Walvis en planetarium op 3 x A Provinciale V.V.V. Filmnietiws Een puur minuten Hieywe folders vao Voetbal Holten 1-VABO 1 2-3 Tentoonstelling handwerken Codo te Deventer nam nieuwe graansilo in gebruik Zaterdag' 23 juni 1962 Nu het toeristisch seizoen is aangebro ken valt ook weer een grote activiteit te bespeuren bij de provinciale V.V.V. in Overijssel. Veel van haar arbeid treedt niet zo aan het daglicht. De uitgave van nieuwe folders, brengt de belangstellende vakantieganger echter nauwer met het provinciale V..V.V.-werk in aanraking. MUSEAFOLDER Onlangs verscheen een nieuwe musea- folder van Overijssel. Zij maakt een uit stekende indruk en bevat eenschat van gegevens. Gaarne merken wij op. dat het natuurhistorisch museum van de heer Piet Bos op de Holterberg er een plaatsje in gekregen heeft. De Overijsselse cultuur spreekt er uit al heeft ze illustratief ook een modern tintje gekregen. Het is thans voor de vierde maal dat een museafolder van Overijssel verschijnt. Deze folder, die in samenwerking met de Bond van Museumdirecteuren in Oost-Nederland wordt uitgegeven is ook in de Duitse en Engelse versie gedrukt. WATERSPORT Van een geheel ander genre is het vouw blad over de watersport in ons gewest. Van buiten door kleurige plaatjes een blikvanger, noodt zij de toerist een blik te slaan op een uitvoerige documentatie van de recreatiemogelijkheden te water, met een kaart van de provincie en zelfs de diepgang van de waterwegen. Zij bevat een speciaal kaartje van het merengebied in de kop van Overijssel en verder zeer uitvoerige gegevens van alle plaatsen die aan water gelegen zijn. Overijssel heeft meer dan genoeg water in voorraad. Elke waterkaart toont dat Overijssel een belangrijke schakel is in de keten van onderling verbonden, Neder landse waterwegen. Het flesje water, dat bijgevoegd was, had men rustig in Zwolle kunnen laten, zelfs in het waterarme Holten zijn we overtuigd van de rijkdom aan recreatie water in ons gewest.. Wij betwijfelen al leen of de Holtenaren over het algemeen het wel zover zullen brengen om hun va kantie op het water door te brengen. Maar dat is niet in de eerste plaats het doel van deze zeer gedocumenteerde uitgave. Beide folders zijn ten kantore van de V.V.V. verkrijgbaar of worden op aan vraag gaarne besteld. RAINBOW SINGERS BEHAALDEN IE PRIJS De Rainbow Singers, die deel uitmaken van het Quintet van dezelfde na'am in onze plaats, behaalden zondag op het Songfestival ter gelegenheid van het school- en volksfeest in het Larense- broek de le prijs. Henny Achterkamp en Sem Kajoi zon gen bij diegelegenheid „Ching-ching- ching" en „Ginny come lately" begeleid door de band van „The Seven Sweet Swingers" uit Goor. ORIENTERINGSRIT .HOLTERBERG' MET VEEL DEELNAME Voor de zondagmiddag door de M.A.C. „De Holterberg" uitgeschreven oriënte- ringsrit voor auto's, motoren en brommers bestond een zeer grote belangstelling. Niet minder dan 81 deelnemers, uit Sal- land, de Gelderse Achterhoek en Twente waren met hun voertuigen naar Holten gekomen om aan deze aardige rit deel te nemen. Ook enkele zomergasten waagden zich aan dit voor hen vermoedelijk onbe kend experiment, terwijl natuurlijk ook de Holtense liefhebbers niet ontbx-aken. Het werd een rit door de prachtige om geving van Holten ter lengte van ruim 60 km. met een gemiddelde snelheid van 36 km. voor de auto's en motoren en 20 km per uur voor de bromfietsen, over ver harde zg. „groene wegen", zodat men niet met het drukke verkeer op de hoofdwe gen in aanraking kwam. Op de helft van Aantrekkelijk voetbal hebben de wei nige toeschouwers niet gezien in deze wedstrijd, waarin geen der partijen veel belang had bij de puntjes. In deze laatste wedstrijd had Holten bij een overwinning verzekerd geweest van de tweede plaats en dat had voor dé rood-zwarten een re den moeten zijn met beter spel voor de dag te