Uil Hollens historie „Conflicten om carlo" *sm ?.De Halm971 Duizenden ogen Ouwe Pur©§ Filmnieuws SCHIPPER gesloten. Firma H. J. AAFTINK Zn. verpakt en gesneden brood De gitaar in de schijnwerper WERKSTER Hotel „Müller" Met Kerst gaan ze verloven. FEUILLETON Zaterdag lo december 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 Het watergat wordt leeg. Je 'hebt soms van die mensen, die graag een ander willen helpen. Nu woonde er in Bathmen een graaf. De man was zeer rijk. En hij hoorde er van, dat de Holtense Berend Jan het watergat leeg wilde heb ben. Berend Jan had het wel goed be keken, maar niet goed genoeg. De bodem van de Schipbeek lag gelijk met de bodem van het watergat. Op sommige plaatsen aanzienlijk lager. Daar stond tegenover, dat er wel hoogten waren, maar dat kon men zo niet zeggen. De graaf van Bath men dan, stuurde op een goeden dag zijn watermolenaar naar het Holterbroek om eens poolshoogte te nemen. Een week later brachten vijf boerenwagens de wip molen naar het watergat. De Holter schout stuurde Jan van Waardenborg, de dorpsdiender, naar het watergat. Om de boze geesten te vangen, zo die boven wa ter mochten komen. Jan ging niet zo maar af op het watergat. Hij ging eerst naai de Holter predikant. Die bad 's Heren zegen voor hem af. Hij nam het gewisse voor het ongewisse. Hij ging op raad van zijn vrouw, die van huis uit Rooms was, naar de heilige bomen. En liet zich belezen door Knip Mariege, een klopban. En nu was Jan Waardenborg zeker van zijn zaak. De schoutinne gaf hem nog een heiligenbeeldje mee, dat had zij nog uit de tijd van haar overgrootmoeder uit de Roomskatholieke tijd. Zij had het nooit aan de predikanten durven vertonen. Dan zou ze verdacht worden van bijgeloof. Nu bijgelovig was de schoutinne wel, net als vele Holtenaren. Maar Jan Waardenborg nam roggebrood met reuzel mee, dat was goed tegen boze geesten. Broek Berend Jan zag het water zakken, enkele klippen kwamen al boven water. Maar het duurde drie weken voordat de bodem te zien was. De graaf van Bathmen wilde graag de vis hebben, maar toen er een mensen geraamte ontdekt werd in het watergat, had de graaf er tabak van. Hij wilde de vis niet meer zien. De wipmolen ging weer weg. De herfststormen kwamen, de Schipbeek trad buiten haar oevers en liet het watergat weer vol water lopen. En de boze geesten voelden zich weer fit. De schoutinne wist het wel: op dat werk daar kon geen zegen rusten. Broek Berend Jan luisterde en geloofde aan God noch gebod, zelfs niet aan boze geesten. De graaf van Bathmen kreeg medelijden met Broek Berend Jan. Hij bezorgde hem een baan in Deventer. Natuurlijk verkocht Berend Jan zijn kleine bedoening aan de graaf. En tien jaar later was hij een ge zeten viskoper te Deventer en nog weer tien jaar later kocht hij het mooiste huis te Holten en hing daar de hoge Piet uit. Hij werd dorpsman en onderschout en vertelde iedereen hoe het moest en niet moest. Ook op de markevergadering kwam Berend Jan. Hij had grond gekocht, veel grond, want hij had van de graaf van Bathmen geleerd wat grond waard was. De eerste maal dat hij op de markever gadering kwam, werd hem een stoel ge presenteerd. Tot grote ontsteltenis van de (heren hield hij een toespraak tot de armen. Hou je taai, mannen! riep hij, Eens komt de tijd, dat jullie ook op stoe len zitten. De erfmarkerichter, een De venter aristocraat, vroeg hem of het niet wat