Uit Hohens historie KUSTE UfffiM JE TREKKE8S" Bergruiterjeugd won m 9elsen M TEMJSi nam* het eUm%d Orehomu Bijna achthonderd wandelaars trokken zingend rond Holten Jaarvergadering Schaakclub Zaterdag 5 mei 1962 HOLTENS NIEUWSBLAD pagina 5 HOLTEN HIELD UITVERKOOP Het was in het jaar 1697. De gouden >euw spoedde ten einde. En Holten had ■an de gouden eeuw niets meegekregen, jtfant Holten zat finaniceel op zwart zaad. Nu was het niet weer zo, dat dorp en marke op de rand van het faillisement [stonden. De schuldenlast die op f 22-661 jetaxeerd werd, was niet voor de poes. tfaar onze huidige geldswaarde was dit iet twintigvoudige. Daar zou de burge- leester van Holten zich op het ogenblik nog even van achter de oren krabben! Maar dat deden onze Hojter voorvade ren niet. De laatste zestig jaar sinds men Jan Hendriks uit de marke verdreven had, men een andere koers gevolgd. Men had eenvoudig stukken grond verhuurd aan kleine boeren die er met vallen en opstaan een huisje op bouwden. Door alle eeuwen heen wilde het boerenvolk voor uit. Meer grond werd aan de marke ver huurd, in cultuur gebracht en zo kwa men er een aantal tamelijk vruchtbare boerderijtjes. De mensen betaalden hun huur, niet veel natuurlijk. Maar de grote schulden last die op de marke drukte, zou nog wel oud zeer zijn, vermoedelijk uit de tach tigjarige oorlog, of door de Munsterse in- >al- Maar wanneer wij daarnaast de grote 'erteringen nagaan die op de markever gaderingen plaats hadden, dan geloven wij ook wel dat men te Holten van de hoge boom leefde. Men had duizend gul den per jaar nodig. Wij vragen ons af waarvoor? De Holtenaren betaalden hun belasting voor kerk en school. Uitgaven voor dorp en marke waren er weinig. Men had geen straten of rioleringen en aan de buitenwegen werd niets gedaan. Werd er wel iets aan gedaan, dan kostte dat nog niets, want dan waren er de verplichte hand- en spandiensten. Wanneer de drost van Salland sprak dan stonden de boeren klaar, deden zij dit niet, dan was boete, ;eseling of gevang het slot. Wij zoeken de schulden dan ook elders. Neem b.v. de markerekening van 1634. Toen werd heel gewoon vergaderd in het huis van de schout Gerrit Dikkers. Het schijnt dat de toenmalige familie Dikkers destijds in .deze streken een voorname plaats innam. Want ook te Rijssen komen wij een schout Dikkers tegen. Het schijnt dat men voor deze gelegenheid de wijn met wagenvrachten tegelijk van Deventer heeft gehaald. Maar laten wij er wel bij vertellen dat de prijs van de wijn niet genoemd werd. Wel de fooi aan de voer man. Zo kreeg Herman Arents voor het halen van drie anker wijn twaalf stuiver als fooi. Later wordt de prijs genoemd bij een andere voerman, met name Berend Temmink. Daar is de prijs voor een anker wijn 6,16 stuivers, 6,18 stuivers en 6,17 stuivers- Voor de belasting aan de schout ra drost kwam" daar nog bij, drie gulden vijftien stuiver.' Wij krijgen de indruk dat de schout j Dikkers tevens -herbergier was- Dit was mooi. Wanneer je iets met de schout te vereffenen had, b.v. je had gevochten, en de schout had zijn vonnis geveld. Dan kon je een borrel drinken bij de schouten dochter op de hernieuwde vriendschap. De schoutinne was ook niet goedkoop. Vele van de erfgenamen (grondbezitters over nachten te Holten) maar de schoutinne verzorgde de grote maaltijd- Zij bracht daarvoor in rekening honderd gulden. Dan nog extra voor honderd een en veertig kannen bier veertien gulden tien centen. Nu weten wij wat bij de schout een kan bier kostte, namelijk een dubbeltje per kan. Men ging niet altijd bij de schout zijn markevergaderingen