komen. Holten had in de eerste helft al een ruime voorsprong kunnen nemen, het bleef echter bij twee schoten tegen de paal. Omdat Vabo ook niet ver der kwam dan tot enkele vruchteloze aan vallen was het bij de rust nog steeds dubbelblank. Direct na de rust scoorde Jansen uit een dieptepass het openings doelpunt. Even later was slordig wegwer ken van de Holtense defensie er de oor zaak van, dat de Almelose midvoor een niet te missen kans kx*eeg (11). De strijd werd een beetje feller, maar de Almeloërs vielen bepaald niet tegen deze keer en wisten met twee gave doelpunten een ruime voorsprong te nemen. Een kwar tier voor het einde beging de Vabo-stop- per een overtreding, die een strafschop opleverde. Linksback Traanman liet de Almelose keeper vergeefs uitvallen en daarna moesten de gasten nog even goed oppassen, voor de toch wat futloze Hol tense aanval zonder uitblinker. Eindstand van deze laatste wedstrijd voor de Holte- I naren, was dus 32 in het voordeel van Vabo. TRAINING De wekelijkse trainingsbijeenkomsten zijn i.v.m. vakanties uitgesteld tot 12 juli a.s. RESERVEFONDS VOOR VOETBALVERENIGING Om in de directe toekomst een appeltje voor de dorst te hebben, er staan nml. verschillende plannen op het H.V.C.-pro- gramma, zijn op het ogenblik bij ver schillende vooraanstaande H.V.C.-ers rood-zwarte ballpennen met inscriptie te koop. De pennen zijn werkelijk prima van kwaliteit en worden voor slechts één gul den verkocht. HELIOS JEUGDTOURNOOI TE DEVENTER Afgelopen zondag werden in Deventer de finalewedstrijden gespeeld in het He- liosjeugdtournooi. Holten A werd in de voorrondes uitgeschakeld door een 10 nederlaag tegen IJsselstreek A. Holten B drong door in de finale, maar verloor toen na het nemen van strafschoppen. Holten C deed het nog beter en versloeg in de' finale Cupa C en behaalde evenals Holten B een mooie beker. Programma a.s. zondag: 2.30 uur: Wit kampers 3Holten 3, terrein Witkampers. de rit moest men de tocht zonder route kaart terug rijden. Met een woord van dank aan de deelnemers, de controleurs en degenen, die de tocht uitzetten, reikte de voorzitter in café Vruggink, waar start en finish waren de prijzen uit, bestaande uit aardige bekertjes en kunstvoorwerpen. De uitslag luidde als volgt: Auto's: 1 A. Poelder, Deventer 8 strafp; 2 J. Smit, Lettele 10 strafp; 3 I. de Lange Rijssen 10 strafp; 4 J. H. ter Meulen, La ren (G.) 10 strafp; 5 M. L. Kosters, Deven ter 12 strafp; 6 J. Prakke, Eibergen 12 strafp. Motoren en scooters: 1 J. Bos, Olst 3 strafp; 2 A. Dam, Vroomshoop 7 strafp; 3 E. J. Bultman, Hengelo (G.) 8 strafp; 4 J. A. Alferink, Nijverdal 12 strafp. Brommers: 1 G. J. ter Maat, Delden 6 strafp; 2 J. H. Scheperman, Holten 7 strafp; 3 J. ter Maat, Hengelo 7 strafp; 4 H. A. Woessink, Harfsen 7 straf- pnt; en 5 E. Kappert, Almelo 10 strafp. - £>e heer J. Bos uit Olst en zijn duopas sagier leverden de beste prestaties en wonnen de hoofdprijs, een dagtocht naar hét buitenland per OAD voor 2 personen. HOLTENS NIEUWSBLAD Gehoorgevend aan de bijzonder talrijke verzoeken van de jeugd draait deze week zondagavond in „Irene" de nieuwste film van de zo enorm populaire Freddy getiteld „NUR DER WIND". De gitaar en de zee blijven onverbrekelijk verbonden met de filmcarrière van de meervoudig platen- miljonair ..Freddy Quinn", maar de nieu we UFA-FILMEX-film „Nur der Wind" is toch in de eerste plaats een kei van een avonturenfilm, die zich dah ook niet in het zonnige zuiden, maar aan de steen harde, verlaten westkust van een Iers vis serseiland afspeelt en ten dele in Dublin. In de misdadige intriges rond de society- wereld van Dublin's jachthaven en de verarmde vissersbevolking op het eiland, raakt Freddy verwikkeld in een adembe nemend en wanhopig avontuur, waaruit hij tenslotte na vele tegenslagen zegevie rend te voorschijn treedt. „Nur der Wind" is een prachtige