Ds. 0. BOUWMAN 25 JAAR PREDIKANT ASPRO' i Voor al deze taken is veel geld nodig Nederlandsche Koode Kruis van de Gereformeerde Kerk van Nijverdal Zomerdienstregeling trein en bus Het Nederlandsche Roode Kruis doet een beroep op U Weest mild gestemd als U stemt voor de gezondheid van de Holtense kinderen Bronchi lef ten Filmnieuws Nijverdalse drukkerij Nijverdal Agent: JAN WIGGERS Keiweg 14 - Telef. 356 Zaterdag 26 mei 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 5 Woensdag 30 mei was het 25 jaar geleden, dat Ds. O. Bouwman bevestigd werd en intrede deed bij de Gerefor meerde Kerk van Nijverdal als haar 2e dienaar des Woords. Naast Ds. Bouwman was in die perio de aan de Gereformeerde Kerk van Nij verdal verbonden als predikant wijlen Ds. R. Hamming, wiens nagedachtenis ongetwijfeld tot in lengte van dagen zal voortleven in de geschiedenis van de kerkelijke gemeente. Het feit van een zilveren ambtsjubi leum als pastor loei, d.w.z. als plaatselijk voorganger, is betrekkelijk zeldzaam en de dertigste mei a.s. is dus wel een heel bizondere dag voor de persoon van Ds. Bouwman, alsook voor de kerkelijke ge meente en trouwens eveneens voor de echtgenote van Ds. Bouwman en de kin deren. Zonder enige twijfel zullen allen wor den betrokken in het warmgestemde gevoel van dank en waardering, waar van dit jubileum vergezeld zal gaan. Ds. Bouwman is ter plaatse een zoda nige figuur geworden, dat zijn persoon nauwelijks weg te denken is. Onder de Nijverdalse predikanten zal hij waarschijnlijk de oudste in jaren zijn, althans wat betreft de predikanten in actieve dienst en het kost weinig moeite om te vermoeden dat hij in deze kring als zodanig en zonder meer facile princeps is. Geen wonder: Ondanks zijn sterk be- lijnde wereld- en levensbeschouwing bezit de jubilaris de gave van 'n uiterst minzame omgang en mag hij in het zo genaamde intermenselijk verkeer een voorganger heten, die mede aan andere antecedenten dan alleen die van predi kant een grote achting en veel persoon lijke vriendschap en waardering ont leent. Wie een dergelijke lange periode te midden van de Nijverdalse plaatselijke gemeenschap heeft gearbeid, heeft een schat van ervaringen opgedaan. Dit alles met elkaar heeft aan Ds. Bouwman het voordeel geschonken, dat hij na zoveel jaren praktijk weinig moeite heeft om de dingen in hun juiste verhoudingen te zien, ongeacht of ze nu direkt of meer verwijderd in het schema der belangstelling liggen. Een bizondex-e karakteristiek gaf wij len Ds. Hamming destijds van zijn col lega. Bij het zilveren jubileum, dat Ds. Bouwman thans te wachten staat, lijkt het ons goed daaruit nog enkele dingen over te nemen: „Van zijn eerste ambtsperiode te Zalt- bommel weet ik niets af. Ik ken hem sinds hij in Nijverdal kwam in 1937. Hij is de eerste die als tweede predikant in onze gemeente beroepen werd en dat be roep ook aannam. Het heeft hem moeite gekost van Zaltbommel los te komen, hij was gehecht aan die gemeente. En nu voelt hij zich ook weer heel sterk aan Nijverdal verbonden, zodat hij voor alle beroepen, die hij hier van andere ge meenten ontving, vrijmoedig bedankte. En zo mogen wij nu met hem het zil veren ambtsjubileum vieren en wij doen dit met blijdschap en dankbaarheid. Ik was blij, dat hij mijn collega hier werd en we hebben altijd broederlijk en met liefde samengewer-kt tot aan mijn emeritaat en nog steeds verheug ik mij er in, dat ik van zijn arbeid en omgang genieten mag. Ds. Bouwman maakt veel studie van zijn preken. We proeven daarin dat hij de grondtekst terdege nauwkeurig na gaat. En de opgediepte kennis weet hij goed in verband te zetten met de tijd waarin wij leven. Hij houdt ons op de beproefde paden van de aloude belijde nis. Hij trekt rechte lijnen en waar schuwt aanhoudend tegen alles wat ook maar enigszins dreigt af te leiden van de rechte weg. En als zijn catechisanten geloofsbelijdenis afleggen, blijkt dat ze stevig onderlegd zijn. Ik heb dat enige malen bijgewoond en het was mij een