Goede vooruitgang HIJ VERGISTE ZICH NOOIT Keuze van de stieren van gr©©! belang Prachtige bedrijlscoliectie in de ringen r -- KORT VERHAAL door B. PRINS Zaterdag 15 september 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 5 Kampioen Zwart-Bont: Janke 5, eig. H. Meijerman Kampioen Kood-Bont: Dora 3 eig. II. J. Arfman Holten De zaterdag op Kalfstermans- weide door de Fokvereniging „Holten en omstreken" -roodbont- en de „Fries- Hollandse" - zwartbont- in samenwerking met de besturen der beide plaatselijke agrarische jongerenverenigingen georga niseerde fokveedag is goed geslaagd. Een ogenblik leek het er bij cle aanvang op, dat een onweersbui gepaard gaande met hevige regenval de opzet zou ver storen, maar toen de elementen waren uitgewoed, konden de juryleden aan de keuringen beginnen en hield het weer zich verder goed, zodat de talrijke opgekomen veehouders de telkens in een drietal rin gen aangevoerde dieren uitstekend kon den bezichtigen. Het aantal ingezonden dieren was iets minder groot dan voorgaande jaren, maar daar tegenover stond, dat enkele nieuwe fokkers de strijd om de hoogste eer had den gewaagd. Na een inleidend woord van de voor zitter van de fokveedagcommissie, de heer H. W. Wegstapel, die landbouwcorpora ties en zakenlieden dank bracht voor hun financiële steun, alsmede juryleden en arbiter voor hun medewerking, sprak de burgemeester, mr. W. H. Enklaar, het openigswoord. De burgemeester weer er op, dat het goed is jaarlijks een fokveedag te organi seren, omdat zij een prikkel kan vormen in de onderlinge wedijver om het beste van het beste vee te krijgen, maar hij waarschuwde er voor daarbij niet zoals dreigt ie geschieden in onderdelen uit een te vallen. De beoordelingen geschiedden van de rood bonten door de heren H. J. Brouwer te Al melo, H. G. Dubbelink en H. H. Huiskes te Ambt-Delden en M. Kippers te Markelo. bij de zwartbonten door de heren J. H. Holsbrink te Almelo en G. J. Poffers te I-Iellendoorn. Als arbiter trad op de heer H. W. Nieuwenhuis, hoofdassistent van de rijksveeteoltconsulent te Zwolle, die tel kens een korte uiteenzetting gaf van de reden waarom de jury tot haar oordeel was gekomen. Naar het oordeel van de jury valt bij de beide veeslagen een gelijdelijke, misschien niet sterk op de voorgrond tredende, voor uitgang :te- bespeuren, welke zich nog hoofdzakelijk manifesteerde bij de oude re dieren. Bij de roodbonten traden vooral de af stammelingen van enkele oudere goed fokkende stieren op de voorgrond, waar uit duidelijk blijkt, dat de keuze van de stieren van eminente betekenis is. Van de groep 'jongere dieren mogen vooral de melkgevende vaarzen genoemd worden. Kampioene der roodlronten werd de 6-jarige „Dora 3" van de heer H. J. Arf- man en reserve-kampioene de ruim 5-ja- rige „Libo" van deze zelfde eigenaar. De bedrijfscollecties en de kampioenen vormden een best sluitstuk van de keu ring. De heer Arfman ontving een bijzon dere gelukwens voor zijn uitstekende col