film waarin Freddy z'n nieuwste schlagers ten gehore brengt als „Nur der Wind" en „Einmal oben, einmal unten", een film die garant is voor een paar uur heerlijke probleemloze ontspannning en die de jeugd ongetwijfeld tot grote extase zal weten te brengen. NIEUWE LEERLINGEN SCHOOL DIJKERHOEK Het Hoofd der o.l. school te Dijkerhoek, de heer J. W. Witmer, verzoekt ops on der de aandacht van de ouders in de schoolkring te brengen, dat nieuwe leer lingen voor het komende schooljaar zo spoedig mogelijk moeten worden opgege ven. Hij verzoekt hen vriendelijk hem daarvan uiterlijk 1 juni a.s. mededeling te willen doen. ULO-CERTIFICATEN UITGEREIKT Als uitvloeisel van het zg. ulo-experi ment, waaraan door de Holtense school voor uitgebreid lager onderwijs wordt deelgenomen, heeft de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, het vorige weekend, na een op de school gehouden schriftelijk en mondeling examen, aan 21 leerlingen van de 3e klas het z.g.n. ulo-certificaat uitge reikt. Een deel van deze leerlingen, die dus geen ulo-diploma krijgen, zal doorgaan op de aan deze school verbonden afdeling voor economisch en administratief onder wijs. De burgemeester wees er in een korte toespraak dan ook op hoe belangrijk het is, dat deze leerlingen in het bezit zijn gekomen van een bewijs van het ge volgde onderwijs, hoewel zij dus de school niet volledig hebben afgelopen, maar hoe veel belangrijker hei nog is, dat zij doorgaan zich op een of ander gebied verder te bekwamen, waarvoor de thans gevormde top-afdeling een prachtige ge legenheid biedt. Ook het hoofd der school, de heer Sin- nema, spoorde de jongelui aan de studie niet te verwaarlozen, ook als zij misschien nu al in het arbeidsproces worden opge nomen. De namen van de geslaagde jongelui zijn: meisjes: G. Pluimers, Markelo, M. Tij hof, Rijssen, A. Koopman, Bathmen, C. Schippex-s Holten, D. Reijlink, Holten G. Voox-tman, Rijssen, T. Kistemaker, Max-- kelo. Jongens: W. Pakkert, Bathmen, J. Vru- wink, Markelo, A. Beumcr, Holten, W. Dijkei'man, Holten, J. Meijer, Holten, G. Gazan, Holten; H. Bx-oekmaat, Holten; B. Slettenhaar, Bathmen; H. Vooi'tman, Rijssen; J. Müller, Holten; J. Pasop, Hol ten; A. Jansen, Holten; J. Woltei's, Holten; J. Scholten, Holten. NIEUWE POSTKANTOOR IN GEBRUIK Ingaande donderdag, 28 juni a.s. zal het nieuwe postkantoor in de Gaarden in ge bruik worden genomen, zodat het oude kantoor in de Dorpsstraat buiten dienst zal worden gesteld. De officiële opening van het nieuwe be drijfspand der P.T.T. zal - behoudens eventuele wijziging - geschieden op woensdag, 27 juni a.s. des namiddags om 3 uux\ In de hal van de O.L. Dorpsschool werd zaterdag j.l. des middags van 2 tot 3.30 uur een tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen. liet betrof hier vaardigheid met de naald van kin deren van ongeveer 10 tot 13 jaar oud. De ouders alsmede ouders van te ver wachten nieuwe leerlingen waren uit genodigd eens te komen kijken. Verder wax-en ook de oud-bestuursleden op de hoogte gesteld en genodigd. Op een veertiental tafels lag alles overzichtelijk gespreid. Boeketten bloe men gaven een feestelijk aanzien. De werkstukjes waren van nummers voor zien. Het waren kussenslopen, onder jurken, verstellappen, pettycoats, pyja ma's, schortjes, overhemden, jongens- In de hal „100 jaar activiteiten", wel ke op de tentoonstelling 3 x A aan de regionale activiteiten gewijd wordt, valt op velerlei wijze de aandacht op de Twentse ondernemingszin en op de ban den die dit gewest met vele delen van de aardbol verbinden. In een tweetal bij zondere inzendingen wordt dit nog eens extra onderstreept. Dit betreft het skelet van een walvis ter lengte van 24 meter en een volledig planetarium, dat, in een afzonderlijke projectieruimte geïnstalleerd, 'n opper vlakte van 100 m2 beslaat. Dit planeta rium (bijzonder actueel wegens