Het leven van Albert Schweitzer Uit het plaatselijk parlement Altijd liever Centralisatie van recreatiebelangen Omzetbelasting per 1 juli lager IN BIT BLRD Zaterdag 30 juni 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 5 De heer II. J. Hiddink benoemd lot hoofd van de U.L.O. Huis met grond van de heer T. Hofman aangekocht voor 70.000 gld. Met de dubbeltjes passen en meten In de dinsdagavond onder voorzitter schap van burgemeester mr. W. H. Enk laar gehouden vergadering van de raad werd op voorstel van B. en W. besloten tot aankoop van de boerderij met grond (bijna 58 are) van de heer T. Hofman aan de Kolweg voor de sorn van f 70.000.-. De heer Hofman mag tot uiterlijk 1 ja nuari 1965 blijven wonen en zijn bedrijf blijven uitoefenen tot uiterlijk 1 januari 1964. •Zonder hoofdelijke stemming ging de raad verder akkoord met de voorstellen tot verkoop van grond aan de heer H. Bannink M.zn. (110 m2 voor f 1760,-); aan de heer M. van Zuuren te Beekbergen voor het bouwen van 4 woningen (1168 m2 voor f 17.520,-); aan de firma H. Koopman en Zoon voor het bouwen van 3 woningen (675 m2 voor f 10.125,-) en aan de N.V. „Bimo" te Errnelo (61 m2 voor 945,50). Van de heer A. J. Keveiam werd in het- zelde uitbreidingsplan Kolweg een per ceel grond aangekocht groot 3360 m2 voor f 5.000,- en van de heer A. Tuitert 264 m2 (gedeeltelijk tuingrond) voor f3577,-. Door deze transacties zijn op enkele uitzonderingen na vrijwel alle gronden in dit uitbreidingsplan aangekocht. EERVOL ONTSLAG Wegens verandering van betrekking richtte het hoofd van de openbare Ulo school, de heer J. Sinnema, het verzoek tot de raad om hem ontslag te verlenen uit deze funktie. Een verzoek, waaraan zij het node op de meest eervolle wijze zal worden voldaan, aldus de voorzitter. De heer Sinnema heeft in Holten zeer vruchtbaar gewerkt en al zijn rijke ga ven van hoofd en hart in dienst gesteld van het onderwijs. Bij dit eervol ontslag past dan ook een hartelijk woord van dank en waardering voor al datgene, dat de heer Sinnema voor het onderwijs in Holten en omliggende plaatsen heeft ge daan. BENOEMINGEN Bij het benoemen van een opvolger van de heer Sinnema is in de eerste plaats ge dacht aan de heer Wittermans, waarne mend hoofd der school en oudste in ja ren. De heer Wittermans, die, gezien zijn capaciteiten geacht mocht worden te zijn de rechte man op de rechte plaats, heeft te kennen gegeven liever niet in aanmer king te willen komen en de door hem aangevoerde argumenten heeft het da gelijks bestuur geëerbiedigd. Gelukkig kunnen wij putten uit een arsenaal van bekwame leerkrachten en aangezien de heet H. J. Hiddink een benoeming zal accepteren, komen B. en W. thans met het voorstel om hem te benoemen tot hoofd. De persoon en zijn goede kwalitei ten kennende, hebben B. en W. gemeend te mogen komen met een enkele aanbe veling. De heer Wittermans is bereid als waarnemend hoofd mede-verantwoorde lijkheid te dragen. Het iigt in de bedoe ling om t.z.t. de woning van de heer Sin nema te verbouwen en hier voldoende woonruimte te scheppen voor het hoofd en de heer Wittermans. De heren Soer, Teeselink en Jansen ver klaarden met deze oplossing gaarne ak koord te gaan. Geen vreemde eend in de bijt als het niet nodig is. Het verdient voorkeur het oude team te handhaven. De heer Landeweerd, die tegen de per soon van de heer Hiddink geen enkel be zwaar heeft en aan zijn capaciteiten niet twijfelt,- ging in principe met het voor stel van B. en W. niet akkoord en het be vreemdde hem van de 'heer Soer, die er altijd op staat, dat er een oproep wordt geplaatst als er bij de gemeente vacatures zijn. Nadat burgemeester Enklaar had ver klaard het in principe met de heer Lan deweerd wel eens te kunnen zijn en dat de inspecteur met deze wijze van hande len volledig akkoord kan gaan, werd tot stemmen overgegaan, waarbij op de heer Hiddink 9 stemmen