lectie. Kampioene bij de zwartbonten werd de bijna 8-jarige „Janke 4" van de heer H. Meijermaln en reserve-kampioene de 8-ja- rige „Niesje 10" van de heer D. J. Rib- bink,. beiden, evenals de roodbonte kam pioenen, met uitstekende productiecijfers. De zwartbonte inzendingen vormden een afspiegeling van een enthousiaste maar beperkte groep fokkers. De organisatie van de fokdag verliep zeer vloi, waarbij de heer H. J. Bouwhuis weer goede diensten bewees met zijn ge luidsinstallatie. De uitslagen luiden: AFDELING ROODBONT Rubriek 1: SJerkalveren: 2a Decia's Sjaak. eig. Wed. T. Boodc; 3a Olga's Gus- taaf, eig. dezelfde. Rubriek 2: Produktieklasse: runderen, welke vóór de 11-jarige leeftijd 30.000 kg melk met 3.40 pet. vet geproduceerd heb ben: la Dina 7, eig. H. Rietberg; lb Lida, eig. Joh. Wansink; 1c Bertha 1, eig. H. Landeweerd; 2a Anna 3, eig. G. Bekman; 2b Dora, eig. H. J. Arfman; 3a Elsje 6, eig. J. W. Boode. Rubriek 3a: Melkgevende koeien, geb. 7-6-1953 tot 1-8-1955: la Willy 3. eig. F. J. Sluiter; lb Hanneke 2, eig. J. G. Holter- man; lc Hermien 3, eig. G. I-I. Boode; 2a Dina 10, eig. H. Rietberg; 2b Etty, eig. Joh. Wansink; 2c Paulien, eig. Joh. Wan sink; 3a Roza 3. eig. E. H. Harmsen; 3b Marijke 4, eig. Wed. T. Boode. Rubriek 3b: Melkgevende koeien, geb. 1-1-1956 tot 14-4-1957: la en kampioene Dora 3, eig. H. J. Arfman; lb Libo, res-: kampioen, eig. H. J. Arfman; lc Dora 2, eig. dezelfde; ld Anna 5. eig. G. Bekman; 2a Ada. eig. Joh. Wansink; 2b Helie. eig. dezelfde; 3a Emma 57, eig. E- H. Harm sen; 3b Marijke 11, eig. H. Landeweerd; 3c Lina, eig. E. Janses; 3d Doortje 3, eig. J. G. Holterman. Rubriek 3c: Melkgevende koeien, geb. 1-7-1957 tot 31-12-1957: la Catrien, eig. Joh. Wansink; lb Betsie 4. eig. H. J. Arf man; lc Bertha 6, eig. H. Landeweerd; 2a Betsie 4, eig. Joh. G. Holterman; 3a Elsje 14, eig. J. W. Boode. Rubriek 3d: Melkgevende koeien, geb. 1-1-1958 tot 31-12-1958: la Libo 2, eig. H. J. Arfman; lb Ida, eig. Joh. Wansink; lc Dora 6, eig. H. J. Arfman: :2a Dina. 14, eig. H- Rietberg; 2b Nanda, eig. F. J. Sluiter; 3a Elsje 17, eig. J. W. Boode; 3b Mina 4, eig. A. Jurjens; 4a Bestha 6, eig. Wed. T. Boode; 4b Mina 4, eig. Joh. Wansink. Rubriek 3e: Melkgevende koeien, niet stamboek, geb. 22-11-1953 tot 20-11-1957: la Jansje 6, eig. G. J. Boode; 2a Ellie 4, eig. E. Jansen; 3a Martha, eig. G. H. Boo de: 3b Elsje 15, eig. J. W. Boode. Rubriek 4a: Droogstaande koeien, geb. vóór 1955: la Hertha, eig. Joh. Wansink. Rubriek 4b: Droogstaande koeien, geb- na 1955: la Paulientje, eig. Joh. Wansink. Rubriek 5a: Melkgevende vaarzen, geb. 1-2-1959 tot 15-4-1960: la Irma. eig. H. Landeweerd; lb Bertha 7, eig. Wed. T. Boode; lc Dina 17, eig. H. Rietberg; ld Wanda 8, eig. Wed. T. Boode; 2a Annie 11, eig. A. Jurjens; 3a Toos 7, eig. Joh. G. Holterman; 3b Rikie_2, eig. dezelfde. Rubriek 5b: Melkgevende vaarzen, niet volbloed NRS: la Emma 21, eig. G. Bek man; 2a Elsje 24, eig. J. W. Boode; 2b Mina 7, eig. A- Jurjens; 