ÊÊM Uit Hollens historie Altijd liever ifJJT' &pct\£ Welvetóoitfd lerkisiing leden gemeenteraad Hengelaars wacht weer een nieuw seizoen O€0TSE TETJtt naar het eiland Oraboma Zaterdag 26 mei 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 3 Een drost, hij mocht dan een machtheb ber zijn van groot formaat, was per slot van rekening ook eens mens. De drost besliste op het verzoek van de schout van Bathmen goedkeurend. Zeventien arme gezinnen zouden verhuizen van Bathmen naar Holten. Dat was een mooi gebaar. Maar de drost en de schout hadden er niet op gerekend dat deze armen te Hol ten niet welkom wiaren. Men herinnerde zich de kerkesprake van de vorige week, waarin de drost een plakkaat liet voorle zen: van ik beveel dit en ik beveel dat. Dit deed ook zeker iemand die zich de führer van de edelgermanen noemde in de jaren 19401945. Dit legde men als het enigszins kon, niaast zich neer. En nu was er de drost van Salland wel, die heette op Arkelstein te resideren, maar de Hotter marke was er ook. Zeven tien arme gezinnen in het dorp, daar was geen sprake van. Want het waren huiszit tende armen. Lieden die van bedelen een beroep maakten. En vaak hiadden zij ook nog vrij grote gezinnen. Zodat Holten er honderd bedelaars bij zou krijgen, klein en groot- Men hield een markevergadering. En de schout van Bathmen en de drost van Salland kregen bericht dat de marke besloten had om de volksverhuizing niet in te willigen. De drost had zich laten opwarmen en strenge plakkaten tegen de Holtenaren uitgevaardigd. En nu weigerde de marke. Vreemd volk! En om kracht bij te zetten, slepen de boeren hun messen op de Bentheimer stenen gootranden. Om, als het nodig was iedere vreemdeling aan het mes te rijgen. DE DROST ALS GERECHTS DIENAAR De drosten waren de hoogste rechters in Salland. En dit was een zeer voordelige baan. Van iedere bcete was tweederde voor de drost en één derde voor de pro vincie Overijssel." Op bepaalde dagen hield de drost zitting in de schoutengerichten. Zo om de veertien dagen ging hij van schoutambt tot schoutambt. De zaken die daar behandeld werden, waren hoofdzakelijk zware vergrijpen. Lichte zaken werden voor de schout af gedaan. Wij zullen nu eerst vertellen wat onder lichte zaken hoorde. Schelden en razen. Vechtpartijen op de vuist. Verstoring van de openbare orde (waaronder ook huis vredebreuk). Het ingooien van glazen, een zeer aantrekkelijke daad. Het stelen van pluimvee. Het doodslaan van honden. Dit laatste kwam ook veelvuldig voor. De zware vergrijpen die voor de drost kwamen bestonden uit zwaar lichamelijk letsel toebrengen. Waaronder ook moord, diefstal, het maken van vals geld, schooie ren en bedelen van uitheemsen- Brand stichten en het aanranden van vrouwen (wat veelvuldig voorkwam). Het klinkt vreemd, maar voor een moord in drift be gaan, kreeg men vaak minder straf, dan b.v. het stelen van een eikenboom, een volwassen eik dan. De meest gangbare straf voor een moord, bij een gevecht was ongeveer vijf goudgulden boete en een meed of wat haver. Wanneer men een man neersloeg, dat de dood er op volgde, die vrouwenschennis pleegde, volgde vaak vrijspraak. Stropen werd ook flink gestraft. In de vroege middeleeuwen b.v. dertien hon derd werd veel meer lijfstraffen toegepast. Zo b-v. voor stropen, oren afsnijden en ogen uitsteken. Handen afhakken en voor kleine vergrijpen een vinger. Brandmer ken kwam voor bij valse munters en paardendieven. Maar veel booswichten