werden uitgebracht. Aangezien de heer A. Westerik op deze vergadering niet aanwezig kon zijn, wer den maar 10 stemmen uitgebracht, waar van één ongeldig. De heer Teeselink feli citeerde B. en W. met het feit, dat deze benoeming kon plaats hebben zonder voorafgaande geheime zitting. Tot onderwijzeres aan de o.l. Dorps school werd benoemd mej. C. S. S. Wil mink te Coevorden. Op de voordracht stonden verder de dames A. G. Visch te Deventer en A. P. Paardekoper te Vor- den. Aan de opent'are Ulo-school werden tot onderwijzers benoemd de heer J. W. Feith, onderwijzer aan de o.l. Dorpsschool en de 'heer G. E. Kamperman, hoofd o.l. School te Wilp (G.). In de vacature Ulfman werd tot slacht- huisarbeider-waagmeester benoemd de heer J. H. Paalman, terwijl uit de aanbe veling H. Willems, J. Oosterveld en G. J. Beldman eerstgenoemde werd benoemd tot arbeider op de wegen. Een voorstel van B. en W. tot verlen ging van de ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen Riet molenstraat 3 (Hofman) en Larenseweg 25 (wed. J. A. Nijenhuis) ontmoette geen bezwaren, doch ontlokte wel de opmer king, dat het de laatste verlenging mocht zijn. VERGOEDING GEHALVEERD Een voorstel van B. en W. om aan het bestuur van Je „School met de Bijbel" een vergoeding te verlenen van f 435,35 voor aanstelling van een handwerkonder- wijzeres, was oorzaak van een lichte ver troebeling van de prettige stemming, die in deze bijeenkomst van de vroedschap heerste. De heer Soer verklaarde met het voor stel gaarne akkoord te gaan, doch vol gens zijn inlichtingen worden op de open bare scholen drie dagen per week de kin deren uit de laagste klassen om elf uur naar huis gestuurd omdat de onderwijze ressen dan handwerkles moeten geven. Deze kinderen krijgen dan per week drie uur les minder en dit is niet juist. Spre ker zou ook voor de openbare scholen een vergoeding willen geven voor het be noemen van een leerkracht handwerkon- derwijs. Wanneer de „School met de Bijbel" zou worden achtergesteld, zou ik als voor stander van gelijkstelling hetzelfde heb ben betoogd. Gelijke monniken, gelijke kappen. Nadat de heer Rietberg had verklaard wel wat te zien in het betoog van de heer Soer, de heer Teeselink een „volledig mee eens" had laten horen en volgens de heer Brands toch nog wel ergens duizend gul den te vinden zou zijn voor het onderwijs, vroeg de heer Soer de voorzitter om een nader onderzoek. Wanneer U Uw best doet, zal het zeker in orde komen. Voorzitter: Dat heeft U erg vriendelijk gezegd, maar aangezien ik er van over tuigd ben, dat de middelen niet gevon den kunnen worden, doe ik geen enkele toezegging, zelfs niet van een onderzoek. Wel wil ik U beloven te zijner tijd op de ze zaak terug te komen. Nadat de voorzitter nog had gewezen op de moeilijker omstandigheden bij de „School met de Bijbel", omdat men hier veel meer kinderen van buiten heeft, die niet naar huis gestuurd kunnen worden en waar men een vrouwelijke leerkracht minder heeft dan aan de o.l. Dorpsschool, werd besloten om de vergoeding voor de „School met de Bijbel" en daarmede het aantal wekelijkse lesuren (thans 4) te halveren. Voor voorlopige werkzaamheden ten behoeve van de riolering van de oude De- venterweg verleende de raad een krediet van f 18.000,- en ging akkoord met het verstrekken van onderd'handse opdracht aan de firma Krekel en Zoon. Verder werd een krediet van f21.500,- verleend voor stroomlevering aan de provinciale bestuurspost in de Holterberg (verzwaring kabelnet, waardoor verster king laagspanningsnet) en f 1500,- voor onderhoud van het gemeentelijk abattoir. RONDVRAAG De heer Brands constateerde onlangs dat een plaatselijke firma bezig was, met bestrating. Hij zou dergelijke kleine kar weitjes in eigen hand willen houden te meer waar de gemeente in de persoon van de heer G. Tuitert die onlangs als gemeen tearbeider werd benoemd een man van