3a Jansje 8, eig. G. J. Boode. Rubriek 6: Dragende vaarzen, geb. 1-12- 1959 tot 9-6-1960: la Elsje, eig. Joh. Wan sink; lb Freule 25, eig. A. Reilink; lc Roosje 13, eig. G. J. Geesink; 2a Coba 2, eig. G. H. Boode; 2b Gretha 4, eig. F. J. Boode; 2d Paultje, eig. Joh. Wansink; 3a Sluiter; 2c Olga's Mina 6, eig. Wed. T. Mina 8, eig. A. Jurjens; 3b Rozanna 11, eig. F. J. Sluiter; 4a Marie .3, eig. G. H- Boode. Rubriek 7: Pinken, geb. 1-10-1960 tot 5-2-1961: la Willy 7, eig. F. J. Sluiter; 2a Dina 18, eig. II. Rietberg; 2b Freule 27, eig. A. Reilink; 2c Janna7, eig. A- Reilink; 3a Marie 10, eig. G. J. Geesink; 3b Lena 6. eig. H. J. Schorfhaar; 3c Aaltje 3, eig. de zelfde; 4a Riek 9, eig. E. Jansen. Rubriek 8: Pinken, geb. 1-3-1961 tot 7- 6-1961: la Olga 13, eig. A. Veltkamp; lb Bertha 13. eig. G. Bekman; 2a Anna 10, eig. G. Bekman; 2b Olga 8, eig. Wed. T. Boode; 2c Boukje 17, eig. A. Veltkamp; 3a Bertha 9, eig. Wed. T. Boode. Rubriek 9: Vaarskalveren, geb. i-10-'61 tot 16-1-1962: la Gerric, eig. A. Veltkamp; lb Willy 8, eig. F. J. Sluiter; 2a Dinie 13, eig. K. Rietberg; 2b Beatrix 4, eig. Joh. G. Holterman; 2c Nanda 2, eig. F. J. Slui ter; 3a Doortje 4, eig. Joh. G. Holterman; 3b Marijke 11, eig. Wed. T. Boode; 4a Bertha 10, eig. Wed. T. Boode. Fckfamilies, bestaande uit moeder met twee dochters of drie dochters: 1 Dora. Dora 3, Dora 6, eig. H. J. Arfman; 2e Her tha, Ettie, Helie, eig. Joh. Wansink; 2b Pauiien, Paulientje, Catrien, eig. Joh. Wansink; 2c Dina 7, Dina 10 Dina 14, eig. H. Rietberg. Bedrijfscollecties van één eigenaar: la H. J. Arfman; lb Joh. Wansink; lc G. Bekman; ld H. Landeweerd; 2a Wed. T- Boode; 2b F. J. Siuiter. AFDELING ZWARTBONT Rubriek 1: Melkgevende koeien, pro- duktie-klasse, welke vóór li-jarige leef tijd 30.000 kg melk met 3,60 pet. vet ge produceerd hebben: la Elsje 3, eig. D. J. Ribbink; lb Janke 3, eig. H. Meijerman. Rubriek 2: Melkgevende koeien, geb- 1-2-1954 tot 31-12-1955; la res.-kampioen Niesje 10, eig. D. J. Ribbnk; lb Doutje A 30, eig. H. J. Stegeman; lc Dinie 2, eig. J. Lubbersen; ld Stiena 4, eig. J. W. Riet berg; 2a Chef 43, eig. H- W. Veneklaas; 2b Hiske 50, eig. J. W. Rietberg. Rubriek 2a: Droogstaande koeien, als- voren: la en kampioen Janke 4, eig- H. Meijerman. Rubriek 3: Melkgevende koeien, geb- 1-10-1956 tot 11-11 1957: la Janke 5, eig. H. Meijerman; lb Niesje 11, eig. D. J. Rib bink; lc Doutje A 32, eig. H. J. Stegeman; 2a IJtje 7, eig. J. W. Rietberg; 2b Niesje 12, eig. D. J. Ribbink. Rubriek 4: Melkgevende koeien, geb- 1-2-1958 tot 6-4-1959: la Dinie 4, eig. J. Lubbersen; lb Ineke 3, eig. H. J. Ste geman; lc Ciampie 12, eig. H. W. Vene klaas; 2a Jantje 14. eig. J. Lubbersen: 2b Willy 7, eig- E. Aaltink; 2c Niesje 13, eig. D. J. Ribbink; 3a Doutje A 34, eig. H. J. Stegeman. Rubriek 5: Melkgevende vaarzen, geb. 1-10-1959 tot 6-3-1960: la Gerrie, eig. E. Aaltink: lb Japke 10, eig. H. Meijerman;' lc Hiske 56, eig. J- W. Rietberg: 2e Rika 11. eig. J. A. Schippers; 