Uit Hollens historie Afscheid nn de heer Sinnema als hcofd wan de Ulo-school Filmnieuws Overijsselri! 1962 Mm poetsen is m ie erg als het lijkt Adel, volk en kermis te Holten Gymnastiekuitvcering Rato '1 j lii 1202 jjoltkns n^;u\vs:;zad gcnheid gebrnk mauklc 6m m< t ecn handdruk afscheid le nemen. In een afscheidsbijeenkomst, die des morgens in de school werd :gehouden, dankte Cerry Kettelarij namens alle leer lingen voor het genoten onderwijs en zij bood een uitgebreide kampcerset aan. Vele sprekers deden hun woorden van grote dank en waardering vergezeld gaan van fraaie cadeaus trekken komen, wordt de eerst vertrok ken deelnemer om pl.m. 12.15 uur ver wacht. De eer van Holten en van de M.A.C. „De Holtc-rberg" zal in deze zware rit worden hooggehouden door de „brom mers" alle Klein Velderman, Egbert Broekhuis, Bert Stevens en Jan Spen- kelink, die in de juniorenklasse start op een JA WA 250. BRIEVENBUS 01' S.MiDSBJDLT Door de Technische Dienst van de P.T.T. is donderdag aan het huis van slager Dolman op Smidsbelt een brie venbus aangebracht. De buslichting heeft plaats van maan dag t.m. vrijdag 's morgens om 5.30 uur en des namiddags om kwart voor zes en zaterdags om 9.30 uur. In de raadszaal van het gemeentehuis te Holten, waar hij op donderdag 9 april 1953 met algemene stemmen werd be noemd tot hoofd van de openbare Ulo school, die in augustus van dat jaar werd geopend, heeft de heer J. Sinnema don derdagmiddag in tegenwoordigheid van heer A. L. Dubel, inspecteur bij het lager onderwijs in de inspectie Deventer, af scheid genomen, bij welke gelegenheid vele sprekers het woord vroegen om woorden van dank en grote waardering te richten tot het scheidende hoofd, onder wiens leiding deze inrichting van onder wijs tot zeer grote bloei en ontwikkeling is gekomen. SCHOOL EEN MAGNEET Burgemeester mr. W. H. Enklaar, die de rij van sprekers opende, noemde de school in Holten (de school van Sinnema) een magneet, die geen leerkrachten af stootte, maar steeds aantrok. De school, ■bij haar oprichting geen grote toekomst voorspeld, begonnen met drie leerkrach ten en met een schuchtere 'hoop, dat. het misschien eens mogelijk zou kunnen wor den nog eens een vierde leerkracht aan deze te verbinden, groeide tot een school' van 15 leerkrachten uit, welke voorziet in Ulo-onderwijs. in de gehele streek rondom Holten. Op een dag als deze mag 'zonder over drijving gezegd worden, dat deze uitzon derlijke groei is te danken aan het hoofd, die deze school heeft gemaakt tot wat de ze thans is. Natuurlijk heeft ook het feit, dat de huidige ontwikkeling van deze maatschappij, welke met het lager on derwijs geen genoegen meer kan nemen en de verhoging van de leerplichtige leef^ tijd mede bijgedragen tot de bloei, doch wanneer deze school niet was geleid door een man als U, dan had de Holter Ulo niet die positie ingenomen in deze streek, als thans het geval is. Vandaag worden wij geconfronteerd met het feit, dat ook aan anderen de grote gaven van hoofd en hart jegens hem, die deze school heeft gemaakt en bezield, niet zijn ontgaan en wij moeten er ons mee vertrouwd ma ken, dat er voor U nog grótere opdrach ten dan alleen het leiden van een Ulo school in Holten, zijn weggelegd en als staatsburgers mogen wij alleen maar dankbaar zijn voor Ret wijze benoemings beleid van de Minister van O., K. en W. Wij moeten verheugd zijn te weten, dat een man als U in Uw nieuwe funktie ais inspecteur voor het lager onderwijs veel