„Milicien ii Cirla" Uit Hollens historie ^iddenstaitdssursus >/63 De cursus begint Grote veranderingen Filisinleuws Conflicten cm Carla Veilig gebruik Geilden paar FEUILLETON Zaterdag 1 september 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 2 op maandag 3 september a.s. om 7.30 uur in gebouw „Irene". Nieuwe leerlingen kunnen zich alsnog op deze avond opgeven. Groot waren de veranderingen, die zich te Holten voltrokken hadden. De pastoor was weg. Hij was uit de kerk verdreven en met hem alle heiligen beelden en het kerkzilver. De doop-, trouw- en doodboeken eveneens. Herman Bushof kwam als eerste pre dikant, maar dit gaf ook dadelijk veel haken en ogen. Hij vertrok tenminste nog binnen het jaar. De stad Deventer was sinds 1595 in staatse handen. Zij was door Prins Mau- rits veroverd met zesduizend man. Uit de boekjes van de vaderlandse geschie denis leert men van negenduizend, maar drieduizend soldaten bestonden alleen op papier. Onze voorvader Wol ter moest als kapitein zelf vier en tach tig soldaten meebrengen. Of het er vier en tachtig waren?Maar alle kapi teins met elkaar hadden drieduizend man te kort. Maar voor die drieduizend man werd de gage wel uitbetaald. Toen Maurits ontdekte, dat de zaak niet pluis moest zijn, kwamen er con troleurs uit Den Haag om te onderzoe ken, waar die drieduizend man zaten. Die waren er wel, want de kapiteins waren uitgeslapen lieden en doorge winterde officieren. Zij leenden bij de controle elkaar manschappen en zodoen de kwam men aan negenduizend man. Dat het geen zuivere koffie was, bleek naderhand wel, toen de maatregel ge nomen werd. dat iedere soldaat beneden de rang van officier met de dood ge straft zou worden, als hij overliep. Trouwens, Maurits had zijn neef, de graaf Van den Berg, met succes ver slagen. De graaf lag gewond in zijn tent en na de slag om Deventer ging de prins naar zijn vijandelijke neef toe om te kijken, hoe deze het maakte. Zo ging dat vroeger onder grote neven. Met dit al had de rijke koopstad De venter zich een macht verworven, die de hele regering van Overijsel even aarde. Het bleek, dat Ds. Busman niet uit het goed hout gesneden was; hij was voordien pastoor geweest. Ds. Chris- tiaan Holbein kwam, nadat Holten vijf jaar lang zonder geestelijke herder was geweest. Men had zich te Holten echter wel ge red. Als het mogelijk was, haalden de Holtenaren een predikant van Deventer of van Rijssen met de stortkar, want er was te Holten niets heel gebleven en de oorlog tegen Spanje was nog niet op de helft van de tijd. Voor 1940 zou men ongelovig 't hoofd hebben geschud over de roverijen van de onderdrukker, maar wij weten nu beter. Voor Ds. Holbein was Holten ook geen blijvende plaats; een platgebrand dorp is ook niet plezierig om er te wo nen, maar de kerkvaders van Deventer regeerden met straffe hand. Hoever ze het in 1607 gebracht had den is nu nog, na drie honderd en vijftig jaar, te zien. Trekt men een denkbeel dige lijn van Deventer over Lochem naar Geesteren en vandaar naar Die- penheim en langs Goor naar Rijssen en Holten, dan is dat het domein van de hervorming, waarvan omstreeks 1600 Deventer de grondslagen legde. Het overige deel van Twente stond nog on der Spaanse invloed, want de Span jaarden waren nog tot 1626 baas in 01- denzaal. Dat in 1607 de toestand enigermate geconsolideerd was, blijkt wel bij de komst van