genoegen. Als jonge kracht gaf hij een goede duw in de richting van uitbreiding. Zo begonnen we al gauw met kerkdiensten in Hellendoorn. En na enige jaren is daar een zelfstandige gemeente ont staan. Ook kwam het op de duur tot een tweede preekgelegenheid in Nijverdal door het bouwen van Rehoboth, waar nu in de grote zaal dienst des Woords gehouden wordt en in de kleine zalen gecatechiseerd wordt en allerlei verga deringen plaats hebben. Natuurlijk was dit alles niet 't werk van hem alleen, maar hij is daarin tot een stimulans en grote steun geweest. Ja, Ds. Bouwman verstaat de kunst om te bouwen, stoffelijk en nog meer gees telijk. Toen Ds. Bouwman hier beroepen werd lag ik hier op het ziekbed met longontsteking. Na herstel begreep ik, dat ik mijn werk wat inkrimpen moest. Zo kwam ik er toe het deputaatschap voor de Zending op Soemba neer te leggen. Collega Bouwman werd in mijn plaats benoemd en nu is hij scriba van de deputaten. De Zending heeft hij ook mogen dienen in de generale Zendings synode, die in 1948 te Eindhoven gehou den werd. Van de plaatselijke Evangelisatiecom missie is hij de voorzitter en bezieler. Veel werk rust op de schouders van deze kloeke gestalte. Laat ik nog één ding noemen: de Theologische Hogeschool, waarvan hij curator is. Hij heeft van de wieg af met deze Hogeschool meegeleefd. Was zijn vader, Prof. Dr. H. Bouwman, niet hoog leraar aan die school? En is hij zelf niet student daaraan geweest? Die School ds. O. BOUWMAN heeft al de liefde van zijn hart en nu is hij curator van die School. En met ere." Het is niet onmogelijk, dat er in de aard en het karakter van deputaat- schappen en functies die Ds. Bouwman nog steeds vervult, sedertdien enkele wijzigingen gekomen zijn, maar wij zijn er bij voorbaat van overtuigd dat de arbeid deze predikant nog steeds geheel in zijn greep heeft. Inmiddels bedenken wij, dat dè jaren verglijden en dat Ds. Bouwman reeds langer predikant is geweest dan dat hij het niet-geweest is, voorwaar een teken dat de boog niet altijd gespannen kan zijn. Wanneer we zeggen dat gedurende de vervlogen decennia de wereld haai* ups en downs heeft gekend, dan is dat van de ambtsperiode van Ds. Bouwman wel in zeer bizondere zin het geval. De ar beid is lang niet altijd licht geweest, in tegendeel. Bij de bewogenheid des har ten, die de jubilaris siert, kan men zich indenken, dat er jaren geweest zijn, die loodzwaar op de schouders hebben ge drukt. Maar van één ding zijn wij heel zeker overtuigd: dat zeer velen Ds. en Me vrouw Bouwman van harte zullen wii- lèn gelukwensen met het zilveren feest, dat nu een blij accent gaat vormen in de ambtsbediening van de pastor loei, om dit nog eens te herhalen. In bizondere zin is Ds. Bouwman ook altijd plaatselijk predikant geweest. Nij verdal bezit in hem één van haar grote vrienden, die door leer en leven heeft getoond wat trouw en hoogachting ver mogen. Ook anderen dan de naaste volgelin gen zullen bij gelegenheid van zijn zil veren ambtsjubileum hem in gedachten gaarne een warm saluut brengen. In verband met het zilveren ambts jubileum van Ds. O. Bouwman stelt de kerkeraad zich voor ter ere van de ju bilerende predikant een receptie te be leggen in het gebouw „Rehoboth" op zaterdag 2 juni des namiddags van 3 tot 5 uur. TREIN. De op zondag 27 mei 1962 aanvangen de zomerdienst vertoont twee belang rijke aspecten. Enerzijds herleven een aantal verbe teringen van de Zomerdienst 1961, an derzijds worden enkele beperkingen en wijzigingen in de structuur van 1961 aangebracht. Gebrek aan arbeidskrach ten en stijgende productiekosten maken het noodzakelijk het niveau van het dienstbetoon aan te passen aan hetgeen onder de gegeven omstandigheden mo gelijk is. Andere bedrijven zijn reeds voorge gaan op deze weg van aanpassing en wanneer de NS zich daarbij thans moe ten aansluiten is dat omdat het alleen op deze wijze mogelijk blijft de aan hen opgedragen vervoerstaak naar beste kunnen te blijven verrichten. Veranderde reisgewoonten maken het