minder kon. Berend Jan voegde de markerichter toe, of meneer even de bek wilde houden, tot hij uitgesproken was. De Holter burgers en boeren wipten van plezier op hun stoelen. Op een goeden dag kreeg Broek Berend Jan, Stro-Rolef op bezoek. Stro-Rolef had heimwee naar Holten. Broek Berend Jan luisterde naar de smeekbeden van Rolef. Heb je geld? vroeg hij Rolef. Geld! kreet Rolef, waar zou ik dat van hebben? Weet ik niet, maar armen hebben wij hier genoeg. Als je waar kunt maken, dat je niet armlastig wordt, dan kun je in Holten komen. Wacht maar tot over veertien dagen, kom dan eens terug. Broek Berend Jan had drie zonen en drie dochters. Zij woonden allen te Deventer. Zij hadden goede banen. De jongens ten minste, en de dochters waren goed getrouwd. Maar op een dag werd het Teven van Broek Berend Jan vergald door de Rotgans. De Rotgans was een zwerver die in zijn jeugd veel had omgegaan met Berend Jan. De Rotgans was van goeden huize, maar hij was aan het zwerven geraakt en was nu stoelenmatter. Hij liep er vrij haveloos bij, sliep des nachts in schoppen en schuren en scharrelde zijn kostje op. Hij kwam ook aan het deftige huis van Berend Jan. De dienstbode deed de deur open. De Rotgans met een haveloze bos haar, een geweldige snor en een stoppelbaard van drie dagen, een bos biezen op de rug, sprak: Juffrouw, is mijn vriend ook thuis, ik zou graag mijn vriend spreken. Het meisje holde naar de achterkamer. Juffrouw, riep ze, er is een griezelige kerel aan de deur, die wilde zijn vriend spreken. Vraag, wie hij is, gebood de vrouw van Broek Berend Jan, die zich a HUID en HANDEN 1 m na haar Deventer tijd juffer liet noemen. Het meisje ging terug naar de deur. Wie is u? Er kwam een brede grijns op 'het gelaat van de Rotgans. Zeg maar Rot ganzen Jan Willem! Hij noemt zich Rot ganzen Jan Willem, verklaarde het meisje aan de juffer. De vrouw van Broek Be rend Jan stoof geagiteerd de mooie kamer binnen waar haar man in een gemakke lijke stoel bij het haardvuur zat. Daar is de Rotgans, hij wil je spreken. Nou dat kan! was het bescheid van Berend Jan. Hij schoot in de wit geschuurde klompen en ging naar de deur. Hij gaf de Rotgans een hand en zei: Zo, Jan Willem, hoe is het er mee? Kom mee, loop maar achter om, dan kun je in de schuur de biezen afleggen en dan praten wij gezellig eens een ogenblik. De juffer riep: God-bewaar- me, ik overleef het niet, hij haalt de schooier binnen! In de keuken, waar ook een haard brandde, presenteerde Berend Jan aan zijn vroegere maat een stoel. De juffer moest in de keuken voor de mid dagmaaltijd zorgen en daar zat die vieze zwerver aan tafel. Koffie, vrouw, com mandeerde Berend Jan. Want de Rotgans zou kostelijk vertellen van zijn zwervers leven. VAN COEVERDEN. VEEVOEDERKERN De stalperiode is weer in volle gang. Dit houdt in, dat de rundveevoeding weer actueel is. Een juiste en oordeelkundige voeding van het vee is voor de rentabili teit van de rundveehouderij, zeer belang rijk. Voor dit jaar wordt dit nog eens extra onderstreept doordat de hoeveelheid ruwvoer op verschillende bedrijven aan de krappe kant is en dat de krachtvoer- prijzen zijn gestegen. Naast de verschillende andere factoren, o.a. erfelijke aanleg, heeft de voeding van de koe een belangrijke invloed op de kost prijs per liter melk. Om met oordeel te kunnen voeren is het noodzakelijk om de rantsoenen te wegen en te berekenen. Voor