Ds. J. Rhedemannus, die te Holten van 1607 tot 1627 predikant was. De drost Bentinck had van Deventer veel steun en de stad schoot nu geld voor aan de staatsen en ook aan Twen te. Deventer viel met de hervorming een rijke buit in handen. De stedelijke kerkegoederen werden geconfiskeerd. En Holten? Deventer zette te Holten, wat het dorp aangaat, vele mensen naar haar hand. De tolgaarder en de schout, mitsgaders alle ambtenaren, werden met medewerking van Deventer aange steld. De markerichter, vanouds door de eigengeërfde boeren benoemd, werd ook een Deventer man. De boeren uit de marke balden in machteloze woede hun vuisten, maar de markeveldwach ters lieten de boeren de tanden zien. De boeren op hun beurt grepen het scherp geladen geweer en hielden het de mar keveldwachter onder de neus, terwijl ze commandeerden: kijk daar eens in! Door de oorlog en door de strijd van de bosgeuzen was het volk zeer ver ruwd en op een goede dag verschenen Harm en Berend Hagel, om als echte geuzen te Holten orde op zaken te stel len. Vol trots lieten zij hun vele litteke nen zien. Harm Hagel kwam in de in middels weer opgebouwde „Zwaan" en bestelde bier. Hij dronk zeven pinten en wilde toen vertrekken, maar de kas telein van de „Zwaan" wilde wel geld zien. Toen begon Harm uit te pakken. Ondankbare hond!, riep hij de kastelein toe. Heb ik daarvoor mijn kop in deu ken laten slaan? Ik zal Berend halen en dan zul je zien, dat wij watergeuzen zijn van de oude stempel. Als de klok vanmiddag vier uur slaat, bestaat Hol ten niet meer. En meteen sloeg hij door het blad van de tafel. Jannes van de „Zwaan" holde toen de straat op en riep: Help! Help! Er is een watergeus gek geworden! Er kwam een grote toeloop voor de herberg, maar er ging niemand naar binnen, want Harm sleep zijn vervaarlijk mes op de put rand van Bentheimer steen, dat de von ken er afspatten. De schout gaf zijn dienaren bevel de watergeus te grijpen, maar toen kwam Berend Hagel, ook een woestaard, ten tonele en trok ook een groot mes uit de schede. Achteruit, schorum-, brulde hij. Anders rijg ik heel Holten aan het mes! Heb je gehoord van de martelaren van Goi'kum? Nou, daar was ik bij! Ontzet deinsde het volk van Holten achteruit. Grijpt hem, mannen!, commandeerde de schout, maar Harm deed een uitval met het grote en scherpe mes. Gelukkig naderde van de kant van Bathmen een ruiter met zes knechten. Hét was de drost van Salland met zijn helpers. Hij overzag de toestand en greep in. Hij gebood het volk van de straat te gaan en wilde Harm en Be rend gevangen nemen. Donder nou gauw op!, brulde Berend. Een watergeus laat zich niet gevangen nemen. Harm, kom mee. Met :n wagen menner gingen zij naar Deventer. Daar werden de beide zonen van Jan nes Hagel met open armen ontvangen. Zij kregen er beiden een goede baan van de stad. DE NIEUWE TOLGAARDER EN DE BOEREN De boeren hadden enkele jaren geen tol betaald en in vele jaren geen belas ting. De drost, jonker van Warmelo, had de boeren verboden aan Alva be lasting te betalen en de landrentmees- ter van Spaanse zijde rapporteerde ge regeld, dat. er van het. platteland in Sal land en Twente niets te halen viel, maar de drost Bentinck stelde orde op zaken. Deventer ook. En daar kreeg Willem voor de Boom opdracht flink door te VAN COEVERDEN. De filmvoorstellingen in „Irene" wor den dit seizoen hervat met de vertoning