de ruim teverkenningen van onze tijd) herinnert aan de goede naam, die inwoners van Enschede zich meer dan honderd jaar geleden op wetenschappelijk gebied reeds verworven hadden. De walvis roept de ondernemingslust in herinne ring van gewone lieden: Twenten en Achterhoekers, wier namen vrijwel ver geten zijn, maar die in een tijd, toen deze gewesten van de i-est van ons land stei'k geïsoleerd lagen, de naam van Hol land op de wereldzeeën hoog hielpen houden. Beide inzendingen komen tot stand met medewerking van het natuurhistoiüsch museum te Enschede. Dit museum be vat veel walvishei'inneringen, want in prehistorische tijden hebben deze die ren ook in deze streken rondgezwom men. De fossiele resten zijn bij hon derden in de Twentse bodem gevonden. Het walvisskelet is voor deze bijzon dere gelegenheid afgestaan door het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden. Deskundig personeel van dit museum zal tussen de 35 m brede span ten van de „100 jaarhal" het enorme geraamte tot in zijn details reconstrue ren. Hoe vreemd het moge klinken voor een landsdeel, dat zo ver van zee lag als Oost Nederland, ook van hier zijn on dernemende lieden ter walvisjacht ge trokken. Bij een groep Groenlandvaar- ders, die in 1634 op Spitsbergen over- wintex'de, bevond zich de kok Alef Willemsz. die uit Gelderland afkomstig was. In 1651 was Jan Wagelaar uit En schede in dienst van de „Groenlandse Compagnije" getreden. Weer andere walvisvaarders hebben de twee walvis kaken meegebracht, die vóór de grote stadsbx-and op de Heurne (Wilhelmina- sti'aat) stonden en er een tuinpoortje vox-mden. Men weet nog dat een man uit Lonneker omstreeks 1800 regelma tig ter walvisvaart trok. Van zijn huisje aan' de Kuipersdijk, wandelde hij ieder voorjaar naar Amsterdam, waar hij aanmonsterde voor de walvisjacht en elk najaar kwam hij te voet terug. Ook op het erve Meerbekke onder Rekken heeft een walvisvaarder gewoond. Toen na 1945 de moderne walvis vaax'der „Willem Bai-endsz" naar de Zuidelijke ijszeeën uitvoer, waren er op diverse reizen ook inwoners van Twente aan boord. COENRAAD TER KtJILE Dit planetaiium herinnert aan Coen- pagina 6 blouses, meisjesblouses, rokjes, jurken en ook het stofversieren was te bezich tigen. De leraressen, mej. Steunenberg en mevrouw Voortman,.hadden samen met het bestuur van de Nieuwe Naaischool, geassisteerd door enige kinderen, de tentoonstelling opgebouwd. Enkele oudei's maakten van de gelegen heid gebruik en bekeken het werk, waar voor ze veel lof hadden. Na half vier werd de tentoonstelling onmiddellijk weer op geruimd. De nieuwe naaischool wordt ge sloten vanaf 1 juli tot half augustus. De eerste les van de nieuwe cursus wordt ge geven op zaterdag 18 augustus. De naai school, die uitgaat van de Oudercommissie beschikt over 9 machines, n.l. 5 trapma- chines, waaronder zigzag en 4 handma chines. raad ter Kuile en zijn leermeester Lam- bertus Nieuv/enhuis. Beide Enschedeërs uit de oatriottentijd waren bevriend met Eise Eisinga uit Franeker en net als deze hadden zij een planetarium ge bouwd. Coeni'aad ter Kuile heeft ook de zon newijzer aan de Grote Kerk te Ensche de vervaardigd, waarbij een stenen in scriptie de herinnering vast houdt aan deze veelzijdige man, die naast zijn tex tielfabriek tijd vond om zich aan werk tuigkunde en aan sterrenkunde te wij den. Hij overleed in 1852, tien jaar voordat zijn levenswerk, evenals dat van Nieuwenhuis, door de grote stads brand van Enschede verwoest werd. Op donderdag 21 juni heeft mr. dx\ N. Bolkestein, burgemeester van Deventer, de nieuwe graansilo van de Coöp. Op en Overslagvereniging „Deventer en Om streken" (C.O.D.O.) officieel in gebruik gesteld. Door de bouw van deze silo, die een inhoud heeft van 3400 ton, is de glo bale opslagcapaciteit voor granen van de genoemde vereniging tot bijna 5000 ton gestegen. Deze