2b Janke 9, eig. H. Meijerman; 2c Joosje 5. eig. E. Aal tink. Rubriek 6: Dragende vaarzen, geb. 17- 6-1.960 tot 14-5-1961: la Niesje 18, eig. D. J. Ribbink; 2a Nieske 45, eig- J- W. Riet berg; 2a Janke 12, eig- H. Meijerman; 2b Janna, eig. E. Aaltink. Rubriek 7: Vaarskalveren, geb. 1-11-'61 tot 12-1-1962: la Dinie 8, eig. J. Lubber sen; 2a Dinie 9, eig. dezelfde; 2b Emma 76, eig'. dezelfde; 3a Elsje 7, eig. D. J. Ribbink. Fokfamilies, bestaande uit moeder met twee dochters of drie dochters: la Niesje 10, Niesje 11, Niesje 12, eig. D- J. Rib bink; lb Janke 3, Janke 5. Janke 9, eig. H. Meijerman. Bedrijfscollecties van één eigenaar: la D. J. Ribbink; lb H. Meijerman; lc H. J. Stegeman; 2a J. Lubbersen; 2b E. Aal tink; 2c J. W. Rietberg. /VWMWWMA Diep weggedoken in de kraag van zijn korte jas haast Ruurd van Bloemendaal zich huiswaarts. Zyn stappen klinken luid door de smalle straat van het kleine stadje dat op het ogenblik bijna uitge storven schijnt. Het is een donkere en koude herfstavond. Een dik wolkenpak, waaruit af en toe wat regen valt, bedekt de hemel. Een felle Noorderwind blaast hem in het gezicht. Er speelt een glim lach om zvn dunne lippen, een glimlach vol trots en ingenomenheid. Ze breidt zich uit tot een brede grijns als hij denkt aan de strakke blikken van zijn on dergeschikten, aan het moment, waar op de sfeer gespannen werd, toen hij de typiste op een onnauwkeurigheid wees. Een kleinigheidje dat een ander mis schien niet zou zijn opgevallen en waar in geen geval een woord over vuil ge maakt zou zijn. Hij weet dat het pers. hem daarom nu niet bepaald op de han den draagt. Ze vinden hem al te precies een muggenzifter. Iemand die zich star aan de voorschriften en bepalingen houdt, zelfs aan de kleinste! Die niet van schipperen houdt, maar geniet, als hij de goede, maar wetteloze bedoelin gen met een artikeltje weet te ontze nuwen, verpletteren. Dan de ogen te zien die hem wel willen verteren. Hem de koude en harde beambte die wandelt op de letters van de wet. Dat zijn de mooiste ogenblikken uit zijn leven. Dan voelt hij zich als een Samgar die met een ossestok zeshonderd Filistijnen ver sloeg. Laat dc wind hem maar striemen, de regen tegen hem opzwiepen, het deert hem niet. Iiij voelt slechts de warmte van zijn nooit—falen. Met een "Heeft iemand mij ooit op een verzuim, een- na latigheid, hoe klein dan ook kunnen betrappen?" besluit hij de vreugdege- vende overpeinzingen en steekt de sleu tel in het slot. Nog net een hete kop koffie drinken en dan naar een verga dering. Hij heeft zich hiervoor moeten haasten. Eigenlijk ontbrak hem de tijd, het was te druk op de bank. Avond aan avond maakte hij overuren. Maar als je zelf de spreker bent, kun je er zelf niet onder uit. Drie kwartier later beklimt hij zelf voldaan het spreekgestoelte. Wat een opkomst: De mensen kennen hem, van hem valt iets te leren, zelfs al loop je jaren mee in het bankwezen. Hij leunt met zijn armen op de lessenaar en wacht tot