- bouwdag van de O.L.M., C.B-T.B. en Bedrijfsverenigingen. 3 februari: Raad benoemd tot gasfitter de heer H. Slagter te Havelte (Dr.). Jaarvergadering Holtense Plattelands vrouwen. Uitstekende opvoering van „Doctor, genees u zelf" door de Chr. Ontspanningsclub C.O.C. 10 februariIrene. Filmcommissie schonk T.V.-toestel aan mevr. T. Nekkers Nijenhuis aan de Borkeldseweg. Jaar vergadering P.V. „De Bergvliegers Holtense Muziekvereniging H.M.V. Feestelijke jaarvergadering afd. O.L.M. Tien-jarig bestaan Gezinsverzorging herdacht. Echtpaar WillemsKoop man, Deventerweg, 50 jaar getrouwd. 17 februari: Feestelijke bijeenkomst afde ling Zuivel van de Federatie Almelo van de A.N.A.B. in gebouw „Irene". Teenagershow in „Irene" ten bate van actie 10 x 10. Aanbesteding bouw ULO-school. Laagste fa. Roelofs en Haase, Rijssen, voor 554.500. Verkeersquiz agrarische jongeren. Schietwedstrijd Schietvereniging „De Eendracht". -Uit de Rekkense Inrich tingen ontvluchte verpleegde op heter daad betrapt bij het stelen van een bromfiets, die bij de Geref. Kerk stond geparkeerd. 24 februari: Familie-avond Chr. Besturen bond. Veillig Verkeersavond Vamor Rijschool Kolkman. Bouw dekstal Coöp. K.I.-Vereniging aanbesteed. 3 maart: Veertig jaar voetbal. Drukke receptie en feestavond H.V.C. Jaar vergadering Dijkerhoekse Plattelands vrouwen. Ds. H. Postma, Vrij Evan gelisch predikant te Nijverdal, sprak voor Chr. Plattelandsvrouwen over het onderwerp ,.De vrouw als priesteres in eigen gezin". 10 maart: Espelose plattelandsvrouwen bezochten de Haarlemse voorjaars- beurs. Jaarvergadering School met de Bijbel. H.M.V. houdt in samen werking met de Volksfeestcommissie gezellige avond in Dijkerhoek. Tien woningwetwoningen aanbesteed. Laag ste Fa. Achterkamp en Dollekamp voor 135.267.—. De heer A. S. v. d. Berg te Deventer door de raad benoemd tot bedrijfsleider gemeentelijk energiebe drijf. Tweede feestavond jubilerende H.V.C. Schietwedstrijd Dijkerhoek— Holten: 365—370. 17 maart: Jaarvergadering O.L.M. Af scheid van voorzitter Pekkeriet. Jaarvergadering afd. Chr. Boeren- en Tuindersbond C.B.T.B. Ouderavond Openbare ULO-school. Jaarvergade ring V.V.V. „Holtens Belang" en Fok- vereniging „De Fries-Hollandse". - Forumavond A.R. Kiesvereniging. 24 maart: Openbare uitvoering „BATO. Bouwrijpmaken gedeelte plan „Kol- weg" aanbesteed. Laagste fa. J. W. Klein Horstman Zn. voor 209.800. Koekjesactie Landbouwhuishoud- school ten bate van „10 x 10". Netto opbrengst 422.- Jaarvergadering afdeling „Rode Kruis". Propaganda- avond B.v.L. ((Vrije Boeren) in Dorps hotel „I-Iolterman". 31 maart: Verkiezing Provinciale Staten. Jaarvergadering Controlevereniging „Holten en Omstreken"; Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting; Fokvereni- ging „Holten en Omstreken". Schiet wedstrijd Holten—Dijkerhoek: 314— 317. Mooie successen voor slager Dolleman op tentoonstelling van Paas- koeicn te Wijhe. Eerste kivietsei m de gemeente gevonden door de heer J- H. Ebrecht, Schoolstraat 18. Eindles cursus „Spreken in het openbaar", ge organiseerd voor Plattelandsmeisjes en „Jong Holten". 7 april: Jaarvergadering „Jong Holten", afscheid van voorzitter Joh. Nikkels. 978.96 voor Nationaal Geschenk in de collectebus bij de stembus. Feest avond jeugdclubs Dijkerhoek. Excur sie Hervormde Vrouwengroepen Dijker hoek en Holten naar de Textielfabriek N.V. A. J. ten Hoopen en Zoon te Neede. I-Iengeldemonstratie „De Rietvoorn". 1-4 april: Personeel Verenigde Bakkerijen „De Halm" dagje uit. Een in de Haarstraat geparkeerde luxe wagen van de fa. Krekel wordt „gepikt" door één of meer onbekenden, die met een gestolen auto bleven steken in de modder achter de vleeswarenfabriek „Enkco". Tja, als je verlegen zit Dick Müller gekozen tot voorzitter van de afd. Overijssel K.N.M.V. P.J.G-O. speelde voor „10 x 10". 