het vak bij de hand heeft. Door eigen mensen laten uitvoeren kost belangrijk minder. De heer Tuitert werd benoemd omdat hij zo'n goede stratenmaker is. De voorzitter deelde de heer Brands mede dat de heer Tuitert in de vergade ring van de raad op 7 maart 1962 werd benoemd tot arbeider op de zandwegen en dit is de heer Tuitert ook uitdrukke lijk gezegd. Wanneer men hem nu in het dorp aan het straten zet komt het onder houd van de zandwegen nog meer in de knoei. De heer Rietberg constateerde dat het onderhoud van de zandwegen zo hier en daar te wensen over laat. De oorzaak zal wel zijn dat er steeds meer werk aan de „gemeentewinkel" komt en dat het aantal werkkrachten bijna niet wordt uitgebreid. Hij zag de schaaf heel weinig op de wegen Wanneer we niet nog verder achterop willen raken zal er iets moeten gebeuren. De voorzitter wees naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Rietberg op het tekort aan arbeiders bij de gemeente, welk tekort als oorzaak heeft gebrek aan geld. Aan verhoging van opcenten op de personele belasting, wegen- en rioolbelas ting valt niet te ontkomen. In de oude opstallen aan de Gaarden- straat op het erf van de heer A. *M. Tui tert huizen volgens de heer Brands veel ratten waarvan de bewoners in de buurt veel last en schade ondervinden. Ratten- verdelger Bal zal een onderzoek instellen en hopelijk zal dit het einde van de rat- tenfamilie betekenen. Op een vraag van de heer Rietberg deelde de voorzitter mede dat hopelijk zeer binnenkort het plan „Sanering dorps kern" ter tafel zal komen. Ook zal de ste- debouwkundige rap aan het werk moeten met een nieuw uitbreidingsplan. Want in het project „Kolweg-zuid" is reeds alle grond verkocht of gereserveerd. Nadat op een vraag van de heer Landeweerd nog was medegedeeld dat bij de dienst van gemeentewerken voorbereidingen worden getroffen in verband met het verbreden van de Beuseberger weg vanaf de Laren seweg tot Potman, volgde sluiting der vergadering. TOELATINGSEXAMEN Voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Almelo slaagden Magda Lou- werse en Gcrrit Westra te Holten. CONCERT KIJKSPOLITIEKAPEL Op zaterdag 14 juli a.s. zal de Rijkspo- litiekapel te 's-Gravenhage om 4.30 uur in het Sportdal te Holten, in het kader van hel V.V.V.-vakantieprogramma, een openlucht-concert geven, onder leiding van haar kapelmeester de reserve-officier der Rijkspolitie le klas H. Ch. Hooger- vorst. Na een mars door hel dorp zal voor het gemeentehuis een aubade worden ge bracht. De kapel telt plm. 50 leden, de drumband plm. 30 man. Onze plaatsgenoot de wachtmeester le klas H. Hilverink, maakt deel uit, van deze lcapel. Onder dit hoofdstuk wijst de A.N.W.B. er in haar jaarverslag over 1961 op, dat door verschillende oorzaken - genoemd worden de bevolkingsaanwas, de verho ging van de levensstandaard, de toene ming van de vrije tijd, de grotere mobili teit, maar bovenal de toeneming der ver stedelijking - de behoefte aan verpozing in de vrije 'natuur en daarmede aan voor openluchtrecreatie beschikbaar ingerichte ruimte, in de laatste decennium (tiental len jaren) op onrustbarende wijze is ge stegen. In de regeringsnota ,,inzake de ruimte lijke ordening in Nederland" van septem ber 1960 wordt daaromtrent gezegd. „Uit een oogpunt van ruimtegebrek behoren de problemen van recreatie in de vrije natuur (evenals die van de natuurbe scherming) tót de moeilijkste die de ont wikkeling van ons land opwerpt." De belangen van de openluchtrecreatie worden evenwel in toenemende mate ge schaad, omdat zij, naar het oordeel van de A.N.W.B. in maar al te veel gevallen moe ten wijken voor andere belangen. Dit vindt naar haar mening zijn verklaring in het feit, dat hoewel de coördinatie van de be langen van de openluchtrecreatie in han den ligt van de staatsscretaris van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen (daartoe geadviseerd