Uit het Plaatselijk Parlement 1-4» Vakantie- programma. Boerenbruiloft in Markelo Driedaagse schoolreis „School met de Bijbel" BABYDERM ZSFfgü Voorlopig programma Braderie 1962 k Het verdere programma luidt: Concert Rijkspolitiekapel Zaterdag 14 juli 1902 HOLTENS N1EUYVSULAD pagina 2 BENOEMING BIJ OPENBAAK k ONDERWIJS OVEREENSTEMMING MET GEBR, MULDER OVER GRONDPRIJS BOD FA. ROUWENHORST NIET ACCEPTABEL In de woensdagavond, onder voorzitter schap van burgemeester mr. W. H. En klaar gehouden spoedeisende vergadering van de gemeenteraad, werd als onderwij zer aan de o.l. Dorpsschool benoemd de heer H. H. Maas te Borculo en werd op zijn verzoek met ingang van 1 december 1962 eervol ontslag verleend aan de heer H. J. Bekkennens, ploegbaas bij de dienst van gemeentewerken. Een voorstel van B. en W. om van de gebr. Mulder aan de Kol weg een perceel grond aan te kopen voor 3000,was voor de heer Soer aanleiding tot het stel len van de vraag of er meer werd be taald omdat men „de poot had stijf ge houden". Dit is volgens de voorzitter niet het geval, want de prijs van 2600,die aan vankelijk was genoemd, was exclusief belastingschade en afrastering, welke bij de prijs van 3000,— zijn inbegrepen. Een voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Gravenhage tot een be drag van 186.000 werd z. h. st. aange nomen en ook ging de raad accoord met het voorstel om het invoerkeurloon van vlees te verlagen van 4 tot 2y2 cent per kg. onder voorwaarde dat de minimum- invoer 50.000 kg moet bedragen en dat de verlaging alleen zal gelden voor plaatse lijke vleesverwerkende industrieën. Op een vraag van de heer Landeweerd hoe of het staat met de bouw van een nieuw slachthuis deelde de voorzitter mede dat men wat deze zaak betreft de toekomst met vertrouwen tegemoet mag zien. De onderhandelingen zijn m volle gang en verlopen naar wens. Een verzoek van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente om subsidie i.v.m. het godsdienstonderwijs op de openbare scho len zal loor B. en W. nader worden be keken en t.z.t. zal hieromtrent en voorstel worden gedaan. Het aantal lesuren be draagt 24, waarvan de predikanten er 19 verzorgen. Een voorstel tot het verlenen van een krediet ten behoeve van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs ontmoette geen bezwaren,doch een schrij ven van de fa. G. Rouwenhorst en Zn te Holten over het aankopen van grond zon der opstallen gaf aanleiding tot discussie. De fa. Rouwenhorst vindt de prijs van de grond (plm. 43.000 gulden) te hoog en ook de h.h. Jansen en Brands noemden deze prijs nogal fors. Burgemeester En klaar daarentegen achtte de prijs, gezien de ligging van het perceel (plm. 1000 m2), billijk. Voor een modern' bedrijf, dat hier gebouwd moet worden, is er geld te ver dienen als water. De fa. Rouwenhorst, die ter plaatse meer dan dertig jaar was ge vestigd, heeft als eerste gegadigde de eer ste kans om te kopen en kan van de ge meente het aangfenzende bouwterrein kopen voor de prijs die is vastgesteld. Bij de rondvraag wees de heer Teese- link nog op een gevaarlijke situatie die is ontstaan door een wijziging in het tracé bij de verharding van de Oude Deventer- weg bij de boerderij van de landbouwer Prins in Dijkerhoek en werd door de heer Westerik nog geattendeerd op het grote belang van het bouwen van een muziek tent. Het plan om eens een authentieke Mar- kelose boerenbruiloft met alles wat er bij hoort te reconstrueren, heeft in de Mar- kelose dorpsgemeenschap een golf van enthousiasme tevoorschijn gebracht. Het openluchttheater met de