21 april: Villa van familie Ten Bos ge deeltelijk door brand verwoest. Di- ploma-uitx-eiking Lagere Landbouw school te Bathmen. Jaarvergadering Vereniging „Het Groene Kruis"; afd. E.H.B.O. en Holtense Handelsvereni ging. 29 april: Koninklijke onderscheiding voor de heer H. J. A. Koldewey. Reisje „Plattelandsmeisjes" en „Jong Holten" naar Den Haag en Amsterdam. Voorlichtingsavond afd. O.L.M., C.B-T.B. en Bedrijfsverenigingen over „Vrij willige ruilverkaveling" 5 mei: Holten vierde prettig Oranjefeest. Optocht en vuurwerk hoogtepunten van buitenfeest. Enorme belangstelling voor taptoe van H.M.V. Echtpaar J. W. KevelamReilink, Stationsstraat, 50 jaar getrouwd. Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank. De heer H. Klein Velderman, kampioen-schutter, en Jetty van der Goot, twist-kam- pioene. Ds. E. G. J. Bal negentig jaar. Eerste lustrum Wandelsport vereniging „De Trekkers". Bijna 800 wandelaars starten in lustrummars. Bergruiterjeugd won in Duitsland. Jaarvergadering Schaakclub „De Pio niers". Saane-geit van de heer J. Wilmerink, D 12, schenkt leven aan 2 dochters en 1 zoon. 12 mei: Plechtige dodenherkending op 4 mei. Echtparen E. Achterkamp Broekmaat, A. Bekkernensvan Coever- den, H. G. JansenKoopman en B. J. Vukkink—Pinkert 50 jaar getrouwd. Jaarvergadering M.A.C. „De Holter berg". De heer H. v. d. Berg benoemd tot ass.-directeur aan de Coöp. Zuivel fabriek te Birdaard (Fr.). 19 mei: Landbouwhuishoudschool „De Noordenbarg" namens de minister van 0„ K. en W. officieel geopend door mej. A. K. van der Bout, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs. 26 mei: Schoolreisje middelklassen O.L. Dorpsschool naar Rotterdam. „Rain bow Quartet" organiseerde slotavond ten bate van 10 x 10. Stamboekkeu ring V.L.N. in Dijkerhoek. Praktisch gedeelte verkeersexamen leerlingen lagere scholen. 3 juni: Jaarvergadering O.L.M. Zieken fonds „Holten". Druk vreemdelingen- bezoek op Hemelvaartsdag. Gemeen teraadsverkiezing brengt geen wijziging in de samenstelling van de raad. Geslaagd concours-hippique „Bergrui ters". Schoolreisje klassen 1, 2 en 3 van „School met de Bijbel" naar Apel doorn en omgeving. Twee eerste prij zen voor Henk Vruwink met „Still Better" op concours-hippique te Mep- pel. Kinderoperette „Marjolijntje in Sprookjesland". 9 juni: Jaarvergadering afd. A-B.V.A. Vierde en vijfde klassers van de „School met de Bijbel" naar Amsterdam. De heer E. Arentzen - veertig jaar bij Rijkswaterstaat - begiftigd met de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Jaarverga dering Varkensfokvereniging. Echt paar Splinter—De Jong uit Amsterdam. 40 jaar getrouwd, voor de twintigste keer met vakantie in Holten, viert feest op de deel van Kampeerboerderij H. J. Aanstoot. Jaarvergadering voetbal vereniging „H.V.C.". - vier-scholen Sportdag. 16 juni: Mr. W. H. Enklaar gehuldigd bij zijn afscheid als waarnemend burge meester van Bathmen. Jaarlijkse ledenvergadering „De Vrijheid". 23 juni: Eerste diploma's School voor Économisch en Administratief Onder wijs uitgereikt. Reisje laagste klas sen O.L. Dorpsschool naar Arnhem. Eerste prijs voor Rainbow Singers op songfestival in het Larensebroek. Oriënteringsrit M.A.C. ,.De Holterberg 30 juni: Prachtig succes voor Drumband „H.M.V." op concours te Angerlo (bij Doesburg). Promotie naar afd. Uitmun tendheid. Nieuwe postkantoor in ge bruik genomen. - Kleuters Chr. Kleu terschool dagje uit naar Apeldoorn. De heer H. J. Hiddink benoemd tot hoofd van de ULO. Raad besluit tot aankoop huis met grond (58 are) van de heer T. Hofman voor ƒ70.000- Driedaagse schoolreis hoogste klassen O.L. Dorpsschoql naar Arnhem en om geving. 