door de Interdepartementale Coördinatiecommissie voor de Openlucht recreatie INCOR) de feitelijke behartiging van die belangen verdeeld blijft over een groot aantal ministeries, welke hun aan dacht behalve aan recreatie ook nog aan vele andere zaken moeten besteden. Het gevolg hiervan is, dat verscheidene pro blemen van de openluchtrecreatie niet die aandacht kunnen krijgen, welke zij naai de mening van de A.N.W.B. verdienen. Zij is van oordeel dat het voor een goede behartiging van de belangen der openluchtrecreatie nodig is om deze in sterkere mate dan thans het geval is, te centraliseren binnen het ambtsgebied van één minister. De A.N.W.B. heeft zich in mei 1961 in die geest tot de. regering gewend, waarbij zij bovendien voorstelde, om als advies orgaan van die ene minister een Centrale Recreatie Commissie in te stellen en voorts, als uitvoerend orgaan ten dienste van die minister, een Rijksdienst voor de Openluchtrecreatie. •Deze commissie moet volgens het jaar verslag niet slechts zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van de centrale over heid, doch zij moet bovendien een beperkt aantal vertegenwoordigers bevatten van die lokale overheden, die ook een belang rijke taak te vervullen hebben op het ter rein van de openluchtrecreatie cn voorts van de particuliere organisaties, welke zich in belangrijke mate met dit vraag stuk bezighouden. Op deze wijze zullen van dit meer geschakeerde lichaam ook meer stimulansen kunnen uitgaan, dan in een uitsluitend interdepartementale com missie als de INCOR mogelijk is. Naar de mening van de A.N.W.B. zal voorts de besteding van Rijksgelden t.b.v. de openluchtrecreatie, welke thans nog geschiedt via verscheidene ministeries, uiteindelijk in hoofdzaak moeten geschie den via slechts één ministerie. Voor de besteding van die gelden zal het advies moeten worden ingewonnen van de Cen trale Recreatiecommissie. Deze omstandig heid zal ér dan automatisch toe leiden, dat alle openluchtrecreatie - aangelegenheden waarbij rijksgelden betrokken zijn of kun nen worden, aan genoemde commissie worden voorgelegd en dat, naar alle waar schijnlijkheid, overheid en particuliere organisaties zich ook in andere gevallen tot dit centraal orgaan om advies zullen wenden. De commissie zal door haar gevarieerde samenstelling kunnen beschikken over de ervaringen, opgedaan in verschillende vor men van openluchtrecreatie, terwijl zij zich voorts zal kunnen laten bijstaan door een of meer wetenschappelijke werkgroe pen. Zij zal het nationale beleid met betrek king tot de openluchtrecreatie moeten uit stippelen en ter goedkeuring voorleggen aan de met de behartiging van dat onder werp belaste minister, aldus het jaarver slag. Wij zouden de A.N.W.B. in deze gedach- tengang heel ver willen volgen, als zij maar zou kunnen leiden tot een versnelde planning en ontwikkeling, al verhelen wij ons niet, dat aan deze materie nog tal b.v. in zo'n richting. ROUTEKAART OVERIJSSELSE HEUVELRUG In een eenvoudig vouwblad heeft de VVV-contactcommissie De Overijsselse Heuvelrug" een route uitgestippeld, die door het mooiste gedeelte van Overijssel voert, n.l. over de „Overijsselse Heuvel rug". Door dit enorme recreatiegebied, dat zich uitstrekt van Ommen tot Holten met als uitloper Rijssen, voert de tocht, die zbveel schoons en afwisseling te bieden heeft, dat men voldaan op zijn uitgangs punt terugkeert. Men kan dé tocht, waar van de totale lengte ongeveer 110 km be draagt op ieder gewenst punt aanvangen. Het routekaartje wijst duidelijk de weg. Zij is ook gemakkelijk in te krimpen en b.v. in twee keer te maken. In het kaar tje zijn de voornaamste bezienswaardig heden met nummers aangegeven. Zij be treffen kastelen, natuurbaden, oude mo lens, zandverstuivingen, kerken, ravijnen speeltuinen, musea, steenbakkerijen en tal van prachtige uitzichtpunten. Mogelijk dat U ook nog reewild