houden. Soms ging men ook wel naar de Denneboom of het Witte Paard- En ook wel bij Jannes Meerman naast de kerk. Deze verteringen verslonden handen vol geld. Maar, riep de Sokser, een van de kotters: Wat zou dat? De lucht hangt nog vol dagen; het bier smaakt best en de marke Holten heeft grond genoeg! Op 31 mei, vroeger kon het niet, omdat alle vergaderingen bij de schout en de drie andere kasteleins niet anders had uitgewerkt, dan dat er flink wat in de lade was gekomen van de kas teleins. Want het was in de marke zo: Dat met beslist algemene stemmen een besluit genomen kon worden. Was er één in de marke tegen, dan kon iets niet doorgaan. En bleef de zaak zoals ze was, tot groot vermaak van de huisluiden. De laatste Op de dinsdag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 136 runde ren. Prijzen: 7 vette koeien van f2.90 tot f3.10 per kg slachtgewicht; 69 melk- en kalfkoeien f900.— tot f 1050 per stuk; 20 pinken van f700.tot 1850.per stuk; 40 graskalveren van f 300.tot f 500.per stuk. Overzicht handel: Rundvee: handel kalm, prijzen onveranderd. In verband met mond- en klauwzeer geen aanvoer op de varkensmarkt. WEGENBOUWERS VOETBALDEN In het „Sportdal" werd vrijdagavond van de vorige week een voetbalwedstrijd gespeeld tussen twee elftallen van het Aannemings- en Wegenbouwbedrijf v.h. J. Krekel en Zoon, Holten-Olst. Na volop spanning en sensatie eindigde de ontmoeting in een gelijk spel (1-1). De ploeg uit Olst speelde technisch een tikje beter, doch de voorhoede wist van de kan sen geen gebruik te maken. waren pachters van boerenerven en kot ters. In het vroegere schoutambt Holten had men nog vele*pachters op het einde der zeventiende eeuw. Maar in de 18de eeuw, raakte veel boerenland in eigen hand. De huisluiden kregen van de marke een ton bier cadeau, van zes gulden en tien stuivers- Maar de nood was hoog ge stegen. Holten kon niet meer vóór of ach teruit. De geldschieters maakten zich bang dat het mis zou lopen, de drost van Sal land zat de schout achter de broek en Dirk Wessilus van Deuren, indertijd marke voorzitter, drong er scherp op aan einde lijk eens orde op de zaken te stellen. En op 31 mei was het zover. De marke Holten hied uitverkoop van gronden. Vele boerenbedrijven gingen voor de bijl. De verkoop had plaats bij de schout Dikkers. Alle eer, dat de marke uit de ellende raakte kwam de lieftallige schou tendochter toe. Zij lachte en lonkte tegen de mannen. De jenever stroomde rijkelijk- En fel bood men tegen elkaar op. Deven ter heren waren fel op grondbezit. Het gaf macht en aanzien en invloed te Holten. Maar de vele pachters hadden duit bij duit en stoter bij stoter in een oude sok gestopt. Soms schreeuwden zij tegen el kaar op. Toen aan het einde van de vei ling de schoutendochter het geld natelde, bleek het een goede dag voor de marke Holten te zijn geweest. Het bedrag van de verkochte grond bleek hoger te zijn dan de schuld. En de Jonge Scheperboer, een van de gelukkige kopers, streek de schou tendochter onder de kin en fluisterde: lieveling, wij gaan trouwen. Intussen was de invloed van de gewaarden weer minder geworden- Paal Berend, zeker een grensboer, naar de naam te oordelen, verklaarde daags na de verkoop van de markegrond, dat er in het vervolg flink doorgedonderd zou wor den. Hij moest nu in het vervolg belasting betalen, en daar wilde hij wat voor terug zien. VAN COEVERDEN. DUIVEN VLOGEN VANAF VENLO De duiven van „De Bergvliegers" zijn zaterdag j.l. voor de eerste keer in het seizoen gestart in Venlo- Afstand 103 km. Zij werden gelost om 12 uur. De. uitslag was als volgt: 1 J. Schoneveld 13.47-04; 2 en 3 dezelf de; 4 C. W. Reves; 5, 6 en 7 J. Schone veld; 8 G. Steunenberg; 9 L. Gazan en 10 J- Schoneveld. Deze eerste vlucht had voor de heer Schoneveld wel een bijzonder gunstig verloop. >W' mgzyM f ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN HET KONINKLIJK PAAR Vertrek van het Amstelhotel voor de rijtoer naar het Koninklijk Paleis op de Dam. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard toegejuicht door de mensen langs de straat. UNIEKE GEBOORTE Een jonge Saane-geit van de heer J. Wilmerink, Dijkerhoek 22, heeft op Ko ninginnedag het leven geschonken aan 3 geitjes, t.w. 2 dochters en 1 zoon. Moeder en kinderen maken het goed. Wel een unieke worp. KRENTENBOSSEN GAAN BLOEIEN Nu „De Bilt" warmer weer heeft voor speld, is het wel zeker, dat zondag de krentenbossen in bloei zullen staan. Over al staan de bloei'knoppen op springen. Slechts het koude weer van de laatste dagen heeft de bloei nog tegen gehouden. Het zal de moeite waard zijn door een tochtje langs de z.g. groene wegen de verharde binnenwegen of een wande ling in de buurtschappen van deze eerste lentebloei kennis te nemen. Tussen het prille groen doet ook de sleedoorn met zijn ragfijne bloesem het bijzonder fraai. GESLAAGD ALS VERPLEEGSTER Mej. Ali Meerman te Holten, werkzaam in het St. Geertruiden Ziekenhuis te De venter, slaagde aldaar voor verpleegster- Amazones en ruiters, léden van de lan- delijke, rijyerenigipgep te Uelsen, Ister- bèrg, Samern, Gronau, Gildehaus.' Nofd- horn, Holten, Geesteren. Almelo en Deur- ningen. hebben maandag en dinsdag in de bossen rond Uelsen en op het concourster- tein „Steeneberg" onder de rook van Uel-. sen op hun edele viervoeters een spannen de en sportieve strijd geleverd om de prachtige prijzen die de Riet- und Fahr- verein. „Niedergrafschaft" te Uelsen be schikbaar had gesteld. De Bergruiterjeugd heeft 'tijdens dit in ternationale concours 'n schitterende pres tatie geleverd, door in het springconcours voor de jeugd (deelname tot 18 jaar) de le, 2e en 4e prijs te winnen. De uitslagen luiden als volgt: Samengestelde wedstrijd (cross country, springen en dressuur): 1 Reit- und Fahrverein. Gronau I 28.98 punten; 2 Reit- und Fahrverein. Uelsen 29.44 pnt.; 3 Reit- und Fahrverein. Nord- horn 31.22 punten; 4 Bergruiters I. Holten 35.64 punten; 5 Samern I, Samem 40.62 punten; 6 Bergruiters II, Holten 49.81 pun ten; 7 Reit- und Fahrverein. Gronau II 72.07 punten; 8 Samern II, Samern 83.40 punten. Veelzijdigheidsproef: 1 A. Wegbunder, Nordhorn 4.62 punten; 2 Anneliese Kreft, Gronau 7.72 punten; 3 F. Kroner, Samern 7.90 punten; 4 H. Scho neveld met „Invasie" 8.83 punten; 6 T. Beldman Jr. met „Amigo" 8.59 punten; 12 G. Bolink met ..Hettie" 13.20 punten. Cross country: 1 A. Wegbunder, Nordhorn; 2 J. Müller, Holten met „Johny"; 5 T. Beldman Jr. met „Amigo". Dressuur: 6 W.| Aal tink hnet „Wuzello"; 8 "wink rhë£ ''.Still Better". i% Springen, klasse M.Z.: 1 H. Schoneveld met „Invasie" 0 straf- punten, 71 sec.; 2 Jan Jacob 'ter Horst met „Pusta Koning" 0 strafpunten, 71 sec.; 3 H. Denneman, Samern 0 strafpuntcn, 71 sec.; 5 W. Aaltink met ..Wuzello" 4 straf- punten, 74 sec.: 6 T. Beldman Jr. met „Clauderfeer" 4 strafpunten, 76 sec.; 10 J. Müller met „Johny" 8 strafpunten, 72 sec.; 11 T. Beldman Sr. met „Amigo" 8 straf punten, 73 sec.; 13 Hettie Krekel met ^li- de" 12 strafpunten, 65 sec.; 14 H. Vruwink met „Still Better" 12 strafpunten, 65 sec. Jeugdspringconcours 1 Jan Jacob ter Horst 0 strafpunten, 27 sec.; 2 Jan Müller 0 strafpunten, 29 sec.; 3 H. Schmidt, Nordhorn 0 strafpunten. 