7 juli: Afscheid van ir. H. H. Vogt, waar nemend bedrijfsleider van het G.E.B. Première openluchtspel „lm weissen Rössl" in het Sportdal. Vijfjarig be staan „De Halm" herdacht. Kleuters brachten juffrouw Aly hulde na de huwelijksplechtigheid. Wedstrijden Kring II P.G.J.O.-afdelingen bij café „Het Bonte Paard". De heer J. Sin- nema, hoofd der openbare ULO-school, benoemd tot inspecteur lager onderwijs in de inspectie Kampen. De heer G. J. Ulfman nam afscheid van het abbattoir na 36 jaar, trouwe dienst. 14 juli: Afscheid van mej. W. E. Wplters als onderwijzeres aan de O.L. Dorps school. Afscheid van leerlingen „School met de Bijbel" en O.L. Dorps school. Eerste prijs (met lof) voor Drumband op concours te Rijssen. Zesde klasse „School met de Bijbel" drie dagen per fiets er op uit met als einddoel Arnhem. De heer J. C. G. Brands, Boschkampsstraat, slaagt aan de R.K. Universiteit voor het kandi.- examen Sociologie. Afscheid van de heer J. Sinnema als hoofd van de ULO- school. P.T.T. plaatst brievenbus op Smidsbelt. 21 juli: Hein Inggamer, eerste "Papoea- leerling van de Holtense ULO slaagt voor diploma A. Rijkspolitie Kapel concerteerde op het terras van hotel „In het Witte Paard'-' in het Sportdal. Overijssel-rit 1962 leverde voor geen enkele motorrijder gouden plak op. 28 juli: Bouwvakarbeiders maakten uit stapje naar Arnhem en Rhenen. Puzzel wandeltocht W-S.V. „De Trek kers". Eindbedrag actie „10 x 10" 2.600.—. 4 augustus: Negende Braderie trok weer vele duizenden naar het dorp. Mevrouw LeppinkBreukink werd Braderie koningin en Dick Jansen schutterskam- pioen. Bloemen voor J. Paalman. G- Nijland, H. J. ten Wolthuis en W. Dijk- slag bij terugkeer van de Vierdaagse. Henny Aanstoot kampioene ringrij- den. De heer H. J. Beltman, een der oprichters van onze krant, plotseling overleden. 11 augustus: Boerderij van de landbou wer G. B. Kemper door de bliksem ge troffen en geheel verwoest. Berg ruiters demonstreerden voor vakantie gangers. Heropening moderne schoe nenzaak W. Oolbekkink. M-briga- diertje Ina Klein Nagelvoort, van' de Kolweg, maakte twee-daagse zeereis met de „Waterman". De heer H. J. Beltman onder grote belangstelling ten grave gedragen. 18 augustus: Echtpaar SchuppertTromp 50 jaar getrouwd. Vier avonden van bezinning in een grote tent in Kalfster- mansweide. Ballonnetje van Henk Calkhoven kwam terecht in Tsjecho- slowakije. 25 augustus: Eerste prijs (derde in dit seizoen) voor Drumband op concours in Wierden. Grote deelname aan oriënteringsrit M.A.C. „De Holterberg". 1 september: De heer M. Teeselink bij zijn afscheid als raadslid gehuldigd. Geen brandspuit meer in Dijkerhoek. Echtpaar H. J. NijlandJansen op het erve „Breukink" 50 jaar getrouwd. School- en Volksfeest in Dijkerhoek. Uitreiking zwemdiploma's. 8 september: De heer H. Soer gekozen tot wethouder. Zangavond plaatselijke koren in Ned. Herv. Kerk. - - Sportdag Chr. Plattelandsjongeren Ring Twente in Kalfstermansweide. 15 september: Nieuw bankgebouw Coöp. Boerenleenbank „Holten" officieel in gebruik genomen. Wervingsactie speeltuin Kolweg geslaagd. Fokvee- dagen Holten, Notter en Rijssen (Omefa-leveranciers) te Rijssen en Hol tense Fokverenigingen (MRIJ en zwart bont) in „Kalfstermansweide". - Ver enigd College Waterschap „De Schip beek" in principe akkoord met water- beheersingsplan Ned. Heide Mij. 22 september: Aardgasbedrijf officieel in bedrijf gesteld door de directeur van het Staatsgasbedrijf, ir. Ch. A. Hofman. Verharding Landuwerweg aanbe steed. Laagste fa. Jasper van 't Verlaat ƒ99.850.