ontmoet. Voor slechts 25 cent kan men eigenaar "worden van dit vouwblad op het VVV-kantoor aan de Gaardenstraat. GESLAAGD VOOR HOOFDLEIDSTER Mej. Gerritje Wolters leidster aan de openbare kleuterschool ahier is te Ensche de, na haar studie bij het Tivo, geslaagd als hooftUeidsler van gewestelijke, gemeentelijke en met name planologische aspecten verbonden zijn, die uit hoofde van autonome be voegdheden, zo één, twee drie nog maar niet op te lossen zijn. De ontwikkeling van de provinciale streekplannen wijst RECREATIE WEG HOLTERBERG Er moet echter meer schot in komen. Bij een officiële gelegenheid is dezer dagen het woord gevallen „ambtelijke molens malen langzaam, maar zij malen fijn." Wij zouden er aan toe willen voegen „en duur" Wij hebben het gevoel, dat de uitvoe ring van de plannen voor de recreatieweg over de Holterberg van de plannen voor de recreatieweg over de Holterberg, die nu al maanden en maanden op zich laat wachten - de aanbesteding zal nu waar schijnlijk in augustus plaats vinden - ern stig belemmerd is geworden door gebrek aan coördinatie bij de hogere instanties, die hierover het laatste woord te zeggen hebben. Dat zal bij de gestegen lonen en prijzen zeker geld kosten, maar naar wij vurig hopen niet te koste gaan van de kwaliteit van deze voor de recreatie zo belangrijke weg. Dan zeker van frisse mond en witte tanden Enkele jaren geleden werd Schweitzer de Nobelprijs toegekend. Het geld ge bruikte hij voor de bouw van een perma nente leprozen-verblijfplaats in Lamba- rene. Een terugblik op het leven van deze zeldzaam begaafde theoloog-meducus-mu- sicus zou kunnen aanvangen met de sa menvatting, welke één zijner vereerders aldus gaf: „Schweitzer, die enige malen doctor is, professoraten afsloeg, gevaarlij ke operaties verrichtte, eigenhandig hos pitalen voor honderden patiënten kilo meters ver verhuist, als Christen-zende ling evangeliseert, pionierswerk deed op het gebied van orgelbouw als géén voor hem, even gemakkelijk het lancet als de vulpen hanteert, het mooiste boek over Bach schreef, en intussen als de meest geroutineerde organist thuis is, niet op één maar op alle kathedraalorgels, en dan weer zelf zijn eigen boot teert om wilden te hulp te snellen voor medische bij stand". Als zoon van de predikant Ludwig Schweitzer en van de predikantsdochter Adele Schillinger op 14 januari 1875 te Kayensberg in de Elzas geboren, verhuis de Albert Schweitzer reeds na 5 maanden met zijn ouders naar Günsbach, óók in de Elzas, waar de ouderlijke woning sinds dien bleef gevestigd. Reeds in 1880 kreeg de knaap muziek onderwijs van zijn vader, later van Eugen Münch en in 1898 te Parijs van de be roemde organist der St. Madeleine Ch. M. Widor. Na volbrachte studie op de Real- schule te Münster en het gymnasium te Mühlhausen, werd Schweitzer in 1893 in geschreven aan de Universiteit van Straatsburg voor de vakken theologie en filosofie. Vijf jaren later deed hij staats examen godgeleerdheid en verwierf daar na een beurs, ingesteld voor jonge Elzas- ser studenten, die uitmuntten, om elders verder te studeren. In de 'herfst van 1898 ging de pas 23- jarige naar Parijs en promoveerde daar op een dissertatie over; „Kants Religions- philosophy". In 1899 volgde hij te Berlijn de colleges van Harnack e.a. Daarna ging hij naar Straatsburg. In deze stad bleef hij tot 1907 hulpprediker in de St. Nico- laikerk, terwijl hij zijn studiebeurs af stond ten behoeve van anderen. Intussen had de ondoofbare studie- lust de jonge doctor in 1900 alweer een licentiaat in de theologie bezorgd en wel met een studie over het pro bleem van het Avondmaal in het N.T. Hij werd vervolgens privaatdo cent aan de Straatsburgse universi teit, waar hij college gaf in het N.T. en het oer-Christendom. Het volgen de jaar publiceerde hij: „Das Lei- dens- und Messianitats-Geheimnis Jesu". In 1905 verscheen zijn stan