het volkomen stil wordt. Dan houdt hij zijn rede die hij reeds lang voor de tijd met grote nauwkeurigheid uitge schreven had. Op boeiende en glashel dere manier weet hij duidelijk te maken wat hij bedoelt. Halverwege houdt hij op, neemt een slok water en vervolgt: "In deze tijd, dames en heren, met zijn grote economische problemen, moeten we de sleutel-..." Zijn stem stokt en zijn gezicht trekt wit weg. Zijn vingers krampen zich om de rand van de lesse naar. Voor hem duikt een grote brand kast op, een brandkast die niet geslo- is. Door de enorme drukte en zenuwslo pende haast is hij vergeten hem te slui ten. In de zaal hangt een angstige stilte, maar hij weet zich te beheersen. Hij spant zich tot het uiterste in om met het zelfde vuur waarmee hij begon te eindigen. Het lukt hem niet, andere gedachten dan d'e hij uitspreekt, spoken door zijn hoofd. "Stel dat er nu wordt ingebroken. Wat een blamage. Waar is dan je reputatie van preciesheid?" En al tracht hij zichzelf wijs te maken dat er net zo goed niets hoeft te gebeuren, hij blijft onrustig. De luisteraars voe len deze onrust die als een driftige on dertoon ziin woorden vergezelt. Stroef komen de woorden over zijn lippen. De geopende brandkast heeft hem vol komen in de ban en zuigt zijn aandacht naar het bankgebouw. Met een zucht van verlichting spreekt hij de laatste zin uit en dankt de luisteraars voor hun aandacht. Kon hij nu maar weg gaan! Maar het gaat niet en hij wil ook niet. De beleefd heid en zijn trots verbieden het hem. Na een kleine pauze zal hij de vragen die gesteld worden, moeten beantwoor den. Snel en zonder geestdrift behan delt hij deze, terwijl hij voortdurend op zijn horloge kijkt. Eindelijk is het zover dat hij afscheid kan nemen en snel rept hij zich .naar buiten. Gretig valt de wind op hem aan en probeert hem te rug te duwen. Er valt een miezerig re- gentje dat door de wind wordt opge jaagd en zijn regenkleding weldra doet glimmen. „Stommerd", scheld hij zichzelf uit, "hoe kon je dat vergeten. Hij krimpt ineen als hij denkt aan de gevolgen, wanneer zijn bange vermoeden eens werkelijkheid mocht zijn. Eindelijk dan doemt het logge bouwwerk voor hem op Met bevende vinger steekt hij de sleu tel in het slot en even later knipperen de neonbuizen en de duisternis van het vertrek maakt plaats voor een helder licht. Onderzoekend vliegen zijn ogen van dc ene naar de andere kan'. „Ge lukkig", hijgt hij, „niets bijzonders te merken". Dan snelt hij op het ijzeren gevaarte af, dat hem de halve avond verontrustte. 