—. Eerste prijzen voor Berg ruiters Jan Müller en Wim Aaltink op nationaal concours-hippique te Harden- berg. Kleuters vormden ere-haag voor het gemeentehuis toen juf (mej. G. Wolters) trouwde. Kunstschilder Kees Stoop sprak voor Plattelands meisjes. 29 september: Fokdag „Holbatheo" in Dijkerhoek. Kwaliteit en kwantiteit overtrof vorige keuringen. Frits Russ schiet in de bossen van het kroon domein bij 1-Ioog Speren een prachtig edelhert. Recreatieweg over de Hol terberg aanbesteed. Laagste fa. Reefs, Oldenzaal, voor ƒ917.800. 6 oktober: Canadese ouders bezochten de graven van hun gevallen zoons. Wet houder H. Soer in de ouderdom van 60 jaar plotseling overleden. - Bergrui ters equipe won in Zuidwolde (Dr.). Junioren vormden voor het gemeente huis ere-haag toen hun leider Jan Al- bert Nijenhuis in het huwelijksbootje stapte. Fokveedag in Espelo. 13 oktober: Wethouder Hendrik Soer onder grote belangstelling ter aarde be steld. Bijzondere hulde van de wan delclub bij het huwelijk van tippelaar Jan Pinkert en mej. Ali Kolkman. Besturen van O.L.M., C.B-T.B. Be drijfsverenigingen en diaconieën van de Geref. en Hervormde Kerk benoemen werkcommissie i.v.m. het stichten van een vereniging „Bedrijfsverzorging" en het aanstellen van een bedrijfsverzor- ger. Najaarsshow fa. Wonnink. 20 oktober: Vette koe en pink Rijssense marktverloting resp. gewonnen door G. J. Aaftink, Larenseweg, en M. A. Gee- sing, Aalpolsweg. - Tweede prijs in voetbalpool voor Marietje ten Velde, Larenseweg. Bergruiters demon streerden op expositie „XYZ" te Deven ter. De heer J. Hommes, Kolweg, benoemd tot onderwijzer in Oud-Beijer- land (Z.-H.) 27 oktober: Geslaagde feestavond „Hol batheo". Successen voor „The Sensa tion Rockets", Rainbow Singers en Hannie Nijenhuis op Teenager-Song festival te Markelo. De heer H. Soer herdacht in vergadering afd. Holten van de PvdA, van welke afdeling de over ledene voorzitter was. Dr. B. Krom mendijk, directeur van de Grafische Industrie „Nijverdal", het bedrijf waar ons blad wordt gedrukt, op de leeftijd van 52 jaar plotseling overleden. Dijkerhoekse molen kreeg miniatuur dubbelganger. Egbert Stam en Wilco Veneklaas judo-kampioen resp. in de senioren- en junioren-klasse. Taart als „Ingekomen Stuk", niet geadres seerd, in overeenstemming met de waardigheid van raad niet ontvankelijk verklaard. Secretarie-personeel smul lende derde. Veertig-jarig bestaan Chr. Oranjevereniging herdacht in ge bouw „Rehoboth". 3 november: Jaarvergadering A.R. Kies vereniging „Nederland en Oranje". Binnenbrand in „De Pinkelaar". Zelfbedieningswinkel Van Zon ge opend. Dick Müller „Algemeen lands kampioen 1962". Bergruiters boek ten mooie successen in Markelo. 10 november: Bijeenkomst Holtense Kunstclub. Èoeiende lezing over schil derkunst door de bekende televisie spreker Pierre Janssen. „O.C.H." oogstte succes met „De drie ijsberen". Vijfendertig directeuren van touring- carbedrijven bezochten Holten. Expo sitie Kees Stoop in „Amicitia" door burgemeester mr. W. H. Enklaar ge opend. Samengestelde wedstrijd L.R. „Bergruiters". Wim Aaltink met „Wu- zello" kampioen. 17 november: O.L.M.