dit doel is de z.g. Veevoederkern in het leven geroepen. De laatste jaren heeft hiervoor de heer J. G. Ruiterkamp als veevoederadviseur zijn beste krachten gegeven, maar is door omstandigheden deze winter voor dit werk niet beschik baar. De commissie heeft getracht een nieuwe, goede kracht hiervoor te vindoen, en meent hierin geslaagd te zijn door als veevoederadviseur de heer H. de Jonge uit Vroomshoop te benoemen, die hier reeds werkzaam is. De taak van de com missie is om leiding te geven aan deze BEVORDERD De wachtmeester der Rijkspolitie de heer A. Timmer, is bevorderd tot wacht meester le klas. Aangevoerd 1145 stuks vee, runderen 51 en varkens 1094. Prijzen: vette koeien van ƒ2.40—2.80 per kg slachtgewicht; melk- en kalfkoeien van ƒ800—950 per stuk; pinken van 375500 per stuk; graskalveren van ƒ200275 per stuk; drachtige zeugen van 225285 per stukloopvarkens van 70—85 per stuk; biggen van ƒ45—60 per stuk. Overzicht handel: rundvee, handel iets vlotter, prijzen onveranderd; zeugen, han del redelijk goed, prijzen staande; biggen, handel vlot, oplopende prijzen. Veevoederkern en te zorgen, dat alles een goed verloop heeft. Gaarne willen wij u opwekken om deel te nemen aan ,dit belangrijk werk. Het kan u de mogelijkheden geven van betere uitkomsten van de rundveehouderij. De deelname is gratis. Opgave hiervoor liefst zo spoedig mo gelijk bij: 1. Assistent van de RLVD, de heer J. W. Lubbersen, tel. 06704-438. Zitting elke dinsdagmorgen van 8.3011 uur op het bovenzaaltje van de nieuwe Boe renleenbank 2. Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid"; 3. Coöp. Aan- en Verkoopvereniging. Zij, die gewasmonsters hebben laten nemen, behoeven niet op te geven. Zij worden vanzelf bezocht. Namens de Commissie Veevoederkern: D. AANSTOOT, B 65, voorz. J. W. LUBBERSEN, secr. Met de film „Pijlen der Kiowa's*' welke deze week zondagavond in Irene vertoond zal worden, heeft de filmcom missie weer een uitstekende keus ge daan. Een Indianen film, vervaardigd in prachtige kleuren met in de hoofd rollen de bekende sterren Jeff Chand ler en Maureen O'Hara. Een film, boordevol actie en avon tuur, spanning en sensatie waarvan de jeugd ongetwijfeld met volle teugen zal genieten. Evenals in de vele bekende Indianen boeken, zijn ook deze films tot op de' huidige dag altijd zeer populair en ge wild gebleven. „Pijlen der Kiowa's" verhaald van een dappere vastbesloten majoor, die aan de levensgevaarlijke aanvallen der Ki- owa-Indianen een einde maakt. Maar voor het zover is, moet er heel wat stri.jd geleverd worden. Met het keurig verzorgde bij pro gramma een filmmenu, waarvan de jeugd volop zal genieten. gevraagd voor schoonhou den kantoor. TRANSPORTBEDRIJF Kol weg 74, Holten EERSTE KERSTDAG Te koop: een Renault 4 van 1955, Holterberg 47. Te koop: 10 beste biggen bij E. Krikkink, Espelo 23a. De RINGEN kochten ze bij Ook u tonen wij graag geheel vrijblijvend onze schit terende collectie. Het zal U niet moeilijk vallen een keus te doen uit A-S, Tanja en Desiree. Stuk voor stuk een lust voor het oog. Met de Feestdagen uit de kwaliteitsbakkerijen van Door Mt G. W Knapen leraar mu ziekschool De tijd, waarin nagenoeg iedereen dacht, dat de gitaar een instrument was, waar mee je niets anders kon doen dan liedjes begeleiden, ligt nog niet zo ver achter ons. Eigenlijk is het zo, dat de gitaar ook nu nog maar al te vaak wordt gebruikt als