karakte ristieke naam ,,De Kösterskoele" werd als plaats van handeling gekozen, en op woensdag 18 juli gaat het schouwspel in première. Maar inmiddels zorgden de ge zamenlijke Markelose rietdekkers (acht in getal!) reeds voor de nodige voorpret: Bij een bruiloft hoort een huis. Een huis met een schuur en een rieten dak en dat dak werd door acht paar vaardige handen aan gebracht. En met plezier. De „aanstaan de echtelieden" kwamen eens een kijkje nemen en ook Markelo's burgemeester, Jhr. Mr. A. J. de Beaufort liet zich niet onbetuigd. De aanwezigheid van acht rietdekkers in één (kleine) gemeente is een unicum in den lande, dat door deze vooruitge worpen schaduw van een unieke folklo ristische manifestatie, plotseling even in de aandacht is gekomen. Overigens niet om de aandacht van de manifestatie af te leiden. De reeds ijverig repeterende acteurs en actrices doen in geestdrift en vereende krachten niet on der voor de rietdekkers. Onder de grote schare deelnemers, die in de voorstellingen van 18 en 22 juli, 1 en 8 augustus het spel zullen dragen, zijn jongeren (bekwame volksdansers) en ou deren, die meermalen in de realiteit zo?n Markelose boerenbruiloft hebben meege maakt. Vóór de oorlog was die nog vrij alge meen en zelfs na 'de oorlog werden er bruiloften met zo'n traditioneel „program ma" gehouden, vol symbolische handelin gen. In -het stramien van het spel is daar om welbewust veel ruimte gelaten voor improvisatie, waar alles alleen maar ech ter" van wordt. Een bonte mengeling van medespelers, die hun speciale taken in het bruilofts feest kennen zoals de „noaberplichten" die nauwgezet voorschrijven, geeft het spel levendigheid: Nood noabers, brullofts neu- gers van bruidegom en bruid, de bruids koe, de „meuters" die hetde bruidegom lastig maken om bij zijn bruid te komen, heel de vrolijke schaakpartij met 'scher mutselingen, dieverijtjes en plagerijen zal worden vertoond. En uiteraard komt er 'n schat van oeroude gedichtjes, liedjes en boerendansen bij te pas, die door de oude Markeloërs van geslacht op geslacht wer den overgedragen. In 1955 werd juffrouw Wolters spontaan gehuldigd, daar ze 25 .jaar verbonden was aan de Dorpsschool. Gezeten naast haar zuster, met hoofd en waarnemend hoofd, in de ïandouwer van mr. G. Vixseboxse, getrokken door 16 jongens, vooraf gegaan door 48 schilddragers en 10 vlaggenisten, gevolgd door op toeters blazende jeugd, werd het een ware zegetocht door het dorp. Woensdg 27 juni stonden 's morgens om acht uur de leerlingen der zesde klasse gereed om per fiets naar Arnhem te ver trekken, waar zij in het C.J.M.V.-centrum „.Jacobiberg" zouden verblijven. Precies op tijd kon de lange stoet vertrekken. Diki Stam vóór de meisjes en meester van den Brink aan het eind der file. Ondanks de vrij sterke, frisse wind en een enkel regenbuitje werd in behoorlijk tempo doorgereden, zodat om 10 uur bij de Zut- phense St. Walburgkerk kon worden af gestapt. De koster, de heer Kiezebrink, drager van de zilveren anjer, vertelde van het interieur der rnooie kerk en de boeken der wereldberoemde Librije, waar een tachtig wiegedrukken, boeken van vóór de uitvinding der boekdrukkunst aan de ketting bewaard worden. Via Baak en Bronkhorst werd naar Dieren gereden, waar pér pont de I.Jssel werd overgestoken. Na de lunchpauze werd het kasteel Rozendaal bezocht, waar na om 3 uur de Jacobiberg bereikt werd. Nadat ieder zich verfrist had en het bed had opgemaakt werd er in bad Klaren- beek gezwommen, 's Avonds per trolley bus naar de stad en door Sonsbeek terug gewandeld. De kersen waren te duur en daarom werd van een Betuwetocht afgezien en de Wes- terbouwing bezocht, terwijl 's middags het openluchtmeuseum aller belangstelling had. 