- afdeling sprak over de moeilijkheden in de landbouw en over financieringsmogelijkheden. Dondex-dag van de vorige week hielden de Plattelandsjongeren van „Jong Hol ten" in café Vruggink een ledenvergade ring onder leiding van de heer W. Aalpol, in welke bijeenkomst de directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid", de heer C. Broersma, een inleiding hield over: „De totstandkoming van de richt prijs voor de melk en over de organisato rische opbouw van de zuivelindustrie Voordat de heer Brcersma aan het woord kwam, werden eerst nog enkele huishou delijke zaken afgedaan. Medegedeeld werd., dat dit jaar de PJ- GO-landdag, genaamd JOVO. te Giet hoorn zal wórden georganiseerd en dat als datum hiervoor is gekozen 20 juli '63. Ook werd gemeld, dat voor de jaar lijkse ontspanningsavonden weer een to neelstuk in studie is genomen, getiteld: ..Achter de wolken schijnt toch de zon": indien mogelijk zal dit stuk omstreeks half februari worden gespeeld. Het stuk wordt geregisseerd door de heer H- Wis- selink, hoofd der lagere landbouwschool te Bathmen. Als volgende punt werd medegedeeld, dat op 14 en 15 febi'uari 1963 in de Expo- hal te Hilversum het derde lustrum van de PJGO (de landelijke plattelandsjonge- ren-organisatiezal worden gevierd. Aan gezien dit geld kost, moest er een manier gevonden worden om aan dat geld te ko men. Zo kwam men op het idee een grote landelijke verloting op touw te zetten en werd iedere afdeling dan ook geconfron teerd met de verkoop van een aantal lo ten om deze spoedig aan de man te bren- gen. Deze loten zijn nu bij de bestuursle den vei-krijgb-aar. De voorzitter deed vervolgens medede ling van het nieuwe bondslied, waarover reeds drie jax-en gesproken is en waartoe vele malen een beroep op verschillende personen is gedaan om dat nieuwe lied te componeren. De heer B. H. Brouwer, hoofd van de openbare dorpsschool al hier, is tenslotte degene geweest, die dit lied voor een zeer groot deel heeft ge- corixponeerd en geschreven. Na dit huishoudelijk gedeelte te hebben afgehandeld, was het woord aan de heer C. Broersma. Deze hield eerst een inlei ding over de thans geldende richtprijs van de melk en daarop aansluitend enigs zins over de organisatorische opbouw van de zuivelindustrie. Eex-st vertelde de heer Broersma hoe het was toen de melk naar een zoge naamde gax-antieprijs werd uitbetaald. Deze prijs hield in, dat de melkprijs vaststond voor een bepaalde hoeveelheid litex-s met een bepaald vetgehalte. Deze pagina 7 Bergruiters wonnen in Delden. Hoofd prijs draagbare radio) voor Henk Vru wink. 24 november: Raad bestemd 40 hectare voor villa-bouw. Geslaagde uitvoe ring van Holtens Gemengd Koor en de Kinderkoren. Jaarvergadering IJs club „De Noordpool". Oude Deventer weg officieel in gebruik genomen. 1 december: Overlijden van H.K.H. Prin ses Wilhelmina in bijzondere vergade ring van de gemeenteraad herdacht. Praatavond Chr. Boex-en- en Tuin dersbond. Mr. W. H. Enklaar geko zen tot voorzitter van de Overijsselse V.V.V. Gezellige avond Chr. Bestu renbond. G. Mossink en G. J. Stam 25 jaar lid van het CNV - ontvangen gou den medaille. Concert „H.M.V." vol deed aan verwachtingen. - Jaarverga ring Volksonderwijs besloot tot leden werfactie. 8 december: Auto op de onbewaakte over weg Broekdijk in het Holterbroek tegen trein gebotst. De heer G. W. Nijland werd hierbij op slag gedood, terwijl enkele dagen later in het ziekenhuis te Deventer overleed mevrouw de wed. J. A. KoopmanSmale. Zwaar gewond werden de bestuurder van de auto, de heer G. J. Rietberg en mevr. G. J. Nij landNijenhuis. Prinses Wilhelmina herdacht in interkerkelijke dienst in de Ned. Herv. Kerk. Afscheid van ploegbaas H. J. Bekkernens. De heer G. Brands als wethouder gekozen. De heer H. Meerman als lid van de raad welkom geheten. Sint Nicolaas be zocht de scholen. Ijsbaan aan de Dorperdijk trekt vele honderden voor het beoefenen van de sport op de smalle ijzers. 