ontliepen hun straf door uitwijking naai den vreemde. Er was destijds geen burgerlijke stand en het politieapparaat werkte gebrekkig. Wanneer iemand hetrapt werd op het ste len van hout bij blijk en schijn, d.w.z. op heterdaad betrapt, dan zwaaide er wat. In de middeleeuwen werd men daarvoor opgehangen. Later kwam men daarvan terug. Het ophangen van iemand bleek voor de overheid een zeer onvoordelige zaak. Voor het slachtoffer was het 't laat ste oordeel. Daar kwam na de dood nog iets bij. Het begraven in ongewijde aarde. Ergens in een verstoken hoek van het kerkhof, waar ter dood veroordeelden en zelfmoordenaars bij elkaar begraven wer den. Was dit een geweldige schande voor het nageslacht, dat men na vier of vijf geslachten nog kon horen, wanneer men het elkaar bij ruzies, voor de voeten gooide. INa 1550 kwam daar verandering in. Een slimmerik van 'n overheidsdienaar kwam TWENTE - OOST-GELDERLAND - MUNSTERLAND Er is dezer dagen een nieuwe toeristen- kaart uitgekomen, die dank zij een ini tiatief van de VVV's Arnhem, Enschede en Hengelo, in samenwerking met de VVV-Münsterland en het Landesver- kehrsverband Westfalen in Dortmund, tot stand is gekomen. Twente en Oost-Gelderland hebben op velerlei gebied goede betrekkingen opge bouwd met het duitse grensgebied. Reeds geruime tijd leefde bij 'het Twents-Gel- derse VVV en bij hun duitse collega's de wens om een toeristenkaart uit te geven van de gebieden Twente, Oost-Gelderland en het uitgestrekte Münsterland, teneinde de gezamenlijke attrakties van deze ge bieden wederzijds te propageren. Aangenomen wordt, dat deze interna tionale samenwerking voor Nederland een primeur is. De kaart ver-schijnt in een oplage van 50.000 exemplaren, de helft voor Nederland onder het motto: „Vakantie in twee landen" en de helft voor het duitse geibied onder het motto: „Von Land zu Land". Wij hebben er eerder al eens bij her haling op gewezen, dat terzake van de •bevordering van ons Vreemdelingenver keer ook de VVV in onze gemeente dili gent dient te zijn. De propaganda in :het grensgebied aan de overkant zou ons ibe- (ïlist geen windeieren leggen. tot de ontdekking dat men een levend mens meer dan eens onder het mes kon nemen. Natuurlijk bleven er voor aarts- misdadigers, vreselijke doodstraffen. Zo als het levend uit elkaar trekken van iemand door vier paarden. Het radbraken- Het levend koken? Het levend aan repen snijden. De mildste straf was het afslaan van het hoofd met een zwaard. Maar hout diefstal was wel het ergste vergrijp wat ook de gemiddelde man van Holten wel kon overkomen. En het was de meest om streden overtreding. Immers hout was men de gehele dag nodig. Alles was van hout wat men gebruikte, bv. vaatwerk, emmers, al het meubilair. Bedsteden met de uitrusting. Landbouwgereedschappen in de uitgebreidste zin- Denkt u eens even in. Het inspan voor de wagen was gebro ken. En je had toevallig geen essenhout bij de hand, ook niet in je eigen bos. Wat deed je dan anders, dan even het markebos ingaan, daar stonden essen te kust en te keur. Je droeg de es naar huis. De markeveldwachter kreeg er lucht van en hij greep je in de kraag. Dan moest je binnen zoveel tijd voor de drost verschij nen. Deed men dit niet, dan volgde in beslagname van het roerend goed of af kloving van de neus, wanneer men je in de vingers kreeg. Dus je ging. Wij leven nu in een mildere tijd. Essen en eikenhout, behoorden tot de edele houtsoorten. Dus de straf was