van de grote Hollandse suceesfilm „CISKE DE RAT", vervaardigd naar de bekende gelijkna mige en veelgelezen roman van Kees Brusse. Ongetwijfeld zullen velen van U deze prachtige roman gelezen hebben en daarbij afwisselend geschaterd hebben om de schelmenstreken van dit Rotter damse jochie om even later daarentegen stiekum een traan weg te pinken als Cis- ke naar een tuchtschool wordt gebracht- Prachtig gekozen zijn de typen voor deze sublieme film. De 13-jarige Dickie van der Velde speelt op onnavolgbare wijze de rol van Ciske. Zeldzaam mooi wordt ook de rol van rechercheur Muys- ken gespeeld door de bekende Johan Kaart en niet te vergeten Kees Brusse als Bruis, de jonge begrijpende onderwij zer aan de volksschool, die het na veel geduld gelukt het vertrouwen van Ciske te winnen. En zo ontstond deze Hollandse film, die een ongekend succes werd en overal stampvolle theaters trok. „Ciske de Rat", de Nederlandse film met inter nationale reputatie, die op het filmfesti val in Venetië met goud bekroond werd! De aktieve filmcommissie heeft met deze zeldzaam mooie film een uitstekende keus gedaan en kan zonder meer zondag op een stampvolle zaal jeugdige toe schouwers rekenen. SCIIAAKCOMPETITIE VANGT WEER AAN De Holtense schaakclub „De Pioniers" gaat donderdag 13 september a.s. het nieuwe schaakseizoen openen en met de competities beginnen. Evenals vorige ja ren komt men bijeen in het clublokaal, Hotel Holterman, 's avonds om half acht. Men verwacht op de eerste avond ook graag alle schakers, die nog geen lid zijn van de club. ONS NIEUWE FEUILLETON O O De hoofdpersoon in dit nieuwe feuilleton is het meisje Carla Eran- denburg. ay Dit knappe, pas geslaagde meisje, ontmoet een jonge en veelbelovende jurist, die zij door zijn jovialiteit en overmoedigheid bewondert. Toch mist zij enkele dingen in hem, die zij wel vindt bij een zekere Wim Geert- ,j> sema, een pas bij haar vader in dienst gekomen accountant. Heen en weer geslingerd door de sympathie van de beide jongens maakt zij een reis ter voltooiing van haar klassieke opleiding. Ook in dat land treden verwikkelingen op. V Ziekte van Wim doet haar besluiten naar Nederland terug te keren. i De moeilijkheden tussen Carla, Her- man en Wim spitsen zich toe vooral wanneer er fraude in het spel komt. Het zou niet juist zijn de oplossing van de problemen in dit stukje te O j verhalen. „Conflicten rond Carla" is zeker de e- moeite van het lezen waard. Jaren beproefd en hoog geroemd Mijrsha rdt's Zenuwtab jatter; DE NIEUWE .jL. VOETBALCOMPETITIE Voor de clubs in de afdeling Twente van de KNVB gaat zondag 9 september a s. het bruine monster weer rollen, zo dat heel voetballend Twente weer in ak- tie is. De voorlopige competitie-indeling die zeer waarschijnlijk de definitieve zal worden is reeds bekend en ziet er als volgt uit: 2e klasse A; Holten 1, Delden 1, Omhoog 1, Mar- kelo Vooruit 1, Bentelo 1, Borne- broek 1, Hoeve Vooruit 1, Haarlese Boys 1, SOS 1 en SDOL 1. 3e klasse H: Holten 2, De Zweef 3, RV 2, Haar lese Boys 2, SOS 2, Enter 3, Nijver- dal 2, RjKSV 2 en Almelo 3. 