zegenrijker en vruchtbaarder kunt wer- ken dan in de funktie waarin U tot nu toe werkzaam waart. KIND CENTRAAL Bij het vervullen van Uw hoogst ver antwoordelijke taak hebt U steeds het kind centraal gesteld; daarop waren Uw liefde en Uw werkkracht gericht. U luisterde in alles- naar de stem van Uw hart; daarom ook kon U van Uw school ■maken wat U er van gemaakt hebt. Neer- lands beste Uloschool. Geen eigen belang, geen zucht naar eigen roem, geen begeer te naar positieverbetering, maar slechts de wens om net kind te diehen, om het kind te vormen tot mens, tot een geluk kig mens, heeft Uw werken en handelen beheerst. Daarom zijn wij dankbaar; daarom zijn wij doordrongen van 't voor recht, dat U negen jaren gestalte hebt willen geven aan een school, die een voorbeeld is geworden voor' geheel Ne derland. Thans gaat U 'van hier; een nieuwe, grotere taak wacht U. Het uitdragen van Uw idealen op onderwijskundig gebied kan op de plaats waarop U thans wordt gesteld, grotere vruchten afwerpen. Wij hier in Holten gaan voort op de weg, die U hebt gewezen. Een nieuwe school is in aanbouw: produkt van Uw werken en streven. Het nieuwe hoofd, de heer Hid- dink, het waarnemend hoofd-, de heer Wittermans en de onderwijzers zullen daarin voortwerken in de geest zoals U voor ogen staat. Uw leven en Uw werken hier in Hol ten en zeker ook straks als inspecteur in de inspectie Kampen is doortrokken -van de gedachte, die Roland Holst neerlegde in zijn gedicht: Ik zal de halmen niet meer zien, noch binden ooit de volle schoven, doch doe mij in de oogst geloven waarvoor ik dien. Treuib heeft eens gezegd: Wat men ook moge zijn, men zij het ten -volle. U zijt geweest het hoofd van de Ulo te Holten, Neerlands beste Ulo; U bent het ten volle geweest. Wij danken U en verheugen ons over hetgeen U voor ons en Holten bent ge weest, zo besloot burgemeester Enklaar, die namens het gemeentebestuur als her innering een fraaie Makkumerschaal overhandigde, terwijl aan mevr. Sinnema bloemen werden aangeboden. HOLTEN TREURT Het is op een dag als deze, zo zei de heer A. L. Dubel, inspecteur bij het la ger onderwijs te Deventer, begrijpelijk dat Holten treurt, doch het is goed dit te constateren. Holten treurt omdat U van honderden mensen een stukje meeneemt. U wacht echter een andere taak, een belangrijker, e-:-n mooie, doch ook een moeilijke. Ik ben er echter van overtuigd, dat U in de nieuwe funktie die U wacht, zult slagen, omdat U wilt luisteren om te komen op de golflengten van de mensen, waarmee U te maken krijgt. Wanneer ik deze middag als inspecteur van U af scheid neem, dan dank ik U zeer in het bijzonder voor de voortreffelijke wijze waarop U Uw taak hebt vervuld, zo be sloot de heer Dubel. De heer L. C. v. d. Bovenkamp, die als voorzitter van de Oudercommissie het woord voerde, wees -op de uitstekende sa menwerking, die men steeds met de heer Sinnema mocht hebben. Hij bood namens de ouders van de leerlingen een prachtige radio aan. Hij juichte de benoeming van de heer -Hiddink tot hoofd toe en ver klaarde er van overtuigd te zijn, dat de ze met de heer Wittermans als zijn rech terhand het bes: zal klaren. De heer Groenewoudt, die namens het onderwijzend personeel sprak, dankte voor de vriendschap die men steeds in rui me mate van de heer Sinnema mocht on dervinden, voor de 'samenwerking en de prettige sfeer, die de lieer Sinnema in en buiten de school wist te scheppen. Hij bood een fraaie radiotafel en een prach