uitbreiding betekent een belangx-ijke verbetering in de grondstof- fenvoorziening van de coöperatieve meng voederindustrie in de omgeving van De venter. De aan- en verkoopcoöperaties van Apeldoorn, Bathmen, Beekbergen, Colm- schate, Diepenveen, Eerbeek, Ernst, Epe, Gorssel, Heerde, Heino. Holten, Klaren- beek, Loenen, Markelo. Oene, Raalte, Ter- wolde en Twello, die tezamen met het Centraal Bux-eau te Rotterdam de deelge noten zijn van de CODO, zullen n.l. het door haar benodigde graan voortaan snel ler ter beschikking krijgen. Vanwege de gezamenlijke opzet kan het silobedrijf van de CODO worden beschouwd als een ge slaagd voorbeeld van concentratie op het gebied van de aanvoer en de opslag van voergranen. DIPLOMA KANTOORTYPIST De volgende leerlingen van de open bare ulo-school slaagden voor het diplo ma kantoortypist van de Vereniging van Leraren in schoonschrijven, stenografie en machïneschx'ijven, dat donderdag in de school werd afgenomen. Meisjes: G. H. Schoppers, E. Reijlink, Holten; G. G. J. Pluimers, T. W. Kistema ker, Markelo; W. Tij hof, Rijssen; A. Koop man, Bathmen. Jongens: M. H.- Heijenk, A. J. Beumer, H. Broekmaat. A. B. Jansen, J. Müller, J. Scholten, Holten; J. Pasop, J. W. H. Dijkei'man, J H. Vruwink, Markelo, M. Nijland, H. Vooxrtman. G. Voortman. Rijs sen, W. E. Pakkert, Bathmen. Ondernemingslust en zin voor wetenschap in het oude Twente Er kan ook muziek op worden opgenomen, die later karx worden afge draaid. Hieraan willen wij dan wel de waarschuwing verbinden: laat de muziek die. u zo mooi vindt, niet op volle stei~kte schallen. Anderen, die genieten van de rust en dc stilte van de natuux-, zullen dat minder waar- dex-en. Hetzelfde geldt voor de portable radio. Velen stellen er prijs op in de vrije natuur nu eens van nieuwsberichten verstoken te blijven. Laat het klankvolume dus nooit sterker zijn dan dat van de stem van u 'en uw tochtgenoot in een normaal gesprek. EEN NIEUW SCHEER BATTERIJ-APPARAAT VAN NEDERLANDS FABRIKAAT Een onvolkomenheid van vele campings is een tekort aan stopcontacten. Een gevolg hiervan is: x-ondhangen bij de wasgelegenheid tot eindelijk de beurt van elektrisch scheren is aangebroken. Wanneer de tent niet op een camping wordt opgeslagen of bij watersport, is van een stopcontact in het geheel geen sprake en waar blijft dan het goed verzorgd uiterlijk waaraan uw omgeving zo gewend is geraakt? Hiervoor nu is een oplos sing gevonden in een scheerappax-aat, dat op twee batterijtjes van l'i» volt loopt, die in de bijbehorende cassette zijn opgehangen. Deze cassette bevat bovendien een spiegeltje, een schoonmaakborsteltje en een „druk- op-de-knop-systeem" om het snoer op te rollen. EEN BATTERIJ-RECORDER LAAT U UW VAKANTIE LATER NOG EENS HOREN Hebt u. wanneer u de kleurrijke dia's van uw vakantie vertoonde nooit eens gedacht: kon ik de bijpassende geluiden ook maar x-epx-oducex-en, dan zat ik weer midden in die vakantie? Die typische zuidelijke muziek, of het geluid van de zee tegen de fjor den of een gesprek met inwonex-s van dat pittoreske Spaanse plaatsje. Maar dat kan, wanneer u zich een batterij-recox-der aanschaft van de zelfde Nederlandse fabrikant die het batterij-scheerappax-aat heeft ont wikkeld. Deze recorder is gemakkelijk mee te nemen, want de afmetin gen zijn maar 200 x 270 x 85 millimeter en het gewicht is licht. Het kan met ccn draagriem over de schouder worden gedragen en dan tijdens dê wandeling worden bediend. Zo kunnen er bijvoorbeeld vogelgeluiden mee worden opgenomen. Maar daarmee behoeft u niet tot de vakantie te wachten, dat kan in c!k vrij ogenblik gebeuren. En natuurlijk is deze jjiéorder ook voor vele andere doeieinden geschikt. Om er enkele te noe men: het ongemerkt opnemen van de stemmen van kinderen bij hun spel, het vastleggen van interviews en lessen.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 5