Rationalisatie en mechanisatie bij bodemverbetering Refert mngbsdrij,"c&«raat' Belangrijke werken op het gebied van de waterbeheersing in ons land verlies Kees Stoop sprak voor de plattelandsmeisjes fbMFmpljfkê Gevonden voorwerpen ADVERTEREN brengt RESULTATEN Boekennieuws De troonrede in kort bestek xo. Tot de belangrijke sociale vraagstukken die op langex-e termijn aandacht opeisen behoren de definitieve vorm der oudedags- verzekering, de definitieve sociale is. De zorg voor onderwijs, we tenschap en cultuur blijft een zeer belangrijk onderdeel van het beleid. Meer geld wordt besteed voor vorming en scholing van de jongere generatie en voor deelneming van steeds bredere lagen der bevolking aan uitingen van cultuur. is. De Kamer krijgt te behande len nota's over: de reclame- televisie, de exploitatie der aardgas vondsten, de hulp aan de minder- ontwikkelde gebieden en het toeris me in NedexTand. ECP'lC! ll/CI' 11 HOUTENS NIEUWSBLAD p:";in;i 5 Er wordt wel eens verondersteld, dat op het gebied van verbetering van de bodem in Nederland langzamerhand het punt van „verzadiging"' is bereikt. Droogleggingen en inpolderingen vormen een der mar kantste aspecten in de geschiedenis van ons volk. Waterbeheersing, in de zin van enerzijds"bescherming tegen wateroverlast anderzijds watervoorziening voor droge gronden, is de eeuwen door een probleem geweest, dat de Nederlanders heeft bezig gehouden. De groei van onze bevolking „in tal en last", de gewijzigde levensbehoeften en de toenemende betekenis van onze agrarische export stelden eisen, die een voortdurend paraat zijn op het gebied van de bodemproduktiviteit noodwendig maak te Maar deze ontwikkeling staat niet stil, dat de bevolkingaanwas steeds sneller gaat, waardoor niet slechts ontsluiting en verbetering van cultuurgronden een nog steeds actuele aangelegenheid is, maar ook voorziening in de recreatieve behoeften van urgent belang geacht mag worden. Daarnaast dient men bedacht te zijn, op de consequenties die voortvloeien uit de groeiende Europese economische bindin gen. GROTE VERSCHEIDENHEID Dit alles wordt weer eens indringend aan de orde gesteld in het jaarverslag van de Nederlandse Heidemaatschappij over 1961. Onmiddellijk 'springt naar voren welk een grote omvang en betekerjis de cultuurtechnische werken, die de laatste jaren tot stand zijn gekomen, die in uit voering zijn en nog vele waarvoor plan nen worden gemaakt, hebben. Zij beperken zich geenszins tot een bepaald gebied, maar zij strekken zich uit over het gehele land. Zij geven ook een beeld van aan zienlijke verscheidenheid en het treft bo venal, van welk een ingrijpende betekenis zij zijn voor de economische en sociale vooruitzichten van de streek waar zij wor den uitgevoerd, maar óók voor die van ons gehele volk. Bijzondere aandacht wordt gevraagd voor het grote belang van een goede watex-beheersing. De bescherming te gen de zee was vanzelfsprekend een eerste eis en onder leiding van de Del tadienst van de Rijkswaterstaat wor de grootse plannen voor de deltawer ken uitgevoerd. Maar het verslag be toogt, dat de jaren 1960 en 1961 heb ben geleerd, dat de strijd tegen het binnenwater zeiter niet naar de ach tergrond mag worden gedrongen. Van vele strëkén weten wij nu weer heel goed dat de waterstaatkundige toe stand nog veel te wensen overlaat. Niet alleen in de gebieden als het stroom gebied van de Berkel, het stroomgebied van de Overijsselse Vecht, de streek om Meppel, maar ook in Noord-Holland, Gro ningen, Drente, Brabant en op zoveel an dere plaatsen in het land is wateroverlast opgetreden, waartegen op korte termijn maatregelen zullen moeten worden geno men. Daarnaast