slaginstrument in de talrijke amusements- en jazzorkesten om het ritme te verster ken Gelukkig is het, dat dank zij een handje vol gitaristen en gitaarleraren, steeds meer mensen zich aangetrokken gaan voe len tot wat men noemt hel serieuze of klassieke gitaarspel Oók doordat men voor de radio en televisie steeds meer tijd gaat besteden aan uitzendingen, die door be roemde gitaristen worden verzorgd, komt men steeds meer tot de ontdekking welk een schoonheid aan tonen en klanken er in een gitaar zijn verborgen, Is het een wonder, dat er vele gitaristen zijn, die hun instrument als een klein orkest beschou wen? Wanneer u één keer goed geluisterd hebt naar een gitarist als Andrès Sego_ via, Narciso Yepes, Alexandre Lagoya en Ida Presti zult U horen en zien, dat dit geen schromelijke overdrijving is en dat de gitaar als muziekinstrument, zowel als solo- en als begeleidingsinstrument zeer goed in staat is om te kunnen concurre ren met de verschillende andere instru menten. De geschiedenis van de gitaar begint eigenlijk omstreeks het jaar 1500. Wel heb ben en zeker al honderden jaren eerder gi taren of gitaarachtige instrumenten be staan, maar daarover is zeer weinig' be kend. De afbeeldingen uit die tijden geven een groot aantal gelijksoortige instrumen ten te zien. die op allerlei manieren werden vastgehouden Sommige van deze instru menten werden met een strijkstok be speeld, andere werden met de vingers of met een zogenaamd plectrum getokkeld. Hieruit hebben zich twee vormen ontwik keld, de platte achtvormige, waarin de gitaar en de viool zijn voortgekomen en de bolle halve peervormige, waaruit de luit en de mandoline_achtige instrumenten zijn overgebleven. Omstreeks 1500 kwamen de eerste ge drukte muziekboeken uit en sinds die tijd zijn we beter op de hoogte. De gitaar had in die tijd nog maar vier snaren in plaats van zes. Weldra werd er echter een vijf de snaar aan toegevoegd en zo. was het instrument lange tijd in Spanje, Frank rijk en ook de rest van West-Europa bijzonder geliefd. De zesde snaar kwam er pas omstreeks 1800 bij. Dit is gebleven tot nu toe. Belangrijke componisten als Joliann Seb. Bach, Luigi Boccherini en Franz Schu bert hebben zich zeer tot de gitaar aan getrokken gevoeld, terwijl de Franse com ponist Hector Berlioz zelf heeft gezegd de voorkeur te geven aan de gitaar boven de piano. Ook componisten van heden inte resseren zich voor de gitaar. Dit zijn o.a. Manuel Ponce, Heitor Villa_Lobos, Alfred Uhl en de Nederlandse componist Henk Badings Door de oprichting van muziekscholen in vele plaatsen van ons land worden de kinderen al op zeer jeugdige leeftijd in kennis gebracht met de muziek. In het eerste stadium van de muzikale opleiding- van de leerlingen wordt de muzikaliteit door middel van allerlei oefeningetjes in klassikaal verband op een bevredigend niveau gebracht. Dan kunnen de kinderen les krijgen op een instrument naar hun ei gen keuze. Onderzoekingen hebben uitge wezen, dat de gitaar op het ogenblik het meest gekozen instrument van hen is. In ongeveer 40 van de 100 gevallen wordt een gitaar gekozen als favoriete instrument en heus niet altijd met de bedoeling om de gitaar tot een slagplank te degraderen. zien en lezen gaarne ons blad. Ook Uw adver tentie. Daarom heeft zij zo grote Waar/41> waarde. Twee jaar geleden heb ik een porte feuille met duizend gulden verloren Die portefeuille is nooit