1-Iij rukt de zware deur open en kreunt: Leeg! Hij doet een stap achteruit, zijn armen vallen slap langs zijn lichaam. Met ogen, groot van ont zetting staart hij in het duistere gat. Nu is alles verloren. Vermoeid gaat hij in zijn bu reaustoel zitten. Even vraagt: hij zich af wat te doen. Er ruchtbaarheid aan ger ven of wachten tot morgenochtend en dan doen of hij nergens iets van afweet. Beslist wijst hij de laatste gedachte af. Nee, dat niet, hij is een eerlijk man. Resoluut stapt hij naar het tejefoontoeT stel en strekt de arm uit om de hoorn op te nemen. Dan weifèlt hij. Als in een visioen ziet hij het verdere verloop van deze daad. Wat een stof zal zijn enorme verzuim doen opwaaien! En wat zal men gnuiven! De man die zich nooit vergiste heeft een kapitale fout ge maakt. Dan richt hij het hoofd op, hij zal de gevolgen dragen. Toch beven zijn handen als hij het nummer van de di recteur draait. Vlugger dan hij ver wachtte, hoort hij aan de andere kant van de lijn. „Jacobsen." Ietwat zenuw achtig zegt hij: „Met Van Bloemendaal. Het spijt me U lastig te moeten vallen, maar.oh.er is..eh- - ingebro ken." „Zo", hoort hij de directeur zeg gen, alsof hem een onbelangrijk nieuw tje werd verteld. Ruurd is te beduusd om het gesprek voort te zetten. Hij had een explosie verwacht op zijn minst een heftige uitval, maar niet dit! Dan ver telt hij wat er plaats gevonden heeft, steeds sneller pratend. Krampachtig klemt hij de hoorn in zijn hand, bang dat. de ander hem door zijn woorden zal verpletteren. „De zaak is anders ge lopen dan ik gedacht had, mijnheer Van Bloemendaal. Dat het geld verdwenen is, dat wist ik reeds. Ik ontdekte van avond Uw verzuim. Maandenlang heb ik getracht op een fout te betrappen, omdat U het mij zowel als Uw onder geschikten lastig maakt met Uw haar kloverij. Toen ik de deur niet gesloten vond, heb ik het geld er uit genomen met de bedoeling u morgenochtend in aanwezigheid van het hele perso neel Uw ernstige tekortkoming te la ten zien. Het is echter anders gelopen. Laat dit evenwel een les vo.or U zijn- Niet de letter maar de geest van de wet maakt levend. Wanneer U hieruit leert, zullen de onderlinge verhoudingen op de bank beter worden en wij allen zul len in een prettiger sfeer werken dan tot nu toe het geval was. Welterusten, mijnheer Van Bloemendaal." WERKELOOSHEID TOEGENOMEN IN DE VERENIGDE STATEN Het Amerikaanse ministerie van arbeid heeft medegedeeld dat het voor seizoeninvloeden aagepaste w€rkeloos- heidscijfer Mi de Verenigde' Staten on verwacht is gestegen van 5,3half juli tot 5,8% half augustus. De stijging vond plaats ondanks een vermindering van het aantal werklo zen met 86-000 tot 3-933.000.. Gewoon lijk vermindert het aantal werklozen half augustus met 450.000. Doordat de daling kleiner was dan de seizoen verwachting, steeg het aangepaste werkeloosheidscijfer scherp. Het ministerie deelde mee dat de werkgelegenheid half augustus scherp was toegenomen met 'bijna 200.000 tot een record van 69.762.000 arbeidsplaat sen in plaats van te dalen, zoals ge woonlijk in die tijd van het jaar het geval is. De werkende bevolking gaf een ongewoon grote toeneming met 113.000 tot 73.695.000 te zien, terwijl een daling met 763.000 werd verwacht. Functionarissen schrijven de ongebrui kelijke uitkomsten toe aande onver wacht grote toeneming van de vol wassen werkende bevolking.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 5