blijkt hoe langer hoe meer dat door een doelmatige di'ainage het pro- duktievermogen van de grond nog belang rijk kan worden vergroot. Het verslag vermeldt, dat bij de werken in het binnenland vrijwel geheel werd overgegaan tot machinale uitvoering. In het voorjaar waren op de zgn. aanvullende werken nog vrij belangrijke aantallen ar beiders uit de arbeidsresei-ve tewerkge steld, maar in de loop van het jaar ver dwenen deze werkkrachten. De N.H.M. is. daai-om steeds verder gegaan met de ra tionalisatie en mechanisatie van het werk, dat zich nog steeds uitbi'eidt. SPREIDING OVER IIET GEHELE LAND In grafieken is aangegeven het aantal in 1961 gereedgekomen gi'otere objecten, resp. naar soort, naar opdrachtgever en naar subsidie. Het betreft: ruilverkavelingen bij ovei-eenkomst, wettelijke ruilvei'kavelin gen, waterbeheersingsobjecten (inclusief drainage), andere cultuurtechnische objec ten en sportvelden. De „andere culluur-- technische werken", in totaal 318, resp. 110 in Overijssel en Gelderland, 77 in Gronin gen, Friesland en Drente, 60 in Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland, 52 in Noord-Brabant en Limburg en 19 iin Zee land, nemen hierbij de eerste plaats in. Zij vertegenwoordigen ook een grote verscheidenheid van werkenvan ver_ hoging van de bodemproduktiviteit, ontsluiting van gebieden, verbetering van de bosstand, schepping van re creatieterreinen,. waartoe ook de sport velden (in totaal 40) gekend mogen worden, tot ontgraving ten dienste van het oudheidkundig bodemonderzoek, met name de legerplaats van het Xe Romeinse legioen te Nijmegen, date rend van omsti-eeks 70 tot 103 na Chi-istus. Op de tweede plaats komen de waterbe heersingsobjecten (inclusief drainage), waai'van Overijssel en Gelder-land weder om het leeuwenaandeel hebben. Vervol gens Groningen, Fx-iesland en Drente. Het betx-eft hier de provincies die 'in bijzonder natte perioden veel overlast van het bin nenwater ondervinden. Ruilverkavelingen kwamen gereed in de provincies Nooi'd-Brabant, Limburg, Gel- dei-land, Overijssel, Groningen, Fx-iesland en Di'ente. Opdx-achtgevers zijn: het Rijk, provin cies en gemeenten, plaatselijke en con tactcommissies, watex-schappen en polder besturen, instellingen en particulieren. De in het verslagjaar gereedgekomen objec ten zijn te ondex-scheiden in gesubsidieerde door de Cultuurtechnische Dienst, waaron der de Aanvullende Werkgelegenheid is begrepen (259), en die zonder subsidie in vrij werk (174). Van de hierboven genoemde objecten zijn er verscheidene die een uitgave van mil joenen vex-gen. BELANGRIJKE WERKEN Van enkele belangrijke werken wordt in het jaarverslag een overzicht gegeven. Het ploegobject Deurne heeft de leefbaarheid van dit vroegere veengebied aanzienlijk bevox-dex-d. De aanleg van het sportpark Biesland te Delft voorziet in een zinvolle vrijetijdsbesteding en recreatie. Verder het bosplan van Delfzijl, inde ling en beplanting van een groenstrook voor x-eci-eatie in een uitbreidingsplan en hex-indeling en uitbreiding van het sport- park aan de Valentijnkade te Amstex-dam, in gebruik bij de Algemene Sportvex-eni- ging „Shell". De ruilvex-kaveling Montfort (L.) is een zeer omvangrijk en in de struc tuur van de streek sterk ingrijpend pro ject. Het is ontstaan door een initiatief van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond. Vei-hoging van de welvaart in samenhang met de omliggende woon- en industriege bieden was daarbij het einddoel. Hierbij ds gestreefd naar ontwikkeling in de i'ichting van grove tuinbouw. Een ander belangrijk object was'dat van Kleine Geest, een gebied ten wes ten van het hoofdzakelijk uit zand