's Avonds werd in verschillende spel- lejes de krachten gemeten met de leerlin gen der Pro Rege-school uit Amsterdam. Vrijdagmorgen mocht een uurtje vrij ge winkeld worden en om 11 uur namen we afscheid van de heer en mevrouw Boskel- jon. en de Amsterdamse vrienden. Het ging weer naar Holten, waar we om vier uur veilig aankwamen. Drie spijkers bezorgden ons even zovele lekke banden. Verder verliep de tocht zonder inciden ten. De kinderen toonden zich spoedig vertrouwd in het drukke stadsverkeer en reageerden juist op de vele verkeerslich ten. Al had het weer niet meegewerkt, de stemming was er niet minder om geweest. Al met al weer een zeer geslaagde en zeer prettige reis. GESLAAGD Plolten. De heer K. B. Koning, ambte naar ter gemeentesecretarie slaagde maandag te Den Haag voor het diploma „Archiefverzorging II". GESLAAGD Van de Holtense openbare Ulo school slaagden te Deventer voor liet diploma A: Alle Klein Velderman, met Middenstands diploma, Bert Beijers, Sijtse Markvoort, Victor Braunius allen te Holten en H. Müller te Bathmen en Dinie Klein Leb bink te Okkenbroek. HENGELWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD Door het 'bestuur van de Holtense Hen gelaarsvereniging ,.De Rietvoorn" werd zaterdagmiddag in de Schipbeek een hen- gelwedstrijd gehouden voor jongelui tot 15 jaar en jongelui van 1618 jaar. Helaas beet de vis slecht doch niettemin was het een prettige middag. Twee en twintig jongelui „legden in" en zij gaven hiermee een goed voorbeeld aan de senior leden die bij onderlinge wedstrijden veelal weinig belangstelling tonen. Er waren twee prijzen (een van vijf en een van vier gulden) beschikbaar gesteld die resp. werden "gewonnen door Jan Scholten uit de Pastoriestraat en Wim Ste- geman uit het Larensebroek. Alle deel nemers ontvingen een troostprijsje in de vorm van een reep chocola. linnHpf Voorhetlw* Baby-huidje DINSDAG 31 JULI (terrein Kalfstermansweide bij het station): 19.00 uur Optreden 19.30 uur Afhalen Braderiekoningin 1961 vanaf Hotel Vosman. 20.00 uur Verkiezing Braderiekoningin 1962. 20.30 uur Rondgang door het dorp met medewerking van de Muziekvereniging „H.M.V." en de drumband. Gezellig vermaak Braderieterrein (centrum dorp). WOENSDAG 1 AUGUSTUS: 14.00 uur Ballonwedstrijd voor kinderen. Deelnemerskaarten een half uur van te voren a 10 cent verkrijgbaar op het terrein (Kalfstermansweide), 15.00 uur Optreden van de Winschoter Rolschaatsclub, welke pre senteert de fascinerende kunstschaatsshow „IJSREVUE OP WIELETJES", een hartveroverend programma. 19.00 uur 2e opvoering „IJsrevue op wieletjes". 21.00 uur Jennekesmarkt. DONDERDAG 2 AUGUSTUS: 14:00 uur Afhalen van de Schutterskoning 1961 vanaf Hotel Vosman. 14.30 uur Aanvang Koningsschieten (Industrieterrein). 14.30 uur Aanvang Volksspelen (Kalfstermansweide). 19.00 uur Scelter-races (indien vergunning). 20.00 uur Rondgang Schutterskoning 1962 door 't dorp met muziek van „H.M.V." en drumband. Volgende week wordt het volledige programma uitgegeven. De commissie overweegt nog aanvullingen of wijzigingen in dit pro gramma aan te brengen. k CONCERT RIJKSPOLITIEKAPEL ZATERDAG 14 JULI, n.m. 4.30 uur, concerteert de Rijkspolitiekapel op uit nodiging van de V.V.V. in het Sportdal. Het wordt geen zwaar programma van uitsluitend klassieke muziek, maar een populair concert waar ook niet- muziekkenners zeker van zullen genieten. 