tige aktetas aan. Namens de hoofden van scholen werd het woord gevoerd door het hoofd van de o.l. Dorpssschool, de heer B. H. Brouwer. Alle collega's hebben zeer veel waarde ring voor hetgeen werd opgebouwd. Ook sprak ae heer Brouwer een 'kort woord namens de groep van zes Holtena ren, die ijverde voor het stichten van een Ulo in Holten en hij bood namens de col lega's en de genoemde groep een tweetal boekenbonnen aan, waarop, naar hij hoopte, boeken gekocht zullen worden, die ook door mevr. Sinnema met genoe gen gelezen zullen worden. ©e heer H. J. Beltman, die tót de groep van initiatiefnemers behoorde, herinner de aan de moeilijkheden, die zich in het begin voordeden. Het ging niet'zo gemak- kelijk om de school „van de grond" te krijgen. Er waren moeilijkheden te over en we waren blij en dankbaar dat het eerste hoofd, dat hier benoemd werd, in staat bleek deze moeilijkheden te over winnen. Onze Holtense Ulo-gemeenschap heeft grote waardering voor Uw wérk, Uw wijze van opvoeding, die aan de leer lingen liet zien, wat waardevol is in het leven, wat sociale bewogenheid betekent en dat het openbaar onderwijs wil opvoe den tot alle christelijke en maatschap pelijke deugden. NAUWE SAMENWERKING De gemeente-secretaris, de heer G. J. Langenbarg, wees op de nauwe samen werking en het intensieve contact tussen het hoofd van de Ulo-school en de ge- meente-seertaris en hij zou geen gemeen te in Nederland weten waar dit zo wordt gevonden. In de acht jaren, dat ik met U mocht samenwerken op zakelijk terrein, heb ben we nooit grote meningsverschillen gehad en de sfeer, waarin wij met el kaar hebben kunnen omgaan, kenmerkte zich door een geest van wederzijds ver trouwen, die uitgroeide tot vriendschap. Ik hoop, dat de samenwerking met Uw opvolger op dezelfde" prettige wijze kan worden voortgezet, want dan alleen kan er vruchtbaar werk worden verricht, zo besloot de heer 'Langenbarg. De heer 'Hiddink, onderwijzer aan de Ulo, die per 1 september a.s. de taak van de heer Sinnema zal overnemen, dankte B. en W. en de raad voor het in hem ge stelde vertrouwen en hij verklaarde in de toekomst gaarne op de steun en mede werking van het dagelijks bestuur en de raad te willen rekenen. Hij verzocht de Oudercommissie en de ouders om de school met dezelfde zorg te blijven omringen en hoopte op een vruchtbare samenwerking met de hoof den van scholen; met de inspecteur, de heer Dubel; met de onderwijzers; met de gemeentesecretaris, de heer Langenbarg; met de concierge, de heer Knapen; en met de schoolschoonmaaksters, die hun werk steeds zo voortreffelijk verrichten. Nadat de heer M. Bosschers te Bath- men, lid van de Oudercommissie, nog had verklaard er geen spijt van te hebben, dat hij indertijd zijn kind naar de Ulo te Holten stuurde inplaats van naar Deven ter, zoals in Batbmen in -die jaren alge meen gebeurde, verkreeg de heer Sinne ma gelegenheid tot het houden van zijn afscheidswoord. Hij dankte voor het vertrouwen, dat hij bij zijn werk steeds mocht ondervinden en was bijzonder verheugd, dat zijn werk werd gewaardeerd. De medewerking, die van de ouders werd ondervonden, was groot; ook wanneer minder prettige din gen besproken moesten worden, is er nooit een onprettig woord gevallen. Hij wenste tenslotte de Holtense Ulo school het beste voor de toekomst en dankte mede namens zijn vrouw en 'kin deren voor de vriendschap, die in de ruim 9 jaar werd ondervonden, voor de waarderende woorden, die werden ge