zwaar en de drost veroordeelde je tot vijftig gulden boete. Kon je ze niet betalen, geen nood De drost was bereid je erf over te nemen. Zo kon het gebeuren dat je voor een on nozel stuk essenhout een arm man werd. Heel anders stond de zaak er in de middeleeuwen voor wanneer je je vrouw doodsloeg, wanneer zij op overspel betrap^ werd. De overspeler mocht je de deur uit gooien maar daar moest het bij blijven. Maar uen ontrouwe vrouw mocht doodge slagen worden. Maar dat deed men niet licht. Want men liep dan na verloop van tijd kans, zelf door de naaste verwanten der vrouw doodgeslagen -te worden. Van Coeverden- K.O.S.C.—HOLTEN 3—4 Verlossend voor de vele Holtense sup porters klonk het eindsignaal in deze spannende ontmoeting. De Holtenaren be haalden een kleine, maar zeker verdiende overwinning op de Ootmarsumse ploeg, die in Holten toch wel beter spel liet zien. In het begin van de competitie leed Hol ten toen op eigen terrein een 43 neder laag. deze keer waren de rollen omge draaid. Door deze nederlaag is K.O.S.C- uit de kopgroep teruggezakt naar de mid denmoot. De Holtenaren hebben nu nog een goede kans op de titel samen met Haarlese Boys en Langeveen, allen met negen verliespunten. Het Hellendoornse S.O.S. heeft alleen nog een theoretische kampioenskans. Holten startte in de wed strijd tegen KOSC met de wind in de rug- De gastheren kwamen dan ook al direct onder druk te staan. Door Brands en Jan sen kreeg' Holten een 20 voorsprong die tot de rust gehandhaafd bleef. De thee bleek de thuisclub goed te hebben gedaan. Door het tempo te verhogen en iedere schietkans te benutten konden de gas- heren twee bressen slaan in de hechte Holtense defensie. Toen echter misten zij de kracht om door te gaan en daar profi teerden de rood-zwarten weer van. Door rechtsbuiten Stokkers verkregen de Hol tenaren weer een verschil van twee doel punten en toen leek de zege onbedreigd maar Holten te gaan, maar een onver wachte tegentreffer bracht toch nog een spannend slotkwartiertje aan deze wed strijd. De einduitslag werd toch 43 in het voordeel van onze plaatsgenoten. De Holtenaren zijn dit jaar in competitiever band nog ongeslagen gebleven en speel den de laatste wedstrijd in de volgende samenstelling: doel: Vincent, achter: A. Traanman; Joh. ten Velde en J. Traan- man; midden: G- Brands en H. Jalving; voor: Stokkers, G. Paalman, Klein Velder- man, Jansen en H. Brands. Wij hebben ons afgevraagd wat de oor zaken zijn van het verrassende spel van de Holtenaren in de laatste wedstrijden. Onze conclusie is dat het moreel van de Holtenaren bijzonder goed is en dat bo vendien eindelijk een goede opstelling is verkregen. Bovendien is het spel van Jal ving op het middenveld van grote invloed en de voorhoede schoot uit de laatste 8 wedstrijden niet minder dan 34 keer raak en werd de Holtense defensie per wed strijd gemiddeld één keer gepasseerd. OMHOOG 2—HOLTEN 2 3—5 In de laatste wedstrijd van deze compe titie hebben de Holtenaren een goede wedstrijd laten zien. Door deze overwin ning zijn de rood-zwarten definitief op de tweede plaats gekomen met ruime voorsprong op de concurrenten en slechts drie punten achterstand op kampioen Wierden 2. Holten begon in de wedstrijd tegen de Wierdenaren goed en hadden al snel een voorsprong door een doelpunt van J. ten Velde uit een pass van Nijen- dijk. Van de veldkansen profiteerden de Holtenaren voor de rust nogmaals- De tweede helft was nog geen minuut oud toen de eerste Wierdense treffer tot stand kwam. Even later lukte het de gast heren zelfs de gelijkmaker te scoren door een fout van do Tloltensc keeper af le DE LIJST VAN CANDIDATEN VOOR DE STEMMING TER VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE RAAD DER GEMEENTE HOLTEN OP 30 MEI 1962 ZIET ER ALS VOLGT UIT: 1 2 3 4 C.