31 sec.; 4 Hettie Krekel 0 strafpunten. 31 sec. NUMMERING CANDID ATEN- LIJSTEN In de dinsdagmiddag gehouden open bare zitting van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad is aan de vier in gediende candidatenlijsten het volgende nummer toegekend: 1 C.H.U.; 2 -P.v.d.A.; 3 Alg. Belang- V.V.D.; 4 A.R.P. DIPLOMA STENO-FRANS Mej. Minnie Koopman E.d. slaagde te Amsterdam voor het diploma stenografie- Frans, systeem Grootte. Zij werd opge leid door hét instituut „Noach" te Deven ter. Bijna achthonderd wandelaars om precies te zijn 794 hebben zaterdag middag deelgenomen aan de onder aus piciën van de oostelijke afdeling van de Nieuwe Unie voor de Wandelsport (N.U.W.) door de Wandelsportvereni ging „De Trekkers" georganiseerde wandeltochten. Aan de 10, 15 en 25 kilometer marsen namen 8 adspirantengroepen, 13 junio ren- en 14 seniorenclubs deel. De veelal keurig geüniformeerde clubs uit Gelderland en Overijssel maakten een bijzonder fleurige en frisse indruk. Het werd een echt gezellig en feestelijk wandelfestijn, waaraan de koude noord ooster geen afbreuk kon doen. Een bijzondere prestatie leverden de Holtense meiskes Esselien Trekop (7) en Dinie Vincent (8), Burg. Van der Borch- straat, door met de club „Tempo" uit Diepenheim de 25 kilometer mee te tip pelen. Zij ontvingen van de voorzitter .van „De/Trekkers", de heer Voortman, als blijkvan herinnering en beloning van moed en volhouden de fraaie draag- medaille, die zij (terecht) vol trots droe gen. Mede dank zij de medewerking van de rijkspolitie en de Holtense EHBO-ers die tijdens de rustpauze in „Irene" nogal wat blaartjes moesten prikken verliep alles vlot en de voorzitter van de jury, de heer A. Groot Wassink van Apeldoorn, was over de organisatie van deze tochten dan ook vol lof. De voorzitter van „De Trekkers", de heer G. Voortman, sprak een hartelijk woord van dank tot de EHBO, de rijks politie en de leden van de wandelclub, die met het vele werk van de voorbe reiding was belast en die deze wandel sportdag in touw waren om alles tot een goed einde te brengen. UITSLAGEN. De jury, die bestond uit de heren A. Groot Wassink te Apeldoorn (voorzitter), J. Bengevoord te Winterswijk en H. Groothuis te Enschede, kwam tot de volgende beoordeling: Adspiranten (niet aangesloten): ..Al melo" te Almelo 54V;; punten, le prijs. Adspiranten (aangesloten): WSV „Al melo" 54Y2 p. le pr.; „De Berg", Neede 54% p. le pr.; „WIOS" (C), Hengelo 54 p. 2e pr.; „WIK", Diepenveen 53% p. 3e pr.; „Kerkelanden", Almelo 53 p. 4e pr.; „De Riet", Almelo 52% p. 5e pr.; „WIOS" (B), Hengelo 50% p. 6e pr.: „Samen op stap", Wezep 50'A; p. 7e pr. Junioren le klasse: „De Jeugd", Hen- rnelo 53 p. 2e pr.: ..Samen op s'.ap" iB;. Hengelo 54% p, 2e. pr.; „De Riet" (A), Almelo 54% p. 3e pr. Junioren 2e klasse: ..De Berg", Neede 54% p. le pr.; „VFM", Deventer 54 p. 2e pr.; „Kerkelanden", Almelo 53\v, p. 34. Een kist. Nu, Bram Steng deed, wat hij gezegd had. Hij vond ergens een lange stok, bond daar zijn hemd aan en plantte de vlag in de grond. Toen ging hij er met Ootje Teur naast zitten en wachtte ge laten af, wat er verder zou gebeuren. Zo hadden al oen hele tijd zo gezeten, toen Bram Steng plotseling levendig werd. „Kijk daar!" riep hij, terwijl hij zijn arm uitstrekte en naar de zee wees, „Ootje Teur, kijk! Daar drijft iets in de zee.Wat zou dat zijn?" „Dat weet ik niet", zei Ootje Teur sloom, „En het kan me niet schelen ook". „Hot is een kist!" zei Bram Steng na een poosje. „Het is beslist een kist. Wat zou daar in zitten?" „Gebraden kippen met appelmoes, denk ik", zei Ootje Teur. die alleen nog maar aan