4 uur mars door 't dorp, met plm 4.15 uur aubade voor het gemeentehuis. Er zal een laag entreegeld geheven worden, n.l. voor volwassenen 50 ct. en voor kinderen 25 cent, ten einde de onkosten te dekken. Het is erg jammer dat dit concert op zaterdagmiddag valt, wrant dan wisselen veel zomergas ten, maar zij die hier 14 dagen vertoeven en onze ingezetenen willen wij gaarne aanraden een bezoek aan het Sportdal te brengen. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij het V.V.V.-bureau. OPENLUCHTSPEL WOENSDAG 18 JULI, 's avonds 7.30 uur, zullen de Toneelclub „O.C.II." en de Tirolerkapel van de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." in het Sportdal een extra opvoering geven van 't bekende openluchtspel „lm weissen Rössl". Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV-kantoor op de hoek Gaardenstraat- Dorpsstraat. PUZZLE-WANDELTOCHT WOENSDAG 18 JULI organiseert de Wandelsportvereniging „De Trekkers" een puzzle-wandeltocht langs de mooiste plekjes in onze omgeving. Het vorige jaar waren er vaak meer dan honderd deelnemers en deelneemsters. Start van 19 uur tot 19.30 uur vanaf het clublokaal café De Waag aan de Waagweg. Inleggeld 50 cent volwassenen en .25 cent kinderen. Er kunnen aardige prijsjes gewonnen worden. De deelnemers waren tot nu toe altijd zeer enthousiast. VVV HOLTERBERGRIT WOENSDAG 18 JULI en volgende woensdagen wordt bij voldoende deelname de bekende VVV autobustocht georganiseerd over de Holterberg, Haarler- berg, Nijverdalse berg met prachtige vergezichten over Salland en Twente. Er is een wandeling aan verbonden van pl.m. 20 minuten door de schone dreven langs de westelijke helling van de berg. De kosten bedragen J 1,50 en men kan zich zo spoedig mogelijk opgeven bij 't VVV-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat. A.s. woensdag wordt een middagtocht gehouden om 2 uur. De administrateur gaat mee voor een explicatie. NATUUR-HISTORISCH MUSEUM HOLTERBERG VRIJDAG 20 JULI en vervolgens elke vrijdagavond, telkens om 8 uur, wordt in het Natuur-Historisch Museum vari de heer Piet Bos op de Holterberg een rondleiding gehouden door de eigenaar of diens zoon Kees Bos. De heren Bos zijn gezellige en deskundige causeurs. Zij vertellen de bezoe kers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het museum is pas weer uitgebreid en is van een bijzondere bekoring. TOURINGCAR-TOCHTEN O.A.D. DE OVERIJSSELSE AUTOBUSDIENST „OAD" houdt met comfortabele tou ringcars tal van dagtochten, o.a. naar Twente, Giethoorn en Tecklenburg (Duitsland). Het VVV-bureau belast zich gaarne met de reservering van de nodige plaatsen, waar ook verdere inlichtingen worden verstrekt en dienstregelingen van spoor en bus verkrijgbaar zijn. Nog late bus- en treinverbindingen des avonds. Telefoon 533. Vrijdag 27 juli 's avonds cm 7 uur: Grote Nationale Ringrijderij, georganiseerd door de L.R. „Bergruiters". Dinsdag 31 juli, woensdag 1 en donderdag 2 augustus: Braderie. Het programma, dat door de Rijks politiekapel zaterdag 14 juli van 16.30 17.30 uur in het Sportdal ten gehore zal worden gebracht, luidt als volgt: Florentiner mars J. Fucik Second Suite G. Holst Hudson Mars Everaarts Wiener Madeln Ziehrer Retraite Francaisc H. C. van Lijnschoten Optreden drumband met show Mars Arnhem A. E. Kely Banda Sucre Örsomando Drumband American Swing mars H. de Groot Drumband When the Saints go marching in Arr. Walters DIPLOMA'S AAN L.T.S. Aan de lagere technische school te Rijssen slaagden voor het diploma Afd. Timmeren: A. K. Vincent; Afd. Metselen: J. Smale; Afd. Schilderen: A. Pinkert en