14 december: Feestelijke ouderavond ULO-school. Revue „ULO-televisie" zeer geslaagd. Jaarvergadering P.V. „De Bergvliegers - Speeltuinvereni ging „Kolweg" opgericht. Slot- evenement Winkelweek 1962 in café Maats. Vier schatters verdeelden hoofd prijzen met een totale waarde van 1.675.—. 22 december: Forumavond A.R. Kiesver eniging. Oudermiddag Lagere Land bouwschool te Bathmen. Uitvoering Dijkeikoekse Toneelvereniging „D.A.T." De heer B. W. Schöppers kwart eeuw in gemeentedienst. Extra op voering „ULO-televisie-revue", 578.29 voor ..Open het Dorp". Zaterdag 29 december: De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" gaf Kerstoratorium „Christus' Geboorte". Een prachtige vertolking. Schaats wedstrijden op „De Noordpool" om het kampioenschap van Holten. Titels voor Akke Meinsma en broer Sietse. Jaarvergadering Coöp. Fabriek van Melkprodukten „De Vrijheid". Ge meenteraad akkoord met voorstel van B. en W. om voor 100.360.— industrie terrein te verkopen aan Uvlees N.V. te Nijeveen. Dierenarts G. S. E. Vegter door de raad benoemd tot keu- ringsarts, hoofd van de vleeskeurings dienst. „Holtens Nieuwsblad", het in Holten 't meest gelezen blad, bestaat 14 jaar. En hiermede besluiten wij dit chronolo gisch overzicht 1962, dat in geen geval aanspraak wil maken op volledigheid. prijs kwam dan pl.m. 1 cent lager dan de kostprijs, die door het LEI was berekend. Nu gebeurde het, dat die bepaalde hoe veelheid liters werd overschreden en was er het nadeel, dat die liters, die over wa ren, niets opbrachten, omdat daardoor het bedrag, dat al garant was gesteld, niet werd verhoogd en daardoor de ga rantieprijs niet kon worden gehandhaafd. Na november 1962 is hiex-in een verande ring gekomen en spreekt men niet meer van een garantieprijs, maar van een richtprijs. Er is in feite niet veel veran derd. maar alleen dat de verantwoorde lijkheid is verschoven. Vroeger droeg de regering de verantwoordelijkheid, maar thans is deze verschoven naar de zuivel industrie. De regering stelt een bepaald bedrag per 100 liter melk vast en de zui velindustrie moet maar zien om aan een redelijke kostprijs te komen. Maar nu rust hier de moeilijkheid: de zuivelindus trie draagt de verantwoordelijkheid, maar de regering beslist hoe de prijzen gesteld worden ten opzichte van export van de zuivelprodukten naar het buitenland. Dus de regering geeft voorschriften en de zui vel draagt de verantwoordelijkheid of de boer tenslotte een goede prijs voor de melk zal ontvangen. Ook sprak de heer Broersma over de organisatorische opbouw van de zuivelin dustrie. Deze industrie besprak hij zowel voor de particulier als voor de coöpera tie. Deze waren als volgt ingedeeld: eerst de boer als leverancier van de melk aan de fabriek. Dan stonden daarboven de provinciale verenigde fabrieken, die in sommige zaken zeer nauw samenwerken. Daarboven staat dan weer het FNZ voor de coöperatieve instellingen en het NN- ZM voor particuliere instellingen. Deze ox-ganiseren algemene bedrij fscursussen voor de zuivelindustrie. Boven deze fede ratieve instellingen staat één produkt- schap voor zuivelprodukten. Dit is een publiekrechtelijke organisatie. Dit pro- duktschap geeft enige vorm aan de prijs bepaling van de melk. Vertegenwoordi ger-s van dit produktschap hebben weer zitting in het Landbouwschap. De heer Broersma had dit schematisch opgesteld, zodat men een vrij goed overzicht kon verkx-ijgett hoe deze organisaties zijn op gebouwd. Nadat de heer Broei-sma nog enige vra gen had beantwoord, werd hem hartelijk dank gebracht voor zijn zeer interessante inleiding. Hiei-na dankxe de voorzitter de aanwe zigen voor hun opkomst en wenste allen wel thuis.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 7