-H.U. P.v.d.A. Algemeen Belang- A.R. V.V.D. Veneklaas Slots, B. J. Soer, H. Klein Velderman, H. Landeweerd, G. Rietberg, J. Jansen, A. Sprokkereef, J. H. Rietman, A. Westerik, A. Brands, G. ten Berge, W. Beldman, D. Bosschers, J. II. Meerman, H. Nagelhout, geb. van der Meulen, J. Stegeman, H. Broere, geb. Bos, B. Klijzing, J. W. Nijkamp, A. J. Rietberg, G. J. Veneklaas, L. Wegstapel Jzn, E. Beldman, J. Beldman, II. van den Bos, G. van Geenhuizen Jr, Rietman, G. W. Pekkeriet, A. J. Scholten, G. L. J. F. Wiggers, J. Dikkers, E. Calkhoven, J. Nikkels, J. Aanstoot, Joh. Struik, H. J. ten Wolthuis, J. Kalfsterman, J. H. Landeweerd, H. Wechstapel, J. A. Stukker, H. D. Veneklaas, H. W. Meyerman, G. J. Viet, P. Brinks, J. Voordes, E. Jansen, G. J. Vlogtman, W. Nijland, J. W. Krikkink, B. J. Oosterkamp, J. BOERDERIJ AANGEKOCHT De heer T. Hofman, veehandelaar aan de Kolweg heeft zijn pand, aldaar, be houdens goedkeuring van de hogere in stanties verkocht aan de gemeente, die de daarachter gelegen grond nodig heeft voor de uitvoering van het uitbreidings plan aan de Kolweg, het z.g. Kolplan, waarop men thans reeds druk bezig is straten aan te leggen en woningen te bou wen. De heer Hofman is - om zijn bedrijf te kunnen voortzetten - door aankoop eige naar geworden van de boerderij van de heer D. Beldman Gzn. aan de Markelose- weg (Aanstoot's Gerhard) met ruim 4 ha van de daarbij behorende cultuurgrond. SONGFESTIVAL LARENSE BROEK Tijdens de school- en volksfeesten in het Larense Broek op zondag, 17 juni a.s. wordt daar een „songfestival" georgani seerd waarvoor opgave voor deelname open staat tot 6 juni a.s. Gerry Kettelarij, de Larense Siw Malm- kvist zal er zeker niet ontbreken, maar misschien hebben ook Holtense jongelui interesse om hieraan mee te doen. Een aankondiging in dit nummer wijst hen de weg daartoe. OPBRENGST EMMABLOEMCOLLECTE De onlangs met medewerking van de heren H. Bosman, J. Paalman en H. J. Pinkert door middel van een huis aan huis collecte gehouden Emmabloemcol- lecte heeft netto 1164,27 opgebracht. straffen. De Holtenaren verkregen een nieuwe voorsprong door ten Velde die daarmee de hattrick verrichtte. Door E. Schippers werd het zelfs 24 na een mooie soloactie. Een voorzet van Ulfman werd daarna nog door G. Vincent tot de vijfde treffer omgezet. In de laatste mi nuut wist de Wierdense midvoor de score een beter aanzien te geven, door keeper Paalman voor de derde keer te passeren. Uit zestien wedstrijden verzamelden de Holtenaren 26 punt. JUNIOREN Door de laatste wedstrijd tegen SVVN met ruime cijfers te winnen zijn de Hol- tenaren op gelijke voet gekomen met SVZW uit Wierden.. Een beslissingswed strijd is derhalve noodzakelijk om de kampioen aan te wijzen. Ook al worden de Holtenaren dit jaar niet weer kam pioen, een feit is het toch zeker dat de H.V.C. Holten over een uitstekende jeugdploeg beschikt, waarvan de veren, nog veel plezier kan hebben. De kan sen liggen geheel open voor de kam- pioensstrijd en we wensen de Holtenaren veel succes in deze wedstrijd, die nog vastgesteld moet worden. PROGRAMMA Zaterdag: Holten CEnter Vooruit B 4.15 