F. A. Rietman; Afd. Metaalbewerken: J. A. Beldman. GESLAAGD tr Te Meppel slaagden voor: Coupeuse: mej. L. Haverslag, Espelo en mej. G. Stegink, Neerdorp. Tailïeuse: mej. A. Boode, Neerdorp; mej. R. Bouwhuis, Okkenbroek; mej. D. Klein Lankhorst, Espelo en mej. A. Weg- stapel, Espelo. Costumière: mej. H. Hoogeboom, mej. B. Kruger en mej. A. Stevens te Nieuw- Heeten en mej. W. Wegstapel, Espelo. Allen werden opgeleid door mevr. S. Boode-Koopman te Holten. GESLAAGD •*- Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het candidaatsexamen „So ciologie" de heer J. C. G. Brandt, Bosch- kampsstraat. De heren Joh. Schuppert, Kerkstraat en A. Stukker, Oranjestraat, behaalden aan de Chr. Nat. Schildersschool te Zwolle het diploma „Meester-schilder". TWEEDE OPVOERING „IN HET WITTE PAARD" Onder ideale weersomstandigheden werd woensdagavond in het „Sportdal" door de toneelclub „O.C.H." en de Tiro lerkapel van de Holtense Muziekvereni ging „H.M.V." voor de tweede maal op gevoerd het vrolijke spel „In het Witte Paard". De pl.m. 400 bezoekers waar onder een zeer groot aantal vacantie- gasten toonde weer grote waardering voor het spel en de muziek en bracht de medewerkenden aan het slot een ware ovatie. Namens de V.V.V. „Holtens Belang" sprak de heer W. ten Berge een hartelijk woord van dank en hij deelde mede, dat, gezien de belangstelling, die wordt ge toond, een extra voorstelling zal worden gegeven op woensdag 18 juli. In ons verslag van vorige week schre ven wij, dat de decors waren geschilderd door de heer H. H. J. Stukker, doch verzuimden we, dat hieraan ook mede werkten de schilders Broekmaat, Koop man en Pinkert. Het hotel is gebouwd naar een ontwerp van de heer E. Koop man. k Een blad voor artsen in Amerika heeft bekend gemaakt, dat er in Amerika 25 miljoen honden, 27 miljoen poezen, 15 miljoen parkieten, 3 miljoen schild padden'en 100.000 apen zijn, die als huisdier worden gehouden. •fo Het doet geen.enkele man kwaad af en toe van zijn vrouw te horen, wat hij verkeerd heeft gedaan, maar er is geen man, die begrijpt, waarom, zo iets altijd urenlang duren moet. (Rudolf Platte) De bezoekers van een baseball-stadion in Chicago hebben reeds jaren ge klaagd over de sigaretten- en snoep- venkopers, die, terwijl zij met hun waren liepen te leuren door de tribu nes, hen het gezicht benamen op de wedstrijd. De verkopers zijn nu na melijk allen vervangen door een groep Liliputters. bouwer Hurmett in Engeland aange toond. De man heeft 50 jaren lang niet kunnen slapen, maar hij is er niettemin 80 jaar om geworden. „Een bontjas zou veel warmer zijn met het bont aan de binnenzijde, maar tja J. Borst van het Vezelinstituut TNO. k De Londen aar Ralph Collins kreeg een bekeuring wegens te lang parke ren. Hij raadpleegde echter zijn hor loge en de documenten en kwam tot de conclusie, dat de parkeermeter niet deugde. Hij eiste een onderzoek en daarbij werd hij in het gelijk gesteld. Hij kreeg bovendien de betaalde boete terug. k Een studente van de universiteit van Cambridge, Jane Morris Goodal, heeft 15 maanden in het Amerikaanse oer woud vertoefd om de gewoonten van de apen grondig te bestuderen. Zij deed dit zo nauwkeurig, dat zij on langs .heeft verklaard: „Ik prefereer het oerwoud boven de Engelse bescha ving. Chimpansees zijn in meer dan één opzicht aardiger dan mannen". k De Vereniging van Amerikaanse Auto fabrikanten heeft uitgerekend, dat vissers in 1960 zeven en een half mil jard kilometer hebben afgelegd om een goed en rustig viswater te berei ken.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 2