grond bestaande plateau in midden- Drente, westelijk-Groningen en ooste- M: i \m iijk-Friesland. Een gebied, dat door de slechte waterbeheersing, slechte vei'_ kaveling, vele voor de landbouw on- bruikbax-e gronden en door de bijzon der slechte bei-eikbaarheid van de boerderijen, een ruilverkaveling, uit- - gevoerd als vrij werk, zeer hard nodig had. Het werk werd in 1956 begonnen, waarbij een deel van het gebied werd gereserveerd voor recreatie. Eén der *bei-eikte x-esultaten is, dat de kinderen van de boerderijen niet meer, zoals tot voor enkele jaren het geval was, vele weken onderwijs verloren, wanneer bij hoge waterstanden in de Friese boezem de verbindingen werden ver broken. STIMULERENDE INVLOED Tenslotte mag, wat de activiteiten in Nederland betreft, de aandacht worden ge vestigd op de ruilverkaveling Peize-Bunne in het noord-westen van Drente. In de eer ste plaats ging het er om betere ontslui ting van het gebied te verkx-ijgen. De slechte afwatering was een tweede reden tot ruilverkaveling. Ook de gehele vex-snippering van het grondbezit maakte dat alleen in het kader van een ruilverka veling het agx-arische bedrijfsleven gesa neerd kon wox*den. Grondvex-betering vindt eveneens in de ruilverkaveling plaats. Een gebied van 50 ha is voor natuuri-eservaat bestemd. Het graven van de hoofdstroom vanaf het Peizerdiep tot aan de weg Bun- neLieveren werd gevolgd door de aanleg van 50 km waterlopen. In het plan is de bouw van een 20-tal boer-derijen opgeno men, waarvan er twee in het verslagjaar gereed kwamen. Het wegenplan is vrijwel geheel gerealiseerd, waarbij 50 km ver harde weg werd aangelegd. Opmerkelijk is bij dit werk, waarmede in 1958 werd begonnen, is de stimulerende invloed die er van uitging op de directe omgeving, waax-door nieuwe objecten in voorbereiding zijn. Woensdag 19 sept. hielden de platte landsmeisjes afd. Holten van de P.J-G-O. o'-ljv. hun presidente mevr- W. Brons- voort-Slijkhuis hun eerste ledenvergade ring in het nieuwe seizoen. In -haar openingswoord heette zij allen hartelijk welkom, in het bizonder de heer Stoop en een zestal nieuwe leden. Bij de ingekomen stukken was een me dedeling van het provinciaal hoofdbe stuur omtrent een ledenwerfactie. Alle Ie-, den is gevraagd te helpen bij het doen slagen van deze actie. Op 14 febr 1963 wordt in de Expohal in Hilversum het derde lustrum van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland lop feestelijke wijze geviei-d. Tet gelegenheid hiervan wordt er een fo to en een houtbewex-kingswedstrijd ge organiseerd- Ruim twintig dames gaven zich op voor de wedstrijd „Huisbx-oei van blöembollen". Vervolgens wei-den de cur sussen én de handwerkwedstrijd bespro ken. Ook hiervoor gaven zich ver-schil lende leden op. Na de pauze vertelde de kunstschilder de heer Stoop over het leven en werk van de beroemde schilder Vincent van Gogh- Hij wist op een boeiende manier te vertellen Over, hoe de kunstenaar de dingen soms andei-s bekijkt dan „de ge wone man" De heer Stoop werd dan ook hartelijk bedankt voor het door hem gebodene- Geboren: Klaas, zv. P. Talma en A. Davidse, Bessinkpasstraat 12. Alber- tus Johan, zv. G. J. Groteboer en J. W. Aijtink, Borkeld 6. Ondertrouwd: J. A. Nijenhuis, 25 jr-. Holten, en M. A. Lorié, 20 ji\, Wierden. G. Bronsvoort, 31 jr.. en J. H. Lu- bersen, 23 jr., beiden te Holten. G. J. Slag, 30 jr., Goor, en N. Arfman, 21 jr., Holten. Gehuwd: J. G. Eshuis, 23 jr., Rijssen, en G. Wolters, 20 jr., Holten. Overleden: A. Muller, 50 jr., overle den te Enschede. Ingekomen: Ir. H. Kamerling en ge zin van Hengelo (O.) naar Holterberg 72. Verti-okken: A. van Lawick-Haze- meijer van Holterberg 