uur HoltéiT D—De Zweef D 3.00 uur Zondag: Holten 1Sportlust 1 2.30 uur B.A.T.O. JUDO. De sportvereniging BATü aid. Judo, verzoekt om het volgende mee te delen: aanstaande dinsdagavond 29 mei van 8-9 uur, zal met de derde Judo-groep gestart worden. Aanvankelijk zal dit een gemeng de groep worden, d.w.z. jongens, meisjes en heren zullen er deel van uit kunnen maken. Na enige tijd zal de leraar elk lid in een hem (haar) passende groep over plaatsen; de elementaire beginselen wor den dan gezamenlijk aangebracht. Eventuele gegadigden kunnen zich ook dinsdagavond nog opgeven aan de gym nastiekzaal, Tuinstraat. De vorderingen van de huidige Holtense Judoka's (ruim 43) mogen zeer goed ge noemd worden. Binnen niet al te lange tijd zullen er vast >vel enige trotse Judo- ers met een witte of gele band verschij nen. Voor het behalen van deze banden wordt pittig gewerkt. Al met al kan gerust gezegd worden dat Holten de Judo-sport een bijzonder goed hart toedraagt. Dasi zeker van frisse mond en witte tanden rlnor POEDER - ZALF - OLIE - ZEEP De Hengelsportvereniging „De Riet voorn" hield maandagavond in hotel Hol- terman haar jaarlijkse ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer H. Hil- verink, die in zijn openningswoord tal van hoogtepunten uit het verenigingsleven in het afgelopen seizoen de revue liet pas seren en er o.m. op wees, dat in dat sei zoen weer een behoorlijk kwantum bra- sum in de Schipbeek werd uitgezet. Dit geschiedde in samenwerking met de part ner, de hengelvereniging „Ons Genoegen" in Rijssen, waarmede de verstandhouding ook nu weer uitstekend was. De heer Hilverink gaf een uitvoerig overzicht van de voorbereidingen welke zijn getroffen voor het tot stand brengen van een ontwerp nieuwe Visserijwet, waarin de sportvisserij o.m. door middel van de Algemene Hengelaarsbond ge kend is en die bij aanneming door de Sta- ten-Generaal een aantal belangrijke ver- anderingen zal bi'engen in de beoefening van cle sportvissei'ij. Hij deelde nog mede, dat het hengelsei- |zoen dit jaar niet op 1 juni zal aanvangen, ■zoals gebruikelijk, maar op Hemelvaarts dag, donderdag 31 mei a.s. Dit kan voor velen een buitenkansje zijn, alhoewel men er z.i. rekening mede moet houden, dat door het koude weer de vangsten voorlo pig matig zullen zijn. Hoewel de maten voor brasem en kolblei ad resp. 22 en 15 cm. met ingang van 1 juni a.s. waarschijn lijk opgeheven zullen worden, adviseerde hij de talrijk opgekomen leden bovenge noemde maten voorlopig maar aan te hou den, om eventuele moeilijkheden te voor komen. Bij het punt mededelingen maakte de voorzitter bekend, dat verschillende leden zullen deelnemen aan de door de Stichting „Actie Zutphen" en de Hengelaai'svereni- ging „Ons Belang" aldaar van 25 aug.- 8 september a.s. te gouden wedstrijd, waaraan als le prijs verbonden is een auto van 4500,- en voorts tal van andere waardevolle pi'ijzen. Het jaarverslag van de secretai-is, de heer H. J. Oolbekkink werd wegens diens vexixindering voorgelezen door de 2e se cretaris, de heer H. G. Landeweerd te Wip- pert. Daaruit bleek o.m., dat de vereni ging op het einde van het verslagjaar 102 leden telde. Blijkens het financieel verslag van de penningmeester, de heer W. Oolbekkink, is de positie van de vereniging niet ongun stig te noemen en sloot het afgelopen boekjaar met een batig saldo van 216.99. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursleden, de he- ren H. Hilverink en G. H. Landeweerd bij acclamatie herkozen. Hierna- werd het programma voor het komende seizoen vastgesteld, dat o.m. vermeld een reisje op zondag 26 aug. naar Ganzediep in Kampen, waaraan ook niet- leden kunnen deelnemen, wedstrijden op zondag 17 juni en 15 juli van 7-10 uur voormiddags in de Schipbeek, een wed strijd voor de jeugdleden tot en met 15 jaar op zaterdag 7 juli a.s. in de Schip beek van 3-6 uur nam. en een clubavond waarvan de datum en het programma nog nader door het bestuur en twee leden zul len worden vastgesteld. Als voorlopige tijdsbepaling werden genoemd de maan den maart en april 1963. Aangezien de vereniging in Markelo een groot aantal leden telt, werd als con- tactpei'soon aangewezen de heer W. Oos- terkamp, gemeentebode, aldaar, bij wie de contributie kan worden voldaan en men zich als lid kan aanmelden. DUIF BEREnvTE TOPSNELHEID. De duiven van „De Bergvliegers" heb ben zaterdag deelgenomen aan de vlucht vanaf St. Chislain, afstand 273 km., gelost 12.30 uur. De uitslag van deze wedvlucht luidt: 1 J. Schoneveld 14.47.33; 2 G. Veld huis; 3. J. Schoneveld; 4. J. Schone veld; 5 C. W. Reves; 6 G. Steunenberg; 7 J. Schoneveld; 8 L. Gazan; 9 C. W. Re- vess; 10 J. Aaftink; 11 L. Gazan; 12 J. Schoneveld; 13 G. Veldhuisi; 14 J. Scho neveld. ÉDe prijs in natura viel ten deel aan de :er G. Veldhuis, de poule werd ge won- in door de heer J. Schoneveld. Als bij- nderheid kan nog gemeld worden, dat ue eerste duif een wel zeer bijzonder snel le vlucht maakte van 119.6 km. per uur. STAMBOEKKEURING IN DIJKERHOEK. Voor opname van merries in het warm bloedstamboek werd vanwege de afdeling Overijssel der V-L.N. dinsdagkeuring ge houden te Dijkerhbek bij café 't Bonte Paard. De aangeboden merries waren van goed gehalte met zelfs een enkele uitblinkster, zodat de keuring een zeer goed verloop had. Opgenomen werd van het Gron. type de merrie van G. J. Flierman te Bathmen, A. Stegeman te Bathmen en van J. Me- kenkamp te Markelo. Van het Gelders type de paarden van M. Harmelink te Bathmen en G. H. Krieger te Holten, wel ke laatste ook een merrie zag ingeschre ven van het Gron. type. Blijkens mededeling van de jury zal het geen vei'wondering baren, wanneer straks bij de premiekeuring mocht blijken, dat er een enkele mei'rie naar voren komt met een hoger predicaat onderscheiden. De jury was nl. goed voldaan over het voor gebrachte materiaal. 37. Een grootse daad. Maar Bram Steng was toch de kwaaiste niet, dat bleek hier. Hij draaide zich om en wenkte Jan met de Handjes en Jan met de Tandjes, die schoorvoetend en schuchter naderbij kwamen. „Zo, kerels"! zei Bram Steng met een basstem, toen de twee inbrekers met. de hoed en de pet in de hand voor hem stonden. „Het is niet, omdat jullie het verdiend hebben, maar omdat meneer Teur, die hier achter mij staat, een goed woordje voor jullie heeft gedaan. Maar onthou, dat je van mij niks gekregen had. Maar die meneer Teur zei tegen je een mens niet mocht laten verhon geren. Hier in die kist zitten scheeps- me, dal. jullie ook mensen waren- en dat beschuiten. Eet daarvan, zoveel je wilt, maar blijf er verder met de lange vin gers van af! Als ik merk, dat er één van jullie meer neemt, dan hij eten kan, slinger ik hem zo in het water! Nou, vooruit, eet!" Dat lieten de twee Jannen zich niet herhalen. Ze grepen in de kist en be gonnen met hongei-ige gezichten in de harde beschuiten te happen.

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 3