sproken bij dit afscheid en voor de prach tige cadeaus, die werden aangeboden. Na het afscheid op het gemeentehuis begaven de heer en mevrouw Sinnema zich naar de Ulo-school, waar een groot aantal ouders en kennissen van de gele- AKTIE VOOR „IIOLTENS STUDIEFONS VOOR PAPOEA JONGEREN" WEER SUCCES (Men verzoekt ons plaatsing van het volgende:) Hoewel de aktil ten bate van het IIol- tens Studiefonds voor Papoea-jongeren nog in volle gang is, kunnen wij thans mededelen, dat reeds meer dan i" 2700,- binnen is. De definitieve opbrengst, die natuurlijk nog veel hoger kan liggen, ho pen wij U volgende week te kunnen be richten. Duidelijk is echter reeds gewor den, dat er koers gehouden wordt in Holten in deze belangrijke zaak van hulp verlening. GESLAAGDE PUZZEL-WANDELTOCIIT Dinsdagavond organiseerde de Wandel- sportvereniging „De Trekkers" haar eer ste puzzel-wandeltocht in het VVV-va- kantieprogramma. Er was weer een flin ke belangstelling. De tocht liep door de Enk naar de Holterberg, langs „De Wie len", ,,'t Lösse Hoes" en de IJstent, de 15 manden, waar de hoogte geschat moest worden van de perisd&op van de heer Bal; vervolgens door het Niemendal en weer terug naar de finish bij Café „De Waag". De prijzen, die bestonden uit prachtige souvenirs van Holten, werden onmiddel lijk na afloop uitgereikt door de voorzit ter, de heer G. Voortman. De uitslag was als volgt: 1 mej. T. v. d. Kooy uit Hilversum; 2 R. Heijink. Kol- weg; 3 J. Arfman, Stationsstraat; 4 C. de ï'et uit Rotterdam. 'In gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de zeldzaam spannende avonturenfilm: „De schaduw van Zorro". Een film uit de befaamde Zorro-serie, waarin spanning en sensatie de boven toon voeren en waarin de toeschouwer van de eerste tot de laatste minuut zal meeleven. Geen naam werd met zulk een eerbied uitgesproken als Zorro! On recht haatte hij! En hij stelde zijn leven in de waagschaal om dit te voorkomen. Voor zwakken cn vrouwen, ouden en ver drukten sprong hij in de bres. Maar hij was een gesel voor het kannibalisme! Zijn levenstaak was het onrecht te bestrijden. Van de inhou-l van deze sportieve film willen we U mets verklappen. Want „De schaduw van Zorro" is een film zó span nend en meeslepend, dat, als U zondag avond deze machtige Zorro-film gezien hebt, U alweer reikhalzend zult uitzien naar de volgende. Een prachtig programma, waarvan de jeugd naar hartelust zal genieten! Zaterdagavond 7 juli vond in' 't Sport- dal de reeds eenmaal wegens slecht weer uitgestelde zomeruitvoering van „Bato" plaats. Doordat „H.M.V." ver hinderd was, marcheerden de gymnas ten nu voorafgegaan door de geluids wagen van Radio Ter Harmsel door het dorp. Precies om half acht wérd met een zeer gevarieerd programma, dat 16 nummers telde, begonnen. De diverse vrije oefeningen werden zeer behoorlijk uitgevoerd onder leiding van de heer Jansen, leider van de gymnastiekafde ling van „Bato". Bij het turnen aan de toestellen bleek nog eens duidelijk, dat het effect buiten veel geringer is dan wanneer het plaats vindt in een zaal. Toch kon er vaak ge noten worden van goed werk op paard en brug en aan de ringen. Het was jammer, dat de temperatuur zodanig was, dat velen thuis bleven. Het aantal bezoekers was helaas gering. Ruim half tien werd de uitvoering be sloten met het nummer „lange mat" voor heren. Het was een goed besluit van een geslaagde uitvoering. TACHTIG INSCHRIJVINGEN W.O. ZIJSPANCOMBINATIES Op zaterdag 14 juli wordt