67 naar Rotter dam. A. G. van den Hoi-st van Dij- kerhoek 41 naar 's-Gi-avenhage. A. L. Corné en gezin van Holterberg 26 naar Gorssel. J. Medemblik van Holter berg 46 naar Baarderadeel (Fr.). Inlichtingen uitsluitend tussen 813 en 1422 uur aan het groepsbureau der rijkspolitie te Holten, Dorpsstraat 22. Gevonden: 1 overall met broodtrom mel; 1 heren polshorloge; 1 bruine damesschoen; 1 bos sleutels. Enkele portemonnaics zijn blijven liggen op het zwembad. Aan komen lopen: 1 Airdale terrier; 6 loopeenden. Verloren: 1 grijze ï-egenjas; 1 snoer kralen; 1 portemonnaie met inhoud; 1 rijwielpompje; 1 lipssleutel; 1 groene mohair sjaal. OLDENZAAL Gedurende deze maand een SPECIALE AANBIEDING Wollen jassen en wollen mantels chem.-reinigen 3.95 Tevens uw adres voor Drijmastern, Verven, Onz. Stoppen en Plisseren Ook verven wij lederwaren in elke gewenste modekleur HOLTEN: SCHOPPERS, Pastoriestraat 7. Te koop: zware biggen. G. Nijenhuis, Espelo 20a, Holten. Tc koop gevraagd in Hol terberg een flink perceel Bos- en of heidegrond Brieven met opgave groot te en prijs onder nr. 229 bur. van dit blad. Te koop: Ileinkel scooter 1959 z.g.a.n. F. J. Tuitert, Loo 60a, Bathmen. Te koop: g.o.h. Opel Re- kord 1956 en dito brom fiets, Stationsstraat 11. Te koop: toom beste big gen. J. W. Baltus, Neerdorp 84a, Holten. Te koop: houten ledikant met spiraalmatras, 2 eiken stoelen met armleuning en een stel kussens in rook- stoel. Bevr.: Dorpsstraat 52. NIEUW BOEK OVER HET MODERNE ISRAEL. Naar wij vexmemen verschijnt dit na jaar bij uitgeverij Het Wereldvenster te Baarn in haar serie„Land - Volk - Cul tuur" een deel over Israel" door de'be kende auteur Prof. Dr- M. A- Beek. Even eens volgt in deze série een deel over „Griekenland" van Mr. Henrik Sc'nolte en een derde, uitgebreide druk van ^Frank rijk" van Dr. W. J. Schuijt. Van de Zweedse schrijfster Sara Lid man komt een in Johannesbux-g spelende roman „Ik En Mijn Zoon"; van James B- Pritchard een interessant werk, ingeleid door de hoogleraren De Langhe en Vrie zen, „Archeologie En Het Oude Testa ment". Het i-eeds met succes in Frankr. en Engeland verschenen boek van Tibor Mende „China, Wereldmacht van Morgen" gaat in tien landen het licht zien, de Ne derlandse uitgave komt bij het Wereld venster, dat voorts een nieuwe Inleiding brengt van Prof. Dr. B- Delfgaauw over ,,De Jonge Marx". een vijfde druk van diens „Teilhard De Chardin" en het twee de deel van diens driedelige oorspronke lijke studie „Geschiedenis En Vooruit gang", te weten: „De Geschiedenis van de Mens". Van dé Neerlandicus G- J. Uit man wordt een herdruk gebracht van diens in de oorlog verboden boekje „Hoe Komen Wij Aan Onze Namen"? Van de in korte tijd onder protestanten en katholieken bekend geworden „Bijbel Voor De Kinderen" met zingen en spe len, door Dr. J. L- Klink e.a., 2 delen, 1 Oud Testament en II Nieuw Testament verschijnen fraaie herdrukken. Ter gelegenheid van de ernaar' vervaar digde film ..Rififi in Amsterdam" ver schijnt van Van Eemlandt de zesde druk van „Schatgravers Aan De Amstel" en eveneens de zesde heruitgave van „Weer Verdwijnt Een Atoomgeleerde". •fc Twee al te beleefde autobestuurders hebben het tussen Soest en Amers foort gepresteerd om zover voor el- t kaar uit te wijken, dat de auto's in de aan weerszij den van de smalle pol derweg gelegen sloten terecht zijn gekomen. RESERVE-KAMPIOENE Op de te Wilp gehouden keuring van het Nedeiiands Fjox*den Paardenstamboek werd „Helga" van de heer A. ter Harrn- sel, Boschkampstraat, gewaardeerd met een eerste premie en het reserve-kam pioenschap. Harald, een zoon van Helga, kreeg een derde premie. JL De regering hooót dat na de ingrijpende beslissingen in zake Nw.