mogelijk het. rijden van toegevoegde treinen op zaterdag te vermindei*en, doch dwingen daarentegen tot extra maatregelen op vrijdagavond. In de morgen- en avonspitsuren van maandag t.m. vrijdag is het bestaande aantal treinen echter zoveel mogelijk ge handhaafd. VERBINDINGEN WESTEN- NOORDEN EN OOSTEN. Met uitzondering van de treinen Am- sterdam-Enschede v.v. maken de door locomotief getrokken treinen plaats voor stroomlijnstellen. De voornaamste reisversnellingen ten opzichte van de thans geldende Winter- dienst zijn: Groningen-Den Haag 15, Groningen-Rotterdam 10, Leeuwarden- Den Haag 16, Leeuwarden-Rotterdam 11 en Enschede-Den Haag 13 minuten. De treinen van deze uurdienst gaan alle weer te Hilversum stoppen. Te Utrecht kan men met 10 minuten overstaptijd met sneltreinen naar en van richting Eindhoven-Maastricht rei- PLAATSELIJKE VERTREKTIJDEN In de plaatselijke treinverbindingen zijn een aantal wijzigingen gekomen, Waarvan het van belang is goede nota te hemen. Naar beide richtingen zijn de vertrek tijden der treinen vervroegd. Holten-Deventer Holten-Almelo 6.16 n.o.z. 6.17 n.o.z. 7.17 n.o.z. 7.20 n.o.z. 8.34 7.57 n.o.z. 9.50 n.o.z. 9.19 10.34 9.57 11.34 10.57 12.34 11.57 13.34 12,57 14.34 n.o.z. 13.57 15.34 14.57 16.34 n.o.z. 15.57 17.34 16.57 18.34 17.57 19.34 n.o.z. 18.20 n.o.za. 20.34 en zo. en feestd. 21.34 18.57 n.o.z. 22.34 19.56 23.34 20.57 21.57 22.57 n.o.z. r n.o.za. niet op zondag. niet op zaterdag. BUSVERBINDINGEN Ook in de busverbindingen van de O.A.D. komen kleine veranderingen, waarmede men toch wel rekening moet houden. De bussen in de richting Deventer vertrekken 5 min. vroeger, in de rich ting Hengelo 3 min. vroeger en in de richting Almelo 1 min. vroeger. In de dienstregeling naar de richting Heeten en Raalte zijn enkele belangrijke wijzigingen gekomen, waarvan men door middel van de dienstregeling het beste kennis kan nemen. Deze dienstre gelingen zijn verkrijgbaar op alle bus sen en ten kantore van de O.A.D. Rillerig?Onprettig? Vlug: OOK DIT JAAR REKENT HET Er zijn zo langzamerhand in elke fa milie wel mensen, die op de een of andere manier iets met het Rode Kruis te maken hebben gehad. Vele chronische zieken hebben een week lang een vakantiereis kunnen maken op het prachtige schip „de Henry Dunant". Elk jaar gaan ook uit onze gemeente 4 of 5 invaliden met de boottocht mee. In het Henry Dunanthuis te Zeist hebben vele invaliden, ook uit onze afdeling een on vergetelijke week vakantie gehad. De door de plaatselijke afdeling georga niseerde invalidendagen voor patiënten uit onze gemeente worden steeds op hoge prijs gesteld. Velen zijn door het Rode Kruis naar en van het ziekenhuis vervoerd of hebben hun genezing te danken aan een bloed transfusie, die ze konden ontvangen door bemiddeling van het Rode Kruis. Velen hebben in een rusthuis, zieken huis, sanatorium of in eigen huis mooie of nuttige dingen kunnen maken tijdens een ziekteperiode, geholpen door welfare vrijwilligsters van 't Nederlandsche Roo de Kruis. Velen zijn bij ongelukken langs de weg geholpen met materiaal van de Rode Kruis Eerste Hulp Posten. Velen zijn bij oorlog, hongersnood of natuurramp geholpen door het Neder landse en het Internationale Rode Kruis. Voor al deze taken is veel, zeer veel geld nodig. Van 28 mei tot en met 9 juni a.s. woi'dt de jaarlijkse inzameling gehouden ten bate van het Rode Kruis en 'het verwacht ook van U een bijdrage. Een collecte, die ik graag bij U allen wil aanbevelen. De Kx'ingcommissaris voor Ovex-ijssel van Het 'Nederlandsche Roode Kruis F. R. Cl'ómmclin. MR. F. R. CROMMELIN 25 JAAR IN DIENST VAN DEZELFDE FIRMA De heer H. Rozendom herdacht vx*ijdag 18 mei het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst lx*ad van de fa. E. Wonnink, afd. manufacturen en meubelen. Wegens huiselijke omstandigheden werd de feestelijke viering enige tijd uitgesteld, maar de waardering, welke de fix*ma voor de jubilaris koestert, kwam wel zeer tol uitdrukking door het geschenk, dat hem onder