4e klasse P: Holten 3, Haarlese Boys 4, RKSV 3, SDOL 3, RV 3, Omhoog 3 en Wier den 3- Junioren Groep I - O: Sportclub Rijssen a, De Zweef b. Hol ten b, DES b, Nijverdal a, Enter Vooruit a, Haarlese Boys a. Groep I - P: SVVN a, VESOS a, De Zweef a, Hol ten a. DES a, Wierden a, Excelsior a. Groep II - T: Holten c, Nijverdal b, DES d, Haar lese Boys c. SVVN c, Excelsior c, Sportclub Rijssen b en De Zweef c. Groep Hl - O: Holten d, SWN d, Nijverdal c, DES e, Excelsior d, Haarlese Boys d, Om hoog b en RV b. SPECIALE ZIJSPANKLASSE OP DE GRASBAANRACES IN KAALTE. Raalte - De grasbaanraces welke dit jaar op 2 sept. a.s. te Raalte worden ge houden is een tak van de motoi^sport die steeds meer belangstelling trekt. Vooral de zijspanraces beloofd ook dit jaar weer een aparte sensatie te worden. De grasbaanraces welke nu zo lang zamerhand een traditie is geworden trekt een grote schare motorsportlief hebbers, deze races zijn spannend en af wisselend, de strijd om de eervolle plaatsen is goed te volgen, zodat men genieten kan van een prachtige strijd. Kampioenen van 1961 komen weer aan de start, ook komen er Duitse rij ders aan de start. Rest ons nog te vermelden dat de ba ten ten goede komen aan de zieken en invaliden. MONSTERNEMER Holten De heer H. J. Aaltink, N 85 te Holten is met ingang van 1 september a.s. aangesteld als monsternemer voor het bedrijfslaboratorium voor grond en ge- wassenonderzoek B.B.B. te Beegden voor de gemeenten Holten, Bathmen' on Marke- lo. »m Holten Het echtpaar H. J. Nijland en D. Nijland-Jansen op het erve „Breu- kink" op de Borkeld herdacht donderdag, dat het voor 50 jaar in het huwelijk trad. De heer Nijland is 84 jaar en zijn echtge noot 78 jaar oud. Beiden zijn nog kras, al moet de gouden bruidegom wel de nodige rust nemen. Het gouden paar mocht zich op déze dag in een grote belangstelling verheu gen van de zijde van familie en buren. De burgemeester, Mr. Enklaar kwam de oud jes gelukwensen, terwijl Ds Addink hen mede namens de kerkeraad der Herv. ge meente een bezoek bracht. Het echtpaar heeft 4 kinderen en 7 kleinkinderen. DE DUIVEN VLOGEN WEER. De Postduivenvereniging „De Berg- vliegers" nam met jonge duiven deel aan de vlucht vanaf Essen. Afstand 163, lossing 12 uur. De uitslag luidde: 1 G. Steunenberg 13.47.17 uur, 2 W'.v.d Pluym. 3 C.W. Reeves, 4 W.v.d. Pluym, 5 C.W Reeves, 6 J. Aaftink, 7 en 8 idem, 9 W.v.d. Pluym, 10 G. Steunenberg, 11 W.v.d. Pluym, 12 W.v.d. Pluym. De stand na 5 vluchten is thans: 1 W.v.d. Pluym, 151 punten, 2 C.W. Ree ves 143.0 pnt, 3 G. Steunenberg 136.1 pnt 4 J. Aaftink 110.- pnt en 5 J. Schoneveld 98.6 pnt. De prijs in natura werd gewonnen door de heer W. v.d. Pluym. De uitslag van de op 18 aug, gehou den vlucht vanaf Breda- de navlucht met oude en jonge duiven luidde als volgt: (afstand 138 k.m., lossing 12 uur) 1 G. Steunenberg 13.25.30 uur, 2 H.J. Aaftink, 3 W.v.d. Pluym, 4 en 5 H.J. Aaf tink, 6 7 8 en 9 J. Schoneveld. 10 en 11 C.W. Reeves, 12 en 13 H.J. Aaftink 14 G. Steunenberg, 15 C.W. Reeves, 16 W.v.d. Pluym, 17 G. Steunenberg, 18 C.W. Reeves, 19 W.v.d. Pluym- 20 J. Schoneveld, 21 C.W. Reeves, 22 en 23 J. Schoneveld, 24 W.v.d. Pluym. SUCCESSEN VOOR DE KOUDBLOEDFOKKERS Holten Op de vorige week op de tentoonsteling 3XA te Enschede gehou den premiekeuring van trekpaarden wer den door de ltoudbloedfokkers in onze ge meente en omgeving goede resultaten be haald. Deze keuring ging uit van de Kon. Ver eniging „Het Nederlandse Trekpaard" af deling Overijssel. In de rubriek: 2 jarige merriën (grote maat) was een 2e premie voor „Olga v. d. Biezen" van de heer G. Haarman te Espelo, en een 3e premie voor „Paula van Willemskerk