terecht gekomen Het was een raadsel. Ik ben er echt dc man niet naar om nonchalant met geld om te gaan en ik heb tot gisteren niet kunnen vermoeden, hoe die duizend gulden zijn weggeraakt. Ik heb toen de politie in de zaak gemengd, althans ik heb opgegeven dat ik een portefeuille had verloren. Het heeft geen resultaat gehad. Nu kan tenslotte iedereen zoiets over komen; ik heb me er dus maar bij neer gelegd, Maar ongeveer een jaar geleden ontdekte ik weer iets onregelmatigs. Plotseling was een chèqueboek verdwe nen uit mijn bureau Overal heb ik er naar gezocht, dagen lang, zou ik bijna zeggen. Toen vond ik het in mijn boeken kast, in de buurt van een boek, dat ik in die tijd aan het lezen was. Er was met het chequeboek niets gebeurd. En hoewel ik mij niet kon voorstellen dat ik een zo merkwaardige vergissing zou hebben ge maakt, heb ik maar aangenomen dat ik zelf het chèqueboek, tegelijk met dat an dere boek, in de boekenkast had gezet. Want wie zou het anders gedaan moeten hebben?" „Een dienstmeisje misschien? Of een huisgenoot?", vroeg Wim. „Onmogelijk!" zei de heer Grooten huis, „die weten echt wel dat een chèque boek niet in een boekenkast hoort. Maar luistert u verder als u wilt. De zaak zal u gauw genoeg duidelijk zijn. Sinds eergisteren mis ik vijfduizend gulden. Ze zijn verdwenen uit een porte feuille die ik een dag tevoren in een af gesloten bureaula had gelegd. Ik was van plan het geld die dag naar de bank te brengen, maar toen ik de portefeuille te voorschijn haalde, was hij leeg. Ik heb eerst gedacht, dat ik ten on rechte had gemeend het geld in die portefeuille te hebben gestopt, maar nee, 't heeft er beslist ingezeten. Trouwens de man die het geld er uit heeft ge haald, heeft wel geprobeerd, geen spo ren achter te laten maar ik merkte het eigenlijk direct dat er iemand in die la was geweest. De spullen lagen niet zoals anders. Het geld was dus gestolen. Door wie? Het moest iemand zijn die met de situa tie hier in huis, in het bijzonder op mijn kamer, op de hoogte was. Boven dien was het gebeurd tussen vijf uur 's middags en tien uur de volgende dag. De keus was dus niet zo groot. Mijn „vrouw viel natuurlijk buiten elke ver denking Bleven over mijn dienstbode, haar verloofde die 's avonds bij haar op bezoek was geweest, de secretaris van de vereniging voor kinderuitzen ding, met wie ik die avond in deze kamer een bespreking heb gehad en die ik, wegens een lang telefoonge sprek tien minuten alleen moest laten. En toevallig was mijn zoon die avond thuis gekomen, plotseling, en de vol gende morgen vroeg weer naar Utrecht vertrokken- Aan hem dacht ik natuur lijk ook niet. Ik heb me suf geprakkizeerd- Hoe kon ik die puzzle oplossen? Ik lette scherp op mijn dienstbode, maar merk te niets. Zij is trouwens al twee jaar in onze dienst en we hebben haar le ren kennen als een degelijk, betrouw baar meisje- Haar verloofde is, voor zover ik weet en naar ik aanneem, nog nooit in mijn kamer geweest. Hij is die avond weggegaan nadat ik naar de huiskamer was gegaan, en theoretisch had hij, met behulp van zijn meisje, de diefstal kunnen plegen. Maar zoals ge zegd, ik zag het meisje er echt niet I voor aan en moest die gedachte ver werpen. Mijn secretaris? Ach, die man doet dit werk al meer dan tien jaar. Het is een eenvoudige ziel, met een groot hart, die belangeloos een heleboel werk opknapt ten bate van het kinder- uitzendingswerk. Ik wist dat hij wel eens moeilijkheden had gehad met een dochter, die wel getrouwd was, maar telkens thuis kwam om wat geld te halen want haar man, een Engelsman, gelooft het wel, werkt nauwelijks en heeft voor zichzelf een heleboel geld nodig. Helemaal onmogelijk dat de -se cretaris in een ogenblik van vertwijfe ling., .