JOEGOSLAVIË M m s! land van contrast VS s - f A 1 Ei - De zonnigedrukbezochte Zuidkust en de wilde woeste bergketens - door kliefd met klaterende watervallen en glinsterende rivieren - dit alles geeft Joegoslavië in de rij van vakantie landen een plaatsdie het alleszins verdient. z. Sik*-.. 'A »v'- Zaterdag 18 augustus 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 3 Joegoslavië bezit een on gekend aantal bergmeren. Op de foto (rechts) ziet u een van de zestien meren van Plitvice (tussen Za greb en Split), die in el kaar overgaand talloze watervallen vormen. Hier vindt u nog ongerepte natuur, die in Europa steeds schaarser begint te worden. Houdt u niet van berg- klimmen of skieën, maar bent u een verwoed vis ser. Ook die mogelijkheid bestaat er in dit land ten overvloede. De bergme ren en rivieren lenen zich hier uitstekend voor. Het water is rijk aan vissoor ten. Foto links: Het Bohinj- meer, een van de meren, waar Joegoslavië er vele van bezit. i In deze fotoreportage willen wij de lezer/kijker iets laten zien van dit land, dat in Nederland een nog te grote onbekendheid geniet. ftfpp' Dat de cultuur van aangrenzende landen zijn invloeden heeft laten gelden op de Joe goslavische cultuur is begrijpelijk. Onder deze invloeden zijn prachtige gebouwen verrezen in verschillende stijlvormen. Dit wil echter niet zeggen, dat in de monumen tale gebouwen niet een eigen Joegoslavisch karakter ligt. De kunstwerken wijken in veel details af van soortgelijke stijlsoorten uit andere landen. Joegoslavië heeft grote kunstenaars voort gebracht, die al bezitten zij in het buiten land niet een grote bekendheid, toch hun artistieke gaven hebben kenbaar gemaakt in eigen land, niet alleen op architecto nisch gebied, maar op velerlei terrein. In het toeristisch seizoen wordt alle moge lijke moeite gedaan om de vakantieganger iets te laten zien van het culturele leven. Concerten geschreven door Joegoslavische componisten en ook van buitenlandse componisten worden ten gehore gebracht. Musea en andere bezienswaardigheden zijn overal te bezichtigen. Nationale songfestivals en folkloristische evenementen, dit alles geeft aan Joegosla vië een kleurrijk beeld. Foto onder: Gedeelte van een toren in de toeristische plaats Split. Tweeënzestig kilometer van Split aan de Joegoslavisch Zuidkust, ligt Makarska, om ringt door bergen, die een beschermende ring vormen om dit pitoreske plaatsje. Wat is er mooier om hier de vakantie door te brengen. Te duur zegt u? Tegenwoor dig zijn er goedkope mo gelijkheden om de nog al grote afstandtussen Neder land en Joegoslavië te over- bruggen. Natuurlijk voor niets komt u er niet, maar waar wel? Steeds meer is de trek naar het buitenland en waarom zal Joegoslavië daarvoor niet in aanmer king komen? Alle mogelijke informaties zijn in te win nen bij het Nationaal Joe goslavisch Verkeersbureau in Amsterdam, dat ook wel willend de foto's afstond voor deze reportage. Op de foto rechts ziet u een stukje Montenigrische Ri- vièra (Milooer), die in geen geval onder doet voor de Franse Rivièra, die echter meer bekendheid geniet. De kustlijn is een waar lustoord. In het hoogseizoen heerst er in de centra een gezellige drukte, terwijl u kunt genieten van allerlei festiviteiten. Zoekt u echter rustiger oorden, dan is dit ook mogelijk. Plekjes waar u de dagelijkse beslommeringen zult ver geten, om u te koesteren in de bruinbrandende zon. Ideaal zijn ook de maanden april en mei om de vakan tie aan de Zuidkust door te brengen. De toeristische centra zijn nog heerlijk rustig, terwijl in.de.onmidde- lijke omgeving mogelijkheid bestaat om te skiéën. i\ s i

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 3