polder" van dé heer H. A. Haarman, Ham 37 te Heeten. In de rubriek 2 jarigen merriën (kleine maat). Een 2e premie voor „Alida", van de heer J. Ruitenkamp, Hurkshoek 31 Hee ten. In de rubriek 3 jarige merriën (Midden maat), was een le premie voor „Evelien van Niemeijershoeve", van de heer W. F. Boode te Espelo en in de rubriek 4 tot 7 jai'ige merriën (zogende) een le premie voor „Paula" van de heer G. Meijerink te Espelo. i) Dromerig zat Carla op de stenen rand van het zwembad. Als ze haar been strekte stak haar grote teen juist in het water. Dat water was groen,de nagels van haar tenen waren fel rood. De zon toverde allerlei tinten in de rustige rim pelingen van het water; alleen die na gels 'bleven rood. Daaraan veranderde de zon niets. Carla Brandenburg zag het en zij glimlachte. Het was een ietwat meewa rig glimlachje „Heb ik nu werkelijk niet beters om aan te denken?" over woog ze ibij zichzelf. Nee, waaraan zou ze wèl moeten denken? Aan haar studie? Ze had haar gymnasiumdiploma een week te voren behaald. Thuis was er een heleboel drukte van gemaakt; zij had het niets bijzonders 'gevonden. Het gym was voor haar niet zo moeilijk geweest. Ze waren lief thuis, dat wel. Toch voelde ze zich als enig kind eenzaam. Met vriendinnen kon je alleen maar praten over kleren, over een film, over een uit je. En verder had ze eigenlijk niets om over na te denken. Plotseling voelde ze een stevige duw in haar rug. Ze verloor haar evenwicht en buitelde levensgroot in het water. Toen ze proestend haar blonde krullen van haar voorhoofd veegde hoorde zij lachend roepen: „Eindelijk heb ik revanche genomen Op de kant stond een jongeman. Carla kende hem niet. Revanche? Ze snapte er niets van. Met langzame slagen crawlde zij naar de overkant, waar zij zich uit het water hees. Wie was die kerel? Ze nam hem nog eens goed op, maar ze kon zich zijn ge zicht niet herinneren. Hij leek wel aar dig. Hij glom van plezier toen hij op haar afkwam, hij stak haar een ge spierde hnd toe. „Carla! Of ik moet me al heel erg vergissen. Je hebt me drie jaar geleden op een feest van het gym met dat ijsje te pakken gehad, weet je nog? Opeens wist Carla het weer. Dit was dus Herman- Wat een vent was hij ge worden! Hij zat toen in de hoogste klas, zou gauw examen doen en dan rechten studeren. „Hoe is het, al examen gedaan? Hoe gaat het op school? Ik heb nooit meer iemand ontmoet. Is de slome er nog? En zeurt de rector nog zo over Virgilius en zo? Toch wel een leuke tijd! Zeg, jij bent niets veranderd. Toen zag je er ook al zo leuk uit Erg schuchter was Lierman nooit ge weest, wist Carla weer. Langzaam voel de zij het kil worden van binnen. Haar verrassing van zoeven maakte plaats voor de gereserveerdheid, die zij altijd koesterde jegens al te voortvarende be langstelling van andere mensen. Heel koel zij ze: „Dag! Sorry, ik herkende je niet met een. Jij bent wèl veranderd." „Ten goede of ten kwade?" wilde Herman weten. En zonder antwoord af te wachten: „Kom je hier vaak zwemmen- Ik ben van plan, een maand lang elke morgen te komen. Ik heb vakantie en de ouwe lui willen dat ik meega naar Zwitser land. Ach, wat doe je dan, hè? Zeg zul len we samen een baantje? En dan een beetje zonnen en kletsen! Wat leuk dat je hier ook bent. Je moet me een hele - boel vertellen." En voordat Carla de kans kreeg zelf te beslissen wat zij zou doen, greep Herman