de Over- ijsselrit 1962 verreden, georganiseerd door een commissie gevormd uit de be sturen van enkele motorclubs in Over ijssel, in samenwerking met het Provin ciaal bestuur der K.N.M.V. afd. Over ijssel en leden van de Regionale Com missie Oost. Start en finish zijn dit jaar bij hotel Müller aan de Deventerweg, waar om half tien aan de eerste deel nemer het vertreksein zal worden ge geven. Onder de inschrijvers bevinden zich tal van cracks, o.a. Jan Dobben uit Zwammerdam, Dick Müller uit Holten, Willy van Ommeren uit Amby (L.), Henk van Olst uit Heino, Huijbers uit Rijs wijk, Joop Heyboer uit Moerkapelle en Henk Bekkernens uit Haarle. De route van meer dan 120 kilometer, die loopt over primaire, secundaire en zand- en graswegen, is zwaar en zal bij regenachtig weer abnormaal hoge eisen stellen aan de deelnemers. Het parcours moet door de motorrij ders en de „zijspanners", die dit jaar voor het eerst aan de Overijsselrit deel nemen, twee keer worden gereden (met tussen de beide ritten een rustpauze) en door de brommers één keer. In Raalte moet een rem- en accelera- tieproef worden afgelegd, terwijl in de „Krieghuisbelten" tussen Raalte en Le- melerveld de rijders geconfronteerd zul len worden met een zware terreinproef. In de diepe kuilen achter het Cana dese Kerkhof, waar gewoonlijk de op sensatie belusten ruimschoots aan hun Lonneker Jans' ogen scholen vonken. De gewipgalgde mensen en het gewel dig pak slaag flitsten door zijn hoofd en op zijn borst voelde hij de degen. Vier paar adelijke ogen waren op hem ge vestigd. Jans dacht snel na: nu of nooit! wilde op de edelen in. De jonker van Onder ijselijk vloeken sloeg hij in het Hengelo sloeg achterover en brulde als een beer. De jonker van Munkhausen sloeg met zijn degen de lamp van de zolder en dat was fataal voor de jonkers, want de Holter jongelingschap liet zich de pret en nog wel de kermispret niet ontnemen door een viertal adelijke stokebranden. De jongens liepen naar de houtmijt van de Dennenboom, trokken knuppels uit de takkebossen en wisten ook in de schemer de jonkers, die opvielen, wel te raken. Lonneker Jans, ziende dat hij hulp kreeg, vocht met verdubbelde kracht en moed. Buiten lag op stro de jonker van Hengelo; zijn baard was rood gekleurd van het bloed. Spoedig was de schout met de dien ders aanwezig. Hij nam het op voor de edelen. Wat moest de man anders. Er waren alléén maar heren en volk en de schout had zijn baan aan de heren te danken. Lonneker Jans zou gearresteerd wor den, maar Jans trok het mes en stond te schuimbekken van woede en toen een der schoutsdienaren de hand naar hem uitstak, greept Pot Gaitdiene in. Zij gaf de schoutsdienaar een ferme slag met haar paraplu, zodat' hem- de sterretjes uit de ogen vlogen. De Holter jongens schaarden zich rondom Jans, namen hem op de schou ders en droegen hem gelijk een held door de straat. Twee dagen later kwam de drost van Salland en legde het dorp Holten een- boete op en de drost van Twente zou wel afrekenen met Lonneker Jans. Deze zou zijn straf niet ontlopen. Op zijn minst zou hij gegeseld en verbannen worden en een hoge boete moeten betalen. De Pikboer evenwel, die zijn knecht niet kon en niet wilde missen, begaf zich naar de drost en ofschoon het hem door een hard bot ging, rammelde hij met rijksdaalders en kocht Jans vrij en Gait diene kreeg haar vrijer, volgens af spraak. DORP EN STRAAT Het was weer eei?s zo ver. De drost van Salland was te paard naar Holten