daardwerk over Bach in het Frans. Plotseling wendde Schweitzer in okto ber 1905 de koers en verrastte zijn fami lie met het besluit om in de geneeskunde te gaan studeren en na afgestudeerd te zijn -zien als medisch zendeling te wil len vestigen in Aequatoriaal Afrika, van doctor in de geneeskunde op ccn proefschrift: „Die psychiatrische Beur- teilung Jesu"; in deze dissertatie weerlegt hij alle schrijvers, die een poging gedaan hebben om Jezus als een geesteskranke voor te stellen. Op 37-jarige leeftijd trad Albert Schweitzer in het huwelijk met Helene Breslau, dochter van een hoogleraar in de geschiedenis; met haar trok hij in 1913 naar Lambarene, waar hij aan een zijtak van de Ogowe-rivier een eerste negerzie kenhuis stichtte. Tijdens de oorlog 1914-1918 werd Al- bert Schweitzer met zijn vrouw door de Fransen geïnterneerd, eerst in Lambare ne, later in een kamp te Garaison in de Pyreneeën en '.e St. Rény de Provence. In juli 1918 keerde het echtpaar naar Güns bach terug,hier heeft Schweitzer nog een operatie ondergaan, daarna weer zijn taak als predikant opgevat, en was tegelijk assistent in het hospitaal te Straatsburg. Het duurde echter niet lang of de inmid dels 45 jaar geworden theoloog-medicus musicus was alweer op reis; in 1920 houdt hij lezingen aan de Universiteit van Up- sala en geeft orgelconcerten in Zweden (op instigatie van de bekende bisschop Söderblom) met de baten waarvan hij de in Lambarene gemaakte schulden veref fent. En dan volgt al spoedig het besluit om ten tweeden male naar Lambarene te rug te keren in verband waarmee hij eerst nog de colleges in tropenhygiëne en tand heelkunde aan de Berlijnse universiteit volgt. Nadat Schweitzer in 1921 ontslag als predikant en hospitaalarts heeft gevraagd, nam hij het besluit voortaan te leven van de opbrengst zijner boeken en concerten en die te bestemmen voor de in 1924 weer aangevangen arbeid in Afrika. Tussen 3921 en 1924 heeft hij o.a. nog lezingen gehouden aan de universiteiten te Oxford en Birmingham. Voorts wees hij meer dan één benoeming tot hoogleraar af, waarbij die van de Leidse academie. In het jaar van 2ijn tweede vertrek naar Lambarene werden de geleerde nog twee eredoctoraten verleend, t.w. dat in de theologie aan de universiteit van Zürich en dat in de wijsbegeerte aan de univer siteit in Praag. En zo werd dan in 1925 het tweede tijd perk in Lambarene aangevangen met de bouw van een nieuw hospitaal, waarvan Albert Schweitzer zelf architect en aan nemer was, terwijl hij tegelijkertijd als predikant, zendeling en operateur op trad. Met enige onderbrekingen door verblijf in Europa en elders heeft Schweitzer zijn medische arbeid steeds meer uitgebreid en gemoderniseerd, zodat in de loop dei- jaren het ziekenhuis tot één der bekend ste monumenten in de nieuwere zendings geschiedenis geworden is. De oprichting van het ziekenhuis te Lambarene heeft de z.g. medische zen ding zeer gestimuleerd. Daarnaast heeft Schweitzer door zijn overgang van Straatsburg maar Lambarene op symboli sche wijze.de aandacht,der cultuur op de nood der gekleurde volkeren gericht. Op 1 juli zal het nieuwe tarief van de omzetbelasting ingaan. Dit heeft staats secretaris Van den Berghe dinsdagmiddag in de Eerste Kamer meegedeeld, die de voorstellen van de regering tot wijziging van de omzetbelasting goedkeurde. Een groot aantal goederen zal buiten het zgn. weeldetarief vallen, d.w.z. dat de omzetbelasting wordt verminderd van 18 tot 5 procent. Hieronder zijn: koelkas ten, vliegtuigen, foto- en filmtoestellen, horloges, toneelkijkers teakhouten meube len elektrische speelgoedtreinen, klokken, oesters en autobanden. Het weeldetarief blijft wel van kracht voor o.a. televisie toestellen cn auto's. Door de verlaging van de omzetbelas ting derft de staat vijftien miljoen gulden aan belastinggeld.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 7