couvert werd aangeboden. Ook het personeel van de fii*ma bood zijn collega een cadeau aan. De heer Rozendom is zijn loopbaan bij de firma begonnen als jongste bediende en bekleedt thans de functie van winkel chef met een all round ervaring, maar in het bijzonder belast met woninginrichting en de werkzaamheden in de ma'nufactu- x*enbx*anche. Hij heeft zijn vrije tijd nuttig besteed door talx*ijke vakstudies en bezit thans alle textieldiploma's, het middenstands diploma en enkele bockhouddiplorha's. Er zal nog een feestelijke herdenking van dit jubileum in meer intieme kx*ing volgen. Op een bestuursvergadering van de af deling Holten van het C-G. (vereniging voor het uitzenden van zwakke kinderen maar- koloniehuizen) bleek uit het verslag van de penningmeester, dat de kas van de vereniging er niet best voor staat, terwijl door de schoolarts juist een groot aantal kinderen van alle scholen in Holten op gegeven werd, voor wie uitzending nodig is. De verpleegkosten bedragen 6,25 per dag en per kind. Ondanks flinke bijdragen van de ouders en subsidies van de gemeente, de beide kerken en het ziekenfonds ziet het bestuur geen kans de uitzending van alle daar voor in aanmerking komende kinderen te bekostigen, wianneer de ontvangsten niet stijgen. Daarom is er over gesproken op welke wijze de kas versterkt kan worden. Ver schillende plannen werden beraamd. Ten slotte werd besloten op 30 mei a.s. bij de stembureaus een collecte te houden. Door de heer burgemeester is voor deze collecte toestemming verleend. Bij elk stembureau zal nu een busje geplaatst worden, terwijl allen, die gaan stemmen, worden uitgenodigd hierin een bijdrage voor het zwakke kind te storten Algemeen is men van mening, dat ieder op z'n minst wel 1,voor het goede doel over heeft. Ingezetenen van Holten, stelt het be stuur in zijn verwachtingen niet te leur, bezorgt de penningmeestér een blij ge zicht. Er wordt tegenwoordig veel gegeven voor zieke en zwakke kinderen in verre landen en dit is zeer nodig, maar we mogen de kinderen uit eigen land en ge meente ook niet vergeten. Maak van de gelegenheid om te helpen een goed ge bruik. VERZORGING VAN KAMERPLANTEN. De afdeling Holten van de Ned- Bond van Plattelandsvrouwen heeft de laatste bijeenkomst in het vergaderseizoen gevuld met een lezing van de heer H. A. Witte- veen uit Deventer over de verzorging van kamerplanten. Zij kwam in hotel Holterman bijeen on der leiding van haar presidente mevr. B. Broere-Bos. Na eerst gesproken te hebben over de tempex*atuur en het licht, dat nodig is om de verschillende variëteiten planten goed te doen gedijen en uitvoerig te zijn inge gaan op een goede verzorging, heeft de heer Witteveen dia's vertoond van de meest voorkomende kamei'planten en de talrijk opgekomen bezoeksters daarmede een beeld gegeven van hetgeen met een goede behandeling bereikbaar is. Aan het slot van de bijeenkomst deelde de presidente nog mede, dat op 5 juni de afdeling Gorkum een bezoek aan Holten zal brengen en heeft zij allen een px*ettige zomer gewenst. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct De jeugd kan deze week zondag in „Irene" haar hart weer eens heerlijk op halen bij de vertoning van de grote avon turenfilm in prachtige technicolor kleu ren „,Voox*bij Mombasa dreigt de dood". Een kei van een film, vol actie, spanning en sensatie met in de hoofdrollen de be faamde topsterx*en Cornel Wildé, Leo Genh, en Christopher Lee. In de ruige pracht der ongerepte wildernis van Noord-Afrika voltrekt zich dè strijd tus sen mannen, die bereid zijn de dood te tx*otsex*en om hun doel te bereiken. Tegen de overweldigende achtergrond van opge blazen tunnels en gx*ote overstromingen vecht een man zijn strijd tegen verrader lijke en lafhartige bandieten. „Voorbij Mombasa dreigt de dood" is een prachtige kleurenfilm die de toe schouwer tot de laatste seconde toe in ademloze spannning doet meeleven- van modern karakter levert en voordelig

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 5