-Guinea de toekomst dei- Papoea's voorspoedig zal zijn. De re gering slaat. Voor wat. betreft de ver houding met Indonesië geheel open voor eén verbetering. De regering hecht grote waarde aan de hulpverlening aan landen waar de welvaartsont wikkeling achterblijft en wil daartoe naar vermogen bijdragen. 3». Aanzienlijke offers voor de fensie blijven helaas onver minderd noodzakelijk en militaii-e samenwerking in de Navo is voor óns larid van het grootste belang. 4L Uitbreiding en verdieping der internationale samenwerking op economisch gebied acht zij zeer belangrijk. De grondslagen van de verdragen betreffende de Europese gemeenschappen mogen niet worden aangetast. Verwacht wordt dat de asso ciatie met de Eui-opese ge meenschap van de Nederlandse An tillen binnen afzienbare tijd een feit zal zijn. Sa Het groeitempo van de natio nale pi-oduktie is enigex'mate vertraagd door het bereiken der ca- paciteitsgrenzen. Overbesteding kon ditmaal worden vermeden, doch waakzaamheid blijft vereist voor handhaving van het evenwicht. "7m Het tekort op de rijksbegro ting is groter dan in 1962 in verband met het feit dat de op brengsten der belastingen beneden de ramingen blijven. Eer. verdex-e stijging van de ai-bcidskosten 'zal px-ijsstijging en verzwakking van onze concur rentiepositie ten gevolge hebben, waardoor ook de wei-kgelegenheid in gevaar kan komen. De regering zal aan de SER advies .vragen over de begrenzing van de stijging der loonkosten voor 1963. 9, De krachtige groei van de volkshuishouding vereist ver sterking van de economische struc tuur. De Kamer zal in dit verband in de achtste industrialisatienota die in de loop van dit zittingsjaar wordt ingediénd diepere beschouwingen vinden. De resultaten van het kern energie. en ruimteondex-zoek als mede van de aardgasvondsten in het Noorden dés lands zullen voor de versterking van onze economische structiuir een welkome bijdrage .zijn. voorziening voor gehandicapten en een regeling voor de dekking van zware geneeskundige risico's. Deze problemen zijn in onderling vei-band aan de SER voorgelegd. 5. regering onderzoekt in hoever het met handhaving van haar eigen verantwoordelijkheid mogelijk is het georganiseerde be- drijfsleven een beter passende ver antwoordelijkheid bij de loonvor ming' te geven. 12. Het agrarisch bedrijfsleven dient verhoging van produk- tiviteit en kwaliteit tot stand te brengen. De regering zal dit krach tig steunen o.a. door verbetering van de produktie-omstandigheden. 1,3= Voor 1963 moet rekening wor den gehouden met 't in aan bouw nemen van 90.000 woningen. De woningbouw zal beslag leggen op meer dan de helft van de aanwezige bouwcapaciteit. Ook in 1963 zal een stringent goedkeimngsbeleid nood zakelijk blijven. 14. Bezitsvorming, publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en het zelfstandige midden- en klein bedrijf houden onverminderde aan dacht. 2. SE Wal de vrijetijdsbesteding" be treft wordt speciaal gedacht aan voorzieningen op het gebied van de openluchtrecreatie. £7« Er wacht een omvangrijk wetgevend programma. Nieuwe wetsontwerpen die de Ka mer zullen bereiken zijn: herziening der grondwet, goedkeuring van twee internationale conventies inzake ruimteonderzoek, de algemene pre- njiiespaarwet en de vreemdelingen wet. 13. Aan verbetering van de werkzaamheid der Kamers wordt aandacht geschonken. 20. Da regering zal het initiatief nemen voor .een nationale herdenking voor de verrijzenis van onze staat in 1813. Daartoe wordt een comité opgericht onder voorzit- tei-schap van Prinses Beatrix.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 5