haar hand en sprongen ze sa men het water in. „Vind ik het leuk of vind ik het niet leuk?" vroeg Carla zich af terwijl zij probeerde, de fors zwemmende Herman bij te houden. Ze wist het nog niet toen ze naast hem lag in het gras en zijn woordenvloed over zich heen liet gaan. Lichtelijk afwezig luisterde zij naar zijn verhalen en zijn toekomstplannen. Hij had geluk met zijn studie. Het kan didaats was al achter de rug én' na zijn doctoraal zou hij naar Amerika- Zijn vader was procuratiehouder van een exportfirma, die een jong jurist' in New York wilde aanstellen om de anteceden ten van de toekomstige afnemers na te gaan. „Net iets voor mij, vind 'ik. Dat vinden de directeuren trouwens ook. Ik begin met 6000, vrij wonen en een auto. Aar dig,hè?" Toen ze. opstonden om zich te gaan aankleden, had Carla niets over zichzelf verteld, alleen maar geluisterd. Ze na men buiten afscheid. Herman reed wui vend weg in de auto van pa. Toen Carla naar huis fietste, dacht ze: „Nu heb ik dus iets om over na te denken: vind ik het leuk of vind ik het niet leuk om Herman morgen weer te ontmoeten?" Het wérd leuk. Hermans vrolijke her inneringen aan zijn gymnasiumtijd en zijn dolle avonturen als student in het wat deftige Utrecht amuseerden Carla zeer. Zijn humeur, dat wel onverwoest baar scheen, werkte aanstekelijk en toen Herman voorstelde, 's avonds samen naar Scheveningen te gaan, stemde ze bijna gretig toe. Hij zou haar wel komen halen met de wagen. Ze keken er thuis nog wel van op, Carla uit, met een vreemde jongeman? Het was nog niet eerder gebeurd. Wie dat dan wel was, wilde pa Brandenburg weten. Zo was pa Brandenburg wel: trots, maar ook erg zuinig op zijn enige doch ter. Hij had een druk advocatenkantoor en zag in gedachten zijn dochter al als zijn naaste medewerkster. Ook zij moest rechten studeren,. Zij zou later de goede naam, die hij in de stad had, stellig alle eer aandoen. Zo leek hem geschikt voor advocate cn een vrouw in „het ambt", zoals hij zijn beroep graag noemde, zou zijn toch al gerenommeerd kantoor stellig in aan- zien doen stijgen. Nu pa mocht het weten: Herman Grootenhuis, candidaat rechten, enige zoon van de algemene procuratiehou der van de firma Leèflang. Grootenhuis? Dan was het wel m orde vond pa. De vader was een cliënt van Brandenburg. En pa wenste zijn grote dochter veel plezier. Ma bleef niet ach ter. Toen Herman zich, voor het vertrek nog even de Brandcnburgs gedag kwam zeggen, scheen hij trouwens een uitste kende indruk te maken. 2) Dat was geen wonder, begreep Carla, toen zij zwijgend naast hem in de auto zat. Ze luisterde geamuseerd naar zijn monter gebabbel. „Leuke lui, zeg, je vader en moeder- Vonden ze het zo maar goed dat je met me uit zou gaan? Nou ja, ik breng je beslist weer netjes thuis, hoor. Mag het een beetje laat worden? Ik hou niet van vroeg naar bed gaan. Doe ik in Utrecht ook nooit. En in Scheveningen kun je zo lekker laat nog overal terecht. Je kunt er ontzettend veel pret hebben. Ken je de Oase?" Zo vroeg hij honderduit, maar nooit wachtte hij op een antwoord. „Waar zullen we het eerst heengaan? Naar dat leuke tentje op het Deynoot- plein? Nee, daar is het nog te vroeg voor. We gaan eerst iets lekkers drin ken bij Koos. Ken je Koos. Dat is een ober, die precies weet van welke cock tail ik het meeste hou. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2