-nou ja, meneer Geertsema, u begrijpt dat dit eigenlijk nog minder, vreemd is om te veronderstellen dan dat je eigen zoon je bestolen heeft. Maar gisteren komt mijn vrouw me een visitiekaartje brengen. Het was een kaartje van een vertegenwoordiger van stalen-buizen-fabriek, waarmee mijn firma in contact staat- Mijn vrouw vond dat kaartje in de kamer van mijn zoon, onder het bed Heel toevallig had ik mijn vrouw verteld, dat ik met die vertegenwoordiger had kennis ge maakt de man heeft nl- de plezie rige gewoonte, het gesprek op te vro lijken met een beetje gegoochel, u kent dat waarschijnlijk wel. met een paar gummiballetjes en zo. Deze man deed dat zo gewiekst dat ik me er erg mee amuseerde. Vandaar dat ik het mijn vrouw vertelde. U begrijpt dat ze niet snapte, hoe dat kaartje op die kamer van mijn zoon terecht was gekomen. Maar ik begreep onmiddellijk wat er gebeurd was. Het kaartje had nl. in de portefeuille ge zeten waaruit het geld was verdwenen. Ik kon veilig aannemen dat mijn zoon me had bestolen! Ik dacht uiteraard meteen aan twee jaar geleden, aan vo- rig jaar, toen dat chèqueboek op tot dusver onverklaarbare wijze in mijn boekenkast verzeild was geraakt-" liet duizelde Wim een beetje. In de eerste plaats door dit verhaal,dat hem in een bijzonder pijnlijke affaire be trok- Hij zag voorlopig nog niet wat hij er mee te maken had en hoe hij de heer Grootenhuis zou kunnen helpen Maar bovenal had het hem geschokt," omdat het Herman Grootenhuis be trof, van wie hij juist di0 morgen had gehoord dat die als toekomstige echt genoot van Carla werd beschouwd. En langzaam begon het tot hem door te dringen, in wat voor merkwaardige positie hij zich bevond- Als hij die Lier man beschouwde als een rivaal, als een mededinger naar de hand van Carla, wel, dan zou het nu een klein kunstje zijn, hem onschadelijk te maken „Meneer Grootenhuis", zei hij, „ik moet het als een eer beschouwen dat u mij zo in vertrouwen neemt. Maar u moet me niet kwalijk nemen dat ik nog niet begrijp, waarom u dat doet. Ik bedoel, hoe zou ik u in deze zaak van dienst kunnen zijn? En wat zou Mr Branden burg voor u kunnen doen?" „Ik zal het u vertellen, meneer Geertse ma. Aanvankelijk wilde ik de hulp van Mr Brandenburg inroepen omdat ik niet wist, wie de dader was en ik beslist niet de politie in de zaak wilde mengen, zoals ii begrijpen zult. Natuurlijk heeft hij va ker met diefstallen en dergelijke vergrij pen te maken gehad en allicht zou hij me kunnen raden. Toen ik zelf er achter was gekomen, wie me had bestolen, heb ik overwogen wat ik moest doen. Tenslotte kwam ik op deze ge dachte: Ik moet met mijn zoon spreken, zo gauw mogelijk. Maar het heeft geen zin, halsoverkop naar Utrecht te gaan en hem de les te lezen. Eerlijk g'ezeg'd ont breekt me daar trouwens de moed toe, kunt u zich dat voorstellen? Nee, ik heb een tussenpersoon nodig, die ik volkomen kan vertrouwen en die zich gemotiveerd met de financiële situatie van mijn zoon kan bemoeien, als u begrijpt wat ik be doel. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2