eten kon denken. Bram Steng gaf hier natuurlijk geen antwoord op en bleef zwijgend afwachten tot de kist, die door de stroom werd gedreven, op hot. land geworpen zou zijn. 3e pr.; „Tempo", Diepenheim 52% p. 4e pr. Junioren 3e klasse: „De Riet" (B), Al melo 53 p. 2e pr.; „Samen op stap" (B), Wezep 52% p. 3e pr.; „KSW", Nijverdal 51% p. 4e pr.: „Klaar Over", Hengelo 51 p. 5e pr.; „Samen op stap" (C), Wezep 50% p. 6e pr. Senioren le klasse: „Jannink", En schede 55% p. le pr.; „Schuttersveld", Enschede 55% p. le pr.; „Groland", Ei bergen 55% p. 2e pr. Senioren 2e klasse: „WIK", Diepen veen 54% p. le pr.: „Óp mars". Borne 54% p. 2e pr.; „Stadsveld", Enschede 54 p. 3e pr.; „Tempo", Diepenheim 53% p. 4e pr. Senioren 3e klasse: „GDO", Deventer 53-Vc p. le pr.; „Glanerbrug" 533/c p. 2e pr.; „Eltem". Almelo 525/c p. 3e pr.: „Sa men op stap", Wezep 521/c p. 4e pr. Senioren 4e klasse: „De Wit", Henge lo 53% p. le pr. Niet aangesloten seniorenclubs: „Fris se moed", Slagharen 53% p. le pr.: „De Pioniers", Bruchterveld 52% p. 2e pr. De prijzen, die bestonden uit bekers, lauwertakken etc., werden door de voor zitter van de jury uitgereikt. De schaakclub „De Pioniers" hield don derdagavond in haar clublokaal, hotel Holterman, ter afsluiting van het seizoen, haar jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer F. J. Hol. Deze sprak er zijn voldoening over uit, dat de opkomst in de afgelopen speelpe riode zo goed was geweest en gaf een overzicht van de eindstand van de onder linge competitie, welke wij hieronder la ten volgen. Blijkens het jaarverslag van de secreta ris de 'heer P. M. van Walraven, bedraagt het aantal leden 21, waarvan er IS doorlo pend aan de competitie hebben deelgeno men. Drie hunner waren daartoe vanwe ge de dag der clubavond niet in staat. Uit het jaarverslag van de penning meester. de heer J. Steenbergen, bleek, dat de club er financieel niet slecht voor staat. Er konden twee aandelen, opgeno men voor de aanschaffing van de schaak- klokken, worden uitgeloot. De .kascommissie, bestaande uit de he ren J. Broere en G. J. Kromdijk. heeft het vers.ag m orde bevonden, waarna de pen ningmeester decharge werd verleend voor zijn beheer. Besloten werd de volgende competitie weer te spelen volgens- het systeern-Keii- zer. dat goed bevallen is en wederom uit te komen in de nader te bepalen afdeling van de Twentse Schaakbond. Na de huishoudelijkebesprekingen werd een zeer geanimeerde, partij gong- schaken georganiseerd, welke gewonnen werd door de heren F. J. Hol en H. Roe- lofs. ieder met 6 punten. De eindstand van de competitie 1961/ 1962 luidt: I P. M. van Walraven 469 ot.: 2 F- J. Hol 423 pt.; 3 G- A. Brands 361 pt.: 4 H. H. J. Stukker 339 pt; 5 G. J. Hoeve 331 pt.; 6 J. Broere- 302 pt: 7 II. Roelofs 277 pt.; 3 A. J. C. Brands 269 pt.; 9 A. de Vries 255 pt.; 10 H. J. Hol-Groothoff 234 pt.: II H Stukker 224 pt-; 12 J. Beltman 210 pt.: 13 A. H. v. d. Bosch 171 pt.: 14 G. W. Knapen 170 pt; 15 W. G- v. d- Hurk 167 pt.; 16 J. Steenbergen 130 pt.; 17 G. J. Kromdijk 80 pt.; 13 W. G. Maats 59 pt. De resultaten van de Twentse schaak bondcompetitie waren na wedstrijden te gen Rijssen, Goor, Neede. Rekken. Haaks bergen en Enschede: 1 F. J. Ho' 5 pr: 2 P. M. van Walraven 4 r: pt.; 3 G. A. Brands 2y. pt 4 H. H. J. Stukker 1 pt.; 5 G. J: Hoeve 1'., pt.; 6 J. Broere 2y. in 3: 7 H. Roelofs 4)2 pt.; 3 H. J'. Hol-Groot hoff 3 '4 pt.; 9 A. J. C. Brands 1 in 5; 10 A. de Vnes 0 in 3: 11 G. W. Knapen 1 in 4: 12 J. Beltman 0 in 1: 13 J. Steenbergen 1 in 1 en 14 H. Stukker 0 in 1 wed strijd (en).

Holtens Nieuwsblad | 1962 | | pagina 5