gekomen om nog enkele kwesties aan gaande de gebeurtenissen op de kermis recht te zetten. Het was er vol in de Dennenboom. Vooral veel jonge man nen, die verklaarden van de ruzie niets gezien te hebben, omdat de jonker van Hengelo de lanteerne uit geslagen had. Gedurende deze Zittóng werd de drost door de Holter jongens gul getrakteerd. Dat er te Holten heel veel passage was, weet men reeds en dat er bij tijd en wijle grote gaten in de weg waren, waar men bij wijze van spreken wel een paard in kon begraven, is cjok bekend. Nu was het in de Dennenboom zo: hoe harder de Holter jongens trakteerden, hoe wilder de drost werd en hoe voor deliger voor de waard van de Dennen boom. Het slechtste deel van de straat was gelegen vanaf de Dennenboom tot aan de Zwaan. Het paard van de een weinig boven zijn theewater geraakte drost was vast gebonden aan de kribbe. Brunitje had ruim haver gehad, maar werd door het I lange staan een beetje kribbig. De drost stapte naar buiten, werd door de Holter jongelingschap in het zadel geholpen en slingerde net als een schip in de storm heen en weer. Hij rukte aan de teugels, het paard steigerde en kwam met éen achterpoot in een diep gat en paard en ruiter raakten van de sokken. De drost onder in de kuil. De waard van de Dennenboom kwam toeschieten en riep: Heer drost, leef je nog? De drost stak zijn hoofd uit het gat en er kwamen een aantal minder wel voegelij ke woorden uit zijn mond. Zo brulde hij o.a.: schorum! Dit was klaar blijkelijk een verzamelnaam voor 't Hol ter volk. Maar de Holter jongemannen stonden niet van verre. De hoogwaardigheidsbe kleder werd uit de kuil en op 't paard geholpen. Twee van de voornaamste burgers, ook niet geheel nuchter, bege leidden heer drost te paard naar ziin huis. Een paar dagen later kwam er bij de markerichter een schrijven: Holten moest zijn hoofdstraat laten opknappen. Het hielp de Holtenaren niets, toen zij vertelden, dat ze expres de straat in zulk een toestand lieten om vreemde legers te weren. In alle Twentse steden, dorpen en buurtschappen liet men de grote weg van Deventer op Munster in een zeer slechte toestand, behalve in Goor. Maar dit stadje had dan ook ruim zijn belo ning gekregen voor een goede passabele weg. Het is in de loop der eeuwen zeven tien maal geplunderd en verbrand. De Holtenaren hadden door het land nog andere uitwijkmogelijkheden, maar als het er op aankwam, was de drost van Salland heer over deze landen en niemand meer. Dus de drost ging behagelijk met zijn gekneusde rechterkuit achter zijn schrijftafel zitten en de ganzeveren pen danste over het papier. De Holtenaren kregen een brief met aanwijzingen. De armen moesten keien zoeken. Voor nie mendal natuurlijk, daar waren zij armen voor. En de boeren moesten de keien halen, ook gratis. Daar waren zij boeren voor. Dc markerichter moest honderd rijksdaalders uittrekken voor 't maken van de straat. Dat zat hèm niet zo glad, want als het geld kostte, was de marke richter er tegen. De man viel dood over een cent. De arme kotters, die jaren pacht ach ter waren, gingen ijverig stenen zoeken. Hiermee kwamen zij van hun achter stallige pacht af. En de boeren, die stie- kum markegrond hadden aangegraven, haalden de stenen. En gezamenlijk wierp men de stenen in de gaten. De drost kwam om de straat te in specteren. Bij de gesloten tolboom ge komen brulde de secretaris van de drost, dat de boom los moest, maar Boom- Jannes. die drie dagen geleden een zoon had gekregen, was juist met het kleine Willemken aan het verluieren. Boom los!, brulde de secretaris. Heer drost staat er voor! Maar Willemken blèèrde cn van zenuwachtigheid prikte Jannes zich met de speld in de duim. Toen er op de ruiten geslagen werd, schreeuwde Jannes: Verrek voor mijn part. Jannes legde de zuigeling bij zijn vrouw in bed. zoog op de duim, maakte het slot van de tolboom los en met een wijde boog wierp hij de tolboom open. De drost vertelde de tolgaarder onge zouten, dat hij er meer van horen zou. VAN COEVERDEN. Evenals 'meübels van tijd lót lijd een wrijfbeurt nodig hebben en we onze schoenen niet ongepoetst aantrekken, zo moet zilver worden onderhouden door het te poetsen en op ie wrijven. Om het zilver mooi te houden en de diepe, warme glans van het edele metaal tbt zijn recht te doen komen is het nodig, dat zil ver zorgvuldig wordt onderhouden. Zilver „loopt aan", zoals de volksmond Zégt, het wordt bruin. De oorzaak daar van is altijd „zwavel". Overal komen zwavelverbindingen voor, al merkt men er vaak niets van. Er is zwavel in de lucht-, in voedsel, in toiletartikelen en in vele andere artikelen. Zwavel in de lucht vindt men vooral bij sloten en grachten en de mensen, die in de buurt daarvan wonen, merken dit terdege aan hun zilver. Zwavel in voedsel, men denke alleen maar aan de aardappellepel of aan de invloed van een ei op een theelepeltje. Het bruin worden van zilver kan al gebeuren als de doos of lade, waarin het is opgeborgen, toevallig met een slechte lijmsoort-is af gewerkt. Men denken vooral niet, dat dit „aanlopen" een teken van slechte kwali teit zou zijn, integendeel, het is een bewijs van de echtheid van zilver. Al het zilver, dat in de Nederlandse vakzaken wordt verkocht, is door de Rijkswaarborg ge keurd en van uilnemende kwaliteit. Alle juwelierspleet heeft een behoorlijk laogje echt zilver. Het oude, maar tijdrovende middel van poetsen met krijtpoeder en spiritus heeft inmiddels baan gemaakt voor enkele zeer goede speciale poetsmiddelen, die bij de juwelier verkrijgbaar zijn. Daarnaast zijn er nog tal van huismiddeltjes bekend, die misschien ^minder effectief werken, maar tóch ook wel goede resultaten geven. Meestal kan met het opwrijven van een geprepareerde poetsdoek worden volstaan. In vorst- en mistperioden en voor een eventuele grote beurt zal het poetsmiddel er aan te pas moeten komen. Gebruik voor uw zilver nooit schurende poetsmid delen, maar vraag uw juwelier, well: poetsmiddel hij u adviseert. Gebruik voor het poetsen altijd watten en werp deze na gebruik weg. Opwrijven kunt u met schone, zachte flanellen lappen doen. Welk middel u echter ook gebruikt, spoel altijd het zilverwerk na de behandeling goed in lauw water af en laat het daarna eerst drogen voordat het tvordt opgebor gen. Men denke niet, dat de wonderlijk mooie diepe glans van nieuw zilver of nieuw verzilverd behouden kan blijven. Vooral tafelzilver is aan voortdurende wrijving onderhevig: in de opbergla, op tafel en in de afwasbak. Daardoor ontstaan kleine krasjes, die op den duur tot een matte .glans leiden. Deze typische matheid geelt echter aan het zilver een prachtig ge- bruikseachet. Zo zien wij, dat dit edelmetaal de voort durende aandacht van de gebruikster no dig heeft, maar dat het zilver en het ju welierspleet als dank voor die zorg door hun typische warme glans die gebruikster een voortdurend genot verschaffen.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 5